Uw Hoofdhuid PUROL Rechtszaken. Gemengd Nieuws. gewerkt wordt door invloedrijke Franschgezinde elementen in Bel gië en o.a. een uiting vindt in het geheim Fransch-Belgisch mi litair accoord en de uitvoering en verdere plannen van uitge breide militaire werken in West- Vlaanderen Overwegende dat, bij het ver vallen van dezen waarborg het Vlaamsch belang een nieuwen waarborg zou behoeven Overwegende, dat het Verdrag zoo op politiek als op econo misch gebied in Nederland vooral bezwaar ontmoet, omdat het ge boren werd in een atmosfeer van bedreigingen en door de unfaire gedragingen van Belgische politici en staatslieden gewettigd wan trouwen. Betreurt het ten zeerste, dat de Vlaamsche leder, der wetgevende lichamen bij de behandeling van dit verdrag dit hierboven aange duide essentieel Vlaamsch belang uit het oog hebben verloren of aan locaal-economische belangen hebben opgeofferd Vestigt hierbij met nadruk de aandacht van het Vlaamsche volk op de kennelijke kwade gevolgen, welke uit de totstandkoming van dit verdrag voor zijn nabije en verre toekomst zouden voort vloeien. Besluit met kracht aan te dringen in binnen- en buitenland op een hervorming van het Koninkrijk België welke aan Vlaanderen den waarborg zal geven, dat het zijn eigen volks bestaan kan handhaven Spreekt zich onvoorwaardelijk tegen het huidig verdrag uit, en drukt de hoop uit vooralsnog nieuwe besprekingen te zien openen in voor Vlaanderen en Nederland gunstiger en eerlijker omstandigheden, Tegen de wanbetalers. Het bestuur van den Nederland- schen Middenstandsbond heeft een adres tot den minister van justitie gericht, waarin er op wordt aangedrongen dat ten spoedigste bij de Staten Generaal een ^wetsontwerp aanhangig ge maakt zal worden, waardoor een kortere en goedkoopere procedure voor het innen van vorderingen tot een beperkt bedrag wordt verkregen. Een deputatie uit bovenge noemd bestuur heeft het adres persoonlijk voor den minister van justitie toegelicht. Werkloosheid. Op vragen van den heer Loer akker betreffende het nemen van maatregelen tegen de werkloos heid in Zeeuwsch Vlaanderen, heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw geantwoord Berichten, waaruit op te mgken viel, dat de werkloosheid op vele plaatsen in Zeeuwsch-Vlaan- deren zeer groot zou zijn hadden den ondergeteekende nog niet bereikt. Uit inlichtingen, welke de directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling hem nadien heeft verstrekt omtrent het aantal ingeschreven werkzoekenden bij de organen der arbeidsbemidde ling in een negental gemeenten in Zeeuwsch Vlaanderen, blijkt, dat dit aantal op 30 November 1925 415 bedroeg en op 30 No vember 1926 509. Zoo van overheidswege maat regelen dienen te worden geno men als in de gestelde vraag bedoeld, behoort het initiatief daartoe van de betrokken ge meenten uit te gaan. Eerst wan neer de besturen van deze ge meenten zich tot de regeering wenden met het verzoek, door hen ontworpen plannen te steu nen, bestaat er voor den onder geteekende aanleiding te over wegen, of, en in hoeverre de regeering aan dergelijke verzoe ken kan voldoen. Reeds zijn een tweetal aanvragen om subsidie, één voor een werkverschaffing en één voor een steunregeling, bij zijn departement ingeko men. Deze aanvragen worden nauwgezet onderzocht, Weer opstand in Indië, 4 onderwijzers vermoord. Luitenant gedood. Spoorbaan en telegraafpalen ver nield. Blijkens gisteren ontvangen telegrammen uit Padang vielen communisten het station te Si loengkang aan met de bedoeling de kas te rooven. De chef en het personeel zijn gevlucht. Het kamponghoofd werd vermoord. De spoorbaan en de telegraaf draden naar Sawahloento en Solok zijn beschadigd. In de boven landen is er vertraging in het verkeer. Batoetabal en Singkarak verzochten militaire assistentie. Het district Siloengkang ter Sumatra's Westkust is vrijwel geheel in opstand. De wegop- zichters Leurs en vier goeroes (inlandsche onderwijzers) zijn te Siloengkang vermoord. Een aan val op Sawahloento is afgeslagen. Auto's, waarin militairen, die uit Padang-Pandjang te hulp waren gekomen, zijn bij Padang-Siboe- soek aangevallen. Bij dezen aan val sneuvelde de luitenant der infanterie Simons. Dertig op standelingen zijn neergelegd en talrijke arrestaties geschieden. De oudejaarsnacht is tegen alle traditie in, ongewoon stil geweest tengevolge van het bestuursver- bod tot het afsteken van viüurwerk in verband met de mogelijkheid van herhaling van de woelingen. De eerste luitenant der infan terie Simons is bij een treffen met de bende in het Sawahloen- tosche door vijandelijk geweer vuur gesneuveld. Tweeinheem- sche militairen werden niet levensgevaarlijk gewond. AXEL. 4 Januari 1927. Naar we vernemen, hebben hier ter plaatse slechts 216 per sonen hun handteekening ge plaatst .onder het verzoek van het Zeeuwsch comité van actie tegen het Nederl.-Belg. Verdrag. Waar dit alleen werd gevraagd aan kiezers en gezien den korten tijd, die beschikbaar was om de 2693 kiezers alhier door één persoon te doen bezoeken, betwijfelen we, of die cijfers de juiste stemming wel weergeven, welke tegen het Verdrag bestaat. Zoo zien we, dat ook aan een referendum nog veel bezwaren kunnen kleven. Bij het dezer dagen door de Vereeniging van Leeraren gehouden examen voor de prak tijk van het boekhouden is het diploma o.m. behaald door de lieeren A. C. van Baal, P. van Es Mz. en J. A. Riemens, allen te Ter Neuzen. Tem. Crt. Verplaatst met ingang van 1 Februari a.s. de kantoorbedien de B C. van Sluis van het post en telegraafkantoor te Ter Neuzen naar dat te Alblasserdam. De bisschop van Breda heeft benoemd tot Pastoor te Clinge den ZeerEerw. heer J. Huijgen tot kapelaan te Stoppeldijk den WelEerw heer M. Cosijn. priester van het Seminarie. Tem. Crt. Hebt U al een belastingplaatje Wij vestigen er de aandacht op, dat a s Donderdag de con trole op de uitvoering der rijwiel belastingwet wordt hervat, zoodat op dien datum de rijwielen van belastingplaatjes moeten zijn voorzien. Loop der bevolking. In deze gemeente werden in 1926 geboren 70 in-, 76 vr., samen 146, gevestigd 94 m 94 vr., samen 188totaai bijgekomen 164 m., 170 vr., samen 334. Overleden 22 m 21 vr, samen 43; vertrokken 115 m., 120 vr samen 235; totaal afgegaan 137 m., 141 vr., samen 278. Vermeerdering alzoo 27 m., 29 vr., samen 56. Bevolking op 31 Dcc. 1925: 2915 m., 2881 vr., samen 5796; op 31 Dec. 1926: 2942 m., 2910 vr., samen 5852. Levenloos aangegeven 4 m. en 3 vr. Voltrokken huwelijken 29, Ingezonden Mededeelingen Influenza en Griep Koortswerend en renezend zijn Mijn- hardt's Sanapirin-fableften BH Apoth. en Drog. Buisje 75, 40 en 25 ct. Politierechter te Middelburg. Zifting van. 31 December 1926. De volgende zaken werden behandeld J. D. v. D oud 45 j., werkman te Axel, werd verdacht, dat hij F. Volkaert heeft beleedigd. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen hecht. j. A., oud 34 j., koopman te Antwerpen, wegens het rijden met een rijwiel zonder belasting plaatje, te Sint Jansteen. Uitspraak f 5 boete of 5 dagen hecht. F. W., oud 21 j., schippers knecht te Emmen, wegens het niet vertoonen van eenig bewijs van aangifte der Rijksinkomsten belasting voor schippers te Ter Neuzen. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen hecht. De zaak Verschoor. Het gerechtshof te 's Graven- hage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen M. J. Verschoor, koopman te Rotterdam, die door de rechtbank aldaar, wegens ver duistering van gelden, ingezameld ten bate van de noodlijdenden in de Drentsche venen, is veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van drie maanden voor-arrest. Op formeele gronden vernietig de het Hof het vonnis der recht bank en opnieuw rechtdoende verklaarde het eveneens verdachte schuldig aan verduistering en veroordeelde hem deswege tot elf maanden gevangenisstraf met aftrek van drie maanden voor arrest. Kindcrellcndc in Drenthe. Prof. Scheltema te Groningen, die als tijdelijk door de Regee ring aangezocht controleerend deskundige de verschillende va- cantiekolonies nu en dan bezoekt, en alleen daarom reeds meer kijk heeft op de mate van ver- waarloozing en het lijden der kinderen, schrijft; „Kort geleden heb ik den keu renden arts, die de kinderen uit Drenthe onderzoekt, eens op zijn reis naar Emmen en omstreken vergezeld om mij er van te over tuigen, of er ook overdrijving school in de noodkreten, die ons over de ellende der kinderen al daar bereiken. Ik bezocht met hem een school, die tusschen den besten en den stechtsten toestand in ligtop vele scholen is het erger, op enkele wat beter. Mijn stemming was ietwat sceptisch ik ging er heen met de verwachting, dat de slechte toestand wel wat overdreven zou zijn voorgesteld, zooals al licht geschiedt, als er aanvallen op de weldadigheid gedaan moe ten worden. Maar ik heb al spoedig begre pen, dat wij hier inderdaad staan voor de zwaarste vormen van kinderellende, nu over een ge- heele streek uitgestrooid en dal men deze toestanden niet te zwart kan afschilderen. Hier is nu eens werkelijk alle reden om te helpen en de kin deren door een gezondheidsbad, met goede voeding, reinheid, orde, regelmaat, uit een diepen put te- redden, als men er prijs op stelt om het komende geslacht in deze streken in het bezit te stellen van de grondvoorwaarde voor economische verheffing, n.l. een ongerepte gezondheid. Het hart keerde ons om in het lijf, bij het waarnemen van deze verwaarloosde stakkers, nu eens niet als uitzondering, maar als regel in een geheele streek. Het is één praecipitaat van armoe en ellende, B and te Amsterdam De bezoeker» van Café „Mo derne" een dancing lokaal te Amsterdam zijn Zondagmiddag wreed gestoord in hunne opge wekte Nieuwjaarsstemming. Omstreeks half vier ging de kreet door het café, aat de bo venverdieping in lichte laaie stond. Terwyl men naar jas en hoed greep, verliet men in al lerijl de groote calóruimte, waar een begin van een paniek was ontstaan. Boven op de eerste verdieping waren een 50-tal leerlingen van het Dansiustuut, die spoedig op de vlucht giugeD. Op de tweede verdieping was eeu telle brand uitgebroken. Met groote hevigheid sloegen uit vier ramen de vlammen. De heer Born, de gerant, die iu nachtgewaad was, werd plot seling door het vuur verrast en had groote moeite zich iu Yei- ligheid te brengen De pas werd hem bijna geheel afgesneden en met ernstige brandwonden aan handen en armen klom hij uit net raam eu liet zich omlaag vallen, zoodat bij op een plat terecht kwam. Op het Rem- brandtplein werden de voertui gen van de brandweer door dui zenden menschen gevolgd. Zoo verdrong zich in de Kalveretraat een ontzaglijke menigte. Dooi de politie werd de Heiligeweg atgezet. Daardoor kon da brand weer ongestoord haar werk ver richten. Het vuur was ontstaan door het vlam vatten van de watten van een kerstboom, ten gevolge van bet afsteken van kamervuurwerk. De familie had zich bijtijds in veiligheid weten te brengen. Da heer Bom, lij dende aan influenza, lag ia een zijkamer in bed. Het vuur had de slaapkamer onmiddellijk aan gevat, alsmede de keuken, de werkkamer benevens de slaap kamer van de werkvrouw. De wonir.g van den heer Born, alsmede de vliering is geheel uitgebrand. Gevaarlijke Kruiden. Te Amsterdam zat men in een gezin gestampte pot te eten, toen een der disgenooten een stukje glas uit zijn mond haalde. Hoe het erin kwam De dienst bode droeg een polshorloge en had niet gemerkt, dat terwijl ze het eten fijn stampte het glas van het uurwerk was gespron gen en in de aardappels was terechtgekomen, zoodat het in kleine stukjes tusscheD de spijs werd verdeeld, alsof het kruiden waren. Het best is maar om onder het werk geen polshorloge te dragen. Meisje verbrand. Vrijdagnacht is te Douiaga (Friesland) een groote boerderij afgebrand. De bewoners konden zich redden, behalve de 17-jarige dienstbode H. Visser, afkomstig uit Sloten (Fr.), die in de vlam men is omgekomen. Verder zyo 22 stuks rUndvee en 2 paarden verbrand. Van den inboedel werd niets gered. De oorzaak is onbekend. Hardleerscli. Bij het schoonmaken van zijn revolver trok te Parijs een po- litie-agent in onoplettendheid den haan over. Het schot ging af en de kogel trof een collega van den onvoorzichtige in het rech terdijbeen, waar de slagader doorboord werd. Het ongeluk kige slachtoffer, stierf kort na zijü overbrenging naar het zie kenhuis aan inwendige verbloe ding. Brutaal. Zondagmorgen terwyl de ouders naar de kerk waren, en alleen de 17-jarige dochter en haar 14-jarig broertje in huis waren zijn in de woning vaa den heer W. van dor D. te Gef- fen (N.B.) twee mannen binnen gedrongen. Ze droegen de hoed diep in de oogen. Het meisje trachtte de tusschendeur dicht te houden, maar dit gelukte haar niet. Haar broertje zag kans naar buiten te vluchten. Eén der mannen hield daarop het meisje een revolver voor den neus en voordat zy iets kon 1 zeggen, kreeg zij een schot in het gelaat. Haar broertje had in dien tijd om hulp geroepen. Het meisje zag nog hoe de in dringers zich naar het leege bed van haar vader begaven en daar het kussen van afhaalden. Er lag echter niets onder. Daarop namen de indringers de vlucht. Naar de „Crt." vernam had de hoer Van der D. toevalliger wijze eenige dagen gei-iden geld onder een der kussens van de audere bedden een plaatsje ge geven. Het bedrag beliep ver scheidene duizeuden guldens. Door de poluie te Oss is ge arresteerd een zekere H., cue door het getroffen meisje als een der indringers is herkend. Van den tweeden dader is nog geen spoor gevonden. Goed zoo. Bij een voetbalwedstrijd te Zwolle beging een speler et n overtreding, die door den scheids rechter met eeu vryen schop gestraft werd. Een marechaussfé kwam echter het veld op, nam den speler mee naar de kleed kamer en maakte proces-verbaal op wegeus bet toebre. gen van lichamelijk letsel. Men maldt uit Schoonre- woerd aan de „Stand." De heer P. B viel des avonds met zijn fiets van den weg af op het ijs. Doordat het ijs losbrak, geraakte de heer B. gedeeltelijk te water. Toen hulp kon worden verleend, was het te laat en bleken de levensgeesten reeds geweken. Inbraak te Tilburg. Op Oudejaarsnacht is ingebroken in het Rijksbelastingkaotoor te Tilburg. Vermist wordt een bedrag van 12.aau geld en een kotfiepotje. Bovendien is ren groot aantal zegels van ver schillende waarden tot «en ge zamenlijk bedrag van ongeveer dertien duizend gulden ont vreemd. Brand te Empel. Een hevige brand woedde oud-jaarsavond te f mpel, by A Mulders en J. van Kessel. Twee groote boerenwoningen, bene vens eeu zeer groote hoeveel heid landbouwproducten werden een prooi der vlammen. Twaalf stuks vee kwamen in de vlammen om. Alles was slechts laag verze kerd. wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgens het haar inwryft met een weinig Doos 30, Tube 80 cl. De pseudo ar is. Een bijna ongelooflijke ge schiedenis heelt zich in het vroegere Polen afgespeeld. In een dorp van het district Radoms- ko werd een man gearresteerd, die zich uitgaf voor dokter, doch niet in het bezit was van eenig diploma Bij het onderzoek ont dekte de politie, dat ze niet een man, maar een viouw in mans kieeren gearresteerd had. Zich ontmaskerd ziende, vertelde de „dokter", dat zij het grootste deel van haar leven als een man geleefd bad. Reeds bij den doop had zij den mannelijken naam Stanislaus gekregen en aanvan kelijk was zij ais jongen opge- oed. Later had ze meisjesklee- ren gedragen en kort voor den oorlog huwde ze met een kapitein van het Russische leger. Toen do wereldoorlog uitbrak, trok ze weer manskleeren aan en streed aan de zijde van haar man, die in den oorlog viel. In deze slag werd ze zelt gewond en ze werd naar een militair hospitaal ge bracht, waar men haar geslacht outdekt6. Na haar herstel werd ze uit het leger ontslagen en werd ze pleegzuster. In 1919 keerde ze naar Polen terug en meldde zich bij de autoriteiten aan om dienst te nemen in het leger dat tegen de bolsjewisten streed. Ze nam deel aan den slag bij Warschau, werd weder om gewond 9n ontmaskerd werd weer pleegzuster en trok na het einde van den o<

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2