Hoest, Keelpijn. Rechtszaken. heeft toegestoken aan Duitsch- land toen dit zich in 1918 ge wonnen gaf en naar aile regelen der kunst was uitgeteld. De „Times" vraagt thans weer waarom het gepraat aan de Quai d'Orsay zoo lang duurtwaarom men geen spijkers met koppen slaaten waarom, als men het niet eens kan worden, men het geval niet laat beslechten door het liaagsche Hof van Arbitrage. De verhouding tusschen Frank rijk en Duitschland is zegt het biad óók door al die haar kloverijen lang niet meer zoo goed als een paar maanden ge leden en allerlei symptomen doen zich voor, uit welke een reactie van Thoiry valt af te leiden, ter wijl het daar ontstane optimisme allengs meer plaats maakt voor pessimisme. En dit acht het blad een groot gevaar voor het overige Europa. Zoolang de Locarno-mogend heden inderdaad Locarno-politiek voeren, is er geen gevaar, dat de vrede ergens zal worden verstoord. Doch nu Frankrijk weer komt aandragen met allerlei bezwaren, ziet men hoe nerveus bijna alle st2ten weer worden en miniatuur- overeenkomstjes en verzekerings verdragjes sluiten, of zooals Polen, al dan niet op instigatie van Frankrijk weer aan het dreigen slaan. De staatslieden, die, na zóó veel overleg en voor bereiding, de overeenkomsten van Locarno wisten tot stand te brengen, mogen niet uit het oog verliezen, dat, nu er afbreuk wordt gedaan aan hun vredes politiek, zoo zoetjesaan bij ge heel Europa weer temperatuurs- verhooging valt te constateeren. Ook de diplomatieke medewer ker van de „Daily Telegraph" is niet te spreken over den gang van zaken aan de Quai d'Orsay en acht het hoogst gevaarlijk, dat de technische quaesties der ves tingen in Oost-Pruisen (Königs- berg, Lützen, Küstrin en Giogau) worden opgeblazen tot een uiterst belangrijke politieke aangelegen heid. „Die vestingen dienen als defensief tegen een mogelijk nieuwen Russischen inval en het is absurd, ze offensief te noemen", schrijft hij. En hij hoopt, dat dr. Marx, die thans weer Kabinets formateur in Duitschland is, er met Stresemann in zal slagen, meer spoed te zetten achter het ontwapeningsvraagstuk en dit, in het belang van geheel Europa, tot een goed eind zal weten te brengen. Prinses Juliana gaat college loopen. Naar gemeld wordt, hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. j de Prins der Nederlanden er hun j goedkeuring aan gehecht, dat H. j K. H Prinses Juliana ook na dezen zomer haar studie zal voortzetten ten aanzien van onderwerpen waarin H. K. H. meer in het bij zonder belang stelt of welke voor de Prinses van bijzonder gewicht zijn, o a. door het volgen van enkele colleges aan de Rijksuni versiteit te Leiden. Gedurende de dagen, waarop de Prinses daartoe de Hooge- school zal bezoeken, zal H. K. H. een eigen huis te Katwijk aan Zee bewonen. Voor dit doel is het oog gevallen opde villa ,,'t Waerle" aan den Strandboulevard te Kat wijk aan Zee, terwijl de daaraan grenzende villa „Hoog Cate" in gericht zal worden voor den aan den dienst der Prinses toegevoeg- den heer met diens gezin. H. M. en Z K. H. hebben de directrice der particuliere zaken van H. M. de Koningin voor „Het Loo" en omstreken, mej. A. L. Schoch, bereid gevonden om, gedurende de dagen, waarop de Pfinses te Katwijk vertoeft, de leiding op zich te nemen van „'t Waerle". Prinses Juliana hoopt de laatste dagen der week altijd met Haar ouders door te brengen en verder ook, telkens wanneer dit noodig is, uit Katwijk over te komen. 146 kinderen werden geboren, terwijl er slechts 29 Huwelijken zijn voltrokken. Ik hoop mijne heeren dat ieder van ons de lust, de kracht en de gezondheid zal worden ge schonken tot medewerking van de belangen van onze dierbare Gemeente. Moge God zijn onmisbaren Zegen in ruime mate schenken op de voor ons te verrichten arbeid. Ingezonden Mededeelingen Influenza en Griep Binnenland. Eerste Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag der Commissie van Rap porteurs der Eerste Kamer over het Belgisch verdrag. De mee ning der leden loopt zeer uiteen. Het beleid van den Minister wordt scherp aangevallen, zoodat men spreekt van gekunsteld betoog en de meening veld wint, dat de Minister onder zekeren druk ge handeld heeft, ofschoon 1925 echter nog geen 1919 is en vrees nog geen aanleiding mocht geven tot een voer Nederland zóó one- reuze handeling. De Minister heeft in 1924 de gelegenheid laten voorbijgaan om fouten uit het verdrag te verwijderen, dat door sommige leden als een oor logsproduct wordt beschouwd. Besproken worden voorts vraag stukken van politieken aard, de commissie van beheer, de rechts positie der handelsschepen op de Schelde, de kanalen Rijn—Maas —Schelde en Luik—Maastricht, de spoorwegtarieven, de belood- sing en de gevaren van ver werping. Men geeft zelfs in overweging, om, bij onwil van den Minister een anderen bewindsman te zoeken, die bereid zou zijn nieuwe enderhandelingen te openen. AXEL, 25 Januari 1927. Bij de hedenmorgen alhier ge houden raadsvergadering waren 10 leden tegenwoordig. Alleen de heer J. de Feijter was afwezig Na de opening hield de burge meester als voorzitter van den Raad de volgende toespraak: Mijne Heeren Waar deze vergadering de eerste vergadering is in het jaar 1927, wil ik gaarne gebruik maken van de gelegenheid om u, mijne heeren Leden van den Raad en Secretaris, ieder met zijn gezin, een voorspoedig jaar toe te wenschen. Tevens hoop ik dat onze dier bare gemeente ook in 1927 voor rampen en onheilen moge worde bewaard en dat ieder inwoner in welken rang of stand hij is ge plaatst het jaar 1927 voor hem voorspoedig moge zijn. Het jaar 1926 is voor de ge meente een niet onbelangrijk jaar geweest. Belangrijke besluiten zijn in deze raadszaal genomen. De electrificatie heeft in welken vorm dan ook gedeeltelijk haar beslag gekregen. Een groot ge deelte van Axel kan thans over electriciteit beschikken. De uitbreiding van het gas buizennet naar de buitenwijken is ook werkelijkheid geworden. Op 4 December 1926 werd het eerste gaslichtpunt op de Sassing ontstoken. Ook werd de groote straten verbetering voortgezet en als het ware bijna beëindigd Slechts rest nog de Koestraat tot aan de Marechaussée-kazerne, waarover met het Rijk onder handelingen gevoerd worden tot overname. Voorts noem ik de uitbreiding van het gasnet naar Ter Neuzen. De uitvoering van dit besluit is in vollen gang. Ook het besluit tot beschikbaar stelling van f 14000.voor uit breiding van de bijzondere school in de Nieuwstraat werd in 1926 genomen. De Gezondheidstoestand was het vorige jaar zeer bevredigend. Besmettelijke ziekten kwamen bijna niet voor, slechts één geval (diphterie) viel te constateeren. De financieele toestand onzer gemeente is goed te noemen. Waar de neringdoenden in ver band met de valuta van het geld in Belgiö groot nadeel hebben ondervonden mogen wij dankbaar constateeren dat de resultaten van het landbouwbedrijf in 1926 gun stiger waren dan die in 1925. De bevolking onzer gemeente bedroeg op 31 December 1926 5852 personen. Alzoo eene ver meerdering van 56 personen. Overleden zijn 43 personen Als oudste lid achtte de heer Baert zich namens den Raad verplicht om dank te zeggen voor de gesproken woorden en hoopte dat het den voorzitter nog vele jaren gegeven zal zijn om te regeeren over onze gemeente. Moge bewaarheid worden, dat 1927 een vruchtbaar jaar zij en ons land gespaard blijven voor rampen, dan is ook onze wensch vervuld zei spr. Hierna werd de agenda afge werkt, van welker behandeling we in ons volgend nummer ver slag hopen uit te brengen We bepalen ons thans tot het ver melden der besluiten. Naar aanleiding van het ant woord van den Minister van Binnenlandsche zaken op het beroep door den Raad ingesteld tegen de verhooging van de salarissen van den Burgemeester, den Secretaris en den Gemeen te-ontvanger, werd op voorstel van den heer Oggel de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen De Raad der gemeente Axel in zijne vergadering van 27 Januari 1927 bijeen, kennis nemende van den in houd van het schrijven van Gedeputeerde Staten v. Zeeland, no. 167, 3e afd., in zake jaar wedden, betreurt, dat aan zijn verzoek geen gevolg is gegeven, waar door aan den gemeenteraad belet wordt, den weg der zoo noodige bezuiniging te betreden besluit hiervan kennis te ge ven aan H. M. de Koningin en aan Gedeput Staten van Zee land, en gaat over tot de orde van den dag. Tot Ambtenaar van den Burg. Stand, belast met de dagelijksche werkzaamheden, werd benoemd de heer J. A. de Smidt, ambte naar ter secretarie, alhier. Aan den heer E. A. van Waes Boodts te Westdorpe werd een stukje grond in huur afgestaan voor f 1 per jaar. De ontruimingstermijn voor een onbewoonbaar verklaarde woning aan de Kanaalkade werd bepaald op 1 Juli aanst. De maximum-snelheid voor motorrijtuigen op Spui werd be paald op 20 K.M. Besloten werd om de rioleering voorzoover die op de rioleering onder den Buthdijk uitloopt, uit te breiden. Machtiging werd verleend tot aankoop van een perceel grond groot pl.m. 600 Ms. ad. f'l.lOtot uitbreiding van het terrein der der gasfabriek. Aan M. van Doeselaar, M. Haak en J. de Vos zal vergoeding wor den verleend voor schoeisel van schoolgaande kinderen, terwijl aan C. Simon de vergoeding werd verhoogd met f5. Aan een verzoek om subsidie voor de Vereeniging „Schoolmu seum" te Middelburg werd niet voldaan. Eveneens werd afwij zend beschikt op een verzoek om f200 subsidie, in plaats van f 100 voor de autobusdienst v.h. Man naert, van Terneuzen naar Hulst. Met alg. stemmen werd beslo ten om een bijdrage van f125 te verleenen aan de echtgenoote van D. de Ruijter, als verplegings- kosten voor haar man te Bergen op Zoom. Aan den Raad was ook een schrijven gericht van de sub-com missie tot werkverruiming in Z. Vlaanderen adressanten geven daarin te kennen dat in de vergadering der commissie, gehouden te Hulst den 18den October 1.1. opnieuw de aandacht werd gevestigd op de voor de deur staande werkloos heid, met name ook onder de vlasbe- werkers in deze gemeente) dat in meergenoemde vergadering Spoedheidshalve was door B en W. reeds dhr. M. W. Koster aangewezen om als lid in de commissie van voorbereiding zit ting te nemen. Na eenige discussie, waaruit bleek, dat de Raad niet ongene gen is om mede te werken, als er pogingen worden gedaan om in de werkloosheid te voorzien, werd besloten om voorloopig het werk der commissie at te wach ten, alvorens met een definitief voorstel te komen. Teneinde echter volledig op de hoogte te blijven, werd besloten voor den heer M. W. Koster eventueel een plaatsvervanger aan te wijzen. Bij de omvraag wees de heer 't Gilde nogmaals op het feit, dat liet met het werkrooster der gas fabriek nog niet in orde is. De Voorz. antwoordde, dat men nog in afwachting is van een nieuw werkrooster, waarover men in onderhandeling is met de Arbeidsinspectie. Op een vraag van dhr. 't Gilde omtrent een lantaarn in de ver lengde Julianastraat deelde de Voorz. mede, dat daarin wordt voorzien. Eveneens vroeg dhr. Dieleman om plaatsing van een of meer lantaarns in de Magrette. Deze zaak is, in verband met de gas- buizenleiding aldaar, nog in onderzoek. De uitslag van het referen dum voor de Statenverkiezing 1927, vanwege den Vrijz. Dem. Bond, federatie Zeeland, is dat in alle kringen candidaat worden gesteld Jac. Welleman, Krabbendijke (aftr.)mr. J. Adriaanse, Oost- kapelle, (aftr.)mevr. Bergsma— Bergsma, Zoutelande, (aftr.) D. N. v. Gelderen, Middelburg; A. Staverman, Vlissingen C. Ouwe hand, Vlissingen W. H. Ittmann, Brouwershavenmevr. v. d. Broecke-De Man, Aardenburg M. J. Harts, VlissingenP. J. Blaas, TholenG. A Huvers, TholenJ. J. Bootsgezel, Bres- kensJ. Hage, Ierseke C. Hoo- gerland, OuwerkerkW. Kik, ZierikzeeJ. v. d. Meulen Bosma, Goes; J. Ossewaarde, Ierseke; B. de Jonge, Kapelle en W. Ka- relse Schore. ,M. Crt". Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de le helft Januari 1927. Binnenlandsche brieven. van Bendegem P. J., Lange- horst, Ottersum. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Mijnbanlt's HoesttaïMen. Doos 30 ct. KeeluiintaDidtten, 60 en 30 ct Sportnieuws. Zeeuwsclie Voetbalbond. Het eerste en tweede elftal der V. V. Axel waren Zondag vrij van competitiewedstrijden, daar het terrein van de Vlissingsche Boys afgekeurd was. Van Hulst kwam reeds Zaterdagmiddag bericht, dat het terrein aldaar wegens sneeuw onbespeelbaar was. Dit zal wel wat voorbarig zijn geweest en het Hulstersche voetbalveld zal Zon dagmiddag wel even goed te bespelen zijn geweest als het Axelsche, waarop Axel I en Axel II een oefenwedstrijd speelden, die eindigde met een 9—2 overwin ning voor het eerste elftal. Hulst 1 speelde te Vlissingen tegen de Zeeuwen en won daar van met 51. Het krachtsver schil moet evenwel niet zoo groot zijn geweest, als de cijfers zouden doen vermoeden. Terneuzen II kreeg klop van Middelburg III met 83. Arrond. Rechtbank te Middelburg Zitting van 21 Jan. 1927. De volgende vonnissen werden uitgesproken J. E. d. K., 40 j., arbeider te Hontenisse, beklaagd van diefstal, is vrijgesproken. J. S., 28 j., arbeider te St. Jan steen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevan genisstraf. S. B., 66 j., landbouwer te Groede, is wegens overtreding vleeschkeuringswet, met vernie tiging van het vonnis van den kantonrechter veroordeeld tot f 100 boete of 50 dagen hechtenis en f 10 boete of 5 dagen hechteni#, Koortswerend en genezend zy"n Sa na pirin-tabletten Wettig beschermd, tegen vervalsching) Bij Apoth. en Drog. Buisje 75, 40 en 25 Ct. herinnerd werd aan de bezwaren voor enkele jaren tegen een destijds inge diend verzoek naar voren gebracht, welke hierin bestonden, dat men geen behoorlijk plan van uitvoering kon samenstellen dat de commissie van oordeel is, dat door „vlasbewerking" een flinke werk verruiming is te vinden voor de arbei ders in dat bedrijf werkzaam; dat de commissietertegemoeikoming aan die bezwaren van vroeger, een plan heeft ontworpen en vastgesteld, welk plan als bijlage aan dit adres wordt toegevoegd dat de moeilijke concurrentie tegen over de koopkracht en de huisindustrie van de Belgen aan de grens, geen enkel fabri)cant zijn fabriek kan openstellen en productief werkzaam zijn, wat te betreuren is, en als noodzakelijk gevolg moet hebben, dat die industrie zal verdwijnen, benevens een zeer groot, nadeel tengevolge heeft voor een be- lancrijk deel der bevolking, met name den neringdoenden middenstand, de arbeidende klasse en de landbouwers in Zeeuwsch-Vlaanderen redenen waarom onze commissie den raad beleefd doch dringend vraagt, in samenwerking met aangrenzende ge meenten, door „vlasbewerking" in den nood der werkloosheid onder de vlas bewerkers te voorzien; als samenwerkende gemeenten zou den zich kunnen verbindenTer Neuzen, Axel, Zaamslag en Westdorpe. Conceptvoorstel tot werkverruiming De werkloosheid, die zich ook dezen winter buitengewoon zal doen gevoelen, vordert dat tijdig maatregelen worden genomen, en door werkverruiming ge tracht wordt in dezen nood te voorzien. Deze werkverruiming is te bereiken door het „bewerken" van vlas, waar mede tevens de Nederlandsche industrie is gebaat. De gemeentebesturen nemen daaraan deel, terwijl de organisatie van dit werk op de volgende wijze wordt geregeld 1. Er worde een combinatie gevormd van drie personen. Deze zijn verant woordelijk tegenover de gemeentebe sturen en hebben de leiding van het geheele bedrijf. Zij ontvangen voor hun bemoeiïng a. 3 pCt. van de bruto-opbrengst van het verkochte vlas en het afval. b. 10 pCt. van de winst, bij afre kening of sluiting van het bedrijf. 2. Iedere gemeente zendt naar dit bedrijf de werklooze vlasbewerkers, aan welke een gemiddeld loon wordt verzekerd; variëerende tusschen een minimum loon van f 12 en een maxi mum loon van f 18 per week. 3. a. Voor het verkrijgen van be drijfskapitaal openen de gemeenten een crediet tot een maximum van f400 per werkloozen arbeider, die uit de gemeente wordt tewerk gesteld. b. Stort in het bedrijf 50 pCt. van het loon van iederen werkloozen vlas arbeider tot een maximum van f9 per week. c. De winst van het bedrijf, na aftrek van 10 pCt. van de directie, wordt gestort in de gemeentekas ponds-pondsgewijze verdeeld over het aantal arbeiders uit de gemeente te werk gesteld. 4. Tot de exploitatiekosten behooren a. de rente en aflossing van het bedrijfskapitaal b. de huur van de fabriek met de noodige machineriën c. het weekloon van de arbeiders, benevens het loon van een of meer werkbazen d. de kosten voor invaliditeitszegels, reis- en verblijfkosten, enz. e. de exploitatie- en administratie kosten. 5. Iedere gemeente wijze een lid aan in de commissie van controle en uit voering; welke met den voorzitter der werkverruiming, of diens plaatsver vanger, toezicht geeft op de gestie van het bedrijf. 6. Deze commissie wordt tevens be last met de uitvoering, zoodra de gemeentebesturen daartoe het besluit hebben genomen. Naar aanleiding van dit adres is nader ingekomen een schrijven van genoemde commissie, houdende, dat het bedrag genoemd in punt lil, terug kan worden gebracht op f400 en bo vendien den gemeentebesturen enkel wordt gevraagd, dat men een vertegen woordiger aanwijstbedoeld in punt V, opdat de commissie de noodige voorbereiding zou kunnen doen, om, mocht het voor onze gemeente noodig zijn, gereed te zijn. Het is bovendien niet uitgesloten, dat voor deze werk verruiming van Regeeringswege steun wordt verkregen, dat de gemeenten ten goede komt. Bij Apoth. en Drogisten.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2