WIJNEN, - LIKEUREN, STERKE DRANKEN, LIMONADES, enz. Bockbier. II e u le I v e t H. 0. Landbouwers doet Uw voordeel! „Eroso", AH1ITII. m KÖOO Mooping Afbraak Prima ïauaf 65 cl, per Desch. Firma P. H. Veenhuizen, i Den bouw van het kantoorge bouw aan de Directeurs woning van de Gasfabriek. OPROEPING GEMEENTE - ARBEIDER. Advert ent iën. Verkrijgbaar A. J. de Jonge J. F. de Jonge-Marsielje WERKMANSBELANG Bekendmakingen. Aanbesteding Kantoor- gebouw Gasfabriek. Niet goedkoop en goed Doch goedkoop en best! Neemt proef! Of gebruikt ze weer Firma P. R. Ueenhuizen. Steeds verkrijgbaar C. N. DIELEMAN, nnilUni MART. SCHIEMAN, een Slagersleerling. bij A. DE REGT, F. Geensen. A. G. Viaander. Haar- wasschen Electr.Drogen Electr. Haarknippen. Atelier voor Haarwerken Alles aan billijke prijzen. F. ORLEBEKE, Dagelijks te bekomen: jem:. jpxetjecrs, Bij inschrijving te koop op Donderdag 16 December, Nu de ontvangst van het ver zoek heeft het voorgeschreven overleg met het betrokken bestuur plaats gehad. Wij achtten het als College ook wenschelijk om over deze aangelegenheid met den heer Inspecteur van het Lager Onderwijs te confereeren en het resultaat van deze bespreking was, dat wij de beschikking kregen over een drietal manieren om deze zaak op te lossen. Ie. het beschikbaar stellen van een tweetal lokalen van de Openbare Lagere School voor het Bijzonder onderwijs, welke inge- bruikgeving van tijdelijken aard zou zijn. Ons College acht deze op lossing niet in het belang van het onderwijs. Daarbij komt dat het onderling verband van het bijzonder onderwijs op die school wordt verbroken, en het tijdelijk karakter dat daaraan gegeven wordt, later door geen andere oplossing vervangen wordt 2e. het ruilen van de school gebouwen d.w.z. de Openbare Lagere School, na onttrekking aan den openbaren dienst ter beschikking stellen van de Chr. Nat. Schoolvereeniging. Overi gens als Gemeente de Chr. School in eigendom overnemen, waarvan de financieele uitkomsten van dien aard zijn, dat een niet noemenswaardig verschil ontstaat om 3e. aan deze oplossing volgens onze meening de meeste voorkeur te geven, nl. om aan dat bestuur het aangevraagde crediet te ver kenen. Hierdoor kan elk in eigen ge bouw het onderwijs blijven geven en het onderwijs ondervindt dan niet de minste storing. Daarbij blijft de gemeente de beschikking houden over het ge bouw van de O.L.School, hetgeen de gemeente een massa voor deelen biedt. Ter vergelijking van de kosten van ruiling en van bijbouwen is de volgende raming gemaakt a. Ruiling der scholen. Daartoe moet de school in de Nieuwstraat worden aangekocht en waarvoor een leening noodig zou zijn van f 40.000, a 5 rente, is f 1900 Jaarlijksche aflos 1000 Kosten verbouw f 3000, a 5 150 Aflos 300 Totaal f3350 b. Verstrekking crediet. Het schoolbestuur ont vangt wegensvergoeding van terrein en gebouw f40.000, a 6,214%, is f2485 60 Verstrekking van cre diet ad f 14000 a 4 665. Jaarlijksche aflos 500, Totaal f3650.60 Wij stellen dus voor: a. op het verzoek van het Bestuur der Chr. Nat. School vereeniging gunstig te beschikken en het aangevraagde bedrag van f 13.500 daar voor beschikbaar te stellen, onder voorwaarde dat deze plannen voldoen aan de be palingen van het Bouwbesluit b. voor dit bedrag eene geld- leening aan te gaan van ten hoogste f 14000.(onkosten inbe grepen) tegen eene rente van ten hoogste 5 met een jaarlijkschen aflos van f500.— te beginnen in 1928. Rente en aflossing te voldoen uit de gewone middelen. Dhr. P. de Feijter achtte het niet noodig veel van het voorstel te zeggen. Volgens de wet is het vragen van credieten door de schoolbesturen slechts een be leefdheidsvorm te noemen, want wat ze vragen, moet toch gegeven worden. Daar helpt niets aan. Maar toch zou spr. aan het le plan, nl. het beschikbaar stellen van 2 lokalen der openbare school de voorkeur geven. Als er plannen mochten bestaan om trent de stichting van een Her vormde school, waarover al eens gesproken is, zouden al de kos ten voor niets gemaakt zijn. Dat is wel niet te hopen en spr. zou het treurig vinden, als ze er niet eerder mee voor den dag geko men waren, want tegenwoordig hoort men er weer niets van. Maar het zou wel eens kunnen, dat door deze uitbreiding weer meer actie in het leven geroepen werd en dan zou het jammer zijn, dat er nu eerst f13000 ver morst werd. Dhr. Oggel kon hierop als voorzitter van de Chr. Nat. school vereeniging antwoorden, dat daar omtrent eerst nauwkeurig is geïn formeerd. Ook in 1920 is voor de uitbreiding, die toen noodi0 was, gevraagd of er kans bestond dat een Herv. school gesticht werd en toen, even als nu in 1926 heeft spr. een pertinent antwoord gekregen, dat zulk_ plannen niet bestonden. Daarom heeft het Chr. schoolbestuur vrij heid gevonden om hier een ver zoek in te dienen. Dhr. de. Feijter: Maar ook zonder die plannen blijkt uit de toelichting, dat het gevraagde plan maar een stuk werk is, want als de toename der leer lingen zoo voort gaat, zijn er straks weer enkele lokalen noo dig en wordt het zoodoende een dubbele school. Dhr. Oggel antwoordde daarop, dat uit zuinigheidsoogpunt thans 2 lokalen gevraagd worden en een 3e lokaal niet direct noodig is, maar wil de Raad crediet verleenen voor 3 lokalen meer, dan zou men dat 3e lokaal thans er voordeeliger bij bouwen en dan is er een dubbele school. Alleen bij invoering van het 7e leerjaar zou dan misschien weer uitbreiding noodig zijn. Dhr. Kruijsse bracht in 't midden, dat als in deze uitbreiding een prikkel mocht ontstaan om een Herv. school te stichten, dan mag de Raad dat niet in de hand werken. Dhr. Oggel zeide, dat het leenen van een paar lokalen van de openbare school toch maar van tijdelijken aard zou zijn later zou men toch moeten bouwen. Maar als er nu plannen bestaan voor een Herv. school, zou spr. gaarne zien, dat ze dan spoed maken, dan zou daar nog rekening mee gehouden kunnen worden en zou verbouwing overbodig zijn. Dhr. P. de Feijter weet niet, of die bestaan, maar wil er alleen voor waarschuwen, omdat het jammer zou zijn om dan zulke groote kosten te maken. Dhr. Weijns had liever gezien, dat pjen maar besloot tot het bouwen van drie lokalen. De Voorz. zeide dat daarover gesproken is, maar het is ge bleken, dat niet direct 3 lokalen noodig zijn en dus zou dan de schoolvereeniging iets vragen, waarop zij geen recht heeft. En wat de kosten betreft, heeft de secretaris der schoolvereeniging, dh. Van Luijk geantwoord, dat die niet meer zullen zijn, want dat de ruimte voor een lokaal meer toch beschikbaar blijft en of men dat er nu, of later bij zet, maakt in de kosten weinig uit, Dhr. 't Gilde zei verstomd te staan van hetgeen dhr. P. de Feijter naar voren bracht. Per- soonfijk is spr. een harde voor stander van de openbare school en zou die z.i. regel en de bij zondere school uitzonderingdienen te zijn, maar daar zijn partij eischt, dat hij deze regeling helpt uit voeren, zal hij er ook aan mee werken. Met respect spreekt hij van hetgeen de voorstanders der chr. school geofferd en gepresteerd hebben voor hunne scholendat was Titanenwerk. Maar de menschen, waarvan dhr. de Feijter spreekt, en zijn partijgenoten uit de Chr.-Historische Unie, wat willen die heeren? Willen zij parasiteeren op de gemeentekas Als er kosten zijn voor de bijzondere school, dan zullen zij het zijn, die kosten maken, als ze ten minste met plannen voor een Herv. school rondloopen, Nooit hebben ze iets voor de chr. school gedaan of over gehad, maar nu rijk en gemeente betalen, zouden ze ook een school willen stichten. Dhr. P. de Feijter voerde daar tegen aan, dat hij dhr. 't Gilde nog minder begreep, dan dhr. t Gilde hem, want hij is toch iemand van de S. D. A. P, die vrijheid, gelijkheid en broeder schap tot leuze maakt? Dhr. Kruijsse merkte op, dat wanneer hierin wordt toegestemd, er dan meer gegeven wordt, dan de wet eischt, want eigenlijk is er maar 1 klasse noodig. Spr. zou echter niet tegen het voorstel stemmen, maar wilde er maar op wijzen, dat wel eens gezegd wordt, dat de vrijzinnigen niet scheutig zijn voor het bijz. onder wijs, terwijl hij er nu evengoed als destijds voor de bijz. school te Spui aan meewerken zal, daar hij er voor is, dat aan iedere school goed onderwijs kan ge geven worden. De Voorz. erkende, dat als het totaal aantal leerlingen der school werd gedeeld door '48, het maxi mum per klasse, dan inderdaad maar 1 klasse meer noodig was, doch daar zou het onderwijs onder lijden. Dhr. Kruijsse was het daar mee eens, maar wilde er maar op wijzen, want zoo is onlangs gezegd bij het vragen om een overtalligen onderwijzer, dat het hoofd der bijz. school ambulant was en spr. is daar niet tegen, maar het is toch een feit, dat dit voor de openbare school bij de wet ver boden is, terwijl de bijz. scholen er die luxe op na kunnen houden. Dhr. Oggel was het er niet mee eens, dat maar 1 klasse noodig was, want er werd tot heden nog altijd een lokaal ge bruikt, dat eigenlijk geen kinder klasse isdit werd door den inspecteur van het onderwijs tijdelijk toegestaan in verband met latere verbouwing en nu die aan de orde is, komt dus ook die klasse in aanmerking. Spr. stelde echter op prijs, dat het verzoek met zooveel wel willendheid werd behandeld door de raadsleden. Het voorstel van B. en W. werd hierna z. h. s. aangenomen, waarna dhr. Oggel als Voorzitter der Chr. Nat. Schoolvereeniging dankte voor de goedgunstige be slissing inzake dit voor de school zoo belangrijk punt. De Voorz. sloot zich daarbij aan en hoopte dat de uitbreiding der school in de eerste plaats het onderwijs ten goede zou komen. (Slot volgt.) Marktberichten AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 14,— a f 14,10. Rogge f9,50 af 10,-Wintergerstf 11,- af 11,50. Zomergerst f 1150 A f 12,—. Haver f 9,— a f 10,—. Erwten f 18,—af21,—Paarden- boonen f—af Duiven- boonen f 13,— a f 14,—. Bruine- boonen f 15,a f 16,—. Lijn zaad f 15,af 16,Blauwmaan- zaad f 60,a f 65,—. Groen Vlas f6,a f7,—. Geboold Vlas f9,— a f 10,Gezwingeld Vlas f 0,85 a f 0,90. Aardappels f4,75 a f5,—. Stroo f20,— a f21,—. Koolzaad f af Mosterdzaad f a f— Boter f 1,50 a f 1,60. Eieren f 10,- af 11,—. HULST, 13 Dec. Graanmarkt. Tarwe f 14,— a f 14.50. Rogge f 11,af 11,50 Wintergerst f 11 ,- a f 11.50. Zomergerst f 12,— 12,50. Haver f 9,— a f 10,- zrwten f 16,— a f 19,—. Paarden- boonen f 12,—a f 12,50. Duiven- boonen f 14,— a f 15,—. Witte- boonen fafBruine- boonen f 15,— af 15.50. Lijnzaad f 14, a f 14,50. Aardappels f4,50 a f4,75. Koolzaad f af—, Boter f 1,50 a f 1,60 per KG Eieren 26 stuks f2,34. Slachtvee 2, verkocht 1. Varkens 57, ver kocht 33. Bestekken en teekeningen zijn van af Donderdag 16 December as. tegen betaling van f0,50 ter secretarie verkrijgbaar. Nadere inlichtingen worden door den Gemeente-Opzichter verstrekt. Inschrijvingsbiljetten, zoowel voor de massa, als voor één der perceelen, moeten vóór boven- genoemden dag en uur ten ge meentehuize zijn ingeleverd. Burgemeester en Wethouders van AXEL roepen op sollicitanten voor de betrekking van GEMEENTE-ARBEIDER Leeftijd tusschen 21 en 35 jaar. Weekloon f20,— per week, met 4 twee-jaarlijksche verhoogingen van f 0,50 per week. Pensioensbijdrage 4%- De benoeming geschiedt voor- loopig voor één jaar. Sollicitatiestukken op zegel in te zenden vóór 24 December a s. aan den Burgemeester. Op Vrijdag 17 December aanstaande hopen onze ge liefde Ouders en Groot ouders en hunne 30 jarige echtver (eniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen Terneuzen, 14 Dec. 1926 \r ereenio-ing- .A xel. Burgemeester en Wethouder van AXEL brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij op Dinsdag 21 December, des voorm. ten tien ure, zullen trachten aan te besteden! De Penningmeester dezer veree- nigingzal Zaterdag 18 December as. van 6 tot 7 uur zitting hou den tot het onvangen van de ach terstallige contributie. Diegenen, die ook over 1925 hun contri butie niet hebben betaald, wor den verzocht dit op dien datum of vóór 31 December a s. te vol doen, daar zij anders als lid zul len geschrapt worden. Axel, 14 December 1926. HET BESTUUR. Zijn onze VAN VOLLENHOVENS Bierhandel, Dranken'en Likeuren. (veevoeder) aan f2.50 per» 100 K G. Julianastraat. een partij eigen gesmolten vanaf 10 K G. aan f 1,— per K.G., ook voor wederverkoopers. TEVENS GEVRAAGD Markt, Axel. Neemt eens proef met de samengestelds electri se he scheikundige Mest stof de eerste en eenigste volledige meststof, welke terzelfder tijd den grond voedt en ontkorst. Leest nadere beschrijving en gebruiksaanwijze op de ver spreide circulaires. Alleenverkoopers voor Axel, Boschkapelle, Koewacht, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe en Zaamslag Télef. 38. Handelaren, AXEL. Voor Dames-salon en Voor Heeren-salon TEVENS: Coiffeur, Prins Hendrikstraat. Rosbief le kwal. f 1,30 per K G. 2e f 1,10 Boullie f 0,90 Schenkel f0,80 n Varkenslappen f 1,30 Varkenscottelettenf 1,20 Worst f 1,10 Spek f 1,00 Aanbevelend, Slager, Molenstr., Axel. WA VAN EEN SCHUUR, om 1 uur, bij S. VAJi HOEVE A te Kijkuit, met Gewaai, staande op den dijk te Sluiskil. Biljetten in te leveren uiterlijk 18 December a. s. bij den Dijk graaf van den Koegorspolder, den heer J. DIELEMAN, die nadere inlichtingen verstrekt. I

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3