Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vla a n deren. Infltien^a No. 81. VRIJDAG 14 JANUARI 1927. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Voor zieken. Nu tal van menschen door de griep zijn aangetast en ook de winter toch al voor zoovele zwakke gestellen een moeilijke periode is, om door te komen, voelen we het ons wel een groot voorrecht gezond te zijn. Te mogen loopen, huppelen, fietsen en reizen waarheen we willen, te mogen arbeiden, eten, drinken en vroolijk zijn, alsof niets ons deeren kan. Wat een contrast vormt dat alles met degenen, die aan het ziekbed gekluisterd liggen. En die zijn er toch zoovelen. Hoe weinig wordt daaraan gedacht. O ja, als het onze naaste ver wanten zijn, of onze beste ken nissen, dan willen we wel gaarne een woord van troost brengen maar de duizenden elders, och, daar zijn we ongevoelig voor. „Men kan zich niet alles aan trekken". Neen, maar toch mogen we in het gebed ook hen wel herdenken, naast den dank, die wij brengen voor onze eigen gezondheid. Nemen we maar buiten onze omgeving eens de groote steden. Bedenken we eens, dat in een stad als Amsterdam b.v. in tal van ziekenhuizen honderden en duizenden de kange dagen en de nog veel langer nachten slijten in pijn en benauwdheidzeker, wij denken er veel te weinig aan en ik geloof, dat wij tot voeding van onze dankbaarheid veel meer aan die getroffen zijn. moesten denken. We werden tot deze gedachten geleid door ds. J. W. P. Ie Roy, Ned. Herv. Pred. te Sloterdijk, die in „Ons Lampje" schreef over een ziekenbezoek, dat hij bracht in een gasthuis in de hoofdstad. We geven hier zijn indruk weer, toen hij de groote poort binnenstapte en in de zaal kwam, waar hij wezen moest. „Voor de zooveelste maal werd ik gegrepen door het leed, dat in deze wereld huist. Ik stond daar te midden van de bedden en zag de stil-duldende oogen. (44 Nooit was bare kinderlijke reine schoonheid zoo overweldi gend in het oog gevallen als heden en Leo gevoelde een zekere ont roering, toen hij eraan dacht, dat dit jonge hulpelooze wezen heden geduldig de verwachtingen harer jeugd neerlegde als een offer op het altaar, em esn onbekenden en onbeminden man trouw te zweren. Hij had ziuh niet geheel kunnen onttrekken aan een over tuigenden indruk bij de laatste mededeelingen die de opperhout vester hem gedaan had ten op zichte van het testament en als hy hieraan geloofde, dat Kathari- na onschnldig was en nu haar gelnk opofferde 70or het zijne, dan vervulden medelijden en dankbaarheid zyn hart. Zelden is wel een bond gesloten geworden, waarbij aR0 partijen zoo onbevredigd waren en zoo vol droeve vooruitzichten. Maar dit gevoel van verwijdering werd naast de heilige plichten, die Leo op zich nam en die hem ernst Hoe moet toch, als wij thuis komen en de zon straalt in onze huiskamer en de koffietafel staat gereed, hoe moet dan toch het loflied onze ziel overweldigen, ons, die 'n oogenblik te voren nog toefden daar, waar in alle hoeken de dood te loeren ligt en vaak verlossing, maar vaak ook nog slechts het begin van ellende brengt. En toch, hoe zijn tal van zieken toch vriendelijke menschen. Hoe veel liefs en vriendelijks ik in mijn leven al niet van zieken ondervonden heb! Ik geloof dat dit hieruit te verklaren is, wijl God zelf zoo machtig in 't leven van die menschen preekt. Ik geloof dat dit komt, omdat God in zulke gevallen klaarlijk toont er zelf de hand aan te houden. Ik had gesproken met hem, voor wien ik gekomen was en nam afscheid. Naast zijn bed stond het bed van een jongmensch, met veelzeggende oogen in zijn hoofd. Ik kon niet aan zijn bed voorbij komen en zoo bleef ik staan, bukte mij voorover en fluisterde even over God en Zijn heil, terwijl ik hem de hand gaf. Minuten lang hield hij mijn hand vast en terwijl hij mijn hand hield en ik hem tegenfluisterde van redding en vrede en leven in Christus, vulden heel langzaam zijn oogen zich met tranen en schreide hij zacht. Geen woord kwam er over zijn lippen, geen woord, integendeel hij beduidde mij, dat ik nu heen moest gaan.en ik ging. Zijn oogen hielden mijn oogen vast en mijn oogen zijn oogen, tot ik den deurknop van de ziekenkamer in mijn hand had. Hij zei mij wel tienmaal goeden dag en ik hem wel tienmaal. Even stond ik in de deur en het laatste wat ik van hem zag, was een glimlach, welke glimlach.als een zomerzonnetje zijn tranen droogde, ik wist zijn naam niet, niet waar hij woonde, niet wat hij deed, niet of hij geloofde, maar twee harten hadden elkander aangeraakt en toen ik buiten was, kon ik God zoo echt danken, want heel sterk woonde het besef waren by zyn eergevoel, een band die hem licht aan bet schoone meisje verbond. Toen de plech tigheid was afgeloopen, toen zij vriendelijk an vol vertrouwen de hand hem reikte, als wilde zy zeggen »Ik wil ze houden, die belofte, waartoe men my gedwon gen heeft*, toen drukte hy een kus, den eersten, op die zachte hand, welke nu de zijne was. Het bruiloftsmaal, waartoe een groot aantal gasten waren uitge- noodigd, had plaats in het kasteel. Uit de residentie was niemand uitgenoodigd, daar de bruid, naar de oude gravin zich uitdrukte, niet presentabel was. Het gezel schap bestond uit de diohtstbij- wonencie grondeigenaars met hun families en de groote fabrikanten, die reeds vele jaren geledeD, oDder Gustaaf's beheer, hier gast vrij ontvangen waren en ook de bruid kenden sedert hare kinds heid. Met dit groote bruiloftsmaal was tegelijkertijd voldaan aan de openbare nieuwsgierigheid, die tot dusverre tevergeefs beproefd had, het bruidspaar bij elkander te zien, over welks onderlinge verhouding de wonderlijkste ge ruchten in omloop waren. De lie den woonden intusschen geen in het oog loopende scène bjj j de in mij, dat, waar ik gedacht had voor mijn vriend naar 't ziekenhuis te moeten gaan, ik in werkelijk heid voor een van Gods vrienden er heen moest". „Nu is 't mogelijk, dat de een of andere zieke dit verhaaltje in handen krijgt en daarom kom ik in den geest, waar gij nu ook ligt, thuis in 't kleine kamertje of in de groote ziekenzaal, bij u staan en zet 't kruis van mijn Heer op uw ziekentafel en fluister u toe en tegen, dat gij veel moet luisteren en schouwen naar 't kruis, want dat doende, wordt 't door de genade des Eeuwigen van binnen vrede". Het Belgisch Verdrag. In geen tijden hebben we iets gehad, dat zóó de gemoederen in beweging heeft gebracht, en nog altijd houdt, als dit uiterst belangrijk vraagstuk, belangrijk niet alleen voor den tijdgenoot, maar ook voor den nazaat. Fel is de strijd geweest, die er is gevoerd, tel zal de eindkamp wezen, welke ons binnenkort staat te wachten. Voor den strijd in de Tweede Kamer was de be langstelling grootvoor dien in de Eerste Kamer zal dat niet minder zijn. Want men weet: dan gaat het „er op of er onder I" Een middenweg is er niet en dat de Koningin in hoogste instantie, gesteld dat ook de Eerste Kamer het Verdrag goedkeurde, zou wei geren het te bekrachtigen, is iets wat we niet mogen aannemen. De Vorstin heeft zich gewoon als Zij is in haar besluiten den constimtioneelen weg met de uiterste zorgvuldigheid te bewan delen nimmer öf op de eene, óf op de andere wijze over het vraagstuk uitgelaten, en men mag met volkomen zekerheid vertrou wen, dat Zij ook nu den wil der Volksvertegenwoordiging zal eer biedigen. Der Volks vertegenwoor diging want we mogen gerust zeggen het V o 1 k over het algemeen wensciU het Verdrag jonge vrouw was weliswaar bleek en een weinig stil, maar bemin nenswaardig en vriendelijk en haar echtgenoot was opmerkzaam en onderhield zich vaak met haar, olschoon zyn gesprekken en zjju gedrag kalm waren en zonder de minste inmenging van teeder- heid. Intusschen werd bij de pracht een zeker styt ceremonieel onder houden, dat de gravin bij de be staande verhoudingen en het, naar hare begrippen, gemengde gezel schap uoodig achtte, masr dat echter alle behagelykheid en ge noegens uitsloot. Voor het vermaak der dorps bewoners of der bedienden was in 't geheel niet gezorgd, men had den predikant wel een aanzien lijke som geschonken voor de armen der gemeente, maar die eerwaarde heer was geen vriend van feestelijkheden. Naar zijn meening moesten de armen bidden, werken en eten en in de ver- naindeting hunner ellende reeds genoegzame aanleiding vinden tot vreugde en genoegen. Ook in het kasteel werd het spoedig stil te acht ure verwijderden zich de gaston, de opperhoutvester en zijn gade waren de laatsten. Geen wonder, dat aan Katharina de moed ontzonk, toen zij van haar niet. Men is hier absoluut niet Belgisch gezind. Zekerde heftige verontwaardiging en verbittering welke kort na het beëindigen van den oorlog in Nederland hebben geheerscht tegen de grenzenlooze ondankbaarheid, hebzucht en bru taliteit onzer zuidelijke naburen, is goeddeels geluwd, de tijd heelt alle wonden. Maar dat men er zich zonder meer bij zou neer leggen, dat België alle voor- deelen zal opstrijken van een verdrag zooals het nu luidt, dat niet 1 Want al is de v e r b i 11 e- r i n g verdwenen, voor een vriend schappelijk gevoelen heeft zij zeker geen plaats gemaakt. Waar om zouden wij voor de belangen der Belgen wat moeten doen is de vraag, en volkomen terecht. Alle mooie voorstellingen van minister Van Karnebeek en de voorstanders in de Tweede Kamer ten spijt; wij zullen het gelag betalen als het Verdrag er komt. W ij draaien voor een goed deel voor de kosten op en de funeste gevolgen van het Antwerpen— Moerdijk-kanaal zullen in econo- mischen zin even ellendig voor ons zijn, als het nieuwe Schelde- regiem, bij een eventueelen oorlog. Bovendieneen verdrag van die onvoorzienbaar vérstrekkende ge volgen als dit, kan niet als door de Volksvertegenwoor diging aangenomen worden beschouwd, wanneer deze het met 3 zegge drie stenfmen moeder het laatst »vaarwel» hoor de en hare ouders, nu deze heen gingen, haar achterlieten by de vreemde menschen voor immer en altyd. Maar zij had een sterken geestde bestendige om gang met haren gestorven vriend bad dien krachtig gemaakt en doen rijpen. Weldra overwon zy hare zwakheid en liet het hoofd niet hangen, Zij was nu alleen met haren man en zijn familiede beide dames deden geen poging, een huiselijk gevoel op te wekken in de jonge vrouw, die vreemd en verlaten by hen in de groote salon zat. De gravin sprak over dingen, bij Katharina onbekend, het waren gesprekken, die betrekkinghadden op de residentie en baar bewoners en waaraan SuzanDa met ijver deelnam. Alleen de graaf schonk haar eenige opmerkzaamheid, maar de toestand was zoo eigen aardig en vreemd, dat men niet kwam tot een recht onderhoud. Hat was daarom goed, dat hy nog een wandeling voorsloeg door het park en Katharina nam dit ainbod vriendelijk en ongekun steld aan. 't Was een heerlyke avond, kalm en zacht als een kas der liefde, geen blad verroerde z;eb, maar in de bloeiende bon-h- meerderheid goedkeurt. Men zou eens zien wat er zou gebeuren als dit evenals bijv. in Zwit serland bij referendum plaats had. Wij hebben de vaste over tuiging, dat het met een zeer sterke meerderheid werd afge wezen. Jammer genoeg vooral in d i t geval zouden we zeggen, hebben we hier zooiets niet. Zeeland heeft nu eenigen tijd ge leden wel bewezen welk een groote meerderheid er van het verdrag niets moet hebben. Ofschoon die meerderheid op papier lang niet beantwoordt aan de werkelijke gemoedsstemming onder de Zeeuwen. Behalve de vrouwen, die slechts bij uitzon dering teekenen op een adres tenzij het tegen een schuurverbod gaat bij vriezend weer waren daar honderden, ja duizenden mannen, die deels niet bereikt werden, deels hun naam niet op het adres wilden zetten, gedreven door lauwheid, politiek inzicht, handelsrelatie en wieweet uit welke oorzaken nog, maar in geen ge val omdat ze vóór het Verdrag waren. Dat zouden uitzonderingen zijn, die geen tientallen beliepen over geheel onze Provincie. We mogen gerust zeggen in principe zijn allen tegen het Verdrag, die zich Nederlander noemen. De strijd duurt intusschen voort. Maar zooals de zaak er op het oogenblik voor staat, meenen wij wel te durven voorspellen, dat de kans op aanneming door ons Hoogerhuis niet groot is. Minis ter Van Karnebeek welk een eminente figuur overigens ook heeft in deze uiterst belangrijke zaak nog eens weer de echte ouderwetsche geheime politiek ge voerd met al de noodlottige ge volgen daarvan. Vooral het intel lect is in de laatste maanden op de been gekomen om zich tegen het Verdrag te verzetten en die actie kan als „opgezweepte harts tocht" op zij worden geschoven. Wij zouden geneigd zijn te zeggen, dat het geheim gedoe met het advies van Prov. Staten van Zee land de kroon gezet heeft op al de geheime politiek in dezen gevoerd. jet sloegen de nachtegalen zoo zoet en verlokkend en zongen een wondervol lied van verlangen en geluk. Beide echtgeoooten gingen bedaard naast elkanderbemin nenswaardig en natuurlijk beant woordde Katharina zijn vragen. Er lag eeD kuische bekoorlijkheid iD hare frissche ongedwongenheid, waaraan de man van de wereld zich niet geheel onttrekken kon. Toen haar voet in een laan tegen pen wortel stiet, stond de graat bezorgd stil. »Mag ik niet het voorrecht hebben u te leiden vroeg hij beleefd. De jonge vrouw lachte, dankend boog zy het hoofd en legde haren arm in den zyne. Ed deze arm, door geen mantel bedekt, was van onberispelijken vorm en blankheid, hy was zacht en warm, dacht Leo, die er telkens opnieuw naar keek en geheel verstrooid werd. Katharina evenwel ver moedde niet, op welk veld zyn gedachten zich begeven hadden toen hy zweeg, meende zy', dat by wenschte naar hni» terug te keeren en zij verzocht hem met haar terng te gaan. Wordt vervolgd,) of griep begint meestal met pijn in de lendenen en hoofdpijn. Sla deze waarschuwingen niet in den wind. maar ga naar bed met een kruik, dek U warm toe en laat dadelijk een flesch Abdijsiroop halen. Abdij siroop kan dien schorren hoest losser maken, dat rauwe gevoel in de keel en op de borst verzachten en Uw genezing bespoedigen. Ook bij bron chitis. kinkhoest, asthma, verkoud heid. hoest en keelpijn is Akker's Abdijsiroop een prachtig middel. Per flesch van 230 er. f 1.30; 350 tr. f 2.75-

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1