I Purol bij Winterhanden en Wintervoeten 30 Griep siroop ct. Nieuws- en A dvertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen, No. 77. ZATERDAG I JANUARI 1927. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. D o o s 90, 60 en p/ r i 4: -j j Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. We zijn weer zoover. Er is weer een jaar ten einde en dank zij het eeuwenoude en eerbied waardige gebruik herdenken we dat feit in het bijzonder op 31 December. Zeker, er zijn ook an dere oogenblikken in ons leven, waarin we een terugblik werpen op den afgelegden weg, maar dan geldt dit meestal in engen kring, terwijl op Oudejaarsavond bijna iedereen min of meer terugdenkt aan datgene, wat het afgeloopen jaar bracht. En in dat massale, dat gezamelijk ernstige ligt zeker wel de kracht van den indruk, die Oudejaarsavond op ons maakt. Oudejaarsavond is wel de ge denkdag bij uitnemendheid, om dat het gebruik hem daartoe heeft gestempeld en we vinden dat gelukkig. Zeker, wetenschappelijk is het onnatuurlijk, om den onafgebroken voortschrijdenden tijd in stukjes te verdeelen en ons voor te stellen, alsof die tijd op sommige oogen blikken stil zou staan. Maar laat ons dan een wijle onna tuurlijk zijn en als mensch met gevoel een oogenblik stil staan, als de middernachtelijke twaalf klokketonen in de ijle ruimte zijn weggestorven. Wij zouden on gaarne die mysterieuse stonde missen, waarop we vol hoop het volgende tijdperk ingaan. Zeker, de jaren gaan door en vereenigen zich tot eeuwen, waar in geslachten elkaar opvolgen terwijl ook zelfs de eeuwen zich zóó aan elkaar schakelen dat de geschiedenis ze samenvat tot tijd ruimten, alsof ze vooruit te over zien waren. Het leven gaat als een snelvlietenden stroom en be grijpelijk is, dat in den snellen tijd waarin we leven en streven, men er licht toe komt om maar voort te gaan, als een machine, die draait, dag en nacht onop houdelijk, zonder te letten op halten of mijlpalen, maar steeds produceerend, zoodat we geen tijd laten tot rusten of terugblikken, maar aldoor letten op de zaken en de stoffelijke belangen, die ons voortjagen. En toch is het noodig even stil te staan. Zoomin de werk zame handen, als de denkende hersenen kunnen rust ontberen en hoeveel we steeds streven naar het vooropgestelde doel, en snel voortzetten de reis naar het eind, toch hebben we nu en dan een station noodig, of een vlucht- havende machine moet af en toe van water, het schip van kolen worden voorzien en onze geest moet voedsel opnemen om gesterkt en vol vertrouwen de reis te kunnen voortzetten. Ook daarom achten we het gelukkig, dat het aloude gebruik van oudejaarsavondviering maar niet wordt weggecijferd, en we, ondanks het materialisme, dat toeneemt door de steeds hoogere levenseischen, toch nog op den sylvester-avond mogen denken aan den ernst des levens. En als we dan in eigen kring ver- eenigd in de huiskamer toeven met onze dierbaren, en ver stommen, als de eerste klokslag zich doet hooren en we tellen tot twaalf, is het dan niet of we den overgang voelen van oud op nieuw Het zijn indrukwekkende oogen blikken, de uren, waarop we terugzien op het afgeloopen jaar. Velen zullen er zijn, die het oude jaar dankend en zegenend nastaren, maar velen zullen er helaas ook zijn, die daarin schoone en blijde verwachtingen in rook zagen opgaan, velen wellicht zullen weer worden herinnerd aan diep geslagen wonden. Zoo is het leven nu eenmaal voor den een brengt het zonne schijn en lief, voor den ander duisternis en leed. Het leven stelt aan ieder onzer zijn eischen. Allen maken we deel uit van het groote raderwerk der maatschappij en in duizeling wekkende vaart worden we in den maalstroom meegesleept. Zoo is het door den Eeuwig Onvergan kelijke verordineerd. Velen, die met ons een jaar te voren het nieuwe jaar ingingen, rusten thans reeds in den schoot der aarde. De nooit rustende zeis van den grooten maaier was ook thans onverbiddelijk en wist zijn offers te kiezen, zoowel uit de kringen der rijken, als in de woningen der armen, zoowel onder de jongeren, als onder de ouden. Hooge verwachtingen werden de bodem ingeslagen, teleurstel lingen ontbraken niet en ook voor rampen bleef het afgeloopen jaar niet gespaard. Gelukkig degenen, die bij tegen spoed of ondergaan leed in den strijd des levens den moed niet verloren en de hoop behielden. Want ook, op den winter volgt de lente en na de donkerste wolken en door den diksten nevel breekt toch altijd de zon door. Wie zich door die stralen laat koesteren, zal zeker het te dragen leed met meer gelatenheid tor- schen en behoeft niet gebukt te blijven als onder een te zwaren last. God geeft kracht naar kruis. Is de oudejaarsavond gevierd in stilte en plechtigheid, van droef gepeins of gezegende dank baarheid, de Nieuwjaarsdag wordt meestal met meer opgewektheid herdacht. Men heeft weer een nieuw tijdperk voor zich en er moge reden zijn tot vrees en angst, de hoop gaat ermee ge paard, dat het troost zal brengen en leed verzachten zal. Zij daar entegen, die geen reden tot klagen hadden, verwelkomen U met blijden levenslust en trekken zich vol moed en verwachting door het leven. Reeds vroegtijdig drukken zij U de hand en wenschen met goede bedoelingen hun verwanten en vrienden een gelukkig jaar toe. Zij beramen plannen en droomen van een jaar van belofte. Meermalen is gewezen op het oppervlakkige en banale van de begroeting op den eersten dag des jaars, door degenen, die niet het eigenaardige karakter willen erkennen, dat in de beteekenis van den Nieuwjaarsdag is gelegen. Naar onze meening is dat een gevoelskwestie. Hoe onverschil liger men het leven doorgaat, hoe minder zal men zich storen aan Nieuwjaarswenschen, al willen we hier dadelijk aan toevoegen, dat ook niet van al degenen, die aan het gebruik deelnemen, kan worden gezegd, dat hetgeen ze wenschen in ernst kan worden opgenomen. Dat hangt natuurlijk van allerlei omstandigheden af. En omdat nu van de gewoonte misbruik wordt gemaakt, dienen we die gewoonte als zoodanig nog niet af te keuren of af te schaffen. Laten we er daarom op bedacht zijn, èn voor ons zelf èn voor anderen, dat de beste wenschen niets beduiden, wanneer wij _niet tevens medewerken, om hetgeen gewenscht wordt, te verwezen lijken. Ieder mensch heeft om zich heen een kring van menschen, op wier geluk hij eenigen invloed heeft en die invloed juist geeft aan zijn leven waarde. Waarde voor zich zelf en voor anderen heeft het te weten, hoe en wat we zijn. Ieder heeft een levenstaak en ook voor die taak is het Nieuw jaar. Die taak kan zijn ons zelf te beteren. Wanneer het afgeloopen jaar ons beschuldigt, dan zal daar Nieuwjaar zijn om berouw te hebben en niet in herhaling te vallen. Vanzelf is dit dan tevens ten zegen voor onze naasten. Maar indien men zich vrij weet te pleiten en zijn plichten heeft vervuld ten opzichte van zichzelf, dan zal mer. zich hebben te vragen, wat deed ik voor anderen en in dat geval bestaat de taak in het verlichten van de behoeften zijner naasten. Heil en Zegen! roepen we el kaar toe. Welnu, dat we ons voornemen, dat heil te zoeken en dien zegen te brengen, opdat de wensch niet zij een ijdele klank, maar van harte gemeend. Laten we ons inspannen om, zooveel in ons Vermogen is, geluk te verwerven voor ons zelf en aan onze omgeving. Voorzeker is het vervullen van goede wenschen voor een groot deel van onzen eigen wil af hankelijk en doet daaraan veel het met opgeheven hoofd de dingen af kunnen wachten en zich aangorden om den strijd des levens te aanvaarden. Ook daarbij geldt het„oog omhoog, het hart naar boven". En als dan een rijke oogst van alle goede dingen de kern is onzer wenschen, dan hepen wij, dat die oogst kome van Boven en nederdale op allen, die dit lezen, opdat het hun als een verkwikkende dauw tot zegen strekke. Het spreekt zoo van zelf, dat men in die dagen ook een terug blik slaat op zijn bedrijf en als we dan daarin vooruitgang zien, dan stemt dat, na de tijden van verval, tot tevredenheid. Der traditie getrouw wenden we ons daarom in een slotwoord tot onze begunstigers, die door hunne gewaardeerde medewerking ons reden tot dankbaarheid gaven. Dat het aantal abonné's toenam en er weer meer gebruik werd gemaakt van onze advertentie rubriek, is voor ons een bewijs, dat ons blad waardeering geniet en tevens zitn we erin de be vestiging van de verklaring, die we meermalen het genoegen hadden te hooren, nl. dat de advertentiën in ons blad succes hadden. Aan allen dan, die ons steun verleenden, onzen hartelijken dank, onder minzame aanbeveling voor 1927. Wij wenschen als uitgever en ook namens het personeel onzen lezers en begunstigers bij de intrede van 1927 allen heil en zegen! AXEL, 1 Januari 1827. Het weer is wel onverwacht verzacht. Zij die reeds op het dunne ijzer over de Groote Plaat gingen zweven, zijn spoedig teleurgesteld geweest, wat eigen lijk jammer is. Ijsvermaak tus- schen Kerstdag en Nieuwjaar is iets, dat niet weinig de gezellig heid dier vacantiedagen verhoogt. En toch is er mogelijk weer een goede zijde aan verandering van het gure weer, want de griep is ook in onze gemeente sterk heerschende, al is het dat gelukkig weinig gevallen van ernstigen aard bekend zijn. 'és Sr®®? AKKER'. A 4 4 Et-n tegenvaller. Zaterdagavond waren velen van de electrische optimisten teleur gesteld, toen ongeveer 8 uur de lampen het begaven en als een kaarsje uitgingen. Even gekeken bij buurman. O ja, daar was het ook zoo, men had de petroleum lamp ai aangestoken en een ander, die gelukkig zijn gaspijpen en -lampen als reserve had laten hangen, was ook al weer gered het was dus een voldongen feit, er was storing bij de electrische gentrale. Later vernamen we, dat ook in de omliggende gemeenten de t lectrische lichten gedoofd waren, wegens gebrek aan stroom. Dat het niet plotseling, maar geleide lijk ging, wees erop, dat waar schijnlijk de machine's stil waren gevallen en alzoo de stroom steeds zwakker werd. Uitnader verkregen inlichtingen bleek dan ook inderdaad, dat de oorzaak school in een defect aan de auto maat van den ketel en eerst na een goede twee uren was het gebrek weer verholpen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats lntusschen v.as het wel e-n zeer ongunstig moment, waarop die storing plaats had. Op den avond van 25 December hebben vele uitvoeringen plaats, worden kersboomen electrisch verlicht, heeft men familiebezoek, of gaat men een kaartje leggen of een partijtje billard spelen, kortom het is een feestavond en als men dan juist op de mooiste uren, van 8 tot 10 in het donker gezet wordt, kan men gerust spreken van een tegenvaller. Nu verzekerde men ons, dat zoo iets zelden voorkomt en we gelooven dat gaarne. Maar even als bij een ziekte, waaraan men eerst lijdend moet zijn, om te weten hoeveel menschen erdoor aangetast zijn, zoo bleek ook nu, dat de oorzaak wel zeldzaam kan zijn, maar de ziekte zelve, de storing, lang niet zeldzaam is en hoorden we van omliggende ge meenten, dat het herhaaldelijk is voorgekomen, dat men storing had op de lichtleiding der P. Z. E. M. en zoo was het nog niet zoo dwaas, toen aan onzen ge meenteraad werd geadviseerd om bij storing schadevergoeding te eischen, als de schuld bij de centrale lag. Het was geen werk dag en ook geen werktijd, waarin de zaak nu stop stond, maar welk een schade kunnen zaalhouders of herbergiers niet hebben, als daar een uitvoering of vergadering plotseling wordt beëindigd en de gasten naar huis moeten. Eerlijk is eerüik en het moet gezegd worden, dat bij onze gasfabriek gedurende de 15 jaren, dat zij licht en kracht levert, nog slechts eenmaal storing plaats had en dat was dan nog door vreemd oorlogsgeweld veroor zaakt, waarvoor niets en niemand bestand was. Geen wonder, dat nu de voor standers van gas roepen „dan is gas toch maar je ware en het is nog niet zoo duur Naar men van hier aan de Z. Koerier meldt, kwam Woens dagavond ongeveer kwart over 8 uit den toren der R. K. Kerk een zware arduinsteen, dienend als gewicht aan de torenklok, naar beneden vallen Het gevaarte viel dwars door den zolder en kwam op het zangkoor terecht, waar het op een balk bleef liggen. Een geluk mag het heeten, dat koorzangers die van 7 tot 8 uur op het koor gerepeteerd hadden, juist vertrokken waren, anders zouden waarschijnlijk ernstige on gelukken hebben plaatsgevonden. Do KonQnen- en Plniinvee- tintoons telling. We komen thans tot de af- deeling konijnen en ook over het in deze afdeeling tentoongestelde materiaal was men hoogst te vreden. En ook hier was het oordeel van den keurmeester, den heer K. van Olst uit Hengelo, dat er zeer mooie dieren aanwezig waren, al was daar natuurlijk hier en daar nog wel iets op de konijnen aan te merken, doch dat geschiedt op de grootste tentoon stellingen. Er waren 36 soorten vertegenwoordigd, verdeeld over 91 konijnen, nl. 27 haaskleurige vlaamsche reuzen, 15 witte en 8 andere, 18 lotharingeis, 12 wee- ners en 13 van andere soorten- De prijzen werden toegekend als volgt a. Vlaamsche reuzen. 1 Haaskleur, oude ram. 1 prijs E. H. Schoof, 3e S. Jansen. 2 voedster, oud. I e E. van Rijn, 2e C. J. van Sluis, 3e Jac. de Feijter Pz., 4e P. Scheele Az.. Hoek. 3 ram 1926, 2e M Haak. IM® T De ervaring heeft geleerd dat de verzachtende, slijmoplossende en genezende werking van Akker*» Abdijsiroop bijzonder geschikt iê ter bestrijding en genezing van griep, influenza, bronchitis, kink hoest, hardnekkigen hoest en de meeste ziekten der luchtwegen. zuiverend, verzachtend, genezend. Alom verkrijgbaar in Lokera van 230 graal 1.50 550 gram ƒ2.75 eo 1000 gram 4.50

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1