Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad v oor Zee u w s c h - V1 a a n deren. Geïllustreerd Zondagsblad. No. 70. DINSDAG 7 DECEMBER \i)2(l 42<v Jaarg. J. C. VINK - Axel. AXELSCHE COURANT Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters Worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Nieuwe abonné's tegen 1 Januari op de ontvangen de vóór dien datum verschijnende nummers gratis. Deze bepaling geldt eveneens voor het Deze illustratie is voor de le zers van ons blad verkrijgbaar aan slechts 60 cents per 3 maan den, franco per post 85 cents. Geen illustratie in Nederland, welke voor zulk een goedkoopen prijs zooveel biedt. Wekelijks 16 pagina's met 50 tot 60 foto's en zéér boeiende lectuur. Kameroverzicht. De vorige week is bijna ge heel besteed aan de voortzetting der begrootingsdebatten. Snel ging het niet en dit is te meer te betreuren, omdat hetgeen ge zegd werd over het geheel wei nig nieuws bevatte en derhalve wel wat vlugger had kunnen worden afgedaan. Een tweetal avondvergaderin gen waren nog gewijd aan de begrooting van Justitie. De nieu we jeugdige Minister van zuiver anti-revolutionaire beginselen neemt in dit extra-parlementair kabinet een eigenaardige positie in. Want al toont hij zich in de kleine dingen beginselvast, de groote zaken moet hij laten rus ten tot verontwaardiging van ds. Zandt, de derde van het drietal gereformeerde predikanten, welke vijandig staan tegenover de coa litie. Z. Exc. antwoordde terecht, dat de macht van de Overheid ten aanzien van het geestelijk leven van het volk zeer beperkt is. De aandacht werd gevestigd op den Nieuw Mathusiaanschen Bond. De statuten van dezen bond moeten opnieuw worden goedgekeurd, aangezien de ter mijn, waarvoor de goedkeuring (33 Toen de denr achter hem ge- Bloten was, stondeD de echtgenoo- ten stom en radeloos tegenover elkander. 'Het is te veel, te veel 1» riep Gustaat eindelijk vol vertwijfeling uit, »als een bedelaar in de ellende gestoken te zijn, prijsgegeven aan nood, aan zorgen en aan het ge lach en den spot der menigte, die vermaak zal scheppen in ons leed, dat verdraag ik niet l< Hy wierp zich op de sofa neder eD verborg het hoofd in de kus sens. »Zie riep hij toen weder op springend uit,»dat is het valsche karakter, hetwelk hij steeds heeft gehad en nog heett. Hij heeft ons zoover gebracht, dat wy op zijn dood koDden hopen, ons verheugd doen zijn over de goedereD, die in onze hand waarlijk beter be heerd werden dan in de zijne en dan komt hy terug, om met één slag ons gelak te verstoren. Ach, waarom moest hij wederkomen, Wien strekt zijn leven tot vreugde, was verleend, afgeloopen was. j De bond wacht reeds gedurende drie jaren op de beslissing, en de Minister gaf thans te kennen, dat deze vraag vermoedelijk ontr kennend zal worden beantwoord. Degenen, die strijden voor meerdere rechten van de vrouw, mogen ook op het gebied van het privaatrecht, van Minister Donner niet veel verwachten. Wellicht zal aan de vrouw de bevoegdheid worden gegeven om getuige te zijn bij het opmaken van notarieele akten en om als arbiter op te mogen treden. Maar verder zal men niets moeten hopen en zeker niet, wat betreft de positie van haar eigen of het gemeenschappelijk vermogen. Bij de Afdeeling Gevangenis wezen, Rijksopvoedingsgestichten enz. kregen wij weder de gebrui kelijke redevoeringen over de po sitie van het personeel en over het onderwijs en de verpleging van de kinderen. Daarna werd de begrooting aangenomen. In de avondvergadering van Donderdag werd de Postbegroo- ting afgehandeld. Natuurlijk waren het ook hier weer in de eerste plaats de personeelsvragen, die de meeste aandacht vroegen. Verder vond de vraag, of al dan niet door den postchèque- en girodienst tot rentevergoeding zou moeten worden overgegaan, eene uitvoerige bespreking. Mi nister van der Vegte heeft nog geen beslissing medegedeeld, maar hetgeen hij thans zeide scheen wel bestemd om de Kamer er op voor te bereiden, dat de beslissing in positieven zin zal uitvallen. Want hij ver klaarde, dat tegen het geven van een rente van bijv. 1 pCt., geen bezwaar kon bestaan. Wat de posttarieven betreft, deelde Z.E. mede, dat hij zooveel mogelijk naar verlaging zal stre ven. Van de kleine onderwerpen, die deze week werden afgedaan, noemen wij in het bijzonder de afschaffing van de speelkaarten belasting, die eene mislukking is gebleken. wien komen zyne rijkdommen ten goede De gravin was veel bedaarder. »Gustaaf, Gustaaf(< zeide zij waarschuwend, »zorg dat niemand u hoortvaak mogen de lieden de waarheid niet hooren, vaak moeten zy het ook niet. Uitgesteld is niet kwyt gescholden, niets is verloren. Dat grijze haar, dat droe vig gelaat stelt ons er borg voor, dat zijn hart gesloten is voor de liefde, gesteld dat hij die eens gekend heeft. Hij is zeer veel verouderd, niet alleen verbrand v&d de zon, maar geel als iemand, die aan de lever lijdt; oud zal hij niet worden. Het landgoed behoudt gij niet, maar toch vol doende crediet, om ten minste fatsoenlijk verder te kunnen leven. De schitterende inrichting van het kasteel, die wy betaald hebben, blijtt u tot lateren tijd, want nu wordt alles bedekt, gesloten en goed bewaard. Ge weet nauw keurig hoeveel het goed opbrengt, weet uit de oude boeken, hoeveel uw broeder noodig heelt en even veel als hy jaarlijks aan interest by het kapitaal voegt, berger wij voor ouze uitgaven. Zoodoende kunDen wy leven tot eindelijk het afscheid tusschen Kart en ons komt, het afscheid, waarna geen weder- Een wetsontwerp tot verlaging van de toeslagen, welke aan 1e gewezen arrondissements-school- opzieners worden gegeven, kon geen meerderheid vinden. Dat de Minister van Arbeid het niet gemakkelijk zou hebben, wist men vooruit. Toch heeft hij zich er goed doorgeslagen, al zei ook hij weinig nieuws. Maar dat de sociaal-democraten zelfs geen motie indienden om te komen tot ratificatie van de con ventie van Washington, betreffen de den achturigen arbeidsdag, was reeds een succes voor hem. Een nieuwtje was, dat het ont werp Ziektewet het Departement deze week verlaten heeft en naar den Hoogen Raad van Arbeid om advies over technische kwes ties is gezonden. De Minister deelt mede, dat in het wetsont werp ook de moederschapszorg is geregeld en wel in dezen zin, dat de vrouw gedurende zes weken vóór ,en na de bevalling eene uitkeering zal krijgen, als ook vrije geneeskundige hulp. De heer Veraart had zich de moeite van zijn lange redevoe ring over publiekrechtelijke be- drijfsorganisaie ook kunnen be sparen. Minister Slotemaker de Bruine was wel zoo beleefd om te verklaren, dat hij de beschou wingen zeer belangwekkend vond en er gaarne een jaar studie aan zou willen wijden, maar hij zou liever trachten te doen, wat er reeds thans gedaan kan worden. Wat de afdeeling Arbeiders verzekering betreft, meldden wij reeds, dat de Minister tot uitvoe ring van een Ziektewet wil over gaan. Hij wil dus niet wachten op een algemeene herziening van de verzekeringswetten. In deze nieuwe wet zal worden vastge houden aan het denkbeeld van de thans bestaande wetgeving, dat aan de particuliere onderne mingen volkomen vrijheid zal worden gelaten, zoodat het Rijk slechts aanvullend optreedt. De heer Sannes gaf de voorkeur aan Centrale bedrijfsverzekering van Regeeringswege, waarbij de or ganisaties het risico zouden dra zien meer bestaat, en gy delgt uwe schulden. Nu, zoodoende beb ben wij van heden aan ten minste Diets van het kapitaal afgenomen, maar alleen zooveel meer gebruikt, als uw broeder door spaarzaam heid overhoudt. De twintigduizend thaler schuld die wij hebben, zyn een onbeduidende belasting voor het landgoed en wij hébben voor het oogenblik niets anders te doen, dan deze leeDÏDg voor Kart te verbergen. Aangenaam is zijn terugkomst niet, maar er is niets aan te veranderen en bovendien, vat moed, ik geloof waarlijk, dat by niet lang meer zal leven, hy is te veel veranderd. Laten wij ons naar onze gasten begeven, zoo vroolijk mogelijk, en ongekunsteld, om hun leedvermaak te vernieti gen. Ik zelf wacht het vertrek onzer gasten met ongeduld, want als iets mij pijnlijk was, dan was het de biljart, en de rommelka mer, die zoo snel mogelijk in orde gebracht moeten worden. »Ge hebt gelijk!. riepGustaaf uit, »ik mag den moed niet laten linken, de onaangenaamste op helderingen tusscheD Kurt en mij staan mij nog te wachten. Ik volg u, laat ons naar beneden gaan, ge zult over mij tevreden zjjn< Intusschen was Kart den ouden gen. leder arbeider zou dan lid moeten zijn var. een dier orga nisaties. Maar de Minister wil hiervan niets weten. De invoering van de Ziekte verzekering is natuurlijk niet naar den zin van Ds. Kersten en de zijnen. Zij meenen, dat ook op dit gebied geen dwang mag wor den uitgeoefend en dat ook hier volkomen vrijheid moest bestaan. Maar de Minister verklaarde zeer kort, dat men ook in de politiek practisch moet zijn. Nieuw.was nog de toezegging van Z. Ecx dat eene commissie zal worden ingesteld inzake het tewerkstel len van oorlogsinvaliden. De heer Braat diende een motie in om aan alle invaliden en 65-jarigen een minimuminko men van f 5 per week te waar borgen. Aan deze motie, die zon der nadere toelichting reeds vrij zonderling was, werden eenige zinsneden toegevoegd omtrent de pensioenstorting van de amb tenaren en het betalen van de premie door de werkgevers, waarvan vooral het eerste deel de motie nog vreemdsoortiger en onbegrijpelijker maakte. De Ka mer wilde de motie niet onder steunen, waardoor zij niet in be handeling kon worden genomen. Bij de Afdeeling Volksgezond heid gingen de sluizen der wel sprekendheid goed open. Hier de gewone strijd tusschen hen, die het particulier initiatief wil len laten heerschen. Wij zullen zien, hoe de Minister daar tegen over staat. Ncd Belg. Verdrag. Het verzet blijft groeien Door 68 hoogleeraren en oud- hoogleeraren der Universiteit te Utrecht is tot de Eerste Kamer een adres gericht, waarin zij o.m. het volgende te kennen geven dat de ongewijzigde aanneming van het Ontwerp verdrag met België de staatkundige en eco nomische veiligheid van ons land met de meest ernstige gevaren zouden bedreigen dat zoowel vóór als na de be handeling in de Tweede Kamer, Gottlieb gevolgd, die zyn heer voorging, om de hoekkamer open te doen. Daar stond en lag alles beter, ban hij gedacht had, de eerbied van den ouden dienaar had een zekere orde tot stand ge bracht in de verzamelingen. De met leder bekleede leuningstoel stond aan het kleine venster, dat een verrukkelijk uitzicht aan bood over het ryke dal en de donkere kruinen van de boomeu des wouds. De laatste zonnestalen ▼ielen in het kleine vertrek, zy verlichtten de witgepleisterde wan den, weerkaatsten op de blauk- gepoetste wapenen, die verspreid lagen, zy logen zeer vluchtig over de koude steenen teelden uit het verre Egypte en vieleD groetend ia het hart van den een zamen man, dien niemand welkom geheeten had uit het diepst van zyn hart. Waarom toch werden zijn cogen zoo vochtig, waarom dacht hy plotseling aan zijo kindsheid eu aan zyn vader, die hem liefhad Dat was lang voorbij van dat alles bestoud niets meer. Maar het wond, het donkere woud met zijn fluisteren en ruischen, de zon met haar gou den stralen, dat waren dezeitde nog, die groetten hem ais voor heen, toen hy hen tegeojuiehte in ondubbelzinnige uitingen, af komstig uit alle kringen 'der be volking, gebleken is van ernstig verzet tegen den inhoud van liet ontworpen verdrag, reden waarom zij verzoeken de mogelijkheid te willen verze keren, om, in nadere onderhan delingen, althans de meest be denkelijke bepalingen uit het ont werp verwijderd te krijgen. De Algemeene Rijnschippers- bond, de R. K. Schippersbond „St. Nicolaas", de Vereeniging van belanghebbenden bij de Rijn vaart, de Vereeniging van Ree- ders der Binnenscheepvaart, de Vereeniging van Sleepdienston dernemers, alle te Rotterdam en de Amsterdamsche Beurtvaartver- eeniging, de Vereeniging tot Be hartiging der Stoomvaartbelangen in Nederland, de Vereeniging van Sleepbootreeders, de Vereeniging Werkgevers in de Binnenbeurt vaart, alle te Amsterdam en de Vereeniging van Sleepbooteige naren te Dordrecht hebben een gemeenschappelijk adres gezon den aan de leden der E~erste Kamer, waarin op verwerping van het Belgisch tractaat aange drongen wordt. Kamers van Koophandel. In uitvoerige adressen aan de Eerste Kamer, door de Kamers van Koophandel te Amsterdam en Rotterdam te verzenden, ko men die Kamers tot de volgende conclusies Die van Amsterdam, dat zij het Verdrag, ook na zeer ernstige overweging van al hetgeen in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal ten gunste daarvan werd betoogd, niet anders zien, dan als te zijn van uiterst gevaarlijke strekking voor de toekomst van ons landhet beschikt voor een niet begrensde toekomst op on volledige en ook daardoor scha delijke wijze over zeer gewich tige landsbelangeneenig tegen wicht, zelfs waar dat zeer voor de hand zou hebben gelegen, biedt het Verdrag niet. vol zaligen lnst en om hunnent wille lachte hij en gevoelde hij zich thuis. Bijna de gansche ka mer was gevuld met zijne meu belen en verder verplaatsbaar ei gendom en te midden van zijn schatten liet hij zich een eenvou dig leger bereiden, waarvoor Gott lieb de kussens en matrassen met moeite aansleepte. Hij zelf zat in- tusscheD aan het venster en luis terde naar den oude, die bij zijn bezigheden toch druk vertelde van alles, wat er gebeurd was, hoe prachtig het inwendige van het kasteel was ingericht, hoe dans en eetzalen opnieuw versierd waren en een Parijscbe bok nu in plaats van de onde huishoud ster aan den haard stond. Hy vertelde, hoe de oude bedienden voor het grootste gedeelte waren weggezonden en den kleinen pach ters de pacht was opgezegd velen konden niet goed meer bestaan en allen hadden gebeden, dat graaf Kurt nog eens zou weder- keeren. {Wordt vervolgd). Er is geen menach in de wereld, die niet verantwoordelijk zou zijn voor een ander en die niet te werken zou hebben aan het geluk ;vau z(jn naasten. AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1