BERICHT. Firma P. H. Veenhuizen. Hinder- en Dames- WANDELTASSGHEN Ita WOONHUIS Van Houten's Blooker's Droste's Korff's Prachtige Aluminium MELKKOKER, kerkbijbels, kerkboeken Huisbijbels J C Vink BoekL - Axel. t Gestikte - Wollen - Molton Doorstoken 2-pBrsooiis BEDDEN 26 gulden. Axel. B. H. POT. PÜROL N B ft N u Landbouw. Rechtszaken. Schrijnende Handen na de Wasch Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Ad verten tién. In practische en hi xe verpakking. Een yenotvol geschenk. Opnieuw ontvangen P. J. VALE. Uit de hand te koop met Schuur en Erf, Iets Nieuws Wie ziet, koopt! Firma P. R. Veenhuizen. S3 93 (schuine peluw, 2 kussens, prima vezelvulling) N ■n ■H 0 winkelnering of bedrijf uit te oefenen, terwijl hij geene werk zaamheden voor anderen mag verrichten, onder welken vorm ook, tenzij met schriftelijke goed keuring yan B. en W. Hij mag noch middellijk, noch onmiddellijk giften en geschen ken aannemen, in verband met zijn betrekking; niet deelnemen aan pacht van gemeentegoederen of inkomsten of aan leveringen ten behoeve der gemeente. Hij mag geen beambten of werklieden der gemeente voor bijzonderen of huishoudelijken dienst gebruiken. Hij bevindt zich op werkdagen op zijn kantoor van 9—12 en van 1 ,/s5 uur,'s Zaterdags van 9—1 uur, en is verplicht alle werkzaamheden hem door B. en W. buiten die uren opgelegd, te verrichten. Hij heeft recht op 14 dagen verlof per jaar. Art. 17. behelst de salarisre geling, welke is vervat in 19 bij zondere bepalingen, aangaande verlof en recht op uitkeering door ziekte en wat daarmee in ver band staat. Eervol ontslag kan worden verleend al of niet op verzoek wegens physieke ongeschiktheid en wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. De boekhouder is verplicht te Axel te wonen. De instructie wordt z.h s. vast gesteld, terwijl m.a.s. aan B. en W. machtiging wordt verleend om sollicitanten voor de betrek king van boekhouder op te roe pen. 11. Aankoop grond Met alg. st. wordt besloten om een stuk grond, groot 10 Ms, ge legen in de Verlengde Juliana- straat te koopen van de Firma Van Waesberghe-Janssens, a f4 per M*. 13. Voorstel wfyziging lee ningsbeslnit. De Voorz. deelt mede, dat Qed. Staten in principe geen bezwaar hebben tegen de geldleening van f380000, maar wel in de wijze van aflossing, daar deze uiterlijk in 1930 moet zijn aangevangen. B. en W. en de Gascommissie hebben dat nader onder deoogen gezien en stellen nu voor om de aflossing te doen aanvangen in het jaar, volgende op dat, waarin de leening is geplaatst. Dhr. Dieleman vindt dat een ingrijpende maatregel. Eerst was het plan om de eerste 5 jaren niet af te lossen en nu wordt het 3 jaar eerder terwijl men nog niets weet omtrent de resultaten. De Voorz. erkent dat en zag ook liever dat het besluit onge wijzigd bleef, maar Gcd. Staten meenen, dat leeningen zoo gauw mogelijk afgelost moeten zijn. Dhr. Weijns ziet niet in, dat het nadeeliger is. Dhr. Oggel gelooft dat hef vrijwel gelijk blijftdoor vroeger aflos is men ook vroeger van de rente af. Dhr. Dieleman betoogt, dat het schadelijk is. Als het bedrijf de eersfe jaren niet rendeert, waar moet men dan geld halen om af te lossen Dhr. OggelDan moeten we geld opnemen. Maar dan betalen we rente voor hetgeen we aflos sen, en blijft het dus weer het zelfde of men aflost of niet. Dhr. DielemanZeker, maar waar blijft U dan met het verlies uit het bedrijf? En dat is niet onmogelijk, want de eerste jaren zijn de kwaadste. Spr. blijft erbij, dat het de gemeente meer cen ten kost. De Voorz. zal dat niet ontken nen, maar Ged. St. willen niet anders. Het voorstel van B. en W. wordt hierop z.h.s aangenomen. (Wordt vervolgd). Dr. A. J. Swaving. De waarnemend directeur-gene raai van den Landbouw, dr. A. J. Swaving, is Zaterdag bij gelegen heid van zijn 40-jarig jubileum als ambtenaar in 's Rijks dienst gehuldigd. Ter voorbereiding dezer huldi ging had zich een commissie gevormd, bestaande uit de heeren dr. F. E. Posthuma, J J. C. Ament, K. J. A. G Collot d'Escury, J. G. Hibma, F. B. Löhnis, K. H M. v. d Zande en dr D. Knuttel. Naast de hier genoemden waren in de versierde bovenzalen van „Riche" te 's Gravenhage aan wezig dr. Molhuyzen, dr. L. N. Deckers, de heeren Kakebeeke, E. H. Krelage en tal van anderen. Oud minister Posthuma sprak den jubilaris toe en zeide o. m., dat Swaving's werk is te ver- deelen in twee peiiodendie, gedurende welke dr. S. was ver bonden aan de landbouwproef stations de wetenschappelijke periode en die, welke het stempel draagt van den voor- zichtigen regeeringsambtenaar. Tot Swaving's bemoeiïngen van uitvoerenden aard rekende spr. die, welke verband houden met de wetgeving op zuivelgebied, de internationale zuivelcongressen en de totstandkoming van de Neder- landsche boter- en kaascontröle. Te Zuiddorpe worden nog steeds nieuwe gevallen van mond en klauwzeer aangegeven. De minister van binnenland- sche zaken en landbouw heeft als eerste kantoren, waarlangs de in- en doorvoer van uit Groot- Britannië, Duitschland of Polen voorwaardelijk toegelaten aard appelen mag plaats hebben, mede aangewezen Sas van Gent en Stadbroek. Arrond. Rechtbank te Middelhui g In de zitting van Vrijdag wer den de volgende zaken behandeld: E. M. G., 31 j., zonder beroep, Rotterdam, werd ten laste gelegd, dat zij op 21 Aug j.l. te St. Jan steen J. H. Poppe heeft mishan deld door haar opzettelijk geweld dadig aan haar haren te trekken. Eisch f 20 of 20 d. h. M. B., 49 j., huisvr. A. Th. de B. te Ossenisse, werd ten laste gelegd, dat zij omstreeks Februari j.l. te Ossenisse heeft weggeno men een riek, toebehoorende aan C. Rijn. Eisch f 50 of 50 d. h. Geen duiven stelen. Voor de rechtbank te Middel burg werd nog behandeld de zaak tegen W. N. J. te Souburg, die beklaagd werd dat hij een duif, toebehoorende aan zijn buurman, doch die op beklaagde's hok was gevlogen, had opgevangen en verkocht. De Officier van Justitie eischte f 50 boete of 50 d. hecht. Naar men weet heett de bur gemeester van St. Pnilipsland, de heer N., tegen 1 Oct. ontslag moeten nemen, omdat minder oirbare dingen aan het licht wa ren gekomen. Thans is in een vergadering van de vereeniging het Groene Kru s medegedeeld, dat de heer N. ook als voorzitter daarvan dingen zou hebben ge daan die niet door den beugel konden. O a. zou hjj provisie hebben ontvangen van «ankoo- pen voor de vereenigtng. „Tem. Crt". Bjj het onderzoek Daar de oorzaak van de gasverstikkicg van een drietal personen in een perceel aan de St. Jacobusstraa: te Alkmaar, is, naar het Hbld. meldt, gebleken, dat de vorige bewoners verzuimd hadden bjj het afschroeven der lampen van de gasleidig den afsluitdop erop bevestigen, zoodat het gas vrij uit kou stroomen en het geheele vertrek gevuld had nadat cle hoofdkraan later was opeDgezet. De 3 personen zijn waarschijn lijk plotseling bedwelmd gewor den en hebben geen gelegenheid meer gehad zich uit de boven woning te verwijderen. De winter nadert (Adv.) In een bosch nabij het dorp Chavornay by Neucbatel (Zwit serland) waren eenige kindereu bezig „beultje te spelen". Een hunner, een knaapje van 7 jaar, was zoogenaamd ter dood ver oordeeld en werd met een touw om den hals aan een boom opge haDgen, echter zoo, dat hij met zijn voeten nog steun had aan een uitstekenden tak. Op een gegeven oogenblik gleed hij hiervan af, zoodat bij aan het nu sfraf toegesnoerde koord kwam te bengelen. Zijn verschrikte vriendjes lie pen hard weg en lieten hun ka meraadje hangen. Een inmiddels te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood van het kind coustateeren. De schrik van Honan. De correspondent te Kaifecg van de „North China Dai'y News, seint een ontstellend vei- baal over gruweldaden van ben den, die provincie Honau teiste ren. Vier troepen roovers, elk on geveer tweeduizend man sterk, trekken roovend en plunderend door hot land en hunne wanda den overtreffen alles, wat de bo woners van Honan tot nu toe hebben meegemaakt, hetgeen voor deze zwaar beproefde pro- viDcie heel wat wil zeggen. Te Cbakiakau, waar de mis sionaris Davies werd gevangen genomen (die intusschen weer is vrijgelaten), zijn tachtig men seden levend verbrand ais waar- schuweud en afschrikwekkend voorbeeld voor hen, die aan te genstand mochten denken. Te CheDÜu, tien mijlen ten Oosten van Kaifeng, ;.s een ande re zendeling, Ryding uit Man chester, gevangengenomen1 Cbineesche soldaten hebben den weg naar Cbaukiakau vrijge maakt, zoodat een bevrijding van mevrouw Davies en miss Poppins thans mogelijk wordt. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag ji. waren de prijzen als volgt Tarwe f 14,af 15.Rogge f 10— af 11, Wintergerst f 10,50 a f 11,25. Zomergerst f 10,50 f 11,—Haver f 9,— a f 10, Erwten f 19,a f 20,Paarden- boonen faf Duiven- boonen f 13,a f 15,—. Bruine- boonen f 12,a f 15,—. Lijn zaad f 14,af 15,Blauwmaan- zaad f 48,a f 50,—. Groen Vlas f7,a f8,—. Gebookt Vlas f8,— a f 10,Gezwingeld Vlas f 0,75 a f 0,85. Aardappels f 5,a f5,25. Stroo f 16,— a f 17,—. Koolzaad f k f Mosterdzaad fa f Boter f 1,60 a f 1,70 Eieren f 10,- af 11,—. Aan Heeren adverteerders wordt beleefd verzocht groote advertentie's, of advertentie's, die meer dan gewone be werking vereischen, te be zorgen vóór Dinsdag of Vrijdag, anders kunnen we plaatsing voor de eerstvol gende uitgave niet garan deeren. We wenschen door dezen maatregel teleurstelling te voorkomen. DE UITGEVER. "Wisselkoersen. Brussel 6,96Vg- Parijs 7 90 Londen 12,12V,. New-York 2,493/< Groot £ssortfment van af 73 cent. Aanbevelend, staande in den Buitenweg te Axel. Te bevragen bij den bewoner J. GEENSEN. met afsluitbaar deksel, gevuld met I kilo beslist prima CACAO. Leeren Ijeeren en Pluchen met en zonder gouden sluiting. met en zonder sloten in allerlei uitvoering voorhanden. 0 ei H 0 verzacht en geneest men spoedig met Doos 30-60-90 ct. Nu de laatste mooie dagen van Sep tember en begin October bijna weer vergeten zijn, de eerste herfststormen de boomen hebben ontbladerd, nu koude en regen ons dagelijks bedreigen en alles op den naderenden winter wijst, nu winterkleeren en kachels te voor schijn worden gehaald en een ieder zich tracht te wapenen voor de aan staande wintermaanden, nu achten wij het niet van belang ontbloot onze lezers te wijzen op de lastige onge makken van ons grillig en vochtig klimaat, zooals koude vatten, influenza, rheumatische pijnen en wat de winter ons nog meer brengen kan. Het is bijna vanzelfsprekend, waar de lucht in ons laag gelegen land zoo'n hoog vochtgehalte heeft en weersge steldheid en temperatuur zoo dikwijls wijzigen, dat bijna iedereen, vooral in het najaar en in den winter, meermalen koude vat. Op zichzelf genomen is verkouden zijn niet erg, wij zijn het helaas maar al te dikwijls. Erger is het wanneer men een gevatte koude niet bestrijdt, denkende dat deze van zelf wel overgaat. Hoewel dit in som mige gevallen waar mag zijn, mogen we toch niet vergeten dat vele pijnlijke en lastige ongemakken door koude vatten kunnen ontstaan. Wij noemen bijv. pijnen in spieren en gewrichten, aangezichtspijnen, koorts, influenza en griep. Deze zijn meestal van voorbij- gaanden aard en, mits men zijn ge zondheid en de natuur te hulp komt en het goede geneesmiddel kiest, in enkele dagen genezen. Doch ook ernsti ger kwalen, zooals rheumatiek, ischias en soortgelijke ziekten ontstaan vaak doordat men een gevatte koude ver waarloosd heeft. Statistieken wijzen uit dat door gevatte koude en hare gevclgen jaarlijks millioenen guldens aan ziektedagen verloren gaan. Het zou ons te ver voeren hiervan thans aiie details weer te gevenT het is dan ook enkel onze bedoeling, nu de winter voor de deur staat, in het algemeen belang te waarschuwen tegen de ge volgen van koude en vocht. De weten schap bezit vele middelen om boven vermelde ziekten en ongemakken te bestrijden en te genezen. Onder deze wenschen wij de aandacht te vestigen op Mijnhardt's Sanapirin-tabletten. Reeds jaren worden deze door hare genezende en pijnstillende werking terecht aanbevolen. Bovendien zijn Sanapirin-tabletten een product van vaderlandschen bodem en is het onbe twistbaar vastgesteld, dat Nederland- sche geneesmiddelen tot de beste be- hooren welke wij kennen. Wanneer wij daar nog aan toevoegen dat Sanapirin- tabletten uit dezelfde pharmaceutische fabriek afkomstig zijn waar ook Purol, het bekende middel voor genezing en verfraaiing der huid, wordt gemaakt en de fabricatie onder toezicht van een apotheker geschiedt, dan kunnen wij onzen lezers veilig aanraden het volgende rijmpje te onthouden en zoo noodig in toepassing te brengen Laat bij gevatte koude en pijn Sanapirin Uw helper zijn Van 1 30 September 1926. ZAAMSLAG Huwelijks -voltrekking. 29. Abraham de Visser (van Axel), 28 j., jm. en Maria Adriana Dees,20j.,jd- Geboorten. 2. Michiel Cornelis, z. van Michiel Cornelis Wilhelm en Mag- dalena de Pooter. 7 Eva d. van Abra ham Koster en Neeltje Maria Scheele. 13. Leuntje Elisabeth, d. van Reinier Jan de Krijger en Jannetje Mol. 20. Catharina Elizabeth, d. van Jannis Ha- nielink en Cornelia Hamelink. Catha rina, d. van Abraham Corr.eiissen en Jozina Maas. 24. Louis Frangois, z. van Jacob Oppe en Sara Elizabeth Kaijser. 30. Maria, d. vatr Jacob van de VVcge en Pleuntje de Bruijna. Overlijden. 2 Michiel Cornelis Wil helm, 1 d., z. van Michiel Cornelis en Magdalena de Pooter. 5. Een als levenloos aangegeven kind van het mannel. gesl. van Hendrik Jan Diele man en Huigtje Pieternella Bruijnzeel. 18. David Bareman, 74 jcchtg. van Jacomina Hamelink 24. Maria Geer- truida Fraeijenhove, 84 j.', wed. van Willem Elve. SIGARLY O

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3