Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - VI aan deren No. 78. DINSDAG 4 JANUARI 11)27. 42e Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Nederland in 1926. In onderstaand overzicht willen we in beknopten vorm even memoreeren, wat 1926 voor ons land bracht. Ir. Januari werd het Oosten en midden van ons land op hevige wijze door den Watersnood geteisterd, waarvan de gevolgen nog lang niet zijn verdwenen, niettegenstaande van alle kanten op de meest royale wijze hulp werd geboden. Dat het dijk wezen, vooral wat het onderhoud der dijken betreft, heel wat te wenschen liet, is daarbij ook wel gebleken. Januari gaf ons ook het on verkwikkelijke schouwspel der Synode van Assen, waar christelijke broederliefde ver te zoeken was en harde dogmatiek den scepter voerde. De sym pathieke en zeer geziene ds. De Moor stierf, vóór de Synode met haar werk op gang was. Half Februari hadden we de beruchte zaak D a m m e, die bij de Posterijen alles in rep en roer bracht en waarbij de toen malige minister Bongaerts een bij velen niet sympathieke rol speelde. In Februari werd het zilveren huwelijksfeest der Ko ningin gevierd, op uitdrukkelijk verlangen van H. M. op heel eenvoudige wijze. I n d i kreeg dit jaar een nieuwen .Onderkoning". Mr. Fock had op hoog verzoek het ambt al een paar jaar langer bekleed dan hij voornemens was en ver langde eindelijk naar rust. Of de afgetreden Landvoogd, die een zeer werkzaam leven achter zich heeft, nog weer aan het politieke leven zal deelnemen, staat nog niet vast. Wie met onbevoor- oordeelden geest het werk van mr. Fock beschouwt, zal moeten toegeven dat hij met vaste hand, langs vaste lijn het bewind heeft gevoerd. Indië stond er slecht voor in financieel opzicht. De vette jaren waren door magere gevolgd de financiën moesten (41 De opperhoutvester zelf nam het op zich, den laatste te schrij ven en hy kon zioh van een zekere onrust niet vrijmaken, als hij daaraan dacht, hoe deze man zieh wellicht bedrogen zou zien in zyn verwachting, evenals hij zelf in een meer dan dubbelzinnig lieht voor hem zou staan. Het antwoord uit de residentie liet niet lang op zich wachten, ofschoon het ook een audere tijding bracht, dan men had vermoed. Graai Gus- taai kon de teraardebestelling niet bijwoneD, hij zelf lag hope loos ter neder in een heete zenuw koorts en daarom verscheen ook zijn zoon niet op Stnrzach, want hy wilde zijn vader niet verlateD, maar de brief bevatte het bevel, met de opening van het testament, als er een aanwezig was, te wach ten, tot de graaf in staat zou zjjn, hierbij tegenwoordig te wezen. Zoo had hij het gewild, maar God wilde het anders. Graaf Gustaaf zou geen heer van Stur- ■acb worden en weinige weken worden gesaneerd dat is altijd een onaangenaam werk als er geen geld in kas is en wie het moet doen, heeft geen kans op dankbaarheid bij hen die er het slachtoffer van worden. Maar men vergeet daarbij dikwijls, dat zonder die harde maatregelen de boel heelemaal in het honderd zou zijn geloopen, en er nog veel en veel meer slachtoffers waren gevallen. Mr. Fock heeft zich aan geen heftige aanvallen gestoord, maar zijn werk volgens plicht en ge weten ten einde gebracht. En i Indië's financiën zijn weer in orde. Jhr. De Graeff kon dus beginnen met een schoone lei we mogen hopen dat hij er in zal slagen zijn bestuur op vaste basis te grondvesten. Zijn weg ging al spoedig niet langs rozen we vermoeden dat hij, óók een vaste hand wel noodig zal achten. In April mocht men consta teeren, dat de M i d d e 1 e n de eerste drie maanden bijna 9 millioen meer hadden opgeleverd dan in dezelfde periode van 1925. De maand zelf bracht dit bedrag op 14 millioen. En zoo is het gelukkig doorgegaan. Op 14 Mei werd een der uit- nemendste figuren in ons politieke leven, mr. P. W. A. Cort van der Linden, 80 jaar. Bij deze gelegenheid ontving hij het groot kruis van den Ned. Leeuw, een onderscheiding welke hij slechts met een paar Nederlanders deelt de heeren Fock en Idenburg. Den titel van minister van Staat ontving hij tijdens de mobilisatie, in 1915, toen hij 70 jaar was geworden, waarbij H. M. de Koningin hem persoonlijk te zijnen huize kwam gelukwenschen. Wie zich herinnert wat mr. Cort van der Linden in dien tijd voor Nederland is geweest, zal beide onderscheidingen meer dan ver diend achten, al is de grijsaard op dit oogenblik staatsman in ruste. Mei schonk ons ook het schouw spel van^ het Communis tisch Co n g r e s te Amster dam, dat voornamelijk uit heftige later riep de dood hem tot zich. Hij was een lichtzinnig, eigenlijk harteloos mensch geweest, alleen ééo gevoel, dat den mensch ver heft boven de laagheid van zelf zucht en eigenbelang, dat hem veredelt en verhoogt, was hem bijgeblevende liefde tot zijn kinderen. die hem diep en oprecht beweenden. Instinctmatig had hij voor zyn volwassen zoon alles bedekt, wat niet den schyn had van volkomen eerbaarheid en adel in woord en daad, hij legde tegen over hem een veel grootere streng heid van zeden en grondstellingen aan den dag, dan hem ernst was en wist zelfs de lichtzinnigheid, waarmede hij zijn geldelijke aan gelegenheden bestuurde, zoo goed voor den jongen man te verbergen, dat deze geen vermoeden had van de menigte en den aard der schul den, die zyn vader naliet. Eerst toen hij den dood met zekerheid voelde naderen, maakte hy Leo bekend met den stand der zaken en vermaande hem dringend, eenige aanzienlijke posten, die hij op zyn woord van eer by den dood van Kurt zou betalen, zoo spoedig mogelyk af te lossen. Het gelukkige vermoeden, dat hij nu toch nog als heer van Sturzach stierf en dat hy zijn familie in DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. scheldpartijen bestond en waar dr. Van Ravesleyn en Van Burink werden geroyeerd en de heer Lou de Visser het hoogste woorc voerde op commando van Moskou vermoedelijk. Juni en Juli brachten ons de hevige aardbeving, waar door Sumatra werd geteisterd en waarbij een groot aantal menschen levens verloren gingen. De mild heid, door onze landgenooten in Januari betoond ten bate van de slachtsoffers der overstrooming, verloochende zich ook nu niet. Er viel ook heel wat te lenigen de schade werd op ca. elf millioen geschat. In Juli kregen we de benoeming eener Commissie die een onderzoek zou instellen naar de mogelijkheid om op het onderwijs te bezuinigen met blijvende vol komen geiijksteliing van openbaar en bijzonder onderwijs. Het rap port der commissie moet nog worden afgewacht; jammer dat zij ons de veie verkwiste milli oenen die vaak geheel onnoodig aan vele sectescholen en -school tjes zijn uitgegeven, niet weer kan teruggeven. De herhalingsoefenin gen in Augustus—September liggen nog te versch in het ge heugen dan dat wij over de goede en slechte resultaten zouden be hoeven uit te wijden. Slechte in Limburg en Amersfoortgoede in Harderwijk, dank zij het tact vol optreden o.a. van kolonel Wagner en kapitein Storm van 's-Gravensande. Onze spoorwegen waren de laatste maanden ook niet ge lukkig. Eerst het droevig ongeluk, waarvan het echtpaar Lobo Braakensiek en een paar uit nemende spoorwegmannen het slachtoffer werden, en daarna een aantal andere van meer of minder ernstigen aard. De opening der Kamers, ook nu door H. M. de Koningin, schoon nog niet geheel hersteld van haar ziekte tijdens haar reis in Zwitserland, onderscheidde zich ditmaal door de aanwezigheid van de Soc. Dem. Kamerleden, een schitterenden, door velen be nijdden toestand achterliet, maakte hem het scheiden licht. Zoodra graat Gustaat begraven was en de eerste smart der familie bedaard, trok zyn zoon naar S'urzach, om daar de aaagelegen- heden der erfenis in orde te breDgen. Ebd testament werd gevonden en geopend in Leo's tegenwoordigheid 'twas het zelfde, dat de opperhoutvester Heik gelezen had. 't Is moeilyk te zeggen, wie het smartelijkst getroffen was, de erfgename of de onterfde. Leo's inwendige ont roering, zijn verachting van deze vermeende onderkruiping kende geen woorden, hij hield zich waardig en stil, by wilde de nieuwe bezitster van Sturzach niet eens zien, haar, van wier gunst zyn lot zon afhangen. Maar als hij dan dacht aan de ontzag lijke schuldenmassa van zijn va der, niet te dekken met het kleine wettige deel der nalatenschap, dat hem toekwam, dan brak hem het angstzweet uit, dan verscheen het eerewoord, aan zijn vader verpand, als een dreigend spook voor zyn geest. En in de woning van den opperhoutvester beerschte een niet minder gedrukte stemming; Ka- tharina weende heete bittere tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag lf ure. die eindelijk waren heengestapt over hun bezwaren om ook deze plechtigheid bij te wonen. Den Zondag te voren hadden we ontwapeningsbijeen- komst der S. D. A. F. die wel wat stof heeft opgewaaid, maar toch uitstekend slaagde. Nederland werd in Sep tember ook niet-permament lid van den Volkenbond met als vertegenwoordiger jhr. van Karnebeek. Typhus en roodvonk teisterden ons in September en begin Octo ber èen heftige storm eischte in October vele slachtoffers. De Regeering heeft bij haar optreden in de Kamers op succes kunnen bogen, vooral minister De Geer, die zich een krachtige figuur toonde. Eigenaardig is het, dat 1927, evenals 1926 ingaat met een brandende kwestie. Het vorige jaar was dat de Ministercrisis, die eerst in Maart werd opgelost, thans is het het Ned. Belgisch Verdrag, waarvoor men zeer in spanning leeft. Hopen we dat de slag die eerstdaags vallen zal, niet ten gunste van het Verdrag zal zijn, al missen we ook on gaarne het beleid van jhr. Van Karnebeek in ons Ministerie. Het zou de tweede staatsman zijn, die heenging in deze vier-jarige periode. Prof. Van Royen legde reeds eind April zijn ambt neer, als Minister van Oorlog, om plaats te maken voor Minister Lambooy, die zich reeds een waardige plaats in het Kabinet heeft veroverd. Moge het ons Ministerie gelukken, om nog veel tot stand te brengen ten bate der algemeene welvaart en tot heil van Land en Koningin Het Nederl.-Belg. Verdrag. Nog altijd heet het Verdrag officieel Nederlandsch-Belgisch, maar we gelooven, als men te genwoordig spreekt van „Het Verdrag' dan wel iedereen weet wat bedoeld wordt. Het is berucht genoeg en in elk geval komt het ons voor, dat men het woord „Nederlandsch" wel heelemaal uit den titel kon laten, en alleen tranen om de erfenis, wier goud hareD naam een zoo twijfelach- tigen glans verleende en de opper houtvester was zoo heftig, zoo opvliegend bij iedere gelegenheid, dia hem er aan herinnerde, dat zijn gade zich verschrikt en schuchter terugtrok. Leo ging terug naar de residentie en de zaak rustte voorloopig de jonge man wilde zyn moeder persoon lijk voorbereiden op den harden slag, die haar dreigde, hy wilde het aan hare beslissing overlaten, hoe in dezen te handelen. De hartstochtelijke en hoogmoedige vrouw nam de työing op met al de heftigheid van haar karakter. Dat haar zoon, haar eenige zoon, zoo schitterend, zoo begaafd, zoo geheel geroepen tot een hooge positie, huwen zou met een hout vestersdochter, in vergetelheid en nederigheid geboren, die Doch edele gevoelens, noch uiterlijke vormen kon bezitten en.dat daaren boven zulk een meisje het recht zou hebben te beslissen over de aannemelijkheid vbd dit voorstel, ja, dat zy in overmoedige onbe schaamdheid of onverzadelijke hebzuchtigheid het wellicht zelfs con .verwerpen, deze gedachte bracht haar den waanzin mabij. Maar er bleef nauwelijks een spreken van „het Belgisch Ver drag", want geen enkel Neder lander heeft er om gevraagd en het is in zijn karakter Belgisch genoeg „Halen waterte halen is." Het is te hopen, dat de Eerste Kamer dat inziet en niet let op de cijfers der handteekeningen uit Zeeuwsch-Vlaanderen in ver houding tot het aantal kiezers, want dat is treurig. Of er ver keerd gewerkt is, dan of nu wer kelijk de onverschilligheid zoo groot is en of er soms een po litiek draadje door loopt weten we niet, maar dat al degenen die niet teekenden, vóór het ver drag zouden zijn, betwijfelen we toch in ernst. Intusschen hebben politieke rekenaars weer al de neuzen ge teld in de Eerste Kamer en weet men te voorspellen, dat het Verdrag daar weinig kans zou hebben tot slagen. We blijven hopen. Ook in België is men niet een parig voor het Verdrag. Dit blijkt uit de volgende motie uit Vlaan deren, die met toelichting aan de Zuid- en Noord-Nederlandsche pers ter opname toegezonden werd. De Oud-Hoogstudentenbond van West-Vlaanderen, in zitting van 19 December te Rousselaere, na uitvoerige bespreking in zijn vergaderingen van 24 Oct. te Kortrijk, 21 Nov. te Iseghem en 19 Dec. te Rousselaere, bij een parigheid Gezien het Belgisch-Neder- landsch Verdrag van 3 April 1925 en het Protocol van Parijs van 22 Mei 1926 tusschen België, Enge land, Frankrijk en Nederland, welke behelzen 1. politieke bepalingen w.o. de opheffing van de neutraliteit en van het verbod Antwerpen tot oorlogshaven te maken 2. economische bepalingen meest van localen aard Overwegende dat deze politieke bepalrfrgen voor gevolg zouden hebben de definitieve vernietiging van Vlaanderens internationalen waarboig tegen Fransche over- heersching, welke in de hand keuze over, want daar waren in de residentie reeds dnistere ge ruchten doorgedrongen over het zonderlinge testament en deze hadden de schuldeischers onrustig gemaakt en dringend. Een volle dig bankroet stood voor de deur, grsaf Gustaat's eereschulden ble ven onbetaald en een onuitwiseh- bare smet zou kleven op den trotschen naam. En, wat zou de familie beginnen na zulk een slag, die haar beroofde van iederen steun Leo was eerst sedert korten tyd in staatsdienst getre den, hij kreeg nog geen toelage en zou de verzorger moeten wor- deD van moeder en zuster. En dit was wat hem het minste af schrikte, hij dacht voortdurend aan de schande, die zou rusten op zyn naam, die hy niet zou kunnen atwisechen. Eindelyk na lang aarzelen en vergeetschfn stryd vatte hy het besluit, zijn geluk te verkoopen voor de eer z^jns vaders en den opperhoutvester te schrijven. Maar hy wilde eerlyk te werk gaan, trotsch en open hartig naar syn karakter. Wordt vervolgd.) In de donkerste lucht blijft nog altyd een klein hoekje blauw, f '4

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1