aan zoodanig onderwijs op het platteland niet groot. Reeds het onderwijs in de Vrije- en Orde oefeningen is hier verre van po pulair en tal van ouders verlan gen voor hun kinderen vrijstel ling van dit onderwijs. Het Hoofd der Openbare School (w.g.) D. A. VAN HOUTE. Dhr. 't Gilde betreurde het, dat we dit gezonde en nuttige on derwijs hier moeten missen en als hij zich bij het voorstel van B. en W. neerlegt, is dat alleen omdat geen der onderwijzers de bevoegdheid heeft voor dat vak ofschoon men kan leeren, wat men niet weet. Ook met de overige argumenten van het hoofd der school was hij het niet eens Het voorstel werd z.h.s. aan genomen. 7. Verzoek Burgerwacht. Daar gedurende de winter maanden op de schietbaan geen schietoefeningen kunnen worden gehouden, is door den comman dant dei burgerwacht „Axel" ge vraagd om een lokaal, ten einde die oefeningen binnenshuis te houden, waarvoor door den Bonc van Burgerwachten een marga- geweer beschikbaar is gesteld. B. en W. achtten het gymna stieklokaal der openbare schoo daarvoor het meest geschikt en wilden dit daarvoor afstaan onder voorwaarde, dat het onderwijs er geen last van ondervindt en event, beschadigingen komen voor rekening van de burgerwacht Dhr. 't Gilde was verwonderd over dat verzoek. Niet alleen omdat hij tegenstander van de burgerwacht is, maar ook om de symboliek van B. en W. Als ze geen plaats hebben voor die schieterij, welnu dat die revolu tiebestormers dan ergens anders onderkomen zoeken, b v. in de bijzondere school. Waar toch het gros dier menschen hun hart verpand hebben aan die school en daar als het ware voor de burgerwacht zijn opgeleid, was het 't best dat ze daar ook hun talenten toonden. Dhr. Dieleman kwam daar tegen op. De burgerwacht is niet een zaak van Axel alleen, maar is over geheel ons land georga niseerd. En als nu dhr- 't Gilde meent, dat daarvoor de Chr. school gebruikt moet worden, dan zei spr. „dat is iets van dhr. 't Gilde". Want de burgerwacht omvat menschen van allerlei ge zindten en dus is het een zaak voor de gemeente en niet voor 't schoolbestuur. Spr. geloofde zelfs, dat het standpunt dat dhr. 't Giide gelieft in te nemen, hem verbiedt om een dergelijke voor stelling van zaken te geven. Met op één na (van dhr. 'tGilde) algem. stemmen werd het verzoek ingewilligd. 8. Verzoek comité Ronjjnen- tentoonstelling. Door het comité van de Konijnen- en Pluimveetentoon stelling alhier was gevraagd een of meer medailles beschikbaar te stellen. Op grond daarvan dat de Raad het standpunt deelt, dat de veeteelt op elk gebied gesteund moet worden, stelden 3. en W. voor om twee zilveren medailles aan die tentoonstelling te schenken. Z. h. s. werd daartoe besloten 9. Steun voor emigratie. De Voorz. deelde mede, dat naar bekend is, (in het voorjaar van 1926) verschillende personen met voorschot van de gemeente, naar Canada zijn gegaan, teneinde aldaar hun positie te verbeteren. Onder die personen behoort J. A. van Hoorn, die zijne vrouw en drie kinderen achterliet. Thans is diens positie zoodanig, dat hij gaarne zag, dat zijn gezin zich mede aldaar vestigde. Om dit te bewerkstelligen heeft de Emigratie Centrale Holland de noodige inlichtingen daarvoor in gewonnen, welke zoodanig luiden, dat voor dat gezin de reiskosten f850 bedragen, waarvan f450 door het Rijk als voorschot wordt gegeven, mits de gemeente dan f400 ter leen verstrekt door tusschenkomst van bovengenoem de Emigratie Centrale. Voorgesteld werd, om dit be drag pp voorschot te verstrekken, teneinde dit gezin naar Canada te doen reizen. Dhr. Kruijsse had in het schrijven der Emigratie Centrale gelezen, dat zij alleen tusschen komst verleent, als de informatie's gunstig zijn, en vroeg daarom of in omgekeerd geval die steun ook vervalt. De Voorz. antwoordde daarop, dat als geen gunstig bericht komt het Rijk ook geen steun verleent en nu is de bedoeling van B en W., dat ook alleen geholpen wordt, als het Rijk vóórgaat. Dhr. Dieleman wilde geen aan merking maken op het voorstel maar vroeg, of daarmee wordt voortgegaan, als er soms meer deren in dat geval verkeeren. De Voorz.B. en W. hebben dit besproken. Maar toch maakt het eenig verschil, omdat deze man reeds in Canada is. En als we hem nu niet helpen, dan staan we er toch -voor om de vrouw met haar kinderen te helpen. Dhr. Dieleman vond het goed, dat B. en W. helpen om dat gezin weer bijeen te brengen het be hoort ook zoo, maar hij zou het jammer vinden, als er straks anderen zijn, die naar Canada willen en dan niet geholpen werden. De Voorz.We leggen ons niet vast, maar als steun nood zakelijk is, zullen B. en W. die evenzeer verleenen. Dhr. 't Gilde wees erop, dat het hier een moreele plicht was van B. en W. en dat men niet moest spreken van „willen". Van Hoorn is naar Canada gegaan, omdat hem daar wellicht een beter lot wachtte. Niettegen staande hij hier vast werk had, hebben B. en W. hem weg ge holpen, terwijl zijn vrouw en kinderen hier bleven. Het is thans maar plicht, dat B. en W nu het overig deel van dat gezin ook weg helpen. Z. h. s. werd daartoe besloten. (Wordt vervolgd A.XEL, 10 December 1926. Naar we vernemen hebben de buitenwijken in de afgeloopen week ongestoord geprofiteerd van het electrisch licht. Er zijn daar nu 72 perceelen aangesloten en meerdere wachten nog op instal latie. Dat een en ander ook buiten de kom zoo vlug van stapel ging is, naar we vernemen, mede te danken aan de krachtige mede werking van verschillende land bouwers. Naar verluidt moet ook financieel het gebruik nogal mee vallen. Aan de beurt is nu de gasuit- breiding en ook op die afdeeling wordt met spoed gewerkt om aan sluitingen zoowel voor licht als voor verwarming tot stand te brengen. Vooral op de Sassing weert men -zich dapper. Kostelooze RQwIelplaatjes. In het tijdvak van 13 December 1926 tot en met 8 Januari 1927 zal in deze gemeente gedurende twee avonden per week, n.l. des Dinsdagsavonds van 61/*— 8Vj uur en des Vrijdagsavonds van 57»77s uur ten kantore van den Ontvanger der Directe Belas tingen, enz. gelegenheid worden gegeven voor de behandeling van aanvragen, ter verkrijging van kostelooze rijwielbelastingmerken voor het jaar 1927. De korenmolen te Groenen dijk is thans definitief door het Rijk overgenomen voor de som f 2000. Daarmede is de histo rische molen, die van de ach- tiende eeuw dateert, behouden. „M. Crt." Het zeilschip Terneuzen 26, schipper Hokken, met zand naar België bestemd, is Woensdagnacht op de Schelde nabij Antwerpen door een zeeboot aangevaren en gezonken. De schipper en zijn medevarende zoon en dochter zijn gered. Maandag 1.1. is door tot nog toe onbekende oorzaak brand ont staan in het hotel van de wed. M. te Philippine. De brand is ontstaan op een zolderkamertje dat gedeeltelijk werd vernield. Door spoedig optreden kon erger worden voorkomen. Naar „Zei." verneemt, za zich dezer dagen als advocaat te Hulst vestigen mr. Lambooy, thans advocaat en procureur té Den Haag, zoon van den tegen- woordigen Minister van Oorlog Door de vereeniging „Groe ne Kruis" te Breskens is een actie op touw gezet om meerdere leden en inkomsten te verkrijgen ten einde' een zuster alleen voor Breskens te verkrijgen. Deze actie heeft zulke gunstige gevol gen gehad, dat aanstelling van een tweede zuster daardoor een feit is geworden. Br. Crt. „Zei." verneemt uit betrouw bare bron, dat men voornemens is, ten behoeve der douane te Selzaete een gfenskantoor te bou wen aan de Westzijde van het kanaal GentTerneuzen, naast het café van den heer S. de Noc- ker, dus ongeveer op 20 Meter afstand der Hollandsche grens De stand van het oude kantoor (aan de haven) heeft voor de douaneformaliteiten te land reeds verschillende moeilijkheden op geleverd, welke nu worden on dervangen. Ingezonden Mededeelingen Verstopping of moeiiyke en onregelmatige stoel gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mtynhardt's Laxeertabletten Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. Raad van St. Janstcen. (Slot). In besloten zitting werd over gegaan tot het aangaan van een geldleening groot f32.700 met 40-jarigen aflos. De Boerenleen bank kon deze leening niet plaat sen, weshalve naar particuliere banken werd omgezien. Daar geen geld meer mag worden uitgegeven voor zgn. herhalingsscholen en B. en W. toch op prijs stellen, dat na het verlaten der lagere school nog gelegenheid bestaat om onderwijs te ontvangen op die school, hebben deze een regeling ont worpen voor de inrichting van cursussen voor voortgezet lager onderwijs en de vergoeding daar voor aan de onderwijzers. In 't kort komt deze hier op neer le. Er moeten minstens 15 leerlingen zijn voor iederen cursus. 2e. De cursus loopt over 2 jaar, is verdeeld in 2 viermaan- deiijksche klassen en wordt ge houden van 1 November tot 31 Maart, gedurende 150 uren. 3e. Het onderwijs omvat de vakken lezen, rekenen, Nederl. taal, aardrijkskunde en natuur kunde. 4e. Minstens 8 dagen tevoren wordt kennis gegeven van het houden eener cursus met mede- deeling van leerplan, rooster en lijst der leerlingen. 5e. De vergoeding bestaat in: f 1 per lesuur, met maximum f 1.50 f25 voor licht en vuur en f 15 voor het hoofd van den cursus. 6e. De leerlingen moeten daar voor bijdragen 5 cents per lesuur, dat ten goede komt aan de onder wijzers, die dat desgewenscht per avond kunnen innen. Ze zijn ook bevoegd om leerlingen daar van vrij te stellen. 7e. Bij onwettig verzuim van 3 achtereenvolgende schooltijden wordt een leerling geschrapt. 8e. Na afloop van een cursus wordt door het hoofd rapport uitgebracht bij B. en W. In verband met dit ontwerp was door de schoolhoofden een rapport ingezonden aan den Raad, waarin werd geadviseerd om In art. 1 het minimum leer lingen op 10 te brengen. Artt. 2, 3 en 4 kunnen onver anderd blijven. In art. 5 de vergoedingen te brengen op f 1.25 per lesuur, max. f 187.50, ten einde het te hooge schoolgeld te verminderen 35 te geven voor vuur en licht en f25 voor het hoofd. Het schoolgeld te bepalen op 25 cent per week, armlastigen uitgezonderd- De inning van schoolgeld door de onderwijzers is af te keuren le. omdat deze niet kunnen vaststellen wie meer of minder zullen betalen 2e. omdat zij geen bevoegdheic hebben slechte betalers tot be taling te dwingen. 3e. zij niet vrij staan tegenover de leerlingen, wat het prestige kan schaden. Het stelsel niet komen, niet betalen, werkt achterblijvers in de hand. De inning der schoolgelden dient van gemeentewege te ge schieden. De Voorz. zeide, dat B. en W. niet van hun ontwerp wenschten af te wijken, daar dit h. i. aan redelijke eischen voldoet. Dhr. Vergauwe Er wordt dus voorgesteld een vergoeding van f 1.05, terwijl de onderwijzers f 1.50 vragen? Is het schoolgeld voor ieder gelijk Spr. meent dat er weinig animo voor dat onderwijs bestaat. De Voorz. antwoordt, dat arm- lastingen vrijgesteld kunnen wor den. Wat die 5 cent betreft, dat is een deel van het inkomen der onderwijzers en is expres zóó geregeld, omdat nu leerling en onderwijzer beiden belang hebben bij een goed bezochten cursus. De deelname zal nu wel toene men er zijn te Heikant reeds 16 en op het dorp 12 leerlingen. Te Clinge zijn er wel 40. De regeling van B. en W. wordt hierna z. h. s. goedgekeurd. Aan Th. de Meester en J. Danckaart wordt ontheffing ver leend van schoolgeld van af 1 Mei jl. Bij de omvraag vroeg dhr. Vergauwe, of het nu eindelijk geen tijd werd, dat het zgn. Rospad, waarover hij al meer geklaagd heeft, eens verbeterd werd. Er moeten daar menschen van 80 jaar en ouder passeeren om ter kerk te komen en het is onbegaanbaar, zoodat als de men schen thuis komen, ze wel een bad zouden moeten nemen om weer schoon te worden, tenzij ze over het geploegde of met knollen begroeide land hun weg zoeken, wat natuurlijk ook bezwaarlijk is zoowel voor voet gangers als voor de eigenaars of pachters dier gronden. Postboden, geestelijken en politie (als die er komt) gaan er met levensgevaar door en het is een wonder, dat er nog geen ongelukken gebeurd zijn. Spr. zou eens willen uitge maakt zien wie daar onderhouds plichtige is. Er zijn ongeveer 40 menschen, die daar geregeld moe ten passeeren en 5% rente op brengen van f3000 kapitaal aan het Kerkbestuur. Het zou dus niets te veel zijn, als dat ook eens een handje toestak, om die stumpers te helpen. Spr. heeft medelijden met die menschen, die met zoo veel moeite hun kerkelijke en burgerlijke plichten vervullen. Als omgekeerd het gemeentebe stuur of de leden van het kerk bestuur er toe genoopt werden, gelooft spr., dat deze zouden zeggenik dank je, ik ga niet ter kerke. Spr. zou gaarne zien, dat aan dien toestand spoedig een einde kwam. De Voorz. zegt toe, dat B. en W. zullen trachten het te ver beteren. Dhr. Vael acht dat ook zeer wenschelijk, het is een ellendig pad en de sintels zijn toch zoo duur niet'. Op de vraag van dhr. de Potter, wie onderhoudsplichtige is ant woordde de Voorz., dat hij ver moedt de aanpalende eigenaren. Spr. zegt, dat bij opname der voetpaden het pad in voldoenden staat was. Dhr. Vergauwe Komt de vuils- kar daar wel eens De Voorz. gelooft van wel, maar er zijn altijd menschen, die zich daaraan niet storen en alles maar neergooien. Dhr. VergauweDan moet de politie optreden. Ook het brugje evert gevaar op en was beter te maken met steenen palen en ijzeren leuning. De Voorz.: Dit is al herhaal delijk gemaakt, doch wordt door kwaadwilligen gebroken. Dhr. de Potter vindt het wel noodig, dat nu de wegenwet er is, een oogje in 't zeil wordt gehouden, en te vernemen waar en welke wegen worden aange legd en of die in 't belang zijn van de streek, want mogelijk worden weer groote kosten ge maakt voor wegen, waarvan zoowat niemand nut heeft. Wel licht, dat de burgemeester zulks in een vergadering met zijn collega's ter sprake kan brengen. De Voorz. antwoordde dat van het gesprokene nota zal worden genomen. Dhr. Vergauwe wenschte er dan nog op te wijzen, dat het loon van den gemeentewerkman ad f 2.50 per dag maar weinig is. Beter vond hij f3 te geven en dan den man te belasten met kleine verbeteringen en herstel lingen aan de wegen tevens zou hij de bevoegdheid moeten hebben als onbezoldigd Rijksveldwachter, om proces-verbaal op te maken, als de wegen worden stuk gereden of overbelast zijn. Dhr. de Potter heeft daar ook al eens over gedacht en zou den man in dat geval f 24 per week willen geven. Dat heeft men voor een gezin met kinderen noodig. Dhr. Vael wilde niet over het dagloon spreken, maar het idee om den weg zelf te repareeren kan hij niet steunen. Dat is een afzonderlijk vak, dat men geleerd moet hebben en anders doet men meer kwaad dan goed aan de wegen. Dhr. Plasschaert bevestigde dit en zei ook in zoo'n geval onder vonden te hebben, dat er meer stuk dan heel gemaakt werd, waarmede ook dhr. Vonck het eens was. Dhr. de Potter zeide, dat het verschil geeft, met welke men schen men te doen heeft, maar de hier bedoelde Rottier, dat best zou leeren. Dhr. Vergauwe acht hem ook een vernuftig man, die dat best zou kunnen. Hij stelde voor hem f 3 per dag te geven. De Voorz. was daar tegen. In 't particulier bedrijf wordt lang geen f 2.50 loon betaald. Het is voldoende en ook heeft de man zelf er nooit over geklaagd. Dhr. Potter vond f3 een mini mum loondat is absoluut geen cent te veel. Maar het is tegen woordig zoo gesteld Wie weinig doet krijgt veel en wie veel doet krijgt weinig. Dhr. Vergauwe: Juist, die den haver verdienen, krijgen ze niet. Voor baantjesjagers met licht werk worden duizenden betaald en de verhoogingen van salaris voorgeschreven en bij de werk- menschen steekt het op 2 kwartjes. De Voorz. achtte een dagloon van f 2 50 volgens den eisch van den tijd. Dhr. de PotterEen gezin van een man kan misschien met f 1 per week toekomen, maar hoe de werkmenschen er komen tegen woordig, dat begrijp ik niet. Men zegt wel eens ze leven toch, maar spr. weet niet of men dat leven kan noemen. Wat is er niet noodig, als er ziekte of be valling komt in een werkmans gezin. Hoeveel komt men er niet te kort? Het loon is beslist te weinig, burgemeester. Denkt U den toestand van zulke men schen maar eens in of gaat er eens zien, wat ze eten, hoe ze wonen en slapen. Dhr. Vergauwe: Zoo'n werkman heeft toch ook nooit eens een appeltje voor den dorst of buiten kansje Dat is altijd hetzelfde, want hij staat in dienst van de gemeente en moet dus steeds beschikbaar zijn. De Voorz. ontkende, dat de man aan willekeur van het ge meentebestuur onderworpen is. Hij staat ook in dienst van polderbesturen en boert nog in t klein in zijn vrijen tijd. Hij behoeft dus niet van dat dagloon alleen te leven en trouwens klaagt de man ook niet. Dhr. de Potter besprak nog maals den toestand der arbeiders tegenover de werkgevers en als hij dan op zich zelf keek, met een redelijk salaris, dan kon hij niet anders zeggen, dan dat d^

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2