Iiaadsverslag. Het Verdrag met België. Onder groote belangstelling is Vrijdag te Middelburg een protest vergadering gehouden tegen het beruchte Verdrag. Een drietal sprekers traden op, terwijl de heer Umbgrove mededeelde, dat hij uit alle deelen van Zeeland kaartjes had ontvangen als bewijs van instemming met zijn „Zeeu wen ontwaakt", in totaal 3809. Ten slotte werd het volgend telegram gezonden'aan de Tweede Kamer „Zeeuwen in grooten getale te Middelburg in vergadeiing bijeen, van oordeel dat het thans aan Uwe goedkeuring onderworpen Nederlandsch-Belgisch verdrag niet is in het landsbelang, noch in dat van Zeeland in het bijzonder, beducht voor de gevolgen van het gedeeltelijk prijsgeven der Nederlandsche souvereiniteit op de Westerschelde, verzoeken U het verdrag niet te aanvaarden." Hofbericht. Naar de „Tel." uit Brussel verneemt, is ook de Nederland sche Koninklijke Familie uitge- noodigd, de inzegening van het huwelijk van prins Leopold van België met prinses Astrid van Zweden bij te wonen. Noordzeekanaal. Donderdag zal te IJmuidenhet 50-jarig bestaan van het Noord zeekanaal (door Holland op zijn smalst) plechtig worden herdacht in tegenwoordigheid van Ministers en andere autoriteiten. AXEL, 2 November 1926. Hedenmiddag had op de stoom- smedarij van de Gebr. Schieman alhier een ernstig ongeval plaats Terwijl een der knechts, J. v. A. aan een boormachine werkzaam was, geraakte hij met den linker arm daartusschen zoodanig be kneld, dat de benedenarm ge broken werd. Doch daarbij bleef het nog niet, want terwijl de machine doordraaide met een daarop gelegen ploegschijf, werd hierdoor de duim, alsof het met een scheermes ging, glad afge sneden, zoodat men het lichaams deel opraapte en een andere plaats gaf. Spoedig was genees kundige hulp aanwezig, diefden jongen de noodige verbanden aanlegde. Naar we vernemen, is het batig saldo van de alhier gehou den bazar voor de Herv. kerk en de Zondagschool globaal f 1550. Zaterdag heeft de heer C Klaassen, te Ter Neuzen als inspecteur van politie afscheid genomen van het gemeentebestuur en daarna den dienst verlaten. Als bewijs van erkentelijkheid voor bewezen diensten werd hem een wandelstok geboden met inscriptie. De heer Klaassen heeft bijna 40 dienstjaren achter den rug en was als een vos in zijn vak. St. Janstecn. Nu de lange winteravonden zijn aangebroken, beginnen de gebrui kelijke prijskampen weer op den voorgrond te komen. Zoo had Zondagavond bij Jos. de Guchte- neire een prijskamp plaats op het biljart, waaraan ondanks het slechte weer toch nog 34 spelers deelnamen. De twee eerste prij zen bestonden uit 4 kalkoenen, de 3e en 4e prijs 4 hazen, de 5e prijs 2 konijnen. De prijzen werden gewonnen als volgt: le prijs A. van Geijt en Joos Pluijm, 2e Art. de Theye en Fr. der Weduwe, 3e Gust. de Potter en F. Vergauwen, 4e A. Waelput en P. Pluijm, 5e Jos. Bleijenbergh en Ko Schijvenaers. Zaterdagmorgen j.l. werd te Terneuzen in het Hotel des Pays- Bas gehouden de eerste Algemee- ne Vergadering van Aandeelhou ders van de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Maatschappij, onder voorzitterschap van mr. P. Die- leman, waarbij alle deelnemende gemeenten vertegenwoordigd wa ren. Tot leden van den Raad van Commissarissen werden gekozen de IjeerenA. A. Adriaanssens te Hontenisse, lid gemeenteraad F. van Campen, burgemeester te Graauw en Langendam B. Truf- fino, burgemeester te Hulst; J. W. Vienings, burgemeester te Clinge A. Rosseels, burgemeester te Ossenisse P. Vael, wethouder te St. JansteenA. Aarnoudts, wethouder te Sluis; A. A Hen- drikse, burgemeester te IJzen- dijkeP. Erasmus, burgemeester te OostburgD. H. van Zuyen, ■burgemeester te Breskens J. Hui- zinga, burgemeester te Terneuzen L. W. G. Hoefnagels, burge meester te Sas van Gent F. Blok, burgemeester te Axel A. Dierick, burgemeester te Koe wacht, terwijl mr. P. Dieleman reeds eerder vanwege het College van Ged. Staten van Zeeland tot commissaris werd benoemd. Tot leden van den Raad van Toezicht in een daarna gehouden vergadering van den Raad van CommissarissenMr. P. Dieleman, (eveneens reeds door Ged. Staten benoemd); B. Truffino, burge meester te HulstA. AE. Hen- drikse, burgemeester te IJzendijke F. Blok, burgemeester te Axel L. W. G. Hoefnagels, burgemees ter te Sas van Gent, terwijl tot Voorz. werd benoemd dhr. mr. P. Dieleman, ondervoorzitter dhr. B. Truffino te Hulst en tot secre taris dhr. J. W. Vienings te Clinge. Door de algemeene vergadering werd besloten opdracht te geven aan den Raad van Commissarissen om zoo spoedig mogelijk alles voor te bereiden tot de spoedige totstandkoming der Waterleiding, waaronder 1. verzoek aan den betrokken Minister, tot indiening van een wetsontwerp, houdende de risico garantie, 2. eventueel verzoek tot wij ziging van het besluit der Prov. Staten van Zeeland ten dezen, 3. Verzoek aan den Minister tot het verstrekken van een rente loos voorschot, voor de eerste uitgaven der vennootschap, al vorens de aan te gane geldleening is geplaatst en daarop gelden zullen zijn gestort, en 4o. verzoek aan het Rijksbureau voor Drink watervoorziening, zich te belasten met de eerste voorbereidende werkzaamheden. De heer Dieleman deelde mede dat bereids een en ander was verricht. Men hoopt nu in het voorjaar daadwerkelijk te kunnen beginnen. Ingezonden Mededeelingen Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos M(Jnhardt's Zenuwtabletten In de te Middelburg gehou den vergadering van aandeel- ders der N. V. „Provinciale Zeeuwsche Electriciteits Maat schappij" te Middelburg van 29 October j.l. zijn benoemd tot leden van den Raad van Advies, als bedoeld in artikel 9 der Sta tuten, de heeren Ir. A. H. L. de Bel te Sas van Gent, A. H. F. Francken te St. Jansteen, M. W. Koster te Axel, J. Truijtnan te Boschkapelle, V. Verschaffel te Sas van Gent, B. 1. Zonnevijlle te Neuzen, M A. Bleiker te Schoondijke, A AE. Hendrikse te IJzendijke, A. I. Leenhouts te Retranchement, I. van Melle te Breskens, J. J. de Jager te Nieuwdorp, W. Kake- beeke te Goes, Ir. J. van Poel geest te Goes, Jan Vogelaar te Krabbendijke, jac. Welleman te Krabbendijke, S. J. de Regt te Wissekerke, 1. P. van der Weele te Colijnsplaat, W. Dronkers te Poortvliet, Mr. A. van der Hoe ven te Tholen, W. M. Kloet te St. Maartensdijk, W. L. Klompe te Tholen, A. Wisse te Anna Ja- cobapolder, W. van Oeveren te Nieuwerkerk, Mr. A. J. F. Fokker te Zierikzee, S. Hage te Bruinisse, J. C. van Langeraad te Dreischor, A. C. de Oude te Zierikzee, C. Boudewijnse te Middelburg, L. Simonse Lz. te Biggekerke, H. C. Wesseling te Vlissingen. 104-jaar. Wie in het Land van Hulst kent niet Betje Asselman, eigenlijk geheeten Elisabeth Witte, de We duwe Asselman, sedert zij haar eeuwfeest vierde in 1922. Welnu Betje leeft nog en geeft gisteren in goede gezondheid als oudste inwoner van ons land, ja mis schien wel van Europa haar 104den jaardag gevierd. Natuurlijk heeft het aan belang stelling niet ontbroken en vooral met het feest van Allerheiligen, was het buitengewoon druk. In tal van bladen is haar portret afge drukt en zou men haar blijkens die uitbeelding een dertig-tal jaren jonger geven. Ze zit nog gaarne te babbelen over vroeger tijden en vooral vreemdelingen vinden haar natuurlijk met de Hulstersche kleederdracht een typische verschijning. Gisteren was ze in haar Paaschbest en woonde nog als getrouw kerk gangster de Mis bij. Natuurlijk vierde geheel Hengst dijk feest met dit zeldzaam ju bileum. Het Bestuur der Provin ciale Emigratie-Commissie voor Zeeland brengt onder de aan dacht der belanghebbenden, dat een zekere Cbr. Smith, zgn. voor zitter van het Nederlandsch Ko lonisatiebureau te Saskahorn, pogingen aanwendt om emigran ten te krjjgen voor Canada Waar de laatste dagen in de dagbladen voor dezen persoon wordt gewaarschuwd, wordt beD, die naar Canada willen emigree- reo, in overweging gegeven, eerst inlichtingen te vragen bij boven gemelde commissie. Sportnieuws. Zondag werd in het Amster- damsche stadion de voetbalwed strijd Nederland—Duitschland ge speeld. Na spannenden strijd wonnen de Duitschers met 3—2 Bij de rust was de stand 1 —2. Vergadering van 28 Oct, 1226 (Vervolg). 6. Aanwezen vertegenwoor diger naar de verg van aandeelhouders Z.V.WM Bij schrijven van 11 Oct. 1926 wordt door den heer mr. P. Die leman aan den Raad medege deeld, dat de Zeeuwsch-Vlaam sche Waterleiding Maatschappij, na Kon. Bewilliging, op de Sta tuten, thans is opgericht; dat dhr. Dieleman vnd. door Ged. St. benoemd is tot Com missaris en Lid van den Raad van Toezicht der Mij. en hij als eenig Commissaris aandeelhou ders oproept ter vergadering, teneinde meer Commissarissen te kiezen. Verzocht wordt daarom aan den Raad om een vertegenwoor diger en plaatsvervanger te be noemen voor deze gemeente, ten einde als gemachtigde op die en volgende vergaderingen van aandeelhouders stem uit te bren gen. De gemeente Axel heeft recht op 6 stemmen. De Voorz. deelt mede, dat op 15 Febr. 1924 benoemd zijn de burgemeester en de heer Kruysse, resp. als afgevaardigde en plaats vervanger. B. en W. stellen daarom voor die heeren weer te benoemen. Zij worden gekozen met 5 stemmen, terwijl op de h.h. Weijns en Ruijsch van Dugteren 1 stem is uitgebracht1 stem was blanco. 7. Onbewoonbaar verklaren van 2 woningen. De Voorz. deelt mede, dat aan den Raad wordt geadviseerd door de Gezondheidscommissie, om een tweetal woningen, gemerkt K. no. 49, bewoond door F. Noens en E. Hamelink te Kijkuit (eige naar H. Willems aldaar) onbe woonbaar te verklaren, aangezien die huisjes niet meer voor ver betering vatbaar zijn. Spr. zegt dat aan den gemeenteopzichter is opgedragen om die woningen op te nemen en daarvan rapport uit te brengen en pok daaruit blijkt, dat zij in slechten toestand verkeeren, doordat het privaat is ingestort, de goten verteerd zijn, de regenbakken zijn slecht en een aangrenzend schuurtje is zoo bouwvallig, dat het gevaar oplevert. B. en W. stellen daarom voor, om die huisjes onbewoon baar te verklaren en den termijn van ontruiming te bepalen op hoogstens zes maanden. Dhr. 't Gilde wil nog op meer dergelijke gevallen eens de aan dacht vestigen, doch doet dat liever in besloten vergadering. Dhr. Dieleman ziet niet in, dat zulks noodig is. Het gaat niet om de menschen, maar om de woningen. Maar hij wil nog vra gen, of herstel van die woningen nu werkelijk uitgesloten is, want de Gezondheidscommissie ver klaart zoo gemakkelijk een huis onbewoonbaar Dhr. 't Gilde zegt bezwaar te maken tegen openbare behande ling, waarop de Voorz. de verg. schorst en dit punt in besloten zitting wordt besproken. Nadat de Voorz. de openbare vergadering heropend heeft, wordt zonder hoofd, stemming besloten om de huizen onbewoonbaar te verklaren. 8. Wtyziglng verordening op bet verkeer met motorr(J- tuigen, enz. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. rraar aanleiding van het verzoek van het schoolbestuur te Spui voorstellen om de verorde ning tot regeling van het verkeer op de wegen in deze gemeente, in verband met het gebruik van motorrijtuigen en -rijwielen zoo danig te wijzigen, dat le in art. 2 wordt bepaald, dat het gehucht Spui omvat het gedeelte van den Prov. weg AxelNeuzen, voor zoover die onder de gemeente Axel behoort en wel tusschen kilometerpaal 5/6 en 5. 2e in art. 3 te lezen Het is den bestuurder van een motorrij tuig of rijwiel verboden daarmede op alle wegen binnen de kom der gemeente en op het gehucht Spui te rijden met een grootere snelheid dan 15 K M. per uur. Dhr. 't Gilde juicht het toe, dat het gemeentebestuur maatre gelen neemt ter beveiliging van het verkeer op den weg, doch vraagt of een beperking tot 15 K.M. snelheid niet al te gering ishij gelooft dat dat nergens voorkomt. Dhr. Koster antwoordt: Op de meeste plaatsen is het 15 K.M. en op Hoek zelfs 12. Dhr. 't Gilde zegt nog pas den veldwachter van Hoek gesproken te hebben, die zei, dat het 20 was. Maar hoe is het te contro leeren of een auto met grootere snelheid rijdt dan 15 K.M., en vooral op Spui, waar nooit politie komt? De Voorz. zegt dat daar zoo wel uit Axel als Neuzen bijna dagelijks rijkspolitie komt en nu is een snelheid van 15 K.M. juist omdat die niet groot is gemak kelijker te controleeren, dan een snelheid van 20 KM., ofschoon het met een chronometer altijd kan. Dhr. Weijns is het in zoover met dhr. 't Gilde eens, dat een snelheid van 15 K.M. moeilijk uitvoerbaar is. Maar daarom is een overtreding gemakkelijker en voor de politie het gemakkelijkst te constateeren. En nu kijkt de politie wel niet zoo nauw, maar als er 20 K.M. staat als grens, nemen de chaffeurs ook weer gemakkelijk een grooter snelheid. De Voorz. zegt dat er hier niet zoo hard gereden wordt, en dus is bijzonder toezicht ook niet zoo hard noodig. Dhr. Oggel vindt, dat er af en toe hier wel hard gereden wordt. De Voorz. ontkent dat, want verbalen komen nooit voor. Het voorstel wordt zonder hoofd, stemming aangenomen. 9. Vaststellen verord. Art. 178 der Gemeentewet. Deze verordening is van ad ministratieve strekking en houdt alleen opgave in van de geldige straf-verordeningen in deze ge meente. Zij wordt z.h.s. volgens ontwerp van B. en W. vastge steld. 10. Jaarwedde, instructie en oproeping Boekhouder Gasbedrijf. a. Vaststellen jaarwedde. B. en W. stellen voor in over leg met de Gascommissie het salaris van den Boekhouder vast te stellen op f 1800 met 2 één- jaarlijksche verhoogingen van f200. De Voorz. deelt mede, dat niet tot benoeming zal worden over gegaan, voor het contract met Terneuzen geteekend en de lee ning daarvoor is goedgekeurd. Dhr, Weijns: Wanneer zal die persoon in dienst treden? De Voorz Zoo vlug mogelijk. De voorbereidende maatregelen voor de uitbreiding zijn in vollen gang en dus is het te voorzien, dat de boekhouder spoedig zijn werk zal hebben. Dhr. Weijns gelooft dat die uitbreidingswerken wel in hoofd zaak bij den Directeur zullen berusten. De Voorz. erkent zulks ten deele, maar toch zal de Directeur straks van veel administratie ontheven zijn en dan zuiver technisch lei der zijn. Dhr. 't Gilde kan zich met de jaarwedde wel vereenigen, maar hij zou de benoeming liever uit stellen, tot het contract en de leening voor elkaar zijn. De Voorz Dat is ook de be doeling. Dhr. 't Gilde: Dan zal het dus nog wel tot Januari blijven loo- pen De Voorz: Neer., binnen een paar weken kan dat zijn. Dhr. DielemanWordt voor die boekhouding de geheele mensch geëischt? De Voorz.Zeer zeker, als we straks een groot bedrijf heb ben, zooals we ons voorstellen, dan dient alles ook behoorlijk op papier te staan en is er veel werk aan. Dhr. DielemanDan kan ik mij met het salaris vereenigen, want een goede boekhouding is veel waard- Maar spr. zou B. en W. in overweging geven, om te zien, of daarvoor geen plaat selijke menschen geschikt zijn. De Voorz We zullen een op roeping doen en dan heeft de Raad in handen wien hij wil be noemen. Dhr. P. de Feijter zoo in ver band daarmede willen wachten met de oproeping tot December, als de examens achter den rug zijn. Dhr. 't Gilde is het eens met dhr. Dieleman, dat hier wel men schen te vinden zijn, die in staat zijn om dat werk te doen. De Voorz.Daar wordt ook niet aan getwijfeld en ik heb in dat verband al namen hooren noemen. Het salaris wordt hierna z.h.s. vastgesteld. b. Instructie. Aan de Instructie is het vol gende ontleend De boekhouder wordt door den Gemeenteraad benoemd na een voordracht van minstens 2 per sonen, door B. en W., gehoord de Gascommissie. Hij staat onder de bevelen van B. en W. is belast met het hou den der kas en is verantwoorde lijk voor de bij hem gestorte gelden, de boeketten geldswaar den. Hij draagt zorg voor het aan leggen en bijhouden der voorge schreven boeken en ststen en richt zijn administratie volgens voorschrift in. Hij moet behalve aan B. en W. aan de Gascommissie aan den ambtenaar of deskundige door B. en W. of Ged. Staten aan te wijzen, inzage van boeken en kas geven, zoo dikwijls zij dit vorderen. Behalve met de kasadministra- tie heeft hij zich te belasten met de werkzaamheden, die hem door B. en W., in overleg met de Gas commissie en den Directeur ver der zullen worden opgedragen. Hij zorgt voor zooveel hem aangaat voor de naleving der ver ordering op het beheer van het bedrijf. Het is hem verboden, tenzij met goedkeuring van B. en W., andere ambten te bekleedenf zullen Uw zenuwen kalmeeren en ster ken en Uw slapeloosheid'verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2