Bewogen HuwelijksTeyen. Bronchitis Abdijsiroop Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsc h - VI aan d eren No. 83 VRIJDAG 21 JANUARI 1927. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Op afbetaling. Niet omdat 't geval zeldzaam is, maar omdat het voor de zoo- veelste maal een roode streep zet door de rekening van den fantast die alles betaalt met wisseltjes op de toekomst, daarom laten we hier volgen het verhaal dat „echt gebeurd" is. „Een inspecteur van „Maat schappelijk Hulpbetoon" in een onzer groote steden komt, naar aanleiding van een ontvangen dringend schrijven, in een klein burgerlijke straat, vindt de woning op de tweede verdieping van een huis en wordt er ontvangen in een keurig gemeubelde voor kamer: dik kleed op den vloer, eiken meubelen, lederen club stoelen, een met rose zijde ge voerd witgelakt wiegje in den hoek, schrijft het „Kompas". De bewoner beantwoordt de gestelde vragen. Is kantoorbe diende heeft géén acten of diploma's is een maand geleden ontslagen zes maanden geleden gehuwd heeft geen spaarduitjes en ook geen familie die steunt of steunen kan. Er is geen cent in huis. In geen week warm voedsel gehad. Voor 't kind vanmorgen een beetje melk geleend van 'n buurvrouw. „Maar meneer!" zegt de be zoeker, „iemand met zulke meu belen en dan hulp vragen aan de gemeenschap „Alles gekocht op afbetaling, meneer! Alles, alles, ook't bed, ook 't gerei in de keuken. Er is vijf maanden op betaald, een maand ten achter, 't Zal wel worden weggehaald" Hier staan we voor de leegte van een leven dat geen grond vester. heeft gehad. „De stand", die per maand^ zal worden af gelost. Deze deftigdoenerij ten koste van de melk voor het kind. En „Maatschappelijk Hulpbetoon" dat er voor opdraaien kan. Vecht voor een geneeskundig onderzoek voor 't huwelijk; geef film-voor stellingen welke de ernst van zulk een levensverbintenis doen gevoelenmaar bedenk ook (46 Verbaasd trad Leo een stap Dader en het meisje, dit a!s een aanmoediging beschouwend, ging voort: »De bloemen van mynheer den graat heb ik gegeven, mevrouw de gravin bloosde zeer, toen zy deze in ontvangst nam en legde sa ter zijde, maar toen ik later weder op de slaapkamer kwam, waren ze verdwenen en toen ik op de tnenen naar het kabinet sloop, en door het sleutelgat keek, sag ik, hoe mevrouw de gravin vlijtig werkte en het bouquet voor haar stond.c »Door het sleutelgat gekeken stoof de graat op, »sedert wanneer wagen onze bedienden het ons te beluistereu Hoe komt ge aan de stoutmoedigheid, te bekennen, dat ge zulk een onbeschaamdheid begaan hebt >Mijn God, heer graaf,stamelde het verschrikte meisje, »hare ge nade, mevronw de gravin, heeft my opgedragen »Naar uwe beste krachten voor teijn vrouw te zorgeD, steeds hare eens hoe een financieel onderzoek vóór het huwelijk preventief zou kunnen werken. De liefde maakt altijd kloppende begrootingen en de liefde heeft het monopolie van theoretische bezuinigingen, maar die zelfde liefde klapt de boel uit elkaar wanneer slechts een dun spaakje aan het wieltje breekt. Deze verhuiswagen van bluf kantelt in het eerste diepe spoor dat het maatschappelijk leven heeft ge trokken. En hoeveel minder dan een zwaar tapijt en een eikenhout buffet (o pronkstuk van angstige burgerlijkheid) wordt op afbetaling gekocht: een cosluum om Zon dags mooi mee te zijn. Als de naakte waarheid eens mee loopen kon langs de boulevards of in de café's en restaurants eens voor kelner spelen kon. Het gepof in de buurtbij den bakker en bijden taxi chauffeur en de eeuwig opnieuw begonnen rekening en begrooting, die toch altijd weer klopt en verraderlijk geheimzinnig den kuil dieper graaft. Als het leven zoo nauw in een mooie schoen wringt dat het niet meer voort kan gaan, dan leggen we toch wel al het blij-zonnige af dat ons jong en gelukkig houden kan. Met een hoed van verleden jaar en een karpet met een ge stopt gat en een getimmerd kastje in plaats van het pompeus buffet, het leven proeven en vrij ade men. hoe weinigen zijn er die het kunnen en durven. Nog niet lang geleden spraken we kennissen onder elkaar over de kosten van een huis houding. De een wist met f 2000 per jaar zich gelukkig getrouwd en al was zijn colbertje niet naar den laatsten snit, de zon lag op zijn tevreden uiterlijk. De ander worstelde met zijn f4000 per jaar. Hij kon zich onmogelijk de luxe van een jaarlijksch uitstapje permitteeren en moest iedere week cijferen, anders kwam hij de maand niet door zonder te teren op een volgende maand, bevelen af te wachten, hare ge woonten te bestudeeren, opdat iets aan baar wanschen ontbreekt. Wanneer men bericht van u ver laagt, dan zal men willen ver nemen, wat misschien nog ont breekt aau het gemak der gravin, opdat aan haar verlangen zoo spoedig mogelijk kan worden vol daan, zeker. En nu, vertrek, ik hoop dat ge my verstaan hebt voor altyd en onthoud, dat gij bij de geringste nieuwe onbeschaamd heid dadelijk uw ontslag zult krij gen.» Ontsteld vertrok het meisje zonder een woord te antwoorden. De gravin had zieh bij den eersten tooraigeu uitroep van haar zoon verwonderd opgericht en keek hom nu vragend en uitdagend aan. Hy zei echter niets, maar ging, zijn toorn bestrijdend,als be trof de zaak zijn moeder volstrekt niet, aan het venster staan en trom melde op de ruiten. »Gold deze onverstandige uitval van toom my, Leo?» vroeg de gravin tiotsch. Ik kan er geeD wys uit worden, ge moest u dui delijker uitdrukken.» »Als dit spionneeren op uw bevel geschiedde, dan ja, moeder, dan gaat het u in zooverre aan, dat ik u yerzoek, het nooit weer waarvan dan op den duur schul den het gevolg worden. Mannen onder elkaar maakten we de som op en werkelijk bleek de uitkomst een nadeelig saldo op rekening van de f4000 en een overwinstje op de f 2000. Het hangt er alles maar van af, hoe men het aanpakt of opzet. Zeker is, dat waar onze tijd de schijn stelt boven de werkelijk heid, daar loopt het leven uit op een faillissement. Wie het leven aandurft sober en waar, wint rente en knipt coupons. Er is vaak meer levensdurf noodig om in een oude broek te loopen, dan om een inspecteur van „Maatschappelijk Hulpbe toon" in den salon te ontvangen. 't Is waar, in deze omgeving kennen we niet de instelling van „Maatschappelijk Hulpbetoon" en is het hebben van een salon minder algemeen, Maar toch kent- men er het systeem „afbe taling" en kent men er ook zoo iets van „steun" of commissie, die zich met steun of bedeeling belast in tijden van minder in komen. En al moge het zijn, dat we ons gelukkig kunnen noemen, dat toestanden als bovenom schreven hier niet voorkomen, toch is het ook hier: wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Men kan niet' te voorzichtig zijn, wanneer men zich begeeft op het hellend vlak der afbetaling. Liever nog be ginne men er heelemaal niet aan. Koopt wat ge noodig hebt of gaarne bezitten zoudt, maar koopt het contant en laat het in overeenstemming zijn met de maatschappelijke positie, waarin man verkeert, zoodat geen schul den de verantwoordelijkheid daar voor in den weg staan. Men is dan tevreden met zijn bezit, omdat het werkelijk zijn bezit, zijn eigendom, is. Wie het geluk wil koopen op afbetaling, komt iederen Zaterdag kapitaal tekort. te doen, daar ik het niet zal dul den. Ik hsb me nooit daarin ge mengd, hoe ge Katharina H e i k behandeld hebt, maar gravin Sturzacb moet beje gend worden met da achting, welke men dien naam verschul digd is. En waar blijft ze, die achting, als ge myne vrouw stelt onder het toezicht der dienstbo den »Leo, Leo!» riep de gravin uit, terwijl zij dicht bij hem ging staan, »wat beheerscht u, wat zijt ge voornemens? Kan het een be- leediging zyn 7oor een vrouw, die nu eenmaal uit noodzaak de uwe is, als ik verhinder, dat ze ons compromitteert door beleedi- ging van goeden toon, welgevoeg- lijkheid en mode, wanneer ik wensch kennis te dragen van baar doen eD laten, om zoo mogelyk louterend en veredelend te werken op slechten smaak en gewoonten Gelooft ge, dat ik my hiermede bezig zou houdeD, als het niet was om uwentwille, om n voor belachelijkheid te bewaren, als ik niet dagelijks dacht aan het offer, dat gij ods hebt gebracht. Lizette is weliswaar maar een kamenier en Katharioa Doemt zich gravin, maar het is de vraag, wie van beiden beschaafder is.» Het Belgisch Verdrag. Stijgend verzet. Door dr. v. d. Mijle te Heeze is het initiatief genomen voor een adresbeweging door geheel Neder land, beoogende tot de Eerste Kamer het verzoek te richten, hare goedkeuiing aan dit verdrag te willen onthouden. Prof. Colenbrander. Onder den titel „Nederland en België", heeft prof. dr. H. P. Colenbrander in een bij M. Nijhoff uitgegeven boek verzameld de adviezen en opstellen die hij in de jaren 1919 en 1925—'27 ge schreven heeft over het verdrag Hoewel hij reeds in de „Gids" van Sept. '19 over de voorge schiedenis van het verdrag een aHikel schreef onder den titel „België's Dubbelhartigheid", is toch daarna gebleken, naar de schrijver in de voorrede opmerkt, dat bij velen de juiste kennis ontbrak van de omstandigheden die de tegenwoordige situatie veroorzaakt hebben. En wanneer dit ook duizend maal zoo ware, moeder, en ge de beste bedoelingen gehad hadt, zoo is het middel verkeerd eu gij ver nedert Katharina, in plaats van haar te verheffen. En is het niet zoo, voor zoo weinig ik haar ken, weet ik toch, dat zij een leven- digen geest bezit, heldere en ver standige iuzichton en een poë- tischen zin »Myn God, Leo, riep Suzanna spottend uit, »ik geloof dat ge op ecu goeden weg zijt, verliefd op Kaiharina te worden, dat zou een roerend einde zijn van de droe vige geschiedenis.» »Ik heb haar niet lief,» ant woordde de jonge man tedaard, »ze is mij volmaakt onverschillig. In 't begin gevoelde ik zelfs haat en verachting tegenover haar, maar het eerste is onhoudbaar, tegenover hare schoonheid en goedheid en het laatste heeft de opperhoutvestnr mij ontDomen door de verzekering, welke hy met zyn eerewoord bekrachtigd heeft, dat hy niet alleen nooit den rykdom van oom begeerd heelt, maar dat hy met al de kracht zijner overreding hem de belofte heeft afgeperst, het testa ment ten onzen gunste te veran deren c Open brief. Het Belgisch Kamerlid Herman Vos heeft in een open brief aan Minister v. d. Velde in het licht gesteld, dat hij door zijn vragen over de doorvaart van Belgische oorlogsschepen getracht heeft om de groote gevaren die het verdrag bedreigen, af te wenden. „Gij hebt, mijnheer de minister, mijn woorden in den wind ge- slogen en het niet beneden u gevonden u er met een arglisiig middel van af te maken, door op gewild-kleineerende wijze mijn vragen uit den weg te gaan. Zoodoende echter hebt gij juist het tegendeel bereikt van wat mijn bedoeling was en de uwe moest zijn in stede van een klaar, on dubbelzinnig antwoord op een klare ondubbelzinnige vraag te geven, hebt gij een wijdloopig commentaar geleverd waaruit ju ridische interpretatoren rijkelijk de stof voor tekstkritiek kunnen halen. Het spreekt vanzelf dat een der gelijke ontwijking geenszin van aard is om geschokt vertrouwen te herstellen en het onthaal van uw antwoord in de Nederlandsche pers bewijst dit afdoende." De heer Vos stelt er prijs op de regeering reeds thans openlijk verantwoordelijk te stellen voor de gevolgen dezer onverantwoor delijke houding en eindigt zijn schrijven met de woorden „Mijnheer de AAinister. Gij hebt het verdrag getorpedeerd Het Zeeuwsch Adres. Het petitionnement uit Zeeland aan de Eerste Kamer, is thans verzonden, voorzien van 47.534 handteekeningen van kiezers en kiezeressen, uit 88 gemeenten die te samen 101.786 kiesgerechtigden tellen. In 22 gemeenten is men er niet in geslaagd personen te vinden, die zich wilden belasten met het verzamelen van hand teekeningen. In die gemeenten met te samen ruim 18.000 kies gerechtigden, zijn dus in het geheel geen handteekeningen ge vraagd. »Kan het eerewoord van deD opperhoutvester en daar eu boven iD deze omstandigheid ooit een overtuigende grond zijn om uwe meening te veranderen vroeg de gravin aan bareu zoon, »Zeker moeder, de opperhout- vtster is bekend als een man van eer en zoolang hij dh; is, moet ik zijn woord eerbiedigen. En van deze zijde bekeken, zijn wij Katharine's schuldenaars. Verder niets, want ze kon my verstooten om alles te hebben. En hiervoor, terwijl zy gaf, zooveel zy kon, verlangde haar vader niets meer, dan dat ik voor zyn eetig kind goed zorg zou dragen, zooals hij zich uidrukte en haar niet zon kreuken willens en wetens. Gisteren heb ik den ouden man daarop mijn woord gegeven en, bij God, moeder, dat woord zal gehouden worden.» De gravin zag verstoord voor zich neder. »Is het dan een krenking, als men haar gebrek aan besebaving en vormen te hnlpe komt vroeg zy. »Maar ja, in het oog dezer lie den is iedere les een bel<6 liging, opgeblazenheid der burgers sluit ieder oordeel uit.» Wordt ttervolsd.) AXELSCHE «COURANT Al. Uw in den aanvang onbetee- kenende verkoudheid is verergerd tot bronchitis, talm dan niet langer, neem de beproefde Akker's Abdij siroop die de prikkelende hoest- aanvallen zal temperen, de slijm zal oplossen en Uw ontstoken slijmvliezen volkomen genezen. AKKER'» verzacht zuivertgeneest. Alom verkrijgbaar in kokera va» 230 gram 1.50 550 gram ƒ2.75 en t 1000 gram 4.50 -U.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1