Auto's, Uels, Inboedel totrnssen IS, Je ware hoestmiddel! POTTER'S LINIA iiiiwa tscliapij Aan het Bureau alle hinden. ad verleiitiën Het Café „De Weegbrug" reuze koopjes A. Kolfer. KUUZiSK. PÜROL bij Brand- en Snijwonden Opruiming Dinsdag den 18 Januari 1927, A. KOLFER. Vrijdag den 14 Januari 1927, Voor Wijnon en Top-Bronwater Verkrijgbaar bi P. fl. LVondergem - flxel. te Hotelinventaris, Ter herinnering. Openbare Verkooping. Voor zoo'n lage prijs is u nog nooit een mooie Japon aangeboden als thans bij van dit blad worden abonne menten opgenomen voor Tevens belast men zich gaarne met het opzenden van naar alle couranten, zonder verhooging van prijs. AANBEVELEND. Openbare Verkooping. met Stalling en Tuin A. Nevejan en Zoon Deze week J. C. VINK. Allerlei. De Griep. Kurgeriijke Stand. HULST, De Notaris H A. VAN DAL- SUM zal op Dinsdag 18 Januari 1927. om negen uur, in en voor Hotel de Ia Station te Hulst, voor den Heer A. VERSLUiJS, wegens vertrek, om contant geld, publiek verknopen i 16 personen, een Ford Conduite- Inter 4-5 pers., een Prestotor pedo, 6 pers., een Minerva Li mousine, 6 pers. lederen dag te bezichtigen en te berijden. 50 stuks buiskachels, keuken kachels, waschmachinen, naaima- chinen, fietsen, partij koolschop pen, koolbakken, enz., takel 4000 K.G., materialen voor garage. Verder den alsmeubelen, volledige slaap kamer-ameublement, stoelen, ta fels, lavabos, serviezen, glazen, enz. Het geachte publiek van AXEL wordt vriendelijk verzocht om alle voorkomende klachten over het gas, of bestellingen de fabriek betreffende, ter kennis te brengen ten kantore van de Gasfabriek. DE DIRECTEUR. De Notaris J. A. Dreg mans te Axel, zal ten verzoeke van CH. L. DE COOKER te Westdorpe en de ERVEN zijner overleden vrouw, ter herberge van Raym Kerck- haert te Westdorpe, op des namiddags 1 uur verkoopen De volgende als: Tafels, Stoelen, Kasten, Spiegels, Vloer zeilen, Tapijt, Matten, Kachels, Regulateur, Klokken, Naaimachine, Kleermakerstafel, Glas-, Geleierd- en Aardewerk, enz. enz. Betaling contant. ONMIDDELLIJK DAARNA: aanhoorigheden en het recht van erfpacht tot 31 December 1934 te Westdorpe, Dorp, kadastraal aldaar bekend sectie C nos. 2506 en 2507, groot 1 Are 39 c.A. Aanvaarding bij de betaling zijnde 1 maand nè toewijzing. MENTHOL PELLETS. LET OP HANDELS MERK IMPORTEUR Slechts y\ TEN HERKEL 3 5 ets. HILVERSUM per doosje. OPGERICHT IN 1824 TE ZIERIKZEE, verzekert Onroerende en Roerende Goederen tegen eene vaste premie of onderling naar begeerte der deelnemers. AGENT voor het 5de District van Zeeland Axel. J. C. VINK. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van CORN. Q. HE1JNSDIJK te Axel, in na te melden café, op des namiddags 2 uur verkoopen te Axel, Nieuwendijk, kadaster sectie G nos. 1948 en 2644, samen groot 5 A. 67 c.A. Te Aanvaarden uiterlijk 12 Maart 1927. Betalen bij de aanvaarding. is het adres i SAS VAN GENT. Hoofdvertegenwoordigers voor Zeeland van de Top-Bronnen en voor Wijnen van het gekend Huis DE STAERCKEJOURET, te Gent. Te Axel dageiijks verkrijg baar bij C. N. D1ELEMAN, Kerk straat. N CD CC? i n 73 nieuwe patronen voor ge breide kanten en kleedjes door J WE1NBEEK. PRIJS 10,90 Verkrijbaar bij W(Jn aan de kippen. De „Klein veeteelt" verhaalt het volgende uit de „Figaro" Laat de kippsn wijn drinken Het schynt het beste middel te zijn, om ze ta doen leggen. Mijn heer Joubert, landbouwleeraar te Fontainebleau heeft 12 kippen genomen van 16 maanden oud. Hij verdeelde ze in twee par tijen (koppeltjes) van 6 en gaf aan allen hetzelfde voedsel. Maar, aan de kippen van het tweede koppeltje gaf hij boven dien per dag en per kip 10 cL. wijn. Het eerste koppel, met de drooogvoedermethode, heelt ge legd in October 3 eiereD, in No vember 1, in December 0 on in Januari 23. Het tweedein October 28, in November 57, in December 54, in Januari 57. „Kleinveeteelt" teekent hierbij aan Het waren dus overjarige kip pen. Het zestal, dat 't zonder wijn moest stellen, legde in 4 maanden 27 eieren, het tweede in het zelfde tijdsverloop 196 eieren. Deze laatsten haddeD iu die 120 dagen 120 X 60 c.L. 7200 c.L. 7,2 L 9 flesschen wijn op. Wanneer alle kippen uit Ne derland 10 c.L. wijn per dag kregen, bedroeg dat per kip en per jaar ruim 4 flesschen ot voor 15 millioeu kippen (die hebben we thans zeker60 millioen flesschen Voor de Franschen zou het t® hopen zijn, dat de kippen- wereld 't voorbeeld van prof. Joubert en corps ging navolgen. De franc zou in dat geval beter omboog gaan dan thans het ge val is. Zouden we het met onzeD Hollandschen jenever ook niet eens probeeren De minister klaagt er over dat de drank- accijns zoo weinig opbrengt (m. a. w. dat de lui niet genoeg drinken.) Kan een of ander Ka merlid niet eens een vraag stel len aan den minister of er ia die richting niet wat te bereiken is 1 Schiedammers let op uw saeck Nu van alle kanten nog be richten inkomen over het heer- schen van de griep, waarvan ettelijke bedrijven reeds nadeelige gevolgen hebben ondervonden door het wegblijven van personeel, meenen wij goed te doen onze lezers het een en ander over deze ziekte, die o.m. in Zwitserland hevig woedt, te vertellen. Wanneer men mocht meenen, dat griepziekte er eene is van de laatste jaren, dan vergist men zich. Berichten omtrent het op treden ervan, stammen reeds uit het jaar 1173. Nadien trad de ziekte herhaaldelijk op. Een veer tigtal jaren terug nu verkeerde het oude Tzarenland in deze positie; in 1918 was Spanje het land, dat de „eer" van „première" (althans van Europa, want het was in April ook reeds in Japan) genoot. Merkwaardigerwijs was tot dus verre Spanje het land geweest dat het laatst in Europa door „influenza" werd bestookt. Van Spanje uit ging de ziekte zich verbreiden over een reeks van andere landen. Enkele maanden later kwam er in Spanje een tweede epidemie en wel van longgriep. Terwijl de „echte" Spaansche griep in een goede 14 dagen het schier eiland was overgetrokken, had de tweede vorm heel wat meer tijd noodig. Door de longgriep wer den zooveel personen ten grave gevoerd, dat de bevolking meende, dat de longpest weer over Europa ging trekken. Ook in ons land was men hiervoor bang en meende een oogenblik zelfs, dat er pestbacillen gevonden waren in het opgehoeste van enkele lijders. Gelukkig was dit niet het geval. Ook gewone influenza was het niet. Een opvallend verschil met vroegere influenzaepidemieën was, dat toen vooral oude, zwakke menschen werden ten grave ge sleeptin 1918 moesten vooral jonge menschen het onderspit delven, Moeten we hier nog wel spreken over de verschijnselen van de griep? Wie onzer herinnert zich niet de pijn in de keel, wie weet nog niet mee te praten over de pijnlijke ledematen, het „lamme" gevoel, de kuch, die niet erg, maar zoo merkwaardig hinderlijk was, de neusbloedingen, de hooge temperatuur in de eerste dagen, waardoor men zijn bed hield Wie denkt nog niet met schrik aan het gevoel of men tijden ziek was geweest inplaats van slechts enkele dagen? Hoe lang hielden de lezers niet de stekende pijnen in lendenen en rug, een heerlijk ding voor de kwakzalvers, die er allerlei middeltjes voor wisten, duur en waardeloos. Menigeen was er niet gerust op en wandelde nog eens naar zijn huisarts, maar deze kon dan meestal niets bij zonders ontdekken. Voor de medici zelf was (en is) het ook niet alles. Hoe vaak sleepten zij zich niet naar de zieken, terwijl zij zelf zich aller ellendigst gevoelden. Hoeveel personen in 1918 ziek geweest zijn aan griep, weten we niet. De mobilisatie was een der oorzaken, dat de ziekte zich spoedig over het geheele land verspreidde. Om een indruk te krijgen van de kwaadaardigheid van de ziekte in 1918 worde hier vermeld, dat van Juli tot en met October ruim 4000 menschen in ons land aan „influenza" stierven. Terwijl in 1917 in Amsterdam slechts 35 sterfgevallen waren bekend ge worden, beliep dit aantal in 1918 meer dan 1200. De verwekker van de ziekte is niet bekend. Er zijn onderzoekers geweest, die meenden een „griep bacil" ontdekt te hebben. Op het oogenblik doen we maar het veiligst door te zeggen, dat de verwekker van de griep nog on bekend is, dat men de griep nog wel als zelfstandige ziekte naast de influenza mag handhaven. De verwekker van de griep zelve schijnt niet zoo venijnig te zijn, maar wordt gevaarlijk, door de begeleidende andere ziekte verwekkers. Van de nevenziekten is wel de longaandoening de meest gevreesde, terwijl ook de eveneens waargenomen slaapziek te niet mag worden weggecijferd. Aan geen der lezers zullen we wel behoeven te vertellen, dat men de griep tot de besmettelijke ziekten rekent, die bijzonder vlug van menjch op mensch overgaan. Niet iedereen is er even vatbaar voor en degene, die eenmaal griep heeft gehad, schijnt niet zoo ge lukkig te zijn, ais hij die mazelen doormaakte. Mazelen krijgt men niet gauw een tweede keer, doch op een tweede griepaanval moet men steeds beducht zijn. Wel is merkwaardig, dat de groote massa, van degenen, die in het voorjaar van 1918 door griep waren aangetast, in het najaar van de ziekte verschoond bleven. De wijze van besmetting Men denke maar aan de „druppeltjes besmetting" (door hoesten,niezen! en dat we mogen aannemen, dat onze lezers van het gevaar daar van geheel doordrongen zijn en bij het hoesten en niezen een zakdoek voor mond en neus houden. Denk daaraan, als gij in een tram of bus zit, in de bioscoop of schouwburg, in kantoor of bedrijf zijt met anderen. Wanneer ge hoest of niest, probeer dan tegen te gaan, dat een ander de kwaal van u overneemt, welke die kwaal ook moge zijn. Men vergete vooral dezen goeden raad nietga niet te vroeg na uw ziekte het bed uit en de straat op, want dan loopt ge kans een venijnige aanval van een nevenziekte als longaandoe ning op te loopen, waarvan ge niet zoo spoedig opgeknapt zult zijn. Raadpleeg tijdig uw huisarts, wanneer ge de ziekte te pakken hebt en slik geen kwakzalver drankjes. Past op voor verkoud heid. Laat ons hopen, dat althans de kwaadaardige vormen ons land voorbij mogen gaan, en dat spoedig het „vaccin spécifique" gevonden zal zijn, hetwelk ons van de griep iverlost. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 14,— a f 14.50. Rogge f9,— a f9,50 Wintergerst f 11,50 a f 11,75. Zomergerst f 11,75 k f 12,—. Haver f 8,50 k f9,—. Erwten f 14,— a f 22,—. Paarden- boonen f af Duiven- boonen f 12,a f 13,Bruine- boonen f 14,a f 15,—. Lijn zaad f 15,af 16,Blauwmaan- zaad f 55,— a f 60,—. Groen Vlas f7,a f9,—. Gebookt Vlas f 10,— a f 11,Gezwingeld Vlas f 0,75 a f 0.90. Aardappels f5,50 a f6,—. Stroo f 18,— f21,Koolzaad faf Mosterdzaad f a f Boter 4 1,80 a f 1,90 Eieren f 6,50 a f 7,50. HULST, 10 Jan. Graanmarkt. Tarwe f 14a f 14,25. Rogge f9,— a f9,50 Wintergerst f 11,— a f 11,50. Zomergerst f 11,50 k f 12,Haver f9,— f9,50. Erwten f 19,— af 21,—Paarden- boonen f 12,Af 13,Duiven- boonen f 14»k f 15,—Witte boonen f a f—Bruine booner. f 13,— a f 14,—. Lijnzaad f 15,— a f 16,—. Aardappels f 4,90 èf 5,—.Koolzaad f a f Boter f 1,80 a f 1,90 per K.G. Eieren 26 stuks f 1,82. Slachtvee 5, verkocht 2. Varkens 58, ver kocht 37. Aanvoer Eierveiling V. P. Z. 8000 stuks, f7,10 per 100 stuks. Van 1 31 December 1926. STOPPELDIJK. Geboorten. 3. Maria Magdalena, d. van Rosalia de Maagd- Annaart. 7. Jan, z. van Adriana Neeltje VinkeDen Hamer. 27. Edu- ardus en Albert, zonen van Maria Cornelia Ivens—Neve. Overlijden. 21. Filomena van Geer- truij, 71 j., echtg. van Cornelis Storp. 27. Christina de Bakker, 87 j., echtg. van Augustinus de Maat. 31. Johannes Francies Kroes, 75 j., weduwn. van Rosalia de Loos. Cornelia den Tenter, 77 j., echtg. van Josephus de Smit. SAS VAN GENT. Geboorten. 4. Maria Sophia, d. van Arnoldus J. Kras en Augusta M. C. van Oppen. 14. Catharina Carolina, d. van Albert B. Vale en Janneke van Dixhoorn. 31. Marie Emelie, d. van Henri C« van Hoecke en Ida A. de Cooker, H SCHORTEN

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 4