Schrale Lippen Landbouw. Gemengd Nieuws. AXEL, 28 December 1926. Als een droom vlogen weer de Kerstdagen voorbij, temeer waar de Zondag zoo schadelijk voor vacantiemenschen met de 2e Kerstdag samenviel. Bepaald aangenaam was het weer niet om uit te gaan en dus zat men al vroeg echt knusjes in de huiskamer bij zijn radio, orgel, piano of gramofoon om de kerstliederen te hooren spelen op mooier wijze, dan menschelijke stem alleen vermag, of zocht men famiiie of vrienden op, om den avond zoo aangenaam mogelijk door te brengen. Wellicht was het ook al wegens dien Zondag, dat het Kerstfeest in de Fröbelschool reeds op Vrijdagavond werd gehouden. Evenals vorige jaren werden de kleintjes tot groot genoegen der aanwezige ouders daar weer bezig gehouden met het zingen van versjes, het geven van ver tellingen, of het uitvoeren van spelletjes. Alles onder de be koring van een prachtigen kerst boom, waarin honderden lichtjes hun stralen uitzonden, als waren het flonkerende sterretjes, weer spiegeld door de schitterende figuren en guirlandes, waarmede de takken van den waardigen denneboom waren versierd. Eind goed, al goed was het weer voor de kleinen en met een cadeautje en een tractatie voor de snoeperige mondjes gingen de kleintjes weer huiswaarts, terwijl zeker dit feest weer lang zal heugen. Maandagavond werd er alhier voor een grootere afdeeling feest gevierd, nl. voor de leerlingen der Herv. Zondagschool. Daartoe had men onder het noodige voor behoud de nieuwe kerk afgestaan, wat toch eigenlijk noodzakelijk bleek, want in het schoolgebouw, was de ruimte veel te klein ge weest. Vooral waar dit feest onder de prettige leiding van ds. Ruysch van Dugteren ook door zoovele grooten zoo gaarne wordt bijge woond. Trouwens het is voor een ouder altijd aantrekkelijk te mo en zien op de van geluk stralende gezichtjes der kinderen. En wie hoort niet gaarne die aangrijpende kerstliedjes uit een kindermond. Het doet alles zoo lief, zoo innig aan voor een moe derhart. De kerstcantate werd ook weer als het vorige jaar afgewisseld door eenige verklaringen van den leider, die zoo tactvol de aan dacht daarbij weet te houden van de in volle verwachting zittende jongens, wien toch eigenlijk het moet maar gezegd de vraag bezig houdtwat zal het straks zijn. En zoo ging dan bij het eind weer elk der leerlingen blijmoedig met zijn verrassing huiswaarts, om te vertellen van hetgenotene en te flroomen van üchtjeS, die van uit den grooten kerstboom schenen. Dezen keer was het geen kaarslicht, maar was ook de boom evenals het kerkgebouw geheel electrisch verlicht, wat zeker meer veiligheid en gemak opleverde. Melden we ten slotte nog, dat mej. Oppe een aardige kerstver telling gaf. Chr. Zangvereen. „Asaf". Op le Kerstdag gaf boven staande vereeniging in de Geref Kerk alhier weer een uitvoering. Het zou blijkens het programma dezen keer geen oratorium, of cantate wordenmen had zich tevreden gesteld met een meer bescheiden vorm en eenige num mers gekozen uit het gewone repertoire, wat o. i. wel aanbe veling verdiende, want het „steeds hooger" zou er allicht toe kunnen leiden, dat men op te hooge sporten klom en het evenwicht verloor. Dit gevaar leek ons niet denkbeeldig, toen we de eerste nummers van het programma hoorden zingen, die stellig reeds te licht werden geschat. Het mannenkoor gaf er een gunstige wending aan, doch het eerste dubbel kwartet bleef weer beneden peil. Gelukkig was men ook daarvan spoedig hersteld en lieten de overige nummers niets meer te wenschen over. Gezegd moet zelfs, dat het bekende Largo van Handel zeer schoon en indruk wekkend werd uitgevoerd het gebed klonk plechtig en zuiver. We hadden dit liever als slot nummer gezien dan het forsche „Halleluja", ofschoon dit ook keurig werd gezongen, gesteund door een flink orkest, dat dezen ikeer gelukkig van trommel en bekkens gespeend was. Het orkest was mooi, maar we waren bang, dat de Sommernachtstraum j allicht enkelen mee zou voeren 1 naar Morpheus. Ook bij den zang konden we tot ons genoegen 1 dezen keer constateeren, dat het orkest zuiver en begeleidend (niet opdringend) was. Na of in de pauze trad het kinderkoor op met een drietal nummertjes, welke heel aardig werden „voorgedragen". Gezon gen is hier het woord niet. Kin der® zingen zoo echt „zeggend" en vibreeren niet om mooie stemmen te maken. Ze zijn on gekunsteld en daarom noemen we het voordragen. Verschillende solo nummers werden nog aan het programma toegevoegd. De kerk was weer goed gevuld, we kunnen het getal bezoekers wel op een achthonderd schatten, waarvan natuurlijk de jeugd de meerderheid vormde. Maar ook zeer veel grooten en bejaarden zelfs geven blijk deze uitvoeringen met ons op prijs te stellen. Het was voor liefhebbers van muziek en zang een zeer aangename ver- poozing, die men gerust meer dan eens per jaar kon geven, misschien wel voor hetzelfde geld en dubbel entree voor kinderen beneden tien jaar. De duivententoonstelling. We waren niet voorbarig als we in ons vorig nummer schreven, dat er in „het Gulden Vlies" te genieten zou zijn voor duiven- liefhebbers. Een paar honderd exemplaren van het postduivenras waren er geexposeerd. Men zou oppervlakkig zeggen, hoe kan er verschil bestaan tusschen die diertjes, die bijna allemaal blauw gevederd zijn, een bek en een staart hebben als een reisduif past en die als men ze in de luchi ziet zweven, alle gelijk schijnen. Men moet wel kenner zijn om tusschen zoo'n gelijksoortige collectie de scheiding zoodanig te maken, dat er nog sprake is van le, 2e en 3e prijs. En toch is ook voor een leek het verschil duidelijk, als men maar en door een keurmeester op het verschil gewezen wordt, (een primeur en een afvallige naast elkaar ziet). De tentoonstelling had veel belangstelling ook uit omliggende gemeenten. We laten hier volgen den uit slag der prijzen Jos. Sijs, een tweede prijs. J. J. de Lozanne, een le, 3e en 4e. M. Butler, een 2e en twee eervolle vermeldingen. Em. Pieters, een 2e en J. A. Breepoel, een eerv. verm* Deze wonen allen te Axel. Voorts: Donze-Koole, Ter Neuzen, vijf le prijzen, een 2e, twee 3e, een 4e en twee eerv. verm. Marquniu, vier le prijzen, twee 2e en een 5e. J. M., Wisse, Zaamslag, eerv. verm. P. Dankaert, Kuitaart, een le prijs. M. Schippers, Driewegen, een le en twee 2e prijzen. Fr. de Block, Zuiddorpe, een 3e. Dankaart, Zuiddorpe, een 2e en een eerv. verm. A. v/d Walle, Hulst, een leen 2 zeer eerv. verm. Pr. Meuleman, Sas van Gent, een le en twee 2e. Jos. de Block, Zuiddorpe, een 3e. A. Remerij, Sas van Gent, een le en een eerv. verm. D. van Overloop, Koewacht, een le en een eerv, verm. J. Fermont, Sluiskil, 2 eerv. verm. v. Geersem, Zuiddorpe, een zeer eerv. verm. C. Nevejan, Sas v. Gent, twee 3e en een 4e. j. v. Cadsand, Zaamslag, een 2e Ook voor de lezing was veel belangstelling. En niet tevergeefs. De heer Aertse, duivenprofessor te Brugge, gaf op zeer aangename en leerzame wijze eenige be schouwingen over het fokken, verzorgen en met vrucht houden van postduiven, dat men als buitenstaander, toch nog lief hebber zou worden. Allen gingen hoogst voldaan huiswaarts. Ingezonden Mededselingen Tooneeluitvooring Gisteravond was het „Oefening kweekt Kunst", dat volgens ouder gewoonte op 2en of 3en Kerstdag, een uitvoering gaf. Op het pro gramma stonden een drama, een blijspel en een comische voor dracht voor 2 personen. Het drama liep vlot van stapel en de rollen waren in goede handen. Jammer dat de schrijver van het spel den jongen misdadiger niet voor het publiek zijn gerechte straf deed ondergaan. Wat al leed kan zoo'n jongen deugniet een eerlijk en bejaard koopman niet aandoen Het daaropvolgend blijspel werd hoofdzakelijk beheerscht door de hoofdrol, die Baas Drilboor ver vulde. Deze liet het publiek zoo onbedaarlijk lachen, dat somwijlen van het gesprokene niets ver staanbaar was. Men deed goed in zoo'n geval even te wachten met spreken. Het duo van het slotnummer had een zware taak om het voor gaande te evenaren als lachsucces. Toch brachten ook zij het er vrij goed af. De vereeniging mag met genoe gen op deze uitvoering terugzien. Zij is goed geslaagd, dank zij ook de uitstekende krachten, die we als oude bekenden uit een vroegere vereeniging mochten ontmoeten. De zaal van ,'s Lands Welvaren" was ei-vol. We zijn overtuigd, dat O. K. K. bij een goede leiding een onbe rispelijke uitvoering zou geven. Pluimvee- en Ronjjnen- tentoonstelling. Toen voor enkele jaren eenige liefhebbers alhier, de handen in een sloegen, naar aanleiding van hun bezoek aan tentoonstellingen elders werd zoo'n konijnenver- eeniging door sommigen eenigs- zins spottend aangezien. Thans, nu het plantje een boompje ge worden is, blijkt, dat er niet mee te lachen valt. Wie had het vorig jaar, toen een dorschvloer tot tentoonstellingsterrein was ge promoveerd, durven denken, dat nu reeds de gymnastiekzaal der vroegere normaalschool nog te klein zou zijn En dat is ze toch, want er is met de ruimte gewoekerd. Nu is er echter één factor, die daar het hare toe bijbracht: het pluimvee. Aan de vereeniging is toege voegd een afdeeling pluimvee, waarvoor ook veel liefhebberij is en zoo zien we thans in echte blijvende tentoonstellingshokken vier rijen opgesteld, behalve ver schillende konijnenrassen ook kippen van diverse pluimage, ganzen en eenden en onder alle klassen zijn er fraaie dieren, die volgens het oordeel van de jury leden best op een tentoonstelling mogen gezien worden. Het is geen allegaartje, maar werkelijk met zorg en tact gekweekt goedje en we kunnen ons voorstellen, dat het bestuur trotsch is, nu het op zijn werk terugziet en als resultaat een prachtcoilectie bij een ziet. Vooral moeten we met onderscheiding noemen den se cretaris-penningmeester, van wie bekend is, dat hij moeite noch tijd heeft ontzien om zich aan die zaak te wijden. Hedenmiddag werd de tentoon stelling officieel door den Burge meester met een korte toespraak geopend. Reeds velen bezochten de kooien en het bestuur mocht zich in een warme belangstelling der aanwezigen verheugen. Het zou ons te ver voeren de klassen en soorten te gaan be schrijven. Dat laten we aan vak bladen over. We zullen ons daarom bepalen tot het noemen van de prijswinners. Afdeeling pluimvee. Toom leghorns (oud), le pr. T. L. Brugge, met eereprijs, 2e J. den Hamer, 3e A. Breepoel. (Jong), le H J Harte, 2e T. L. Brugge, 3e Adr. Loof. Patrijs: le H. Verstraten,, met eereprijs, 2e Cam. Lippens, 3e J. Vinke. Andere soorten 2eJ.A. Dreg- rnans, met eereprijs. Leghorn-haan le C. den Toom met eereprijs en T. L. Brugge, met eereprijs, 2e Abr. Loof, 3e T. L. Brugge. Andere soort2e H. Verstraten. Leghorn-hennenle en 2e Abr. Loof, met eereprijs, 3e C. den Toom. Barnevelders 2e Ph. A. Knie riem. Andalusiërs: le H. Verstraten. Dwerghoenders goud Sebright 2e J. de Feijter Lz., zilver Sebright, idem. Loopeendeu. P. Scheele Az., Hoek, kampioen van den wissel beker. S. van Hoeve Az., zeer eerv. verm. Rouaaneenden. 2e prijs Jac. de Feijter Sr. Bergeenden, le Jan de Feijter Lz. met eereprijs. Goudfazant. 2e prijs H. J. Harte. Ganzen, le S. van Hoeve Az. 2e Jan de Feijter Lz., beide voor gent en gans, eerstgen. met eereprijs. Van de konijnen volgt de uit slag in ons volgend nummer. Door den Commissaris der Koningin is aan den heer F. J. L. M. van Waesberghe eervol ontslag verleend als lid en voor zitter van de gezondheidscom missie zetel Hulst. Ds. J. P. Tazelaar, predikant der Geref. Kerk te Weesp, her dacht Zondag (Tweeden Kerstdag) den dag waarop hij de gemeente 40 jaar heeft gediend. Hij is 26 November 1862 te Terneuzen geboren. Na het einde der suiker- campagne. Gedurende seizoen 1926 zijn door de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij pl.m. 173 millioen K.G. bieten vervoerd. Dit is circa 25 millioen minder dan tijdens de campagne 1925. Door de Eerste Ncderlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfa briek te Sas van Gent zijn 991/. mill. K.g. beetwortelen verwerkt door de N.V. Beetwortelsuiker fabriek „Sas van Gent" 72.400 millioen KG. Het gehalte was in't algemeen meer dan 1 pet. minder dan ver leden jaar. Nu de campagne weer achter den rug is treedt te Sas van Gent ook de werkeloosheid weer meer naar voren, De directeur der gemeentelijke arbeidsbeurs aldaar maakt bekend, dat mo menteel 35 fabrieksarbeiders, 8 losse arbeiders, 1 metselaar en 1 timmerman als werkloos zijnde zijn ingeschreven. En dit, on danks de Chemische Producten- fabriek haar campagne heett in gezet, waardoor al direct een aantal door de suikerfabrieken ontslagen arbeiders weer werden tewerk gesteld. Ged. Staten hebben met ingang van 1 Januari weder voor vast aangesteld J. H. Hamelinck en Th. Werkman, onderscheiden lijk tot dekknecht en stoker bij den Prov. Stoombootdtenst op de Wester-Schelde, die op 1 Oc tober 1924 wegens overcompleet waren afgevoerd. (Midd. Crt.) Werkloosheid in Zeeuwsch- Vlaanderen. Op de vragen van den heer Loerakker betreffende het nemen van maatregelen tegen de werk loosheid in Zeeuwsch-Vlaanderen, antwoordde de Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, dat hem nog geen be richten, waaruit op te maken viel, dat de werkloosheid op vele plaatsen in Zeeuw^ch Vlaanderen zeer groot zou zijn, hadden be reikt. Uit inlichtingen, welke de directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling hem nadien heeft verstrekt omtrent het aantal ingeschreven werkzoekenden bij de organen der arbeidersbemidde ling in een negental gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, blijkt dat dit aantal op 30 November 1925 415 bedroeg en op 30 November 1926 509. Tot deze negen gemeenten behoort Neuzen met 307 ingeschreven werkzoeken den in 1925 en 277 in 1926. Zoo van Overheidswege maat regelen dienen te worden ge nomen als in de gestelde vraag bedoeld, behoort het initiatief daartoe van de betrokken ge meenten uit te gaan. Eerst wanneer de besturen van deze gemeenten zich tot de Regeering wenden met het verzoek door hen te ontwerpen plannen te steunen, bestaat er voor den Minister aanleiding te overwegen, of en in hoeverre de Regeering aan dergelijke verzoeken kan voldoen. Reeds zijn een tweetal aanvragen om subsidie, één voor een werkverschaffing en één voor een steunregeling, bij zijn Depar tement ingekomen. Deze aan vragen worden nauwgezet onder zocht. (M. Crt.) Posteryen. Op Nieuwjaarsdag is het post kantoor, ook voor den telegraaf- en telefoondienst geopend als op Zondag, dus van 8—9 u. v.m. en 12 u. n.m. Gedurende genoemde uren worden aangeteekende stukken en postwissels behandeld, terwijl eveneens frankeerzegels en rijwiel- merken verkrijgbaar zijn. Voor de verdere diensten is het kantoor dien dag gesloten. De brief- en pakketpost worden eenmaal be steld Zondag 2 Januari gewone Zon- dagdiensttusschen 8—9 u.v.m. en 1—2 u. n.m gelegenheid cor respondentie af ie halen. Predikbeurten te Axel. Geref. Gemeente, 's Av. 6 ure Ds. B. van Neerbos, van Ter Neuzen. (Oudejaarspreek). Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Hengstenkcuringen in 1927. De gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het voorjaar van 1927 zullen worden gehouden in Zeeland (alleen voor hengsten type trek paard) 1 Febr. te Zierikzee en Katten- dijke 2 Febr. te Hulst; 3 Febr. te Axel en 4 Febr. te Oostburg. Gistermiddag is de 12-jarige K., wonende te Tilburg, bij het schaatsenrijden op het Staalberg- ven te Oisterwijk door het ijs gezakt en verdronken. en Ruwe Huid van Handen en Gelaat verzacht en geneest men spoedig met Doos 30, Tube 80 cl. PU ROL „M. Ct." Donderdag 30 December 1026. Vrijdag 31 December 1926. (Oudejaar). 's Av. 57. ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. 's Av. 57, ure Ds. J. S. Post. Zaterdag 1 Januari 1927. (Nieuwjaarsdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97. ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Voorm. 9 ure Leeskerk. Zondag 2 Januari 1927. Voorm. 97. ure Ds.G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Ds, J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2