Landbouw. Gemengd Nieuws. van lijkverbranding. Maar dit bezorgde hem een koude douche van ds. Kersten, die er nog eens de nadruk op legde dat het op den weg van de vorige Christe lijke ministeries had gelegen, deze aangelegenheden naar wensch te regelen, doch dat zij te dien aanzien niets hejben gedaan. Toen de Minister aan het woord was, werd de vergadering ge schorst. Deze week voortzetting. Zendingen voor België. De Dir.-Gen der P. en T. maakt bekend, dat voortaan de bedragen van postwissels en van quitaDtie-zendingeu bestemd voor België, inplaats van in Belgische franken moeten worden uitge drukt in belga's, waarvan de waarde gelijk is aan die van 5 Belgische franken. De postwissels zullen door de Belgische postkantoren worden uitbetaald in franken. De bij de storting der post wissels te bezigen herleidings- koers is voorloopig vastgesteld op: 100 belga's is gelijk aan 35.50 gulden. Het maximumbedrag voor postwissels en quitantie-zendin- gen naar België is vastgesteld op 200 belga's. De bedragen van met verre kening belaste aangeteekende stukkeB en brieven met aange geven waarde, belast met ver rekening, alsmede van verreken pakketten, afkomstig uit België, zullen mede worden uitgedrukt in Delga's. De verrekenbedra- gen waarmede deze zendingen en pakketten zijn belast mogen 200 belga's niet overschryden. De anti-rev. en het Belg. Verdrag In een vergadering van de Centrale anti-revolutionaire kies vereenjging te Rotterdam, heeft het Tweede Kamerlid J. Schou ten, door ziekte verhinderd bij het debat in de Tweede Kamer zijn stem tegen hetNederlandsch Belgische verdrag te motiveeren, zijn standpunt er tegen uiteen gezet. Het overwegende bezwaar ligt voor hem in het feit dat in de sfeer van den Belgischen eiscb over het verdrag is beraadslaagd. In 't Schelderegiem moest Bel gië zijn vrije doorvaart behou den. Het komt op een betere regeling aandringen. Noodzaak bestond er niet. Maar wenschie België meer waarborg voor de toekomst, dan is daartegen geeD bezwaar. Dit onderdeel acht spr. niet zoo bezwaarlyk, dat het verdrag daarom moest worden verworpeu Loodsdienst en loodsgelden ziju bezwaarlijk. Maar zonder zyn tweeledig hoofdbezwaar, zouden dit geen redenen zijn geweest om tegen te stemmen. Het kanaal AntwerpenRuh- rort zal als het tot stand komt, misschien schadelijker nog zijn voor Rotterdam dan het kanaal Antwerpen—Moerdijk, dat ge boren is uit een geest die waar door het nooit aannemelyk kan worden. Er is geen meerderheid die verdrag verdedigt om zijn mate- rieelen inhoud. In eersten ter mijn hebben alleen de heeren Nolens en Vliegen het voor het tractaat opgenomen. Maar ten slotte hebben de verhoudingen in de internatio nale politiek en de vrees voor het aftreden van minister van Karnebeek den doorslag gegeven. Voor den heer Schouten konden dat geen doorslaande dingen zijn. gevoteerde verdrag met België. Ged. Staten hebben thans met een schrijven gedateerd 26 No vember geantwoord, dat mede naar aanleiding van deze vraag een deputatie uit haar midden Woensdag 24 dezer een onder houd heeft gehad met de Mi nisters van Buitenlandsche Zaken en Waterstaat. In dit onderhoud is er bij ge noemde bewindsleden nogmaals op aangedrongen, toeslemming te verleenen tot het bekend maken van de door Ged. Staten aan de Regeering uitgebrachte adviezen, doch ook deze besprekingen heb ben er slechts toe geleid, dat de Regeering bezwaar blijft maken tegen publicatie. Evenwel is machtiging verleend de bedoelde adviezen vertrouwe lijk ter inzage te leggen voor.'de leden der Prov. Staten. Uit deze adviezen blijkt de meening van Ged. Staten. De Midd. Crt. teekent hierbij aan «Deze kwestie wordt met den dag wonderlijker Dus eindelijk nog slechts een verlof om „vertrouwelijk" dus onder geheimhouding het uitge brachte advies aan de leden van de Provinciale Staten ter inzage te geven. Alsof die vraag om publicatie louter uit nieuwsgierigheid der Statenleden ontstond. Wij meen den altijd dat de bedoeling van den aandrang tot publicatie ont sprong aan den wensch dit ad vies ter kennis te brengen o a. van hen die de beslissing in han den hebben; de leden der Staten Generaal. Is het nietdwaas, dat de leden van de Prov. Staten het wel mogen lezen, maar er niets van mogen openbaar maken, er ook niets van mogen meedeelen aan de leden der Eerste Kamer, die binnenkort hun stem over dit verdrag moeten uitbrengen? Die mogen toch waarlijk wel weten hoe het oordeel van het hoogste college in de provincie Zeeland over het verdrag luidt! Zelfs als publicatie van dit advies „staatsgevaarlijk" kon worden geacht (wat we niet kun nen aannemen) zou het immers nog altijd „vertrouwelijk" alleen aan de leden der Staten Gene raal ter inzage kunnen worden gelegd. Een inzage alleen aan de leden van de Prov. Staten van Zeeland heeft voor de beoordee ling van het verdrag, geen be- teekenis". De voorz. deelde mede, dat deze kwestie reeds bij het dag. bestuur en bij het A. N. L. C. in onderzoek is en dat krachtig wordt aangedrongen op het ge bruik van verscli vleesch bij marine en leger, waar groote hoeveelheden worden verslonden. Het Dag. bestuur zal op dezen weg voort gaan. „Midd. Crt Het Nederlandsch-Belgisch Verdrag. Het advies van Ged Staten. Zooals destijds werd gemeld, heeft mr. J. Adriaanse, lid der Prov. Staten van Zeeland dd. 17 November aan Ged. Staten ver zocht aan de Statenleden te wil len mededeelen of en zoo ja, welke schadelijke gevolgen naar het oordeel van het college spe ciaal voor Zeeland en bizonder- lijk ten opzichte van de Water staatsbelangen, zijn te wachten van eventueele ratificatie van het door de Tweede Kamer reeds Algemeene vergadering ran de Z L. M. Gisteren werd te Middelburg de algemeene vergadering gehouden van de Z. L. M. De voorzitter deelde mede, dat de proef met de levering van fabrieksaardappelen succes heeft gehad. Verder vermeldde hij het werken van de Z. L. M. inzake de speruren bij de P.Z E.M. De begrooting voor 1927 werd zonder opmerkingen goedgekeurd; eveneens de contributieregeling. Hierna kwam de kwestie der bescherming van de suikerindustrie aan de orde. Zooals bekend, stelde het hoofd bestuur voor te voldoen aan het verzoek van den Bond van Coöp. Suikerfabrieken te voldoen en bij den Minister van Fin. op herstel der productie-premies aan te dringen. Naar de voorz. mededeelde, is het verzoek tweeledig, namelijk het streven naar een nieuwe suikerconventie en ten tweede door het verleenen van een suikerpremie. Hierna werden de inleidingen over dit onderwerp gehouden. Vóór de pauze striken de voor standers, de heeren mr. P. Diele- man en Jac. Welleman. als voor standers, en na de pauze de heeren P. Lindenbergh en A. I. Leenhouts als tegenstanders van het voorstel. Voor de pauze werd nog in behandeling genomen de vraag van Gapinge, of de Z. L. M. haar invloed kan doen gelden ter ver betering van de vleeschprijzer. AXEL, 30 November 1926. Gisteren werd alhier de jaar- lijksche veemarkt gehouden en ofschoon ongaarne, moeten we toch erkennen, dat die een treu- rigen aanblik gaf. In den regel zegt men weinig volk, lekker eten, maar ook datjwas hier niet het geval, want evenmin als de belangstelling der gegadigden, was ook de aanvoer groot. We zagen het nimmer zoo. In totaal waren aangevoerd 9 paarden, 41 stuks hoornvee, 67 varkens, 1 geit en 4 schapen. Wat mag toch de oorzaak zijn, dat we niet zien, als vroeger, toen er plaats te kort was voor de dieren, en menschen elkaar verdrongen om de beesten te kunnen zien, terwijl men hier het klappen van de zweep hoorde bij den- paardenhandel, daar de handen der veekoopers in elkaar patsten en elders weer de biggen van „Kootje" een geschreeuw aanhieven, als hij ze triomfantelijk monsterde voor den werkman, die daarna met zijn krulstaart in de armen huiswaarts ging om zijn vrouw te toonen, dat hij een goeden koop gedaan had. Zaliger gedachte. Dat alles behoort tot het ver leden. En zoo hebben we nu een markt, die zoo stil is, alsof ze voor den vorm geho.uden wordt. De veearts is aanwezig, evenals de marktmeester, enkele inzenders kooplieden en nieuwsgierigen, doch de laatsten keeren gauw terug, als schamen ze zich voor het sober beeld, dat de markt biedt. Resten ons nog te noemen de keurmeesters, die de beschikbare premies hebben toegekend als volgt Het schoonste paard van 3—7 jaar, le prijs Jac. de Feijter Sz., 2e P. Dieleman. Het schoonste jaarling (hengsl) le A. C. Ysebaert, (merrie) le Jac. de Feijter vnd. Het schoonste hengstveulen had A. van Arenthais, Zaamslag, en het schoonste merrieveulen had Jac. de Feijter vnd. Voor het schoonste paard van 2—3 jaar had de le prijs P. Dieleman vnd. De schoonste kalfdragende koe had F. Dieleman te Terneuzen. Voor de schoonste kalfdragende vaars kreeg Jac. de Feijter vnd. de le en 2e prijs. Het schoonste 2-jarig rund had Audenaert, koopman te St.Jansteen. Den schoonsten hokkeling was aangevoerd door G. S. Blankert; den vetsten os door H. Kerstraten en het veste rund door P. Diele man, vnd. Het vetste varken had H. Ver- straten vnd. Verkeersongeluk, Zaterdagmiddag is in onze ge meente een ernstig ongeval ge beurd, doordat de tram op on zachte wijze in aanraking kwam met de vrachtauto van den heer Dekker-Vermeulen, manufacturier alhier. Het geval deed zich, naar we vernemen, aldus voor. Dhr. Dekker was nog even voor zaken uitgeweest en noodde den 78 jarigen M. IJzebaart, wonende Vaartwijk, op zijn terugreis mede te rijden, toen deze te kennen I gaf, dat hij dezelfde richting uit moest. Alzoo was men de bar rières genaderd van de lijn Mechelen-Terneuzen en van de tram, waar dhr. D., toen hij een melkkar voor zich zag, zijn gang vertraagde, om die kar in een bocht voorbij te rijden. Doch juist toen de bocht genomen werd, zag hij een bietentram op korten afstand achter zich aankomen, die hem in de flank zou hebben aangereden, indien dhr. D. niet de tegenwoordigheid van geest had gehad, om direct door meer gas te geven, zijn wagen te doen doorschieten. Toch was, ook on danks krachtig remmen van den machinist, aanrijding niet meer te voorkomen. De auto kreeg van de locomotief nog een zoodani- gen stoot, dat hij als het ware omdraaide en kapseisde, met het gevolg, dat het voorste gedeelte der auto bekneld geraakte tus- schen een paal en de locomotief. De beide inzittenden geraakten zelf daardoor eveneens in het nauw en men mag van geluk spreken, dat ze er het leven af brachten. Dhr. Dekker liep aan beide beenen kneuzingen op, zoodat hij per auto naar huis moest worden gebracht, doch de oude IJzebaart was er nog veel I erger aan toe. De man zat zoo- danig bekneld, dat men de planken moest uitzagen, om hem te be vrijden. Bij geneeskundig onder zoek bleek, dat de man het linker onderbeen, hetrechter-spaakbeen, een middenhandbeentje en mid denvoetsbeentje gebroken had. Onnoodig te zeggen, dat zoo'n eerste reis per automobiel niet meevalt. Naar we vernemen is 's mans toestand bevredigend. Hij is voor zijnleeftijd kras en we hopen, dat hij het er nog goed afbrengt. De auto leek als een kaarten huis ineengestort. Gisteren is de justitie uit Mid delburg ter plaatse geweëst om mede aan de hand van teekeningen en foto's een nader onderzoek fn te stellen, of onachtzaamheid dan wel een samenloop van om standigheden hier de oorzaak is. Men is namelijk algemeen van meening, dat het ongeval op een zeer druk verkeerspunt plaats had en vooral 's Zaterdags met den marktdag is het nog drukker. Het komt ons voor, dat er wel maatregelen te nemen zijn om daar het verkeer veiliger te maken. Reeds dikwijls hebben er bot singen met gelukkig minder ern stige gevolgen plaats gehad. F.r komen 5 wegen samen en dus was o i. op sommige oogenblik- ken een verkeersagent daar wen- schelijk. Ook was misschien een goede maatregel, dat als er een tram aankomt, daar iemand met een roode vlag stond, om zoo noodig signalen te geven, wai t in bovenvermeld geval was het noch voor den chauffeur, noch voor den machinist mogelijk el kaar te zien, omdat de tramlijn zoover achter de woningen loopt. We vernemen, dat vanwege de Maatschappij Mechelen—Neuzen de overweg een paar meter bree der zal gemaakt worden en ook dat is een toe te juichen maat regel. We vernemen, dat als alles goed gaat aanst. Zaterdag ook de bewoners van Magrette, Spui en Schapenbout van het electrisch licht zullen kunnen profiteeren. Toevallig waren we er hedenmiddag getuige van, dat een polier door de politie werd gewaarschuwd, dat hij niet te veel kippen in zijn mand mag stapelen. Ook wist de man niet dat hij een register moest aan houden van gekocht en verkocht pluimvee. Misschien, dat zijn collega's met dit bericht hun voordeel kunnen doen, want in dien de marechaussee minder gemoedelijk was geweest, had de man zeker een bekeuring opge- loopen. Zondagmiddag was zekere Claessen van Lamswaarde met zijn auto op den weg Axel-Hulst, tusschen Drieschouwen en Eerste verkorting, toen vermoedelijk de machine haperde. De chauffeur stapte uit en plotseling stond de geheele auto in vlammen en brandde uit, tot niets meer dan de chassis overbleef. mede gesteund door de afdeeling der S. D. A. P. te Sas van Gent. Re lichting 1927. De dienstplichtigen voor deze lichting zijn opgeroepen voor de datums en garnizoensplaatsen als volgt 3 Jan. te Bergen op Zoom, Jan Dieleman. 1 Febr. te Hoek van Hoiland, D. Bakker. te Vlissingen J. Hamelink, C. Schieman en P. C. Zegers. 1 Maart te Bergen op Zoom, F. Dieleman. 22 Maart te Middelburg, A C. den Beer, L Faas, F. Hamelink, J. Oppeneer, W. C. van Overmeire en F. Zegers. te 's Gravenhage. K C. van Broekhoven en te Bergen op Zoom A. de Feijter. 7 Juni te Vlissingen, C. van Bendegem, B. J. Koevoets en M. J. Witte. 19 Juli te Bergen op Zoom L. van Cadzand, J. Dieleman, P. P. van Fraaijenhove, A. M. Mieras, J. Naeije en J. A. Vinke. T Sept. te Bergen op Zoom, A. A, de Pooter. 3 Oct. te Middelburg, C. Geel- hoedt. Tengevolge van den onge meen dikken mist, voer Donder dagavond omstreeks half zeven te Selzaete (tusschen de kom der gemeente en de suikerfabriek F. Wittouck) een van de richting Sas van Gent komende stoomboot tegen een met bieten geladen Walenschip aan, met het gevolg, dat dit laatste in een tijd van 6 minuten zonk. De opvarenden konden bijtijds op een naastgemeerd schip sprin gen, waardoor gelukkig geen menschenlevens te betreuren zijn. M. Crt. Tot ambtenaar ter seoretarie te Ter Neuzen is benoemd de heer C. van Hootegem, volontair te Aardenburg. Opgeheven wegens gebrek aan baten het faillissement van J. Deij, rijwielhandelaar te Hoek. Curator mr. J. Erasmus. Sportnieuws. Zondagmiddag speelde Axel II te Terneuzen tegen Terneuzen II. Bij de rust leidde Terneuzen met 2—0 het einde kwam met gelijk spel (3—3). Ter gelegenheid van de jaarmarkt werd gisteren zooais gewoon door „Ons Vermaak" een gaaischieting gehouden. De deelname had echter te lijden door het geringe marktbezoek, zoodat er slechts 25 schutters waren, waartoe het koude gure weer ook wel zal meegewerkt hebben. De prijsvogels werden geschoten als volgt: J. Misse- ghers van Westdorpe had den hoogvogel en een kal, R. van Acker, Westdorpe een zijvogel en J. van Dorsselaer van St. Jansteen een zijvogel en een kal. Verbetering. In het hoofdartikel van ons vorig nummer, 3e kolom boven aan 6e regel staat 1861, dat moet zijn 1868. Naar van hier aan „Het Volk" gemeld wordt, zal aan de groslijst van candidaten der S. D. A. P. voor de Statenverkie zing worden toegevoegd de heer A. Th. 't Gilde, voorzitter der af deeling en lid van den Gemeente raad alhier. De candidatuur wordt Ueraariyk gezelschap. Iq Den Haag heeft zich na eenige maauden van rust, weer eens een geval van berooving voorgedaan. Een der gasten van Hotel de „Hertenkamp" te Arnhem woon achtig, zonderde zich in het per ceel Francois Valentijnstraat 10 met een dame af, en kwam tot de minder aangename gewaar wording, dat deze afzondering hem heel erg duur te staan kwam, daar hy zyn portefeuille inhoudende drie en dertig hon derd gulden vermiste. In verband met deze beroo ving werd door de politie aan gebracht de 27-jarige juffrouw W. B. woonachtig te Rotterdam. Te Heemstede was een 42 jarige arbeider, een stalen schoorsteenpijp aan het montee- ren. Plotseling helde deze voor over en trok den man mee naar omlaag. Zwaar gewond werd hy opgenomen. Eenigen tyd later overleed de man. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter, -

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2