Rechtszaken. Gemengd Nieuws. van het Landelijk Comité, druk ten hun groote bezordheid uit over den stand der geldmiddelen. Slechts dank zij een gift van f2030, verkregen door bemidde ling van den Commissaris der Koningin in Drenthe en enkele andere giften kan de verpleging in het Noorderhuis en in de hui- •zen van de Katholieke en Protes- tantsch Christelijke vereenigin- nog enkele weken doorgaan. Het is echter geheel onmoge lijk om zonder onmiddellijken en zeer grooten financieelen steun het hygiënisch en economisch op bouwend werk der kinderverzor ging voort te zetten. AXEL, 9 November 1926 Nu de hoofdleiding naar het transformatorstation in de Station straat klaar is en reeds onder stroom staat, is men begonnen met in de Kerkdreef een kabel te leggen. We vernemen, dat reeds een 60 tal perceelen in de ge meente zullen worden aangesloten, de buitenwijken dan meegeteld. Ten verzoeke van de erven van wijlen W. Elve en M. van Fraaijenhove te Zaamslag, werd op 6 Nov. 1.1 door notaris Van Dalsum te Hulst verkocht een woonhuis met erf, staande bij de Noordstraat, groot 390 c.A. Kooper werd J. C. Kaijser voor f 1600. Dinsdagavond vond op de lijn GentTerneuzen een niet alledaags geval plaats. De pas- sagierstrein, welke te ongeveer half zeven van Sas van Gent naar Terneuzen vertrekt, verloor inde nabijheid van Philippine de roos ters der machine, waardoor het vuur werd gedoofd en niet dan na een groot oponthoud de reis kon worden voortgezet. Dezer dagen werden te Zuid- zande gasbuizen opgegraven, waarbij bleek, dat sommige ge deelten geheel verteerd waren. Verschillende bewoners van per ceelen klagen over de slechte gasverlichting, waaraan op ver scheidene plaatsen werkelijk nog al een en ander hapert. Het wordt niet uitgesloten geacht dat er meerdere buizen verteerd zijn. Aan dit euvel is zeer zeker voer het leeuwendeel de slechte ver lichting toe te schrijven. ,M. Crt." Onder Schoondijke, bij den overweg Statendijk kwam een bietenwagen met de tram in aan raking, met het gevolg, dat de wagen brak en de paarden op hol sloegen met den 16-jarigen voerman achter zich'. De jongen had zich tamelijk bezeerd, doch kwam er overigens goed af. Goed afgeloopen. Nadat onlangs dokter Cammaert van Groenendijk een ongeval trof, is ook Donderdag diens plaats vervanger bijna verongelukt. Hij was met de auto bij de halte „In Delft" toen de tram kwam aanrijden, en stoppen, noch door rijden kon voorkomen, dat de auto door de locomotief werd gegrepen, althans zoo'n duw kreeg, dat ze een eind werd weg geslingerd. Wonder boven won der kwamen de chauffeur en de dokter er zonder ernstige ver wondingen af. De auto zag er natuurlijk na die ontmoeting niet best uit. De spcruren by de P. Z. E M Door den Raad van Bestuur der N V. P.Z.E M is aan de col leges van B. en W. der gemeen ten in Zeeuwsch Vlaanderen een schrijven gericht, waarin wordt gemeld, dat in verband met de van verschillende zijden ontvan gen bezwaren omtrent het ver bruik van electriciteit voor kracht, de Directeur voorstelt, een wij ziging te brengen in het bestaande tarief voor de levering van elec- trischen stroom. Van het thans geldende tarief vervalt de bepaling „Bovendien zil voor het be- „drag, waarmede een buiten bo vengenoemde avonduren vallen- „de belasting de hoogste avond- „belasting overschrijdt, f35 per „kilowatt en per jaar berekend worden". Voor de bepaling van het jaar lijks door de gemeente verschul digde bedrag voor gebruik van electrischen stroom zal het totaal 2antal verbruikte K.W.U. bere kend worden naar een grensprijs per K.W.U., welke verband houdt met het quotient van het aantal in een kalenderjaar verbruikte K. W.U. en de maximale belasting in de sper-uren van de vier win termaanden Januari, Februari, November en December. Een berekening bij het schrij ven gevoegd, maakt een en ander duidelijk. Gewaarschuwd wordt voorts, dat als nu tengevolge van het verlaagde tarief in de avonduren veel stroom voor kracht zal wor den gebruikt, dit in sommige netten storend zal werken op d? lichtsterkte, zoodat als er 18 tot 40 pCt. spar.ningsverlies is, lezen en verrichten van handwerk zeer bezwaarlijk zal gaan. Er zal met dit tarief een jaar proef genomen worden. Met 1 Nov. zal de spertijd voor die maand 's nam. om half vijf in gaan Een milde gift. Terneuzen zal ookaan den eisch van den Raad van Beheer voldoen wat betreft de regeling der pre- dikantstractementen. De 73-jarige predikant ds. A. Timmerman, reeds 35 jaar dit ambt bekleedend te Terneuzen, wist, naar de „Ned." meldt, zijn belangeloosheid in dezenengroote blijdschap niet beter uit te drukken dan door te verklaren, dat hij de hem hierdoor toegekende som voor 100 pCt., d.w z. f760 per jaar tot zijn emeritaat zal storten in het 13 October 1926 vooral door zijn initiatief opgericht orgel fonds. Dit zal trachten het 11 October 1863 voor oud gekochte kabinetsorgel in de Ned. Herv Kerk door een modern kerkorgel te vervangen. De predikant be loofde in dit fonds ook te storten deachterstallige jaren 1925 en 1926 Een vorstelijke gift, die natuur lijk onder grooten dank door de gemeente van haren postor loei, die Zeeuwsche rondheid, met Vlaamsche gemoedelijkheid ver- eenigt, is aanvaard. Prinses Astrid. Zooals bekend, is Donderdag te Stockholm het huwelijk vol trokken tusschen den Kroonprins van België en Prinses Astrid van Zweden. Zaterdag is de Konink lijke Bruidegom met zijn Ouders en gevolg via Ostende naar Brus sel vertrokken en Zondag is de Bruid met Haar familie via Vlis- singen naar Antwerpen gevaren Het Zweedsche oorlogschip Fyglia kwam ongeveer 12 uur aan de ponton aan, terwijl kort daarna de trein aankwam met den Koning en de Koningin van Zweden, om hun intrek te nemen op de Fyglia. De vorstelijke per sonen werden met saluutschoten van onze marine begroet, terwijl aan wal loopers en versieringen waren aangebracht ter eere der hooge reizigers. Met eenige andere autoriteiten ging ook de Commissaris der Koninging, jhr. Quarles van Uf- ford aan boord om de gasten namens onze Koningen te ver welkomen. Z. Exc. bood hierbij namens H.M. aan Prinses Astrid een prachtige bloemenmand aan. Een en ander trok de belang stelling van honderden, die voor de wal de plechtigheid aan schouwden. Nadat ook namens de Belgische loodsen gelukwen- schen waren gewisseld, verlieten de Vorstelijke personen den Krui ser en minzaam buigend voorde begroetingen wandelde de Prin ses over de ponton naar het perron waar haar Vader, Hertog van West-Gothland, en broeder van den Zweedschen Koning arriveerde. Ook hier bracht de Comissaris der Koningin namens H.M. het welkom. Op het perron stond een eere- wacht van de Marine opgesteld en een muziekkorps van matro zen. Natuurlijk waren pers, foto graven en film goed vertegen woordigd. De Prins nam hartelijk afscheid en ook de omstanders waren vol lof over den aangenamen indruk, die de jonge kroonprinses van België op hen gemaakt had. Loop der bevolking. Gedurende de maand October zijn uit de gemeente Axel Vertrokken: Suzanna van Tatenhove, dienst bode, Weststraat D 52, naar Den Haag. Cyr. P. van Jole, schilder, Wal- straat C 34e naar Rotterdam. Frans van Kampen, winkelbe diende, Nieuwstraat G 70, naar Hilversum. Petrus A. Smolenaers, koop man, Sluiskil P 37, naar Neuzen. Machiel v. d. Moere, marec- haussée, Buthdijk J 16, naar Apel doorn. Hermanus Scheele, landbouwer, Koestraat D 82, naar Overslag. David Luteijn, smid, West straat D 22, naar Oostburg. Herm. F. Schötker, monteur, Nieuwstraat G 91, naar Amster dam. Maria R. Seghers, zonder be roep, Julianastraat E 149, naar Westdorpe. Jacobus Dieleman, matroos, Oudenweg 1 31, naar Vlissingen. Pieter Dieleman, Afd. Cultur- ondern., Sluiskil P 32, naar Ned. Indië (Batavia) Johanna C. Platjouw, dienstb., Spui O 1, naar Stoppeldijk. Krijn Hamelink, arbeider, Sas sing P 14, naar Neuzen. Pieternella v. d. Berge, dienstb., Weststraat D 45, naar Amsterdam. Elza M. van Acker, dienstb., Stationstraat G 4, naar Zuiddorpe. Mathilda de Vos, zonder be roep, Armendijk H 52, naar Ter Neuzen. Marinus van Eijk en gezin, arbeider, Oudewijk F 19, naar Ter Neuzen. Catharina Dieleman, zonder beroep, Margarette N 28a, naar Zaamslag. Ingekomen Maria E. de Moor, dienstbode, Sassing P 6, van Westdorpe. Adriana J. Corneliseen, dienst bode, Beoostenblij M 11, van Zaamslag. Mauritius de Bruijne en gezin spoorw. ambten Koestraat D 110, van Zuiddorpe. Christina de Kraker, dienstb., Sassing Q 20, van Ter Neuzen. Pieter van Langevelde en gezin, arbeider, Oudeweg I 36 f van Ter Neuzen. Mathilda M. Michielsen, scho lier, Kanaal K 29, van Hulst. Jacomina M. Dieleman, zonder beroep, Kanaalkade A 94, van Aardenburg. Louisa de Roos, dienstbode, Spui O 1, van Neuzen. Gerard Heerspink en gezin, arbeider, Kijkuit K 54, van Schaesberg. Maria Adr. Dees, zonder be roep, Prins Hendrikstraat E.E. 12 van Zaamslag. Corn, van, Arenthals en gezin, arbeider, Kanaalkade A 82, van St. Jansteen. J. V. J. Hamerlinck, zonder beroep, Oudenweg 1 36e, van Ter Neuzen. Sportnieuws. Zeeuwsche en Z -Vlaamsche Voetbalbond. De Zondag te Terneuzen ge houden algeineene vergadering van den Zeeuwsch-Vlaamschen Voetbalbond heeft m.a.s. besloten om het bestuursvoorstel inzake fusie goed te keuren. Eveneens werd goedgekeurd de nieuwe competitie-indeeling, waarbij de le klasse zal worden gesplitst in IA en 1B. Axel, Hulst en Grensstrijders worden opgenomen in 1B, te samen met Deto, de Zeeuwen en Vlissingscho Boys. Klasse IA zal bestaan uit Sinoto 2, Walcheren 2, Middel burg 3, Terneuzen 2 en Vlissin gen 3 Mogelijk wordt aan deze laatste nog toegevoegd Breskens en Voo.waarts van Terneuzen, dat bij toetreding zal spelen in afd. B. Als nieuwe afdeeling werd in gesteld de 2e kl. Z. V. B. uit sluitend voor Z.-Vlaanderen, waarbij werden ingedeeld Sluiskil, Hulst 2 en Axel 2. Mogelijk kan hieraan nog worden toegevqegd Oranje van Sas van Gent. Politierechter te Middelburg. Zitting van 5 November 1926. De volgende zaken werden behandeld A. C- v. d. V., huisvrouw van A. de B., oud 22 jaar, Zuiddorpe, verdacht dat zij op 12 September Philemon Verschelden met een hard voorwerp heeft geslagen. Uitspraak f 20 boete of 20 d. h. P. A. J., oud 22 jaar, landbou wer te St. Jansteen, werd ten laste gelegd, dat hij op 19 Augus tus A. F. A. Buisse heeft geslagen. Uitspraak f 15 boete of 15 d. h. L. de P., huisvrouw van F. J. v. A., zonder beroep te Sas van Gent, verdacht dat zij in den nacht van 12 op 13 September Sera- phina Apers met een huissleutel op haar gezicht heeft geslagen. Uitspraak f 15 boete of 15 d. h. D. A. P., 21 jaar, landbouwers knecht te Stoppeldijk, verdacht dat hij op 20 September Honoré Bisschop heeft geslagen. Uitspraak f 20 boete of 20 d. h. M. O. R., 36 jaar, huisvrouw van C. R., zonder beroep, verdacht dat zij op 21 September te Hoek Jacomina Rooze in haar gezicht heeft geslagen. Uitspraak f10 boete oflOd. h. E. J. R., 34 j., huisvrouw van M. S., werd ten laste gelegd, dat zij op 21 Sept. te Hoek Maria Pieternella Roose op den grond heeft gegooid en aan de haren getrokken. Uitspraak f 10 boete of 10 d. h. H. B., oud 38 jaar, ai beider te Hontenisse, werd verdacht dat hij in den nacht van 19 op 20 September D. Peersman heeft mishandeld. Uitspraak f20 boete of20d. h. Door J. J. v. N., oud 31 j., reiziger te Middelburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middel burg van 22 October j.lwaarbij hij ter zake van het aangeven van een brief met f 2500,waarde, terwijl hij wist dat er niets in zat dan waardeloos papier, op het postkantoor te Axel, is veroor deeld tot een gevangenisstraf van 9 maanden. De eisch was 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De Officier van Justitie was reeds in hooger beroep gekomen. Ingezonden Mededeelingen Overwerkte Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwster kende Mynbardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 cl. Bij Apoth. en Drogisten. Vreeseiyk ongeluk. De autobus Ellewoutsdijk— Goes werd Vrijdagavond 6 uur nabij Baarland door een locaal- trein gegrepen bij het passeeren van den onbewaakten overweg. De chauffeur Louisse uit Elle woutsdijk was op slag dood. Mej. Mol uit Oudelande werd gevaarlijk gewond. De zeven overige passagiers kwamen er met minder ernstige kwetsuren af. Nader wordt hieromtrent ge meld De bus bevatte 9 passa giers plus de chauffeur en na derde den overweg, zonder dat iemand van hen een signaal van den zandtrein had gehoord. Door boomgewak, is daar ook niet te zien, of er een tram nadert, zoo dat onverhoeds de machine tegen de autobus aanstootte, met zoo'n kracht, dat alles eruit vloog. De bus werd totaal vernield. De machinist wist spoedig te stop pen, doch toen was de chauffeur reeds dood. Verminkt werd hij van onder den trein opgenomen. Ook mej. Mol was waarschijnlijk onder de wielen gekomen. Haar been was versplinterd. Op de angstkreten der vreese- lijk verschrikte menschen kwam spoedig hulp aangesneld. De overige passagiers waren lichtge wond behalve mej. van Dalen, die een arm brak. Indien echtei de bus een halven Meter verder was geloopen, waren allen on getwijfeld gedood geweest. Naar de locomotief en de auto bus is een deskundig onderzoek ingesteld en volgens de Midd. Ct. is geconstateerd, dat beide in goede conditie moeten geweest zijn. De botsing was vreeselijk. Een zegsman van „De Zeeuw" zegt wel driemaal omgerold te zijn en begreep niet, dat hij nog leefde. De menschen waren suf van schrik. De chauffeur was slechts een jaar gehuwd. De beide ernstig verwonde dames maken het vrij goed. Vrjj iag werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een perceel in de Kethelstraat te Deltt. Toen de brandweer arri veerde was het vuur reeds door omwonenden gebluschf, maar in de woning vond de brandweer O den vloer het verkoolde lijk van den bewoner, den 86-jarigen A.v.d.B. Deze woonde alleen en het schijnt dat hij de aschlade uit de kachel heeft gehaald waar door bij door vonken in brand is geraakt. Daar hij gebrekkig was kou hjj zich niet redden en stierf op vreeseljjke wijze. Volgens de „Dernières Nou- velles" heeft mevrouw Everaert uit Middelburg Dinsdag te Brussel bij haar aankomst uit Roosendaal geconstateerd, dat haar hand- taschje gestolen was, waarin zich een snoer met 69 parels en een bciijanten slot bevond, alsmede een paar diamanten oorknoppen. De juweelen hadden een waarde van 2400 pd. st. Het signalement der juweelen is i*aar alle rich tingen gezonden. Toen de luitenant B. te Ber gen op Zoom zijn revolver schoon maakte, ging die, naar de ,'s Hert. Crt." meldt, af, met het gevolg, dat de kogel door het gelaat ging van de verloofde van den officier, welke bij hem stond. De kogel was langs de eene kaak in- en langs de andere uitgegaan. De toestand van het slachtoffer is zeer goed. Tegen de onderwijzeressen de R. en M. te Steenbergen is proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling van een 10-jarig meisje, die zij aan handen en voeten hadden gebonden om haar, naar verluidt, te bewegen iets te zeggen in strijd met de waarheid. Haar wordt ten laste gelegd over treding van art. 300 W. v. S. Te Zuiderveen kwam de stoomtram Oldambt—Pekela in botsing met een auto, welke geheel werd vernield. De tramdienst ondervond veel vertraging. Vrijdagochtend ontstond brand in ruim 2 van het s s. Stol wijk", liggende in de Maashaven te Rotterdam. De brand ontstond door broeiing in een partij van 120000 ton bri ketten. De brandweer vatte het vuur direct krachtig aan, waarbij ook een drijvende brandspuit in wer king werd gesteld. 800 K.Q briketten gingen ver loren. Om 8 uur was men het vuur meester. De Utrechtsche politie heeft den 35-jarigen boekhouder F. aangehouden als verdacht van verduistering van gelden, gepleegd in dienstbetrekking ten nadeele van de N.V. Machinefabriek „Jaffa". De man was eenigen tijd ge leden ontslagen, maar een onder zoek bracht aan het licht dat F. door verkeerde boekingen een totaal bedrag van f 15.000 aan het bedrijf onttrokken heeft. De gearresteerde, die bekend heeft, is ter beschikking van de justitie gesteld. Te 's-Gravenhage werd een 23-jarige wielrijder aangereden door een fietsende dame, die bezig was haar mantel dicht te knoopen en daardoor eenigszins zwenkte. De jongeman viel om, juist toen een tram passeerde. Een zijner handen kwam onder de tram terecht met het gevolg dat de vingers gedeeltelijk werden afge reden,

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2