Uw Hoofdhuid PÜROL Ltandbouw. Gemengd Nieuws. met 53 tegen 44 stemmen, werd het wetsontwerp tot goedkeuring van liet tractaat aangenomen met 50 tegen 47 stemmen. De stemming was verdeeld, maar het zijn de Roomsch-Katholieken, de Soci aal-Democraten en de Anti-revo- lutionnairen, bij wie zich twee eenlingen voegden, die zich de eer mogen toeëigenen, het trac taat te hebben gered. Dat wij deze uitslag betreuren, behoeven wij na het bovenstaande niet meer te zeggen. Wij achten het trac taat op zichzelf onjuist, nadeelig en gevaarlijk, voor ons land, maar wij vinden voorts de houding van de vele Kamerleden, die er hun stem aan gaven, terwijl zij er in den grond van hun hart legen zijn, hoogst bedenkelijk. Het wachten is nu op de Eerste Kamer. De N. Rott. Crt. zegt, dat het verdrag daar een grooten dobber zal hebben. We hopen het en nog meer hopen we, dat daar ieder lid zelfstandig zijn stem zal uitbrengen, en niet, zooals in de Tweede Kamer ge beurd is, „bewerkt" of overge haald moeten worden. Dan komt het verdrag er vast niet door, want nuchter beschouwd kan daar geen Nederlander vóór zijn, zonder dat hij meer overtuigd is, dan tot heden „openlijk" het ge val is geweest. Nooit meer oorlog. Te 's-Gravenhage werd de vorige week een Bazar gehouden door de Nooit meer oorlog-fede ratie. De bazar werd geopend door mevr. van Bierma-Hijmans, waarna mevr. Van den Berg een vaandel onthulde en dit den voor zitter, den heer ds. J B. Th Hu- genholtz aanbood Behalve veel lectuur over de verschrikkingen van den oorlog waaronder verschillende brochu res van ds. Hugenholtz is er in keurige stands alles ondergebracht, wat in de bazar behoort. Na tuurlijk wat uitgebreider, dan in een Axelsche bazar. Blijkens een grafische voorstel ling vielen er gedurende de 4 jaren oorlog iedere 2 minuten 9 dooden. Dit cijfer zegt genoeg, om allen te doen medewerken aan de Nooit meer oorlog ge dachte. Donderdagavond spraken er in een vergadering een tiental spre kers en spreeksters over dit on derwerp. De vergadering werd geopend door ds. Hugenholtz vnd., die o.m. zeide, dat de wa penstilstand slechts met weemoed en schaamte kon herdacht wor den. Tot slot werd een motie aangenomen. De bazar heeft f 3000 opge bracht. Dertig jaar Kamerlid. Ter gelegenheid van het 30jarig Kamerlidmaatschap van mgr. W. H. Nolens, heeft de R.-K. Tweede Kamerfractie hem een geschenk toegezonden, vergezeld van schrif telijke gelukwenschen. Voorts heeft de Haagsche Journalistenvereeniging in een brief haar gelukwenschen, in het bijzonder namens de parlemen tairejournalisten, aan den jubilaris doen toekomen. Communistische opstand op West Java. Naar de bladen melden, is er Zaterdag een uitgebreid, doch onhandig opgezet communistisch complot op verschillende plaatsen in West-Java uitgebroken. De politie was sedert eenige dagen hierop voorbereid, doch was niet bekend met de détails. Van verschillende plaatsen wordt het volgende over het uitbreken van het complot vermeld: WeltevredenSedert Vrijdag waren op vier plaatsen gewapende benden vergaderd, die de politie molesteerden. De vergaderingen werden uiteengejaagd en ver schillende personen zijn gear resteerd. Een politieagent is ge dood, twee werden gewond. TangerangDe politiekazerne is aangevallen door een vijftigtal in het wit gekleeden. De aanval werd afgeslagen. Er zijn geen gewonden. Benedenstad Batavia Het tele foonkantoor is door een dertigtal communisten bezet, nadat Hun aanval op de gevangenis afge slagen was. Zij kregen hierbij vier gewonden, waarna zij zich in het telefoonkantoor terug trokken. Nadat eenige salvo's gelost waren, werden velen gear resteerd H i e tb ij vielen dooden, noch gewonden. Bandoeng: Bij Nagrek is de spoorlijn op vier punten opge broken en werden de telegraaf draden doorgesneden. Commu nisten beletten den eersten trein uit Menes te vertrekken. West-Bantam Honderden lie den, voorzien van vuurwapens en electrische lantaarns, drongen de woningen van den wedana binnen Zij vermoordden den wedana en twee andere inlanders. Een kind werd zwaargewond en de vrouw van den wedana kreeg een schot in den buik. De assistent wedana van Tjening is vermoord, evenals twee politie agenten. De wedana van Laboean kreeg een schotwond, maar wist te ontvluchten. Te Menes, Pandeglang en Serang is een sterke politiemacht aan wezig. De bewoners van Pan deglang zijn Vrijdagnacht, nadat zij gewaarschuwd waren, naar de politiekazerne gevlucht. De op zichter van de Staatsspoor te Menes, de heer Benjamins, is vermoord. De inlandsche tele fonist uit Menes, die de bende zag naderen, die uit de woning van den wedana kwam, waar schuwde telefonisch de omstreken. Batavia: In den Volksraad heeft mr. Schrieke medegedeeld, dat de Regeering beseft, dat de Volksraad evenals zij zelf, onder den indruk verkeert van de ern stige aanslagen op rust en orde, die in den nacht van Vrijdag hier en elders gedaan zijn. De Regee ring stelt er daarom prijs op te verklaren, dat, als staan gedetail leerde rapporten haar nog niet ten dienste, voor ernstige bezorgd heid geen reden is. Dank zij de door het Europeesch en lnlandsch bestuur genomen maatregelen wordt de toestand geheel be- heerscht. De Regeering zal voor geen enkelen maatregel terug deinzen, welke noodig mocht zijn voor een blijvend herstel van orde en rust Zij is verzekerd dat zij daarbij rekenen kan op den steun en de medewerking van het goedge zinde deel van de bevolking, niet in de laatste plaats op die van het college De verklaring, welke op rustigen toon werd voorgelezen, is in diepe stilte aangehoord. Telegram van den Gouverneur- Generaal. De Minister van Koloniën heeft een telegram ontvangen van den Gouveneur-Generaal van Ned. Indië, waarin deze, onder verwij zing naar de berichten van Aneta over de communistische ongere geldheden op Java, mededeelt, dat er geen reden bestaat tot on gerustheid. 2 aanslagen op landvoogd Fock. Naar aanleiding van de in Indië in aantal toenemende bom aanslagen verneemt de Avp., dat zelfs op den gewezen landvoogd tot tweemalen toe een bomaan slag was voorbereid, in den laat- sten tijd. En wel de eerste maal, toen de landvoogd zich naar de races in Bandoeng begaf, de tweede maal vlak voor zijn vertrek, naar Ne derland. De bijzonderheden werden zoo veel mogelijk geheim gehouden. AXEL, 16 November 1926 Hedenmiddag werd alhier in het hotel „Het Gulden Vlies" ten overstaan van notaris Dregmans en ten verzoeke van den heer Chr. Dieleman te Tholen, geveild het woonhuis en erf, staande in de Weststraat alhier, groot 1 are 75 centiaren, vroeger bewoond door wijlen den heer F. Dieleman. Kooper werd de heer Abr. Butler Sr. alhier voor f2100. Onmiddellijk daarna werden eveneens door notaris Dregmans geveild ten verzoeke van de „N. V. Vezelonderneming Axei" een fabrieksgebouw en erf,staande Kanaalkade alhier, groot 24 aren, 50 centiaren, benevens zwingel- machine, 9 zwingelmolens, braak- machine, drijfwerk, lokkenschud- der, stoomketel, stoommachine, dynamo, zaadschoonmachine, rootbakken, stoom pomp, reservoir, ark en schuurtje. Koopers werden de heeren Gebr. Buyck, handelaren, Eecloo voor de som van f 3950. Meter gelicht. Toen een fitter de vorige week aan een perceel in de Nieuw- straat den muntgasmeter kwam ledigen, trof het hem, dat het aantal verbruikte meters gas niet overeenstemde met het bedrag in geld, dat daavroor gestort zou moeten zijn. Het bleek alras, dat de „offerbus" geplunderd was en ook de daders waren spoedig bekend. Het waren de inwonende zoon en een buurjongen. De zoon gaf aan de politie te kennen, dat hij h^t gedaan had, om dubbel tjes te hebben, want hij had geen geld „om de lamp te doen brandenDat gebeurt wel meer in het dagelijksch leven, maar of de betrokken persoon voor zijn lampjeslicht nu de f3.30 noodig had, die er te weinig in den meter zaten, betwijfelen we. Ook is het een raadsel waarom dat bedrag gedeeld werd met zijn buurjongen. Misschien zijn er verschillende „lampjes licht" voor aangestoken. Enfin, de poJitie heeft het zaakje, dat nu niet van erg mis- dadigen kant beschouwd werd, in der minne geschikt. Maar ter waarschuwing zij toch gemeld, dat het inderdaad diefstal is, om de meters te lichten en in den vervolge zooiets niet ongestraft zal blijven. Een voorrecht is het ook, dat dergelijke grappen gauw uitkomen en dus herhaling of na volging gevaarlijk is. De electrlfieatie door de P. Z. E M Aangaande de electriciteitslevc- ring, door de P Z E.M. heeft het hoofdbestuur der Z L.M. die zaak bestudeerd en vergeleken met de levering in Noord-Holland en Groningen. Er is een rapport opgemaakt, dat met eenige con- clusie's naar Ged. Staten is ge zonden en ook ter kennis is ge bracht van de P.Z.E M. AAogelijk is tengevolge van die actie door de P.Z.E.M. de bekende circulaire aan de gemeentebe sturen gezonden, waarin wijzi gingen zijn voorgesteld in de contractsbepalingen, aangaande tarief en maximale belasting. Deze voorstellen blijken ech ter niet te voldoen, want door een commissie, benoemd uit de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Oost. Z. VI., is een rapport uitgebracht, waarin wordt uitgesproken, dat de voor gestelde wijzigingen van de PZ. E.M. tot groot nadeel van de afnemers van electr. stroom zou den leiden Motorkennis. Naar we vernemen, hebben zich voor den eerstdaags aan te vangen cursus in motorkennis 51 leerlin gen aangegeven. Zooals bekend, gaat deze cursus uit van de af- deeling „Axel" der Z. L. M.zij beoogt het bijbrengen van practi- sche en theoretische kennis van de werking van electrische-, gas- en oliemotoren, terwijl de lessen zullen worden gegeven door den heer ir. G. de Regt van Zaamslag. De cursussen zullen worden gehouden te Axel en Terneuzen en in verband met de uitbreiding zoowel van electrische stroom- geleiding in deze streek, als wel van de gasleiding naar de buiten wijken dezer gemeente, kunnen we dien cursus ten zeerste aan bevelen, te meer nog, waar deze geleid wordt door iemand, die zijn technische kennis opdeed aan de Politechnische school te Delft en daar het examen voor electrisch ingenieur met gunstig gevolg aflegde. Er is tot heden nog gelegenheid tot deelname aan het secretariaat bij den heer Jan de Putter alhier. Ingezonden Mededeelingen Zenuwstillend en Zenuwsterkend is de werking van MJJnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth, en Drogisten, Tijdens het iaden van een stoomschip te Terneuzen is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door het losschieten van een haak een der laadboonien gevallen. W. Riemens werd daardoor ter zijde getroffen, met het gevolg, dat hij een paar ribben en zijn sleutelbeen brak, en aan het gelaat verwond werd. Hij is ter verple ging in het ziekenhuis opgenomen. „Tern. Crt." Door de Arr. rechtbank te Middelburg is failliet verklaard J. Deij, rijwielhandelaar te Hoek. Rechter commissaris mr J. W. Zijlstra, curator mr. J Erasmus, Oostburg. Verplaatst met ingang van heden de ks 2e kl. P. Buijs van Koewacht naar Berg-anibacht met ingang van 1 Dec. a.s. de ks. Ie kl. H. A. Jansen van Weesp naar Hulst. Zaterdagmorgen moest te Sas van Gent een van de richting Sas van Genten met bestemming voor België komende Rijnkast voor het vervullen der douane formaliteiten aan den steiger te Sas van Gent meeren, waartoe de schipper een staaldraad naar den wal wierp. Ongelukkigerwijze geraakte 's mans been verward tusschen den draad, met het gevolg, dat dit lichaamsdeel werd gebreken. Kermende van pijn werd de ongelukkige door den terstond ontboden geneesheer ver bonden, om des namiddags naar het ziekenhuis te Antwerpen te worden vervoerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. werden door een Engelsch s.s. de electrische kabels tusschen Sas van Gent en Sluiskil overvaren. Hierdoor werden velen gedupeerd en bleven verstoken van electrischen stroom. Aangename tijding Ged. Staten van Zeeland deelen in een schrijven aan de leden der Prov. Staten van Zeeland mede, dat de heer H. J. G. Hartman zijn ontslagaanvrage als griffier der Staten heeft ingetrokken, zulks op verzoek van Gedeputeerden. wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgens het haar inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. Nienwjaarscorrespondentie. Aan het Nederlandsch corres pondentiebureau voor dagbladen is ter bekendmaking gezonden een aanbeveling om de Nieuw jaarscorrespondentie voor de on derstaande landen uiterlijk op den daarachter aangegeven datum te verzenden Argentinië 2 Dec.Australië 24 Nov.; Bonajre 2 Dec.Brazi lië 2 Dec.Britsch Indië 15 Dec. Canada 20 Dec.China 14 Dec. Curasao 2 Dec.Egypte 22 Dec. Mexico 13 Dec.; Nederlandsch Indië (zeepost) 22 Nov.Neder landsch Indië (mail) I Nov.Phi- Iippijnsche eilanden 27 Nov. Straits Settlements 1 Dec.Su riname 17 Nov.; Unie vanZuid- Afrika 8 Dec.Vereenigde Sta ten van Amerika 20 Dec. De overtochtsduur is berekend tot aan het eerste station of de eerste haven van het land van bestemming waar de brievenma len worden afgegeven. Voor cor respondentie voor verder gele gen plaatsen is dus vroegere ter post bezorging gewenscht. Een Landbonwhnishoudschool. Woensdag is te Zierikzee een landbouwhuishoudschool geo pend. Het is de eerste in Zee land, welke is gesticht als ge volg van eenige ambulante cur sussen. Gezien het groot aantal leerlingen, dat zoo'n cursus hier telde, vragen we ons af, of zoo,n school ook hier geen kans van slagen zou hebben. Wie pakt het eens aan Plaats is er voor en onze streek levert materiaal genoeg, als er wil is. Tegen steun aan de suiker industrie. De Nederl. Grossiersbond en de Ned, Suikerbond, als vertegen woordigers der organisaties van den groothandel in suiker, heb ben in een adres aan den Mi nister van Financiën zich verzet tegen den gevraagden steun aan de suikerindustrie; zij beschou wen deze maatregel als noch noodzakelijk, noch doeltreffend, maar wel als schadelijk voor het Nederlandsche publiek. Adressanten vestigen de aan dacht er op, dat het geen indu strieel, maar een zuiver land bouwbelang is, dat door de voor standers van bescherming is be pleit. Dat hiermede nationale belan gen gemoeid zouden zijri van zoodanige beteekenis dat het ge rechtvaardigd zou zijn hiervoor offers te vragen van het Neder landsche publiek, meenen de be sturen van Nederl. Grossiersbond en Nedel. Suikerbond vooralsnog te moeten ontkennen. Na een redevoering van baron Collot d'Escury voor het hoofd bestuur van de Groninger Maat schappij van Landbouw over de actie tot verkrijging van over heidssteun voor de suikerindu- heeft de heer N. G. Addens het standpunt van het dagelijksch bestuur der Maatschappij uiteen gezet. Na een breedvoerige toelich ting kwam spr. tot de volgende conclusies 1. Beschouwd in verband met de uitkomsten van het landbouw bedrijf in het algemeen, is bij de tegenwoordige prijsverhoudingen de suikerbietenteelt mits in evenredige mate uitgeoefend mede om haar indirecte beteeke nis, een der beste teelten. 2 Onder deze omstandighe den en onder voorwaarde dat andere takken van bedrijf even min directen geldelijken steun uit de Staatskas genieten, moet het streven om dezen steun voor de suikerindustrie te verkrijgen, over bodig en ongewenscht worden geacht. 3. Maatregelen tot perfection- neering der cultuur en tot ver hooging van het netto rendement daarvan, verdienen krachtige be vordering. Ten slotte stelde de voorzitter voor, dat het hoofdbestuur be sluite, dat de regeering zal wor den verzocht te bevorderen, dat eene soortgelijke conferentie wordt gehouden als in 1902 te Brussel en verder eene afwachtende hou ding aan te nemen. Dit voorstel werd bij acclama tie aangenomen. „Midd. Crt." Sportnieuws. Zondag speelde Axel 1 te Hulst tegen H. V. V. Vanwege den hevigen wind was goed spel bijna onmogelijk. De wedstrijd eindigde met gelijk spel (2—2). Na afloop werd het elftal ge kozen, dat a. s. Zondag te Hulst tegen Middelburg 1 zal spelen, onder leiding van een le klas scheidsrechter van den N. V. B. Van Axel zijn in het elftal op genomen de geheele rechtervleu gel, de linksbuiten, de linksback en de doelverdediger. Postkantoor overvallen. Vrijdag beeft een onbekende een overval gedaan in het hulp postkantoor te Drunen. Met een getrokken revolver drong hij het gebouwtje binnen en wist met zijn wapen het personeel in be dwang te houden. Een bedrag van ongeveer 100 nam hy mede. Op de fiets van de hulp besteller ging by er vandoor, doch is te Gorkum gearresteerd. Het bleek te zijn de 21-jarige J. van M. uit Tilburg, en stond o.m gesignaleerd wegens diefstal met geweldpleging te Tilburg. By de arrestatie werd de re volver nog op hem bevonden, evenals 12 scherpe patronen. Het geld was nog inzyn bezit. De moord te Rotterdam. Een havenarbeider heeft aan de politie meegedeeld te hebben gezien dat de caféhouder de R. met Reingoud twistte, en iets uit ztyn zak haalde, waarop

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2