#i èèl Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 71. VRIJDAG 10 DECEMBER 1926. 42e Jaarg. m j». J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. Zitting van 7 December 1926. Aan hetgeen in ons vorig num mer over het in deze vergade ring verhandelde is vermeld, kan nog worden toegevoegd, dat de notulen behoudens eenige op merkingen van dhr. 't Gilde wer den goedgekeurd. Deze betroffen voornamelijk de kwestie van de cokesprijzen en de cokesverkoop, waaraan dhr. Oggel de opmer king toevoegde, dat als dhr. 't Gilde wil zien aangeteekend, dat hij op het in voorraad hebben van cokes aandrong door hem (spr.) is gezegd, dat dit niet is een zaak voor de gasfabriek maar voor het gemeentebestuur. De gasfabriek is geen filantropische instelling. Dan moet de gemeete van de fabriek b.v. 1000 H.L. cokes aankoopen en die ter be schikking stellen. Dhr. Weijns had geen bezwa ren tegen opname van die op merkingen, maar vond dat het op die manier den verkeerden kant uitgaat. De leden krijgen het ontwerp door den drukker thuisgestuurd en kunnen dit dan corrigeeren, waarna ze worden vastgesteld. Dhr. 't Gilde Ja, maar in de krant stond het verslag volgens het ontwerp, en ter voorkoming van verkeerde gevolgtrekkingen door de bevolking, wilde ik het hier nog even mededeelen. Aangaande het verslag van den corresp. der arbeidsbemiddeling vroeg dhr. 't Gilde waarom dat zoo laat inkwam. Wel zijn de uitkeeringen niet eerder bekend, maar het rapport zelf kon er veel vroeger zijn. Ook vroeg hij of, gezien de goede resultaten der emigratie, hierop zal voortgegaan worden. De Voorz. antwoordde, dat het rapport niet eerder is ingekomen en dus ook niet vroeger kon worden medegedeeld. En aan gaande de emigratie gelooft spr., dat er wel weer een spreker zal komen en B. en W. hun mede werking zullen verleenen. (34 Ook ia het woud was het Diet meer als voorheen. Er was zoo veel hout gehakt, zooveel prach tige oude boomen waren geval len, dat de houtvester gezegd had, als het nog een paar jaren zoo toeging, dan zou de graaf spoedig geen boomen meer heb ben. Maar Graat Gustaaf had naar geen reden willen hooren en had gebroken met den nieuwen opper houtvester, die sedert een half jaar de aangrenzende vorstelijke wouden bestuurde, omdat deze hom gewaarschuwd had. Daaren tegen stoudeu de heerlijkste rij en rjjtuigpaardeD in den stai en de graaf bad een troep jachthon den, zooals niemand anders in den omtrek bezat. Kurt hoorde atilzwijgend toe, bij amwoordde niet, maar hij blik te zoo somber, dat de oude ein delijk zweeg. Het gesprek van den bediende had deD graaf een dieperen blik doen slaan in het uiterlijk en innerlijk leren van lyn broeder dan al het andere Met het rapport van den direc teur der gasfabriek waren B. en W. het niet eens. De directeur deelde wel mede, dat er een goed gekeurd werkrooster was, maar in werkelijkheid bestond dat niet op papier. Thans is er wel een werkrooster en spr. hoopt, dat voortaan geen officieele mededee- lingen zullen worden verstrekt, welke op zulke losse schroeven staan. Het thans bestaande rooster is opgesteld in overleg met den arbeidsinspecteur en de gascom- missie. Er waren twee ontwerpen, een drie- en een vierploegen- stelsel. Het laatste kon de directeur niet aanvaarden, en wat het thans toegepaste slelsel betreft, kan de Voorz. mededeelen, dat de werk lieden er door getroffen zijn en het hun niet meegevallen is. Zooals de Directeur het tot heden had toegepast, was het beter, daar met alle omstandig heden rekening was gehouden het was in den geest der wet, maar niet volgens de letter. Dhr. Weijns Het blijkt dus, dat de menschen achteruit, in plaats van vooruit zijn Dan was het beter maar zoo gebleven. Dhr. Dieleman vond het treu rig, dat het nieuwe werkrooster, nu dit er op aandrang van dhr. 't Gilde is gekomen, zoo ongunstig uitvalt en geloofde wel niet, dat dhr. 't Gilde bedoeld zal hebben om het voor de werklieden slech ter te maken, maar ze zitten er nu toch mee. De Voorz.De stokers wer ken nu de eene Zondag van 10 10 uur over dag, de volgende van s'avonds 10 tot 's morgens 10 en de 3e Zondag hebben ze vrij. Dhr. Dieleman was het niet met de zienswijze van B. en W. eens, dat het nu zoo goed mogelijk ge regeld is. Hij kon zelfs niet be grijpen dat dit college, zooals het nu is samengesteld, evenmin als de gascommissie heeft kunnen meewerken aan een werkregeling waarbij dusdanig de Zondags plichten verwaarloosd zijn. Dat is principieel toch van hen niet gerechtvaardigd Hij drong daar- en hem de beweegredenen ont huld van de ontvangst, die hem zoo diep gekwetst had. Groote bitterheid sloop zijn hart binnen, jegens Gustaaf, jegens den mam mon, die de meDschen maakt tot zijn slaveD, zoodat zy den God die in hen woont verloochenen deze dag had een klove gemaakt tus- schen hem en zyn broeder, een klove, door geen tijd aan te vul- ieD. De oude Gottlieb stoorde zijn heer eindelijk in deze overpein zingen met de schuchtere opmer king, dat het reeds donker was en graat Gustaaf liet vragen, of de genadige heer ook beneden het avondmaal wilde gebruiken. Kurt wees dit af, hij gebruikte in het kleine, wonderlijk gestof feerde vertrek een eenvoudigen maaltijd en zocht vervolgens zijn leger op. Oatelbare starren flon kerden aan den helderen nachte lijken hemel door de kleine ven sters, door geen gordijnen bedekt ook de maan trok zacht voorby en zag op den slaper; in het gras daarbeneden zongen de krekels hun lied, de wind deed de takken zachtkens bewegen van den linde boom, welks kruin reikte tot aan het kleiDe vertrek. En Kurt droom de, dat bjj een kind was en ut ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. om sterk aan op het zoeken naar middelen om daarin verbetering te brengen. De Voorz. vond het aangenaam, dat dit hier werd opgemerkt. Hetzelfde is nl. uitvoerig bespro ken tijdens de conferentie's met den Inspecteur, die er eveneens tegen was, dat 's Zondags arbeid werd verricht, maar de Hoofd inspecteur stond erop, dat het rooster voldeed aan de letter van de weter is niets aan te doen. Dhr. DielemanIs er dan geen andere weg voor de gedu peerde stokers mogelijk? Wat zal er b.v. van een kerkgang komen, als een stoker den vori- gen nacht van 10 10 uur op de fabriek is geweest? Dat zou toch door andere menschen kun nen geschieden het is toch werk, dat iedereen kan De Voorz Als we er andere menschen bij nemen zou het kun nen, ofschoon het niet gemakke lijk te regelen is. Dhr. J. de Feijter bevestigde, dat ook de inspecteur was voor zoo min mogelijk werk op Zon dag, maar achtte geen andere regeling mogelijk. Ook de gas commissie was daar sterk tegen, maar er viel niets aan te veran deren. Dhr. Dieleman Voor mij is het een feit, dat het vroeger beter was en dat dit nog kan. Hij meende, dat dit met goeden wil en een kleine verandering beter te regelen is. Dhr. OggelMet het tegen woordige personeel niet, en om daar nu menschen aan te zetten, die er geen kennis van hebben, is toch ook niet gewenscht. Dhr. P. de FeijterEr wordt wel gezegd met een kleine ver andering hebben ze meer Zon dagen vrij, maar als de puntjes op de i gezet worden, moet alles wettelijk ook in regel zijn en kan men daar niet van buiten. De Voorz. zeide, dat volgens den Inspecteur die regeling bijna overal gevolgd wordt. Dhr. Dieleman zeide, dat zijn principe meebrengt, dat als het maar eenigszins kan, dat werk op zijns vaders knieën. Den volgenden morgen kwam Gustaafhij had zich nu hersteld, op zijn gelaat lag een gedweeë, bijna hartelijke vriendelijkheid, die evenwel den ouderen broeder niet misleidde. De uitlegging der zaken brak hy af met de opmer king, dat hij alles met den rent meester wenschte te bespreken, en derhalve zag Gustaaf op het oogenblik ook geen middel om zyn broeder bekend te maken met zijn geldverlegenheid, welke noodzakelijk moest komen bij een zoo plotselinge veranderiug der zaken. Het samenzijn was pijnlyk en gedwongen Kort was te eer lijk om zijn verachting te verber gen en Gustaaf te trotsch om die te verdragen. Da gasten waren plotseling vertrokken, het was op eenmaal eenzaam, bijna stil ge worden; de kinderen stonden schuw en verbaasd en Gustaat' gevoelde zich onzeker en verne derd, zelfs tegenover de bedienden, die slechts oog en oor hadden voor den teruggekeerden heer en met een soort van trionafeerende drukte zijne meubels op hnn oude plaats terugbrachten. Het was een verlichting voor allen, toen het grafelijke echtpaar met de kiaderen vertrok, mettegen- anders geregeld moet worden. Moeten we er een offer voor brengen, dan mogen we daar niet voor wijken. De Voorz. herhaalde, dat B. en W. dezelfde bezwaren hebben, maar wilde in overweging geven, dat zij de regeling alsnog eens onder het oog zien en raadple- plegen of wijziging mogelijk is. Dhr. 't Gilde meende te weten, dat er keuze gedaan is uit 2 werkroosters. Het is, zoo zeide de Voorz., meer naar de letter dan naar den geest, maar het beginsel van den 8-urigen werk dag is dan nu toch niet prijs gegeven en is er nu ook een 48-urige werkweek. Overigens sloot hij zich aan bij dhr. Diele man, dat het werk nog beter geregeld kon zijn. Is er niet; zoo vroeg hij, al lang een man te weinig. Immers de stoker Van de Wege, die reeds in '23 ontslag heeft gevraagd, is nooit vervangen door een ander, om bezuinigingsreden. Bezuiniging is dus de oorzaak, dat de menschen eenige vrije Zondagen minder hebben per jaar en niet de wet. Wat het rapport van den Directeur betreft, daaruit bleek z.i. volkomen, dat de zaak niet in orde was. Het is wel uitgebreid, maar draait om de hoofdzaak heen. Het werkrooster is nooit goedgekeurd geweest en spr. was tevreden, dat dit nu door den Di recteur erkend is. Wat de reparatie aan de retorten betreft, dat heeft niets met de zaak te maken. De Directeur mag tevreden zijn, dat de ambtenaar van de arbeids inspectie een zoo kalm en bezadigd mensch is, anders was het minder goed afgeloopen, want hij heeft den Inspecteur behandeld als een beest. In elk geval zal het met de toestanden, die op de gasfabriek heerschten, thans uit zijn. De Voorz. antwoordde hierop, dat als dhr. 't Gilde de zaak voor stelt, alsof de Inspecteur met dhr. Francke een tweetal ontwerpen van werkroosters ljebben opge maakt en de gascommissie den staande dat de broeders gevoelden, dat het een scheiden was voor immer. Nu begon er een stil leven op Sturzach in het begin stroomden de boeren toezij meenden, dat hun heer, die zoo lang geleefd had onder wilden en heideneD, nu ook tengevolge zijner vele ont moetingen, uiterlijk sterk veran derd moest zijn. Maar toen zij voor hem stonden, toen wisten zij niets te zeggen noch te vragen de graaf zag er uit als te voreD, nog ernstiger, nog indrukwekken der. De lieden storden angstig en verlegen voor die hooge ge stalte met dien scherpen blik, die scheen te willen lezen tot in het diepst hunDer ziel; de vele onbe kende dingen, die tafels en wan den bedekten, boezemden hun af schuw in en de graaf overzag in zijn gekrenkte stemming de aan hankelijkheid, die zich paarde aan hun lande'ijke nieuwsgierig heid en gevoelde slechts hunne indringendheid. De lieden adem den verlicht, als zy weder buiten waren en de graaf insgelijks. Nu bleef hy alleen zijn eerste werk was de regeling z(jner zaken bezoeken in den omtrek maakte h(j niet, hjj was wantrouwend ge worden, ontstemd tot in het diepst Directeur daaruit een keuze heeft laten doen, hij een verkeerde voorstelling gaf, want dat juist omgekeerd de gascommissie in overleg met den inspecteur het rooster heett samengesteld en pas daarna dhr. Francke hiervan een afschrift heeft genomen in opdracht van B. en W. Z. h. s. werd besloten, dat B. en W. thans deze zaak opnieuw met de gascomm. zullen regelen. Ten opzichte van de voordracht voor boekhouder der gasfabriek merkte dhr. Kruijsse op, dat als men weet, dat onder de sollicitan- en er één is, die einddiploma heeft van de Hoogere Burger School, einddiploma Hoogere Handelsschool te Rotterdam en daarbij verschillende goede ge tuigschriften kan overleggen, en zoo iemand gepasseerd wordt bij de voo'rdracht, dit toch te denken heeft. Hij wildeer meer niet van zeggen. De Voorz. antwoordde, dat de voordracht door middel van schriftelijke stemming is opge maakt en aangeboden aan den Raad. 6. Ontheffing van lichame lijke oefeningen. Met ingang van 1926 is volgens de wet het onderwijs in lichame lijke oefening op de openbare school verplicht gesteld, waarvoor echter tot 1936 telkens voor 2 jaar ontheffing kan worden ver leend door Ged. Staten, gehoord den Inspecteur. B. en W. nu stelden voor die ontheffing te vragen, op advies van het hoofd der o. 1. s. dat aldus luidt In antwoord op schrijven d.d. 6 Nov. jl. heb ik de eer te advi- seeren ontheffing te vragen, voor namelijk op grond van het feit, dat geen der onderwijzers, aan zijne schooi verbonden, bevoegd is tot het gemis van dat onder wijs. Voorts is er leerplanwijziging voor noodig en zijn geen daartoe benoodigde werktuigen in de school aanwezig eindelijk acht ik de behoefte zijner ziel en vervreemd van de menschen, de predikant uit het dorp was hem wel wezen ver welkomen. maar een nadere be trekking was niet tusschen hen ontstaan, hunne levensopvattingen waren verschillend. Des te meer bevreemding wekte het, toen graaf Knrt zich plotse ling nauw en innig aansloot bij den opperhoutvester Heik, die pas kortelings in den omtrek was komen wonen want wanneer het hem reeds moeilijk viel, oude betrekkingen opDieuw aan te knoopen, dan moest een nieuwe kennismaking wel iets pynlijks en beangstigends hebben voor een gemoed, zoo kwetsbsar en wan trouwend geworden. Niemand bad het ontstaan bemerkt dezer raadselachtige vriendschap; men werd ze eerst gewaar, toen zy reeds hecht gegroudvest was en toch wist men zeer goed, dat de opperhoutvester uit een verre streek afkomstig was en zycen grafelyken vriend nooit to voren had gezien. De opperhoutvester was echter ook een flinke man, die het verstond, een gesloten hart op te beuren en te ver warmen. Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1