flevop Huwelijhlevea. No. 68. D i N S D A G 30 NOVE M BEU I 02(5. 42e Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken L A B O N N F. M I Per 3 maanden 75 Cent Afzonderlijke Kameroverzicht. Minister Lambooy is bij zijne verdediging van de Marinebe- grooting niet ongelukkig geweest. Trouwens, al te lastig is het hem niet gemaakt en het groote punt n.l. de samenvoeging van Oorlog en Marine voor ons land en de splitsing van laatstgenoemd onderdeel tusschen moederland en koloniën was nog niet aan de orde. De Minister vaD Marine is er in geslaagd door het aanbrengen van bezuinigingen een bedrag van f 3 millioen op de marine te besparen, hetgeen op zichzelf reeds een niet onaardig resultaat is. Of men nog verder zal kun nen gaan, is voor den niet des kundige, en dat is toch ook de groote meerderheid der Kamer leden, een uiterst moeilijke vraag. De vryzinnig democraten wen- Bchen zich te bepalen tot een politie-vloot ook voor Indië, aan gezien wij naar hunne meening die gewesten toch ook met ons tegenwoordig materiaal niet tegen een groote vloot zouden kunnen vededigen. Minister Lambooy denkt daarover anders en acht vloot-operaties van anderen tegeD Indië uiterst moeilyk, zoodat hij een marine met kleine doch bruikbare middelen voor de ver dediging van groot belang acht. De Minister heett een vlootplan ontworpen tot 1930, dat aan de geldmiddelen van ons land niet te hooge eischen stelt. De oud- Minister van Dijk was hiermede niet tevreden, hij meent dat meer moet worden gedaan en dat vooral moet wordén gezorgd, dat de vloot reeds vóór 1930 be langrijk zal zijn versterkt. Ook de heer dr. De Visser maakte zich beangst, dat de vloot te veel zal worden vetzwakt, inzonder heid wat het beroepspersoneel betreft, dat hij niet verminderd wil zien, ook al acht de Minis ter die vermindering mogelijk. En de heer Snoeck Henkemans sprak zich nogmaals onomwon- (32 Alle verdere woordenwisseling werd afgesneden door de verscho ning der graviü, die door hare kinderen gevolgd, aangedaan bin nentrad. >Dierbare zwager,* zeide zij en hare stem beefde van aandoening, »vanwaar komt ge, om ons zoo aangenaam te verrassen en onze droefheid zoo plotseling in gejuich te doen veranderen P Waar waart ge, waarom hebt ge niet geschre ven, waarom komt ge ons zulk een schrik aanjagen Kurt liet zich geen oogenblik misleiden hij beantwoordde haren handdruk tamelijk koel. »Jk was in Mexico, heb in de binnenlanden natuurkundige on derzoekingen gedaan en het ook niet versmaad, aan den oorlog aldaar deel te nemen De gravin sloeg de handen te zatnen. »Hoe doldriftig, hoe onbezon nen, Kort 1* riep zy met vrien delijk verwyt. »Om een zoo dierbaar leven 'insdag- en Vrijdagavond. ENTSPRIJ S: franco per post 1 Gulden. Nos. 5 Cent. den uit tegen de splitsing en betreurde de vermindering van het bedrag voor den aanbouw van vaartuigen. Behalve dit debat, dat de be- teekenis van de vloot voor onze landsverdediging betreft, kreeg men de gebruikelijke redevoe ringen over personeel. De heer J. ter Laan stelde de pensioenen van het personeel voor 1920 op dezelfde hoogte te brengen als de tegenwoordige; de beer Oud, die verwerping van die motie voorzag, stelde een andere voor, waarin alleen herziening van de oude regeling werd gevraagd. Maar ook dezo motie kon geen meerderheid vinden. Voorloopig zal dus het oud-personeel van deze Regeering niets moeten verwachten. Het ligt blijkbaar in de be doeling het loodswezen over te brengen naar het Departement dat het geheele vervoer in han den heeft, t.w. naar dat van Wa terstaat, waar het als onderdeel van de scheepvaart ook het beste thuis is. Daardoor zal wor den tegemoet gekomen aan het bezwaar, dat thans sommige on- derdeelen, zooals peiliügeu en batonningen over twee Depar tementen zijn verdeeld. Ten slotte vermelden wij van deze begrooting nog, dat de Minister toezei de loodszeilschepen door stoomschepen te doen vervangen, een voornemen, dat zeker alge meen zal worden toegejuicht. Eu dat de begrooting met 48 tegen 28 stemmen werd aange nomen. Tegen stemden de so ciaal- en vrijzinnig democraten en de heer Arts. De Minister van Buitenland- sche Zaken had het al heel ge makkelijk. In een paar uur tyds was de geheele begrooting door gewerkt. Wy vermelden slechts dat de Minister naar aanleiding van een vraag van den heer Vliegen mededeelde, dat erken ning van Sovjet-Rusland alleen mogelijk zou zijn, indien daar mede gepaard ging 'n regeling van de geheele verhouding tus- op het spel te zetten vraagde by spottend. »Ge hebt gelijk, ik bad aan de mijnen moeten d&nkeD, die met angstige spanning ver wachtten, of ik terug zou komen of niet.* »Maar raowasr bekwaamt ge geld?* vroeg Gustaat, opzettelijk die gekrenkte uitdrukking over het hoofd ziende. »Uwe wissels werden niet betaald, ge moet in verlegenheid geweest zyn »Toch niet, ik was steeds nog zoo wel by kas, als ik myn wissels trok, dat ik met een kleinen schat naar M xico ging. De gast vrijheid in de binnenlanden is daar zoo groot, dat men zijn geld vaak moeilijk kwijt kan raken en zoowel in oorlog als in vrede heb ik eenvoudig geleefd. Ik had ook credietbrieven, en toen ik mijn terugreis aanvaardde, heb ik mij in Vera Cruz van geld voorzien.* »En nu zijt ge daar, geloofd zij God,* zei de gravin. »Nu moet ge ook mijn kinderen zien, die ge nog niet kent. Leo, Suzanna, kom bier myn liefje, daar is oom, van wien papa en mama u ver teld hebben, geef hem een bandje Het kleine meisje gehoorzaamde zwijgend met eenigszins nuffige beweging, maar op het opene schoone gelaat van den knaap lag DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. schen do beide landen. Jhr. Van Karnebeek houdt vast aan den eisch van schadevergoeding voor door Nederlanders geleden zeeoorlogschade, maar of by veel zal bereiken, betwijfelt Z E. Tegelijk met de begrooting werd ook de Middelenwet be handeld, waarbij wordt aangege ven op welke wijze de bij de begrooting aangevraagde gelden zullen worden gevonden. Dit jaar is over dit wetsontwerp bij uitzondering eenig bebat gevoerd. De heer Wintermans merkte n.l. op, dat het Rijk belangrijke win sten maakt op de keuring van voorden uitvoer bestemd vleesch. Terecht zag hij hierin een min der gewensebte uitvoarbePm- mering, waartegen by ten sterk* ste opkwam. Een ingediend amendement tot schrapping van den post had echter geen gun stig resultaat. Minder gemakkelijk had de heer Slotemaker de Bruine het. over wiens beleid weinigen ge heel tevreden zijn Maar toch had zijn Memorie van Antwoord over het algemeen een guustigen indruk gemaakt en was de stem ming, zelfs van sociaal-democra tische zijde, ten aanzien van Z. E. minder onwelwillend gewor den. Bij de Afdeeling Arbeid reeds was een lange rij van sprekers ingeschreven en wer den de meest uiteenloopende onderwerpen ter sprake gebracht Wij kunnen deze onderwerpen, zooals de positie van inspectri- ces van arbeid en het verple gend personeel, de bescherming van jeugdige personen in den arbeid en van jonge moeders, de huisindustrie, het personeel in winkels en caté's enz. niet alle een voor oen bespreken. Wel willen we vermelden dat zelfs de voorzitter van het A V. V., de heer Stenhuis, bij den Minister veel goeds had ontdekt. Maar bij blijft van oordeel, dat aan de 8-urendag niet voldoende de hand wordt gehouden en dat deze reeds meer verandert in een 48 urige werkweeK. Mocht dit inderdaad het geval blijken, nog de boosheid van daar straks. »Ik kan niet,* zei hij, »oom wou mijn koe afnemen. Ge hebt mij nooit anders van hem ver teld, dan dat hij dood is en dat nu het kasteel ons toebehoort. En nu komt hij en neemt myn speel goed af, dat toch in de rommel kamer gelegen beeft en dio rom melkamer beboort nu aan papa.* Verschrikt zocht de gravin de rede van den koaap te stuiten en baar angst klom, toen baar oog op den noodlottigen Apis viel, dien de knaap nog altijd in de hand hield. »Leo, ondeugende knaap riep graaf Gustaaf, »hoe komt ge aan dien Apisl Wie heeft u verlof gegeven, zulke kostbaarheden aan te raken Maar het kind liet zich niet misleiden. »Ik nam het uit de roinmelka- mer,< zei hij stoutweg, .Gottlieb alleen zegt dat het mooi is, gij hebt gezegd, dat het vodden-zijD, mama moeht er het beste uit nemen Kurt lachte ironisch. »Geneer u niet, mevrouw zwagerin, ik heb. steeds uw prabtischen geest be wonderd.* Hii stond op en schelde. »Wat verlangt ge, dierbare ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden f tot Dinsdag- en Vrijdagvt dan zal hij een motie indienen tot bekrachtiging van het ver drag van Washington. Prof. Veraart betoogde, dat de Minister een belangrijke en zware taak heeft te vervullen. Hij wenschte van den Minister eene verklaring, dat do rechts gronden van ons bedrijfsleven io beginsel moeten worden ge wijzigd en dat principieel met de kapitalistische rechtsorde zal worden gebroken In dit ver band drong bij aan op de voor bereiding van de sociale bedrijfs organisatie. Hot was een zeer principieele rede, waarin de beer Veraart een nieuw geluid deed hooren en zich openlijk plaatste aan de zyde van hen, die onze tegenwoordige kapitalistische wijze van voortbrengen verre van volmaakt vinden. Ot bij met zyirrede veel zal bereiken en ot alie wijzigingen, die wij in den loop der jaren nog mogen verwachten, zoo maar van hoo- gerhand kunnen worden voor geschreven, inplaats van gelei delijk te groeien, meenen wij te moeten betwijfelen. En de heer Schaper vreesde verder nog, dat de raad van prot. Ver aart dezen minister op het ver keerde pad zou brengen en hem tot verdere studie zou verleiden. De heeren Smeenk en Joekes drongen aan op spoedige invoe ring van het collectief arbeids contract en willen het zien ver bonden aan de ziekteverzekering. De heer Brautigam beval deze verbindendverklaring aan als een middel om z.g. wilde sta kingen tegen te gaan. Van an dere zijde werd zij echter als een gevaarlijke proefneming met kracht ontraden. Het zal voor den Miü. niet gemakkelijk zijn om uit al deze adviezen wijs te worden daar zij op alle gebied geheel tegen elkaar mgingen. Toch schijnt de heer Scotemaker over de ge houden redevoeringen voorloopig zeer voldaan. Hij verklaarde in den aauvang van zijn rede, dat een grondslag van samen werking wel aanwezig is. Kurt,* riep de gravin uit en Ga- staaf sprong gedienstig op. »Ge zijt zóó goed,* hernam Kurt buigend, »dat men geheel en al vergeet in zijn eigen huis te sijo en meent zich te bevinden in den aangenomen toestand 4ien de gast vrijheid schenkt.* »Is mijn kamer voor mij ge reedgemaakt vroeg hij den bin- uentredenden Gottlieb. De bediende blikte vragend do gravin aaD. A 11e kamers zijn bezet, uwe genade,* zei de oude man op kla- genden toon, »tot onder het dak toe is ailes volgepropt.* »Welkeen dwaasheid,Gottlieb,* zei de gravin blozend, »de graaf beeft slechts te kiezen, waar hij zijn verblijf wil nemen, tot'alle» als naar gewoonte en geriefelijk weder is ingericht.* »Dan zou ik verzoeken, my een p'aatsje te gunDen bij de overige rommel in de rommelkamer,* zei Kurt bedaard, »ik zal mij daar onder mijn geliefde bekende voor werpen het beste thuis gevoelen.* Volstrekt niet!* riep Gustaaf uit en de gravin zeide: »Neen, Deen, ge neemt een van de ks- mers die op den tuin uitzien, die zijn nu bekoorlijk. Ge moet eens zien, beste zwager, hoe wy ge- tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ranco ingewacht, uiterlijk ormiddag 11 ure. Ook bij Justitie een debat over de meest uiteenloopende onder werpen. De heer Marchant wilde de gronden tot echtschei ding verruimd zien, zulks ten einde tegemoet te komen aan de minder gewenschte praktijken, waartoe men thans dikwijls zijn toevlucht neemt om de ge wensebte scheiding te verkrygen. De heer Beumer echter vreesde daarvan blijkbaar nog grootere toeneming van het aautal echt scheidingen en kwam zich daar om tegen veriuiming van de gronden ten krachtigste verzet ten. De heer Van Scbaick staat tusschen beiden in hij keurt de tegenwoordige wetsontduiking af, maar meent, dat met het oog op de heiligheid van het huwelijk het scheiden niet te gemakkelyk moet worden gemaakt. Van verschillende zyden werd voorts aangedrongen op wijziging van de huwelijkswetgeving in zonderheid het huweiijksgoede- renrecht. Minister Donner heeft de voorstellen van de Staats commissie-Limburg omtrent dit laatste onderwerp juist onlangs ontvangen en zal nu overwegen, wat hij voor wijziging geschikt acht. Maar de heer Beumer maakte zich zeer ongerust. Hy betoogde, dat de voorstanders van wijziging het daarover on derling lang niet eens zijn en meende te moeten aanraden op dit gebied vooral niet» te doen. Het spreekt, dat de dames in dit opzicht ruimer denken en dat twee (ofschoon reehtsche) afgevaardigden, de dames Meijer en Kaiz, op herzieuiug van ons goederenrecht aandrongen. Ver moedelijk omdat deze wijzigin gen voor de vrouwen niet anders dan voordeel kunnen brengen. De heer Zandt drong aan op strenge maatregelen tegen zede- kwetsende lectuur en op betere handhaving van de Zondagswet. En de heer Duymaer van Twist kwam met de gebruikelijke lijst van speciaal anti-revolutionaire wenschen, zooals wederinvoering van de doodstraf, handhaving van de Zondagsrust en verbod durende ons beheer het kasteel en het landgoed naar onze besta krachten in stand hieldeu en nood wendige verbeteringen aanbrach ten* »De eerste en waarschijnlijk voornaamste, de biljartkamer, heb ik reeds gezien,* hernam hij droog »en daarnaar meet ik de overige af. Ik ben werkelijk eenigszins vermoeid en wensch my at te zonderen, dus spoed u, Gottlieb.* »Maar niet de hoekkamer,* zei Gustaaf tot den bediende, die radeloos er bij stond en volstrekt geen middel zag, om zijn heer ei gens anders een plaats te geven, al» Gustaaf niet eenige vreemde heereD wegzond, of zichzelf en de zijnen in de rommelkamer wilde schikken. Maar Kurt maakte er een eind aan. »Go weef, Gustaaf, ik laat my nooit in mijn huis de wet voor schrijven, ik wil het zoo. Gezwind dan, oude, ik wil er bij zijn, ik zal het zelf in orde brengen.* Gottlieb ging vooruit en Knrt volgde. Voor vandaag zonder ik meaf,« aei hij, terwijl hij afscheid nam. »Ik verzoek uwe gesten al» de mij ne te beschouwen en het leest niet te verstoren Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1