nr\ fievogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 84. DINSDAG 25 JANUARI 1927. 42e Jaarg. H J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Olie is macht De wereldpolitiek van den tegenwooordigen tijd wordt hoofd zakelijk beheerscht door „Petro leum". Met koortsachtigen haast worden overal ter wereld, waar de geologen slechts petroleum vermeenen te zullen vinden, bo ringen verricht en vallen deze boringen gunstig uit, dan is men er als de kippen bij, om con cessies f? verwerven. Dat het bezit van petroleumvelden aan leiding kan geven tot groote in ternationale verwikkelingen be wijst ons de Mosoel-kwestie, en ook thans staat de wereld weder aan den vooravond van groote verwikkelingen. Wij wijzen in dit verband op Mexico, het land met de rijkste petroleum-beddin- gen der aarde. Dit land nf. wenscht baas te worden in eigen huis en eischt voor zichzelf 't zelfbeschikkingsrecht op over de uitgestrekte petroleumvelden. Het zijn nl. niet de Mexicanen, doch de buitenlanders, welke daar baas zijn en dat wenscht de Mexi- caansche regeering te veranderen. Het feit, dat de buitenlandsche petroleummaatschappijen in casu de Standaard Oil Coöp. en de de Koninklijke Shell combinatie op hunne ccncessieterreinen als heer en meester optreden en de Mexicaansche wetten niet wen-' schen te erkennen, noopte de Mexicaansche regeering ten slotte tot het maken der petroleumwet- ten. De Mexicaansche regeering weigerde botweg aan alle petro leummaatschappijen, die de nieuwe wetten niet hebben wil len erkennen, verdere concessies voor het doen van boringen, ter wijl alle boortoestemmingen ver leend na 31 December 1926 ge royeerd werden. De vraag rijst thans, of in de naaste toekomst de titanenstrijd, de strijd om de wereldhegemonie op petroleumgebied hier zal ont branden en waar naar toe hij (47 »Da beleedigiDg bestaat Diet in de bemoeiiBg om Katharina te leereD,c beraam Leo,»zij bestaat ia de keuze der leermeesteres, die ge gedaan hebt in de persoon van Lizette. Ofschoon ik au van mijne zyde van meening ben, dat Katba- rioa bij bare uiterlijke bekoorlijk heid, die gij toch ook erkent, volstrekt niet onwetend is, zal ik toeh om iedere botsing te verme den, zelve hare vorming op my nemen, voor zoover dit noodig is my rest hier tijds genoeg, daar ik uayn woonplaats tengevolge van de geheel eigenaardige betrekking tot mijn vrouw nooit in de stad zal nemen.c »Van minister iD den dop dorps schoolmeester, Leo, Leo, dat is treurig,* klaagde Snzauna, en dan, mjjn waarde, op Katharina's leet- tyd ontmoet elke opvoeding zwarigheden.* «Als ik haar hart moest vor men, «hernam hy bitter, >dan zoudt ge gelyk hebben goedheid, Uederheid, zachtmoedigheid, en zich eventeel zal voortplanten. Oogenschijnlijk hebben, naar we in de „Avp." lezen, de twee groot machten de Standard Oil en de Koninkl. Shell-groep in Mexico dezelfde belangen. Het afkondi gen der Petroleumwetten in Mexi co noopte de petroleummagnaten in Amerika tot daadwerkelijk op treden. Het optreden van Amerika inzake den opstand in Nicaragua, welke volgens Amerika door Mexico wordt gefinancierd, is niet gebaseerd op de bescher ming der Amerikaansche belan gen in de eerste plaats. Men mag veilig aannemen, dat zulks ge schiedde op aandringen der pe troleummagnaten om op deze wijze in botsing te komen met Mexico. Naar het heet heeft op dit oogenblik alleen de Standard Oil de hand in het spel en zou de Koninkl. Shell-groep zich neerleggen bij de toezeggingen welke de Mexicaansche regeering dit concern deed. Mocht Amerika ertoe overgaan om in Mexico troepen te landen z.g. ter be scherming van Amerikaansche eigendommen, dan is het resul taat zeer gemakkelijk te voorzien. Mochten de Mexicanen er dan ook in slagen het den Amerikanen eenigen tijd moeilijk te maken, het einde zou toch zijn de onder werping van Mexico aan Amerika in welken vorm dan ook. Mexico zal dan in ieder geval afhankelijk worden van Amerika en zullen de petroleumkoningen hun doel bereikt hebben. Maar dan 1 Zal dan de Koninklijke Shell-groep, de eenige groote concurrent der Standard Oil, niet bedreigd wor den door de Standard Oil. Op merking verdient het, dat nu zich moeilijkheden voordoen inzake de Mexicaansche olievelden, er telkens geruchten opduiken van ernstige onderhandelingen tus- schen de Sovjetregeering en de Standard Oil Cy. In Rusland heeft het evenwel den schijn dat er toenadering te bespeuren valt tusschen de beide rivalen op Petroleumgebieddat vriend schappelijke onderhandelingen gevoerd zijn geworden is onte- zooals ze alle heeten, de vrouwe lijke deugden, moeten daar in de jeugd worden iDgeëBt, anders is het te laat en dan stikken de jonge planten telkeDS opnieuw door het woekerend onkruid van hardheid en bitterheid. Maar met haar hart schijnt het, Goddank, in orde te zijn en met baar geest zal ik wel gereedkomen*. »Met uw hart schijnt het niet meer zoo in orde,* spotte Suzanna »dai zon mij leed doen, Leo, gij waart tol iets beters bestemd.* >Laat het genoeg zijn, Suzanna, zeide hij, zyn hoed opnemend >en gij, moeder, voldoe aan mijn verzoek, al was het ook ter wille van den ouden man, met wien ik medelijden heb. Katharina is my noch dierbaar, noch gehaat, ze is my onverschillig, maar dit ontslaat my noch van myn woord, noch van de aangeboren galanterie van den man.* Hy verliet de kamer en de beide vronwen hoorden hem naar boven gaan. De gravin was onaangenaam aangedaan, haaratkeer van Katha rina groeide bijna met ieder uur en versterkte haar in hare be lachelijke vooroordeelen, die hare schoondochter reeds van te voren besohavicg en talenten hadden ontzegd, otsohoon Bij zich nog genzeggelijk de waarheid. Dat deze vriendschappelijke onder handelingen slechts schijnbewe gingen zijn geweest, schijnt on- omstootelijk waar te zijn, ten minste de publicaties van den heer Fischer wijzen hier absoluut op. In 1920 zijn reeds onderhan delingen gevoerd tusschen de Sovjetregeering en de beide groepen, welke onderhandelingen ten slotte zijn afgebroken door de Standaard Oil. Toen stelde men zich op het standpunt dat de Sovjetregeering de eigendom men die voor den oorlog in het bezit waren van buitenlandsche Myen, zou erkennen. Aangezien de Standard Oil in het jaar 1920 de aandeelen der Russische No- belmaatschappijen had overge nomen en dus niet in de termen viel eigenares te zijn voor den oorlog, zoodat deze niet door de sovjetregeering als eigenaresse werd erkend, werden de onder handelingen afgebroken. Lang zamerhand is het de menschheid nu ook wel duidelijk geworden, dat het krachtiger optreden der Engelsche regeering tegen de Sovjet republiek het gevolg is van de voortdurende inblazingen der Engelsche petroleum-magna- ten. Mocht er thans wederom iets voorvallen tusschen de beide rivalen dan kan men met absolute zekerheid gaan zoeken naar fei ten welke in verband staan met de Russische olievelden. Ondanks het feit dat Sir Deter- ding het einde van het Sovjet bewind binnen een jaar voorspel de, heeft hij den toestand toch wèl goed ingezien toen hij met de sovjet-regeering een contract sloot tot levering van groote hoeveelheden olie uit de vroegere bezittingen der Royal Dutch in Rusland. Na de weigering in het jaar 1920 begreep hij best, dat Rusland toch niet in zou gaan op de kwestie van erkenning der vroegere eigendommen. Hij kocht eenvoudig de olie welke hij noodig had. Volgens Louis Fischer moet de later afwijkende houding van Sir Deterding worden toegeschreven aan den strijd nooit de moeite gegeven had, in een lang of ernstig onderhoud onderzoek te doen naar de geestes gaven der jonge vrouw, die in haar gekwetsten trots zich ta- melyk stil hield tegenover de gra vin. Leo had zich intusschen op ziju kamer gekleed en ging zich by zijn jonge vrouw laten aandieneD. De verlegenheid die hy eeD oogen blik gevoelde in deze onnatuur lijke positie week oogenblikkelyk voor lieftalligheid en bedaardheid waarmede zij hem ontving, zy wist zelts de alledaagsche uitdruk kingen, waarom het onderhoud zich btfwoog, in eeD aantrekke- lijken vorm te klesden en hem te doen deelen in de uiterlyke gevatheid en harmonie, die zij zelve bezat. Het had aan de best- opgevoede salondame niet beter kunnen gelukken, dan dezejoDge vrouw, opgevoed zoo ver van de wereld en die zich alleen liet lei den door de aangeboren gevat heid der vrouw. Want Katharioa was niet zoo bedaard, als het scheen de nabjjheid van den man, zoo innig en onverbreekbaar aan haar verbonden en toeh haar zoo geheel vreemd, wekte bjj haar steeds een zekere ontroering en spanning op. Ofschoon zij ieder tusschen de Standard Oil en de Royal Dutch Shell groep. Hoe de strijd op petroleumge bied zal afloopen, wij weten het niet. Wel weten wij, dat deze strijd thans in alle hevigheid woedt, doch tot welke exessen hij aanleiding kan geven kunnen wij niet bevroeden. Zal deze groep zich dan daar de wet moeten laten voorschrijven en zullen zij zich dit laten wel gevallen? Wie zal zich in een dusdanig geval achter deze groep stellen? Men kan toch moeilijk aannemen dat Nederland, al wordt de Koninklijke ook nog zoo gaarne een Nederlandsche onderneming genoemd, in staat is eenige militaire actie te gaan beginnen tegen wie dan ook. Wij ver wachten niet, dat onze regeering zich daartoe zou leenen. Neen, in den strijd tusschen deze beide reuzen kan en mag Nederland zich niet mengen. Dat de strijd om de wereld hegemonie op pe troleumgebied reeds lang gevoerd wordt en meermalen aanleiding heeft gegeven tot ernstige inter nationale verwikkelingen is een bekend feit. Uitvoerig wordt dit onderwerp behandeld in een ver leden jaar te New-York ver schenen boek. De schrijver heeft van 1922 tot 1925 Rusland be reisd en was in de gelegenheid kennis te nemen van documenten welke niet gepubliceerd zijn ge worden. Mag men den schrijver gelooven dan is de geheele poli tiek van de naoorlogsjaren gericht geweest op het verkrijgen der petroleumvelden van Sovjet Rus land. Volgens den schrijver Louis Fischer werden de generaals Denikin en Koltschak door de Britsche regeering aan geld en munitie geholpen, uitsluitend met de bedoeling, om indien zij succes mochten hebben, de petroleum velden van Zuid-Rusland aan Engeland over te leveren. Gaan wij terug naar den wereldoorlog dan is het ten slotte toch duidelijk genoeg gebleken, dat de verove ring van Bagdad door de Engel- schen uitsluitend ten doel had den weg te effenen naar Mosoel, recht op zijn hart van zich wierp en zelve had helpen bonweu aan de onoverkomelijks hinderpalen tusschen hen opgeworpen, zoo zag zij toch met angst een kennis tegemoet van zijn karakter en neigingen. Het zou haar een troost geweest zijn, als zij inplaats van warme liefde, die zy hem koD, noch wilde schenken, tenminste hare achting had willen geven. In de ziel van Leo giDg iets soort gelijks om. Hy wenschte dat Katha rina hiervan mocht overtuigd zijn, dat het eDkel en alleen zijn zorg voor zuster en moeder geweest was, de wenscb, om den naam zijns vaders te bewaren voor smart en onteeriDg, wat hem be wogen had, KathariDa's hand te vrageD. Hij had haar in het begin bij dezen handel zoo gebeel be schouwd als nevenpersoon, dat hij het niet voor de moeite waard hield, zich tegenover haar te recht vaardigen en alles slechts met i haren vader besprak. Nu had hVi zyn afkeer van haar in zooverre verloren, dat hy haar karakter naar da mededeelingen van deD opperhoutvester, voor edel hield en grootmoedig, ofschoon hy geen begrip had, dat ook de trots Katharina dreef, zelfs met opoffe ring van haar hart, de adellps waar men hoopte reusachtige olievelden aan te treffen en tevens in den rug te zijn van Perzië, waar de belangen van Engeland behartigd moesten worden in de belangen der Persian Oil Cy. Frankrijk en Duitschland. Eer, na de voorafgaande on derhandelingen in hoofdzaak tusschen Briand en Rijkskanse lier Luther en tusschen Cham- lainen Stresemann— 15 Oct. 1925 de Duitsche gedelegeerden te Lo carno hun paraaf zetten onder het Rijnpact en de reek? veilig heids-verdragen en overeenkom sten naar Noord en Zuid, Oost en West, zijn den Duitschers „Rückwirkungen" beloofd, aan welke slechts schoorvoetend en zoo weinig mogelijk is gevolg gegeven. De vredespolitiek, te Locarno ingeluid door den Franschen en den Engelschen min. van Bui- tenl. Zaken, is en wordt nog zoo veel tegengewerkt door de „gens de 1' épée" te Parijs, door maar schalk Foch en generaal Baratier, souschef van diens staf. Het spreekt vanzelf, dat dit tweetal maar heel weinig is in genomen met het daadwerkelijk herstel van den vrede. Immers hun broodje en vooral de toe lagen zijn hiermee gemoeid en Baratier zal bovendien met in gang van 31 Jan. a.s. optreden als voorzitter van de Volken- bonds-commissie, welke op dien datum de intergeallieerde militaire controle-commissie in Duitschland zal vervangen. Sedert verleden week Maandag is de Duitsche generaal Von Pa- wels weer te Parijs, waar Bara tier en Julus Cambon, van den Gezantenraad, hem en zijn mede gedelegeerden aan 't lijntje hou den. Nu weer over de vestingen in Oost-Pruisen en over verdere ontwapening. Het spekken van den post „reis- en verblijfkosten, vacantie-gelden, enz." is een in ternationale kwaal. Dat getreuzel wordt, buiten Duitschland, vooral afgekeurd in Engeland, dat aanstonds de hand familie het goed terug te geveD, naar welk» bezit zij nooit gestreefd had en waaraan de verkrijging haren naam iet» ontnemen kon van de reinheid, die hem tot dus verre had gesierd. Wat haar geest betrof, zoo had hy genoeg over genomen van de vooroordeelen van zijn stand, om een meisje uit deze klasse der maatschappij slechts weinig toe te denken, want dat zij de lieveling van oom Kurt geweest was, was hem noeh een getuigenis van hare bescha ving, noch van haar verstand, daar zyn onders den gestorvene steeds hadden uitgeschilderd als een zonderling, die zelfs in zijn beste dagen weiDig waard was geweest voor den omgang en weinig bemind en op niets zijn zinnen had gezet, dan op zyn oud heden. Zij noemden hem klein geestig en met bekrompen levens beschouwing, een verachter van goede manieren en hoogere be schaving en veronderstelden, dat hy in zijn later leven geheel en al de wereld had vergeten en de menséhen mat hunne gegronde aanspraken. Wordt v&rvolgd,)

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1