PIJ ROL er op subsidie van de provincie en de gemeente en nu is de weg naar Drieschouwen toch eigenlijk van veel meer belang. De Voorz. bevestigde dat de weg als verbindingsweg naar België van groote beteekenis is. Dhr. van Dixhoorn deelde mede, dat inderdaad aan deze weg is gedacht. Zooals bekend heeft een verkeerscominissie eenrapport uitgebracht over te verbeteren wegen, te land, te water en over rails. Het idee bestond toen, dat de Provincie alle hoofdwegen zou overnemen en verbeteren, tegen vergoeding van de jaarüjksche kosten door de onderhoudsplich tigen. Een globale begrooting werd gemaakt, die echter in de millioenen liep en zoo heeft men zich moeten beperken. Toch meent spr., dat de weg tot Roode sluis in aanmerking zal komen Dat moest eigenlijk een Rijksweg zijn, doch dit stuit wellicht op de vele onderhoudsplichtigen, of schoon er alle aanleiding toe is nu men het ontvangerskantoor er gevestigd heeft, dat vroeger te Overslag stond. Als de Staat zegt wat je in te voeren hebt, moe langs hier, dan is dat een heirbaan en moet de Staat ook zorgen, dat het een goede weg is. Met alg. st. werd besloten, dat B en W. een en ander zullen onderzoeken. i Kennisgeving van den heer A. P. Ie Feber, dat hij zijn be noeming tot boekhouder aan de gasfabriek aanneemt, onder dank betuiging voor het in hem gestelde vertrouwen. j. Van de Commissie tot wering van schoolverzuim is het jaarver slag over 1926 ingekomen, onder mededeeling, dat tot voorzitter en secretaris resp. herbenoemd zijn de h.h. D. A. van Houte en J L. J. Maris. De Commissie heeft alzoo geen verandering ondergaan in samen stelling. De werkzaamheden, die in 20 vergaderingen werden ge vraagd, gaven blijk, dat het aantal verzuimen in dalende lijn zich verbetert. In 1924 waren er 142, in 1925, 97 en in 1926, 68 ver zuimen onder de 820 schoolgaande kinderen. Van de 65 opgeroepenen zijn er 16 aansprakelijke personen niet verschenen. De verzuimen kwamen voor op de volgende scholen Openbare school 17, waarvan 8 als wettig werden geoordeeld Chr. Nat. school 20, met 8, Roomsch Kath. school 10, met 6 en de Bijz. school te Spui 2 met 5 wettige verzuimen. Eén beslissing is overgelaten aan den Inspecteur, aangezien het een leerling betrif, die ter wille van een armoedig gezin de school had verzuimd om in den oogst aardappelen te rapen. Overigens was er geen reden om van eenig voorval melding te maken. k. Proces-verbaal van kasop name bij den gemeente-ontvanger, Aan contanten was in kas f 8297,25 Voorschotten gedaan door den Burgemeester 1632,94 Rente en aflossingen 275,— Saldo postrekening 2869,22 Totaal f 13074,41 Nog verschuldigd aan de Vereen, tot verb, der Volkshuisvesting 5900,76 Verschil f 7173,65 Volgens de boeken was er te goed Batig slot 1925 f 11793,46 Idem 1924 4886,97 Ontvangsten over 1926 152016,94 Totaal f 168697,37 Uitgaven over 1926 161523,72 Zoodat in kas moest zijn. f 7173,65 Overeenkomende met de ver toonde gelden en bescheiden. 1. Mededeeling van den Voorz dat in verband met de gaslevering naar Terneuzen van de N. V. Vlasfabriek Zeeuwsch-Vlaanderen is aangekocht een woonhuis en een stuk grond (voor het plaatsen van een gashouder) totaal voor f 9600. De h.h. 't Gilde en Dieleman waren van idee, dat dit bedrag aan den hoogen kant was. Dhr. Oggel zette echter uiteen, dat dit bedrag een onderdeel vormt van het crediet van f380,000, en dat men niet alleen een flink perceel maar voor het doel meest gunstig en voordeelig liggend perceel gekocht heeft. De Voorz. bevestigde zulks. De woning is goed en het terrein is 1500 Ms groot. Er was meer terrein geboden, doch men heeft niet het duurste, maar wel het beste gekozen. Dhr. Weijns vond ook de koop niet te duur, als men de woning op f3500 schat, is f4 per M2 niet te veel voor dien grond. Gewezen werd verder op het voordeel, dat de tramlijn er vlak bij ligt en ook de gehuchten Baandijk, Driewegen en Zwaantje nu met de buizen voordeelig te bereiken zijn, zoodat bleek, dat men alleszins een goeden koop had gesloten. Dhr. Dieleman zag dit thans ook in en gaf te kennen, dat het hem niet te doen was om critiek, maar om .publiciteit aan de zaak te geven. m. Verzoek van mej. A. J Koole, om gebruik te mogen maken van de openbare school voor het geven van les in het costumenvak. De lessen worden gegeven Dinsdag-, Woensdag en Donderdagmiddag van half 2 tot half 6. Dit verzoek werd verwezen om advies naar B. en W., omdat toch moet overwogen worden de huur prijs en het advies van het hoofd der school. n. Verzoek van W. J. C. Co- hen te Utrecht om het vergun ningsrecht uitsluitend voor hem, tot het leggen en spannen van draden van uit een centraal punt in de gemeente tot het verstrek ken van radio-muziek, lezingen, enz. aan de ingezetenen. Ook dit verzoek werd gerenoo- yeerd naar B. en W. De stukken, genoemd onder de letters a, b, c, d, e, i, j, k en werden voor kennisgeving aan genomen. 3. Benoeming Ambtenaar Burg. Stand. De Voorz. deelde mede, dat deze betrekking sedert 18 Maart 1926 vacant was en vervuld werd door dhr. J. de Smidt als plaats vervanger, weshalve deze persoon thans werd aanbevolen door B. en W. om definitief te worden benoemd. Met alg. stemmen werd dhr. de Smidt benoemd. 4. Verhuring gemeentegrond Zonder hoofd, stemming werd besloten om het stukje grond, voorheen in huur bij de Wed. van den Berg en gelegen bij haar woning aan de Zeestraat, gelegen aan den tramweg, onder dezelfde voorwaarden tegen f 1 per jaar in gebruik te geven aan dhr. E. A. van Waes-Boodts, te West- dorpe, die het perceel vande Wed. van den Berg gekocht heeft. Het stukje grond, groot 53 c.A. is voor de gemeente niet productief te maken. 5. Ontruiming onbewoonbaar verkiaarde woning. Dit betrof een perceel van de Wed. S. de Bruine aan de Kanaal kade, dat sedert 16 Mei 1922 onbewoonbaar verklaard is. Sedert is die woning niets verbeterd, ook niet nadat de eigenares daar op was gewezen, weshalve de Gezondheidscommissie adviseer de thans den uitersten termijn tot ontruiming te bepalen op 1 Mei 1927. B. en W. deden daartoe het voorstel, dodi dhr. van Dixhoorn vroeg of men dit voorstel niet kon intrekken. Er waren toch in dat huisje nog geen ziekten voor gekomen en het stond rondom lucht en vrij. In de steden waar men krotten vindt, van waaruit geen zon of maan zichtbaar is, achtte hij een dergelijke toepas sing van de wet gewenscht, maar in dit geval niet. Dhr. Kruijsse gaf te kennen, dat niet de Gezondheidscommiss e (waarvan hij voorzitter is) maar de Raad op advies van die commissie de woning onbewooir baar verklaarde. Toch achtte hi in dezen de eischen der Gez. commissie niet te hoog voor dit huisje, want de luiken vallen er bijna af en als dhr van Dixhoorn er binnen mocht komen, zou het hem zeker ook niet bevallen om er in te wonen. Ook wordt het nog steeds opnieuw verhuurd terwijl de huurder, die er woonde bij de onbewoonbaar verklaring, al lang verhuisd is. De fout is eigenlijk, dat de gemeente had moeten voorkomen, dat het huisj toen opnieuw verhuurd werd. De h.h. de Feijter en van Dix hoorn willen zich in dat geval bij het voorstel neerleggen Als de eigenares er zelf in woonde was het iets anders. Dhr. Oggel wilde nog uitstel verleenen tot 1928, doch de Voorz was daar niet voor. Dhr. Dieleman stelde echter voor den termijn te verlangen tot 1 Juli, wat met alg. st. werd aangenomen. 10. Sub«idie „Schoolmuseum' Op grond van een vroeger in genomen standpunt ten opzichte van subsidies stellen B. en W voor om afwijzend op dit adres te beschikken. Dhr. 't Gilde was het daar niet mee eens en zou een klein be drag willen schenken, daar uit de toelichting blijkt dat hef een goed doel is. Dhr. Oggel zeide ook niet met dat voorstel van B en W. mee te willen gaan en had liever een jaarlijksche subsidie van f5 voor gesteld gezien. De Voorz. wees echter op de inconsequentie hij zal het belang der vereeniging niet ontkennen maar meermalen wezen we ver zoeken af, die eveneens tot een goed doel strekten en als we nu hier van den regel afwijken, die nen we ook andere aanvragen weer ie overwegen. Dhr. P. de Feijter was op grond daarvan ook tegen subsidie. Het voorstel van B. en W werd aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden Koster Van Dixhoorn, Weijns, Baert Dieleman en de Feijter. Na deze beslissing trok dhr 't Gilde de conclusie, dat voor onderwijs niet veel gevoeld werd doch de Voorz. zeide, dat zulks noch gezegd, noch gebleken was (Wordt vervolgd). Ingezonden Mededeelingen Het verzacht en geneest AXEL, 28 Januari 1927. Boefjes. Reeds geruimen tijd werden hier nu bij den ecnen, dan bi den anderen winkelier goederen vermist, zonder dat het tot ont dekking van de(n) dader(s) kwam, tot men deze week een bepaald spoor volgde en de Rijkspolitie eenige bengels bij zich ontbood, en hun een bekentenis ontlokte, waarvan men versteld zou staan, als we hier de bijzonderheden mochten vermelden. Het bleek nl. dat een vier- of vijftal jongens van 1214 jaar reeds maanden er een spelletje van maakten, om allerlei goederen, maar voorname lijk sigaretten te stelen. Als ze geschikt terrein vonden, werd de deur geopend en sloeg men zijn slag, om dan. weg te rennen, of als dat niet mogelijk was, geheel „onschuldig" voor enkele centen koopwaar te vragen. Nog j.l. Zaterdag werden zoo een paar honderd sigaretten in de wacht gesleept. Zooals het altijd gaat, werd het ook hier van kwaad tot erger en begon men in 't grootzelfs balen werden gestolen en later verkocht. Vrachtauto's en luxe auto's werden evenmin gerust gelaten en het is onbegrijpelijk, hoe de deugnieten het waakzaam oog van de gemeentepolitie wisten te ver schalken. Nu de marechaussee het zaakje in handen heeft, zal het wel ge daan zijn en gelukkig, want waar is het eind, èn voor de jongens èn voor degenen, die er de dupe van zijn, de ouders in de eerste plaats, als zulke jonge boos wichten ongestraft al een coöpe ratieve dievenbende gaan vormen. Groote brand voorkomen. Bij het vullen van een auto reservoir met benzine, dat bij avond geschiedde en waarbij een carbidlamp als lichtbron dienst deed, had Maandagavond de chauffeur J. van T. alhier het ongeluk, dat de benzine gassen door de carbidvlam werden aan getast, zoodat plotseling een uit slaande vlam ontstond, die zich ook aan de auto meedeelde. Ge- ukkig had de chauffeur zooveel tegenwoordigheid van geest, dat hij direct een jas over de vlam» men aan de auto wierp, waardoor deze doofden en toen bluschte hij de benzinebus en carbidlamp, zoodat voorkomen werd, dat de brand zich uitbreidde. Zonder dat zou het een reusachtige brand geworden zijn, want er stonden zeker een tiental auto's, waaron der geheel nieuwe in de garage van dhr. Keijzer, waar het on geval plaats had. De chauffeur zelf was er het ergst aan toe, daar hij hevige brandwonden opliep en tot heden nog bedlegerig is en zeer over spannen. Heden werd door het co mité tot aankoop van meststoffen te Kijkuit aanbesteed de levering van 190.600 K.G. superfosfaat, 67.900 K.G.Kalizout, 55.300 K.G. Amm. Super, 56.200 K.G. Chili 61.000 KG. zwavelzure amm. en 23.000 K.G. kalksalpeter. Ingeschreven werd als volgt: a. SuperfosfaatFa. Kooman. Dirksland, f2.69, Firma D. J. Oggel, Axel f 2.49, De Ruijter en Co., Axel f2.51, Van der Gauwe, Ter Neuzen f2.53 en D. Scheele Az., f2.48. b. Kali: Van der Gauwe f 6.17, Fa. Oggel f6.08, Ardenne, Dor drecht f5.75. c. Amm. Super: fa. Oggel f6.67, Kooman f 6.57, Van der Gauwe f 6,58. d. ChiliFa. Oggel f 14.81, van der Gauwe f14 74, Kooman f14 69, „Oorsprong" f 14,57. e. Zwavelz. Amm.: Van der Gauwe f 13 48, fa. Oggel f 13.45, Kooman f 13.39, Oorsprong f 13.16. f. Kalksalp.Van der Gauwe f12 18, Scheele f 11.99, Oggel f1197, Kooman f 11.84, Oor sprong f 11,76. Onder verwijzing naar de advertentierubriek willen we ou ders en voogden er aan herinneren, dat voor de Ambachtsschool te Hulst de gelegenheid weer is opengesteld, om jongens te plaat sen, die een vak willen leeren. In verband met de werkeloosheid, die in deze streek toch voorna melijk onder de veldarbeiders heerscht, wijzen we erop, dat het aanleeren van een bepaald hand werk toch verre de voorkeur ver dient boven het zgn. „naar't land gaan", afgezien van verschillende andere factoren, die daartoe bij dragen. Welnu, de scholen worden geopend en op tijdige aangifte wordt prijsgesteld. Ten overstaan van notaris Dregmans werd gisteren te Koe wacht-Zand in het café van dhr. De Vleeschouwer verkocht een rentenierswoning met erf en tuin, groot 3 are 8 c.a. Koopers werden de Kinderen Poppe aldaar voor f3000. Bevorderd aan de Univer siteit te Amsterdam tot arts, de heer J. E. A. M. Dierick, geb. te Koewacht. Loop der bevolking. Hoek. De loop der bevolking in deze gemeente over 1926 was als volgt Geboren 21 m., 24 vr., totaal 45. Gevestigd 42 m., 45 vr., totaal 87. Overleden 8 m., 10 vr., totaal 18. Vertrokken 85 m., 82 vr., totaal 167. Bevolk, op 31 Dec. 1925: 1373 m., 1360 vr., totaal 2733. Bevolk, op 31 Dec. 1926: 1343 m., 1337 vr., totaal 2680, alzoo verminderd met 53 personen. Gesloten huwelijken 22. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Besmettingsgevaar. Van S. Brandsma, inspecteur van het lager onderwijs te Middelburg, en P. de Brees, hoofd eener school te Zierikzee, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Vereeniging .School museum te Middelburg", gevestigd te Middelburg, was een adres ingekomen waarin zij te kennen geven dat bovengenoemde vereeniging 4 September jl. isopgericht met6501eden dat het niet alleen voor onderwijzers, miar ook voor gemeenten en school vereenigingen van het hoogste belang is, een dergelijke inrichting in Zeeland te hebben dat zij dit nader aantoonen in een bij het adres gevoegde memorie van toelichting en dat zij op grond van de daarin aan gevoerde reden verzoeken de vereeni ging te steunen door een jaarüjksche subsidie, van af 1 Januari 1927. De memorie van toelichting luidt als volgt: Memorie van Toelichting. 4 Sept. j.l. werd te Middelburg op gericht de vereeniging Schoolmuseum te Middelburg. Ziedaar de mededeeling in de Zeeuwsche pers, welke ook U niet ontgaan zal zijn. Een mededeeling, die den Zeeuwen, onderwijzers en allen, die belangstelling hebben voor goed onderwijs, als een jubelkreet in de ooren moet hebben geklonken. Na noesten arbeid van eenige maanden het doel bereiktZeeland een school museum, evenals Groningen, Roermond en Utrecht. Niet minder dan 500 onder wijzers en 150 particulieren lid. Wat we met dit museum beoogen Hetzelfoe wat men elders ermee be doelt. Groningen heeft het zoo juist gezegd in het tweede jaarverslag, uit gebracht in 1908. „Ons doel is nimmer geweest om boven de anderen uit te steken we hebben zelfs nimmer Amsterdam naar de kroon willen steken, doch steeds waren de argumenten, dat het Noorden des lands niet voldoende van het Am- sterdamsche museum kan profiteeren. Nimmer hebben we gedacht aan con currentie met de hoofdstad, maar we hebben onze collega's in het midden des lands benijd, waar zij steeds in de gelegenheid zijn zich op de hoogte te houden van alles, wat aan de markt gebracht wordt, terwijl wij alleen in de vacantie eens konden zien, zooals we dan ook andere museums bezoeken, zonder eigenlijk voor onzen arbeid er rechtstreeksch van te profiteeren. Daarom is het doel onzer vereeni ging ook niet geweest te verzamelen wat vóór 50 of 100 of nog meerjaren onze scholen aan leermiddelen en schoolmeubelen te aanschouwen gaven. Datgene wat nu het onderwijs kan dienen, dat was het, wat wij vroegen. Zich aansluiten bij het leven der school, dat was het ideaal van ons museum. Een museum voor het geheeleland, dat alles geeft, waar zoo goed als niets wordt gemist, van voorheen en thans en daarnaast kleine musea en dan ten minste één in Groningen, waar men vindt, wat noodig is voor het heden". De behoefte aan zoo'n museum was ook hier reeds lang gevoeld, zoodat, toen de heer Brandsma, Inspecteur van het Lager Onderwijs te Middelburg, den stoot tot de oprichting gaf, de medewerking algemeen was, getuige, niet alleen het toetredèn van 650 per sonen als lid, maar ook, dat verschil lende gemeente- en schoolbesturen uit eigen beweging besloten onze vereeni ging geldelijk te steunen. Verblijdend is het, dat men blijkbaar inziet, dat die instelling, een machtige steun kan zijn bij het zoo goed mogelijk inrichten van het onderwijs. Wij stellen ons bovendien voor, dat in de toekomst zal blijken, dar, doordat men zich meer en beter op de hoogte kan stellen, vóórdat men tot aankoop overgaat, bezuiniging het gevolg ervan kan zijn. Immers een weloverwogen keuze waarborgt een duurzamer gebruik. Deze instelling kost evenwel veel geld, zoowel de instandhouding als de installatie, en zonder de royale mede werking van de gemeente Middelburg, die voor ons doel ruime lokalen af stond en gratis liet inrichten, hadden we niet durven en kunnen overgaan tot de oprichting. Aangemoedigd evenwel door deze hulp en ook die van anderen hebben wij ertoe besloten. Wij vleien ons met de hoop. dat alle gemeente- en schoolbesturen it Zeeland het groote nut van een ge westelijk museum zullen inzien en daarvan doen blijken, door het geven van een flinke jaarüjksche bijdrage. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ont vellingen en allerlei Huidverwon dingen Zondag 30 Januari 1927. Voorm. 97« ure Nam. 2 Leeskerk. Ds. Hermanldes, van Hulst. Voorm. 9 ure Nam. 2 Ds, J. S. Post. Dezelfde.- Bij tijdig gebruik van Mijnhardt's Keelpijntabletten voorkomt gij besmet ting, daar deze tabletten mond en keel zuiveren van alle smetstoffen. Buisje 30 ct., Flacon 60 ct.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2