T Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaan deren Geïllustreerd Zondagsblad. No. 72. DINSDAG 14 DECEMBER 1926. 42e Jaarg. AXELSCHE COURANT Binnenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit biad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Nieuwe abonné's tegen 1 Januari op de ontvangen de vóór dien datum verschijnende nummers gratis. Deze bepaling geldt eveneens voor het Deze illustratie is voor de le zers van ons blad verkrijgbaar aan slechts 60 cents per 3 maan den, franco per post 85 cents. Geen illustratie in Nederland, welke voor zulk een goedkoopen prijs zooveel biedt. Wekelijks 16 pagina's met 50 tot 60 foto's en zéér boeiende lectuur. Kameroverzicht. Nauwelijks waren de algemeene beschouwingen omtrent de Staats- begrooting achter den rug, of de minister van Financiën gaf aan leiding tot een debat van zeer principiëelen aard. Men had het over den accijns op het geslacht en blijkens het voorloopig verslag hadden eenige Kamerleden gevraagd, of deze belasting niet kon verdwijnen. Minister de Geer vond hierin niet slechts aanleiding te betoogen, dat dit aan de schatkist jaarlijks 9 millioen zou koster, en dat onze geldmiddelen deze aderlating niet konden verdragen, maar tevens om nogmaals degenen te kapitte len, die maar steeds meer vragen en weinig belastingen wenschen. En Z.Ex. had hierbij het oog op de onlangs aangenomen moties van de heeren Bulten Suring, tot verhooging van de ambte naarssalarissen en tot invoering van het verplichte zevende leer jaar. De Regeering heeft, gelijk bekend, deze moties onuitvoer baar verklaard, omdat daarvoor de noodige gelden niet beschik baar zijn. De heer Albarda zocht hierin de gelegenheid om aan de R.-K. Zijn openhartigheid an recht- vaardighaid, die nooit een haar breed afweek rechts noch links, ayn onbegrensde goedhartigheid en zijn frissche humor, dat waren eigenschappen, waarin hetzinkend geloof aan menschwaarde van den graaf opnieuw bot anker wierp. De gade vau dan opperhoutvester was een beminnenswaardige vrouw, met oprechten zin voor al wat edel was en schoon, met een heldere levensbeschouwing en een praktisch© keuze, verlicht door een straal van echte zachte vrouwe lijkheid. Hier, in de stille een zaamheid van het woud, hier, tehuis, vond Kurt datgene, waar naar hij tevergeefs de wereld had doorzochttrouwe harten vol belangelooze trouw, vol opofferen de vriendschap. Zoo gingen jaren veorby Wel neigde hij zich in dankbare liefde tot zyn nienwe vrienden, in wier omgang leven en menschen hem weder ver schenen in een beter licht, maar pr was een persoon in de hout- DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. Kamerleden, die de moties hadden helpen aannemen, te verwijten, dat zij de consequenties niet durfden aanvaarden door mede te werken tot omverwerping van de tegenwoordige Regeering en tot het vormen van een zuiver democratisch Kabinet. De heer Van Schaik verweet den sociaal- en vrijzinnig demo craten, dat zij de crisis van den winter niet hadden mogen uit lokken, wetende, dat eene andere politieke partijverhouding dan toen bestond, niet mogelijk was. Hij althans gevoelde zeer weinig voor een samengaan met de beide genoemde democratische fracties. De heer Marchant toonde daar op aan, hoe stemmingen bewijzen, dat er wel eene democratische meerderheid in het Parlement aanwezig is, en dat het wachten dus nog steeds is op de demo craten van Rechts, die zich van de coalitie moeten los maken. Bij de begrooting van arbeid heeft minister Siotemaker de Bruine zich goed gehouden tegen over de krachtige oppositie, die ten aanzien van zijn beleid bestond. De begrooting werd z. h. s. aangenomen. Ten aanzien van den woning bouw heeft de minister zijn stand punt gehandhaafd. Het particulier initiatief blijft voorop staan, maar er is voor 1927 een bedrag van 12 millioen uitgetrokken als voor schotten aan bouwvereenigingen. Alleen als het particulier initiatief geheel tekort mocht schieten zal het Rijk zelf ingrijpen. Ten aanzien van de vraag, of de huurwetten nu eindelijk zullen worden ingetrokken, schijnt de Minister nog te aarzelen. In twee avondvergaderingen is .de Waterstaatsbegrooting behan deld. De behandeling bestond in een menigte vragen en klachten. Vier en twintig sprekers voerden het woord. En, nadat de minister al deze heeren had beantwoord, daarbij een zwerftocht makende door het geheele land, spraken bij de artikelen nog eens 18 leden. Dat men in één avond met dit geweldige werk gereedkwam, vesterswoniDg, die hem meer en od wederstaanbaarder aantrok, dan al de anderen die hem ketende tnet onverbreekbare banden en deze persoon was des opperhout vesters schoon en eenig kind. Hij beminde de kleine met hartstochte lijke innigheid, hij noemde haar zyn beschermengel, want het kind was den ouders geboren, na jarenlang hopen en wenschen tevergeefs in dezelfde ure, waarin hij, als vermoeid wandelaar, weder keerde uit verre landen in het slot zyner vaderen. De kom9t dezer beiden werd zeer verschillend gevierd. Eener- zijdsch de komst van het kleine meisje, anderzijdsch van hem, dien men verloren had gewaand, die zoo goed als van den dood was opgestaan terwyl in de hout vesterswoning de gelukkige moe der een warm dankgebed stamelde, verstikte in het kasteel schrik en ontzetting zelfs den kreet der verrassing. Maar het moet toch een gelukkige ure geweest zijn, waarin Katharina het licht der wereld had aanschouwd en Kurt terug kwam, want de kleine ging zichtbaar vooruit, werd schoon en verstandig, vroolyk en geestig. En hoe meer geest en gemoed zich by baar ontwikkelden, des j pleit meer voor de voortvarendheid van den Voorzitter dan voor de diepte van de gehouden redevoe ringen. Maar in de verschillende streken van ons land zullen de kiezers der Kamerleden kunnen lezen, wie voor de belangen van de streek in de bres zijn gespron gen. En dat is toch een rede voering waard Belangwekkender was het debat dat Donderdagavondwerdgevoerd bij de behandeling van de Af- deeling Vervoer- en Mijnwezen. Van verschillende zijden werd geklaagd over het helaas ook in ons land zoo in onrustbarende wijze toenemend aantal spoor wegongelukken. De Kamerleden vroegen om strijd, wat Z. Exc. tot bevordering van de veiligheid dacht te doen en vroegen om eene nieuwe commissie, welke den algemeenen veiligheidstoe stand op onze spoorwegen zal beoordeelen. De Minister meende dat het aanbeveling zou verdienen eerst het verslag van de com- missie-Kraus af te wachten, maar als de Kamer het wenscht, wil hij daartoe wel medewerken. Gelukkig, want de motie van den heer Van Braambeek tot het in stellen van een commissie, waarin ook de vakvereenigingen zijn vertegenwoordigd, werd zonder stemming aangenomen. Het tweede punt was de Zon dagsdienst op onze spoorwegen. Natuurlijk drongen weer de heeren Duymaer van Twist en Zandt aan op zoo groot mogelijke beperking. De anti-revolutionaire heer v. d. Vegte hevindt zich in dit opzicht in een uiterst moeilijke positie. Uit den grond van zijn hart zou hij natuurlijk gaarne met den heer Duymaer en de zijnen medegaan, maar als bewindsman heeft hij op verschillende belangen te letten en dan erkent hij de onmogelijk heid vhn verdere beperking van den dienst op Zondag. Bij het hoofdstuk Financiën vormde de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Mid denstand de hoofdschotel. Het is de verschillende banken, die op dit gebied werkzaam zijn, niet te sterker opende zich het hart van den graaf en bracht daarin bloesem op bloesem vaneen nieuw ontwaakt leven. Met vaderlijke zorg bestuurde hij hare opvoeding, waakte by over hare neigingen en vormde haar talenten. Hij ontsloot haar den ryken schat van zijn eigen kennis en sierde haren geest en haar hart met onver- gankelijkeu glans. De eerste in drukken, die zij ontving vau haren vriend en leermeester, werden op gunstige wijze getemperd door den humor van haren vader en het opgewekte bedrijvige toezicht harer moeder, dat ook aan de huiselijke werkzaamheden een zekere poëtische bekoorlijkheid verleende. Katharina was trouwens aller lieveling, zij bezat het groofe onschatbare geheim, de viouwen te bevallen zoowel als den man nen hare schoonheid, hare vroo- lijke levendigheid, die nooit of nergens kwetsten, sloten allen nijd uit. Daar was geen schuchter, door de natuur of het lot stief moederlijk bedeeld meisje in een vroolyken kring, of Katharina ontdekte haar, trok haar aan en verwarmde haar hart door de goedheid en de vriendelijkheid harer woordengeep arme link- ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. voor den wind gegaan. De Re geering is sedert 1914 bezig zich garant te stellen voor bedragen, welke steeds hooger oploopen. Men is begonnen meteen bedrag van 1 millioen, thans gaat de garantie niet minder dan 10 mil lioen bedragen. De Bank verkeerde n.l. in het laatst van het vorige jaar in een ongunstigen financieelen toestand, zoodat het gevaar zeer groot was, dat het Rijk zou moeten bijsprin gen. Een reorganisatie was daar om noodig, welke met steun van de Nederlandsche Bank en de Regeering plaats had onder leiding van Mr. Beijen, zoodat men hoopt, dat de Bank thans voor zichzelf zal kunnen zorgen en het ver leende crediet niet zal behoeven te worden aangesproken. Even kwam ook hier weer de politiek om den hoek kijken. De heer Van Dijk toch begreep niet, dat de Regeering zoo krachtigen steun wilde verleenen aan de Algemeene Centrale, terwijl een verzoek aan de Katholieke Hanze werd geweigerd. Minister De Geer bewees afdoende, dat dit laatste volstrekt niet was geschied om politieke- of geloofsoverwegingen, doch uitsluitend op materieele gronden. Overigens hoorde men slechts de gewone vragen en klachten, die den Minister weinig last ver oorzaakten, zoodat ook deze be grooting zonder stemming werd goedgekeurd. Ook de behandeling van de begrooting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen bracht vele oude kennissen ten tooneele. Maar vermakelijk, althans voor den buitenstaander, was het theo logisch dispuut tusschen den Utrechtschen hoogleeraar Prof. Visscher en ds. Lingbeek over het godsdienstig onderwijs aan de universiteiten. De eerste is tegen de theologische faculteiten aan onze hoogescholen en vóór bijzondere universiteiten, de laat ste juist andersom. Maar wij werden geheel gerust gesteld door de mededeeling van den hoog leeraar, dat ook hij alle artikelen sche jonge man, dien zij niet be moedigde en ophief door haren vriendelijken glimlach door den lieven blik, welke een schuchtere hulde beloonde, zoo goed als de opmerkzaamheid van hooger ge plaatste vereerders. En waar het gold vreemde schoonheid en vreemde verdiensten te huldigen, daar was Katharina zeker de eerste, de warmste lofredenaarster. Zij maakte volstrekt geen ophef van zichzelf, zy bleet zoo onge kunsteld bij al de verkering, die haar ten deel viel, zij maakte haar dankbaar en biyde, nooit trotsch. Zy wist het allen naar den zin te maken zoo opmerk zaam eerbiedig zy was jegens ouderen, zoo lief en vroolijk was zij voor de kinderen, en zoo goed en vriendelyk jegens hen, die in jaren met haar gelijk waren 1 Het hart van meer dan een jongmenseh uit haren kring was dit schoone kind des wouds in stille of openbare liefde toegeneigd. Maar het scheen, als bemerkte zij dit niet, zy bevoorrechtte geen enkele, zelfs niet door een vluch- tigen blikzy was met allen tegelyk vroolyk en ongekunsteld. Haar ziel lag in haar helderbruine oogen, zoo helder eu diep, als het water van eea bergmeer, op welk.» van de gereformeerde belijdenis onderschrijft. Welk een gerust stelling, maar wat te zeggen van een dergelijk debat in het Par lement Minister Waszink loopt rond met belangrijke reorganisatie plannen, die bijna het geheele lager-, middelbaar- en voorberei dend onderwijs betreffen. Het lijkt ons echter juist met dhr. Ketelaar aan de politieke tijdrekenkunde te denken. Er zijn wel meer Mi nisters geweest, die weinig of niets hebben gedaan, maar bij hun weggaan vele groote wets ontwerpen lieten liggen, die dan meestal naar de archieven ver huisden. Het Verdrag met België. Hoogleeraren en oud-hooglee raren van de Landbouwhooge- school te Wageningen hebben tot de Eerste Kamer een request gericht, waarin zij verzoeken te voorkomen, dat het ontwerp-ver- drag met België ongewijzigd worde bekrachtigd. De A n t i - R e vol u t i o n ai re n Honderd bekende anti-revolu tionairen in den lande hebben Zaterdag aan de anti-revolutionaire leden van de Eerste Kamer een adres gericht, waarin zij zeggen zich verplicht te achten hun ge voel van teleurstelling en droefheid over de beslissing der Tweede Kamer onder de aandacht te brengen. Zij aarzelen niet te constateeren, dat dit zoo ingrijpende tractaat den steun, wat een belangrijk deel van het anti-revolutionaire volk aangaat, mist. Afgedacht nog van het verzet, dat buiten de Staten-Generaal tegen het verdrag leeft, is van groote beteekenis het feit, dat het tractaat in de Tweede Kamer is aangenomen met slechts 50 tegen 47 stemmen. Wanneer men nu bedenkt, dat onder de voorstem mers er, althans wat de anti revolutionaire fractie betreft, wa ren, die met vele bezwaren voor stemden, dan is ook de meerder heid in onze Tweede Kamer ten gunste van het verdrag wel een grond men zien kan geen enkel golfje, nog zoo klein, deed de stille oppervlakte rimpelen. Eu zoo was Katharina achttien jear geworden en haar leven was heengegaan als een enkele heldere lentedag. Maar de lente ia ver gankelijk als haar bloesems en vlinders en ook in Katharina's leven verschenen langzamerhand de zorgen. Graat Kurt, reeds lang ongesteljj en lijdende aan duize lingen en congesties, werd plot seling getroffiD dooreen beroeyte. Hij herstelde weliswaar «enigszins door de hulp van bekwame dok ters en door Katharina's liefde volle verpleging, maar hij bleef bedenkelijk zwak en was opeens een grysaard geworden. Met zyn broeder had geen verzoening plaatsgehad. Kurt bad weliswaar mondelinge uitleggingen verme den, maar hij gaf per brief lucht aan zyn toorn, toen hy met schrik ontdekte, hoe gewetenloos en lichtzinnig Gustaaf had huisge houden. Deze deed geen pogingen om zijn levenswijze te veranderen, hij moest bedaard den tijd af wachten, waarop de bezitting k> ra als erfdeel toeviel en hy nam zich nu voor iD dien tjjd geen gebrek te lyden, Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1