Bewogen Huwelijksleven. No. co; Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- VI a a ii der en DINSDAG 2 NOVEMBER i 9:20. 42e Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. 3«j pfl Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Parlementair Weekoverzicht. De Wegenbelasting. Voordat de Tweede Kaïner overging tot de behandeling van het Belgische verdrag heeft zij de Wegenbelasting genomen. Be doeling is, zooals wel algemeen bekend mag worden geacht, om door 't heffen van eene vrij hooge belasting op alle motorvoertuigen te komen tot de vorming van een Wegenfonds, waarin dan te vens de opbrengst van de rij wielbelasting zal worden gestort. Dit Wegenfonds is noodig, wil men ooit tot verbetering van onze belangrijkste verbindingen te land kunnen geraken. De hiervoor benoodigde bedragen zullen, in verband met den geheel onvol doenden toestand, waarin onze' groote wegen zich bevinden, zóó hoog zijn, dat zij onmogelijk uit de gewone begrooting kunnen worden bestreden. Over het ge heel bestond dan ook tegen de vorming van een Wegenfonds geen bezwaar. Alleen dhr. Braat scheen van oordeel te zijn, dat onze wegen niet zoo slecht zijn en gaf de schuld aan de chauf feurs, die naar zijn begrip veel te hard rijden. En ook met de heffing van een weggeld kon men zich over het algemeen wel ver eenigen. Maar over de vragen, wie voor betaling in aanmerking komen en welke bedragen zij moeten storten, bestond natuurlijk veel verschil van gevoelen. Wij noemden hierboven reeds de Rij wielbelasting. En nu greep de heer Hieinstra de gelegenheid aan, eene motie in te dienen tot afschaffing van die belasting. Welke motie, natuurlijk na ern stige bestrijding van de Regee- ringstafel, met 47 tegen 28 stem men werd verworpen. Ten aanzien van het voor auto mobielen te treffen tarief bleek de Regeering meer tot toegeven bereid. Inzonderheid dat voor de vrachtauto's werd aanmerkelijk verlaagd. Maar van het scheppen (25 »Ach, er is wat te bruiloften,» zei het meisje bijna boos, »vraag mij liever, ot' ik van den arbeid uitgeslapen ben, want verder heelt men van den dag niet veel ge merkt,» dan verdubbelden last »Nu, ik dacht, dat toch niemand te klagen had,» meende de be diende, »zoo goed en rijkelijk ia stellig sedert menschenheugenis niet gekookt op Sturzacb en de wyn heeft letterlijk gevloeid Altijd eten en drinken,» zei het meisje, »aan iets andere denkt gy mannen niet. Wie spreekt er van eten Een fatsoenleken dans hadden ze moeten geven, zooals dat op een behoorlijke bruiloft pastgisteren zij, beden wij dan wist men nog, waarvoor men zooveel moeite had gedaaD. De boel is het onderst boven gekeerd, geveegd, gepoetst, gekookt en gebraden, eerepoorten en kransen gemaakt, drie dagen en drie n&chteD, en waarom Alleen opdat de beeren en dames na het (rouwen aan de tafel zouden ga&D DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Eelef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. van algemeene uitzonderingen ten behoeve van bepaalde groepen van gebruikers wilde jhr. de Geer niets weten. De Regeering be schouwt het motorverkeer als één geheel en vreest, dat, als met uitzonderingen wordt begonnen, deze al te talrijk zullen worden. Zij wees daarom het amendement van den heer Knottenbelt om vrijstelling te verleenen voor hen, die niet op Rijkswegen komen, ten sterkste af, zoodat dit werd verworpen. Ook het voorstel van den heer Van der Waerden om autobussen vrij te stellen, welke rijden op wegen, waarop tol wordt geheven, kon geen genade vinden. Wel gaf de Regeering toe, dat de tollen zoo spoedig mogelijk geheel moeten verdwijnen, maar dit ontwerp heeft daarmede niets te maken en de weggeldheffing mag daarvoor in geen geval wijken Men bracht het niet verder dan dat eene bepaling werd opgenomen, waarbij aan de Kroon de be voegdheid werd gegeven om in bijzondere gevallen geheele of gedeeltelijke vrijstelling van de belasting te verleenen. Zij, die klaagden, dat deze heffingen alleen zullen dienen voor de belangrijke verkeerswe gen, zoodat het platteland daar van weinig zal profiteeren, kre gen van.Minister Van der Vegte de toezegging, dat ook zoo spoe dig mogelijk tot verbetering van de tertiaire wegen zal overge gaan. In één opzicht hadden vele leden veder willen gaan dan de Regeering, n.l. in zooverre dat zij niet slechts motorrijtuigen maar ook door paarden getrok ken wagens, in de balast, hadden willen doen deelen. De bestrij ding van dit denkbeeld door Minister van der Vegte was niet zeer sterk. Dat Z.E. zich tegen de instelling van een wegenraad verzette, achtten wij meer begrij pelijk. Deze aangelegenheid is waarlijk niet van zoo moeilijken aard, dat deze niet door den ge wonen Waterstaatsdienst zou kun nen worden ter hand genomen. Er komt nu in de eerste plaats zitten en eten en drinkeD. Nau welijks heeft men de bruid orden telijk kunnen zien en om acht uur was alles voorbij, om tien uur was het reeds stikdonker in het gansche slot en zoo stil, als ware er in 't geheel geen bruiloft ge weest.» »Ja, Lena, vrij zullen het wel eens anders doen,» zei de bediende lachend en gat haar een lichten duw in de zijde. Het meisje wendde zich half pruilend, maar met landelijke ccquetterie af. >Laat toch die dwaasheid, het ontbreekt er nog maar aan, dat de jonge gravin uit het venster zag, zij zou raar opkijken, die maakt met haar man nog geen gekheid.» De bediende zag haar verbluft aan. »Dat geloof ik niet Lena, waarom zou zij hem dan geno men hebben »Ja, wie kan dat weten,» her nam het meisje, »maar waar is het toch, dat zij doeD, alsof zij elkander niet aangingen. De nieu we kamenier heeft zelve aan vrouw Grimpel verteld, dat de graaf na de plechtigheid de gravin de hand gekust heeft en daarmee basta. Is dat dan een bruiloft, voor eeD jonje vrouw,* zjj een Rijkswegennet, waarin de belangrijkste groote verkeerswe gen worden opgenomen en voorts zal elke provincie een provinciaal wegennet van secundaire wegen moeten vast stellen. Uit de be dragen, welke zoowel aan het Rijk als aan de verschillende provinciën uit het wegenfonds zullen worden uitgekeerd, zal elk de verbetering van zijne wegen moeten betalen. Ten slotte hadden de pogingen om de Rijwielbelasting te verla gen toch nog een betrekkelijk succes. De heer Ebels deed allereerst nog het voorstel om deze belasting niet meer te be schouwen als inkomst voor het wegenfonds. De bedoeling hier van was, dat de Rijwielbelasting indertijd is voorgesteld als een tijdelijke maatregel. Voor 1 Jan. 1930 zou opnieuw over het be staan daarvan moeten worden beslist. En als zij nu werd op genomen als één van de voor naamste bronnen voor het nieuwe fonds, voorzagen de voorstanders van het amendement Ebels, dat zij nooit weer zou verdwijnen. Het werd echter met 67 tegen 17 stemmen verworpen. Doch hier mede was het niet gedaan. De heer Hiemstra diende een motie in om de rijwielbelasting te ver lagen van f3 op f150. Deze motie werd ingetrokken na de toezegging van Minister de Geer, dat de belasting tot f2 zal wor den verlaagd, zoodra de midde len van het fonds dit zullen toe laten en dat de vrijstellingen zul len worden uitgebreid. Eene beslissing over het we genfonds kon nog niet worden genomen, doordat de Tweede Kamer, Donderdag niet met deze wet gereed is gekomen. Het Ned.-Belg. Verdrag. Vrijdag is een aanvang gemaakt met de behandeling van het Ne- derlandsch-Belgisch Verdrag. Dat de belangstelling hiervoor groot was, spreekt vanzelf. In de Kamer ontbraken slechts betrekkelijk zweeg', want iu de openstaande zijdeur 7an het kasteel verscheen een bejaarde vrouw met een open, maar goedig gelaat, wier gewich tige sleutelring haar aanwees als huishoudster en deze wenkte het meisje zich te haasten Zij vulde snel haar kruik eu ijlde heen, den bediende overlatend aan zyn beschouwingen over de vreemde maniereD der voornameD. Intusschen was de zon hooger gestegen, zy speelde op het groene loof, dat de hooge vensters vau het kasteel omkranste en sloop zachtkens door de plooien der ryke gordijnen toi aan het leger, waarop een jonge vrouw diep en zoet lag te sluimeren. Schitter nde bruine lokken omlijstten het zachte ovaal van een kinderlijk schoon gezichtje eD de half geopende roode lippen lieteD een ry schoone witte kleine tandem zien. De ver blindende zonnestraal wekte de slaapsterzij richtte zich overeind en keek een oogeDblik met hare vriendelijke bruine oogen als ver wonderd in het rijke vertrek rond. Het was een hoekbamer, hoog en vriendelijk, zy het dan ook niet groot, met het uitzicht op den tuin en in het dal en ingericht met smaakvolle weelde. De zware damasten gordyoen waren dicht- weinig leden en bij den aanvang van de vergadering waren reeds 14 sprekers ingeschreven. De beraadslagingen in eersten termijn zullen zeker eenige dagen in beslag nemen, en nadat Mi nister van Karnebeek het woord zal hebben gevoerd zal de be raadslaging één of twee dagen worden geschorscht om den leden gelegenheid te geven de minis- terieele rede kalm na te lezen en nog eens te overwegen. Deze maatregel bewijst wel, hoezeer het zal spannen. Zal de heer Van Karnebeek nog iets nieuw kunnen mededeelen Tot voor kort waren er velen, die het ge loofden en meenden dat op grond vair datgene, wat men thans nog niet weet, eene kleine meerder heid van de Kamer het verdrag zou aanvaarden. Maar de ge weldige actie, die in de laatste weken tegen het verdrag is ge voerd, heeft ook in deze mee ning verandering gebracht en men begint algemeen over te bellen tot de meening, dat het verdrag er niet zal komen. Ot hierbij wellicht de wensch de vader van de gedachte is, zullen wij moeten afwachten. De eerste spr. over en tegen het verdrag was de heer Knot tenbelt. Van dezen Rotterdam- schen advocaat mocht niet anders worden verwacht. Maar het was niet alleen cp grond van econo mische en Rotterdam rakende be langen, dat mr. Knottenbelt het verdrag bestreed. Terecht zette hij op den voorgrond, dat, zoo als later op den middag ook nog eens door den heer Krijger werd uiteengezet, het hoofdbezwaar tegen het verdrag is, dat wij een gedeelte van onze Souvereiniteit op de Wester-Schelde verliezen. En dat is geen theoretisch be zwaar, doch zou voor ons onder zekere omstandigheden bijv. bij een nieuwen Europeeschen oor log, waarbij wij niet, doch België wél zou zijn betrokken, tot on berekenbare moeilijkheden kun nen of zelfs moeten leiden. De heer Knottenbelt behandel de nog de vraag, hoe de Minis- gesehoveD, om het daglicht te weren, maar toch was het over winnend binnengedrongr-D en verlichtte de muren, de met zijde bekleede meubels, de rijke toilet tafel, schitterend van zilver en kristal. Als men rondkeek in deze kleine ruimte, dan wist men niet, of alleen de rykdom ot ook de liefde haar versierd had, zoo zorg vuldig was gedacht aan iedere behoefte, aan ieder klein gemak. De jonge vrouw stond op en deed de kleine pantoffels aan, die voor het bed stonden, trok een licht ochtenögewaau aan eu ging n&ar het venster, om de gordijnen open te schuiven. De schoonste lentemorgen schitterde haar tege moet en duizend jubelende vogel- kelen zongen een lied van geluk voor haar lag het dal, de rijke vlakte met haar groen van weiden en wouden, met haar bloeiende dorpen en deD vloed, wiens golven als zilver schitterden. De nevel was opgetrokken. Een heldere zonneschijn overstroomde de aarde daar beneden eu sierde de schit terende dauwdroppelen, die zich wiegden op de grashalmpjes, met een duizeodkleurig licht, 't Was verrukkend schoon hierboven en ofschoon Catbarina dit reeds hon derdmaal had aanschouwd, nitn- ter op de vernederende eischen heeft kunnen ingaan. En hij gaf het antwoord dat lang algemeen is gegeven, doch .door den Mi nister is tegengesproken en ook van de andere zijde uitdrukkelijk is ontkent, dat Z.E. zou zijn ge zwicht uit vrees voor België, dat den steun van Frankrijk achter zich gevoelde. Is dit antwoord juist? Het zal zeker algemeen op prijs worden gesteld, als wij hierop een beslist antwoord mo gen vernemen. Maar als de op lossing van mr. Knottenbelt niet de juiste mocht zijn, dan zou niets anders overblijven dan de verklaring, dat de Belgische Mi nister Hijmans onzen heer Van Karnebeek te slim af is geweest. Minder afwijzend dan mr. Knot tenbelt en dan zijn partijgenoot de heer Krijger bleek de heer Lovink tegenover het verdrag te staan. Ook hij nam aan, dat het verdrag ons door de groote mo gendheden is opgedrongen en ook hij kon niet ontkennen, dat de Nederiandsche belangen on dergeschikt zijn gemaakt aan die van België Maar hij wilde het tractaat toch niet beslist afwijzen, doch eerst nadere mededeelingen van den Minister afwachten. En wellicht zal hij daarna behooren tot hen, die op wijziging of uit stel zullen aandringen. De vierde spreker, de heer Brautigam, verklaarde zich weder beslist tegen het tractaat. Hij sprak echter niet namens alle sociaal-democraten, maar voor een deel van hen, zoodat deze groep evenals vele anderen bij de stemming verdeeld zal zijn, hetgeen deze stemming tot het laatste oogenblik onzeker houdt. Hij protesteerde krachtig tegen den geestestoestand van de Bel gen, die een dergelijk tractaat willen afdwingen. Voor hem is voorts het kanaal van Antwerpen naar de Moerdijk, dat België in het geheel niet noodig heeft om dat Antwerpen ook zonder dat kanaal tot een van de machtigste havens van het vasteland is ge worden, de grootste grief. mer nog had zij het zoo diep gevoeld als heden. Zij opende het venster, opdat de frissche morgenwind hasr verhitte slapen zou verkoelen en drukte in stomme ontroering de handen op haar kloppend hart, bewogen door zoo vele aandoeningen van allerlei aaid. »Mijc God Myo God riep zij hartstochtelijk, »daar breekt de dag aan, helder en schitterend, vol gouden gloed en al wat leeft juicht hem tegemoet en m ij n dag is reeds verdwenen, eer ik nog de zon heb aanschouwd 1 Den morgen na myu bruiloft hoe anders heb ik eens die gedacht in mijn kinderlijk hart, hoe sierde mijn lantazie hem vol blijden lust en hoe anders is het nu 1 Ik be hoor aau iemand en toch aan niemand, ben geketend en toch vry, ik heb trouw weggeschonken en geen liefde Daar luidde ten tweeden male het kloosterklokje daar boven sis een zacht woord van troost klonk de klank en zij verstond dien. Wordt vervolgd). 't Hoogst in 't leven staat hy, die 't verst gevorderd is met het maken van ik tot n i e t-i k, I A l

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1