PU ROL er op Raads verslag. Rechtszaken. buitengewoon zwakke, een zoo zwakke, dat daarop geen verdrag, dat voor de eeuwen bindt, mag worden gebouwd. Wij zijn overtui'gd, dat onze bezwaren tegen het tractaat u bekend zijn en willen die te dezer plaatse niet uitmeten. Wij pleiten dan ook niet voor eigen materieel voor- of nadeel want de meesten onzer zullen de nadeelen van het tractaat, althans in vollen omgang niet meer beleven doch wij zijn stellig overtuigd, dat de beslissing ten aanzien van het tractaat een historisch oogenblik vormt in onze geschiedenis. Wie thans een krachtige over tuiging heeft, doch desniettegen staande zou zwijgen, zou zich schuldig maken aan verzuim van zijn eersten plicht als vaderlander en zou zich terecht het verwijt der komende geslachten waardig maken. Het is daarom, dat wij spreken, spreken ook tot u, als onze sena toren, aan wie in het Parlement het laatste woord in deze zaak is. Naar onze meening eischt hej landsbelang, dat het tractaat in zijn tegenwoordigen vorm niet worde aangenomen. Concessies, die, onder invloed van vrees, uitgaan boven wat in gerechtigheid en billijkheid van ons kan worden gevorderd, ver zwakken wel, doch bevrijden niet. Trouwens, wie zou het Neder land moeilijk maken, daar het zich eenerzijds kan beroepen op zijn goed oud recht en anderzijds doet blijken van zijn bereidheid tot onderhandelen Wij gevoelen het gewicht van uw taak. Wij bidden u vooral toe wijs heid van Boven om zoo te be slissen, dat aan ons volk niets worde opgelegd, wat in strijd is met gerechtigheid en billijkheid". Waar is het? Voor deze vraag staat nog steeds een voerman uit onze ge meente, die de vorige week aan het Rijks-ontvangerskantoor in opdracht van een klant de be lasting kwam betalen en eer hij J- D. Bruggink kiezing van drie notabelen der Ned. Herv. Kerk. In de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer F. Dekker Fz. tot kerkvoogd, werd met 91 stemmen gekozen de heer aan de beurt was een bankbiljet van f25 op de tafel legde, üp het tijdstip, dat hij echter het aanslagbiljet met het geld aan den ontvanger zou overhandigen, was echter het briefje tot zijn ontsteltenis en ook tot verbazing der andere aanwezigen verdwe nen. En hoe men ook zocht, het was niet te vinden. Intusschen bleef de belasting onbetaald en In de vacatures, ontstaan door het bedanken van den heer J. P. Vercouteren en het niet toelaten van den heer L. de Regt Lz., werden gekozen de heeren J. de Bruijne Mz. met 127 stemmen en K. de Quelerij met 95 stemmen (Tern. Crt Directe Belastingen. Belanghebbenden worden eraan herinnerd dat de verschuldigde vraagt de voerman zich nog at termijnen hunner aanslagbiljetten „waar is het?" Het zijn rare inkomstenbelastingen met 1 De cember j.l. hadden behooren te zijn voldaan, terwijl de aanslagen in de Grond- en Personeele diefstal ieder veroordeeld tot 20 gld. boete of 20 dagen hecht. W. D., oud 37 jaar, landbouwer te Axel, is wegens dronkenschap veroordeeld (met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter) tot 14 dagen hecht. Veroordeeld wegens overtreding der Rijksbelastingwetten L. v. d. M., oud 34 jaar, koop man te Ter Neuzen, tot 5 gld. boete of 5 dagen hecht. F. L., oud 28 jaar, werkman te St. Nicolaas (Btot 25 gld. boete of 1 maand hecht. V. E. P., oud 35 jaar, voerman, te Clinge, tot 25 gld. boete of 1 maand hecht. tijden. Ouderavond. Zaterdagavond werd in een lokaal van de openbare school vergaderd door ouders van school gaande kinderen en de ouder commissie. De Voorzitter, de heer Van Houte, sprak zijn blijdschap uit, dat het bezoek bevredigend was en de aanwezigen de ware belangstelling toonden voor de openbare school niet alleen, maar I Boschkapelle. Belasting voor 1 Januari 1927 geheel moeten zijn voldaan, loop der bevolking. Gedurende de maand November zijn uit de gemeente Axel Vertrokken: Magdalena M. van Driei, dienst bode, Steenovens M 40, naar ook dat zij, zonder gelokt te worden door tractaties van choco lademelk met koekjes en sigaren of vroolijke voordrachten, enz toch kwamen kijken naarhetwerk, dat door hunne kinderen werd gemaakt en aldus gelegenheid hadden om waar te nemen, dat het openbaar onderwijs voor het bijzonder onderwijs niet behoefde onder te doen. Er werd van gedachten gewis seld over het puntenstelsel op de lagere school, terwijl ook de Leoni M. van Hulle (Wed. L. v. d. Casteel), zonder, Walstraat C 19, naar Roosendaal. Angelina van Acker, dienstb., Nieuwstraat G 59, naar St. Jan steen. Josina M. van Tatenhove, dienstb., Doorndijk O 56, naar Neuzen. Janneke H. de Klerk, zonder, Singelweg J 3, naar Neuzen. Maria E. de Moor, dienstbode, Sassing P 6, naar Neuzen. Jan Bapt de Ridder, zonder, Ter civiele openbare terecht zitting van Woensdag 8 December 1926 der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg is beëedigd als advocaat en procureur te Hulst, de heer Mr. R.J.J Lambooy. Niet aangeven van mond- en klauwzeer. Tegen den landbouwer N. uit Nieuwkoop werd door den ambte naar van het O. M bij het kantongerecht te Woerden wegens het niet aangeven van mond- en klauwzeer f2100 boete subs. 90 dagen hechtenis geëischt. De man was door den kanton rechter veroordeeld tot f 50 subs. 10 d. h. (Vervolg). 10. Vergoeding aan ouders van schoolkinderen. vraag werd besproken, waarom Weststraat D 59, naar Hulst er dit jaar geen St. Nicolaasfeest Izaak Pasveer, varensgezel Ingezonden Mededaelingen Het verzacht en geneest A.XEL, 14 December 1926 Zaterdag is op de Axelsche Sassing het gaslicht ontstoken. Het was weliswaar nog maar één lantaarn, doch men had er alles op gezet om dien avond gaslicht te hebben op' de Sassing en nu was het er. Verschillende gezin nen, die aangesloten waren, kon den natuurlijk nu ook hun kraantje open draaien, en men hoorde et zijn tevredenheid over uitspreken, temeer nog, zoo zei men, „nu het niets onder doet voor hel electrisch licht". Nu dit laatste durven we, gezien de verschillen de omstandigheden, waaronder van beide lichtsoorten gebruik wordt gemaakt, niet uitmaken. Dat oordeel spreekt men ook vaak uit, naar gelang men voor of tegen is, doch wel kunnen we verklaren, dat we onze straatver lichting (met gas) niet gaarne zouden missen voor deelectrische, die we in naburige gemeenten zagen. Naar we vernemen, wordt door de P. Z. E. M. op buitengewoon ijverige wijze gepropageerd om aansluitingen te krijgen aan hel electrisch net, zelfs zoodanig, dat de isolatoren op een# bepaald perceel reeds in den gevel wer den geschroefd, eer daardoor toe stemming was gegeven en wordt alzoo op de Sassing den schijn verwekt, dat dit noodig is, om dat als de menschen gas hebben, ze dan van geen electriciteit meer willen weten. Intusschen wordt van beide zijden hard gewerkt om „meer licht" te brengen. De gasleiding is reeds genaderd tot het viaduct van de spoorlijn op Schapenbout en zoo zal dus ook op die wijk spoedig de pe troleumlamp plaats maken voor de gasvlam. Maar tusschen haakjes wat gaat men met de gasoline- lamp op de Sassing beginnen Die zou misschien op Kijkuit goed van pas komen» was geweest op de school De reden daarvan was niet, dat het feest ntet op voorbeeldige wijze geslaagd was, maar om te voorkomen, dat het telken jare terugkeeren daarvan eentonig zou zijn en men nu liever voor dit jaar weerspaarde voor een school reisje. Bij verkiezing werden tot leden der commissie herkozen de heeren C. van de Casteel, C, A. Dekker, C. L. de Smidt en P. v. d. Burg In de vacature A. J. Hol werd gekozen dhr. C. Hamelink Bij voldoende belangstelling zal nog een ouderavond worden gehouden dezen winter, die om hetgeen men er zich van voorstelt belangwekkend kan worden Gloed afgeloopcn. 42 inw., naar Weststraat D Wemeldinge. Krijn van Cadsand, arbeider, Kanaal K 22, naar Lembeke (B.) Eduardus M. A. Acda, zonder, Walstraat C 36, naar Sas van Gent. Willem Dieleman en gezin, landbouwer, Prins Hendrikstraat EE 5, naar Biervliet Cornelis Jansen van Rosendaal, timmerman, Walstraat C 15b, naar Oostburg. Francois Haak, timmerman, Nieuwstr. G 73, naar Oostburg Christina de Kraker, dienstb Sassing Q 20, naar Vüssingen Ingekomen AnnaM. van Nieulande, dienstb. Markt C 11 inw., van Zuiddorpe. Mars. I. van den Broeke, elec tricien, Zeestraat A 22 inw., var. Toen gisteravond de tram van Waterlandkerkje 8.17 u. uit Zaamslag de Kerkdreel Camillus de Block, machinist, alhier binnenreed en reeds san? |Ju''anastr. E 168, van Rilland- Bath. Magdaiena Verhage-Lako, zon der, Nieuwstr. G 55, van Vlissingen Julia Petronella de Wilde, dienstb., Weststr. D 54, van Hulst. Amedé E. van Nieulande en echtg., bankwerker, Walstr. C 34, van Zuiddorpe. Willem Kluijfhout, koopman, Nieuwstr. G 76 inw van Arne muiden. Johanna van Dieten, winkeljuffr. alhier binnenreed en reeds gang vertraagde voor de halte bij de Herv. kerk, moest onverhoeds plotseling gestopt worden, omdat een man op de rails lag. De winkelier D. zou een kistje bier bezorgen bij een klant en wilde waarschijnlijk nog de rails oversteken, toen de tram nog pas op enkele meters afstand van hem aan kwam rijden. Hij viel echter, bleef liggen en zou onvoorwaar delijk door de machine gegrepen I Johanna var en gedood zijn geweest, indien! ,van^Pe'c'00rn niet door bijzondere oplettendheid Betrus de Lozanne, kok, van het machine-personeel direct j JX(T^r<Jstr- B 1, van Waalsort. Grietje van Eenennaam, zonder, zoo krachtig mogelijk was ge-i.,ju "TT" remd geworden. De locomotief r,'"s nendrikstr stopte nu op 1 Meter van D., die ongedeerd werd opgenomen en er met den schrik afkwam. We waren toevallig getuige van 19, van EE s Heer Abtskerke. Edmond Naessens en gezin, arbeider, Kanaal K 25b, van Ste ken e. Hendrika P. Waterland en doch- dit geval en kunnen daarom niet Hendrika P. Waterland en doch- nalaten onze waardeering uit te ler' zonder> Julianastr. E 139, van snrpk^n nvpr Hp nnipH»nHhaiH Amsterdam. Jan van Hoorn, arbeider, Ka- naalkade A noodw., van Amsten- rade. Emelie Sch. Audenaerd, dienstb. ZwartenhoekQ 38, van Westdorpe. dm weg in aanmerkinggenomer, Arrond.ReehtbanktoMiddelbura heeft in hare December de spreken over de oplettendheid, waarmee filet personeel de tram bediende. We herhalen, dat zonder dit, zeker een noodlottig ongeluk zou gebeurd zijn. De tram had een zeer matigen gang, doch de duisternis van den neve igen avond en de gladheid van had het anders kunnen zijn Gelukkig was dit niet het geval. De rechtbank zitting van 10 Tot onderwijzeres aan de I v°'gende vonnissen uitgesproken openbare school te Zaamslag1 de C., oud 21 jaar, arbeider (dorp) is in de vacature vante Hontenisse en M. v. G., oud mej. Knijff benoemd mej. J. F. ^9 Jaar' werkster te Ter Neuzen, Nijssen, van Sluiskil, zijnde no. 1 7"n ™/porpnc hpt zijn wegens het dronken maken van een kind, ieder veroordeeld tot 25 gld. boete of 25 dagen hecht. \r -j u j -T- i de oud 35 jaar en Vrijdag had te Terneuzen G. R., oud 75 jaar, beiden werk- de stemming plaats voor de ver- man te Ossenisse, zijn wegens der voordracht, met 6 stemmtn. Op no. 4, mej. A. C. Polderman werden 4 stemmen uitgebracht. Van verschillende personen zijn bij den Raad verzoeken in gekomen, om ingevolge art. 13 der L. Onderwijswet vergoeding te mogen ontvangen voor schoei sel, enz. daar hun kinderen meer dan 4 K M. van de school ver wijderd wonen. De Voorz. zeide, dat zooals in een vroegere zitting ïeeds was meedegedeeld, dat voor dit jaar nog geen rekening was gehouden met het gebruik van de gesub sidieerde autobus, die de kinde ren van Kijkuit naar de schoo brengt en haalt. Vandaar, dat B. en W. thans voorstelden om aan onderstaande personen de daarachterstaande vergoeding toe te kennen. De vergoedingen zijn berekend naar f 10, f 15 en f20 per kind en per jaar. A. de Beer f 33 95, Joh. van Cadsand f41.25, Ch. Dieleman f 12.50, A. Haak f2.50, Gelein Kaijser f 17.50, Weezen de Ker f60 Bast. Koekkoek f 17.50, G. Koekkoek f 10, P. Koekkoek f 10, C. de Koeijer f 15, Th. Meertens f 10, Andries Overdulve f22.50 Jacob Overdulve f 11.75. A van Overmeire f45, A. de Putter, f12 50, Lev. Schieman f63.75 A. van de Velde f26.25, Hubr. Willemsen f45, jac. Wolfertf 10. J. K. C. Wolfert f 7.50, P. F. Vel- leman f 11.25, Dirk Dieleman 17.50, Corn. Simon f7 50, G. J. L. Heerspink 6.25. Dhr. Kruysse vroeg van wel ken invloed de vergoeding voor de autobus kan hebben op de vergoedingen in het algemeen. Want het zou kunnen gebeuren, dat er ouders waren, die liever de vergoeding voor schoeisel in den zak houden en dan hun kin- ders te voet laten gaan, dan dat ze de kinders met de autobus naar school zien rijden en dan minder vergoeding ontvangen,en dan zijn de kinderen er de dupe van. Dhr. P. de Feijter had ook ge hoord, dat er 12 kinderen zijn, die ondanks de bus, nog moeten gaan. Dat is grievend voor die kinderen, vooral bij slecht weer, als dan hun kameraadjes met de auto naar school kunnen rijden en zij niet. Hij zou daarom ook gaarne zien, dat er ingegrepen werd en die toestand verbeterde. De Voorz. wist er niet van, dat die misbruiken bestonden en zal er een onderzoek naar in stellen. Z. h. s. werd het voorstel van B. en W. daarna goedgekeurd. 11. Sapplotoir-Rokior hon denbelasting. Voorgesteld werd dit kohier met 10 honden op een aanslag van in totaal f32. 12. Reclames hondenbelas ting. Ingevolge ingekomen bezwaren werd z. h. s. besloten om het kohier der hondenbelasting te wijzigen hls volgt C. Witte, wordt afgevoerd. W. de Jager, verminderd tot f3. A. Misseghers, idem. L. J. Wiemes, J. A. Boon, verminderd tot f 2. Adr. L. Wiemes, idem. 13 Verzoek om crediet ran de Nat. Chr. Schoolver- eeniging. Door deze schooivereeniging wordt verzocht voor de verbou wing der school, wegens het steeds toenemende aantal leer lingen in verband met de volgens bijgaande memorie van toelichting daaruit voortvloeiende werken gelden beschikbaar te willen stellen tot een bedrag van f 13500. Waar door het Bestuur naar de minst kostbare wijze van uit voering is gezocht, geschiedt deze aanvraag tot dit bedrag onder het voorbehoud, dat de ontworpen plannen door de Inspectie van het Rijksschooltoezicht op het I. o. worden goedgekeurd. (w.g.) J. M OGGEL, voorziter. H. VAN LU1JK, secretaris. Memorie van toelichting: Het Bestuur bij schrijven van 18 Oc tober voornoemd ziet zich ge noodzaakt door het steeds toe nemend aantal kinderen dat hare school bezoekt tot uitbreiding van leslokalen over te gaan. Met 1 April 1927 is noodig om aan de behoefte te voorzien. 2 leslokalen voor de le klas voor ruim 60 kinderen. 2 leslokalen voor de 2e klas voor 74 kinderen. 1 leslokaal voor de 3e klas voor 52 kinderen. 2 leslokalen voor de 4e klas voor 65 kinderen. 1 leslokaal voor de 5e klas voor 53 kinderen. 1 leslokaal voor de 6e klas voor 42 kinderen. 1 leslokaal voor de 7e klas voor 40 kinderen. Aantal benoodigde leslokalen voor 1927 10. Het aantal leslokalen in de be staande school is nu 8 terwijl een bijlokaal in 1926 is in ge bruik genomen waarvoor tijdelijk toestemming werd verleend. Derhalve is noodig geworden 2 leslokalen bij te bouwen om bij voortdurenden aanwas der be volking en hiermede in overeen stemming verhoogde aantal kin deren dat onze schooi bezoekt voor de eerstvolgende jaren ge holpen te zijn. De beschikbare grond thans nog bij de Vereeniging in bezit is aan de Oostzijde der bestaande school gelegen waarop het Be stuur zich voorstelt de aange vraagde lokalen te bouwen, hoofd zakelijk in overeenstemming met de in 1920 aangebouwde lokalen aan de Westzijde der school zie bijgaande teekening. Bij de uitvoering van dit plan is noodig de bestaande onder wijzerswoning af te breken en deze op ander terrein weer op te bouwen bij welk voornemen ten grondslag ligt al de afkomende bouwsloffen van deze woning weder te gebruiken bij den bouw der nieuwe woning. De Begrooting voor de ver schillende uit te voeren werken bedraagt a. Voor het bouwen van 2 lokalen f 6200 b. voor aanschaffen vanschoolmeubeien 600 c. voor afbreken en opbouw onderwij zerswoning 4550 d. grondaankoop voor de woning 1250 e. kosten voor toezicht op de uitvoering der werken 400 f. onvoorziene uit gaven 400 Totaal f 13500 Bij dit schrijven is ook ge voegd de verklaring aangaande de verplichte waarborg van 15%, of f2025. /0' De Voorz. zeide, dat B, en W. voorstelden het gevraagde crediet te verleenen, onder de volgende toelichting Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snij wonden, Ontvellin gen en allerlei Huidverwondingen VI WM HX3V"UV|'VU| I 7 r I C Ha«r A Hfol/nrl^Q In O H tl nt nnrln »-r» I r v *-> - -VWH1UV.J UL

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2