Purol bij Ruwe en Schrale Huid tekslÉDji vao Macadam. Luxe Post WINKELWEEK Opruiming Schorten Dameslijfjes. Firm A. J. CLAESSENS. Reclameweek in Magazijn JE BLAUWE BRIL" ie Axel. Doet Uw voordeel in Tot slot GALANTERIEËN-AFDEELING. P. J. VALE. Buitenland. Burgerlijke Stand. Advert entiën. >1/1 830.000 K.G. 1 op 3; 80,000 K.G. 2 op 4; 30,000 K.G. Grenaille. EM. PIETERS, Gedurende de aan spotprijzen in tricot, zwanendons en flanel. Een reuzenpartij Vanaf heden !0 November tot en met Vrijdag 10 December OPRUIMING met veel korting op de bestaande prijzen van aile Gouden, Zilveren, Doublé en Alpacca-waren. Ook op alle Uurwerken, AFL>EEL1\G OPTIEK: Zaterdag werd fe Rotterdam een 22-jarige bootwerker midden op den dag vlak bij zijn ouder lijke woning doodgeschoten. Ter wijl het slachtoffer op den grond lag werden hem nog enkele scho ten toegediend, zonder dat er buitengewone aandacht op werd gevestigd. Het was in een achter buurt. Toen iemand er naar toe wou, riep een ander„het is maar flauwe kul, het is maar speel goed." Men dacht dat het een grap was en daardoor kon de dader kalm ontsnappen en liet men zelfs den doode liggen. Hij stond zeer ongunstig bekend en had vele vijanden. Donderdagnacht is ingebro ken in de historische zaal van het Prinsenhof te Delft. De dieven hebben zich toegang verschaft door aan de achterzijde een glas in loodraam te verbreken. Vervolgens hebben zij in het boven deze zaal gelegen gemeente museum de vitrine van de munten verzameling geforceerd. Een 200- tal gouden munten uit de 16e, 17e en 18e eeuw van een groote historische en aanzienlijke waarde is ontvreemd. Tien dorpen afgebrand. In de nabijheid van de Zeven- burgsche stad Nagyenyed is een brand ontstaan, die zich over tien bij elkaar liggende dorpen ver spreidde. Honderden huizen zijn in de asch gelegd. Door een sneltrein verpletterd. Vier personen zijn gedood en drie ernstig gewond, doordat op een overweg de sneltrein van Long-Island in botsing is gekomen met een automobiel. De oudste man van België, Jean Pierre Dupont, wiens 105e verjaardag zes maanden geleden werd gevierd, is te Walcourt overleden. Wonderlijke dominees. Er zijn wonderlijke predikan ten in Amerika, vooral in 't verre Westen. Zoo een is Dominee Frank Norris, in Texas. Dominee heeft pas een doodslag gepleegd men denke er aan, wij ziin in Texas. Na veel moeite is hij uit de hechtenis tegen borgtocht ontslagen. En dadelijk opent hij nu een campagne om zijn ver dediger te betalen met ande re woorden, hij probeert het pu bliek in ziju belang op te zetten, ten einde een soort volksoordeel te krijgen. Ontkennen dat hij den schatrij ken houthandelaar Chipps in de consistoriekamer heeft doodge schoten, doet hij natunrlyk niet. Doch hij heelt het gedaan uit noodweer, ter eigen verdediging. Hjj had een burgemeester aan gevallen en de houtkooper was daartegen komen protesteerec. En met deze uiteenzetting reist hij nu van kerk tot kerk om een bijdrage. Hij zet een bak voor de preekstoel en vraagtdan zijn ge hoor om daarin te offeren in het belang van zijn vereebiging. En de predikant is al mooi op geschoten. H(j heeft al f 48.000 bijeengebracht. Een onmenscli. Een 17-jarig kamermeisje in dienst bjj den heer en me vrouw Villéle, die een kasteel be wonen te Charles la Forêt, Mayen- ue, kreeg eenige maanden gele den enkele aanmerkingen van de vrouw des huizes te hooren. Ze hoorde ze schijnbaar in alle ne derigheid aan, maar besloot zich op bet zoontje van de familie, een kind van veertien maanden, te wreken. Ze liet de kleine Daal den en spelden inslikken. Een week lang leed het kind ver schrikkelijke pijnen, waarna een braakmiddel het van ziju kwel lingen verloste. Twee weken la ter herhaalde de ontaarde dienst bode haar pogingen met een naald, die zjj, om ze dieper te laten doordringen, met den vinger in het keeltje vaa het kind duwde. Op het hartversheurend geschrei tan den kleine kwam de moeder toeloopen en nu werd de afschu welijke daad ontdekt. Het kind is op weg naar beterschap. Wat men met koffie inslikt. Met het steeds meer bekend worden van coff- ïaevrije koffie lijkt de vraag: „Hoe groot is bet coff- ïne-gehalte vau koffie niet zonder belang. Wat is coffi-ïne? Cofteïoe is om het algemeen uit te drukken een medicament en wordt vaak alleen, vaak ook in verbinding met andere stoffen gebruikt, in gevallen waar een tijdelijke versterking der functies vau de hartspieren gewenscht is. In vele landen is de maximum dosis, welke door Geneesheeren mag worden toegediend bepaald op een halve gram. Coffeïne is een reukloos alcaloïd met een onaangenamen bitteren smaak. Het gehalte aan coffeïue" is bij de meeste koffiesoorten verschil lend. Javakoffie bevat tusscben 1.2 en 1.55 pet., Guatemalakoflie tusschen 1 en 1.21 pet., Santos- koffie tusscben 134 en 1.42 pet., Op gebrande koffie berekend, komt men dus op 7 gram coffeïne per pond huisboudkoffie. De meeste mannen der weten schap, die zich de laatste Jaren met de volksbyg'ëne en genot- midelen dezig houden, geven zon der reserve toe, dat de eoffeïoe- boudende dranken een zeer na- deelige werking uitoefenen op hart en zenuwen en dat deze werking speciaal bij daarvoor ge voelige personen en kinderen ge weerd dient te worden. Kentering Er is een nieuwe Romeinsche quaestie in wording. Mussolini heeft zijn uiterste best gedaan om het Vaticaan tot vriend te krij gen is afgestapt van het anti- clericale program van 1919; heeft de' (in Italië) anticlericale Vrij metselarij, welke hem te paard heeft geholpen, ontbonden als verboden vereenigingen heeft de positie van de Katholieke kerk op alle manieren trachten te verbeteren. Hij heeft getracht de meening ingang te doen vin den, dat het fascisme de gods dienstige reactie is tegen het Pro testantisme heeft deze contra reformatie verheerlijkt als een der belangrijkste gebeurtenissen in de Ital Geschiedenisen ver klaard, dat de Katholieke gods dienst de eenig ware is voor het Ital. volk. Het Kath. godsdienst onderwijs en de crucifixen wer den weer voorgeschreven voor de scholen het kruis werd weer geplant op Kapitool en Collos- seum. In het Heilige jaar genoot de kerk alle denkbare vrijheden en voordeelen. En Mussolini gewezen atheïst woonde weer godsdienstoefeningen bij. Het was zijn trots, de quaestie met het Vaticaan, welke zóóveel Ital. staatslieden niet hebben ver mogen op te lossen, eens en voor al bij te leggen. Het heeft hem, naar thans blijkt, niet gebaat. De leiding der Kath. kerk heeft zich niet kunnen vereenigen met den fascistischen Staat, omdat het fascisme, naar haar meening, bij alle uiterlijke devotie, in wezen heidensch is, dewijl het den Staat verafgoodt en den oorlog ver heerlijkt. Zij heeft niet kunnen vergeten hoeveel het fascisme de Kath. organisaties heeft doen lijden. Wel heeft zij zich strikt neutraal gehouden in het conflict tusschen het fascisme en de Christelijk-sociale popolaridoch zij heeft er geen oogenblik aan gedacht, afstand te doen van rechten en aanspraken. De „Osservatore Romano", het semi-officieele orgaan van het Vaticaan, eischt thans Rome op voor „den gevangene van het Vaticaan", óf een nieuwe rege ling, welke de souvereiniteit en de vrijheid des pausen zichtbaar maakt; met andere woorden: daadwerkelijk territoriale en po litieke macht, Het blad schrijft oa.„Het ontrooven aan den Heiligen Stoel van de wereldlijke macht betee- kent het onderwerpen van het kerkelijk gezag aan de wereld lijke macht. De kerk wordt daar door onderdane van een aardsche macht; de godsdienst wordt een slavin der politiek. Naar men- schelijke opvatting beteekent het ontrooven van de wereldlijke macht aan de kerk den ondergang, het einde van het Katholicisme in de wereld indien dit mo gelijk ware. Dit verklaart de blinde halsstarrigheid der sekten, al koste zij het vaderland óok den strijd met de kerk." In fascistische kringen is men sprakeloos van verbazing over dien eisch. Want nooit sëdert 20 Sept. 1870 den dag waarop Ital troepen Rome bezetten heeft hej Vaticaan de quaestie zóó duidelijk gesteld zelfS niet aan een anti-clericale cfan wel een vrijmetselaars-regeering en dien eisch nooit gesteund door een bedreiging, dat de strijd zal worden hervat. Hoe het verdere verloop van deze zaak ook moge wezen, het artikel van de „Osservatore" is teekenend voor de waardeering der werkelijke machtspositie van het fascisme, welke men koestert in Vaticaansche kringen. M arktber ichton AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 13,50 a f 14.50. Rogge f 10af 11,— Wintergerst f 10,50 a f 11Zomergersi f 11 f 11,50 Haver f 9,50 a f 10,— Erwten f 15,— a f 20,—. Paarden- boonen faf Duiven- boonen f 13,a f 14,—. Bruine- boonen f 14,a f 15,Lijn zaad f 14,af 15,Blauwmaan- zaad f45,a f50,—. Groen Vlas f7,— a f8,—. Gabookt Vlas f 8,— f 9,Gezwingeld Vlas f0,70 a f 0,80. Aardappels f5,a f5,25. Stroo f 15,a f 17,—Koolzaad f af Mosterdzaad fa f Boter f 1,65 a f 1,75 Eieren f 10,- af 11,—. HULST, 8*Nov. Graanmarkt. Tarwe f 14,a f 15.— Rogge f 11,af 12,— Wintergerst f 11, a f 11.25. Zomergerst f 11,75 a f 12, -. Haver f 9,a f 10, Erwten f 19,— a f 20,—. Paarden- boonen f 12,a f 12,50. Duiven- boonen f 14,a f 15,— Witte- boonen f af—,—. Bruine- boonen f 14,— af 16. Lijnzaad f 14,— a f 14,50. Aardappels f 5, a f5,50. Koolzaad f af—.— Boter f 1,60 a f 1,70 per KG Eieren 26 stuks f 2,34. Slachtvee 23, verkocht 11. Varkens 41ver kocht 30. Aanvoer eierveiling V. P. Z. 900. f9.70 per 100 stuks. Wisselkoersen. Brussel 6,97. Parijs 8 15 Londen 12,12V,. New-York 2,49s/, Het Bestuur van den polder BEOOSTEN BLEY BENOORDEN gemeente Axel, wenscht aan te besteden op Zaterdag 20 November 1926, des na middags twee uur in liet Hotel „Het Gulden Vlies" te Axel a. -de levering franco op den weg op plaatsen aan te wijzen door den Dijkgraaf; b. de levering franco Axel- Station c. het vervoer naar den weg op plaatsen aan te wijzen door den Dijkgraaf, van de volgende hoeveelheid m a- c a d a m De levering moet geschieden tusschen 13 en 25 December 1926. Het gewicht wordt bepaald door weging op de weegbrug. Gezegelde inschrijvingsbiljetten met monsters in te leveren op den dag en ter plaatse der aan besteding vóór het uur van aan vang der aanbesteding. Het Bestuur voornoemd, M. W. KOSTER, Dijkgraaf. A. E. C. KRUYSSE, Ontvanger-Griffier. dagelijks te bekomen aan scherp concurrceronde prijzen bij Molenstraat. EN Nergens voordeeliger dan in van een partij als: moderne Regulateurs in eiken of mahonie hout, enz., met of zonder bim-bamslag en speelwerk. Vele soorten Schouwgarnituren, met of zonder candalabers, staande Klokken, koekkoek-, school-, café en kantoor- klokken, Wekkers, dames- en heerenhorloges in ver schillende metalen, Chronometers, Telefoonklokjes, enz. Brillen, Pence-Nez, Barometers in vele soorten, Lees- glazen, Thermometers, verschillende modellen Kijkers, enz., Gramaphones, eriz. enz. Damestasschen, groot assortiment Porte-Monnaies, Por tefeuilles, Sigaren- en Sigarettenkokers, vele soorten Tabakspijpen, enz. Tafel-, Dessert-, Brood-en Scheer messen, Scheermachines „Gillette", Scharen, A'lpacca Lepels en Vorken, enz. enz. AANBEVELEND, NOTA BENEI Bekijkt ook onze Étalage en Va» 1 30 September 1926. BOSCHKAPELLE Geboorten. 6. Alphonsus Jacobus, z. van Petrus de Dijclcer en Paulina Kint. 25. Albertus Josephus, z. van Jozef Mangnus en Louisa Maria van Leuven. 27. René Josephus, z. van Triphon Josephus van der Veeken en Maria Cornelia de Waal. Overlijden. 7. Bernardus Josephus Ingeis, 17 d., z. van Alouisius Blon- dinus en Maria Elizabeth Dankaart. 18. Anna Apolonia de Smet, 5 m., d. van Camil'e en Maria Petronelia van den Berghe. 29. Een als levenloos aangegeven kind van het mann. gr-sl. van Jozef Lafarre cn van Regina de Paauw. GRAAUW. Huwelijks-voltrekkingen 1. Adrianus P. Versijp (van Bergen op Zoom), 24 j., jm. en Maria C D'Haens, 25 j., jd. 4. Fiorentinus van Denderen (van Ciinge), 26 j.. jm. en Magdalena V. Maas, 24 j., jd. 24. Aloijsius Pauwels (van Kieldrechf, België), 43 j., jm. en Apolonia va:; den Haute, 45 j. jd. Geboorten. 4. Bertha Adriana Martha, d. van Jacobus Broeckaeit en Bertha Dorothea Vertinden. 12. Rosalia Pau lina, d. van Petrus Cornells en Anna Catharina van Hove. Overlijden. 21. Dielis Hartman (overl. te Hu!st\ 66 j echtg. van Adi - ana Andrea de Kiijger. KOEWACHT. Geboorten 6. Mau ritius Eduardus, z. van Tjjeophiel Ber nard van Daele en Magdalena Natalia Apers. 20. Agnes Maria d. van Arthur Petrus Geerards en Maria Florentina Brandt. 21 Honore Josephus Paulina, d. van Josephus Wezepoel en Maria Frederika de Dijcker. Overlijden. 10. José Maria van Laere, 5 md. van Maria Theresia van Laere. SAS VAN GENT. Geboorten. 19. Frans, z. van Willem van Acker en Margaretha G. IJpes. 23. Marie Elisa beth, d, van Gustaaf J. M. Verbiest en Maria L. van Leemput. Overlijden. 26. Anna Maria Catha rina Louisa de Bakker, 66 jechtg. van EFas de Koeijer. 27. Emma Maria Geirnaert, 32 j., echtg. van Augustus J. Schatteman. WESTDORPE, Huwelijks-voltrek kingen 16. Maurice Eugène Dehuisters, 25 ijm en Martha Maria Ingeis, 23 j., jd 23- Cir iel Camie! van Graefschepe (van Zuiddorpe), 27 j jm. en Maria Johanna Vlasveld, 24 j., jd. Geboorten. 22- Eduard Alfred Johar- nes, z. van Cornelis Levinus Jacobs en Maria Josephina de SnFt. STOPPELDIJK Huwelijks-voltrek kingen, 14. Charles Ludovicus Aertc, 37 j., jm. en Josephina Coleta Antonia Rosier, 26 j jd. 16. Johannes Franciscus Everaart (van Giaauw), 22 j., jm. en Leontina Maria de Smet, 26 j., jd. Geboorten. 2. Willibrordus, z. van L. J. Mahude Kort. 10- Philomena Johanna, d. van C. Luijcks—Aerts. 13. Maria Casimira, d. van M. W. de Bakker De Block. 18. Petrus Leonardus, z. van L. L. EemanVan den Berghe. 21. Martha, d. van 'M. L. Strijdonck— De Maat. 25. George Alphons, z. van M. A. Buise— Van Damme. 26. Elisa Philomena, d. van M. P. de Bot— Blommaert. 29. Honoré Petrus, z. van M. L. van den Bosch—Wolffelaar. Overlijden. 28. Elisa Philomena de Bot, 2 d., d. van M, P. de Bot—Blom maert.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3