Rechtszaken. Landbouw. bied krachtig zal bezuinigen meenen wij na de rede vau den Minister niet meer te mogen aannemen. Wel gaf Z. Exc. toe, dat bij de Marine nog steeds geld verspild wordt, betgeen natuurlijk zal worden tegenge gaan. Tegen de tegenwoordige onlusten in Iudië zal krachtig worden opgetreden en elke mis dadige beweging zal onmiddellijk worden onderdrukt. Twee nieuwe wetsontwerpen werden voorts aangekondigd, t. w. herstel vau het zevende leer jaar, echter voorioopig niet ver plicht en eene regeling vau het leerlingenwezen om de hiaat aan te vullen, die tdaus bestaat tus- schen den leerplichtigen leeftijd en den minimum-leettijd, waarop mag worden gewerkt, volgens de Arbeidswet. Vooral eene re geling van deze laatste aange legenheid is wel algemeen uoo- dig. Dat hiermede echter niet aan alle bezwaren zal worden tegemoet gekomen spreekt van zelf en de heer Albarda be schouwt zelts het leerlingenwe zen als een gemakkelijk middel om van het imperatieve zevende leerjaar at te komen. De replieken brachten niet veel nieuws, alleen een viertal moties, waarvan één werd inge trokken en de drie overige wer den aangenomen. Van de drie aangenomen mo ties vroeg die van den heer Suring de onverwijlde indiening van wetsontwerpen tot bet ver plicht stellen van het 7de leer jaar aan alle lagere scholen en de invoering van den 7 jarigen leerplicht. De beide andere moties be troffen de Rijksambtenaren. De motie-Bnlten noodigde de Re geering uit de herziening van het Bezoldigingsbesluit met be kwamen spoed te bevorderen en in afwachting daarvan aan de Rykswerklieden, ambtenaren en onderwijzers over 1926 een toe lage te geven van 5 pCt En de moti9 van den heer J ter Laan, betref de weuschelijkheiö om bij de regeling der rechts positie der ambtenaren zoowei bun materieele als hun tormeele recht te regelen. Of de ambte naren aan deze aannemiüg veel zullen hebben, moet worden af gewacht, daar de Minister de eerste motie om fioancieele re denen onuitvoerbaar had ver klaard en van de tweede motie vreesde, dat de uitvoering niet mogelijk zou blijken. Hetzelfde geldt voor de motie-Suriug. Aan de noodige conflicten tusscben Regeering en Kamer heeft het dus niet ontbroken. Twee avondvergaderingen en de bijeenkomst van Vrijdag zijn gewijd geweest aan de begroo ting van Binnenl. Zaken en Landbouw. Een van de belang rijkste punten daarvan vormen telken jare de subsidiën voor den burgerwacht en den vrij- willigen landstorm. Merkwaar dig, dat deze posten nog steeds op de genoemde begrooting voor komen en niet naar die van Oorlog zijn overgebracht. Iu- tusschen verslindt dit instituut jaarlijks belangrijke sommen, die men als weggeworpen kan beschouwen. Wat den land storm betreft, deze ontleent ziju bestaansrecht aan zijne bnteeke nis voor de landsverdediging en behoorde zoo spoedig mogelijk naar Oorlog te worden overge bracht. .Maar de Kamer keurde beide posten goed. Voor de ontwikkeling van Drenthe is Minister Kan krach tig aan het werk. Inzonderheid de tuinbouw schijnt op het oogen- blik zijne belangstelling te heb ben en de mogelijkheid hiervan voor Drenthe wordt ernstig on derzocht. Voorts werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de invoerverboden voor Neder- landsch verscb vleesch in En geland. Dat de Minister ook te dier zake niet heeft stil gezeten is algemeen bekend. En ten slotte werd nog aangedrongen op het met Rijkssteun houden van een internationale landbouw tentoonstelling tijdens de Olym piade van 1928 in Amsterdam. Ditplan is inernstigeoverweging. BelastlDgbetalen op postkantoren Naar men aan de Maasb. meldt, zal te beginnen met 1 Januari 1927 bij wijze van proef op nader aan te wijzen postkantoren ge legenheid gegeven worden om belasting te betalen. De Rolenvoorziening. De heer Wibaut had aan Mi nister v. d. Vegte een nadere preciseering van de inlichting op zijn earste vragen inzake de kolenvoorziening verzocht. Spe ciaal vroeg hij of de Nederland- sche mijnen over de maanden November en December de ge- heele productie voor uitvoer naar het buitenland hebben verkocht. De Minister beantwoordde deze vraag ontkennend. De Staats mijnen hebben steeds kolen be schikbaar voor levering in Neder land. De Minister is van mee- nining, dat het percentage der productie van de Staatsmijnen en van de andere mijnen in Lim burg, dat in de eerstvolgende maanden beschikbaar is voor voorziening in de steenkolenbe- hoefte van Nederland, er weinig toe doet, indien slechts de totale hoeveelheid voldoende is om in die behoefte te voorzien, en dat heeft ondergeteekende in zijn ant woord van 28 October j.l. dui delijk uitgedrukt. De onbewaakte overwegen. In een Adres aan de Tweede Kamer van het R.K Werklieden verbond wordt o.in. gezegd Telkens wanneer op een on- bewaakten overweg een ongeluk heeft plaats gehad, wekt dit bij ons een gevoel van -wrevel over het feit, dat men is overgegaan tot het nemen van een maatre gel, waarvoor klaarblijkelijk het Nederlandsche publiek (nog) niet rijp is. Herhaalde malen reeds hebben wij ons terzake gewend tot de Directie der Spoorwegen en tot Z.E. den Minister van Waterstaat. Onze indruk is, dat met het opheffen van bewaking bij over wegen te ver is gegaan en dat niet voldoende rekening wordt gehouden met de toename van het verkeer over bepaalde over wegen, doch te krampachtig vast gehouden aan eenmaal bereikte financieele resultaten of aan be staande toestanden, zeer ten na- deele van de veiligheid van het publiek. Wij hebben daarom de eer U, H. E. G. beleefd te verzoeken er naar te streven, dat alsnog op de drukkere overwegen de be waking zal worden hersteld. Deen postbestelling op 5 December. Op zijn verzoekschrift aan deD directeur generaal der Posterijen en Tel., om met het oog op de Zondagsrust op 5 December as. geen postpakketten te doen be stellen, ontving de R K. Bond „St. Petrus" bericht dat op 5 December a.s géén pakketpost bestelling uitgevoerd zal worden. AXEL, 23 November 1926. Op de loopers na, kan thans gezegd worden, dat de Neder- landsch Hervormde Kerk alhier ook inwendig geheel voltooid is. Zooals bekend, is het gebouw al gcruimen tijd in gebruik geno men, doch het schilderswerkwas toen nog onvoltooid en liet eeni- gen tijd op zich wachten, tot ook dit dezer dagen is klaar gekomen Het feit dat Vrijdagavond bij een lezing ook de electrische verlich ting aan proef werd onderworpen, gaf ons aanleiding eraan te her inneren dat we bij de inwijding onzen lezers beloofden een meer technische beschrijving te geven van den in- en uitwendigen bouw der kerk. We deden dat aan de hand van een belofte ons den archi tect gedaan, doch deze heeft ons vermoedelijk verhinderd door drukke werkzaamheden in den steek gelaten. Het is intusschen wel wat laat geworden om nu nog daarmede af te komen, zoo dat we ons bepalen zullen tot algemeene trekken. We moeten dan onmiddellijk zeggen, dat het gebouw, uiterlijk zich massaal en sober voordoend, toch inwendig een aangenamen indruk geeft. De belichting is bij dag overal ruim voldoend, zelfs eenigszins te sterk, waar zwakke oogen tegen de hoogere gedeelten der ramen blikken. De afwerking dat is meer gezegd is overigens keurig en de aannemer, de heer Van 't Hoff, evenals de verschillende uitvoer ders der onderdeden, hebben alle eer van hun werk. Het is alles een rustige omgeving, wat na de beschildering nog veel meer uitkomt. Ook het nieuwe orgel maakt een deftigen indruk door de bouwwijze van het front, terwijl de galerijen niets afdoen van het idee „ruim", dank zij de hooge en mooie welvende koepels die het geheel overdekken- De belichting bij avond is keurig. Er is op geen lampje gezien, terwijl ook geen overda dige lichtpunten zijn aangebracht. De plaffonnières op en onder de galarijen maakten dat overbodig door hun 600-kaarsen lichtsterkte. Fonkelend hangt te midden van het schip een prachtige lichtkroon, (die aan de kerk was geschonken), geflankeerd door de vroegere lustres, die voor electrische be lichting zijn ingericht. Ook in de consistoriekamer, de vergader zaal, de preekstoel, het orgel, tot in de W.C. toe vindt men het bekende knopje, dat met één druk of omdraai licht geeft. Ook dat deel der nieuwbouw geeft ongetwijfeld reden tot volkomen tevredenheid. Zaterdag had alhier op den Kinderdijk een ongeval plaats, dat naar omstandigheden goed afliep. De autobus komende uit de richting Koewacht, moest wij ken voor een kar en reed daarbij tegen een boom, tengevolge waar van het stuur brak. Gelukkig reed de bus niet naar den water kant, anders was misschien het gevaarte in de kreek getuimeld. Thans liep alles bijzonder goed af. Dezer dagen slaagde te 's Qravenhage de heer F. Hame- lijnck van Sas van Gent voor het Examen middelbaar staats rechten. Enkele dagen geleden meld den sommige bladen, dat de ge meente Overslag sou aansluiten bij de electrische centrale te Lan- gerbrugge, (België). We verne men echter dat niet Langer- b ugge dtc'.i de P. Z. E. M. het net te Overslag zal exploi- teeren. De P. Z. E. M. legt het net aan en levert aan de bewo ners. doch heeft de zaak, wat betreft het leveren van het licht, gegund aan Langerbrugge. Ook dit zal slechts van tijdel ij ken aard zijn. „M. Crt." Onder Stoppeldijk werd Zaterdag een vrachtauto door de tram aangereden. Gelukkig had de bakker zijn broodjes al ge leverd, anders was er niet veel van terecht gekomen, want de bak kreeg een aardigen duw, zoodat de wagenmaker er wel aan te pas zal moeten komen. - De landbouwer Q. Termond van IJzendijke fStroopuit) liet zich Donderdagmiddag in zijn schuur van een hooiklamp glijden. De steel van een hooivork, die daar stond, raakte daarbij in een zijner broekspijpen, waardoor hij een groote wond bekwam aan zijn buik, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ge lukkig, dat de hooivork met de punten naar beneden stond. Bij een te Philippine ge houden uitverkoop bij de Wed. Aug. de Mul, werden drie bank biljetten van tien gld. ontvreemd. Dat de dader spoedig berouw had, bleek wel, daar reeds den volgenden morgen de bankbil jetten onder de buitendeur ge schoven waren. „Zei." Naar Zei. verneemt heeft de heer F. J L. M. van Waesberghe te Hulst ontslag gevraagd als Voorzitter en Lid van de Gezond heidscommissie, gezeteld te Hulst. Zaterdag werd te Goes jaarvergadering gehouden van den „Bond van Harmonie- en Fanfare-vereenigingen in Zee land". Uit het jaarverslag bleek, dat in het afgeloopen jaar de Ko ninklijke Harmonie te Huist als lid heeft bedankt. De vereeni- ging „Scheldegalm" te Hansweert is toegetreden, zoodat het aantal aangesloten vereenigingen 39 is gebleven. De rekening werd goedgekeurd met een post van ontvangsten van f2586,21; van uitgaven van f 1487.22. De rekening van het concours te Middelburg vermeld de een tekort van f90.79. Op den tweeden Pinksterdag zal in 1927 een Bondsconcours gehouden worden. Door „Oefe ning na den Arbeid" te N.- en St. Joosland was aangevraagd het concours aldaar te houden. Met groote meerderheid van stem men werd daartoe besloten. De aftredenden bestuursleden P. C. van Delft te Hulst, J. Huisson te Colijnsplaat en F. X. Mann- hardt te Goes werden herkozen. Daarna werd met groote meer derheid de wenschelijkheid uit gesproken van vakkundige toe lichting op de verplichte muziek nummers voor het in 1927 te houden concours. „M. Crt." Het Nederland— België Verdrag. Zaterdag is te Middelburg door het Prov. Zeeuwsch Comité van actie tegen dit verdrag een ver gadering gehouden, om te beslui ten wat na de aanneming door de Tweede Kamer zal gedaan worden om aanneming door de Eerste Kamer te voorkomen. Uit gesproken werd, dat in Zeeland algemeen met teleurstelling werd vernomen het besluit der Tweede Kamer. Men zal de argumenten tegen het verdrag overlaten aan het nationaal comité, doch acht het wenschelijk, dat een petition nement door de Zeeuwen wordt op touw gezet. Na eenige gedachtenwisseiing over de wijze waarop alsnog actie zal worden gevoerd, werd besloten het volgend adres te doen circuleeren „Aan de Eerste Kamer der Staten Generaal Ondergeteekenden, allen kie zer of kiezeres in de Prov. Zee land, overtuigd, dat het thans aan Uw college ter goedkeuring voor gelegde Verdrag met België niet is in het landsbelang verzoeken U dringend geen goedkeuring aan dit verdrag te verleenen". Sportnieuws. Axel-H.V.V.-Middelburg 4-5. Zondag werd te Huist de groote wedstrijd gespeeld tusschen een combinatie van Axel en H.V.V. te Hulst en Middelburg I. In dezen wedstrijd is wel duidelijk gebleken, dat het verschil in het beste Zeeuwsch-Viaamsche en het Zuidelijk 2e klasse spel niet zoo groot is, als velen wel meen den Integendeel, er waren ver schillende periode's, dat de ge- combineerden vrij sterk in de meerderheid waren. Tegen het einde kwam echter de meerdere geoefendheid der Middelburgers aan het licht, en dat heeft ten slotte de balans in hun voordeel doen voorstaan, zij het dan ook op het nippertje. Over het spelverloop nog het volgende De Middelburgers hebben ten eerste het voordeel van den wind en de laagstaande zon. Het doel der combinatie wordt dan ook voorioopig heftig bestookt, doch krachtig verdedigd, zoodat er voor de 2e klassers geen door komen aan is. Langzamerhand komt ook de voorhoede der com binatie los en na een kwartier schiet de linksbuiten den bal via de paal in het Middelburgsche net. Het punt wordt echter we gens buitenspel niet toegekend. Een poosje later doen ze echter beter, als de middenvoor van dichtbij in schiet en de combi natie alzoo de leiding geeft (1-0). Kort daarop maakt Middelburg gelijk (1-1). Met deze stand gaat de rust in. Het begin van de tweede helft is sensationeel. Vlug gaat de voorhoede der gecombineerden er vandoor en voordat de Mid delburgsche doelverdediger er op bedacht is, licht de bal ach ter hem in liet net (2-1). Twee minuten later maakt de linksbin nen der combinatie er 3-1 van, als hij een vrijen schop schit terend inschiet. Aangemoedigd door dit succes blijft de combi natie sterker, tot plotseling Mid delburg een strafschop wordt toe gekend, die zoo hard wordt in- gekogeld, dat de bal door het net vliegt (3-2). Een poosje later maakt Middelburg er 3-3 van en begint thans ook forscher te spe len. De combinatie wordt ver moeid en Middelburg heeft wel dra de leiding (4-3). De combi natie zet er dan weer alles op en 5 minuten voor 't einde is de stand 4 4. Hard wordt er in de laatste minuten om het win nende punt gestreden, waarbij enkele Middelburgers nog al een overdadig gebruik maken van hun lichaamskracht. Eindelijk in de laatste minuut, maakt Middel burg het winnende punt. Nog even wordt afgetrapt, waarbij een scherpe aanval der combi natie volgt, doch dan wordt het einde gefloten en heeft Middel burg een zwaar bevochten 5-4 overwinning behaald. De wedstrijd trok veel belang stelling en werd opgeluisterd door de Kon Harmonie. Arrond. Rechtbank te Middelburg in de zitting van 19 November werd behandeld de zaak tegen E. B., 42 j., nachtwaker te Brus sel, thans gedetineerd, wien ten laste gelegd werd, dat hij in September 1926 te St. Jansteen met het oogmerk om zich te be- voordeelen door het aannemen van een valsche hoedanigheid en een samenzweefsel van leu gens, en wel door zich bedriege- lijk tegenover J. F. Herrewegh voor te doen als religieuze broe der en tot hem te zeggen, dat hij op weg was naar Terneuzen om betalingen te doen voor het gesticht, dat hij in den trein zijn valies op de plank had neerge legd, en in slaap gevallen en dat zijn valies toen hij wakker werd verdwenen was en gaarne wat geld wilde hebben, voor noemden Herrewegh heeft bewo gen hem f 12 af te geven. Eisch 3 maanden hechtenis. De vlas-industrie. Aan het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen is door den beer L. de Feijter Huij8sen het volgende adres gezonden „WelEd. Heeren Mag ik s. v. p. onderstaande even onder uwe aandacht bren gen Onder de landbouwproducten die in ons land geteeld worden neemt het vlas een voorname plaats in, zoo zelfs, dat in den oorlog op de formulieren die van den fiscus ons toekwamen; een der eerste vragen washoeveel vlas hebt U geteeld eo gekocht Voor den oorlog bepaalde die teelt zich meestal tot verkoop Daar België; behalve in Zuid- Holland, waar nog enkeleü, meest voor werkverschaffing, de ver werking tot vezel aanhielden. Het was dus vlashandel, doch geen industrie, daar deze wegens kwijnend bestaan werd opge doekt. Gedurende den oorlog evenwel is hierin verandering gekomen. De vlastelers, veel hebbend afgezien en ondervonden met de Belgische vlassers, op wier mo- reele capaciteit weinig te rekenen valt, grepen met beide handen de industrie aan en brachten die op enkele jaren tot grooten bloei. Na den oorlog is alles bijna weer in handen van Belgiëde meeste industrieën zjjn stil ge- valleD, de verliezen zjjn groot geweest en de werklieden zjjn naar alle oorden verspreid, zelfs is emigratie toegepast. Nederland moest zjjn onderdanen doen on derbrengen in vreemde gewesten omdat door de Regeering datgene wat voor de industrie noodig was

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2