Bewogen Huwelijksleven. 1 1 1 Ji Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - VI aan deren. Geïllustreerd Zondagsblad. No. 73 VRIJDAG 17 DECEMBER 1926. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. AXELSCHE COURANT Raads verslag. FEUILLETON. J Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar- plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Nieuwe abonné's tegen 1 Januari op de ontvangen de vóór dien datum verschijnende nummers gratis. Deze bepaling geldt eveneens voor het Deze illustratie is voor de le zers van ons blad verkrijgbaar aan slechts 60 cents per 3 maan den, franco per post 85 cents. Geen illustratie in Nederland, welke voor zulk een goedkoopen prijs zooveel biedt. Wekelijks 16 pagina's met 50 tot 60 foto's en zééMjoeiendj^lectuur^ (Slot) 14. Wijziging begrooting 1926 Voorgesteld werden de vol gende af- en overschry vingen te doen op deze begrooting De inkomsten worden ver hoogd met 1700, wegen» het maken van bestratingswerken voor de P Z.E M. en particulie ren 1000 als terugontvangst van voorschotten voor emigran ten, 41,68 wegens rente en 2460 wegens overbrenging uit onvoorz. uitgaventotaal dus 5201,68 De uitgaven worden verhoogd met een bydrage voor verbou wing van de marechaussee's- kazerne ad 875, bijdrage van den kapitaaldienst van 2460, kosten wegens het doorlaten van het verkeer aan de brug 140, bydrage voor electr. licht in de bijz. school te Spui 110, wegens plaatsvervangend onderwijzer aan voornoemde school 900, verpleging krankzinnigen 12.50, wegens voorschot emigranten 1000, rente 41.68, vernieu wing van straten 3460, totaal 8999,18. De uitgaven worden vermin derd met 2000 wegens mindere (36 Hoe ouder graaf Kurt werd, hoe eenvoudiger hij leefde, zoodat inderdaad het crediet van Gustaai' aangroeide. Want wat was natuur lijker, dan dat deze, of in het ergste geval zijn zoon erfgenaam werd en wie zou zoo iemand niet borgen tegen behoorlijken inte rest Kurt dacht intusschen niet juist zoo over dit punt; hij koD naar de familiewetten zijn broeder af schepen met een zeer matig deel eo hij dacht er in allen ernst aau dit te doen. Gustaaf was hem iD het bezit van den rykdom zoo klein en ellendig toegeschenen, hij bad daarmede zoo weinig nut gesiicht, dat Kurt het niet met zyn geweten overeen kon brengen, iemand met aardsche goederen te overladen, dieB zij niet tot zegen zouden strekken, maar wien zy zouden verlagen. En dan Kurt was een voortreffelijk mensch, maar toch een m e n s c b de oude bitterheid tegen zyn broeder was piet geheel verdwenen, ten minste uitgaven van vroeger, f 797.50 als minder onvoorziene uitgaven en 1000 wegens uitbreiding opslagplaats; totaal 3797,50. De wijzigingen werden zonder besprekiug en hoofdelijke stem ming goedgekeurd. 15. Verzoek schoolbestuur Spui. De Voorz. deelde mede, dat nadat de agenda was opgemaakt nog was ingekomen een verzoek van het bestuur der bijz. school te Spui om een crediet ter ver krijging van electriscb licht, waarvan de kosten geraamd zyn op 109. Bij B. en W. was hier tegen geen bezwaar, en daar er misschien vooreerst geen raads vergadering zal worden gehou den, zou spr. het op prijs stellen, om dat verzoek nu te behande len. Dhr. Dieleman vond het jam mer, dat dit verzoek niet vroe ger was ingekomen. B. en W. zijn wel wat vlug met hun toe stemming gereed. We brengen toch van gemeentewege daar gasverlichting, wat ook tot voor deel van de gemeente is en daarom is het wel wat voorbarig dat over het hoofd te zien. Het gaslicht is even goed en nu gaau we met de gasleiding met alleen de school voorbij, maar moeten nog geld bovenop leggen. Waar om verzoeken ze niet om gas, dat ook goed is en ook nog voor verwarming kan dienen. Dhr. Baart was het daar vol komen mede eensgas is even goed ais electr. licht. Dhr. Weijns antwoordde, dat die kwestie door het schoolbe stuur is besproken, doch men was er homogeen voor om elec- trisch licht te vragen en geen gaslicht, omdat die leiding er nu toch ligt. Dhr. 't Gilde deelde het stand punt vau dhr. Dieleman. We moeten zooveel mogelijk uit ons eigen bedryf profiteeren, temeer als we ook nog zouden moeten betalen voor ander licht. Dhr. Oggel meende, dat als het schoolbestuur electr. licht niet zoozeer, om vurige kolen te stapelen op zijn hoofd. Kurt had in stilte lang reeds bestemd wie zijn erfgenaam zou zijn en ofachooo bij nooit nog met iemand daarover had gesproken, had hij toch reeds zijn bepalingen daaromtrent gemaakt. Over Gus taaf sprak hij nooit met zijn vrien den, maar toen bij ziek werd en de dokters gevaar zagen, toen hield de opperhoutvester het noo- dig om te spreken Hij sprak den graat' ernstig en dringend toe, zyn broeder te laten komen en daar door een verzoening tot stand te brengen, dat hij hem van harte ver gat en vergal. Maar Kurt wilde van wederzien niets weten, hij bood een hardnekkigen wederstand aan de bemoeiingen van zijn vriend en eerst toen deze hem herinnerde aan de kinderen van Gustaat, die nu opgegroeid en wellicht begaafd en goed de liefde van hun oom waardig konden zijn, toen eerst doorstroomde een zachter en war mer gevoel zyn hart. De namiddag waarop hij tehuis was gekomen, stond eensklaps helder voor zyn her nnering Leo was de eerste geweest, die, ofschoon onvoorbe» daehtelfjk hem vijandig tegemoet was getreden, maar de kleine tyran bad ten minste niets schyn- vraagt, dan de gemeente ver plicht is dat te geven, en daar om wilde hij er voor waarschu wen, dat men het schoolbestuur niet mocht verplichten om een gasleiding aan te leggen, om dan later weer te moeten betalen voor een electrische aansluiting, want spr. was een dergelijk ge val bekend en daar werd de gemeente gedwongen een electr. leiding toe te staan. Spr. had ook liever gezign, dat men van het gaslicht gebruik maakte, maar ais ze dat niet willen, is daar niets aan te doen. Dhr. Dieleman geloofde niet, dat 't schoolbestuur van Spui zoo'n staaltje uit zou halen, daar staan ze veel te hoog voor. De Voorz. zeide geen bezwaar te hebben om, als de Raad het liever nog eens overwoog, dit punt uit te stellen. Dhr. Weijns zou maar liever nu beslissen, doch hij was ver wonderd, dat dhr. 't Gilde die vroeger zoo voor electrisch licht was, nu bekeerd was. Dhr. 't Gilde begreep niet, wat dhr. Weijns daarmee bedoelde. Dhr. J. de Feijter gaf in over weging om het verzoek in te willigen, zooals het gekomen was. De verlichting met petroleum is slecht, dus is men verplicht die te verbeteren. En als het nu een verbruik van honderden kub. meters gas betrof, zou hy er anders over denken, maar aangezien het lichtverbruik zeer gering is, was hij voor toestem ming. Dhr. Kruysse geloofde ook, dat men het schoolbestuur niet kan verplichten om gaslicht te nemen; by zou ze dat zelf laten uitmaken. En dat dhr. 't Gilde volgens dhr. Weijns bekeerd zou zyn, is z.i. onjuist, want dhr. 't Gilde heeft zich altijd verzet tegen de wijze van uitvoering, maar zeide meermalen, zelf ook electrisch licht te willen hebben. Dhr. Dieleman wilde de ver keerde meening wegnemen, als zou men het schoolbestuur willen verplichten tot gaslicht. Dat was geenszins het geval. Maar de heiligs, Diets kruipends gehad, by had zich ook toen nog Diet gebo gen, toen hy vernam, dat die vreemdeling zijn oom was en hier de meester. Maar hy had hem behandeld als een overweldiger. Op het schoone gelaat van den knaap lag nevens trotsch ook goed. heid en opeuhartigheid, die voor hem innamen, zoo overweldigend, dat Kurt de trekken van het kind nu nog versch iu het geheugen had bewaard. Het was tenminste iets hemzeive verwant, dat lag in de oogen van deu kleinen Lso en de graaf legde zich steeds ernstig de vraag voor, wat voor een man er wel uit den knaap gegroeid mocht zyn. Wellicht was hy een waardig navolger, eeD trouw be heerder geweest vau datgone,wai Kurt iu zijn edel gemoed als vbd God toevertrouwd beschouwde, om zegen eu nut aan te brengen met goeden wil en alle krachten. Maar ook slechts w e 1 1 i c h t, eD van Katbarina' was dat stellig. De onzuivere neigiugeD en de lage denkwyze van den vader konden allicht sohadelyk hebben gewerkt eninden jongeman hetbeeldgaheel verwezenlijkt hebben, dat Kurt zich aarzelend en half weerstre vend van hem ontwierp. Toch kon hy zich niet meer vrijmaken van zaak is, dat als zij electr. licht nemen, kost het de gemeente 109, en als ze gas nemen, komt dat geleidelijk terug in de kas. Spr. vond het eigenaardig, dat men nu met dat verzoek komt, nu het krijgen van gaslicht slechts een kwestie is van een goede maand. Dhr. Weijns De kwestie elec trisch licht op Spui is al 9 jaren oud. Dhr. Oggol .wilde het verzoek ook toestaan, maar er aau toe voegen, dat de Raad beleefd ver zoekt van gaslicht gebruik te maken. We staan dan in ieder geval betere verlichting toe, terwijl ze nog vrij blijven. Dhr. Weijns herhaalde, dat de zaak van beid» kanten bezien was en daarom zoo'n verzoek zonder resultaat zou zijn. Bovendien is het hoog tijd, want de verlichting is er slecht. Dhr. Baert heeft wel gehoord van dhr. Oggel, dat zekere ge meente verplicht werd om electr. licht toe te staan in een school, maar hy heelt niet gezegd of daar ook een gemeente-gasfa briek stond. De Voorz. achtte de zaak vol doende besproken eu liet er over stemmen. Het verzoek werd met 7 tegen 2 st. toegestaan. Tegen de h.h. Baert en Dieleman. 16. Mcdedeelingen Voorzitter. De Voorz. deelde mede, dat thans door het gemeentebestuur vau Terneuzen was geteekend het contract voor gasafname van de Axelsche gasfabriek. In ver band daarmede vragen B. eu W. machtiging tot uitvoering van de noodige werken daartoe, zooals het bouwen van een kantoor en een fitters woning, aankoop bui zen, onteigening van grond, enz. Dhr. 't GildeKomt de tee- kening dier woning ook onder het oog van den Raad Da Voorz. acht dat niet wel mogelijk. Om geen stagnatie te verwekken, is het noodig alles zoo spoedig mogelijk af te wikke len en als dat nu op een Raads- de gedachte aan Leo, die de goed hartige opperhoutvester in hem had opgewekt en by besloot zich in zooverre terug te trekken uit zyn afgetrokkenheid, dat hij in stilte inlichtingeu omtrent zijn neef inwon. De beoordeelingeD luidden tamelijk eenstemmig; weliswaar had hy van zijnen vader bij diens schitterend uiter lijk ook een zekeren hoogmoed geërfd, maar hij had een helder hoofd en een warm hart en dat onkreukbaar eergevoel, hetwelk in het algemeen tot zelfs bij Gus faaf toe, het erfdeel der Sturzaehs was. De weliswaar baitstochte- lyka maar krachtige natuur kon ooder gimstige invloeden zich even heerlyk ontwikkelen, als zij in het tegenovergestelde geval ontaarden en verwilderen kon. Graaf Kurt had na alles, wat hij hoorde, den jongen man gaarne in een aangenanien toestand ge plaatst; maar eensdeels mocht Katharina niets ontberen, ander deels wilde hy Leo niet bloot stellen aan de verlokkingen van groote rijkdommen, zonder hem een degelijk tegenwicht te geven, Eindelijk viel als een helder licht in de ziel van Kurt de gedachte, dat het de beste en gunstigste uitweg sou zyn, als Katharina zitting moet wachten, kan dat niet. Men kan trouwens niet alle kleinigheden in den Raad ga@.n bespreken. Dhr. 't Gilde wilde ook nog vragen, hoe het met de arbeids- verdeeling zit. Blijkens het ver slag van de Tcrneuzenscheraads zitting is uitgekomen, dat er daar op gerekend wordt, dat voor de werken aan het gasnet op Ter- Deuzensch gebied ook Terneu- zensche werklieden zouden ge nomen worden. Maar nu Axel het volledig risico op zich neemt, zag hij gaarne die meening de kop ingedrukt door een uitge sproken besluit, dat het werk door Axelsche arbeiders wordt uitgevoerd. Wij hebben uitslui tend voor onze eigen werkeloozen te zorgen. De Voorz. antwoordde daarop, dat bij de conferentie tusschen de besturen van Terneuzen en Axel, door Terneuzen werd ge vraagd, ot er ook rekening zou worden gehouden met de buiten gewone werkloosheid in die ge meente en daarop had spr. toe gezegd, dat ook uit Terneuzen enkele werklieden te werk ge steld konden worden. Maar hoofdzakelijk zullen natuurlijk Axelsche werkkrachten worden aangenomen. De gevraagde machtiging werd hierna z. h. s. verleend. Vervolgens deelde de Voorz. nog mede, dat de werkzaam heden aan de uitbreiding van het gasnet zoodanig zyn gevor derd, dat deze week het licht op de Sassing zal kunnen branden. Omvraag. a. Dhr. Oggel achtte het naar aanleiding van het pas gebeurde ongeval weDschelijk om by de Z.-Vl. Tramweg Maatschappy er op aau te dringen, dat de tram in de kom met minder snelheid rijdt. De tram toch levert op verschillende punten gevaar op. Dhr. Kruysse vond dat vau een eersten wethouder eeu eigen aardige opmerking. Voor die vraag behoeft hij toch de mach tiging van den Raad niet? Het besluiten kon, den jongen graaf te huwen. Hij maakte zich geen gewetenszaak daarvan, in ditgeval aan het hart van zyn neet eenigen dwang op te leggen. Verkocht hy dit zonder liefde, alleen van wege het geld, welnu, zoo was hij toch in ieder geval nog door het lot begunstigd, een vrouw als Katharina te vinden beminde by echter de schoone erfgename, dan was hare hand dubbel gewin en Léo zou het geluk verworven hebben, waarnaar zijn oom in zijn jeugd tevergeefs gestreefd had. Dat hiDg nu waarlijk alles af van Katharina's besluit, want de graaf was vast besloten, den vryen wil van zyn geliefd kind op geen enkele wyze geweld aaD te doen. Ingeval Katharina tot een hu welijk kon besluiten, zouden zy en haar echtgenoot evenveel erven en wel op deze wijze, dat Katha rina van hare zyde tachtig duizend thaler als eerste hypotheek op het landgoed zou laten stasn, terwjjl baar overige vijftig duizend thaler in goede papieren uit de nalaten- schap zouüen worden uitgekterd zy behield de roerende goederen en het eerste recht als koopster van het landgoed, ingeval haar echtgenoot het aan anderen zou willen overdoes. Wordt vervolgd), AX i

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1