i Binnenhuid. Zachte Huid Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Voorkom dat de griep U grijpt. Werkelijk: men vertrouwt min. Van Karnebeek in dezen niet meer. Ernstige beschuldigin gen van onjuiste voorstellen zijn hem reeds vóór de behandeling in de Tweede Kamer naar het hoofd geslingerdmen denke o.a. aan de actie van mr. Van Vessem te Utrecht! en die beschuldigingen houdenaan vide het artikel van jhr. Sandberg in de „N. R. Crt.'v En de houding van baron De Vos van Steenwijk in de Eerste Kamer, die rondweg weigerde van dit geheim rapport dat de leden wèl mochten inzien en waarover zij overigens een absoluut stil zwijgen moesten bewaren 1 kennis te nemen, zonder dat een der leden daartegen in verzet kwam, geeft ook te denken. Wij herhalen hetde kansen op aanneming zijn o.i. niet groot begin Februari zal de slag vallen, die, naar wij verwachten en hopen, niet ten gunste van het Verdrag zal zijn. Landeiyk protest adres. Door Dr. van der Mijle te Heeze, is na de aanvaarding van het Belgisch Tractaat door de Twee de Kamer het initiatief genomen, tot een adresbeweging door ge heel Nederland, beoogende tot de Eerste Kamer het verzoek te richten hare goedkeuring aan dit Tractaat te willen onthouden. Het daarvoor saamgestelde adres, dat een dezer dagen ge publiceerd zal worden, draagt reeds de handteekening, van 'n aantal vooraanstaande personen in den lande. Bankbiljetten. Naar het Utr. Dgbl. verneemt, zullen de bankbiljetten van f40 en f60 mettertijd vervallen, en nog een nieuw biljet van f50 worden ingevoerd. Hiermede in verband staat de invoering van biljetten van f 20. Steenkolen aangeboord bij Giroenlo. De Ned. Maatschappij tot het verrichten van mijnbouwkundige werken „Heerlen" die ten Wes ten van Groenloo een zoutlaag aanboorde van 300 M. dik, heeft thans naar de „Tel." verneemt bij de boring „Hupsel" ten Noor den van Groenloo een steenko- lenlaag aangeboord ter dikte van ruim anderhalven meter. De steen kool is van uitstekende kwaliteit en heeft een hoog gasgehalte. Kindertransport nit Hongarije. Woensdag kwam te Zevenaar een extra-trein, de eerste sinds langen tijd, uit Hongarije aan met een groot kindertransport voor ons land. Ingezonden Mededeelingen Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Ze nuwsterkende Mflnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 'ct. Bij Apoth. en Drogisten. AXEL, 14 Januari 1927. Dinsdagavond hield de Chr. Zangvereeniging „Asaf" in de Landbouwschool alhier haar ge wone jaarlijksche algemeene le denvergadering. De bijeenkomst werd door den voorzitter, dhr. Jan le Feber, met gebed en een korte toespraak geopend, waarna de secretaris, dhr H. van Luijk, de notulen der vorige vergadering voorlas, welke zonder op- of aan merking werden goedgekeurd. Daarna las de penningmeester, dhr. P. van Driel, zijn jaarverslag voor, waaruit bleek, dat in totaal was ontvangen f 968.06 en uit gegeven f 832, alzoo een batig slot van f 135,47. De inkomsten van het Kinderkoor bedroegen f 240 en de uitgaven f 147.59, goed slot dus f92,47. In totaal kon dus een batig saldo van f 227.84 worden geboekt. De commissie, belast met het nazien der boeken, rapporteerde, dat deze in orde zijn bevonden. Hierna deed de secretaris lezing van zijn jaar verslag. Spr. memoreerde hierin het overlijden van een lid der vereeniging. Ook stipte hij aan het feit, dat een vaandel was verkregen, en herdacht in zijn verslag het jongste Zangersfeest, dat alhier verleden jaar werd gehouden. Alsnu was aan de orde de Bestuursverkiezing, wegens aftreding van mej. Janneke Lansen en dt^. heeren Jan le Feber en C. NI van Tatenhove. Allen werden herkozen. Besloten werd nog om het salaris van den di recteur te verhoogen met f 50. De vereeniging telt thans 65 leden en plm. 100 donateurs. De di- recteurdeed hierna ook nog eenige mededeelingen omtrent het ora torium „Samson", dat met Kerst dag aanst. zal worden uitgevoerd. Bij de omvraag werden nog eenige vragen gesteld en mede deelingen gedaan, waarna de secretaris de vergadering met dankzegging sloot. Heden werd alhier door den notaris J. A. Dregmans geveild de herberg „De Weegbrug" met stalling en tuin aan den Nieuwen- dijk, bewoond door Corn. Heijns- dijk. Het perceel werd ingehou den op liet hoogste bod, ten bedrage van f 3200, zoodat her veiling zal plaats hebben. Door den heer D. J. Oggel Jz. alhier is dezer dagen ook het Mercurius-diploma behaald. Blijkens een advertentie in „Zelandia" zal eerstdaags worden aanbesteed de verbouwing (ver grooting) van de Roomsch-Katho- lieke kerk alhier, waarvoor alleen R. K. georganiseerde aannemers of ambachtslieden in aanmerking komen. In een te Terneuzen onder voorzitterschap van den heer L. J. Geelhoedt gehouden vergade ring van de liberale provinciale kiesvereeniging in den provin cialen kieskring Hulst (.aangesloten b/d Vrijheidsbond} herdacht de heer J. van der Peijl in welge kozen woorden het verscheiden van den eminenten voorzitter dier partij en wat deze in mr. Dressel- huys mist. Medegedeeld werd, dat de zoo pas afgetreden Gou verneur-Generaal mr. Fokker, den leider als voorzitter van den Vrijheidsbond zal opvolgen en in de Tweede Kamer-fractie als zoo danig was benoemd mr. Van Gijn. De vergadering, die door af gevaardigden en belangstellenden van de verschillende afdeelingen uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen werd bijgewoond, benoemde tot voorloopige candidaten van de Provinciale Staten resp. de heeren Ph. J. van Dixhoorn, lid der Staten en raadslid te Axel, L. J Geelhoedt, agent van de Ned. Bank en raddslid te Terneuzen, J. C. Stolk, gemeente-secretaris te Zaamslag, J. van der Peil, onderwijzer te Terneuzen, A. Meertens, raadslid te Hoek en A. Marquinie, raadslid te Sas van Geril. Daar de heer Stolk intusschen liet mededeelen, dat hij geen candidatuur zal aanvaarden, zal alsnog benoeming van een zesden candidaat plaats hebben. Geslaagd aan de Theol. school te Kampen voor hetcand. examen, de heer P. van Strien Pz. te Terneuzen. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, zijn door de gemeentepolitie te Ter Neuzen in de laatste helft der maand December in de woning van G de V., een aantal van diefstal afkomstige voorwerpen of artike len in beslag genomen. Toen jl. Maandag door een winkelierster aangifte werd ge daan van de vermissing van een rol vloerzeil, vond de waarn. inspecteur Van Doorn daarin aan leiding om met den agent Sol in bovengenoemde woning nog eens te gaan snuffelen. Daar bleek hun, dat het vloerzeil, waarvan het tijdstip der vermissing niet juist kon worden opgegeven, pan klaar op den vloer lag. Uit het verder onderzoek bleek, dat de rol vloerzeil, ter waarde van f 24, op 15 December was ontvreemd, doch bij de eerste visitatie zoo danig was verborgen, dat deze toen niet was gevonden. Zij was nu pas voor enkele dagen op den vloer gelegd. Het vloerzeil is in beslaggenomen en tegen De V. een aanvuilings-procesver- baal opgemaakt. Tem. Crt. Zaterdag jlscheelde het weinig, of de onbewaakte over weg, van de lijn MechelenTer Neuzen, ter plaatse waar men van uit de Molenstraat (gemeente Clinge) de route wil oversteken om naar St. Jansteen te gaan, eischte twee of meerdere slacht offers. Een met kolen beladen en door een paard getrokken kar, waarop twee jongetjes waren gezeten, stak genoemden overweg, waar de lijn zich erg kronkelt, over, juist toen de trein van half drie, die uit Hulst naar St. Nico- laas vertrok, passeerde, 't Gevolg was, dat ondanks het krachtige remmen van den machinist, een aanrijding niet meer kon worden voorkomen, en de kar van achteren geheel en al uit elkaar werd ge reden. De jongetjes tuimelden van de kar af, zonder eenig letsel te bekomen, terwijl het paard op hol sloeg. (Z.) Benoemd tot gemeente-arts te Deurne (N.-B.) de heer R. Ver haegen, arts te Graauw. Voor behoud van een Gave en van Handen en Gelaat gebruik ik altijd Te Hulst is een vergadering gehouden ter bespreking yan het Nederlandsch-Belgisch Verdrag. De verschillende bezwaren tegen het tractaat werden nog eens in den breede naar voren gebracht. Ten slotte werd een comité gekozen, dat de actie tegen het verdrag verder zal leiden. In dit comité hebben zitting de heeren J. M. L. Maertens, voorzitter, J. H. Baert, onder-voorzitter, A. C. M. Poppe, secretaris, L. P. J. Janssens, J. F. Hoogwijk, J. F. Buysrogge, J. B. de Bruijn, P. J. de Brouwer, G. de Bruijn, P. C. Verwer, A. L. M. van Waesberghe en C. C. v. Arenthals Besloten werd handteekeningen te verzamelen tegen het Verdrag en hiermede bij de Eerste Kamer te ageeren. Men schrijft uit Kloosterzan- de aan „Zei." Doordat de machinist der Zeeuwsch-Vlaamsche tram geen signalen gegeven had bij het nade ren van den overweg in de Mo lenstraat, had er bijna een aan rijding plaats met een auto, be stuurd door Dr. C. Door zijn krachtig remmen, zoodatde wielen sleepten, werd erger voorkomen. Naar we vernemen is van het geval door Dr. C. aangifte gedaan bij de politie, die proces-verbaal heeft opgemaakt. Ver'ongerd. Woensdagnacht vonden eenige politieagenten te Roosendaal een zwerver, die van uitputting was neergevallen en niet meer op kon staan. De agenten brachten den man, H uit Terneuzen, naar de' hoofdwacht, waar een dokter to tale verhongering vaststelde en de overbrenging van H. naar het ziekenhuis noodigoordeelde. Daar is de man eenige uren later over leden. „M. Crt." Loop der bevolking. Clinge. De bevolking bestond op 1 Januari 1926 uit 1932 m., 1828 vr., totaal 3760. Zij ver meerderde door de geboorte van 45 m., 45 vr., totaal 90 kinderen, door vestiging van 74 m., 72 vr., totaal 146. Zij verminderde door overlijden van 16 m. en 19 vr., in het geheel 35 personen en door vertrek van 108 m. en 96 vr.,' totaal 204. De bevolking bestond op 31 Dec. 1926 uit 1927 m. en 1830 vr., totaal 3757. De bevolking is alzoo vermin derd met 3 personen. Voltrokken huwelijken 32. Politierechter te Middelburg. Zitting van 11 Jao. 1927. De volgende zaken werden behandeld J. M. v. L, 22 j G. v.L.,28 j., en P. A. v. L., 20 j., bakkers te Boschkapelle, werden be klaagd, dat zij te Stoppeldijk M. v. d. Abeele te zamen en in ver eeniging hebben geschopt en geslagen. Litspraak ieder 20 boste of 20 d. hecht. M. P. D., 24 j., leurder te Clinge, werd ten laste gelegd, dat hij Ma. Ph. Dselman in haar gezibht heelt geslagen. Uitspraak 10 boete ot 10 d. hecht. C. M. P. v. H., 25 j., zonder beroep te Zuiddorpe, werd be klaagd Maria van Rissegham te hebben beleedigd. Uitspraak 10 boete of 10 d. hecht. Wie Is aansprakelijk Zooals men zich herinneren zal reed op 22 Januari 1925 de automobiel van den heer J. de Dreu uit Gees, toen hij met de Zeeland van den Provincialen stoembootdien8t van Bresken» naar Vlissingen wsrd vervoerd even voor het binnenkomen in de Vlissingsche haven van die boot af en verdween in de diepte. In de zomerzitting van 1925 heb ben de Provinciale Staten cp voorstel van Göd. Staten besloten niet te voldoen aan het verzoek van den heer de Dreu om schade vergoeding. De heer de Dreu heeft toen de Provincie in rechten aange sproken, daar hij van meening is, dat door bet gebruik van slechte touwen, het niet gebrui ken van stootblokken en het niet voldoende afsluiten van de deu ren in de verschansing de Pro vincie aansprakelijk moet worden gesteld. De eisch luidde 4250 plus rente en kosten. Ia deze procedure heeft de officier van justitie thans gere- quireerd, dat de eischer zal wor den toegestaan door getuigen te bewijzen, dat de bedoelde deuren niet voldoende gesloten waren. „M. Crt." Predikbeurten te Axel Zondag 16 Januari 1927. Ned. Herv. Kerk. Vuorm. 91/t ure Ds.G.P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Dhr. W. Lamain, van Rotterdam. Nam. 2 Dezelfde. 's Av. 6 Dezelfde. Te Heinkenszand is Dinsdag nacht bij L. Traas in het Oude land brand outstaan, vermoede lijk doordat kleeren die bij een kachel droogden, vuur hebben gerat. Van de geheele woning is niets overgebleven dan een stuk muur terwyl ook de in boedel bijna geheel in vlammen opging. Assurantie schijnt de schade te dekken. M. Crt. Neergeschoten. Dinsdagnacht omstreeks half vier heeft zich in Zundert een ontzettend drama afgespeeld, dat aan een 35-jarigen man, gehuwd en vader van twee kinderen, het leven heeft gekost. Er waren ten huize van den slager Scan Vermeiren eenige vreemdelingen op bezoek, die per automobiel waren gearri veerd, naar men zeg', uit België. Da marechaussee, die reeds lang vermoedde, dat V., die ook nog herbergier was, de drankwet overtrad, bij had geen ver gunning meende in het bezoek der vreemdelingen een gunstige gelegenheid te hebben gevonden om aan haar vermoeden bewyzen bij te brengen. Daarom werd een inval op touw gezet. Nauwelyks waren de marechaussees binnen oi V. greep naar een groot slagersmes om daarmede een der politie dienaren aan te vallen. Wat er in het ondeelbaar oogenblik verder is gebeurd, is moeilyk uit te maken, maar seker is het, dat de marechaussee, die zijn leven bedreigd zag, greep naar zijn™ revolver. Hij legde zijn aanvaller met een schot neer. De slager w^s op slag dood. Het lijk werd in de gelagkamer neergelegd en ijlings werd hulp ontboden, welke evenwel over bodig bleek. De dood trad onmiddellijk in. Het Parket uit Breda stelde een nauwkeurig onderzoek in en kwam tot de overtuiging dat de marechaussee uit noodweer ge handeld heeft. Het drama heeft groote op schudding verwekt in het dorp. Omtrent dit nachtelijk drama verneemt het „Dagbl. v. N.-Br." nader van de zijde van de familie van den verslagene S. V. was naar de Bredasche veemarkt geweest, en ontmoette een collega uit Achtmaal. Des avonds laat keerde men met een auto van Van den B. uii Ginne- ken terug, waar V. zijn vier gasten nog even wilde onthalen op een boterham. De auto bleef buiten staan. Even later kwam de veldwachter mededeelen, dat het licht van den wagen onvoldoende was en proces-verbaal volgde. Een der zakenvrienden was inmiddels naar zijn woning ge gaan. Het gezelschap bestond nu verder uit drie mannen w.o. de slager V., de vrouw van V. en de dienstbode. Intusschen was het ruim 3 uur in den nacht geworden. Eensklaps werd er voor de vierde maal geklopt. De vrouw des huizes opeude de deur. Twee marechaussees ston den direct in de gang en een zeide„Wy moeten hier zijn." Vermeiren moet daarop hebben geantwoord: „Je kunt alleen het café onderzoeken." De wacht meester antwoordde, dat hij ook in de huiskamer en keuken wilde wezen. V. vroeg toen inzage van het bevelschrift van den burgemeester. De marechaussee moet, naar men het blad van voormelde zijde verxlaarde, zijn machtiging heblen vertoond, maar tevens den gumraisiok hebben gehan teerd, waarmee V. op het hoofd werd getroffen. Thans, nog meer dan anders, onmiddellijk Uw dikke keel, Uw hoestje, Uw beginnende verkoudheid verzorgen met V. viel toen ongewapend den marechaussee aan, hetgeen door de vrouw, en dienstbode moet zyn geconstateerd. De mare chaussee moet toen hebben ge roepen „Vermeiren, wij schie ten Juffrouw V. sprong toen voor haar man en smeekte niet te schieten en te denken aan haar twee jeugdige kinderen. De marechaussees stieten de vrouw van zich af en drongen het calé binnen. Een schot knalde en V. werd in het been getroffen. Hij viel, maar richtte zich direct op en liep wankelend toe op den marechaussee, die schoot. Een tweede schot brandde los en trof V. -in de zijde. Weer viel de slager neer, maar weer richtte hy zich op. Eens klaps zenk de mau neer aehter het biljart, waarop een derde echot viel, dat V. midden boven in den schedel trof en hem doo- delyk verwondde. Er waren geen waarschuwingsschoten gelost. Naar het blad verder verneemt moet drankwetovertreding niet zijn vastgesteld en is V. tegen de politie alleen zoo opgetreden, omdat hy als hotelhouder meende in zijn recht te zijn. De politie bewaart omtrent bet gebeurde het stilzwygen. Ifl

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2