PUROL Rechtszaken. Gemengd Nieuws. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten75 ct Laxeer-Tabletten60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Dhr. Dieleman dacht dat er een automatische ontsteking was. Hij vindt het nogal bar, als daar naast nu nog werklieden aange steld worden om het na te zien en f 50 wordt gegeven, omdat er een ontslagen wordt. De Voorz.Dat is niet te ont gaan.» Het is automatisch en dat brengt mee, dat er aan de wer king wel eens iets kan mankee- ren, zoodat er wel eens enkele lantaarns kunnen doorbranden of niet aanwillen. Dhr. Weijns: Er is dus hoop, dat het nu beter zal gaan, want spr. heeft ook nogal eens gezien, dat het niet goed werkte. Dhr. OggelHet is den Di recteur nu duidelijk gezegd, dat hij verantwoordelijk is voor het functionneeren van de verlichting en niet moet wachten, als er klachten zijn en de schuld op anderen werpen. Als er klachten zijn, moet hij deze ter kennis brengen van B. en W. en dan kan het goed gaan. Dhr. 't Gilde vraagt welk ver schil er zit in het geven van f 50 aan IJzebaart of het doorbetalen der pensioenpremie. Dhr. OggelDat is principieel. Als iemand niet in dienst is, kan er toch formeel geen pensioen voor gekocht worden en om nu te zorgen, dat IJzebaart er geen schade bij heeft, wordt hem dit bij het ontslag als vergoeding gegeven, omdat IJzebaart gaarne zijn pensioen behield, nu hij ontslagen is. Hij heeft er echter geen nadeel bij. Dhr. Dieleman vindt het vreemd dat als iemand uit zijn dienst wil, hem dan nog vergoeding wordt gegeven ook. De Voorz. zegt, dar B. en W. al 4 a 5 jaar bezig zijn om die zaak in orde te krijgen. Er kwamen steeds klachten en om nu de zaak zuiver te hebben, is op IJzebaart en Sorber eenigszins drang uitgeoefend om te bedan ken, daar de Directeur liever met de fitters werkte. Vandaar dat IJzebaart vergoeding krijgt. Dhr. J. de Feijter zegt, dat de Directeur ook daarom liever de fitters had, omdat die meer des kundig zijn bij het vernieuwen van kousjes en schoonmaken der lampen, enzwaarvoor de ge meentewerklieden niet altijd den tijd hebben. Dhr. Dieleman gelooft dat de fout niet bij de menschen, maar bij de toestellen was te zoeken en dat vindt hij bezwaarlijk. Was het dan niet beter die toestellen na te laten zien, of anders af te schaffen De Voorz. gelooft dat de kwestie nu opgelost is en ver wacht, dat het nu beter zal gaan. Dhr. J. de Feijter: Als de menschen het geheele werk moes ten doen, was men nog met geen f 700 klaar. e Circulaire der Comissie tot Werkverruiming in Zeeuwsch- Vlaanderen, gevestigd te Ter Neuzen. In deze circulaire wordt erop gewezen, dat er dezen winter ten platten lande meer werkeloosheid zal zijn, dan in andere jaren, doordat le de oogst regelmatig werd binnen gehaald en geen verschui ving van werk naar de winter maanden plaats had. 2e er veel minder suikerbie ten gezaaid waren, waardoor het rooien en vervoer daarvan vroeg afgeloopen zal zijn en 3e de vlasoogst tegenviel, zoo dat de fabrikanten met verlies moesten werken en alzoo het werk aanzienlijk bekrompen. Het vinden van werk voorden winter door de gemeentebesturen verdient de voorkeur boven steun verlening, waarom de Commissie de aandacht vestigt op hetgeen gedaan kan worden voor beteren waterafvoer, het delven van slo ten en het maken van nieuwe waterwegen, het verbeteren der zijkantwegen voor voetgangers en wielrijders, nu het snelle en zwaarder vervoer beslag leggen op de middenvakken der wegen het verbreeden van straten en wegen, opruimen van oude dijken en wallen, ter verkrijging van meer bouwland of voor het geven van meer woongelegenheid. De Commissie beoogt met dit schrijven een tijdige voorberei ding te bevorderen van datgene, wat verband houdt met het zoe ken naar werk en het scheppen van werkgelegenheid, waar dit mogelijk is, in het belang der werkloQze arbeiders en ten slotte in het belang der geheele be volking dezer streek De circulaire draagt als onder- teekening de namen der h.h. J. Huizinga, voorzitter, J. F. de Cooker, secretaris en A. de Bruine Mz., ged. lid. Dhr. 't Gilde vraagt of B. en W. ook iets op 'toog hebben voor werkverschaffing. De Voorz.: De uitbreiding van het gasnet zal ongetwijfeld wel werk geven De buizen zijn be steld, zoodat er dezen winter aan begonnen kan worden. 3. Benoemen Lid Commissie van Toezicht op het Lager Onderwy». Herkozen wordt dhr. A. Cou- mou, die aftrad, met 7 stemmen. Als no. 2 werd aanbevolen dhr. P. P. M de Kort. Eén stem werd uitgebracht op dhr. C. Hamelink. 4 Benoemen lid Armbestuur. Herkozen wordt dhr. C. Th van de Bilt wegens periodieke aftreding, met 7 stemmen. No. 2 van de voordracht was dhr. C. B. Antheunis. Eén stem werd utt- gebracht op dhr. C. Hamelink. 5 Benoemen kenrmeesters jaarmarkt. De Voorz. zegt, dat bij B. en W. de vraag bestond, of in ver band met het heerschen van mond- en klauwzeer het houden der jaarmarkt niet verboden zou zijn, en daarom is hiernaar geïn formeerd. Blijkens schrijven van den Insp. v. d. Veeartsenijdienst, is het houden van veemarkten van Rijkswege (in verband met de mond- en klauwzeer-epidemi) niet verboden, zoodat het hem voorkomt, dat tegen de voorbe reiding der jaarmarkt geen over wegend bezwaar behoeft te rijzen, al kan de markt uiteraard wel aanleiding geven tot ziektever breiding. Over het algemeen is het aan tal ziektegevairèn afnemend. Dtp-. Oggel zou het echter, nu de geheele gemeente a. h. w. met mond- en klauwzeer besmet is, toch beter achten om die markt niet te doen doorgaan, want dan wordt het toch door de streek verspreid Dhr. 't Gilde meent dat ook en zou er daarom ook niet voor zijn. Dhr. OggelMaar hoe denken de deskundige leden er over? Als die nu geen bezwaar hebben, zal spr. zich er niet tegen ver zetten. Dhr. J. de Feijter zegt, dat er terecht op gewezen is, dat bijna elke hoeve besmet is, doch de ziekte afneemt. Hij ziet er geen bezwaar in om de jaarmarkt te doen doorgaan. De dieren, die ziek geweest zijn, krijgen het op zoo korten termijn niet terug en die tot nu toe gezond bleven, zullen het toch krijgen, ook zon der de jaarmarkt. Nu hebben straks de boeren het vee gemest en dat moet van de hand en zonder nu de jaarmarkt te willen overschatten, brengt die toch nog al wat handel en vertier mee. Dhr. Koster heeft ook geen bezwaar. De ziekte heerscht van hoeve tot hoeve, zoodat men voor besmetting niet meer be vreesd moet zijn, want men ziet bijna overal een bordje staan en waar het niet staat, is toch de ziekte, want niet alle boeren geven het aan, dat heeft spr. nog pas gezien. Bovendien hebben op andere plaatsen de markten geregeld plaats. Te Terneuzen wordt iedere week vee aange voerd, hoewel niet officieel en ook te. Rotterdam gaan de mark ten door. Straks zitten de boe ren met vet vee en dat moet weg door de markt. Dhr. Weijns is van tegenover gestelde gedachte en meent juist, dat een markt voor de verspreiding der ziekte zeer gevaarlijk is. En als de gezonde beesten thuis worden gehouden, dan is het des te erger, want dan komen er geen, als besmette dieren. Dhr. J. de Feijter herhaalt, dat dat niet erg is, want die hebben het gehad en men zal zien, dat er toch tal van kooplieden zullen komen, die men anders zoo niet ziet. Ook worden van regeerings- wege zoo goed als geen maatre gelen ter bestrijding meer ge nomen men ziet ook de ziekev dieren over de wegen loopen. En als nu elders toch ook de markten doorgaan, dan kan er toch ook hier geen bezwaar zijn. Dhr. 't Gilde verwacht van die markt geen animo en zou het beter vinden om die dit jaar eens niet te houden, als er toch zoo veel dieren ziek zijn. Dhr. de Feijter: Als de markt gehouden wordt, zijn we toch weer een maand verder en dan is de ziekte ver geweken. Op voorstel van dhr. Koster wordt besloten de jaarmarkt te houden. Vóór stemmen de h.h. Oggel, Koster, Baert, J. de Feijter en P. de Feijter. Tegen de h.h. Weijns, 't Gilde en Dieleman. Op de vraag van dhr. 't Gilde of er ook een premie voor geiten wordt uitgetrokken, antwoordt dhr. Koster, dat die premie aan de geitenvereeniging wordt ge schonken, die ze dan beschikbaar stelt op haar tentoonstelling, want deze tijd is niet geschikt om geiten voor te brengen. Er kwamen ter jaarmarkt zulke onoogelijke geiten dat de Vereen, verzocht heeft die premie beter te mogen besteden, waaraan wordt voldaan. Hierna wordt stemming-gehou den voor 2 keurmeesters en 1 arbiter, waarvoor worden aanbe volen de h.h. B. C. IJsebaert, P. de Klerk Sr. en J. Verstraten Boer, die resp. met 4, 6 en 5 stemmen worden gekozen. Stem men waren nog uitgebracht op de h h. J. Michielsen 2, J Hame- link, J. Dieleman Pz.,J. Dekker Jz. (Wordt vervolgd). Ingezonden Mededeelingen Hoestende Kinderen Mijnhardt'sThijmsiroop AXEL, 29 October 1926 De Roode Kruis-collecte heeft dit jaar in deze gemeente opge bracht f 32,29, Blijkens officiëele bekend making zal de weekmarkt te Hulst wegens den feestdag van Aller heiligen in plaats van aanst. Maandag op Dinsdag 2 Nov. gehouden worden. De heer j. M. P. Vercauteren van Nieuw Namen slaagde de vorige week te Amsterdam voor semi-arts. Zaamslag. Dinsdagmorgen j.l ontlasttezich boven het gehucht Othene onder deze gemeente een hevig onweder. Van een span paarden van den landbouwer H. de Regt, dat aldaar in het bouwland voor een ploeg was gespannen, werd een der dieren door den bliksem gedood, terwijl de geleider, een zoon van genoemden landbouwer, bewus teloos neerviel en in een in de nabijheid staande woning moest worden binnengebracht. Na tot bewustzijn te zijn gekomen, klaag de hij over hoofdpijn. Des avonds kwamen de bewoners in die buurt tot de onaangename ontdekking, dat ook de bliksem op de draden van het electrisch net had huis gehouden. Althans bij velen wa ren de gloeilampjes stuk. Door den Commissaris der Koningin zijn voor de jaren 1927 tot en met 1930 de aftredende zetters voor 's Rijks directe be lastingen in de verschillende Zeeuwsche gemeenten herbe noemd en is te Terneuzen voor het eerst benoemd tot 31 Decem ber 1928 de heer A. F. Mannaert aldaar. Bij beschikking van den Minister van Financiën is ver plaatst de ontvanger L. M. Marée van het kantoor der directe be lastingen, invoerrechten en accijn zen te Valkenswaard naar het kantoor dier middelen te Ter Neuzen» pi fH Pijnlijke Geslaagd te Leiden voor het doctoraal examen Indisch Recht, de heer J. E. IJsebaert, te St. Jansteen. De heer J. H. Geschiere, anti-rev. lid der Prov. Staten van Zeeland, wonende te Grijpskerke stelt zich bij zijn periodieke af treding in 1927 niet meer be schikbaar. Het lijkje van een kind van 2 dagen van den woonwagen bewoner M. te Eede is door de politie in beslag genomen voor gerechtelijk onderzoek naar de doodsoorzaak. Predikbeurten te Axel Geref. Gemeente. Arrond. Rechtbank te Middelhui g Zitting van 22 October 1926. Het volgende vonnis werd uit gesproken J. J. van N 31 j., reiziger te Middelburg, die te Axel ter ver zending op het postkantoor een brief met aangegeven waarde van f 2500 bezorgde, terwijl hij wist, dat hij niets bevatte dan waarde loos papier, is veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Behandeld werd de zaak tegen J. G. B., 25 j., venter, St. Jan steen, werd ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 20 op 21 Aug. j.l., te Clinge le heeft weg genomen een portemonnaie, in houdende een geldsbedrag van f 10, een koperen lamp, een blik ken drinkkannetje en 2 trouw boekjes, toebehoorende aan Jo- sephina Varewijck2e. verschil lende voorwerpen,toebehoorende aan Theophiie Varewijk, heelt vernield en wel een 9-tal ruiten, een spiëgel en eenige steenen beeldjes en eenige gordijnen Eisch en uitspaaak f40 of 40 dagen hecht. Kantongerecht te Halst. In de zitting van 12 October 1926 werden o a. de volgende personen veroordeeld Wegens fietsen zonder licht, bel, rem, enz. Th. C. A., Koe wacht, J. D. Zuiddorpe, E. S. C- V., St. Jansteen, C. S. I., St.Jan- steen, allen van f 1 boete of 1 dag hechtenis. IJkwet. J. M. H., St. Jansteen f 1 of ld. Melkbesluit. J. M. W., Axel, f5 of 3 d. Rijden met korten dissel. W. S. B., Axel, f3 of 1 d„ Th. F., Zuiddorpe f 5 of 3 d. Voorwerpen op den weg niet voldoende verlichten. A F., Axel, f 25 of 50 d. Oranje Nassau's Oord. Dinsdag werd in bovengenoemd sanatorium te Renkum het 25- jarig bestaan feestelijk herdacht, op wensch der Koningin-Moeder, de stichtster van deze instelling, in eenigszins intiemen kring. De Koningin-Moeder was zelf aanwezig. Te Ouderkerk fietste de agent van Politie Löwenberg in de Kalfjeslaan. Uit tegenoverge stelde richting kwam een andere wielrijder, die een overtreding beging, waarop de agent hem sommeerde te stoppen. De wielrijder gaf aan dit bevel echter geen gevolg. Juist kwam er een auto aanrijden de agent verzocht op de treeplank te mogen meerijden, hetgeen hem werd toe gestaan. Door tot nu toe onbekend ge bleven oorzaak reed de auto tegen de leuning van de brug aan de Kalfjeslaan, waardoor de auto met de beide chauffeurs en de agent in de sloot terecht kwam. De agent werd dood opgehaald. Een jongen bekneld geraakt. Te Muiden heeft een ernstig ongeval plaats gevonden. Voor de geopende brug over de Vecht stonden een drietal jongens, tusschen de tien en twaalf jaar oud, tegen de gesloten hek ken te leunen, toen een vracht auto naderde. Volgens de ver- klaiingen van den chauffeur is hij een honderdtal meters voor de brug gestopt en daarna lang zaam vooruit gereden. Op on verklaarbare wijze is toen de .wagen vooruitgeschoten, met het gevolg, dat hij tegen het hek van de brug opreed, juist op de plaats waar een der jongens stond. Het knaapje geraakte tusschen den auto en het hekwerk bekneld. Het kind bekwam een schedel- en een kaakfractuur. De wonde op het hoofd was zoo ernstig, dat de hersenen bloot lagen. Te Roermond brandde Za terdagmiddag door een tot nog toe onbekende oorzaak de kapi tale boerderij, behoorende bij het Trappistenklooster bij Echt tot den grond toe af. De geheele oogst werd een prooi der vlammen. De groote veestapel kon nog tijdig gered worden. De schade wordt op honderd duizend gulden geschat. Bij Apoth. en Drogisten Regels voor den weg. Moet G' op zij gaan voor [een ander, Doet dit rechts, of ramt el- [kander. o— Wilt Gij, wien langzaam rijdt, [v o o r b ij, Doet dit aan diens 1 i n k e r z ij. Moet Gij links een weg in- [slaan Neemt dan steeds de ruim- [s t e baan. Gaat uw weg rechts van de [hand, Houdt dan steeds den b i n- [n e n kant. Gisteren is in de Gouwe de tjalk „Nieuwe Zorg", groot 43 ton en geladen met grondaarde voorliet onderhoud van de Gouwe gezonken. De schipper Kooiman, uit Montfoort, stond aan het roer en kon zich redden, de 26-jarige schippersvrouw en een kindje van 10 weken zijn met het schip in de diepte verdwenen. Dinsdagnamiddag is de 42 jarige F. B. te Den Haag bij het oversteken van de rails door een passeerende tram gegrepen. B., die stokdoof was, hoorde blijkbaar de tram niet aankomen en toen de bestuurder krachtig remde, was het reeds te laat. B. kwam onder den wagen, doch bleef vóór den baanschuiver lig gen. Toen hij werd opgenomen leefde hij nog, doch tijdens zijn overbrenging naar het ziekekhuis is hij aan de bekomen verwon ding een schedelfiactuur overleden. In Juli j.l. werden in een vijftiental huizen te Brussel ju- weelen en zilverwerk gestolen voor een totaal bedrag Van 300 000 traucs. De arrestatie van -i«u der daders heeft thans ga- leid tot de aanhouding daar tef geeft men de verzachtende, hoesfstil- lende Bij Apothekers en Drogisten. Flacon 75 ct. Naam Mijnhardt op verpakking Let hierop. W- v#l verzacht en geneest 4a men met Zondag 31 October 1926. Ned. Herv. Kerk. Voorni. 97a ure Ds. O. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 ure Dezelfde. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Donderdag 4 November. 'sAv.67«ure Dhr. W.C.. Laniain, Proponent te Rotterdam.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2