BIJVOEGSEL Vrijdag 26 November 1926. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. VAN DE VAN No. 67. Pas op do kachel. Te Delft:;is ten huize van een werkman de brandende kachel omgevallen, doordal een kind er al spelende ttgen aanliep. Drie kinderen van 1, 2 en 4 jaar kregen den inhoud van een pot water welke op de kachel stond te koken over het lichaam en be kwamen ernstige brandwonden. Ook de vader werd aan het onderlijf verbrand. De kleinen werden in het gasthuis ter ver pleging opgenomen. Het oudste zoontje is overleden. De toestand van de twee andere kinderen is zeer zorgwekkend. Blaas niet in een carbidlamp. Da molenaar G. J. te Nieuw- Vennep, wilde zijn carbidlantaarn wat „aanblazen". Hierbij ont plofte da lamp. J. brandde deerlijk zijo gelaathij is nagenoeg b'und. Het elfjarig dochtertje van mevr. de wed. R., wonende in de Thorbeckestraatr te Leiden dat tusschen 6 en 7 uur een boodschap voor haar moeder dééd werd aangesproken door een als heer gekleed persoon, die haar naar een adres en een nabijge legen straat vroeg. Toen zij, om den man het huis te wijzen, een eindje meeliep, greep deze haar vast, zette haar op den last drager van de fiets en reed snel weg. Van een oogenblik dat hij haar even losliet, maakte het kind gebruik van de fiets te springen, waarna zij om hulp roepend, het op een loopeu zette. Eerst wilde de man haar nazetten, doch toen hij menschen zag aankomen, sprong hij op zijo liets en ver dween. Ondanks het feit, dat het meisje een vrij duidelijk signale ment van den man kou opgever., is het nog niet gelukt hem te vinden. Een beetje vergeetachtig. De 27-jarige magazijukaecht van de firma K. te Maastricht werd naar Simpelveld gestuurd om aldaar het kasgeld te halen. De filiaalhouder gal hem een be drag van 500 k f 600 mede, gewikkeld in een stuk grijs papier. De man heeft het waarde volle pakje echter in den trein laten liggen en ofschoon bij de politie onmiddellijk aangifte is gedaan en deze een onderzoek heeft ingesteld, is er nog geen resultaat bereikt. 103 jaar. De oudste inwoner van Utrecht, het oud-lid van de genie, Timp, heeft Woensdag onder groote belangstelling zyn 103den ver jaardag gevierd. De burgemeester zond een schriftelyken gelukweusch, ter wijl de commandant van het regiment genietroepen vergezeld van zfin kapitein-adjudant, de gelukwenschen van het regiment kwamen brengen. De onderofïiciren der genie gaven hem een enveloppe met inhoud, terwijl de genie-muziek door het uitvoeren van enkele muziekstukken voor zijn woning hem eveneens hulde bracht. Op 4 November 1924 deed een zekere J. M. bij de politie aangifte, dat een Duitsch monteur A E. te zijnen nadeele 2000 gulden had verduisterd. Het onderzoek had geen resultaat, K. bleek gevlogen. Op 11 Nov. j.l. zag de moeder van den benadeelde in de krant, dat bij het spoorwegongeluk bi; De Vink een man, genaamd A E gewond was en in het ziekenhuis te Leiden ter verpleging opge nomen. Zij waarschuwde de politie, die te Leiden een onder zoek instelde. Daar bleek de patient echter reeds ont'slageD, doch me kwam te weten, dat hij &r i het. werk was in een machinefabriek te Wormerveer. Een rechercheur ging toen met M. en eenige getuigen naar Wormerveer, waar de Duitsche moDteur inderdaad bleek, te zijn. Hij zal thans gerechtelijk worden vervolg^. Eenige maanden geleden kwam een leeraar boekhouden bij een rauziekinstrumentenbau- delaar te Rotterdam een viool te koop aanbieden. Hef was geen Stradivarius en de hande laar voelde niets voor den koop. De leeraar had echter geld doo- dig. De handelaar leende den leeraar tegen onderpand van de viool J' 10.—. Er verliepen eenige maanden, maar de handelaar hoorde niets meer van den leeraar. Plotse-, ling kwam deze weer opdagen an vroeg zijn viool terug. De handelaar zocht in zijn magazijn, doch vond nergens de viool. Hij bood den leeraar een schade vergoeding aan, doch deze hield voet bij stuk, bij moest en zou zijn viool terug hebben of an ders 125.—. Daar de handelaar dit bedrag veel te hoog vond, ging de lee raar uaar de politie en deed aangifte verduistering. Deze onderzocht de zaak. Tijdens het onderzoek kwam de viool weer voor den dag. Deze was. n.l. iu de woning van den han delaar terecht gekomen. Doch er bleek nog iets moer. De viool was n.l. niet van den lee raar, doch van diens meisje, dat van de transactie van haar ver looide niets afwist. Hier naar gevraagd, verklaarde de leeraar, dat zijn meisje tot zijn diepe droefheid was overleden. Ook dit verbaal was echter onwaar, daar het meisje inmiddels zijn wettige echtgenoot is geworden. Tegen den leeraar is nu pro ces-verbaal opgemaakt wegens vaische aangifte en verduiste ring van de viool ten nadeele van zijn vrouw, flü is in be waring gesteld. Tijdens het voetballen, zakte du 19-jarige A. v. O. te Maasbergen in elkaar en was op slag aood. Hartverlamming werd geconstateerd. Sensationeel® jacht op een smokkelaar. Maandagavond tegen acht uur is op den Tilburgschenweg by Breda een berucht jeneversmok kelaar, Emiie Verbeyen, wonen de te Princenhage aangehouden. Hij maakte er zijn werk van belangrijke partijen jenever over de Belgische grens te vervoeren. Het was de politie ter oore ge komen, dat hij een party jenever zou vervoeren naar Tilburg. De ambtenaren en politie, hielden een oogje in het zeil en be spiedden hem. Dien avond passeerde de smok kelaar in een auto eerst Ruc- phen. Aan het „halt" gat hij geen gehoor, zoodat de politie zich genoodzaakt zag de noodige schoten op den wagen te lossen, doch zonder gevolg. In razende vaart reed Verheyen door. Hij passeerde Princenhage, waar de politie was opgebeld. En op den Bredascheuweg werd by gesom meerd halt te houden, maar ook hier gelukte het hem te ont snappen. Met een speciale auto gingen de vervolgers den smokkelaar achterna, rijksveldwachter, veld wachters en commiezen. Zij sloegen een buitenweg in, terw ijl V. door de stad was gereden, waar by niet zoo snel mochi rijden. Het resultaat was, dat de achtervolgers het eerst kwamen bij den grooten ryksweg Breda Tilburg. Hier plaatsten zy den auto dwars over den weg terwijl zij aan beide zijden van den wagen walsen plaatsten, welke daar ter verbetering van den weg gelegen waren. Met geladeD revolvers gingen zy den aan komenden luxe auto tegemoet en sommeerden V. halt te houden. Deze, geen uitweg meer ziende, gaf zich over. De luxe auto be vatte 5 vaten jenever en 50 liter elixir d'Anvers. Reeds'achtdagen en nachteD hadden ambtenaren en politie op den smokkelaar geloerd. V. werd reeds vroeger voor eeu zelfde feu te Tilburg veroordeeld. Middel om oud te worden. Een Pariisch medicus, dr. Nat tier, piekert allang over de me thode om oud te wordeD. Hij is tot een eenvoudige theorie gekomen: weinig eteo, hai d werken, zorgen mager te blijven. „Ik vind", zegt hij, „dat h< f gewicht van een mao niet hoo- ger moet zijn dan 80 kilo, en van do vrouw 70 kilo. Ik ben heel categorisch in die opvatting. Kijk rondom u. Ga bij uw her- inuering te rade. Hoeveel wer kelijk dikke menschen vindt ge in uw omgeving, die wat men noemt oud zijn geworden Hoe veel tachtig-, negentigjarigen hoeveel honderdjarigen Tach tigjarige dikbuiken zijn er al baast niet ta vinden. Menschen die honderd jaar en ouder wor den, blijken steeds zeer weinig te hebben gegeten en gedronken, veel hebben gewerkt, overigens geen speciale leefregels te heb ben gevolgd en hun lichaam van bioneu en van buiten flink rein te hebben gehouden Ik zeg niet, dat dat voldoende is om honderd jaar te worden, maar dat is het leven geweest van de ongeveer 150 honderd jarigen, die ik in mijn notities heb staan. Ouders die hun kinderen loeren stelen. Te Delft heeft de recherche een viertal meisjes van 11 tot 13 jaar aangehouden die den laatsten tijd in verschillende winkels en op de weekmarkt op geraffineerde wijze diefstal van allerlei goederen pleegden. Het ontvreemde werd ten huize der ouders in beslag genomen. Alles bleek welkom te zijn. Het geroofde bestond o.m uit ruim 20 paar kousen, eenige poppen, 4 boodschaptasschen, een hand- tascbje, handschoenen, twee kruisbeeldjes, doozen met cacao, onderscheidene tricotgoedereD, een volledig stel likeurglaasjes met lekbakjes, een tafelkleed, eenige ballen en verdere snuis terijen. Chincesche zeeroovery. Het stoomschip Sunning, dat Maandagmorgen van Amooi naar Hongkong vertrokken was, is op ongeveer 80 mijl van zijn bestem rning aangevallen door zeeroovers die de bovenste tuigage in brand schoten. De Engeische marine sloep Muebell" bemerkte deD brand en het gevaar, waarin zich de „Sunning" bevond. De eerste officier van de „Sunning" is ge wond. De zeeroovers ontsnapten met ontvoering van twee Euro- peesche passagiers. De „Bluebell, heeft een boot met zeeroovers in gehaald en gevangen genomen, en is uu op zoek naar de andere roovers, die de Europeanen in huD midden moeten hebben. Bij een onweer te Exeter(En- geland) zijn twee vunrballen gevallen iu een tuin aldaar. Een viel nabij een boom neer en richtte geen schade aim. De andere deed het huis, waar achter de tuin gelegen is, schud den, ruiten aan stufeken vliegen, gas- en waterleidingen springen. Het uitstroomeude gas vatte vlam. Ook de naburige huizen ston den op bungrondvesten tetrilleu. Een oude vrouw werd door den schok uit haar bed geworpen. Er stond een storm als een orkaan. De jaloerschedi'ren. Jaloersch- heid heelt al wat onheil gebracht, by de menschen zoowel als bij de diereD. Of diereD ouk jaloersch zijn Zeker en we twijfelen ook niet of vele lezers(essen) hebben zelf wel eens een voorbeeld daar van gezien. Wie by voorbeeld een hond en een kat heeft zal steeds bemerken, hoe jaloersch de dieren op eikander zyn bij verschillende gelegenheden. Zelfs al kunnen ze overigens goed met elkander over weg. Dezer dagen deed zich nog een geval vcor dat een hond uit jaloerschheid een paar kippen doodbeet. Enkel en alleen omdat hij zich geruimen tijd met de dieren bamoeide en hem aan zijn lot overliet. Ook de groote roofdieren zijn soms erg jaloersch eD worden dan zeer gevaarlijk. Eenigen tijd geleden deed zich te Versailles een eigenaardig v,eval voor. De leeuwentemster Martha la Corse bemoeide zich naar den zin van twee leeuwen te veel met eeu leeuwin en vielen haar aan De jiloersche diarPD wierpen de vrouw op den grond, maar ze lie- peu elkaar iu den weg. Ze werd wel vrij ernstig gekwetst, maar bracht er gelukkig het leven af. Het traelaat Nederland—België Red. AÉÈ Conl Het staat vast dat jaloerschheid de eenige dr yfveer is geweest voor dezen aanval. De diereD hadden geen enkele redeu om hun mees teres te haten, maar zij konden het Diet uitstaan, als ze zich met de leeuwin bemoeide. E*m dieren temmer is dezer dagen bijna het slachtoffer geworden van een wolf die ook ui jaloersch was. Het dier werd tegelyk met een hond ver zorgd. Maar op zekeren dag vond de wolf dat men den hond vrien delijker bejegende dan hem. Hij viel den dierentemmer aan, die ernstig gewond werd. Mijnheer de Redacteur 1 Alhoewel ik mij zeer bescheiden wensch te scharen onder de gema tigde tegenstanders van het Ned.- Belgisch verdrag, was ik toch lichttlijk verbaasd over den geest sprekende uit de bij wijze van kopartikels in Uw blad van Vrijdag jl. voorkomende be schouwingen. En ofschoon ik mij wachten zal mij te dezer zake „des kundigheid" aan te matigen, moet ik toch beginnen met positief te zijn en te verklaren van oordeel te zijn, dat dergelijke „stol" niet dan „ondienstig kau zijn aan de bevordering van den geest van goede nabuurschap. Den beslist militairistischen geest die ademt uit het artikel vau een gepen- sionneerd hoofdofficier uit Middelburg behoeft al zeer weinig commentaar. Het ligt er, om zoo te zegden, vele duimen dik op I Deze geachte schrijver heeft zijn hart aan niemand mipder verpand dan aan ds. Kersten (den ridder zonder vrees of blaam uit Ierseke) die in de Tweede Kamer onbewimpeld uitsprak „dat men liever bij de ver dediging van de laatste schans moest sneven dan het verdrag te aanvaarden". Aan duidelijkheid laat dit stuk niets te wenschen over en elk die eenig oordeel des onderscheids bezit, zou ook al was het stuk niet geteckend moeten concludeeren dat het geschreven is met de pen van een sabelsleeper.' Toch lijkt het mij uitermate onvoor zichtig, met vrij groote beslistheid te spreken over het „in militair opzicht reeds aan Frankrijk grenzende Neder land", „op den sedert 1839 voortle venden geest van het annexionisme in de Belgische harten" en op het als usance voorkomende feit van het „spreken op de scholen in België over de onbevrijde broeders van Limburg en de onvrije Schelde". Schromelijk overdreven en enkel om stemming te maken lijkt mij zulk geschrijf. Ik zou kol. Umbgrove willen tarten daar na dere bewijzen van te leveren Wij in Zeeuwsch-Vlaanderen aller minst hier hebben behoefte aan „stem mingmakerij" tegen het naburige en aangrenzende België en inzonderheid het stamverwante Vlaanderen waar wij geheel op zijn aangewezen. (Zijn er zelfs geen geschiedkundigen, ik noem b.v. Mr. P. Dieleman, die meermalen en schijnbaar met r e c h t verklaarden dat Zeeuwsch-Vlaanderen historisch en geologisch „Vlaanderen" is?) Laat ons, Zeeuwsch-Vlamingen,daar om verstandig zijn en met volkomen nuchterheid hier een voorwaar „gulden" middenweg inslaan. Evenzoo is mijn meening over het uit de redaktioneele pen afkomstige stuk „Wij worden nimmer Belgen Hoe het zij, dit stuk is ter verantwoor delijkheid van een redaktie, die zeer kort geleden zich tamelijk voorzichtig en objectie' uitliet over deze materie, door te verklaren, dat deze besprekin gen te gecompliceerd bevonden werden om er een oordeel over uit te durven spreken. Maar thans is dit plots, als bij tooverslag anders I )s Oplaaien moet de geest van het zoo zeer in diskrediet geraakte nationali teitsgevoel Nadeelig is dit verdrag voorhetland,noodlottig voor Zeeuwsch Vlaanderen (Met alle respect voor Nederland moet ik hier toch opmerken dat men zich in Holland niet altijd evenveel aan ons gelegen liet. „Wij spaarden ons brood uit den mond voor de Belgen/'zeids, Kersten. Wat was echter het geval tijdens den oorlog Toen stond Zeeuwsch-Vlaanderen om de „voedselvoorziening" van ove rig Nederland hoog aangeschreven. Met tegenzin at onze bevolking echter de minderwaarwaardige Friesche aard appelen, terwijl onze puike „Zeeuwsche blauwe" naar het hart des lands gingen Wanneer krijgen wij ons kanaal Axel- Huis: Schreef niet „de Telegraaf" dezen zonu r(m.i. terechi) dat het eenige monument van NvdeiLndsche zorg voor Zi e ïwsch-Vlaanderen" was de R. H. B. S. te Oosiburg 1 Er is wet eenige reden vcor verslapping van het nationaliteitsgevoel, 3 zonder dat dit zooals de schrijver meent een gebrek aan opvoeding behoeft te beteekenen.) En wat betreft het nadeel, de histo rie moet hier alles nog leeren. „De Scheldt", het morgenblad van Ant werpen, schreef b.v. nog de vorige week Dinsdag „dat men het best zou doen van het kanaal Antwerpen Moerdijk voorgoed af te zien. Laat ons dit laten vallen." In Rotterdam en in bevoegde handelskringen in Neder land weet men maar al te best van hoeveel waarde dit kanaal voor de Aritwerpsche haven is, afgezien van de groote offers. )5 Zie, mijnheer de Redacteur, het is (om met Troelstra iu zijn telegram aan min. Var. Karnebeck te spreken dui delijk dat nog niet heerscht een geest .van „Europeesch" denken. Het is mijne niet bij uitzondering voorkomende meening, dat in dit opzicht wij Hollanders zeer „klein" zijn en datzulksslechtstotwantrouwen, twist en verwijdering zal leiden.)0 Vandaar zeker geeft U thans reeds op eenigszins komische)7 wijze uiting aan uw persoonlijk gevoelen: „Maar één stap is noodig of we hooren nog dit jaar het kanongebulder; op de na burige Schelde zal het geboem ons toeklinken." Dit klinkt belachelijk, nu wij pas minister Vandervelde „officiéél" hoor den verklaren dat de Hollandsche sou- vert initeit ,8 op de Schelde ongeschon den blijft gehandhaafd. Alles bij elkander nemende ik behoor niet tot het .denkend deel der natie" waarbij U jhr. de Muraltends. Pattist van zelf indeelt!)0 zou het m. i. aanbeveling verdienen niet zoo zeer te smalen cp de slapte der Kamer leden, waarbij helaas de Zeeuwsch- Vlaamsche representant ontbrak die als redder des Vaderlands zou zijn „opgetreden. (Dhr. v. d. Bilt, de eenige geboren Zeeuwsch-Vlaming in de Kamer stemde vóór het Verdrag 1) Bovenal, laat ons niet thans de atmosfeer vergiftigen door de Eerste Kamer op een minderwaardige manier te btïiiflueiiceeren. )10 Hoezeer men ook mag billijken het soms betreurens waardige over een ingrijpende aange legenheid slechts de helft plus één in de Volksvertegenwoordiging te zien beslissen, laten wij ons troosten met de gedachte dat, indien ook de Eerste Kamer het Verdrag aanneemt, het in elk geval zal zijn in het belang van een nauwere economische toenadering en van den Volkerenvrede Dankend voor de plaatsing, Uw dw. A. TH. 'T GILDE. Axel, 22 Nov. 1926. Voor zoover ons hoofdartikel wordt aangevallen, zullen we om ruimte te sparen de argumenten stuk voor stuk bij wijze van noten kortelijks trachten te weerleggen. Men volge de cijfers. We moeten dan beginnen met te con- stateeren, dat de Minister voor geen middenweg te vinden was, zoodat we te kiezen hebben en dan, evenals dhr. 't Gilde, tegen het verdrag zijn. )a Niet bij tooverslag, maar bewust n& hetgeen in de Tweede Kamer is afgespeeldna de debatten, waaruit duidelijk werd, hoe tegenstanders „be werkt" zijn tot voorstanders, wat toch niet noodig is, als uit een voorstel voor Kamerleden duidelijk het Lands belang spreekt. Veranderd, nu het vertrouwen moet worden geschonken aan één man, die nota bene nog geheim houdt, wat in het verdrag achter de schermen schuilt )3 Daar hebben we ook op gewezen, al noemden we geen feiten. Maar daar om loopen we nog niet over naar an dere vaandels Historie? u bedoelt waarschijnlijk de toekomst. Maar toch geeft ook de historie reeds wenken voor die toe komst: De annexatieplannen, en het geen reeds bij het loodswezen op de Schelde van Belgische zijde plaats heeft. fiat kanaal lieten we buiten be schouwing, omdat voor ons Zeeuwsch- Vlaa msche belangen het zwaarst wegen. Aan wie de schuld? Wij hebben het verdrag niet gevraagd en ook niet noodig. Het ging zonder dat goed. Alleen België en Frankrijk schijnen het noodig te hebben voor hunne be langen. Niet komisch, maar in allen ernst. De gespannen verhoudingen in het Zuiden en Zuid-Oosten van Europa wijzen erop, dat dat gevaar geenszins denkbeeldig is. De aanhaling is eenigszins uit zijn verband gerukt. Maar wat hebben we aan die souvereiniteit, die Excel lentie Vandervelde ons belooft, als België dat niet in het verdrag wil op nemen, en Nederland het recht mist op de Schelde de bakens weg te nemen of mijnen te leggen in oorlogstijd? Niet persoonlijk worden! )10 Doen we ook niet. Een troost, die slechts berust op de hoop, dat de Vrede alleen behou den blijft, zoolang de politie sterk genoeg is, om aan de begeerigheid het stelen te beletten, is o.i. geen troost, die vertrouwen wekt. En wat de economische toenadering betreft, het gehede verdrag is ons juist voorge legd om zooveel mogelijk econom. voordeelen uit Nederland in de Bel gische wacht te sleepen. Het is toch zeker ook voor niet-deskundigen dui delijk, dat het o.m. gaat tegen Rotter dam,de hart-ader der Nederl. welvaart?

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 5