Bewogen Huwelijksleren. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uw scli - Vlaanderen. No. 64 DINSDAG 16 NOVEMBER 1926. 42e Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Kameroverzicht. Het Tractaat. Een drukke week heeft de Tweede Kamer achter zich. Na tuurlijk vorderde de behandeling van het verdrag met België nog het grootste gedeelte van den tijd. Want de beraadslagingen hebben veel langer geduurd dan aanvan kelijk was vermoed, ook de re en duplieken namen nog gerui- men tijd in beslag. Tot op het laatste oogenblik bleef de uitslag onzeker en al kwam er geleide lijk aan eenige teekening in de houding der Kamerleden, doordat eenige groepen verdeeld waren, kon men niet vooruit weten, hoe- velen van deze en dat wel de grootste groepen, t.w. de Roomsch Katholiehen en de Sociaal-De mocraten zich voor of wel tegen het verdrag zouden ver klaren. En dat, terwijl ten slotte enkele weinige stemmen den doorslag konden geven en ook inderdaad gaven. Wij kregen niet den indruk, dat de fraaie rede, weikedeheer Van Karnebeek de vorige week had gehouden, velen had over tuigd. Trouwens de rede bevatte daardoor ook naar onze meening te weinig positiefs, te weinig za kelijke argumenten. En den eer sten dag, Dinsdag, waren zes sprekers aan het woord die allen zich tegen het verdrag verklaar den en mededeelden, dat de Mi nister hen niet had kunnen over tuigen. Trouwens den indruk, die Z.Exc. wellicht op enkele opper- vlakkigen had kunnen maken met zijn tegen de gemeente Rotter dam en de Kamer van Koophan del aldaar gerichte argumenten was reeds door het daarop per omgaande gegeven antwoord, grootendeels verloren gegaan. Men had zich volgens den heer Van Karnebeek blijkbaar van die zijde reeds tegen het kanaal naar den Moerdijk moeten verzetten toen nog geenszins vast stond dat dit en nog minder op welke wijze, zou worden aan gelegd. En ook de wijze, waarop Z.Exc. met de hem van ambte- lijke zijde verstrekte adviezen I omsprong, van welke de weinige, die ten voordeele van het kanaal luidden, werden voorgelezen, doch de andere als beslist ge heim werden achtergehouden, kon moeilijk een gunstigen indruk achterlaten. En wat beteekende voorts de schrikaanjaging-methode van Z. Exc. Waarom verklaarde hij te huiveren bij de gedachte aan hetgeen zou geschieden als het tractaat werd verworpen De Minister had reeds verklaard, dat er geen internationale pressie was uitgeoefend, dus hadden wij alleen maar met België zelf te doen. En is Z.Exc. nu zoo be angst voor de wraak, welke van die zijde zou worden genomen Dan was het inderdaad wel een vriendschappelijke atmosfeer, waarin dit Verdrag tot stand kwam en belooft het wel op zeer vreemdsoortige wijze den weg te effenen tot betere verhoudingen Maar is dit een teeken van het goede vertrouwen, dat wij in onze Zuidelijke buren moeten stellen Zoo was er veel op de rede van Minister van Karnebeek af te dingen. En de den Minister toch zeker niet onwelwillend ge zinde heer Lovink verklaarde nadrukkelijk, dat Z.Exc. geen enkel redelijk motief had aan gevoerd om in het Verdrag te bewilligen. De heer Knotten belt wees nog eens op de dingen, welke onvoldoende zijn geregeld, zooals de arbitrage en inzonderheid de kwestie van de Belgische oorlogschepen op de Schelde, waarvan wij het juiste nog steeds niet weten. En juist in dit ongeregeld zijn ligt een groot gevaar voor conflicten. De heer Marchant, die zooals men weet niets liever zou willen dan een goede verstandhouding met de Belgen, doch die het ver drag al te ongunstig acht, trachtte de situatie te redden door het indienen van een motie, waarin deze wensch op den voorgrond (29 De lieden voegden zich stil zwijgend eo onderworpen naai de nieuwe heerschappij en de nieuwe orde. Graaf Gustaaf liet hen geen keus en nam door zijn beslist optredeD iedere verant woordelijkheid van hen af. En nu begon in die oude stille vertrekken een schitterend leven er werd gelucht en gestoft, ge schilderd en met tapijten belegd, de oude meubels moesten wyken voor nieuwe kostbare inrichting, bezoeken werden afgelegd en ont vangen, diners en landelijke fees ten losten elkander af, en het slot weergalmde van het gejubel der ongewone genietingen. De graven Stnrzach waren de rykste grondbezitters uit den omtrek, en van Kurt hadden de armen dit meer ondervonden dan de naburige landeigenaars, want hij leefde zeer stil. Gustaaf echter desd het jaist omgekeerd, zijn schitterend hoi* werd spoedig ge zocht en geprezen, men achtte gich gelukkig, in den nieuwen DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels GO Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. landheer, zooals men hem noemde, een zoo beminnenswaardig gast vrij mensch, een zoo vroolyk be schaafd man te vindeD, en Gustaaf en zijn gade achtten zich te ge lukkig, hot middelpunt te zijn der gezelligheid, de meest geziene eD gezochte persoonlijkheden van den omtrek, dan dat zij zich ooit de vraag zouden hebben gedaan, in hoeverre zij gerechtigd waren deze rol te speleD. Hoe eigen machtig hy nu ook gehandeld had met de schikkingen, in het slot gedaan, hoeveel ook veranderd was en vernieuwd, 100 had hij toch in het eerst vermeden, iets san te raken of te veranderen in de kamers die Kurt bewoond had, ja, hij had zelfs geschuwd ze binnen te treden. Maar toen hij den volgenden zomerwederkeerde, toen hij steeds zekerder de ge dachte en de trotsche verbeelding voedde, dat hij hier meester was, toen verdween zyn laatste beden king. Den verloopen winter hadden zoovele kennissen voor den vol genden zomer een bezoek aange kondigd, dat de gravin er ernstig aan dacht, hare logeerkamers te vermeerderen en haar echtgenoot had zoo lang gezocht naar een ruimte,geschikt voor biljartkamer, dat men overeengekomen was, werd gesteld doch verder de verschillende hoofdbezwaren te gen 't Verdrag in het kort wer den opgesomd en ten slotte op een voortgezet overleg werd aan gedrongen. Maar deze poging viel niet overal in goede aarde en eenige leden wilden liever onmiddellijke verwerping van het verdrag, waardoor men voor ver dere onderhandelingen vrij zou komen te staan. Tot degenen, die zich spoedig vóór het verdrag verklaarden, be hoorden de heeren Heemskerk en Albarda. Dat hierdoor de kansen op aanneming* van het Verdrag aanmerkelijk stegen spreekt van zelf. De eerstgenoemde vond het goed, het voorbeeld vanjhr. Van Karnebeek te volgen en verklaarde zich ten slotte vóór het verdrag op grond van allerlei niet vast staande gegevens. Hij ging 'zelfs zoo ver om aan te nemen, dat er ten stotte maar één kanaal zou komen en dat men niet aan de geweldige afmetingen van het Moerdijk-kanaa! zou vast houden Dat de oppositie tegenover eene dergelijke wijze van argumentee ren machteloos stond, spreekt vanzelf. Ook de heer Albarda begaf zich op dezen weg door bij de beoordeeling van het Ver drag rekening te houden met din gen, die daar niet in staan. Hoeveel krachtiger en op hoe veel steviger basis stonden dan de bestrijders. Zoo de heer dr. De Visser, voor wien het kanaal van Antwerpen naar den Moer dijk het hoofdbeletsel vormt. Welk doel kan dit kanaal anders hebben, vroeg hij, dan den han del en het verkeer van Rotterdam weg te lokken naar Antwerpen. En moeten wij nu daartoe onze medewerking verleenen Of de heer Marchant, voor wien het allergrootste tyezwaar het nieuwe regime over de Schelde is? Hoe overtuigend zette hij uiteen, dat men na aile redevoeringen en onderhandelingen absoluut niet weet, waar men aan toe is, doch alleen dat men in geval van een internationaal conflict in de groot ste moeilijkheden zal geraken. Kurt's kamers niet langer te kunnen missen. Niet de minste eerbied hield hem meer terug, toeu hij de vertrekken betrad, waarin zijn broeder eenzaam ge leefd had en bijna vergeten. Daar lag nog alles zooals hij het ver laten had, ofschoon ook jaren wa ren voorbijgegaan de zorgende hand van den ouden bediende, door een zachter gevoel geleid dau de bloedverwanten van hem die verre was, had alles gehouden in denzelfden toestaud. De wapens en antiquiteiten, de zeldzaamhe den en kunstvoorwerpen, die aan muren hingen en cp tafels en boorden stondeD, waren zuiver en blank, alsof hen geen enkelen dag eeD zorgende hand ontbroken had op de schrijftafel lag nog het vel papier, waarop graaf Kurt den laatsten morgen een vluchtige aanteekening had geschreven, de met leder bekleede armstoel stond nog voor de tafel, waarop kruiden en stukken steen lagen, zoo, als was de bezitter zoo juist in zyn arbeid gestoord, 't Was een ge noegen geweest voor den ouden bediende, dat alles zoo te houden, ▼oor hem was zijn heer niet dood, hij kon dit niet gelooven, ais hij zuo midden in die kamers stond, waar alles van hem sprak en op Dat deze argumenten voor de principieele voorstanders van het verdrag, zooals de heer Vliegen, die dit is met volle overtuiging of de heer Nolens, die het op kalmere wijze is, niets beteeke- nen, spreekt vanzelf. De heer Vliegen ging zelfs over tot een krachtigen aanval tegen de tegen het verdrag gevoerde actie, welke hij als een nationalistische Hetze beschouwt. Voor hem is alles in het tractaat even mooi en na tuurlijk. Dr. Nolens bepaalde zich tot korte kalme redevoeringen zonder groote overtuiging, inaar waarin alle bezwaren tot zoo klein mo gelijke afmetingen werden terug gebracht. Wist hij reeds vooraf dat de overgroote meerderheid van zijn groep hem toch wel zou volgen? Maar de houding van deze principieele voorstanders v/as toch oneindig sympathieker dan die van degenen, die blijkens hun eerste redevoeringen de gevaar lijke punten van het Verdrag er kennen, die ook op wijziging daarvan en op het voeren van nieuwe onderhandelingen hebben aangedrongen en die ten slotte aan de motie-Marchant, die het zelfde inhield, hun stem onthiel den om deze ten slotte aan 't gewraakte verdrag te geven, in dit verband denken wij in de allereerste plaats aan den Sociaal- Democratischen leider, ir. Albarda, wiens houding men gerust zon derling mag noemen. Want de uitstel-motie-AAachant was juist, wat de heer Albarda wenschte, waarop hij zelf aanvankelijk aan drong. Ook bij zijn repliek achtte hij nieuwe onderhandelingen nog gewenscht en hij zou eene motie hebben aanvaard, indien deze door alle fractieleiders was in gediend. Maar nu dit laatste niet mogelijk was gebleken, was hij er tegen. Evenwel, ook de heer Heemskerk had nadere bespre kingen gewenscht geacht; de andere leiders, behalve de heer Nolens, gaven aan de motie hun stem. Zoodat de eenige oplos sing van dit raadsel is, dat de hem wachtte. Nu zou hier echter »opgeruimd« worden, zooals graaf Gustaaf het noemde, en metstom- me smart, maar vochtige oogen, gehoorzaamde de oude Gottlieb aan het bevel. Da omgang werd in grooten haast gedaan eenige oude kost baarheden, edelgesteenten, uit ivoor gesneden voorwerpen en soortgelijke, achtte de gravin waardig om haar boudoir te sieren, maar dè aanzienlijke verzamelin gen van Abyssinische merkwaar digheden, door graat Kurt in de laatste tien jaar verkregen met moeite en vlyt en aanzienlyke geldoffers, de kostbare hand schriften op de weliswaar onaan zienlijke perkamentrollen, welke de laden vuldeD, werden zonder omslag en zonder dat men de minste zorg droeg voor het over brengen, gebannen naar een der hoekkamertjes, waarin men alle overtollige rommel gewoon was te bewaren. De geplunderde ka mers werden zoo keurig mogelyk ingericht en die hoekhamer door allen vergeten, behalve door den ouden Gottlieb en de kinderen ▼an den graaf, voor wie ze een wonderbaar geheimnisvolle be koorlijkheid had. Vooral de zes* jarige levendige Leo stond hier heer Albarda hier den heer No lens blindelings wilde volgen. Waarom echter? Hechtte hij aan de stem van Mgr. Nolens zooveel waarde of vond hij, dat hij zich om andere redenen tegen diens wil niet mocht verzetten De heer Schaper toonde zich over de houding van zijn partijgenoot dan ook vrij duidelijk ontstemd. Tot de bekeerden behoorde ver der Mr. Kortenhorst, die ook vele bezwaren had, maar ten slotte op niet zeer duidelijke gronden toch zijn stem aan het verdrag gaf. Alleen de heer Van Vuuren en vier andere partijgenooten van dr. Nolens durfden hun stem tegen het ontwerp uitbrengen. Verder verklaarde de heer Heems kerk, gevolgd door de groote meerderheid van zijn partij, zich vóór het ontwerp. En als laatste kwam nog de heer Braat verkla ren, dat hij er zijn stem aan zou geven. De dupliek van Minister Van Karnebeek kon bezwaarlijk veel nieuws bevatten. Wat heeft men aan verklaringen van een Minis ter, dat onze souvereiniteitsrech- ten op de Schelde niet worden aangetast, tegenover 'n zinsnede in de Toelichting tot het Verdrag, waaruit 'blijkt, dat de Belgen de vrije doorvaart van oorlogssche pen kunnen verlangen. Trouwens ook de loodsregeling is van dien aard, dat wij de volle vrijheid van beschikking over de Schelde verliezen. Het groote kanaal acht de Minister voor Antwerpen noo- dig en zij, die zich daartegen nu zoo sterk verzetten, hadden naar zijne meening, van hunne bezwa ren vroeger moeien doen blijken. Ten slotte lei de Minister nog maals de verklaring af, dat hij geen nieuwe onderhandelingen zal voeren, in de eerste plaats, omdat hij ze niet noodig achten in de tweede plaats, omdat hij het resultaat daarvan niet kan voorzien. Moet dit laatste weer als eene stille bedreiging wor den opgevat? De uitslag van de stemming is onzen lezers bekend. Nadat de motie-Marchant was verworpen in stomme verbazing en onuit puttelijke nieuwsgierigheid tus- schen die wonderbare dingen,die noch schoon waren, noch schitte rend, wier gebruik noch bestem ming hij weliswaar kende, maar waarvan de oude Gottlieb hem echter vertelde, dat koningen ze in hun paleizen hadden gehad, dat ze tempels hadden gesierd en graveD en meer dan.duizend jaar oud waren. Zoo was de lente voorbijgegaan en de zomer verschenen, 't Was een warme Augustus, op weide en veld prykte alles in vollen tooi, in zwellende rypheid, in gezegende vrucht. Op Sturzach vierde men den geboortedag der gravin, een groot en schitterend gezelschap verstrooide zich na tafel in het park, om verkoeling te zoekeu in de schaduwryke dreven en een klein aantal heeren begaf zich Daar de biljartkamer, om zich daar te onttrekken aan deD dwaDg der etiquette, bun opgelegd door de tegenwoordigheid der dames en die huu na de tafelvreugde dubbel lastig toe scheen. Wordt vervolgd Verlies u zelf niet, dan blyft gij b(j elk verlies ryk genoeg, AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1