Purol bij Ruwe Huid en Schrale Lippen Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. De Regeering vestigde er de aandacht op, dat een herstel van het oude stelsel, waarbij als grondslag voor de berekening van de belasting werd genomen hot gemiddelde inkomen van de laatste drie jaar een aanzienlijke uitbreiding van de administra tie zou tengevolge hebben. Bij Nota van Wyziging is in art. I een redactioneele wijziging aangebracht terwijl,art. II wordt gelezen als volgt Deze wet vindt voor het eerst toepassing by de aanslagregeling voor het belastingjaar 1927/1928, met dien verstande, dat bij de vaststelling van het inkomen voor dat jaar alleen verrekening is toegestaan van verliezen die bij de vaststelling van het in komen voor het belastingjaar 1926-1927 onverrekend zijn ge bleven. Vergoeding Commissarissen der Koningin. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer wordt naar aan leiding van de voorgestelde ver hooging met 22.000 gulden, ten einde aan ieder der Commissa rissen der KoniDgin in de pro vinciën een som van 2000 gul den toe te keonen voor repre sentatiekosten, de opmerking gemaakt, dat dit bedrag, met het oog op de uitgaven, welke naar de geldende begrippen een Commissaris der KoniDgin voor representatie heelt te doen, te gering is om op een vergoeding te lijken. Voor personen met een groot vermogen, uit wier kringen deze hooge functionaris sen gewoonlijk worden benoemd, is een dergelijk bedrag van weinig beteekenis. Bovendien achtte het lid, dat dit onderwerp ter sprake bracht, een uitgave van f 22.000 voor het omschre ven doel niet geoorloofd in een tijd als dezeD, waarin ook ten aanzien van het maatschappelijk verkeer groote versobering noo- dig is. Hiertegen werd opgemerkt, dat aan het voorstel een waar democratisch beginsel ten grond slag ligt, t.w. dat aan hooge be trekkingen ook hooge tractamen- ten moeten verbonden zijn, op dat het ontbreken van eigen vermogen niet in den weg sta aan de benoeming van hen, wier bekwaamheid een goede vervulling van het ambt waar borgt. Daarom werd door een lid de wensch uitgesproken, dat in do bij dit voorstel ingeslagen rich ting verder zoude worden ge gaan en door den Staat aan eiken Commissaris der Koningin steeds een ambtswoning met volledige meubileering, dienst personeel enz. ter beschikking zoude worden gesteld. De maat schappelijke kring, waaruit nu de candidaten voor deze functie zich aanmelden, kon dan, vol gens de meening van dit lid, zeer verruimd worden. De repetities zullen aanvangen Woensdag 5 Jan. 1927, waartoe zal worden aangevraagd het lo kaal der Chr. Landbouwschool Voor de betrekking van boekhouder aan de Gem. Gasfa briek alhier hebben zich 9 solli citanten aangevoeld. Zondag vergaderde de R. K. Kiesvereeniging. De verga dering was niet erg druk bezocht. Vastgesteld werd een reglement voor plaatselijke verkiezingen. Voor de vergadering te Hulst werden afgevaardigd mevr. Ant- heunis, en de heeren J. M. Baert en C. v. d. Bilt. Gesproken werd nog over den verderfelijker! invloed van neutrale lectuur. Een geest van overschil- ligheid omtrent godsdienst is op zijn zachtst uitgedrukt het resul taat van dergelijke lectuur. Te betreuren is, dat er niet een goed koop R. K. Dagblad ingang kan vinden. Aldus schrijft men uit Axel aan „Zelandia". Door den kantonrechter te Goes is J. de V., melkverkooper aldaar wegens het in voorraad hebben van melk, welke door bloed en etter was verontreinigd, veroor deeld tot 14 dagen hechtenis. De eisch was een maand. Een tweetal jachtopzieners uit 's Heer Arendskerke werden wegens het jagen, zonder vergun ning op een bepaald perceel, veroordeeld resp. tot f 200 en f 100 boete of 2 maanden hech tenis met verbeurdverklaring der geweren. Maar ook de bietencul'uur, die zulk een groote bron van in komsten is, zal moeten blijven en spr. hoopt dat de door mi nister Kan ingestelde commissie spoedig rapport zal uitbrengen. Provinciale Staten. AXEL, 3 December 1926. Maandagavond jl. vergaderde in de Landbouwschool het Chr. Muziekgezelschap „Hosannah" met de begunstigers. Nadat de verg. door den voor zitter den heer P. Le Feber was geopend, deelde deze mede, dat het resultaat op den rondgang door de gemeente zeer verblij dend is. Aan oprichtingskosten was ruim f 425 ingekomen, terwijl 24 ren- telooze aandeeltjes a f 10 waren toegezegd. Het aantal begunsti gers bedraagt thans reeds ruim 100. Het bestuur adviseerde dan ook met gerustheid om over te gaan tot het aanschaffen der be- noodigde instrumenten. Met al- gemeene stemmen werd daartoe besloten. Nog eenige rentelooze aandeeltjes zijn noodig om over het benoodigde kapitaal te be schikken, doch de leden meenden die nog deze week te kunnen plaatsen. Met ingang van 29 Novem ber is mej. A. Martijn, leerling telefoniste verplaatst van Axel naar Oostburg. Thans wordt de telefoon al hier behalve door het daarvoor dienstdoend personeel, ook tijde lijk waargenomen door mej. Joh. van Vliet, alhier. Verplaatst de telefoniste 2e klasse bij den interlocalen dienst M. L. Dankaart van het bijpost- en telegraafkantoor naar het post en telegraafkantoor te Hulst. Woensdag slaagde te Leeu warden voor het vanwege den Bond van Nederlandsche zieken verpleging gehouden Staatsexa men voor verpleegster mejuffr. G. Hugenholtz, vroeger te Axel, thans te Leeuwarden. Nabij het gehucht „Drie kwart" (Zandstraat Sas van Gent) moest een met twee paarden be spannen boerenwagen, nabij het bruggetje over den duiker, uit wijken voor een auto. Daar een der paarden te veel zijwaarts week, geraakte het op de helling van de vrij diepe en breede sloot, met het gevolg, dat ook het an dere paard en daarna de kar met den voerman, van den steen weg geraakten en in de sloot terecht kwamen. Ijlings toeschie tende personen boden hulp, zoo veel zij konden en slaagden er in, den voerman uit zijn hache lijke positie te bevrijden. Hij kwam met eenige lichte schram men en den schrik vrij. De paar den konden eveneens op het droge worden gebracht. Zij had den verschillende "verwondingen opgeloopen. De wagen werd zwaar beschadigd. „M. Ct." Te Middelburg hebben de heeren mr. L. van Andel, S. Brandsma, S. Caljouw, H. Dron- kers, W. A. den Hollander, Chr. Hondius, Dr. K. Huizinga, A. D. Littooij, A. de Neeling, J. Olthoff, dr. E. Scheps, H. R. Struve, J. A. Vertregt, C. Weeda en R. van der Welle, allen anti-revolutionnair, zich verbonden mede te werken tot het vormen van een landelijk comité van anti-revolutionnairen, hetwelk zich zal wenden tot onze vertegenwoordigers in de Eerste Kamer, om hen te wijzen op de groote belangen, inzake het Ver drag Nederland-België, die aan de orde zijn en hen te verzoeken kon het zijn, rekening te houden met de door duizenden onzer gevoelde bezwaren. „De Z." Predikbeurten te Axel. Zondag 5 December 1926. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/a ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 ure Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk De Z, L. M. Zooals we in ons vorig num mer meldden, werd Maandag in de algemeene vergadering der Z. L. M. door een viertal per sonen een rede gehouden over de wenschelijkheid van bescher ming van RegeeriDgswege der suikerindustrie. Twee voorstan ders en twee tegenstanders be lichtten die zaak. De betoogen zijn te uitvoerig om geheel in ons blad te worden opgenomen en verkappen achten we niet wel mogelyk. Belanghebbenden kunnen die weldra lezen in hun Landbouworgaan, terwyl ook enkele bladeD, die reeds opna men. We kunnen de lezing aanbevelen. Een derde mogelijkheid was geschapen door de afd. Wol- phaartsdijk, die een motie had ingediend, waarin werd verzocht om een nieuwe internationale conventie, doch inzake het voor stel van het Dag. Bestuur om aan te sturen op premie's voor de suikerfabricage een a t- wachtende houding aan te nemen. Deze motie werd aangenomen met 56 tegen 55 stemmen, nadat nog een kort debat was gevoerd. Een ander gewichtig moment in die vergadering was het al- scheid van den heer Kieistra, als secretaris der Z. L. M., die evenwel bereid is gevonden om het secretariaat nog waar te nemen, tot zijn opvolger, den heer Sybenga, uit Drenthe weg kan. De Voorz., de heer mr. P. Dieleman, wees op hetgeen de heer Kieistra vooral ook in de oorlogsjaren voor de Z. L. M. is geweest. Zijn naam Kieistra zal met gulden letters in de analen der maatschappij blijven opge- teekend. Hij gaf geheel zijn ziel aan de Z. L. M. dus ook aan Zeeland. Als stoffelijk blijk van waardeeriug biedt spr. onder applaus een fraaie staande ouder- wetsche klok aan en tevens na mens de vereeniging tot verbe tering van het rundvee en de gewassenkeuring een paar mooie schilderstukken. En daarbij nog een makkelijke stoel. Spr. wenscht den heer Kieistra met zijn gezin ook ver der het beste toe. Verschillende personen richt ten daarmee woorden van dank tot den heer Kieistra, w.o. ook de Commissaris der KoningiD, uamens het Prov. Bestuur. We kunnen het ons zeer goed indenken, dat de heer Kieistra thans een moeilijk oogenblik be leefde en, naar hy zeide niet gedacht had, dat het scheiden hem zoo zwaar zou vallen. Hij dankte zijnerzijdsch de verschil lende sprekers en ook het per soneel der Z. L. M. Naar we lezen in het versla, der „Midd. Crt." zeide de Com missaris der Koningin aangaande de discussie over de bescherming der suikerindustrie, dat by zyn eigen oordeel wilde ppschorteD, maar waar dhr. Welleman den tuinbouw ook aanroerde, wilde spr. verzekeren, dat hij blyft bij zyn te Kapelle medegedeeld standpunt, dat er in den tuin bouw een toekomst voor de Zeeuwsche landbouwers ligt, Dinsdagavond is de winter- zitting geopend door den Comm. der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Uftord, in naam der KoningiD. Afwezig was de heer Van Waesberghe. Verschillende stukken worden voor kennisgeving aangenomen, in handen gesteld van Ged. Sta ten, of naar de afdeelingen ver zonden. Na het trekken der afdeelingen neemt de heer Adriaanse het woord in zake het Ned.Belg. Verdrag Spr. drukt zijn erkentelijkheid uit voor de attentie, dieGed.St. aan zyn vraag schonken. Geble ken is, dat ook deze zich niet met de geheimhouding konden vereenigen, welke hun door den Minister is opgelegd. Tewaardee- ren is dat nu door hun toedoen ook de Staten het advies mogen kennen, doch het resultaat kan hem niet voldoen, nu de Reg. volhardt bij haar verzet tegen de publicatie, terwijl het toch een zaak is van publiek belang en speciaal Zeeuwsch belang. Spr. meent echter, dat Ged. St. de bevoegdheid hebben om hun oordeel kenbaar te maken over de gevolgen van het Verdrag, opdat de inwoners dezer Prov. dat kunnen weten. Ed spr. voelt den plicht als Statenlid er met kracht op aan te dringen, dat Ged. St. dia mededeeling zonder het woord vertrouwelijk" zoo spoedig mogelijk aau de leden rond te zenden. Spr. wenscht echter geen discussie over die mededeeling. De voorzitter zegt, dat Ged. St. hieraan spoedig zullen vol doen. Op verzoek van den heer Wal- lien wordt hierna in besloten zit ting vergaderd en een uur daarna de openbare zitting weer her opend, ter mededeeling dat de volgende vergadering is bepaald op 21 Dec. a.s. Toen een autobusonderne mer uit Zevenbergen te Leur bezig was zijn auto te reparee- ren wierpen fabrieksarbeiders brandende lucifers in benzine die op den grond lag. De ban den van de auto vatten vlam en toen de ondernemer het vuur wilde blusschen, geraakte hij zelt in brand. Natat de vlam men in een jas gesmoord waren is de man naar zijn woning te Zevenbergen vervoerd. Tegen de drie jeugdige boosdoeners, is proces-verbaal opgemaakt. Werking der Vesuvius. De werkzaamheid van den Ve suvius is sterk toegenomen. De lava begint reeds over den kra terrand naar buiten te komen en vloeit langzaam naar Valle Inferno, de tusscben den eigen lijken Vesuvius en Somma ge legen vallei. De lava beweegt zich over een breedte van zes meter met een snelheid van vier meter per minuut voor waarts. Men acht het onmogelijk, dat de omliggende plaatsen gevaar zullen loopen, daar de uitstroo- mende heete lava, bij verder voortschrijden, zal moeten stol len voor en aleer zy de bewoonde gebieden zal zyn genaderd. De bevolking gedraagt zich dan ook volkomen rustig. Spring niet van radende trams. Een 50-jarige vrouw is te Amsterdam van den in beweging zijnden motorwagen van een tram komeo te vallen, tengevolge waarvan zy onder den bijwagen terecht kwam. Doordat de tram slechts matige vaart had, kwam zy er met betrekkelijk lichte kneuzingen af. Volgens oogge tuigen is het ongeluk een gevolg van verkeerd afstappen. 5000 aan diamanten gestolen. Aan een diamantzagery, te Amsterdam is ingebroken en ge stolen. ^an een deur, die toegang gaf tot de zagerij was een schot weggebroken en uit verschillende molens waren ruwe diamanten ontvreemd. De waarde ervan bedraagt circa 5000. Sporen v,an inbraak vielen niet te be speuren, zoodat het vermoeden gerezen is, dat de daders zich hebben laten insluiten. Te Nymegen is een 3-jarig meisje onder een wagen geko men, waarvan het paard op hol geslagen was. De moeder die het kind aan de hand hield, wilde vluchten, doch kwam ongelukki gerwijze te vallen. Het kind kwam toen onder den wagen waarvan het wiel over hooiden hals ging. Het kind was onmid dellijk dood. Aardig opgeloopen. De lamilie P. te Winschoten kocht aldaar voor 30 jaar een boerenplaatsje voor 1600. Thans is dit plaatsje, waarvan reeds eerder een paar akkers werden verkocht, voor ruim 18000 verkocht Woensdag is te Selzaete de nieuwe brug over het kanaal in gebruik genomen en het riscante verkeer over de schipbrug en de ponton geëindigd. Te Amsterdam is een gla zenwasser van zyn ladder ge vallen. De Gen. Dienst werd onmiddellijk gewaarschuwd, toen de auto ter plaatse kwam, bleek de man reeds te zijn overleden. Door den trein gegrepen. Bij het oversteken in duister nis en mist van de spoorweg op het stationsemplacement te Amersfoort, werd de 56-jarige wagenmeester A. Ch. Schriek door een rangeerenden trein gegrepen, waarbjj 's mans lin kerarm werd verbrijzeld. In htt gasthuis werd deze terstond ge amputeerd. De toestand van deq man is redelijk, Baatzuchtige liefde. De 28-jarige C. K. uit Hilver sum, gehuwd en vader van vier kinderen, verloofde zich indertijd met ean meisje, aan wie by geld aftroggelde. Ter zake van deze oplichting werd de pseudo ver loofde tot l1/, jaar gevangenis straf veroordeeld. Op 18 September van het jaar kwam hy op vrije voeten. Vry spoedig hervatte by zijn praktijken. Hy colporteerde met naaimachines langs de huizen en geraakte in kennis met twee dienstmeisjes, met wie by zich wederom verlooide. Van het eene meisje leende hij verschillende bedragen tot een totaal van 1200, maar daarentegen ontving zy van hem verschillende geschenken, o. a een naaimachine en sieraden, die van een inbraak in Gelder land atkom8tig bleken te zyn. Ten nadeele van het andere meisje verduisterde hy een fiets. Op 25 Maart van dit jaar werd verdachte gearresteerd en later veroordeeld wegens oplichting en verduistering tot twee jaren gevangenisstraf. Tegen dit vonnis teekende de veroordeelde hooger beroep aan. Het Gerechtshof vernietigde het vonnis, sprak den verdachte vry van de oplichting, doch ver klaarde hem schuldig aau de verduistering van het rijwiel en veroordeelde hem tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Onbewaakte overwegen. Vrijdagavond heett 'n vry ern stig ongeval plaats gehad op den onbewaakten overweg onder Teteringeü. Een tustwagen uit Oist6rhout werd door den snel trein, komende uit de richting Tilburg gegrepen. De wagen werd eerst tegen een seinpaal en daarna tegen het vroegere sein- wachtershuisje geslingerd. Een raam van dit huisje werd ver<

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2