Reuzen Afslag Roastbief lsle kwal, fl.30 2de f110 mei been f0 90. St. Nicolaasgescbenken: Als St. Nicolaas-cadeaox F. G. y. Tatenhoye-ffleertens, Axel B. H. POT, Ruwe Huid PUROL Axel. A. P. ESSELBRÜGGE. EM. PIETERS. SLAGERSLEERLING gevraagd. Fijne Nikkelwaren, Kunstaardewerk, Oud-Hollandsche Meubeltjes, Werkzakken, Naaitateltjes, Rieten Kinderstoeltjes, Wiegjes, Pracht-Poppen-Kinderwagens. is gereed. en voor werkverschaffing kon dieDen, waar dus voor veel on derdanen brood was. vrij en onbelast Daar België deed over gaan opdat daar werk zou kun nen worden verschaft en brood verdiend. Moreele of financië de bescher ming gevraagd werd botweg ge weigerd, terwijl de duimschroe ven echt Fussisch werden aan gezet. De Nederlandsche sociale wet ten hebben vooral de vlasindustrie in Zeeuwscb-Vlaanderen den nek omgedraaid. Mocht met alle man en macht deze industrie geholpen worden, dan is moreele en financiëele steun noodzakelijk en met vrij moedigheid mag daarom worden gevraagd, omdat lo. de groot industrie door de Technische Hoogeschool gehol pen wordt; 2o. de landbouw door land bouwscholen, premies en subsi dies 3o. de scheepvaart door vrije vaart door sluizen en kanalen 4o. Ouderwijs, Kunsten en Wetenschappen door Universi teiten, subsidies enz. Daartegenoverde vlasindustrie niets. Van de 15000 H A. vlas, die in Nederland worden geteeld, blijtt ongeveer 3000 H.A. aan de industrie, de rest gaat vrij in den handel naar België, waardoor werkloon, winst en energie, alles de grens overgaat. Dankbaar voor den steun in dertijd door de Kamer geboden, ben ik zoo vrij in deze nogmaals Uwe medewerking in te roepen om nogmaals pogingen te doen om daarin verandering ten goede te verkrijgen. Het hoofdbestuur der Noord Brabantsche Maatschappij van Landbouw houdt op 6 December te Breda een vergadering. Het dagelijksch bestuur adviseert te voldoen aan het verzoek van den Bond van Coöp. Suikerfa brieken en er bij den minister van financiën krachtig op aan te dringen, dat onze regeering het initiatief neme een interna tionale conventie tot stand te brengenin den geest der vroegere Brussel8che conventie, maar iu afwachting daarvan de gevraagde productiepremie verleene. Dit onderwerp zal ter vergadering worden ingeleid door den heer Jac Welleman te Krabbendijko, Voorzitter der Coöp. Suikerfa briek Zeeland te Bergen op Zoom. Ingezonden Mededeelingen van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. Provinciale Staten. De agenda. In de Najaarszitting der Prov. Staten van Zeeland van 1926, zullen de volgende zaken worden behandeld Ingekomen stukken Konink lijke goedkeuringen van genomen stembesluiten. Mededeelingen, o.a. van de opschorting van de plannen betreffende verbetering van de steigers te Kortgene en Wol- phaartsdyksche veer; de electriciteitsvoorziening in de Provincie. Voorstellen van Ged. Staten tot aanhouding van het adres van de diocesane Federatie „het Wit- Gele Kruis in het Bisdom Breda" om subsidie voor wijkverpleging enz. wyziging van art. 48 der ver ordening tot regeling der bezol diging van de ambtenaren in dienst der Provincie Zeeland wyziging van de verordening op de heffing en invordering van leges ter Provinciale griffie van Zeeland wyziging van het alg. regle ment voor de polders of water schappen in Zeeland wyziging van het byz. regle ment op het bestuur van den polder Walcheren; oprichting van een waterschap over de bedykte gronden in het Hellegat afwijzing van het voorstel van de algemeeue vergadering van het waterschap Schouwen inzake wijziging van het bijzonder regle ment wijziging van de grens der werken van den calamiteuzen Leeüdert Abrahampolder en van den AI-te-Kleinpolder verleening van een renteloos voorschot aan de N. V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding-Maat schappij, voor het aanleggen en exploiteeren van eeD drinkwater leiding in Zeeuwsch-Vlaanderen toekenning van subsidiën aan vereenigingen voor handelson derwijs voor 1927 toekenning van subsidie voor de restauratie van de Grocte-ot St Maria Magdaleuakerk te Goes; toekenning van subsidie voor de restauratie van het kerkge bouw der Nederduitsch Hervorm de gemeente te Cadzaud verleening van een subsidie aan de N. V. stoomtram „Wal cheren" in het tekort over 1925 aanleg van een rywielpad langs den Provincialen weg wederzyds Sluis ruiling van grond onder de gemeente IJzendyke; nadere wijzigiug van het besluit der Staten van 21 December 1925 no. 24, tot verleening van subsidie voor de verbetering van den Graafjausdyk in Westdorpe; regeling van de Provinciale bijdrage voor verpleging in kiu- aerherstellings- en vacantieko- lonies en in gezinneD aanneming voor kennisgeving van een adres van den Centralen bond van transportarbeiders be treffende werktijden enz. van het personeel der Provinciale stoom bootdiensten afwyzing van het verzoek van J. C. Kryger om uitbetaling van subsidie over .1924 voor de uit oefening van den autobusdienst Tholen—Stavenisse wyziging van de begrootiug der 1 rovinciale inkomsten en uitgaven voor 1926 en 1927. Bijdrage herstel kerk C a d z a n d. De Kerkvoogdij der Nederl. Herv. gem. te Cadzand heeft zich tot Prov. Staten gewend met het verzoek, een bijdrage uit de Provinciale fondsen te mogen ontvangen in de kosten van her stel van haar kerkgebouw. Van de inzending van dit adres werd mededeeling gedaan in de zitting van 21 December 1925; in die bijeenkomst verklaarden G. S?. nog niet in staat te zijn, ten aan zien van het verzoek een bepaald voorstel te doen. Tengevolge van nader inge wonnen inlichtingen kunnen Ged. Staten thans met een zoodanig voorstel tot Prov. Stalen komen. De kosten eener algeheele herstelling geraamd op rond f45.750.—. Hierin wordt bijge dragen door het Rijk met t 18.400.de kerkelijke ge meente met f 16.000.de Synode met f5 000.tesamen 139.400. Er blyft derhalve een tekort van f 6.350.hierin wordt een bydrage van de Provincie, tot een bedrag van 10 pet. der gezamenlyke herstellingskosten, derhalve vanf4 575.gevraagd. Hel is bekend, dat het Pro vinciaal subsidie beschouwd moet worden als een bewijs van be langstelling. Daarnaast meenen Ged. Staten in 't algemeen te mogen vorderen, dat in gevallen als het onderhavige ook de burge rij in al haar geledingen, dus ook zij die niet behooren tot het kerk genootschap, welks bedehuisom herstel vraagt, van hare offer vaardigheid doet blijken, omdat, vooral in een kleinere gemeen schap, aan het kerkgebouw een meer voor het algemeen geldende waarde mag worden toegekend, als herinnering aan het verlenen dier gemeenschap. Indien Ged. Staten desalniet temin in dit bijzondere geval vryheid vinden, een voorstel te doen tot het verleenen van een bydrage uit de Provinciale kas, hoezeer- uit de bovenvermelde gegevens niet blijkt van daad werkelijke medewerking der bur gerlijke gemeente, dan vindt dit 8'ya oorzaak in de orarandigheid, 1 dat de Raad der gemeente Cad- zand besloten heeft tot den bouw vau een toren bij het te herstel len kerkgebouw, overeenkomstig het daarvoor vanwege de Rijks commissie voor de Monumenten zorg gemaakte ontwerp. Het wil Ged. Staten voorkomen, dat uit dit besluit, dat voor de gemeente een uitgave van rond 9.000. beteekent, voldoende blijkt de bereidwilligheid tot medewerking en dat het niet noodig is, als voorwaarde voor eeu door de Provincie te verleenen bijdrage, den eisch te stellen van verdere medewerking door de burgerlijke gemeente. Meenen Ged. Staten derhalve in dit bijzondere geval van ééne der in 't algemeen geldende be ginselen te mogen afwijken, voor afwijking van de bekende ziens wijze, dat de Provinciale bij drage kan beloopen 10 pet. van de eerste 30.000,en 5 pet. van de som, waarmede het geheel der geraamde herstellingskosten het bedtag van /30.000.— over schrijdt, een en ander naar be neden afgerond, bestaat in dit geval, naar de meouiug van Ged. Staten, geen aanleiding. Zij zouden daarom willen voor stellen een bijdrage toe te zeggen, berekend op den voet als hier boven aangegeven, derhalve tot een bedrag van 3.780, In verband met vroegere be sluiten van Prov. Staten zullen eerst op den dienst 1929 en vol gende jaren voldoende gelden beschikbaar komen. Derhalve stellen Ged. Staten voor aan de Kerkvoogdij der Nederlandsche Hervormde ge meente te Cadzand uit de Pro vinciale fondsen een bijdrage in de kosten van herstel van het kerkgebouw aldaar toe te kennen ten bedrage van 3 780,- en wel iu dier voege, dat in 1929 1000, in 930 2000 en in 1931 780 zal worden beschikbaar gesteld. Nieuwe Polder. Door Ged. Staten wordt voor gesteld aan den polder, ontstaan door indijking van buitengronden iu het Hellegat, onder de ge meenten Zaamslag, Boschkapelle, Stoppeldijk en Ossenisse den naam te geven van „Hellegat polder". Gemengd Nieuws. Twee kinderen te Amsterdam van 8 en 10 jaar collecteerden op den Dam voor de Zending. Na afloop van hun taak bega ven zij zich per tram naar huis. Om dit te betalen schudden de kinderen geld uit de busjes. De conducteur waarschuwde de po litie, die de kinderen aanhield. Ze verklaarden deze collecte in opdracht van moeder te hebben georganiseerd. Zeventig Jaar getrouwd. Het echtpaar M. Piller en N. Pil- ler, verpleegden van de „Jood- sche Invalide" te* Amsterdam hebben Zondag het zeldzaam jubileum gevierd, dat ze gedu rende 70 jaar in den echt ver bonden zijn. De echte wild west. Zoo nu en dau komen berichten uit de Vereenigde StateD, die er op wijzen, dat de schilderachtige, doch barbaarsche gebruiken vaD het Wilde Westen nog niet uit sluitend tot het rijk van film en fictie behooren. Zaterdag j.l. speelde zich te Montana het volgende af Een neger had zich in zyn hut ge barricadeerd en, vurend door een schietgat, twee politiebeambten gedood. De hut werd omsiDgeld door een troep Crow Indianen, die een oude krijgslist van hun stam toepasten. Zij schoten bran dende pijlen in het dak en de wanden vaD de hut, die daardoor in brand vloog. De neger vluchtte naar buiten en werd onmiddellijk neergeschoten. Vadermoord te Hamburg. Bij een ruzie heeft te Hamburg de zoon van een melkhandelaar zyn vader met een stuk hout zoo hevig op bet hoofd geslagen, dat de man onmiddellijk den geest gaf, De jongen is ter beschikking van de justitie gesteld. Stormen. De orkaanachtige storm welke sedert eenige dagen boven Frankrijk woedt heeft voor al in het zuiden groote schade aangericht. De telefoon-en tele graafverbindingen zijo verbroken. Bij St Maria de la Mer brak de dijk door. Bij Audreille zijn dui zenden boomen vernield. Ook in de omgeviDg van Lyon eu iü het Rhóaedal zijn groote verwoestin gen aangericht. De storm op de Atlantische kus ten duurt m t onverminderde hevigheid voort. In de haven van Casablansa zijn 5 bootwerkers ver dronken door een vloedgolf werd te Fedhala groote schade aange richt, eu 10 arbeiders werden ge kwetst. Te Baltimore is de Noorsche tankboot »Mantiliac, met de ge- neele bemanDiug van vijfender tig koppen, alsmede een aamal havenwerkers aan boord, door het ontploffen van een der tanks ver nield iD het droogdok van Balti more. Ofschoon het schip vamvoor- tot achtersteven in vuur stond, betraden vrijwflligers het schip iu eeu heldhaftige poging om de ge wonden te bereiken. Tot dusverre zijn zeventien personen omgeko men. Em buitenkansje van. elf millioen. Het Journal meldt dat Louis Ramont, een fabrieksarbei der te Roubaix, met zyn broer, chauffeur te Parijs eu zijn zuster, erfgenaam is geworden van de nalattn «hap van een ueei uit Amerika ten bedrage van ruim 11 dollar d.i. ongeveer 300 millioen frank. Een k asse dame. Dezer dageD is te Oelly, dicht by Algiers een vrouw van 111 jaar overleden, ais gevolg van haareerste ziekte. 1 Zij was in 1815 in Spanje ge boren. Tot op haar laatste dagen beschikte zij over baar physieke en geestelijke vermogens en ver zorgde zij de huishouding in haar kleine woning. De oude dame had verscheidene kinderen waarvan de laatste 5 jaar geleden stierf in den leef tijd an 81 jaar. Burgerlijke Stand. Van 1 31 October 1926. HONTENISSE. Huwelijks-voltrek kingen. 16. Eduardus van de Velde, 33 j., jm. en Maria Coleta Leenknegt, 34 j., jd. 23. Au ustinus Saman, 21 j. jm. en Leonie Marie de Block, 20 j., j J. Geboorten. 3. Margaretlia Maria, d. van J. F. Bun en R. P. van Deursen. Margaretha justina Maria, d. van C. de Cock en E. M. M. van der Ha. 5. Josephus, z. van P. Hoop en Ph. van Sikkeierus. 7. AnnMaria, d. van P. F. de Kort en M. M. Burni. 12. Louisa Stephanie, d- van J F. van ljclsland en R. S- Verstraete. Godfried, z. van S. C. Nonnernan en C. de Smit. 19. Joseph Maria, d. van A. Bal en A. M. Baart. Martina Huberta, d. van A. F. Burin en J. P. Coipaart. 20. Gerard Desiré, z. van J. F. J. de Backer en S. W. Verras. 28, Cesar Eduard, z. van H. van Poecke en M. M. Roggeman. 29. Rosalia Apolonia, d. vai^J. Bal en A. C. van der Poel. Overlijden. 7. Aloijsius Host, 75 j cchtg. van R. de Lavoir. 15. Dina de Bakka», 88 j wed. van A. Neve. Petrus Johannes de Theije, 75 j weduwn. van A. Jansen. 26. Paulina van Troost, 81 j., wed. van P. van Heese. HULST. Huwelijks-voltrekkingen. 27. Emiel Aioijs Bertram, 23 j., jm. en Bertha Maria Coleta Prenen, 21 j., jd. Lodewiekus Braams, 25 j., jm. en Me- lania d'ülieslagers, 24 j,, jd. Geboorten. 9.Jeannette,d.van Willem Petrus de Kok en Seradina Jacoba Leonia Emmaneel. 18- Johannes Augu- stinus, z. van Adolf Ferdinand Gering en Josephina Stephania Drisscn. 19. Francois Alphons Marie, z. van Ise- dorus Maes en Justina Johanna Maria Danckaert. 21. Josephina Coleta, d. van Wauterius Norbertus Blommaert en Amelia B^ondina Strobbe. Overlijden. 7. Philomena Scheers, 58 j d. van Adriaan en Isabella Lansue (beiden over!.) 11. BernardusJohannes Freijser, 79 j., weduwn. van Anna Catharina v. d. Brande. 14. Willem Smoor, 84 j., z. van Adriaan en Cor nelia Jongman (beiden overl.) Marktberichten, AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren, de prijzen als volgt Tarwe f 14,f 14,50. Rogge f 10— af 11, Wintergerst fll,— a f 12,—Zomergerst fll,— f 12,Haver f 9,— a f 10,—. Erwten f 15,— a f 20,—. Paarden- boonen f—èf—Duiven- boonen f 13,— a f 14,—Bruine- boonen f 15,a f 16,—. Lijn zaad f 14,af 15,Blauwmaan- zaad f60,a f65, Groen Vlas f6,a f7,—. Gebookt Vlas f8,a f 9,—. Gezwingeld Vlas i'0,70 a f 0.80. Aardappels f4,50 a f4,75. Stroo f 17,— a f 18,Koolzaad f af Mosterdzaad f a f Boter f 1,70 a f 1,80 Eieren f 10,- a f 11, HULST, 22 Nov. Graanmarkt. Tarwe f 14,a {15.—. Rogge f 11,50 af 12,Wintergerst f 11,50 a f 12.Zomergerst f 12,a f 12,50. Haver f 9,a f 10, Erwten f 19,— a f 22,—. Paarden- boonen flla f 12,50. Duiven- boonen f 14,— a f 15,—. Witte- boonen f af—,—. Brttine- boonen f 15,- af 16. Lijnzaad f 14.50 af 15,—Aardappels f 4,25 a f4,50. Koolzaad f—af— Boter f 1,50 a f 1,60 per K.G. Eieren 26 stuks f 2,73. Slachtvee 11, verkocht 4. Varkens 53, ver kocht 46. Aanvoer eierveiling V. P. Z. 900. f 10 60 per 100 stuks. CORRESPONDENTIE. Een tweetal ingezonden stuk ken, een pro en een contra over het Belgisch Verdrag, moesten we uitstellen tot ons volgend nummer. "Wisselkoersen. Brussel 6,96. Parijs 8.94 Londen 12,13. New-York 2,50 Ad verten tien. Deze week -Aalles per -Kilogram. Aanbevelend, TEVENS: van blijvende waarde vrage men: SUIKERSCHEPJES THEESCHEPJES BONBONSCHEPJES KOFFIELEPELS KWASTLEPELS BOEKLEGGERS SUIKERSTROOIERS Alleen verkrijgbaar: Vraagt het nieuwste LEPELTJE met het Wapen en Axelsch boerinnetje. Met Axelsch Wapen. De Ieder wordt beleefd tot een bezoek uitgenoodigd. Aanbevelend, Axel,

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3