Bewogen Huwelijksleven. ILJ Nieuws- en A dvertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaan deren No. 79. VRIJDAG 7 JANUARI 1927. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Rheumatiek kost ons millioenen. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoorrniddag 11 ure. Door de Nederl. Vereeniging tot Rheumatiekbestrijding is op ruime schaal een circulaire verspreid, in de hoop, een groot aantal leden en deelnemers aan het rheumatiekfonds te krijgen. We ontleenen er het volgende aan „M.et een bijna fantalistische berusting aanvaardt onze maat schappij een heirleger van chro nische ziekten, die afgezien van de enorme ellende, die zij zelf lijden, een zeer groote schadepost voor onze samenleving zijn ge worden. Een belangrijke groep onder die chronische zieken vormen de lijders aan rheumatiek. Zoowel de ontwikkeling van de geneeskunst als het stigma, dat drukt op deze ziekte, hebben meegewerkt, oin tot nu toe de belangstelling van medici, autori teiten en publiek zeer gering te doen zijn. Bij de bestrijding van deze ziekte zijn niet die triomphen te behalen, die de medische wetenschap vermocht te geven bij de koelies in Deii, waar men in staat was het sterftecijfer tot een tiende te doen dalen. Even min kan de medicus, die deze ziekte bestrijdt, de voldoening smaken van den chirurg, die vaak heer en meester over dood en leven schijnt. „De arme lijders aan rheuma- „tiek zijn niet dramatisch als „teringlijders en kankerlijders, zij „lijden in stilte en verontschul digen zich nog vaak, dat ze „medische hulp kome» inroepen. „„Ik ben niet.ziek, het is alleen „maar rheumatiek"', zegt menig een, die na jaren lang verblijf „in een stoel, in een rolwagen „wordt binnengebracht." Toch kost deze onschuldige ziekte, waaraan men nooit dood gaat, onze samenleving een zoo groot bedrag aan tijdelijke inva liditeit, dat het niet verantwoord zbu zijn, deze langer te dragen met het fatalisme van nu. Door de ontwikkeling van onze geneeskunst en het zich gedeel telijk oplossen in orgaanspecialis- n- (42 Hij zou nooit beproeven, liefde te loochenen voor dit meisje, dat hij moest verachten, dat beneden hem stond in beschaving en ge boorte, wier begrippen laag moes ten zyn, daar zy een geheele familie bedrogen had om haar rechtmatig erfdeel. Hy schilderde den opperhoutvester zijn toestand, en zeida hem, dat moeder en zuster de ellende tegemoet gingen, dat zyns vaders naam onteerd was, als Katbarina weigerde zyn vrouw te worden; by zeide hem, dat hij besloten was zijn gansche leven aaD zyn familie op te offeren en gaf het eindelijk aau Katharina te beslissen, of zij met hem deelen wilde, wat eigenlyk het zijne was, het vermogen alleen te bezitten. Dit laatste toevoegsel viel als een gloeiende vonk in het licht ontvlambaar eargevoel van den opperhoutvester. De vroolijke goedhartige man was als omge keerd, zyn bede, dat Katharina zieh naar zjjo wenschen zou voe gen, kldnk bjjna als een dreigend men, waarbij aan den rheumatiek- lijder geen speciaal plaatsje kon toegekend worden, zag men het gebeuren, dat in bijna alle zieken huizen de interne afdeeiingen deze patiënten afschuiven naar de chirurgische, terwijl de chirurg hen gaarne naar den internist terug verwijst. En de huismedicus, opgevoed in scepticisme ten op zichte van eenig thera peutisch succes, tracht met salicyl zijn patiënten te troosten. Het moet echter een ouder- wetsch vooroordeel genoemd worden, te meenen, dat men voor rheumatiek niets zou kunnen doen, want uitgebreide statistische opgaven van medici met groote ervaring op dit gebied bewijzen afdoende, dat de strijd tegen rheumatiek minstens even doel treffend kan zijn als tegen tuber culose. Aan de huismedici zal toebe deeld moeten worden de taak om chronisch rheuma beter te helpen bestrijden, als zij gewa pend worden met nieuwer inzicht tot behandeling van deze ziekte. De huisarts zal moeten leeren, dat hier een gezond optisme niet alleen gewenscht, maar plicht is en dat het verantwoordelijkheidsge voel zeer op zijn plaats is, wanneer nalatigheid een blijvende invali diteit veroorzaakt. Het is geen bodemloos optimisme, te ver onderstellen, dat een goed geor ganiseerde strijd met nieuwere inzichten in staat is, duizenden lijders aan rheumatiek te vrij waren voor een levenslange ge brekkigheid. De bewijzen voor dit succes zijn afdoende voor handen. Naast den huisarts zullen ziekenhuizen en laboratoria noo- dig zijn. Aangetoond is in allerlei landen, dat de methodische bestudeering. van een bepaalden ziektetoestand zeer gunstig werkt op een doel treffender bestrijding van deze ziekte. Amerikaansche en Engel- sche ziekenhuizen hebben ons gedemonstreerd, wat in enkele jaren is te bereiken, als men geconcentreerd te werk gaat. bevel. Hij «telde haar voor, welk een verantwoording zij op zich naai, als zy een gansche familie in het ongeluk stortte, als zij de grijze haren van haren vader met schande bedektehij legde haar uit, dat, ook iDgeval zy de erfenis weigerde, zij de familie reddeloos aan het ongeluk prijsgaf en dat deze rijkdom, indien zij hem be hield, nimmer zegen zou aanbreD- gRD, daar het onrechtmatig ver worven goed was En ten laatste deed hij een beroep op hare ge hoorzaamheid, op hare kinderlijke liefde, die zich niet zwakker moest tooiJen dan die van Leo, die niet aarzelde zich ten offer te brengen. Tevergeefs bad en weende de opperhoutvesterin, die de gedachte niet verdragen kon, dat haar eenig kind bedrogen zou worden ten opzichte van de lente van hart. De opperhoutvester was ruw en heftig als nooit te voren en het gekwelde meisje gafeindelyk aarzelend toe. Het bewilligend antwoord van den opperhoutvester was niet minder trotsch dan Leo,s brief en op zijn besliste vordering besloot de laatste met moeder en zuster naar Sturzach te gaan, om de roor hem bestemde bruid ten Door omstandigheden zou Nederland het centrum kunnen worden voor een rheumatiekbe strijding, maar materieel ontbreken tot nu toe op schrijnende wijze alle hulpmiddelen om dien strijd wetenschappelijk door te voeren. Het is bekend, dat onze Holland- sche samenleving, die ruime sommen elk jaar beschikbaar stelt voor operatief ingrijpen, voor tuberculose- en kankerbe strijding, voor maatregelen tegen infectieziekten, de stille en slui pende ellende, veroorzaakt door rheumatisch lijden, tot nog toe nagenoeg niét onder de oogen zag. De autoriteiten kunnen krachtig meewerken, door met enkele tienduizenden een hoogst belang rijke besparing in de toekomst te verkrijgen. De Ned. Ver. voor Rheumatiek bestrijding stelt allen in staat, mee te werken tot een doeltref fende bestrijding. De toestand, waarin Nederland sinds twintig jaren verkeert ten opzichte van een in te voeren ziekteverzeke ringswet, heeft een hoogst na- deeligen invloed uitgeoefend op het particulier initiatief. Met die afwachtende houding zal zoo spoedig mogelijk gebroken moeten worden. Bovendien zou het niet anders dan struisvogelpolitiek genoemd kunnen worden, indien men meende, dat de schade, door een ziekte veroorzaakt, minder ten laste van een volk komt, omdat de regeering niet door belasting- vermeerdering, dezen schadepost tot uiting brengt. Het is uitge maakt, dat de verwaarloozing van elke ziekte zich wreekt. Wat noodig is in Nederland voor een doeltreffende rheumatiek bestrijding, is 'n peulschil ver geleken bij hetgeen de mobilisatie eischte of zelfs ons dagelijksch vermaak verslindt. De halfslach tige toestand, die hier bestaat, werkt sterk remmend bij het tot stand komen van medisch weten schappelijk werk. Ik weet wel, dat het geen spert is in Neder land, zooals in Amerika en Enge minste te zien. De graat had geen behoette, bet jonge meisje zonder getuigen te spreken, hy had haar niets te zeggen wat een derde niet hooren mocht en het kwam hem daarom zeer gewonscht voor, dat de gravin en zijn zuster Su- zanna hem begeleidden naar de opperhoutvesterswoning. Alle drie waren vervuld van vooroordeel en verachting tegenover het joDge sehoone schepsel, dat in beminne- lyke bescheidenheid het offer werd van vreemde eer en vreemde aan spraken. Slechts een geringe aan doening gevoelde de graaf, als hy daaraan dacht, dat zy binnen weinige oogenblikken de zyne zou worden voor zijn gansche lange leven, voor wie bij heilige plich- teu op zich nam, aan wie hij zyn lot reeds had verbonden en die hij evenwel nog nooit gezien had. De gravin gevoeldeslechts bitteren haat en diepe vernedering en zwygend zat Suzanna aaD hare zijde, terwijl het rijtuig door het groene woud de opperhoutvesters woning naderde. De opperhout vesterin ontving hen bedaard vol waardigheid, zij was zich bewust van het offer, dat zij bracht, zij gevoelde het, dat zy den grootsten stap deden en grootmoedig vreemde gehuld vermenden en een zekere land, dat de enkele burgerzin toont door het schenken van groote sommen aan wetenschap pelijke instellingen, maar waarom zou onze upperten, die in vele opzichten de Engelschen zoo sympathiek en fashionabel vindt, in dezen niet eens een beetje meer Engelsch worden Terwijl de-vooruitgang in het bestrijden van kanker bijna uit sluitend laboratoriumwerk zal moeten zijn en de tuberculose bestrijding zeer sterk het medisch aandeel naar voren brengt, is 'n doeltreffende rheumatiekbestrij ding door den aard van de aan doening bij uitstek geschikt om populair bij het geheele volk te worden. Als elk zijn plicht kent en doet, kan Nederland na enkele jaren ingehaald hebben den ach terstand, waarin het zich thans op dit gebied bevindt". Inderdaad moeten we na deze uiteenzetting zeggen, dat de Nederl. Ver. tot Rheumatiekbe strijding ons prest om maatregelen te treffen tot georganiseerde be strijding, waar die ziekte even „duur" is als b.v. kanker en tuberculose. Het comm. oproer op Sumatra. Door den Reg -gemachtigde mr. Schrieke, is in den Volks raad een Regeeringsverklaring afgelegd, waarin o. m. het vol gende gezegd wordt Wanneer de omstandigheden weer wat meer normaal zijn zal de Reg. een diepgaand onderzoek instellen. Al tast de Regeering, zoolang de resultaten van het onderzoek naar den opzet nog niet bekend zijn, voorloopig in meer dan één opzicht in het duister, toch leidt het reeds beschikbare gecontro leerde materiaal aanstonds tot de conclusie dat de onlusten, die in West-Java zijn uitgebroken en ook elders waren voorbereid, de vruchten zijn geweest eener reeds vroeger door de communistische leiding breed opgezet plan tot omverwerping van het gezag. trots, die het bewustzijn eener edele daad verleeDt, lag over haar gelaat verspreid. Katharina was in de familiekamer met den opper houtvester; ook aij wilde bedaard zijn, haar vader had hsar zooveel moed ingesproken zy gevoelde de kracht van zyn zegen op haar besluit. Maar toen zij de blikken van ben die binnentraden zoo doordringend op haar gericht zag, toen hy voor haar stood, de ge vreesde, toen beefde zij en toeD moest zij steunen op hareo vader, die haar vol liefde hield omvat. Een oogenblik slechts sloeg zij de helderbruine oogen op tot hem, die haar echtgenoot moest worden, toen wendde zij zicii vcr- bleekend af voor den afgemeten, bijna verachtely ken ernst, op zyn aangezicht verspreid, voor den yzigeD hoogmoedigen biik der graviD, voor de voorname onver schilligheid van Suzanna. De wederzydsche voorstelling was spoedig afgeloopen, de opper houtvester en de graaf spraken b(jna alleen, Katharina kwam nauwelyks in aanmerking, of schoon zjj de hoofdpersoot was. De graaf was hoffelijk en beleefd, maar hij deed geen poging, om zijn ichoone bruid te bevallen en de gravin en Suzanna toonden een Deze conclusie noopte de Re geering zich niet voorshands te beperken tot de maatregelen voor een onmiddellijke beteugeling van de feitelijke aanslagen op het Gezag en de bevordering van een snel en deskundig ge leid vóóronderzoek met de daarop volgende snelle berechting der deelnemers aan de gepleegde feitelijkheden, doch dwong haar aanstonds te overwegen op welke wijze dergelijke uitbarstingen als waardoor men v/as overvallen, voor de toekomst, zoo niet on mogelijk te maken, dan toch zooveel doenlijk te kunnen voor komen. Onomstootelijk staat vast, dat er een rechtstreeksch verband bestaat tusschen de onlusten en de actie der communistische or ganisatie hier te lande. Dit laat niet toe een andere oplossing dan het afdoende onschadelijk maken van de leiders dier orga nisatie, in het centrum en de vertakkingen. Omtrent de interneering ver klaart de Reg., dat zij dezen maatregel niet verder zal uitstrek ken dan tot degenen, die de kern vormen van het communistisch drijven. Ook met inachtneming van deze beperking zal het aan tal der daardoor getroffenen niet onaanzienlijk zijn. Bovendien treft een zelfde lot allen, die pogen, de organisatie weder op te bouwen, of daarbij assisteeren. De Regeering betreurt het van haar bevoegdheid tot interneering op deze schaal gebruik te moe ten maken. De maatschappij heeft echter recht op bescher ming tegen het communistisch gif. Daarvoor is de maatregel onmisbaar. Sterk in haar over tuiging, aanvaardt de Regeering daarvoor de volle verantwoorde lijkheid, temeer waar zij weet te handelen in overeenstemming met de wenschen van de over- groote meerderheid der bevolking van Ned. Indië, die, gelijk weder ondubbelzinnig is gebleken, aller minst gediend is van het ook voor haar niets dan onheil bren gend communistisch wanbedrijf. koele geringschatting, die niet geschikt was, om het hart van het jonge meisje te bemoedigen. Der arme mevrouw Heik kwam het angstzweet op het voorhoofd haar aangeboren goedheid en vriendelijkheid verzetten zich tegen dezen kouden vijandelijken toon, dien zy tot iederqn prys wensehte ta doen ophouden, zy deed haar best zooveel mogelyk, om de gravin te onderhonden en een meer aangename stemming te verwekken, maar by deze po gingen verloor zij van hare natuur lijkheid en hiermede van haar beminnenswaardigheid. Allen ge voelden zich verlicht, toen de graat van vertrekken sprak, het meest Katharina. Toen hij groe tend voor haar neeg en zijn ern stige blik haar trof, toen vloeide plotseling al het bloed terug uit hare wangen. Verwonderd keek ze hem aan zy was schoon, dat moest hy zich bekennen, schoon als een boschnimt en bare oogen waren helder cn onschuldig als kinderoogen. Maar wat ze hem en de zijnen had aangedaan, dat kon Leo nooit vergeten en als hy daar aan dacht, washy gewapend tegen bare schoonheid voor altijd. Wntyft vervolgd,)

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1