MOEDERS OPGELET! KACHELS Fietsen en ffasdnnachines. Extra iageprijzea EmaiHe, Emmers, Kolenschoppen, Kolenbakken en Vnlemmers. PU ROL A. VERSLUIJS Ingezonden Stukken. Werkhanden Bekendmakingen. Advert entiën. geen School BUISKACHELS VULKACHELS Concurrentie onmogelijk. AXEL-H.Y. V. - Bondselftal. Deze week Profiteert van de uitverkoopprijzen. Korting op alle goederen. Zie Etalage. Zie Etalage. P. J. MEIJER. AXEL. 22 October 1926 De Bazar. Voor degenen, die eenige be langstelling hadden in de Bazar, welke alhier werd gehouden ten bate van het Ned. Herv Kerk gebouw en van de Zondagschool, is het geen nieuws meer, als we melden, dat die naar wensch is geslaagd. Eigenlijk kon dit haast ook niet anders. Al er zooveel medewerking en samenwerking is, is er van geen kans meer sprake, dan is het succes verze kerd. Het lokaal der Zondag school was eenvoudig versierd en maakte met zijn stands en at- tractie's een aangenamen indruk. Het is natuurlijk niet doenlijk om te gaan beschrijven, wat er voor de bazar is afgsstaan en wat er te koop was, genoeg zij, dat het veel was. Het bezoek was over druk en ook over den verkoop kan men tevreden zijn. Wel is op het oogenblik nog niet be kend, wat het batig saldo is, doch enkele cijfers wezen reeds uit, dat het niet tegen zal vallen. Zoo zijn er 1401 bezoekers ge weest en zijn er 1270 loten ver kocht; dat maakt al ongeveer een 1000 gulden ontvangst, als men de bezoekers op een gemiddelde uitgave van 50 cents berekent. Dan hebben we nog de attractie's, die om strijd de dubbeltjes uit je zak lokten, plus hetgeen de pseu-deurwaarder uit de porte- monaie wist te kloppen, alles bijna zuivere winst. Het ging als van een leien dakje Ook het buffet had heel wat te doen. Gisteravond had onder enorme belangstelling de trekking plaats, met den uitslag dat in onder staande volgorde de prijzen wer den getrokken, die toekwamen aan de daarachter gemelde per sonen. 582, 2e prijs, een gehaakte bedsprei, mej. wed. J. Boeije, Sassing. 780, le prijs, een deken van Schapenwol, mej. Ebr. Dekker, Sassing. 337, 4e prijs, figuurzaagwerk (met klok), J. C. Bom. 789, 8e prijs, kapstok, mej. G. Dekker-Schieman, Sassing. 1245, 5e prijs, bloemenstan- daard, Adr. Haak, Spui. 1320, 9e prijs, bonbonnière, C. van Hermon, Overslag. 619, 7e prijs, leesboek F. Die- leman, Nieuwstraat. 430, 10e prijs, courantenhan ger, D. Koster, Spui. 676, 3e prijs, geborduurde bed sprei, mej. De Ruijter- De Blaaij. 119, 6e prijs, eierrek, P. J. Verlinde. Het getal spijkers in de flesch was 826, waarvoor 2 mededingers waren, die 825 hadden geraden, nl. J. van Drielenjac. Dieleman eerstgenoemde trok het lot voor de pop met schommel. In een andere flesch zaten 948 erwten, waarvoor 5 personen 950 hadden geraden, nl. M. Loof, Abr. Loof, Wed Corneiisse, Ch. Cappon en H. Verstraten Abr. Loof kreeg het konijn. De pop in Axelsch costuum had men Achsa geheeten, naar een vrouw genoemd in Richteren 1 vers 12. D. Dekker wist dien naam te raden en kreeg daarvoor de pop. Het hoogste aantal punten in den sjoelbak behaalde dhr. P. A. Wondergem, met 18, en bij het kikkerspel was H. van den Bergen de hoogste met 8170 punten. Nadat de uitslagen bekend wa ren gemaakt, werd de bazar ge sloten door den weleerw. heer Ds. Ruysch van Dugteren, die ook de bazar geopend had. Onnoodig te zeggen, dat hij daarvoor de rechte man op de rechte plaats is en zoo echt amicaal, doch niet minder hartelijk, de aanwezigen weet te treffen. Het was ditmaal echter een gemakkelijke taak, want uitzondering bestond nietaan allen kwam evenveel dank toe. Zoo hoort het ook, vandaar het welslagen, Gode ter eere. Ingezonden Mededeelingen Moeiiyke Stoelgang Mtynhardt's Laxeertabletten Bij Apothekers en Drogisten, Doos CO sent, Rand van St. Jansteen. Zcöals gezegd was het voor naamste, dat in de raadsverga dering van j.l. Vrijdag werd ver handeld, de kwestie aangaande de speruren in de electriciteit. Behalve eenige ingekomen stuk ken, die ongerept den hamer passeerden, was er een verzoek van de stichting „Moederschaps- zorg" te Heerlen om f 25 toelage, doch ditmaal werd daaraan niet gedacht. Nog was er een verzoek van het Alg. Armbestuur om de subsidie van f800 op f1200 te brengen, in verband met meerdere werkeloosheid en verpleging in het Ziekenhuis. Ook werd die toelage gevraagd voor 1926. Er was geenerlei Bezwaar tegen. Alleen meende men, dat de docto ren wel wat vlug adviseeren tot opname in het ziekenhuis te Hulst, dat een dure beweging is. Door D Boddaert, die 34 jaar als los werkman de gemeente heeft gediend, werd nu hij niet meer kan werken, een jaarlijksche toelage gevraagd. De Voorz. stelde voor hem f 63 te geveh, wat overeenkomt met de geldende pensioensregeling voor beambten, doch de wethou ders stelden voor hem f 100 te geven, wat werd aangenomen. Door de Middelb. Handels school te Hulst werd f600 subsidie gevraagd, doch de Raad besloot zich te houden aan f 200, ofschoon dhr De Potter nog f 300 voorstelde omdat hij zijn volle tevredenheid over die inrichting kon uitspreken. Blijkens kasopname was er f7044,54 in de gemeentekas en f 203,48 in die van het electr. bedrijf. Aan dhr. A. Eggermont werd f 20 vergoeding toegekend voor gegeven herhalingsonderwijs op Heikant. Dhr. Vergauwen dacht dat dat onderwijs best op één school voor de geheele gemeente kon worden gegeven. Die jongens zijn groot genoeg om een eindje te loopen, als ze in dat onderwijs bijzonder belang stellen. Benoemd moest worden een •vertegenwoordiger voor de ver gadering van aandeelhouders der Z.-Vi. Waterleiding Mij. Na een opmerking dat dit in de eerste plaats niet de burge meester behoefde te zijn, werd dhr. Vael gekozen en als plaats vervanger de Burgemeester, beide na enkele stemmingen. Hierna deed de Voorz. mede- deeling van het gezonden adres aan de P. Z. E. M. aangaande de speruren (zie vorig nummer van dit blad), waarop de ge- meentebegrooting aan de beurt kwam. Naar aanleiding daarvan gaf dhr. de Potter algem. beschou wing. Al is het, zoo ving hij aan, dat de financi-ëele toestand niet ongunstig is, toch wil dat niet zeggen, dat in het huishouden der gemeente niets mank gaat Op de begrooting zijn heel wai posten, die reden tot aanmerking geven, en het zou nog erger zijn, indien bij de begrooting ook de memorie van toelichting was ge voegd. Verschillende posten zijn overbodig of te ruim toegemeten. Bij de onderwijskosten wil hij aan het schoolbestuur aanraden om de meeste matigheid te be trachten. De subsidie ad f800 voor het armbestuur vond hij ook veel te gering, waar hij ook vroeger op heeft gewezen. Bij de belasting merkt spr, op dat de kleine en middelmatige inkomens nog veel te sterk ge drukt zijn. Een vermenigvuldig- cijfer van 2 is voor St. Jansteen te hoog en kon men-de inkomsten beter vinden in een heffing van opcenten op de vermogensbelas ting. Dat de werken en ook de geld- leening uit de gewone middelen kunnen bestreden worden, stemt z.i. tot tevredenheid. In deze begrooting laat bezui niging veel te wenschen over. Als het gaat om vrienden of par tijgenooten ter wille te zijn, kom! het er misschien minder op aan. om nietsnuttige instellingen in het leven te roepen, die van de gemeente jaarlijks groote uitga ven vorderen. Zonder een ge meenschapsbelang te dienen wor den honderden, ja duizenden guldens weggegooid. Het gaat niet aan, om spr. of zijn fractiegenooten in de schoe nen te schuiven, dat zij het met de gemeentefinanciën niet nauw nemen. Nog niets is door hem naar voren gebracht, wat niet in het algemeen belang was. Is men verplicht in eigen huis houding zuinig te zijn, nog veel meer is het dat om de dubbeltjes van anderen te sparen, ofschoon te zuinig zijn soms leidt tot no grooter uitgaven. Ailes moet met zijn tijd mee en het komt erop aan om het geschikt moment te kiezen. Want als de pas tot stanu gekomen straatweg er over 20 jaar was gelegd, dan zou men royaal voor datzelfde bedrag het geheele dorp hebben kunnen be straten, waar het nu maar een gedeelte is. Toch is het werk de kosten waard, ntaar dat de gemeente toen geen voldoende draagkracht had voor dat werk, moet spr. ontkennen. Aangaande dit werk merkt spr. nog op, dat het hem bij de uit voering is opgevallen', dat tus schen B en W. de onderlinge samenwerking ontbrak en men zelfs in conflict kwam met den aannemer en opzichter. Dit had men kunnen voorkomen. Alle respect voor aannemer en opzich ter, maar aangezien B. en W. uitvoerders zijn van de wettige aangenomen raadsbesluiten, zijn zij ook verplicht de belangen der gemeente naar eer en geweten te behartigen. Waren B. en W. van den beginne af energiek opgetre den, dan was de verhouding tus- schen opdrachtgevers en uitvoer ders beter geweest. Waarom gingen b.v. B. en W. na hunne gewone bijeenkomsten niet ge zamenlijk het aangevoerde ma terieel bezien Dan waren heel wat onaangenaamheden voorko men geweest. Vooral van de zijde des Bur gemeesters was weinig bemoeiing waar te nemen. Hadden de weth. niet tijdig ingegrepen, dan waren we met een groot gedeelte min derwaardige steenen opgescheept, wat niet in ons voordeel was. U ziet, mijnheer de Voorz., hoe noodzakelijk het is, dat in een college van B. en W. een goede verstandhouding bestaat Ook in den Raad moet ieder zijn meening vrijuit kunnen zeggen en is men verplicht ieders ge- dachtengang aan te hooren, zon der iemand te negeeren of belache lijk te maken, of zijn eigen wil en meening op te dringen. Het is mij meermalen opge vallen, dat de Burgemeester al te willekeurig optrad bij de onder zijn toezicht uit te voeren werken, wat volgens spr. niet is volgens plichten geweten. Immers is ook de burgemeester aan zijn ambts eed gebonden, heeft daarnaar te handelen en zich uit hoofde zijner bevoegdheid strikt neutraal te houden en tegenover ieder bur ger de welwillendheid te be trachten. Spr. zegt met nadruk, dat het geen hij hier zegt, geheel -en uit sluitend gezegd wordt met het oogmerk om daarmee te trachten het algemeen belang te dienen, hopende, dat het in goede aarde moge vallen. Het zou hem spij ten, als men daaraan persoon lijkheden mocht toeschrijven, doch hij hoopt, dat het zal bij dragen tot eikaars waardeering en tot bevordering van frissche en aangename samenwerking. De Voorz. zegt, dat hij niet uitvoerig op dat geheele betoog zal antwoorden, maar ten op zichte van de uitgevoerde wer ken is spr. zich geen zwakheid berust. Spr. heeft het werk met veel aandacht gevolgd. Dat ei minderwaardige keien aanwezig waren, was hem bekend, doch spr. wilde zijn aanmerkingen niei vroegtijdig maken, maar wachten tot dat noodig bleek, nl. als die keien in het werk gebruikt werden, en dat is niet gebeurd Vóór dien tijd kon men ook niet ingrijpen. Men kon het optreden van de wethouders energiek noe men, maar als de aannemer ge zegd had, niemand heeft ermet te maken, dat die keien daai liggen, was hij in zijn recht. Daarom vond spr. dat de weth. voorbarig optraden en het was welwillendheid van den aan nemer om ze op te ruimen. Dhr. de Potter herhaalt, dat de burgemeester te zwak is opge treden, want er waren 2 soorten keien aanwezig, dat wist men en waarom lagen die mindere keien er dan? Wat zou er van den weg gekomen zijn, als men den op zichter zijn zin had Uendoen? De Voorz. zegt, dat hij zich verplicht achtte het advies van den opzichter af te wachten Trouwens er zijn ook steenen geleverd, die beter waren dan de gekochte en de minder kwaliteiten zijn niet verwerkt. Dhr. Vael zegt, er is geen kwestie van, dat de wethouders te vroeg zijn opgetreden. Het was de bedoeling wel degelijk om die steenen in het weik te brengen. Die lagen daar niet voor reclame of voor aardigheid. Daarom is de burgemeester te zwak opgetreden, want in het begin waren er al kleinere stee nen in de straat gelegd. Geluk kig is toen collega weth. Van Helsland gekomen en heeft daar op gewezen. De Voorz De opzichter had ze goedgekeurd, dus Dhr. VaelJuist, en als ze alle gebruikt waren, zaten wij met de gebakken peren. Dhr. de Potter merkt op, dat het schijnt, dat ook de aannemers hebben ingezien, dat ze niet goed deden, want later hebben ze er de kleine keien uitgehaald en den weg verbeterd. De Voorz. De zaak berust dan toch feitelijk bij den aannemer die nalatig was of abuis heeft gehad, maar in eik geval is dat dan voorkomen. Dhr. de PotterMaar dat had den wij niet moeten zien, daarom had de opzichter meer correct en oordeelkundig moeten optreden. Dhr. de Buck begrijpt niet, dat als de weg niet goed is, men den aannemer betaald heeft. AAen moet niet meer met die bezwaren aankomen, als het tcch te laat is Dhr. VaelDaarom is ook tijdig door de wethouders ge waarschuwd. Maar de zaak zat hierin, dat de Burgemeester nogal eens confereerde met den opzich ter zonder er de wethouders in te kennen. Als wij wethouders niet tusschenbeide waren geko men, had het heel anders geloo- pen. Dhr. van Helsland zegt ook, dat het optreden der wethouders noodzakelijk gebleken is. Hij heeft den opzichter De Jong ge waarschuwd en hem voor den burgemeester doen herhalen, nadat deze meende, dat de opzichter de steenen goedkeurde, dat het „rebut" was. De Voorz.Zeker, maar rebut, beteekent in dit geval keien, die niet aan de veréischte maat vol doen daarom waren die keien nog niet slecht. Enfin, de keien zijn eruit gehaald en dus valt er niets meer van te zeggen. (Wordt vervolgd) Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/« ure Geen dienst. Nam. 2 Geen dienst. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Geref. Gemeente. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekrnJ, dat de Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, bij zijne beschik king van 24 Juni 1926, Directie van den Landbouw, No. 36 111 J. W 2e afdeeling heeft goedgevonden nader te bepalen, dat met in gang van 1 November 1926 d e Jacht op PatrijzenIN HET GEHEELE RIJK zal zijn ge sloten. Axel, den 22 October 1926. Het BESTUUR van de HERV. ZONDAGSCHOOL maakt be kend, dat Zondag aanst. kan gehouden worden. HET BESTUUR. Er is nog één wagon aangekomen vanaf f 18. met dubbele plaat vanaf f7.50. vanaf f 65.—. Alles beneden de Belgische prijzen. Aanbevelend, Station - HULST. Zondagmorgen om 10 uur AXEL II AXEL JUNIORS. Zondagmiddag om 2 uur VOOR - (25) Goedkoope Winkel, Axel, Verstopping, onregelmatige of trage stoelgang wordt zonder kramp of pijn ge regeld door de zacht en zeker werkende Zondag 24 October 1926. Nam. 2 ure Dezelfde. Voorm. 9 ure Ds. B. v. Neerbos, van Ter Neuzen. Bediening H. Avondmaal. Nam. 2 Dezel'de. 'sAv. 6 Dezelfde. (Buiten, verantwoordelijkheid der Redactie). L. S. De wintertijd nadert met rassche schreden. Voor de winterkleeren moet gezorgdopgeruimd wat niet meer dienen kan, nieuw er voor in de plaats gekocht. Met het oog op de kleeren die opgeruimd moeten worden heefi de Herv. Vr. Vereeniging een vriendelijk verzoek aan U. Verleden jaar heeft zij aan vrienden en kennissen gevraagd haar de kleerer. te willen geven die men op zou willen uimen. We kregen toen heel wat, dai apoedig in grage handen verdwenen was, Wat verleden jaar op kleine schaal goed ging wilden we nu graag op grooler schaal voortzetten. Daartoe schenk; deze co: rant ons de gelegen heid; tl.', om aan allen die goederen zouden willen weggeven doch er geen goed adres voor weten te vragen geef ze aan ons, wij zullen er wel een plaatsje voor vinden. NamensdeHerv. Vrouwen Vereeniging, Mevr. C. RUYSCH VAN DUGTEREN, pres. Mej. C. SCHIEMAN, Noordstr., secr. P. S. Goederen worden graag ont vangen aan de pastorie. ruw, rood of beschadigd wor den weer spoedig gaaf en zacht met Doos 30 ct.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2