Bewogen Huwelijksleven. N ieu ws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -V] a a n d er e n No. 58. DINSDAG 26 OCTOBER 1926. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Q Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Ruslend. Een belangrijk bericht, dat West- Europa bereikte, is dat omtrent het zich onderwerpen van de Russische oppositie aan het cen- traal-comité van de Russische communistische partij. Zinowjef, Trotzki en Kamenef om de kopstukken der oppo sitie maar te noemen hebben bekend gemaakt, dat zij zich on voorwaardelijk onderwerpen aar. alle besluiten van het 14de partij congres, het bestuur en de com missie van toezicht en beloofd, dat zij zich voortaan stiptelijk zullen houden aan het besluit van het partijbestuur, dat alle dis cussie verbiedt, met andere woor den „Kadavergehorsam" eischt. Voor het oogenblik althans is de vrede hersteld tusschen het reformisme en het communistische doctrinisme.; tusschen het stre ven naar onbeperkte dictatuur der industrie-arbeiders en de poging om ook den boeren mede zeggenschap te geven of hen althans te bewegen tot welluidend dulden van de arbeiders-dictatuur. De oppositie, welke aanstuurde op de „ideologische zuiverheid" van het communisme en zich daarom keerde tegen de door Stalin, den leider der partij-meer derheid, voorgestane politiek van verzoening met de boeren, zal dus meewerken tot het invoeren van de „nieuwe economische politiek", *velke het oorlogs- communisme zal vervangen. Stalin is er reeds lang op uit geweest, het wantrouwen der boerenbevolking weg te werken en hoopt daardoor om het maar kort te zeggen graan te krijgen voor uitvoer; een der groote bronnen van inkomsten voorlut Rijk. Om daartoe te geraken, heeft hij reeds ingetrokken het verbod om in Rusland te arbeiden voor loon en den boeren, die loon arbeiders in dienst hebben, kies recht gegeven, een daad, welke feitelijk een einde maakte aan de dictatuur der arbeiders. Intusschen geloofden de boeren het wel en (24 »0 gij», zeide zy zachtkens, »gy hemelkoningin, gij, die de smart en den strijd, de wenschen en be geerten kent van bet menschelyk hart, sta ook mij genadig terzijde Gy gaaft de liefde, geef nu ook het geluk geel mij zijn hart Maak mij sterk opdat, ik het on geluk trotseere, maak mij demoe- dig, opdat ik uiet buig ouder Gods hand, wanneer die zwaar op mij ligt, ontneem my alle goederen dezer aarde, maar geef my zijne liefde!» Een zacht geritsel deed haar ophouden, zij wendde het hoofd om en bleef verschrikt en sprakeloos op hare knieën liggeD, toen zij aan de deur een mannelijke ge stalte ontwaarde. De schaduwen van den avond lagen reeds ga spreid over het stille vertrek, zy kou niet zien, wie het was en toch wist zij aan het kloppen van haar hart, toch gevoelde zij, dat hy het was, die was gekomen, au met ham alles, waarom zij had gebeden. ze zonden geen graan gaven er slechts van af in ruil voor dingen voor huishoudelijk gebruik, welke zij zich niet konden verschaffen op andere wijze. Toen nu bleek, dat Stalin's politiek de boeren onbewogen liet, verzette de oppositie zich tegen hetgeen zij noemde zijn „democratiseering" welke naar haar meening onherroepelijk zou leiden tot den ondergang van het communistische systeem; in hoofd zaak, omdat er oneindig meer boeren dan fabrieksarbeiders zijn. Stalin is er ten volle van over tuigd, dat zijn leermeester Lenin zich heeft vergist toen deze meende dat de wereld-revolutie een quaestie van slechts enkele maanden was en hij gaf een aantal communistische theorieën op, ten einde een politiek te kunnen voeren, welke is gebaseerd op de werkelijkheid. De strijd tusschen theorie en werkelijkheid is thans, ten minste voorioopig, geëindigd. De theore tici hebben het jjoofd in den schoot gelegd en als heden Maandag het Al-Russisch commu nistische Congres wordt geopend, dan zal Rusland in nieuwe banen worden geleid, welke het niet verder vervreemden van West- Europa. Met de onderwerping der oppo sitie begint zeer vermoedelijk een nieuw hoofdstuk der ontwikkeling van het bolsjewisme. Prins Eitel Friedricli gescheiden Het huwelijk van prins Eitel Friedrich met prinses Sophie Char lotte van Pruisen, hertogin van Oldenburg, is ontbonden. De prinses was eischeres. Je zon ze Volgens een bericht uit de Ver Staten is de katoenoogst dit jaar buitengewoon rijk geweest; zóó voordeelig, dat planters in Zuid- Carolina van plan zijn, vier mil- lioen balen katoen, een vierde van hun oogst te verbranden nog wel op wapenstilstandsdag, 11 Nov. teneinde den prijs hoog te houden. »Felicital< riep hij uit, »Feli- cita!» en hij breidde de armen uit, »gy badt tot het beeid der moeder Gods, ik bid u hetzelfde Neem alles, maar geef mij uwe liefde Nu lachte zij, de traneü, die in bare schitterende oogen ge blonken badden, vieleu neder, zoodat de verrukking ougesluierd daarin glansde en zonder tegen stand te bieden, liet zij het toe, dat hij haar drukte aan zyn luut- kloppend hart. Het was een lang zalig zwijgen; zij kwam het eerst tot zichzelve. »Ik wist het dat ge komen zoudt» zeide zij, »ik ben te jong nog, ik mag nog niet sterven, en uwe lietde alleen is het leven. Gy waart bij my iu vreugd en leed, gij hebt mij verstaan in ieder gevoel, uw hart heeft mij begroet in iedere bloem, waar mede gij het graf mijuer moeder hebt versierd.» Hy kuste haar op het blanke voorhoofd. »Zy zal ook de myne zijn, Fe- licifa, ik heb heden, toen ik die plaats sierde, welke gy my eens op een weemoedigen dag hebt aangeduid als de dierbaarste op j aarde, beloofd, dat ik u een schoo- nere, een heiliger plaats bereiden Kameroverzicht. De Tweede Kamer begint haast met de zaak te maken Zelfs be sloot zij op voorstel van den Voorzitter nog Vrijdag 29 dezer een aanvang te maken met de behandeling van het Belgisch Verdrag. De afgeloopen week is intus schen geheel besteed aan de be handeling van de Belastingont- werpen. De groote overschotten van de laatste jaren hebben ver laging van de belastingen mogelijk gemaakt Dat deze overschotten slechts konden worden verkregen door beperkingen van uitgaven, voor onderwerpen welke dikwijls van groot belang waren voor de volkswelvaart, moet hierbij niet uit het oog worden verloren. Hoe aangenaam dan ook de be lastingverlaging moge zijn, het blijft de vraag, wat voor het algemeen volksbelang de voorkeur zou hebben verdiend deze ver lagingen of meer uitgaven voor nuttige doeleinden. De thans aanhangige verlagin gen betroffen de afschaifing van de 25 opcenten op de Rijksin komstenbelasting ten behoeve van het Leeningfonds, vermindering van de Successiebelasting en van de Personeele belasting. Daar tegenover staan thans geen ver hoogingen, aangezien de eenige belastingwet, die fn staat van wijzen is, t.w. de Wegenbelasting geheel op zichzelf moet worden beschouwd. Over het algemeen vonden de voorgestelde verlagingen dan ook een gunstig onthaal. Slechts van democratische zijde was men daarmede niet geheel ingenomen. De heer Veraart zou de inkomsten niet willen verminderen en tegen over de voorgestelde verlagingen in elk geval een compensatie willen stellen in den vorm van verhoogde indirecte heffingen. De heer Oud zou hebben willen ko men tot snellere aflossing van de crisisschuld en vond de voorge stelde verlaging der successierech ten geenszins urgent. En de heer Vliegen achtte elke belastingver laging voor het oogenblik onge- wenscht, aangezien naar zijn oor deel nog verschillende belangen om dringende voorziening vragen. Daartegen verdedigden de hee- ren Van Gijn, Snoeck Henkemans, Kortenhorst en de Wilde ten sterk ste de verlagingen van belasting. Inzonderheid 'de verlaging der successierechten had hunne volle instemming, aangezien zij daarin het meest geëigende middel zien om kapitaalvorming te bevorde ren. De heer Van Vuuren echter was minder uitbundig in zijn in stemming hij is pessimistisch gestemd en vreest, hoe gaarne hij ook de voorgestelde verla gingen wenscht, dat de schatkist deze gelden niet zal kunnen missen. Minister De Geer had geen al te zware taak. Hij stelde in de eerste plaats de vraag; of belas tingverlaging op dit oogenblik te rechtvaardigen is en beantwoord de deze vraag bevestigend met een betoog, dat geen land zulke zware belastingen heft als het onze en dat men beter in het buitenland kan rentenieren dan hier een hoog betaalde betrek king bekleeden Of Z.E. de zaak hier niet eenigszins al te ongun stig voorstelde? Maar de Minis ter is van oordeel, dat ons be drijfsleven al te zeer lijdt onder de zware heffingen. Inzonderheid in de zware successierechten ziet hij een ernstige bestrijding voor de toch zoo noodzakelijke kapitaalsvorming. En tegenover den heer Vliegen, die deze ver laging voorstelde als een maat regel uitsluitend in het belang van de bezittende klasse, betoog de Z.E. dat deze wijziging in het algemeen belang geboden is en niet het minst in dat van de ar beiders, voor wie een bloeiende industrie van de grootste betee- kenis is. Een amendement van sociaal-democratische zijde om in de successiebelasting geen wijziging te brengen werd met 58 tegen 30 stemmen verworpen. De verlaging van de Perso neele belasting treft ook de ge- zou to mijn hart eo u al de liefde zou vergoeden, die God u heelt ontnomen, ik wil beter worden, Felicit», om u te verdienen Ik wist het dat ge alleen waart, ik was niet tehuis onder vroolijbe menscheD, nu gij in tranen zyt. Eu nu ben ik hier, Felicita, om u te vrageD, of gij de plaats wilt innemen, die ik u heb bereid, ol gij rusten wilt in myne liefde, of gij geduld hebben wilt met mij Een zalig lachje verhelderde hare trekken. »0, Alexander,» zeide zy zacht, »hos lief heb ik u Eu du mat het komeD, ongeluk en dood, my schrikken zij niet af, waut ik heb het eeuwige leven Juist was de zon opgegaan over de bergen en breidde hare stralen ver uit over de vruchtbare vlakte, die meu van uit het trotsche kasteel van den graaf Sturzach ver kon overzien, 't Was een heldere frissche lentemorgen beneden over het dal hiug de nevel en hulde de kruinen der boomen in fyne witte sluiers en sleehts onduidelijk zag men de torens van het naaste stadje en de hooge schoorsteenen der fabrie ken door de ny verheid geschapen. Het was een vruchtbaar stuk grond dat hier zich uitbreidde aau den voet van het rotsachtige gebergte, getooid mat heerlijke bosschen en rijke hoeven, waar- tusschen zich een paar buiten plaatsen onderscheidden door haar statigen bouw. Het slot Sturzach was een schoon, goed onderhouden ge bouw uit het midden der 16e eeuw, met de gezellige hoekjes eu torentjes uit dien tijd, weike aan de gebouwen tegelijkeriijd sieraad verleenen en een aange naam uiterlijk. Een groote goed onderhouden tuiD, met een groot grasveld in het midden eu om geven door een hoog ijzeren hek werk, lag voor het slot, en een breede steeuen trap leidde naar het reusachtige portaal, waarbo ven het in steen uitgehouwen wapen der familie prijkte. Aan den zuidelijken hoektoren van het hoofdgebouw, die bijoa met de helling van den berg lood recht zich verhief, paalde ech ruime zijvleugel, die uitlicht gaf over de vlakte en het woud, dat zich uitstrekte aan de zaobtglooi- ende achterzijde vau den berg. Het eerwaardige gebouw zag er heden teestelyk uit, zijn grijze muren prykteo in dea tooi de*5 meenten, hoewel de Minister van meening is, dat de bezwaren voor haar niet onoverkomelijk zullen blijken Mr. de Wilde was het hiermede blijkbaar niet eens en wenschte meer vrijheid voor de gemeenten te dezen, aanzien, waarvoor Z.E. echter geen aan leiding aanwezig achtte. Wat de afschaffiing van de opcenten op de Rijksinkomstenbelasting ten behoeve van het Leening fonds betreft, de heer de Geer beschouwt dit als een schitterend fonds en verheugt zich bijzonder, dat hij hierover met de Commis sie van Voorbereiding tot over eenstemming heeft kunnen komen. De vrees van den heer Van Vuuren, dat de Minister al te veel verlaagde, waarvoor wij ten slotte weer voor tekorten zouden komen te staan, achtte Z.E. na tuurlijk ongegrond. Naar onze meening terecht; blijkbaar is ook nu weder het stelsel gevolgd, dat men de inkomsten zoo laag, de uitgaven zoo hoog mogelijk moet ramen. En men zou al zeer ernstige tegenslagen moeten hebben, als men hier voor eene onaangename verrassing zou komen te staan. En aan degenen, die meenden, dat men beter de belastingen niet zou kunnen ver lagen maar letten op onbevre digde volksbehoeften gaf de Mi nister te kennen, dat dit laatste toch een onmogelijke taak is, aangezien iedere Minister voor zijn Departement veel meer heeft te vragen dan thans wordt ver minderd. Een redeneering, die ons wel eenigszins zonderling voorkomt. Bij de Successiewet wilde de heer Oud den Minister de be voegdheid geven de kwijtschel ding te verleenen van het recht, verschuldigd wegens een schen king, als overtuigend wordt aan getoond, dat zij niet is geschied om de betaling van de successie rechten te ontgaan en dat zij is gedaan ten voordeele van een rechtspersoon tot bevordering van algemeen maatschappelijk be lang. Minister De Geer vond echter de omschrijving in dit leute en der vreugde, want rijke bloem-en lootversieringen tooiden den ingang en de leuningen der trappen, groene slingers van loof sierden de vensters, wier heldere spiegelruiten als goud schitterden in de zon en bonte vaantjes eu vaDen fladderden lustig in den morgenwind van de tinnen der torens. In het slot en in den tuiD was alles nog stil, het geraas der fabrieken drong tot hier ni6t door, alleen de klank van een klokje weerklonk helder in de klare mor genlucht; in het klooster der hei lige Ursula, daar beuedeu in de vlakte werd voor de vroegmis ge luid. Daar werd een zijdeur geopend in het slot ,een jong frisch boeren meisje met een kruik in de hand trad Daar buiten eu giüg naar de bron om water te scheppen. Byna op den voet volgde haar een oude livrei, klaarblijkelijk met hetzelfde doel, maar die er nog tamelijk slaperig en eenigszins slordig uit- sag. »Wel, wel, Lena,» zeide h(j geeuwend on het meisje naderend, »zyt gy reeds uitgeslapen van de (Wordt i-ervolgd), AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1