Naar hare vaste overtuiging behoort het Verdrag in zijn hui- j digen vorm de goedkeuring van 1 de Eerste Kamer niet te erlan gen". Die van Rotterdam „Resumeerende verklaart adres sante het kanaal Antwerpen- Moerdijk is slechts één van haar bezwaren. Het is echter mede het gewichtigste uit algemeen Nederlandsch oogpunt. Immers is met dit kanaal gemoeid het verkeer over de Nederiandsche havens, hetwelk weder een on misbaar element vormt van de welvaart van geheel Nederland. Wie tusschen deze beide landen een scheiding wil maken, zal te laat ontwaren, dat hij uiteen heeft willen halen, wat op elkander is aangewezen en heeft willen dee- len, wat elkander niet kan ont beren." De meening van het vakverbond. In „De Strijd", het orgaan van het Ned. Verbond van Vakver- eenigingen lezen we onder meer „Internationaal Idealisme kan er slechts zijn als het van weers kanten komt. Als bij een trac- taat de eene partij zich door eng- nationalistische belangen laat be- heerschen en de andere door in ternationaal idealisme, dan is het eenige resultaat, dat het eerste wint en het laatste verliest. Een volk kan bij het sluiten van trac- taten zijn eigen belangen niet vergeten. Albarda heeft er in den Partij raad terecht op gewezen, dat geen beslissing in welken zin ook genomen mocht worden, met een kleine meerderheid. Dat is nu tóch gebeurd. Dit moge met de formeele democratie in over eenstemming zijn, feitelijk is het de dictatuur van het toeval. Over levensbelangen van een volk mag niet met zoo kleine meerderheid worden beslist. Daarom was op nieuw onderhandelen door de democratie geboden. Het is jammer, dat de Tweede Kamer dat niet heeft begrepen". Kostelooze rywielbelasting- merken. Vanwege het Ministerie van Financiën is bepaald, dat de ont vangers der accijnzen in het tijd vak van 13 December 1926 tot en met 8 Januari 1927, gedurende 2 avonden per week telkens twee uren ten kantore zitting zullen houden voor de behandeling van de aanvragen voor het jaar 1927 van kostelooze rijwielbelasting- merken. dhr. Van de Bilt tot lid Burg. Armbestuur de h. h. P. de Klerk en Jan Verstraten tot keurmeesters op de jaarmarkt dhr. B. L. IJsebaert nam die benoeming niet aanin zijn plaats was gekozen dhr. L. de Maat. Koningin-Moeder in Delft Zaterdagmorgen om 10.30 uur heeft H.M. de Koningin-Moeder een krans gelegd op het graf van Koning Willem 111, in de Nieuwe Kerk te Delft. HM, die per auto arriveerde, was vergezeld van freule van Ittersum. In de kerk werd H.M. ontvan gen door den burgemeester van Delft. Het bezoek duurde 20 minuten. H.M. bezocht ook het kerkge bouw. Ingezonden Mededeelingen Wie zenuwachtig is Mjjnhardt's Zenuwtabletten AXEL, 7 December 1926. In de hedenmiddag alhier ge houden zitting van den Gemeen teraad waren afwezig de heeren Van de Casteel en Van Dixhoorn. Vastgesteld werden de notulen der vergaderingen van 5 en 28 October. Mededeeling werd gedaan van ingekomen stukken, bevattende o.a. goedkeuring door Ged. Sta- van vroeger genomen Raadsbe sluiten mededeeling van aanneming der volgende benoemingen -. dhr. Kruysse tot plaatsvervangend ver tegenwoordiger naar de verg. der Waterleiding Maatschappij dhr. Coumou tot lid der Com- jnissie van Toezicht op het L. O. j Ingekomen is ook het verslag van den Correspondent der Ar beidsbemiddeling over het le halfjaar 1926. Hierin wordt geconstateerd, dat de werkeloosheid in deze gemeente grooter omvang neemt. Over Januari en Februari waren 30 k 40 personen ingeschreven, wat tot April duurde. Begin Mei minderde dat en nog sterker in Juni. Het plaatsen van arbeids krachten in het Buitenland werd zeer bemoeilijkt door de lage valuta der franken. Van de door het Rijk en de gemeente geboden gelegenheid, om door middel van de Emigratie Centrale „Holland" te emigreeren naar Canada, werd door 7 per sonen gebruik gemaakt. Reeds kwam van enkelen vroegtijdig bericht, dat ze goed geslaagd zijn, wat ook bleek uit de terug zending van het hun voorgescho ten reisgeld. Het rapport eindigt met de conclusie, dat het vraagstuk der werkloosheid ook in deze ge meente urgent is. Uit een overzicht blijkt, dat aan vergoeding zijn uitgekeerd de volgende bedragen door de verschillende werkloozenkassen le. Door de „Chr. Bouwvakar beiders" van 1 Jan. le week Maart totaal f 103,70, 2e. Door „Zelfstandigheid" van 1 Jan.—1 Mei f329; 3e. Door de „Ned. Fabrieksarb. bond" van 1 Jan.—1 Juni f627 In totaal dus f 1059,70, behalve het bedrag, dat van gemeente wege werd gegeven aan niet- georganiseerde of uitgetrokken arbeiders. Hierna volgde een rapport van den Directeur der Gasfabriek aangaande' het werkrooster voor de stokers. Daaraan is het vol gende ontleend De Directeur gaat terug tot 20 Januari 1922, toen een heer en een dame van de Arbeidsinspectie op de fabriek kwamen en ver klaarden, dat het rooster nog verder ging dan de wet vereischt. De werktijden waren 778 uur en om de 3 weken mocht een stoker 55 uren per week werken. Het werkrooster mocht gaan tot 48 uren per week en 's Zondags mocht 12 uur gewerkt worden. Er werd toen minder gewerkt, dan de wet voorschreef. Op 5 Sept. 1922 werd naar aanleiding van een klacht door een stoker, die zijn kerkplichten niet kon vervullen, opnieuw aan den Raad medegedeeld, dat de werktijden 's Zondags zijn van 10—12 en van 4—10 uur. Tot heden konden ze hun plichten vervullen, maar intusschen blijkt hieruit, dat indien aan alle wen- schen moest worden voldaan, zoowel van de zijde der stokers, als van het gemeentebestuur en ook van de wet, men dan een ingewikkeld werkrooster zou krijgen. Het gemeentebestuur eischl zooveel mogelijk Zondagsrust, terwijl de wet voor werkdagen slechts 8 uur en voor Zondagen 12 uur toestaat. De stoker, die klaagde over zijn kerkdienst, bleek slechts om de 4 weken daarvan één keer verstoken te zijn. Toch is toen de werktijd 's Zondags veranderd, doch wegens den zomertijd kwam er weer [een kink in den kabel, doordat een katholiek stoker, die van 6—10 uur voorm. werkte, 's zomers van af 11 uur de hoog mis kon bijwonen, doch dat 's winters niet kon. Alzoo werd de stoker 's Zondags geheel vrij gesteld en het werk verricht door terreinwerker en fitters, om beurt Op 12 Aug. jl. verklaarde een inspecteur van den arbeid, dat het rooster niet aan de wet vol deed, daar deze sedert April 11. veranderd was. Op 13 Aug. werd het rooster naar Middelburg ter goedkeuring gezonden en eerst 9 Sept. kwam het terug, onder mededeeling (zooals gemeld) dat het werkrooster door de arbeids inspectie was goedgekeurd, be halve dat de stoker, die als ter reinwerker dienst doet, geen 55 uren, maar 54 uur om de 4 weken mag werken. In 4 weken wordt 190 uur gewerkt, terwij! 4 X 48 u. 192 uren mag gewerkt worden. Rekent men de rusturen na het slakken en den tijd, die de werk lieden besteden voor het uitzoeken van cokes uit de slakken, die ze voor zichzelf mogen hebben, dan wordt er belangrijk minder dan 48 uren gewerkt. Op 28 Oct. jl. trof de direc teur een inspecteur aan in het schaftlokaal der fabriek, spreken de met het personeel (behalve de fitters). De stokers waren blijkbaar zoo uit hun werk ge- loopen, want in de stokerij lagen de afdekplaten open voor den oven, wat voor den oven zeer nadeelig is, want het slakken en aanvullen van het vuur met heete cokes uit de retort moet zoo spoedig mogelijk gebeuren om afkoeling te voorkomen Door afkoeling wordt nl. minder gas geproduceerd en wordt ook de gasopbrengst uit de kolen min der, terwijl een groote afkoeling voor den oven ook zeer nadeelig is, omdat dan de wanden enz. krimpen, waardoor lekken ont staan en gaten in de retorten vallen. En daar de ovens ver versleten zijn, moet hier al uiterst voorzichtig te werk worden ge gaan. Uit een omschrijving in het rapport blijkt, dat het aanvullen van ontstane lekken en gaten met zeer vele moeilijkheden ge paard gaat. Dit kan alleen 's nachts geschieden, als er weinig gas noodig is. Men moet dan een stelling maken voorden oven en met zgn. lapschoppen (lange ijzers met op het eind een platte schop), waarop vuurvaste steen wordt gelegd in specie en water glas, de gaten trachten dicht te plakken. Dat dit geen gemak kelijk werkje is, blijkt o.m. daar uit, dat de directeur met een fitter onlangs 's avonds om 11 uur aan zoo'n gat begonnen en dit eerst om half twee gedicht was. Dit nu kwam die week 2 maal voor. Het rapport sluit met de op merking, dat bij informatie ge bleken is, dat op andere fabrie ken de bedrijfsleiders worder, verwittigd, als de arbeidswet veranderd is, doch de directeur nooit eenig desbetreffend uittrek sel heeft ontvangen. De Voorz. deelde mede, dat thans in overleg met de Arbeids inspectie een nieuw werkrooster is samengesteld, dat op 1 Dec. jl. in werking trad en waarop de goedkeuring is aangevraagd. Nog was ingekomen een ver zoek van het Bestuur der Chr. Gezondheids- en Vacantiekoloriiën om een subsidie voor de uitbrei ding van hare inrichtingen, welke geraamd wordt op f25000. Evenals de vorige stukken werd ook dit verzoek voor kennisgeving aangenomen en wel op grond van het standpunt door den Raad ten opzichte van subsidiën ingenomen bij de behandeling der begrooting voor 1927. In verband met een gemiddelde ontvangst per jaar van pl.ni. f 60,000 ten bate der gasfabriek, wordt de zekerheidsstelling voor den te benoemen boekhouder vastgesteld op dat bedrag. Na een oproeping voor die be trekking op een jaarwedde van f 1800 met 2 jaarlijksche verhoo gingen van f100 hebben zich 11 sollicitanten gemeld, waarvan 2 zich terugtrokken. Door B. en W. waren op de voordracht geplaatst de heeren A. P. le Feber te Zaamslag en P. Loof, te Terneuzen. Benoemd werd de heer A. P. le Feber met 8 stemmen. De heer W. J. R. Blankert te Ant werpen had 1 stem. Verdere besluiten kunnen we voor het ter perse gaan van dit nummer niet opnemen, daar de zitting nog niet is geëindigd. schikste avond was voor de St. Nicolaasviering. Er was meer drukte dan gewoonlijk en de schitterende etalage's in de vele winkels lokten buitengewoon tot koopen. Behalve door de ver lichting muntten de etalage's zeker ook uit door de mooie schakeering der koopwaar eener- zijdsch en de groote verscheiden heid der voorraden anderzijdsch. Toch hoorden we, dat de Belgi sche valuta nog van invloed is en ook van de bons die aan de koopwaar worden toegevoegd voor (te duur betaalde geschen ken, wordt veel kwaad gespro ken, zoodat het resultaat over het algemeen niet heeft beantwoord aan de moeite en kosten, die men voor de etaleering offerde. Hopen we maar op betere tijden. Gisteren werd de R. K. School alhier weer door den goeden Sint bezocht, tot groot vermaak der kleinen. Ieder kreeg een geschenk en uit dankbaarheid werden den onsterfelijke verschil lende liederen toegezongen. Ook de bewaarschool werd niet vergeten. Het waren gelukkige oogen- blikken voor groot en klein. We begrijpen niet, dat dit niet op alle scholen plaats heeft, waar er toch zoo'n mooie moraal in zit. klimmen, en dat er niet tever geefs op staat „levensgevaarlijk". Laat dit een waarschuwing zijn voor veel anderen. Te Zaamslag werd de vorige week een niet druk bezochte ver gadering gehouden door de af- deeiing Zeeland van het Nationaal Comité van Actie tegen het aan hangig verdrag tusschen Neder land en België Een comiié werd gevormd, dat handteekeningen zal verzamelen op het Zeeuwsch petitionnement om de leden der Eerste Kamer te verzoeken hun goedkeuring aan bedoeld verdrag te onthouden. In dit comité hebben zitting de heeren Joh. de Feijter, voorzitter, J de Kraker, F.C. Wisse, A. Simons en D. Dees. In het R.K. Liefdehuis te Hulst is een 63-jarige man die aldaar verpleegd werd van een trap gevallen en dood opgenomen. De Christelijk-Historische fractie uit de Staten van Zeeland eeft aan de Chr.-Hist. fractie der Eerste Kamer een brief gericht om er op te wijzen, dat aanne ming van het verdrag niet in het belang van ons land zal zijn. Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaan- deren te Ter Nenzen. Men kon ook in onze ge meente zoo bemerken, dat Zater dagavond toch eigenlijk de ge- Zaterdagavond waren enkele jongelui blijkbaar meer onder den invloed van Hulstkamp, dan van St. Nicoiaas. De vrede werd verstoord en er ontstond een vecht partij in de Zeestraat, waaraan de politie een einde maakte door een der strijdlustigen eenigen tijd op te bergen, natuurlijk met een proces als souvenir aan dien avond. Toen Zaterdagnamiddag de wijken Magrette, Spui en Scha penbout onder stroom gezet wer den door de P. Z. E. M. zou men ook de lichten aandraaien, doch tevergeefs. Meer spanning werd gegeven, doch het bleef haperen. Intusschen werd het later en de bewoners maakten zich al zenuwachtig, want de petroleumlampen waren al op geborgen „je kunt er vast op rekenen, dat het licht er komt", zoo had men gezegd. Eindelijk werd het bezwaar opgelost. Het bleek, dat ergens een eind ijzerdraad van den grond op de draden was geworpen, die toevallig zóódanig in de gelei ding was geraakt, dat men niet anders dacht dan dat opzet in het spel zat. Gelukkig is ge bleken, dat dit niet zoo was. Maar ook bij dezen kan er weer niet genoeg nadruk op ge legd worden, dat vooral kinderen, die nog zoo weinig verantwoor delijkheidsgevoel hebben, toch uiterst voorzichtig moeten zijn met het als speelgoed beschou wen van dergelijke zaken, terwijl wel een zware straf dient gelegd te worden op hen, die op roe- kelooze wijze het leven van an deren in gevaar brengen. Uit Zaamslag. Zondagmiddag gingen eenige jongens van het dorp een wan deling maken, waarbij ook tegen woordig was de 19-jarige schil dersknecht A. W. Aan de buurt schap „Hoek van den dijk" ge komen zijnde klom deze, ondanks waarschuwingen in de aldaar staande ijzeren mast van het hoogspanningsnet der electr. ge leiding van de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electrische Maat schappij. Ongeveer boven in die paal gekomen welke met 10000 volt geladen was, werd opeens een vuurstraal waargenomen, terwijl W. naar beneden stortte. Be wusteloos werd hij in een na- bijstaande woning gedragen. Bij afwezigheid van dr. Buwalda werd dr. J. C. Bom van Axel telephonisch opgeroepen, die spoedig ter plaatse verscheen. Nadat deze den jongen voor- loopig had onderzocht verklaarde hij een vermoedelijke wervelbreuk in den rug. De patient is kort daarop per brancard naar zijn ouderlijke woning te Zaamslag vervoerd. Het blijkt wel, hoe roekeloos het is om in dergelijke palen te Onrustig en Overspannen en zijn ge wone Kalmte wil herwinnen, gebruike eenigen tijd de kalmeerende en zenuw sterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. In de Zaterdag gehouden vergadering kwam in behandeling een voorstel van het Bureau om afwijzend te be schikken op een verzoek van de R.K. Schoolvereeniging te Hulst om subsidie voor de R.K. Middelbare Handelsschool aldaar, daar de geldmiddelen het sub sidieeren van dergelijke inrichtingen nog niet gedoogt. De heer Van Waes- berghe gaf te ker.nen, dat financieele steun der Kamer het verkrijgen van andere of hoogere subsidies zou ten goede komen en stelde voor om voor 1927 f50 toe te kennen. Het Bureau had tegen zoodanig bedrag geen be zwaar en de Kamer vereenigde zich met het voorstel. Het Bureau deed mededeeling van zijn poging om te verkrijgen dat de laatste trein uit Gent, die thans op de werkdagen slechts tot Selzaete rijdt, zou doorrijden tot Sas van Gent en aldaar aansluiting zou verzekeren op de tram in de richting IJzendijke en Hoek-Ter Neuzen-Zaamslag-Axel. Van de zijde van de Zeeuwsch-Vlaam- sche tram was hiervoor medewerking toegezegd, doch de directie der spoor wegmaatschappij wenscht hiertoe al leen over te gaan. indien belangheb bende in die rit een garantie zou verstrekken, gelijk aan een vervoer van 100 reizigers per dag. Het Bureau acht het uitgesloten, dat de Kamer zich voor dergelijke belangen garant zou stellen, al kan het zich indenken, dat de maatschappij bezwaren maakt tegen uitbreiding van haren dienst, in verband met het geringe aantal passa giers. Ondertusschen is aan het Bureau meegedeeld, dat de directie nog over weegt een proef te nemen alleen op Vrijdagavonden. Sinds trein 1033 uit Roosendaal op aandringen der Middelburgsche Kamer ten bate van reizigers naar Middelburg en Vlissingen van stoptrein in sneltrein is veranderd, doch als gevolg daarvan trein 1063 stoptrein moest worden, ondervindt Zeeuwsch-Vlaanderen en ook Schouwen daarvan zoowel ten opzichte van passagiers en postver voer groot ongerief. Het Bureau had dit reeds voorzien, doch het bezwaar dat het daartegen heeft ingebracht en gesteund werd door Gedep. Staten en het Hoofdbestuur der Posterijen, heeft niet mogen baten. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ondervond men pas bij den winterdienst het voorziene nadeel, en is daar een actie ontstaan bij de gemeentebesturen, waarvoor ook den steun der Kamer is ingeroepen. Het Bureau stelde thans voor een commissie af te vaardigen, die ter bevoegder plaatse dit belang van Zeeuwsch-Vlaanderen zal bepleiten en aan de gemeentebesturen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en aan de Mid- denstandsvereeniging te Zierikzee te verzoeken in die commissie een afge vaardigde te willen benoemen. Aldus is besloten. Aangaande de bestrijding van den verkoop met cadeaux, welk stelsel in een te Utrecht gehouden vergadering algemeen bestreden werd, terwijl de vertegenwoordigers van groote firma's die artikelen met cadeaux beschikbaar stellen, het stilzwijgen bewaarden, besloot de Kamer slechts een belang stellend standpunt in te nemen. Bij de begrooting wees de heer Oggel er op, dat door de aardappelhandelaars bezwaren worden gemaakt tegen de kosten voor certificaten en keuring van aardappelen bij vervoer naar het bui tenland. Aangezien de Kamer niet in de gelegenheid is de gewone retributies te verminderen, meende hij dat toch de prijs der certificaten van 50 op 25 cent kon worden teruggebracht; te meer, waar die verklaringen voor aardappelen, die ook bij de burge meesters verkrijgbaar zijn, in sommige gemeenten voor 15 of 25 cent worden verstrekt. De Secretaris wees er op, dat het tarief merkelijk lager is dan dat van andere Kamers. Ook moet niet uit het oog worden verloren dat een certificaat afgegeven door de Kamer van Koop»

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2