Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsch - VI aan deren. No. 80. DINSDAG II JANUARI 1027. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. - Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Troebelen in Amerika. Feitelijk reeds sedert half Juni heerscht er onrust in de Middei- Amerik. republiek Nicaragua, waar einde Oct. 1925 de oud president Emilio Chamorro voor de verandering weer eens zich meester maakte van het gezag. De Ver. Staten van (Noord) Ame rika, Mexico, San Salvador en Guatemala lieten omgaand weten, dat zij geen genoegen namen met dien staatsgreepWashing ton bood zijn goede diensten aan als bemiddelaar en 13 Nov. j.l. dus na ruim een jaar werd Adolfo Diaz gekozen tot Presi dent der republiek. In die „verkiezing" heeft Wa shington de hand gehad en toen Diaz het verzocht, te interveni- eeren om een eind te maken aan de binnenlandsche onrust, was het zoo vriendelijk, een tijdelijk protectoraat te oefenen over Ni caragua. Niet bepaald tot stichting van Mexico, dat dr. Juan Sacasa, die te Peurta Cabezas, aan de kust der Caraïbische zee, een neven- regeering vormde, erkende als staatshoofd. Dit nu was weer niet naar den zin van Oom Sam, die 24 Dec. twee Amerik. kruisers naar Ni caragua zond, natuurlijk louter om de levens en de belangen van Amerik. onderdanen te be schermenwelk vlagvertoon zóó hevige verontwaardiging wekte in Noord-Amerika zelf en in alle Staten van Centraal-Amerika, dat president Coolidge 31 Dec. last gaf, dat de Amerik. landings-de- tachementer. onmiddellijk moesten gereëmbarkeerd. Zóó althans meldden berichten uit Engelsche bron. Als kern is wederom de pe troleum de oorzaak van dit gedoe. Wel te verstaan de Mexicaansche petroleum. Immers Washington heeft niet gevolgd het goede voor beeld van Londen, dat reeds 27 Nov. zich neerlegde bij het fait- accompli en erkende, dat Mexico (43 Slechts weinige weken later zou er bruiloft zyD, men maakte daar mede haast, want Katharina vreesde de wankelmoedigheid ran haar eigeD hart, dat mei jeugdige heftigheid zich kantte tegen den ongeboorden dwang, hetzelve aan gedaan en de graaf van zyn zijde weuschte dit huwelyk te bespoe digen uit geldelijke belangen. De opperhoutvester had nog eens openhartig en eerlijk gesproken met zijn toekomstigen schoonzoon. Hy verzekerde hem, dat hij alles had aangewend, wat in zijn ver mogen was geweest, om graaf Kurt te bewegen tot verandering van zyn testament, waarvan hij het bestaan eerst vernomen bad op den avond voor den sterfdag zijns vrieDds en den graat had alleen de tyd ontbroken, zich te voagen naar een wensch, dien hij ten laatste zelve erkend bad billijk en verstandig te zyn. Nu echter aan deze treurige daad niets meer te versaderen was, wilde Katha. yin* het offer worden, maar tjj ten volle is gerechtigd, zijn eigen wetten te maken en dus genoe gen nam met de Petroleum-wet- ten, die van kracht zijn geworden. Washington wil weer, wil, als van ouds, den baas spelen over de petroleum-terreinen in Mexico; het wil bovendien niet, dat Mexico de hegemonie verkrijgt in Centr. Amerika, en op de derde plaats wil het een nieuw Panama-ka naal exploiteeren, dat het zal graven vanuit Managua, de hoofd stad van Nicaragua. Het verkeer in het Panama kanaal wordt te groot, is in de jongste vier jaren reeds meer dan verdubbeld en daarom heeft Uncle Sam zich de medewerking ver zekerd van de regeering van Ni caragua om een nieuwen verbin dingsweg te maken tusschen de beide Oceanentevens een ka naal, dat van zeer groote waarde zal zijn uit militair oogpunt. Zou dit feitelijk het hoofdmo tief niet zijn voor Amerika's warme belangstelling voor den gang van zaken in Nicaragua Moeten we in de gebeurtenis sen in Nicaragua, waar de troe pen der neven-regeering, ge steund door Mexciaansche „vrij willigers", een besliste overwin ning hebben behaald op de eigenlijke regeeringstroepen 28 Dec. is een wapenstilstand gesloten om dezen gelegenheid te geven hun in het vierdaagsche gevecht gesneuvelden te begraven en hun gewonden te vervoeren moeten we in die gebeurte nissen het voorspel zien van een oorlog tusschen de Ver. Staten in Mexico Reeds medio Nov. werd uit Washington gemeld, dat de toe stand tusschen de Unie en Mexico zeer gespannen was. En deze is er inmiddels stellig niet op verbeterd. We hebben hierboven gevraagd of President Coolidge en Senator Borah ten opzichte van Nicaragua nog zullen zwichten voor min. Kellogg en degenen, die achter hem staan. ken slechts gehoorzaamheid aan bieden en strenge plichtsbetrach ting, nooit liefde of vrouwelijke toegenegenheid, dat was de eenige voorwaarde, die zy te maken had. Er was niet gevraagd om liefde tusschen hen, 't was een openbare eerlijke handel em geld en goed zy was te trotscb, baar eigen ik op den koop toe te geven. Daaren tegen zou zy waken ever de oer van zijn naam, als over haar eigen, en (daarom moest hy onbezorgd zyn en met het vermogen hande len naar het hem recht en nood wendig toescheen. Zoo was de gevreesde dag aan gebroken. Katharina had ver zocht, de vertrekken van graat Kurt te mogen betrekken en haar verloofde had ze ingericht met verkwistende ptacht, maar tege lijkertijd met een teeder inacht- nemen 7an de wenscheD en be- hoetten eener jonge vrouw, wat evengoed kon voortspruiten uit een trotscb, als uit een liefhebbend hart. De gravin en Suzanna be trokken de benedenverdieping barer woning, de kamers van den graaf waren wel boven, maar tegenover die zijner jonge gemalin. De oude gravin hield het voor volstrekt noodig, b(j het jonge paar, dat op zoo Vreemdsoortige We bedoelen daarmee de bu sinessmen van Wallstreet, de geldmagnatten en de groot-indu- strieelen, die in den afgeloopen zomer vooral de Fransche pers er toe hebben gebracht, Oom Sam te vereenzelvigen met Shy- lock. Zeker, in deze overdrijving zit een grond van waarheid. Want deze i heeren hebben tijdens en na een wereldoorlog zulke prach tige zaken gemaakt, dat zij noode daarvan afstand doen en nieuwe kanalen hebben aangehoord om weer stevige winsten binnen te haien. Zoo hebben zij Washington aangespoord, te trachten de sup- prematie te krijgen over Middel en vandaar over Latijnsch-Ame- rika. Om hiertoe te geraken, moet Mexico, dat den weg verspert en niet danst naar de pijpen van Wallstreet, eerst weg. Vandaar de hartelijke belangstelling van Amerika voor hetgeen er met medewerking van Mexico, voor valt in Nicaragua. De diplomatieke medewerker van de „Westminster Gazette" noemt het kind bij den naam, waar hij schrijft: „Men zegt, dat de tus^chenkomst van de Ver. Staten in den burgeroorlog in Nicaragua wordt opgedrongen door machtige invloeden van Wallstreet; invloeden, die vast besloten zijn, Mexico's verzet tegen Amerika's commercieele supprematie in Latijnsch-Amerika te breken. De aanstichters van deze politiek zouden als onmid dellijke ^doeleinden beoogen1. de Centraal-Amerik.-republieken, te beginnen met Nicaragua, in dezelfde positie te brengen als Panama, dat door het geheim verdrag van Washington feitelijk is geworden een protectoraat van de Vereenigde Staten 2. zich te bedienen van de strubbelingen in Nicaragua als hefboom om Mexico te dwingen zijn petroleum-wet- geving, welke de woede der Amerikaansche petroleuin-mag- naten heeft opgewekt, in te trek ken". wyze met elkander leefde, haar intrek te nemen. Haar zoon moirst naar haar meening volstrekt »8tenn« hebben in dat ledige hnis, een vrouwelijk wezen, dat met wel voegelijkheid, waardigheid en recht de honneurs kon waar nemen en noch het esn, noch het ander kende zy Katharina toe. Zij gevoelde zieh beleedigd door het eenvoudig waardig ge drag van het jonge meisje, dat optrad zonder de minste pretentie, alleen steunend op de betoovering harer schoonheid en op het be wustzijn van haar recht. Zij wss nog altijd het eenvoudige kind van het woud, onbesmet door den glans en de ydelheid der wereld, zedig en natunrlyk in haar wen- schen en handeleD, doch vol be wuste kracht in haren wil, vol helderheid in haar oordeel over menschen en levensomstandig heden. De eenvoudigheid van Katharina's uiterlijke verschijning was evenwel der gravin bovenal een steen des aanstoots od zy wilde beproeveD, haar schoondochter teD minste uiterlijk, naar zy meende, den schyn eener hooggeboren dame te geven. Zij nam daarom in stilte een kamenier in dienst, die hare meesteres met betrekking tot vormen en mode, snede en stol Het is waarlijk niet de eerste keer, dat de Wallstreet-koningen regelrecht ingaan tégen de be doelingen der regeering van de Ver. Staten. Nog slechts kort geleden is uitgelekt, dat zij in 1917 het sluiten van den vrede hebben verijdeld terwille van de oorlogs-industrie. Hier nog een paar voorbeelden van hun machtsmisbruik De internationale conferentie voor het verbod van stikgassen is door de Amerik. Senaat gesa boteerd na een campagne, welke is gevoerd door Amerikaansche stikgas fabrikanten. De Philippino's krijgen hun zelfstandigheid niet, omdat de bodem hunner eilanden geschikt blijkt voor rubber-teelt; tenge volge waarvan het Britsche rub ber-monopolie kan worden ge nekt. Het herstel van de zoo hoog noodige rust in Europa door ontruiming van het Rijnland wordt tegengehouden door de Amerik. financiers, die weigeren de Duitsche spoorweg-obligaiies onder te brengen, waardoor Duitschland niet snel en voldoen de genoeg Frankrijk kan helpen aan zijn financieel herstel, als contra-prestatie voor die ver vroegde ontruiming (volgens het Verdrag van Versailles zou de tweede zone, de Palts, 10 Jan. 1935 worden ontruimd). De Wallstreet-magnaten willen niet, dat Europa zichzelf uit het het moeras helpt; hun doel is, dat Europa, het versmachten nabij, al hun conditie's aauvaardt. Als vanzelf denken we aan de 24 Aug. j.l. nog weer verscherpte Landverhuizingswet, de grootste oorzaak van ltalië's landhonger en dus de steeds toenemende spanning in Europa, dat uiteinde lijke rust zóó dringend noodig heeft. Wat baten mooie Kerst-bood schappen en hoogdravende Nieuwjaarsrede's en fraaie woor den over Vrede op aarde, óók van een regeering wier onder danen juist uit zijn op het tegen deel van vrede Immers vanwege der kleeding moest onderrichten en wist dit onvermijdelijk kwaad aan de opperhoutvesterin voor te slelleD als een plicht van den nieuwen stand, waarin Katharina nu zou leven. Het jonge meisje voegde zich hiernaar bijna met een gevoel van medelijden, zoo gering seheen het haar toe. Maar voor den bruidsdag moest haar moeder haar nog eenmaal sieren en met duizend tranen vlocht deze haar den krans in de zachte zyden lokken. Nog eenmaal wilde zij Katharina, de dochter V8D den houtvester zyn, eer zy de vrouw werd van graat Stur- zachzeer eenvoudig was zy, zonder sieraad of tooi, maar zij was bekoorlijk schoon. Maar toen zij nu voor haar vader neder- knielde, eer zij den weg insloeg naar de kerk, toen zij afscheid nam van die plaatsen, waar zy hare kindsheid had doorgebracht, afscheid van haar vrienden en zachtkens zeide Vader, geef my nu uwen zegen op den weg, dien ge my hebt bevolen te gaan,< toen kwam het berouw bij den opperhoutvester, toen wankelde h(j, als had de storm hem aan gegrepen en de sterke man weeDde als een kind. Maar Katharina bleef bedaard, »Ween nies den „oorlog aan den oorlog" en de neutraliteit is er Maandag uit New Orleans een stoomschip vol handgranaten, vliegtuigen en an der oorlogsmaterieel vertrokken aan het adres van President Dias. Ook hier vindt men den cirkel gang, die steeds weer bij het einde begint en steeds sneller naar den afgrond draait. Slageryen. De minister van Arbeid heeft aan Ged. Staten der verschillende provinciën een circulaire gezon den waarin er op wordt gewezen, dat de overgangstermijn van 5 jaren, bedoeld in art. 47 der Vleeschkeuringswet, zal eindigen op 31 Mei 1927. In verband daarmede verzoekt de minister aan Ged. Staten, om de gemeentebesturen uit te noo- digen, de belanghebbenden er op te wijzen, dat hun inrichtingen op dien datum aan de gestelde eischen moeten voldoen. Huldiging mr. Dregselhays. Oud-minister mr. P. Rink heeft de te Rotterdam gehouden ver gadering van den Vrijheidsbond geopend met een rede, waaraan het volgende is ontleend Spr. begon met zijn diep leed wezen uit te spreken over het heengaan van mr. Dresselhuys, den voorzitter van den Bond. Hij betreurde het dat zijn gezond heidstoestand hem belette de ter aardebesteiling bij te wonen en daarom wilde hij nu dank zeggen ■aan allen die van de groote gaven van geest en hart van den over ledene hebben getuigd. Het groote verlies is in zijn gehee'ien omvang niet te schatten, Dresselhuys moet hier herdacht worden als liberaal staatsman, die ontzaglijk veel voor den Vrij heidsbond heeft gedaan. Hij was in één woord een schitterende figuur. De natuur had hem toegerust met alle gaven en talenten, welke hem" van rechtswege de eerste viool deden spelen in elk orkest, waarin hij medewerkte. Ongelooflijk waren smeekte zy, »laat ons sterk zyn, wij hebben den stap overwogen eD overlegd, wy hebben hem erkend als recht, nn mag ik ook niet terug. Mijn offer van heden zal veel verzoenen en nitwisschen en God heeft alleen den vroolyken gever lief.» De opperhoutvester putte kracht uit hare sterkte hij drukte haai telkens opnieuw aan zijn hart en toen trad Katharina naar buiten uit het vaderhuis. Vol belofte brak de zon door het groen der boomon en om straalde het hoofd der jonge bruid als een gloriekrans en de lyster in de groene kooi aan de deur zong zoo helder en jubelend op dien schooneo zomermorgen, als ware het een zegelied tot Katha rina's eer. Het huwelyk vond plaats in de kleine dorpskerk, waar zy gedoopt was en bevestigd, en de grafelyke familie met de getuigen wachtten reeds in de kerkekamer, toen de bruid met haar ouders verscheen, Wordt vervolgd.) BLADVULLING. Daar is geen menschlyk hart, Waarin dc boop niet leeft; Daar is geen nacht zoo zwart, D:e niet haar starre heeft,

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1