Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsch - VIaan deren. No. 8(5. DINSDAG 1 FEBRUARI I !)27. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. Het gele gevaar. Uit Washington wordt gemeld, dat de voorzitter der Senaatscom missie voor buitenlandsche zaken, Borah, in zijn eerste officieele verklaring over den toestand in China heeft gezegd, dat de Ame- rikaansche politiek in het Oosten moet berekend zijn op een vrij China. Naar zijn meening kan het op treden van Groot-Brittannië, dat een groote leger- en vlootinacht r.aar China zendt, tot een ramp leiden. Het Giornale d'Italia geeft, vol gens een bericht uit Rome van de British United Press, de vol gende punten uit de Engelsche regeeringsvoorstellen, die O'Mal- ley aan Shen heeft overhandigd 1. Groot-Brittannië verbindt zich, geen land meer in eigendom te nemen ten behoeve van de zendelingen binnen Chineesch grondgebied 2. de Engelsche vertegenwoor digers bij de Chineesche recht banken zullen zich van inmenging onthouden, als de beklaagde een Chinees is 3. de Chineesche burgerlijke en handelswetgeving zal worden toegepast, zoodra de hervormin gen zijn voltrokken 4. de inkomende rechten zullen worden verhoogd 5. de administratie der douanen zal aan de Chineezen worden overgedragen 6. er zal een overeenkomst be treffende een gemengde politie binnen de consessies worden getroffen. De officieele Britsche draad- looze dienst meldt nog, dat in overeenstemming met den geest van het verdrag van Washington de vertegenwoordigers van alle belanghebbende mogendheden in kennis zijn gesteld van de Britsche voorstellen. De tekst is neg niet gepubliceerd de Britsche draad looze dienst geeft daarom in over weging de onvolledige lezingen daarvan, welke de ronde doen, onder voorbehoud te aanvaarden. (48 Van sulk een opvoeding kon Leo dui geen groote verwachtingen koesteren en de weinige keeren, dat hij Katharina gezien had in de bruidsdagen, waren bare ge sprekken zoo kort en oppervlakkig, dat bij geen batere meening van haarkreeg. Hij wendde zich nauw- lijka tot haar, hy sprak byna uusluiteud met hare ouders, wie het ook naar Katharina's meening beter toekwam, het eigenaardig contract te regelen en als de gravin met haar sprak, geschiedde dit met zooveel scherpte en verkropte bitterheid, dat Katharina al haar geestkracht noodig had om te zwijgen en haar woord te houden. Dat gat haar een schyn van ly- delykheid en onwetendheid, die haar zeer verre waren an die de grafelijke familie versterkte in de onjuiste voorstellingen, die zij zioh gemaakt hadden van het kind van den opperhoutvester. Eerst gisteren, op zijn huwelijksdag, bad zijn pliohtsgevoel hem ge dreven, langer en uitsluitend met Het is zeer de vraag of de maatregelen, welke Engeland thans neemt ten opzichte van China nog wel doel zullen treffen. De «strategische terugtocht" der Engelschen uit Middel- en West China het zonder slag of stoot abandonneeren van de En gelsche concessie te Hankou de bedreiging van Sjanghai hebben zoo'n geduchten klap toegebracht aan het Engelsche prestige in het Verre Oosten, dat het er zeer veel van heeft, dat het machtsvertoon, dat thans wordt voorbereid, juist te laat komt. Weldra zal er in de Chineesche wateren een Britsche scheeps macht van 75 eenheden zijn onder vice-admiraal Reginald Thyrwitt, met 16 000 man Britsche troepen onder generaal-majoor sir John Duncan, die Dinsdag uit Ports mouth is vertrokken naar China „om de levens en de goederen van Britsche onderdanen te be schermen". Zoowel regimenten uit Engeland vooral infanterie de veld-artillerie is thuis gelaten als uit Britsch-Indië zullen deelnemen aan dat machtsvertoon en vóór hun vertrek is hun op 't hart gebonden, kalm te blijven. Het betrekken ook van Indische troepen in dit machtsvertoon heeft grooten aanstoot gegeven in Britsch-Indië, waar de nationalis ten massa-meetings hebben belegd om te protesteeren tegen de in menging in de interne aangele genheden van Jong-China. Ook in Engeland zelf is er en geenszins alleen onder de extremisten groeiend verzet tegen deze troepen-concentraties en de geweldige uitgaven voor welke de Departementen van Oor log en van Marine thans zijn ge steld. En niet ten onrechte heeft o.a. lyd Parmqor gevraagd of het hier niet geldt een taak voor den Volkenbond om volgens de artikelen 12, 13 en 15 van zijn pact in te grijpenniet in de binnenlandsche aangelegenheden van China of zich partij te stellen in den Chineeschen burgeroorlog, doch om als arbiter op te treden in het geschil, dat Engeland en haar te praten en hy wag getrof fen door haar diep gemoed en hare juiste levensbeschouwing. Dat was geen krenkende teerge voeligheid, dat waren geen on vrouwelijke drogredenen, overal de juiste maat van het schoone, in ernst en vroolijkheid en de zachte weemoed, die haar inner lijk wezen en de frissche bron harer natuurlijkheid als door een slnier liet beschouwen, maakte haar in zijne oogen alleen nog liefelijker en schooner en dwong hem de belofte af, dat deze sluier nooit het lijkkleed worden zou van hare aangeboren neigingen en behoeften. Leo had een slape- loozen nacht doorgebracht. Voor bet eerst had bij Katharina hooren spreken, in z ij n e taal, en het waren zyoe gedachten, zijn ge voelens, die zij uitsprak. Haar beeld wilde volstrekt niet wijken uit zijn zielo, zy was ook schoon geweest mst dien myrtenkrans, die een wig frisch zon blyven, in haar blijde maagdelyke onthou ding, in dien lach der overwin ning, welke door hare tranen heenbrak, toen zij het beslissend woord had gesproken en geen terugkeeren meer mogelyk was in het paradijs harer kindsheid en harer vreugden, Dat beeld China beiden leden van den Bond hebben inzake de uit legging der verdragen. De toestand aan de andere zijde der wereld is er in de laatste dagen neteliger op geworden sedert er telkens duidelijker teekenen zijn, dat Japan kleur gaat bekennen, zijn oude veroverings politiek er aan geeft en toenadering zoekt tot Kanton, waar thans het feite lijke gezag in China zetelt. Shidehara, de Japansche min. van Buitenlandsche Zaken heeft eindelijk klaren wijn geschonken en verklaard, dat Japan neutraal zal blijven wat betreft den burger oorlog in China, doch van heeler harte zal steunen de rechtmatige eischen van het Chineesche volk ten opzichte van de vreemdelingen. Tegenover een Nieuw-China heeft Japan een nieuwe houding aangenomen. Gisteren wilde het China gebied aftroggelen heden wil het China helpenmorgen zal het zich. vereenigen met China. Azië voor de Aziaten En Tsjang Tso Lin, die tot dusver draalde de Kanton-troepen aan te vallen, heeft thans ver klaard, dat hij gaarne een over eenkomst wil sluiten met Kanton en dat ook hij voor China eischt de atschaffing der verdragen met de vreemdelingen. Staan we aan den vooravond van de ontknooping Gezondheid is de grootste schat Terwijl er over Europa kruit damp geroken wordt; terwijl Engeland zijn oorlogs vloot mobiliseert terwijl Rusland's kozakken op rukken terwijl Japan klaar ligt om toe te grijpen als 't noodig is; terwijl China zich tot aan de tanden wapent terwijl onze Hollandsche kruiser «Sumatra" in de buurt van China schijnt te moeten blijven terwijl Duitschland binnens monds mompelt en terwijl Frankrijk strijdlustige redevoeringen houdt, geeft de Volkenbond perscom muniqués uit over... de Griep. Aldus zegt Gr. in „de Avp." was groetend hem verschenen in zyn droom, als de slaap hem over weldigde voor korten tijd, hij ge voelde nog duidelijk dien drek op zyn arm, waar hare zachte blanke hand had gerust. Hij was ontwaakt langen tijd voor zijn vrouw, de morgenlucht zou hem sterken in plaats van den slaap, dien hij had ontbeerd en op zyn wandeling door het park, vooibij de broeikasten, liet hij hei bouquet maken. Zulk een hoffelykheid bewees men n e' aan iemand, die ons onverschillig is, aan die veront schuldiging gevoelde hij behoefte tegenover zichzelf en hij schaamde er zich bijna over, dat zijn moeder door Lizette.s verhaal iets daar van vernomen had. Maar vaak zouden zulke hoffelijkheden niet voorkomen, zonder aanleiding nooit weer, dat beloofde hij zichzelve en hy wenschte bijna, dat zyn gade heden een minder gODStigen indruk op hem zou maken. Maar dit was niet het geval, toen hjj daar nu tegen over haar zat. Katharina zag er zoo frisch en bekoorlijk uit in haar eenvoudig wit kleed, als de lente daarbuiten. Haar zonnige lach trot Leo's hart, en voor dien helderen lichtstraal trokken zich de vyandelyke be- ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Droogte in Zufd-Afrika. Op het oogenblik maakt Zuid- Afrika een periode van droogte door, erger dan in tijden is voor gekomen. De oogsten verdorren en het vee gaat dood als gevolg van het gebrek aan water. In Noordelijk Transvaal sterven ook de inboorlingen. In het district Pietersburg zijn reeds 50.000 stuks vee dood gegaan bij gebrek aan voedsel; mais, dat voor twee jaar de markten overstroomde, is nu haast niet meer te krijgen In de kerken wordt alle dagen om regen gebeden. In de getroffen districten neemt de regeering maatregelen. Gedwongca versobering. Men schrijft ons De wereld is door den oorlog verarmd. Dat dit met de vroe gere oorlogvoerende landen is geschied, begrijpt ieder. Maar ook ons land heeft bij den oorlog meer verloren dan gewonnen. Het op peil houden van onze welvaart is een heel moeilijk probleem. Jaarlijks neemt onze bevolking met 100.000 zielen toe. Daarvoor meet werkgelegenheid worden geschapen, hetgeen per jaar 400 a 500 millioen gulden nieuw kapitaal eischt. Dit be- teekent, dat jaarlijks per gezin van vijf personen gemiddeld f 325 op zij moet worden gelegd om aan de nieuwe monden voedsel te kunnen geven. Met kapitaal om fabrieken te bouwen, zijn wij er nog niet. Wij moeten voor de producten van onze industrie, land en tuinbouw ook afzet hebben. Deze afzet is alleen mogelijk zoolang het buiten land onze prijzen aantrekkelijk vindt, met andere woorden, zoo lang wij met goedkoope productie prijzen scherp kunnen concur- reeren. Van grooten invloed nu op de productie is de arbeidsduur. Nu alle menschen korter werken dan vroeger en in dien korteren werk tijd ook minder voortbrengen, sluiten beschaamd terug in den meest verborgen hoek. Hy prees hel uitzicht uit hare vensters en vroeg haar, welke haar het best bevielen, die over de vlakte, of naar het woud. »Eigenlyk die over het dal,» hernam zij, maar ik zal toch altyd hier aan dit venster myn plaats nemen, waar ik het woud zie en daarin diep verborgen het roode dak van myn vaderhuis.» Een diep medelijden bekroop den graaf bij dit verborgen heim wee, dat sprak uit hare wee moedige woorden. »Het vaderhuis is een heilige plaats, waaraan het hart met dui zend banden hangt,» hernam hij bewogen, »de herinneringen der kindsheid zijn de sterkste. Zy verven met de levendigste en onvergankelykste kleuren dank baarheid en liefde. Zelfs in de meest woeste maalstroomen van het leven herinnert de man zich geroerd de plaatsen, waar hij zyn vroolyke zorgelooze speleu uitvoerde, waar hij bemind werd en béschermd reeds de herin nering daaraan is een zalig uit rusten in het geruiseh en het rusteloos drjjven der wereld en vaak is zy een talisman, die te rechter tijd waarschuwt en tot kunnen zij gezamenlijk ook minder gebruiken dan vroeger. De toenemende bevolking en de verkorte arbeidsduur dwingen ons tot een versobering van het leven, ook bij hen wier inkomen een zekere luxe veroorlooft. Van die versobering valt echter nog niet veel te bemerken. In tegendeel er bestaat veeleer een streven om te leven op den voet, dien het inkomen maar eenigszins toelaat. Dit nu is* een ernstige hinder paal op den weg naar het eco nomisch herstel Omdat we dit schrijven ook in andere bladen lazen, namen we het op, ofschoon we het aan vankelijk niet van plan waren. Immers zoolang men van over- heidszijde blijft bezuinigen op kleinigheden (meenende daarmede een goed voorbeeld te geven) doch langs anderen weg duizen den bij duizenden verknoeit en verkwist, blijft zulk geschrijf maar kletsen zonder resultaat. Met andere woorden we willen het nut van versobering niet weg cijferen, maar dan moet dat ernst zijn en geen schijn. Dezen raad wenschen we te geven aan de grooten die de kleinen tot matig heid aansporen. Intern, regeling der suiker- prezen. Op een vraag van het Tweede Kamerlid van Rappard Is de regeering niet van mee ning, in verband met de opmer kingen, gemaakt bij de algemeene beschouwingen over de Staats begroting voor 1927, dat, al mogen de suikerprijzen nog al zijn meegevallen, dit met het oog op de toekomst geen reden mag zijn, om niet reeds thans het initiatief te nemen tot een inter nationale regeling te komen, waar bij tusschen de produceerende landen der geheele wereld over eengekomen wordt, het stelsel der binnenlandsche protectie, in welken vorm ook, op te heffen? heeft de minister van financiën geantwoord betere besluiten aanzet. Anders is het bij de Trouwdaar moet het huis van den man net vader huis vervangen, daar zal zy steun en hij bleef steken, hij wilde zeggen »Liefde vinden.» Zij vestond hem, hare oogen waren met tranen gevuld, zy knikte zwijgend. Katharina,«ging hy zwygend voort, »God weet het,ik wenschte, dat gij hier alles mocht vinden, wat ge hebt verlaten. De om standigheden staan hinderend tusschen ons, maar er is geen gevoel en geen wet, geene róg zoo vreemde betrekking, die my het recht zal kunnen ontnemen tot iederen steun en iedere oplettend heid, of u tot volkomen vertrou wen. Ik verzoek u en ik wil dit als de eerste gunst van u be schouwen in onze treurige ver houding, die wy versieren met den naam van echtWees open- lartig, als ge een wensch of een behoefte hebt, die ik kan ver vullen of voldoen. Verlaat u en beroep u op mjj in iederen toe stand en waar gy, buiten uw ouders, troost, raad of hulp noodig hebt, herinner u daar, dat ik uw echtgenoot ben voor God en de wereld.» Wordt verwijfd.)

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1