Griep [Abdijsiroop I Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - Vlaander en m No. 85. VRIJDAG 28 JANUARI 1927. 42c Jaarg. fijAjs J J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. Zitting van 25 Januari 1927. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Tegenwoordig wa ren alle leden, behalve de heer J. de Feijter, die wegens familie omstandigheden verhinderd was tegenwoordig te zijn. Na opening met het gebedsformulier spreekt de Voorz. de in ons vorig num mer gemelde openingsrede uit, waarop de heer Baert antwoordde. Hierna kwam de agenda aan de orde. 1. Notulen. De notulen der vorige vergade ring werden zonder aanmerking goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. Bericht van den Min. van Waterstaat, dd. 7 Januari 1.1., dat Z.Exc. geen aanleiding kan vinden om tusschenkomst te verleenen inzake de electrificatie der ge meente. Zooals bekend, is destijds een commissie uit den Raad bij den Minister op audiëntie geweest, om te verkrijgen, dat niet alleen de kom, maar ook de buitenwijken der gemeente zouden worden geëlectrificeerd. De commissie rapporteerde toen, dat de Minister zou doen wat mogelijk was, om de gemeente te helpen, met het resultaat, dat bovenstaand ant woord is gekomen. Dhr. 't Gilde was echter met bestendiging van den toestand niet tevreden en al juichte hij toe, dat de garantie nu van de baan was en de electrificatie des ondanks haar beslag heeft ge kregen, toch moest hij het be treuren, dat het Oostelijk deel der gemeente van gas en electri- citeit verstooten moet blijven, waar andere wijken het beide hebben. Hij gaf den Raad in ernstige overweging om na te gaan, wat gedaan kan worden om Kijkuit enz. eveneens te helpen. De Voorz. antwoordde, dat daaraan reeds was gedacht en de P. Z. E. M., zeker ook de be doeling had om dat gedeelte te electrificeeren, indien ze in de overige wijken en in de kom met de aansluiting klaar zijn. Intusschen was echter de knuppel in het hoenderhok ge worpen en om beurt werd weer de schuld van den een naar den ander geschoven, dat niet de geheele gemeente stroom kreeg. Dhr. Weijns vond het jammer, dat toen dhr. J. de Feijter een voorstel deed om de gevraagde garantie te verleenen, de meerder heid daartegen was, want dan was de geheele gemeente voor een kleine opoffering geholpen geweest en het verwondert hem, dat dhr. 't Gilde, die daar vier-; kant tegen was, B. en W. durft aansporen om alle wijken aan te sluiten, want dat zal nu eeuwig durend offers kosten voor de gemeente. Dhr. Koster wilde erop wijzen, dat hij reeds lang getracht heeft ook voor dat gedeelte stroom te krijgen, en niemand beter dan hij kan daarom oordeelen over die zaak. Als de P. Z. E. M. niet zoo veeleischend was geweest, om f5 garantie per Hectare te vragen, was de stroom er al, doch daartoe was men niet genegen. Daar zit de knoop, dat ze te veel ga rantie vragen. Toch is hem ver zekerd, dat de P. Z. E. M. tot een nieuw voorstel genegen is, als IJlle bewoners willen aansluiten. Laat deze daarom nu toonen, dat ze willen en in dat geval is het niet raadzaam, dat het gemeente bestuur er zich in mengt, want dan zal de P. Z. E. M. weer hooge garantie vergen van de gemeente. Dhr. Van Dixhoorn sloot zich hij dhr. Weijns aan en achtte het geen zin, dat men thans uit den mond van tegenstanders van de garantie, die slechts een vorm en weinig kostbaar was, moet hooren pleiten voor algeheele aansluiting. Dhr. Kruijsse vond echter, dat de h.h. Weijns en Van Dixhoorn de zaak niet goed voorstellen, want er was reeds toegestemd in een garantie-aanbod, maar de zaak is toen gestuit op Ged. St., die niet toegaven aan een 10- jaarlijksche afrekening. Hij be greep niet, dat men thans nog de schuld wil geven aan den Raad, waar het toch bekend was, dat Ged. St-, toen het erop aankwam, teruggekrabbeld zijn. Dhr. 't Gilde wierp het gedane verwijt ver van zich en al de tegenstemmers kunnen dat langs hun koude kleeren laten loopen. Het is gebleken, dat de heeren, die door dik en dun met Ged. St. meeliepen tegen de gasuitbrei- ding waren en dus kan men hun die houding eveneens verwijten, terwijl thans toch tal van men- schen in de buitenwijken dank baar zijn, dat ze gas hebben. Dhr. Dieleman zeide evenals de vorige sprekers, dat het ver wijt niet de tegenstemmers of den Raad gold, maar een hooger col lege, nl. Ged. St. Dhr. Weijns: Dat verschil over die afrekening lag dan toch aan den Raad en spr. heeft een des kundige hooren berekenen, dat die kwestie hoogstens f 1500 ver schil gaf. Voor f 1500 meerwas dan ge heel de gemeente aangesloten, terwijl nu de P.Z.E M. alleen de vetste brokken neemt. Dat er verstoken zijn van electrisch licht is vanzelf, dat zal trouwens altijd zoo blijven, want iedereen aan sluiten, dat is geen kleinigheid. Sprekende met dhr. van Hoeve die wethouder is op Zaamslag, en in deze van ondervinding weet, zeide deze, dat als Axel voor f 25000 heelemaal electrisch aan gesloten werd, het een koopje zou zijn. Dhr. Dieleman herhaalde, dat het toch niet aan de tegenstem mers ligt, dat die electrificatie niet tot stand kwam. Dhr. van Dixhoorn zeide, dat bij de bewuste conferentie met Ged. St. de Commissaris hem bij den arm nam en den raad gaf, om de voorgestelde garantie van f 1500 iets te verhoogen. En als toen was aangenomen het voorstel van dhr. J. de Feijter om f 20.000 te garandeeren, was de zaak beklonken geweest, dat heb ben dan toch de tegenstemmers op hun geweten Men gaf het echter nog niet gewonnen en ofschoon de Voorz. meende, dat er geen aanleiding was de geheele lijdensgeschiede nis weer op te rakelen, vroeg dhr. Dieleman nogmaals het woord om te betoogen, dat ook het verwijt van dhr. van Dixhoorn niet opgaat, want men had wel degelijk afgesproken om in geen geval hooger dan f 15.000 te gaan. Dhr- 't Gilde had niet verwacht dat de strijd over de electrificatie nog zóó zou ontbranden maar ook uit hetgeen dhr. van Dixhoorn hier van den Commissaris zegt, blijkt toch genoeg, dat die heeren te veel hebben willen schipperen. De Kaad was van goeden wil, maar de P. Z. E. M. was teveel eischend en het verwonderde spr. zeer, dat dhr. Van Dixhoorn, die zich zóódanig over Ged. St. uitliet, dat hij de verwijten niet zal herhalen, thans die heeren in bescherming neemt. Spr. herhaalt, dat het Ged. St. zijn die de ge meente in het moeras hebben gedreven. Dhr. P. de Feijter begreep niet, dat de opmerking van dhr. 't Gilde zooveel stof zou hebben uitgelokt. Hij is het trouwens met geen der partijen eens, want het is nu wel gebleken, dat ieder voorstel op de voorwaarden van de P. Z. E. M. zou zijn afgestuit. b Koninklijke goedkeuring van de heffing der huur van het slachtlokaal. c. Toestemming van Ged. St. tot ontheffing voor 2 jaar van de verplichte lichamelijke oefening op de lagere school, onder voor waarde, dat onderwijs wordt ge geven in de vrije- en orde-oefe- ningen der gymnastiek, wat ter openbare kennis moet gebracht worden. d. Ontvangstbericht van Ged. St. van de verordening volgens art. 178 der gemeentewet. e. Bericht dat de goedkeuring op de begrooting 1927 door Ged. St. wordt verdaagd tot 1927. f. Aangaande het beroep door den Raad ingesteld tegen de vast stelling der salarisregeling van den burgemeester, den secretaris en den gem.-ontvanger deelen Ged. St. mede, in opdracht van Zijne Exc. den Min. van Binnen- landsche zaken, krachtens mach tiging van de Koningin, dd. 2 Nov. 1926, dat er geen termen bestaan om ten behoeve van deze gemeente een afwijkende regeling dienaangaande te bevorderen. Dhr. 't Gilde vond dat die uit slag niet meevalt. Hij heeft nog overwogen om georganiseerd en in samenwerking met andere ge meenten een actie in 't leven te roepen tegen die hooge salaris regeling. Maar hij zag ten slotte er het nut niet van in, ofschoon die hooge salarisregeling de grootst mogelijke inconsequentie biedt met den roep naar bezuiniging. En mochten daartoe stemmen in den raad opgaan, dan wil hij gaarne medewerken, aangezien de tractementen dier functionarissen lang niet in overeenstemming zijn met hetgeen zij voor een gewone boere gemeente presteeren. Z. i. was f 2500 voor den burgemeester en f 3000 voor den secretaris ruim voldoende. Dhr. P. de Feijter vond het spijtig dat op verzoek van den Raad dezen uitslag volgde. Als het salaris stond beneden de waardigheid van het ambt, dan was het iets anders, maar de tijds omstandigheden zijn nog van dien aard* dat vele menschen een zwa- ren strijd om het bestaan voeren en hij wilde er niet zoo diep op ingaan als dhr. 't Gilde, maar toch acht hij hetgeen zij verdien-1 den meer dan voldoende en was het z. i. verkeerd ingezien van Ged. St. om nu nog te verhoogen. Het speet hem, dat de Kroon er niet op inging, waar de raad toch uit een oogpunt van bezuiniging in deze tijden beraadslaagde om het weekloon van een arbeider met f 2 te verminderen. Dhr. Oggel was het geheel met ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. de vorige sprekers eens. Als hij ziet op de tijden van vóór den oorlog, waar we toch weer lang zamerhand naar toe gaan, toen werd de heer Den Hollander be noemd op f 1200, wat voor dezen tijd te weinig zou zijn, maar toch zijn de tegenwoordige salarissen onmatig hoog en wordt de Raad belemmerd door dergelijke beslui ten, om bezuiniging in te voeren Hij stelde daarom voor dat de Raad zijn meening in een motie uitspreekt. AKKER'. Dhr. Dieleman kon daar mee instemmentevens is gebleken, dat het vechten is tegen wind molens en men er niet verder mee komt. Het zal misschien beter zijn die kwestie te behan delen in de kiesvereenigingen en er de candidaten op wijzen, dat ze met de tijden rekening moeten houden, 't Is nu gebleken, dat de heeren doen, wat ze willen. Dhr. 't Gilde vond, dat het niet opgaat om in verband met de bezuinigingscirculaire van den Minister thans een met de alg. regels afwijkend salaris voor Axel vast te stellen. Hij steunde gaarne de motie van dhr. Oggel. Dhr. Van Dixhoorn eveneens. Als de bezuiniging niet van boven af geschiedt, beteekent ze niets. De hooge autoriteiten moesten willen begrijpen, dat het klakke loos verhoogen van reeds hooge salarissen ontstemming moet wek ken bij den minder gesitueerden. Men bezuinigt steeds in het klein en dan op onpraktische wijze. Ziet maar op de onbewaakte overwegen, waar de bezuiniging gekocht wordt met menschelijke slachtoffers. Zooals gemeld, werj de motie met algem. stemmen aangenomen. g. Goedkeuring door Ged- St. van de wijziging der begroo. ting voor 1926. h. Naar aanleiding van een vraag van dhr. Dixhoorn in de vorige zitting hebben B. en W. bij het bestuur van den Polder Beoosten- en Bewestenblij ver betering gevraagd van het wandel en fietspad naar Drieschouwen, waarop het volgende antwoord is ingekomen Edelachtbare Heeren, In beantwoording van uw ge- I ëe.d schrijven d.d. 23 dezer, kun- nen wij U Edelachtbare mede- deelen, dat de weg Axel-Drie- s houwen sinds lang in orde zou zijn geweest» indien het gemeen tebestuur zoo medewerkend ware geweest, als de Directie van de Z. V. T. M. De koolasch is reeds van in September IJ. aagevraagd. De slechte toestand is vooral te wijten aan de werkzaamheden van de P. Z. E. M. verricht, welke maatschappij nalatig is geweest in het behoorlijk herstellen van de door haar gedane uitgravingen. Mocht de toestand van den weg niet naar genoegen van het gemeentebestuur zijn, dan zal de polder voortaan den weg slechts als polderweg onderhouden. Het bestuur van den polder Beoosten- en Bewestenblij, P. VAEL, Dijkgraaf. MAERTENS, Ontvanger-Griffier. Op een vraag van dhr. van de Casteel of het Dag. bestuur niet bereid is om samen met het polderbestuur dien weg in orde te maken en geheel te verharden, antwoordde de Voorz., dat dit maar niet staande de vergadering te beantwoorden isdat is nogal ingrijpend. Hij gaf in overwe ging om dit voorstel in handen van- B. en W. te geven- Dhr. Weijns vond het een ge vaarlijk pad om zich daarop te begeven. Als andere polders een dergelijk verzoek doen, waar is dan de grens. Er is nu eenmaal een wegenfonds, waaruit de Re geering voornemens is de wegen te verbeteren, en waaraan ook in Axel heel wat betaald zal worden. Het was daarom wenschelijk een mootje van die visch te krijgen, daar anders misschien het geheele kapitaal elders besteed wordt. Dhr. 't Gilde vroeg zich af wat bedoeld wordt met behandelen als polderweg. Is dat een dreige ment 't Is toch een belangrijke verkeersweg en ook een gelief koosde wandelweg, zoodat die toch behoorlijk in orde zou moeten zijn. Dhr. Dieleman geloofde ook, dat het een bedreiging is en vroeg of er ook sintels beloofd waren, waarop de Voorz. antwoordde, dat die beschikbaar gesteld wor den, voorzoover er op de gas fabriek voorradigzijn, maardaarom is de gemeente niet verplicht die te leveren. Dhr. Dieleman wees op de be teekenis van den weg, die een der drukste is van de streek en ook gevaarlijk, want de straat is veel te smal en als rijtuigen of auto's elkaar passeeren, moet de rijkant wel stuk gereden worden. Hij is er daarom ook voor om het voorstel van Van de Casteel in overweging te geven bij B. en W. Dhr. Oggel merkte op, dat de oorzaak van den toestand ligt bij de P. Z. E. M. Er is daar ge graven voor kabelleiding en daar door is de grintlaag onder de kleilaag gekomen, wat nu slijk is geworden. Maar daar is de ge meente niet voor verantwoordelijk. Men dreigt nu dien weg zoo te laten liggen, en dat is wel jammer, want het is een rijke polder en die weg kan ook niet als een gewone polderweg beschouwd worden. Het verdient daarom overweging, met het polderbestuur dat de gemeente trouwens ook vroeger ter wille was, overleg te plegen. Dhr. Kruijsse vond het beter eerst te informeeren of Ged. St. nog niet aan dien weg gedacht hebben, want zoo is de weg over Westdorpe eveneens door den Canisvlietpolder verbeterd met J AXELSCHE COURANT I e2k De ervaring heeft geleerd dat d« verzachtende, xüjmoplossende en genezende werking van Akker*» Abdijsiroop bijzonder geschikt is ter bestrijding en genezing van griep, influenza, bronchitis, kink* hoest, hardnekkigen hoest en de meeste ziekten der luchtwegen. zuiverend, verzachtend, genezend. Alom verkrijgbaar in kokera van 230 graM 1.50 550 gram 2.75 <u> 1000 gram ƒ4.5a

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1