Gesprongen Handen PUROL Gemengd Nieuws. "f zijn vlug begrip, zijn Scherpe blik, het concentratievermogen van zijn geest, zijn wilskracht en uithoudingsvermogen, de bekoring en overredingskracht welke van hem uitgingen. Hoe dikwijls is het niet gebeurd dat in een ver gadering een moeilijk en inge wikkeld onderwerp werd behan deld, de discussie zich traag voortsleepte en het scheen alsof men geen uitweg vinden kon, tot plotseling Dresseihuysopstond met klaar stemgeluid zijn gevoe lens uitte, een geheel nieuw licht over de zaak deed opgaan en den uitweg wees, zonder dat hij tijd van voorbereiding had gehad. Zijn toewijding aan de taak, welke hem was opgedragen, was grenzeloos. En als men dan be denkt, dat Dresselhuys, naast de warmte van zijn overtuiging, een ongeëvenaarde slagvaardigheid bezat, dan is het niet te verwon deren, dat zijn gehoor veelal aan zijn lippen hing. Van die slag vaardigheid was het mooie, dat Dresselhuys haar nooit misbruikte om te kwetsen of te vernederen. Zijn woord was altijd nobel en voornaam, ridderlijk, en daardoor van zoo grooten invloed. Niettegenstaande zijn slooper.- de kwaal hem in 1925 af sloopte, bleef hij toen trouw op zijn post in de verkiezingsvergaderingen. Is het wonder, dat toen de Vrijheidsbond gesticht werd, de nieuwe partij duidelijk haar wensch uitsprak, dat Dressel huys zich aan haar hoofd zou stellen Hij was een man van waarlijk liberale beginselen, der vrijheid, en verdraagzaamheid. Hij erkende, dat ook in andere partijen en richtingen gestreefd wordt naar verhooging van het geestelijk, zedelijk en stoffelijk peil van het volk. Maar aanleg, nadenken, studie en ervaring hadden hem de zeer stellige over tuiging geschonken, dat slechts door toepassing van de liberale beginselen dit hooge doel, zoo snel en zoo zeker als mogelijk is, bereikt kon worden. En de Vrijheidsbond mag zich gelukkig prijzen, dat hij in de eerste en moeilijkste jaren zulk een eminent man tot voorzitter gehad heeft. Dresselhuys had een zeer werk zaam aandeel gehad in de voor bereiding van de stichting van de nieuwe partij, de vereeniging van de partijen en partijtjes die zich bij de verkiezingen hadden gevormd. Zoo kwam de Vrijheidsbond tot stand. Dresselhuys werd zijn eerste voorzitter, die voor ont zettende moeilijkheden kwam te staan maar ze door zijn toewij ding en overredingskracht hoopte te overwinnen. Men heeft critiek op zijn gestie uitgeoefend. Maar ik zou toch aan hen, die dit bona fide deden in alle bescheidenheid willen vragenHebt gij u altijd wel voldoende rekenschap gegeven van de problemen, waarvoor Dresselhuys dag aan dag werd gesteld? En dan zou ik nog wil len vragen Wie zou het beter gedaan hebben Naar mijn overtuiging heeft Dresselhuys het voortreffelijk ge daan. Hij heeft de partij georgani seerd en geconsolideerd. Hij verdient onzen dank en hulde voor alles wat hij ten be hoeve van de liberale beginselen en de liberale staatspartij, die de draagster is van die beginselen, heeft gedaan. Zijn naam zal in dezen kring nooit vergeten wor den. Hij zal tot in lengte van dagen in dankbaar aandenken blijven voortleven Betere klanken. Zaterdagavond is op aanstich ting van prof. Otlet te Brussel een bijeenkomst gehouden van Belgen en Nederlanders met het doel, de mogelijkheid van de oprichting van een Belgisch-Ne- derlandsche vereeniging of Cercle Belgo-Neerlandais te bespreken. Een tiental Nederlanders en een twintigtal Belgen waren aanwezig. Na uiteenzetting van het beoog de doel het bewerken van toe nadering door betere bekendheid met elkander, en een wisseling van gedachten, waaruit mocht blijken, dat deze actie geheel buiten de politiek zou worden gehouden, werd een voorloopig comité samengesteld, dat binnen veertien dagen een nieuwe ver gadering zal beleggen. ,N. R. Crt." Ministeriëel bezoek. Vrijdagmiddag te 12.22 kwam te Vlissingen aan de Minister van Oorlog en Marine, a.i-, de heer Lambooy. Eerst begaf de Minister zich naar de Kon. Mij. „De Schelde" waar hij door de directie ontvangen werd en daarna een bezoek bracht aan de machine fabriek en den torpedobootjager „De Ruyter". Ook bezocht de Minister het wachtschip en de matrozenopleiding. Ingezonden Mededeelingen Influenza en Griep Koortswerend en genezend zijn Sanapirin-ta bietten Wettig beschermd tegen vercalsching Bii Apoth. en Drog. Buisje 75, 40 en 25 ct. AXEL, 11 Januari 1927. Ten overstaan van notaris Dumoleyn te Hontenisse, werden hedennamiddag in het café van dhr. H. de Moor, ten verzoeke van de Erven C. F. Michielsen geveild twee aaneengebouwde woonhuizen, met erf en tuin, staande op de Markt alhier, samen groot 10 aren 40 centiaren. Kooper werd Ch. Mattelé koop man en herbergier te Axel-Drie Schouwen, voor f 3025, de massa. Voor den dienst in Nederl.- Indië is bestemd M. Klaassen, adm. ambtenaar bij het Binnenl. Bestuur, te Terneuzen. Naar we vernemen zal de wielerbaan te Sas van Gent het seizoen in 1927 openen, voorde eerste maal op 24 April a.s. In totaal zouden tien wedstrijden worden georganiseerd gedurende dit jaar. De commissie van beheer en onderhoud van den Graaf Jansdijk te Westdorpe heeft aan besteed het leveren van 7000 M2. porfierkeien en 2800 M2 Door- niksche kantsteenen. Minste in- schrijfster was de N. V. „De Hoop" te Ter Neuzen met f39,690. (Tern. Crt.) Vrijdagmiddag werd te Koe wacht ten overstaan van notaris Dregmans te Axel verkocht een hofje, staande op het Zand met het recht van erfpacht tot 30 April 1949, alles groot 7 Aren en 80 c.A. Kooper werd de heer C. L„ de Dauw te Absdale voor de som van 1200 gulden. Donderdagmiddag liet E. de W. te Breskens een paard beslaan. Toen het hoefijzer was gelegd, ging het beest plotseling met zooveel kracht achteruit, dat W's duim door het touw, waar mee hij het dier vasthield, werd afgeknepen. Daar amputatie noo- dig zou zijn werd de patiënt naar Oostburg overgebracht. (M. Crt.) Vrijdagmorgen acht uur vertrok schipper W. Jongman, naar de Br. Crt. meldt, met een lading guano, bestemd voor Cad- zand. Halveiwege Breskens en Nieuwe Sluis stootte het schip door windstilte onbestuurbaar geworden op een hoofd, zoodat een lek ontstond, waardoor het vaartuig begon te zinken. Middelerwijl dreef het nog een 100 M. uit den wal. Vanuit Breskens, waar het ongeval was waargenomen, trokken direct eeni- ge botters ter hulpverleening uit. Dit was gelukkig niet meer noodig, daar de bemanning van het vaartuig, waarvan eindelijk alleen de top van den mast nog boven het water uitstak, zich tijdig in de boot had weten te redden. Verzekering dekt de schade. I oop der bevolking. Gedurende de maand Decem ber zijn in de gemeente Axel: Ingekomen: M&gdalena M. Seghers, dienst-, bode, Oudenweg I 36a van Ter Neuzen. Maria S. de Block, dienstbode, Julianastraat E 168 van Ter Neuzen. Maria A. J. Michielsen, zonder, Kanaal K 29 van Hulst. Johanna van Vliet, teletoniste, Nieuwstraat G 56 van Arnhem. Anna M. C. Erpelink, dienst bode, Stationstraat G 4 van Zaamslag. Neelije Geelkoedt, dienstbode, Julianastraat E 106 van Hilver sum. Louis A. J. Pajjens, opzichter, Buitenweg H 52a van Rijsenburg. Magdalera M. van Driel, dienst bode, Steenovens M 40 vau Boschkapelle. Adriaan Hamelink, arbeider, Spui N 107 van Ter Neuzen. Vertrokken: Anna M. Marlijn, telefoniste, Noordstraat B 57 naar Oostburg. Alonzo F. A. Geene en gezin, stationchef, Kijkuit K 39 naar Ter Neuzen. Wilhelmina J. C. Penne, dienst bode, Julianastraat E 142 naar Ter Neuzen. Pieternella Haak, zonder, Be- oostenb'.ijschestraat L 40 naar Hoek. Cornelia Pichal en echtg., varensgezel, Driesckouwen A 43 inw. naar Vlissingen. Jan Anton Hol, ouderwijzer, Nieuwstraat G 55 naar Oudts- hoorn Atrika. Florentina Seghers en zoon, zonder, Oosterstraat E 81 inw. naar St. Jansteen. Margaretha van Overmaire, dienstbode, Watervliet L 13 naar Graauw. Jacoba L. Wieles, dienstbode, Kanaalkade A 71 naar Heemstede. Catharina de Regt, zonder, Markt C 7 naar Oostburg. Zaamslag. De loop der bevol king in deze gemeente over 1926 was als volgt Geboren 36 m., 46 vr., totaal 82. Gevestigd 38 m., 55 vr., totaal 93. Overleden 21 m., 11 vr., totaal 32. Vertrokken 57 m., 70 vrtotaal 127. Bevolk, op 1 Jan 1926 1776 m., 1806 vr., totaal 3582. Be volk. op 31«Dec. 1926: 1772 m., 1826 vr., totaal 3598, alzoo vermeerderd met löpersonen Levenloos aangegeven 1 m. Gesloten huwelijken 30. Graauw. Geboren 22 m., 22 vrtotaal 44. Gevestigd 45 m., 44 vr., totaal 89. Overleden 7 m 10 vr., totaal 17. Vertrokken 70 m., 77 vr., totaal 147. Bevolk, op 31 Dec. 1925: 1072 m., 1047 vr., totaal 2119. Bevolk, op 31 Dec. 1926 1062 m 1026 vr, totaal 2088, alzoo verminderd met 31 personen. Voltrokken huwelijken 15. Koewacht. Geboren 41 m., 27 vr., totaal 68. Gevestigd 31 m., 43 vr., totaal 74. Overleden 12 m., 19 vr., totaal 31. Vertrokken 61 m., 67 vr., totaal 128. Bevolk, op 1 Jan. 1926: 1389 m., 1289 vr., totaal 2678. Bevolk, op 1 Jan. 1927: 1388 m., 1273 vr., totaal 2661, alzoo verminderd met 17 personen. Voltrokken huwelijken 29. Levenloos aangegeven 1. Boschkapelle. Geboren 25 m., 16 vr., totaal 41. Gevestigd 35 m., 28 vr., totaal 63. Overleden 3 m., 11 vr., totaal 14. Vertrokken 42 m 37 vr., totaal 79. Bevolk, op 31 Dec. 1925: 646 m., 660 vr., totaal 1306. Bevolk, op 31 Dec. 1926: 661 m., 656 vr., totaal 1317, alzoo vermeerderd met 11 personen. Voltrokken huwelijken 8. Levenloos aangegeven 1. Hengstdijk. Geboren 14 m., 6 vr., totaal 20. Gevestigd 27 m., 23 vr., totaal 50. Overleden 4 m., 3 vr., totaal 7. Vertrokken 25 m., 24 vr., totaal 49. Bevolk, op 31 Dec. 1925: 318 m 322 vr., totaal 640. Bevolk, op 31 Dec. 1926: 330 m„ 324 vr., totaal 654, alzoo vermeerderd met 14 personen. Voltrokken huwelijken 4. Levenloos aangegeven 2. St. Jansteen. Geboren 42 m., 36 vr., totaal 78. Gevestigd 101 m, 109 vr., totaal 210. Overleden 12 m., 23 vr., totaal 35. Vertrok ken 115 m., 116 vr., totaal 231. Bevolk, op 31 Dec. 1925: 1808 m., 1700 vr., totaal 3508. Bevolk, op 31 Dec. 1926: 1824 m., 1706 vr.,-totaal 3530, alzoo vermeerderd met 22 personen. Voltrokken huwelijken 32. Levenloos aangegeven 2. Geboren in andere gemeenten behoorende tot de bevolking dezer gemeente 1 m. Overleden buiten de gemeente 1 m. en 3 vr. Het ongeluk te Vlissingen. In verband met het op 30 December voorgekomen droevig auto ongeluk op de ponton van den Prov. Scoombootdienst te Vlissingen en naar aanleiding van eenige ingezonden stukken over de gevaren aan het op-en afrijden verbonden, komt het wenschelijk voor er aan te her inneren, dat iu de Prov. Staten van Zeeland reeds meermalen op die gevaren is gewezen en dit o.a. door den heer mr. J. Adriaan8e in de zitting van 15 December 1924 bij de behande ling van het voorstel van Ged. Staten tot het in de vaart bren gen van een groote boot voor autovervoer, op de lijn Vlissin gen—Breskens, zooals blijkt uit de notuleu van de vergadering blz. 235, door het volgende te zeggen. „Allen, die dikwijls met de boot overgaan, weten, hoe zeer er behoefte bestaat aan een grootte boot en speciaal aan een boot, die als ferryboot ge schikt is voor auto's over te brengen. Wie met een auto een maal over is geweest, doet het voor de tweede maal niet weer, want men houdt zyn hart vast, dat ót de auto in bet water zal ryden, ót beschadigd zal worden. Ik zal niet in détails treden en er niet over uitweiden hoe de statenleden geschokt zijn in hun vertrouwen in Ged. Staten, nu Gedeputeerde Staten eerst zijn gekomen met een voorstel om een schip te bouwen dat 10 mijl zou loopen, terwijl zij nu zeggen dat het schip maar 8 mijl zou loopen. Die aanschaffing van de boot is zoo dringend noodig, dat het mij zou spijten, wanneer deze, indien dit voorstel (in de sectie vergadering gedaan om eene commissie in te stellen aan wie een nader onderzoek zal worden opgedragen) wordt aangenomen, ad calendas graecas zou worden uitgesteld. ?M. Crt". als gevolg van Weersinvloeden of Arbeid maakt men spoedig weder gaaf en zacht door in- wryving met Doos 30, Tube 80 cl. Een kindje van den heer D. te MusBelkanaal kreeg by het middageten een beentje in de keel cn is op weg naar den dokter g< stikt. Postwisselvervalsclier. Een man, die te Amsterdam op verschillende postkantoren vervalschte postwissels beeft aangeboden, is naar den Haag overgebracht op grond van het vermoeden, dat hij aldaar zich aan dergelijke handelingen zou hebben schuldig gemaakt. Het onderzoek van de Haag- sche politie heeft, naar de „Tel." meldt, uitgemaakt, dat hy in derdaad ook hier verschillende vervalschte postwissels heeft aangeboden. Op diverse kantoreD, waar by met 't personeel is ge confronteerd, is hjj herkend. De man heeft trouwens tegenover de Haagsche politie een beken tenis afgelegd. Te Munstereche Veld is zekere de M., door de duisternis misleid te water geraakt en ver dronken. Q(j was 66 jaar en weduwnaar. Op de Westermarkt te Am sterdam is Zaterdag een ernstig ODgeluk gebeurd. Een ODgeveer 45-jarige boekdrukkerspatroon, die daar ter plaatse op de fiets tusschen twee trams doorreed, werd gegrepen door de Sloter- dyker tram, die hij niet had ge zien. De man werd ongeveer acht meter ver meegesleurd. De tram moest worden opgevyzeld om den ernstig gewonde onder den wageu vandaan te halen. Hij werd naar hst Binnengast huis vervoerd, waar hij kort daarna overleed. Roovers. Een taxichauffeur, zekere Bou- lon, werd 's avonds door twee personen bij het Gare de Lyon te Parijs aangeroepen, die naar Versailles verlangden gebracht te worden. Met het oog op den langen rit en het late uur verlangde B. een flinke fooidie werd hem toegezegd. Onderweg lieten de inzittenden even stoppen, één hunner stapte uit, maar voegde zich bij het zien van de reeds argwanende gelaatsuitdrukking van den chauffeur weer bij zijn medereiziger. Voor het kasteel te Versailles werd gestopt, en in een cafétje onthaalde het tweetal den chauffeur op koffie. B. ver trouwde de zaak allang niet meer en reed langs een anderen weg met groote snelheid naar Parijs terug. Bij de brug van Suresnes gaf een der inzittenden den chauf feur te kennen dat zijn hoed was afgewaaid. De man stopte, en op dat oogenblik kreeg hij met een hard voorwerp dat een cham- pagneflesch bleek te zijn een ontzettenden slag op het hoofd. Ofschoon verdoofd, wist B. zijn aanvallers op de vlucht te jagen. Daarop reed hij bloedend door naar de Porte Maillot, waar hij zijn bevinden aan den commissaris van politie mededeelde. De eenige beweegreden van de individuen kan roofzucht geweest zijn want inderdaad had B., na een dag lang rijden, nogal wat geld op zak. Zaterdagavond omstreeks half twaalf werden uit den auto van den heer M. Maes, uit Stram- proy, welke voor een hotel te Weert stond, eenige doozen met kleedingstukken, benevens een partij waardevolle goederen ge stolen. De dief heeft met een mes, hetwelk ter plaatse werd terug gevonden, de kap van den auto opengesneden. Juist toen hij zich met zijn buit wilde verwijderen, werd hij door een bezoeker van het hotel opge merkt, waarop een wiide achter volging in de duisternis volgde. De dief verdween echter over de velden in de richting Roermond. Tegen de griep. Het vleesch onder de pekel. Voor het Leidsche Kantonge recht stond gisteren een groen ten- en fruithandelaar terecht wegens openbare dronkenschap. De man meende, dat alcohol er tegenwoordig bij behoorde, terwyl de Kantonrechter daarentegen van oordeel was, dat groenten en truit niets met sterken drank hadden uit te staan. Eer het tegendeel. Maar zoo begreep onze groentenman het niet. „De heeren zullen het wel weten", zei de koopman, „dat wij vroeger ook griep hebben gehad". Verdachte is toen ook aangetast geworden en zijn toe stand is zeer ernstig geweest. Vrienden, die toen een flinken borrel dronken, bleven van deze ziekte vrij. Toen hij zich dezer dagen erg „beroerd" gevoelde en de griep voelde aankomen, had hy eenige malen een „tikje" genomen en het had hem waar lijk goed gedaan. Hij was tot Dog toe van de griep vrjj ge bleven. De Ambtenaar van het O. M. vond daarin geen aanleiding voor verzachtende omstandigheden en eischte een boete van ƒ3.--. De kantonrechter dacht er anders over en veroordeelde ver dachte voor het gebruik van deze „medicijn" tot slechts f0.50 boete» »Avp."

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2