Kostelooze Vaccinatie, Biz. School i. d. Nieuwstraat. Emaille, Emmers, Kolenschoppen, Kolenbakben en Vulemmers. Splitcrwten. parelerwtcn. Groent erwten. iti Geiflöltoniioeröe Heeren-, Dames- en KMrttaoeileren fitte wollen Dameshemden. Wollen Onderjurken. Wollen Babyjurkjes, Truitjes en Broekjes. Wollen TRUIEN en DOEKEN. DIRECTOIREBROEKEN. Divei-.se MANTEL WOL. i Bontranden Handschoenen. Ook op stalen, etc. Firma A. J. CLAESSENS I I Ziekte en Pijn Vrijdag den 22 October a s. Deze week Avondcursus Gemengd Nieuws. Buitenland. ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. kostelooze inenting of herinenting A FS LA G. Advertentie». Profiteert van de uitverkoopprijzen. Korting op alle goederen. Zie Etalage. Zie Etalage. P. J. MEIJER. Nog voorradig: A. TH. T GILDE. Axel. 0. B. Antheunis. voor inmaakpotten. J. C. VINK, schoot. Breskens kwam toen beter op dreef en was steeds iets vlugger dan de Oranjemannen met het gevolg dat de bezoekers een tweetal doelpunten wisten te maken en alzoo bij de rust met 2 1 de leiding hadden. In de tweede helft bieek H.O. V. vermoeid, terwijl Axel geest driftiger speelde. Onophoudelijk werd het Breskensche doel be stookt, dat eenige malen op won derbaarlijke wijze aan doorboring ontkwam. Eindelijk schoot de. Axelsche linksbinnen via de lat de gelijkmaker in het net en kort voor het einde maakte de linksbuiten er 3—2 voor Axel van. In dezen stand is geen ver andering meer gekomen. Iets voor de film. Volgens een bericht uit San Francisco is deze stad door een ongekend driest optreden van 2 bandieten in groote opwinding geraakt. De beide bandieten maakten zich eerst meester van een auto, waarvan zij den chauf feur doodden. Het lijk wierpen zij over een brug in het water, nadat zjj het eerst van de uniform hadden ontdaan, die thans door een der bandieten aangetrokken werd. Daarop begaven zij zich met de auto naar een r stauran', waar zij de kas rooiden en een be diende, die hen in den weg trad, neerschoten. Op weg naar een garage, waar zij benzine giügen halen, doodden zij een nachtwaker en verwond den twee andere personen. Een arbeider, die zich op straat be vond werd eveneens door hen neergeschoten. Vervolgens sloegen de bandie ten twee zeelieden neer die zij uitplunderden. Een politieagent wilde hen achtervolgen en wis selde eenige schoten met de bandieten, doch zij wisten te ont komen. Later keerden zjj met een andere auto, die zjj eveneens hadden gestolen naar het tooneel van hun daden eo schoten op nieuw op een politie-agent, die gelukkig ongedeerd bleef. De geheele politiemacht kwam op de been, om de daders te achtervolgen. Sterke autopa trouilles, gewapend met machine geweren, doorkruisten de stad Een 200-tal personen werd in hechtenis genomen, doch het is nog niet zeker, of men de daders wel heeft. Bij koninklijk besluit is be paald, dat in België voortaan, in al de diensten van het departe ment van Spoorwegen, Zeewezen, Posterijen, Telegrafie, Telefonie en Luchtvaart het werk zoodanig mag worden geregeld, dat de arbeiders en bedienden den Zater dagmiddag vrij kunnen krijgen. Deze maatregel zal alleen toege past worden indien de meerder heid der belanghebbenden het verlangt en erin toestemt de ande re dagen der week ten hoogste een uur langer te werken. Sanapirin-tabletten Marktberichten AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 13,af 14.Rogge f 9,50 af 10, Wintergerst f 10,— *a f 10,75. Zomergerst f 11a f 11,50. Haver f 10— a f 11,-. Erwten f 15,a f 19,Paarden- boonen faf -,Duiven- boonen f 12,a f 14,Bruine- boonen f14,a f 15,Lijn zaad! 14,—af 15,Blauwmaan- zaad f 44,a f 45,Groen Vlas f6,— a f8, Gebookt Vlas f8,— a f 10,—. Gezwingeld Vlas f0,70 af0.80. Aardappels f4,k J 4,25. Stroo f 14,— a f 15,Koolzaad f af Mosterdzaad fa f Boter f2,— a f2,10 Eieren f 9,— a f 10, HULST, 18 Oct. Graanmarkt. Tarwe f 13,— a f 14.50. Rogge f 11,50 al 12,50 Wintergerst f 11,50 a f 11.60. Zomergerst f 11,a f 11,50. Haver f 9,a f 10, Erwten f 16,af 18,50 Paarden- boonen f 11af 12,Duiven- boonen f 14,a f 14,50. Witte- boonen f a f Bruine- boonen f 15,— af 17. Lijnzaad f 14,— a f 14,50. Aardappels f 4, a f5,Koolzaad faf— Boter f 1,80 a f 1,90 per KG Eieren 26 stuks f 2,34. Slachtvee 4, verkocht 3. Varkens 38, ver kocht 24. Aanvoer eierveiling V. P. Z. 1500. f8 50 per 100 stuks. CORRESPONDENTIE. F. te St. Jansteen. We deelen geheel uwe zienswijze. Verschillende andere stukken moesten we heden uitstellen. "Wisselkoersen. Brussel 7,04. Parijs 7 30 Londen 12,13J/4. New-York 2,497» Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat zij die wenschen deel te nemen aan den te houden avondcursus voor vervolgonderwijs, zich daartoe kunnen aanmelden bij het hoofd der openbare lagere school vóór of op 80 October 1926 Burgemeester en Wethouders van Axel. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van AXEL maken bekend, dat op des namiddags, ten 2 ure, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot van hen, die zich daartoe in het Gymnastieklokaal der O. L school aanmelden. Van af heden kosten biezen Matten op stoelen fl,—Siroo- matten fl,75 en Gtaatjcsmatten f2, Aan hetzelfde adres mooie gele zoute Biezen a f 1, per bos. Voorts Tralie Manden, dn-kte Manden, Korven, e-z enz. Aanbevelend, ffi. GOOSSEM, Stoelenmaker en Mandenmaker, Kanaalkade, Axel. Voor een juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen is het gewenscht, dat bij de aan melding worden medegebracht Trouwboekjes der ouders of Ge boortebewijzen der kinderen. Axel, den 15 October 1926. Ondertrouwd C. VAN TATENHOVE G. VAN EENENNAAM 15 October 1926. 'sHeer Abtskerke Bij voldoende deelneming zal aan deze school met ingang van November een worden gegeven. Aangifte van leerlingen bij het Hoofd derschool A. COUMOU. VOOR - (25) Grofdkoopc Winkel, Axel. ff 2,50 per ML wat ontstaan door Gevatte Koude, be strijdt men spoedig en goed met Mijnhardt's Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Axel, 18 October 1926. Mijnheer de Redacteur. Zou U zoo vriendelijk willen zijn onderstaande in Uw blad op te nemen Naar aanleiding van de behandeling der begrooting in den Raad onzer ge meente en wel voornamelijk de be spreking van het onderwijs, zou ik een enkele opmerking wenschen te maken. Ie. Een der heeren zou het wen- schelijk achten, dal de ouders van kinderen der Biz. School zelf den on derwijzer betaalden, wanneer aan die school een boventallige noodig was Waar schrijver dezes een dier oudeis is vindt hij den wensch van dit raads lid heel eigenaardig, Waarom heeft hij dat het vorige jaar niet voorgesteld, (iet een onderwijzer gold aan de Openbare School? Dat lid weet toch zeker wel, dat de ouders, die hun kinderen naar de Bizondere School zenden, door hun belasting mede de Openbare School helpen bekostigen; en zouden ze dan nog eefis extra voor t de Biz. School moeten betalen. Zoo was de toestand tot het jaar 1920, maar die is nu voorbij. Zou hij weer i terug willen naar dat onrecht Dat de ouders niet onwillig zijp, bewijst wei de opbrengst der Unie collectie, die in onze geheele gemeente dit jaar pl.m. f4C0 bedraagt. Maar het gaat om een of meer onderwijzers, dan wenschen die ouders, dat de ge meente ze betaalt, wanneer deze zulks ook voor de openbare school doet. 2. Enkele heeren verkeeren in de meening: Aan de Openbare School één boventallig onderwijzer, dan ook aan de Bizondere School één. Doch deze meening is niet juist. De wet op 't L. O. zegt, dat het naar verhouding van het aantal leerlingen wordt bere kend. De Openb School telt 20p leer- legen en heeft 1 boventallige ónder- wijzer, de Bizondere School in de Nieuwstraat met 370 leer!, komen dan rechtens 2 boventallige toe. Htt vorige jaar heeft de Raad den boventalligen onderwijzer voor de Openbare School behouden, o.a. op grond, dat het niet wenschelijk was het Hoofd der School den geheelen schooltijd a.m een klas te binden (d;st was toen een klas van pl.m. 20 leerl.) Is het dan nu voor de Bizondere School wel wenschelijk om het Hoofd aan een klas te binden, gedurende den geheelen schooltijd en dat zou dan een klas zijn van 40 k 50 leerlingen? Leest men het debat in den Raad gehouden, dan krijgt men den indruk: Die Bizondere Scholen graaien maar in de geldkist der gemeente en laten maar met plezier betalen, ja nemen graag veel en veel meer dan hun toe komt. Als we nu even nagaan en zien, dat per onderwijzer aan de Openb. School 200 6 33 en aan de Bizondere School in de Nieuwstraat 370 9 40 leerlingen zijn, dar. zegt deze ver houding toch wel, hoe het met het begeeren van gemeentegeld staat. 't Is wel wat vermakelijk te lezen, dat het gewenscht zou zijn, geen bo ventallige onderwijzers aan te houden maar liever assistenten te nemen, dat is veel goedkoopvr. Alleen maar assistenten worden slechts toegelaten in kleine scholen, met minder dan 144 leerlingen dus niet in Axel. Het komt mij voor, dat de g.nsche. Raad niet heeft voorzien, wat de ge volgen waren van zijn besluit het vo rige jaar, om aan de Openbare School een boventallig onderwijzer aan te houden. Wel is het eigenaardig dat rechts daar aan mee hielp en nu het om de Biz. School gaat, links er als één man tegen is. De ouders, die hun kinderen naar de Biz. School zender, behoeven zich evenwel niet bezorgd te maken, al zou de Raad uitspreken we betalen geen enkelen bcvent. on derwijzer aan de Biz. School, dan zou deze School er nog niets bij te kort komen Gedeputeerden en de Minister zouden de wet wel beter uit weten te leggen. Jammer is 't, dat gelden aangevraagd en toegestaan voor de Biz. School, niet w rden erkend als een recht, maar vaak als een gunst.- Ik eindig nog met deze opmerking Wanneer de Raad onmiddellijk besluit om den bovent. onderwijzer aan de Openb School te ontslaan, de boven tallige aan de Biz. School nog twee jaar betaald moeten worden uit de Gemeentekas (Zie art. 100 der wet op 't L. O.). Zoo heeft de wetgever indertijd gezorgd, dat de Biz. Scholen p.iet plotseling in groote moeilijkheden kunnen worden gebracht door Raads leden, die haar geen goed hart toe dragen. Uit de geheele bespreking in den Raad blijkt, dat de Biz Scholen nog steeds zonden worden achtergesteld en alle recht zou worden ontzegd, indien de wet zulks niet had belet. Allen, die belangstellen in het Bi zonder Onderwijs, kunnen hieruit zien, dat de schoolstrijd nog lang niet uit is. U, Mijnheer de Redacteur beleefd dankend voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, EEN BELANGSTELLEND VADER. Van 1 30 September 1926. Graauw. Huwelijks-vol trekkingen. 1. Adrianus P. Versijp, Bergen op Zoom, 24 j., jm. en Maria C. D'Haens, 25 j., jd. 4. Florentinus van Dende ren, Clinge, 24 j., jm. en Magdalena V. Maas, 24 j. jd. 2. Aloysius Pau wels, Kieldrecht (België). 43 jjm. en Apolonia van den Haute, 45 j jd. Geboorten. 4. Bertha Adriana Martha, dochter van Jacobus Broeckaert en Bertha Dorothea Verlinden. 12. Ro salia Paulina, dochter van Petrus Cor nells en Anna Catharina van Hove. Overlijden. 21. Te Hulst is overleden Dielis Hartman, echtg. van Adriana Andrea de Krijger, 66 j Boschkapelle. Geboorten 6 Al- phonsus Jacobus, z. van Petrus de Dijcker en Paulina Kint. 25. Albertus Josephus, z. van Jozef Mangnus en Louisa Maria van Leuven. 27. René Josephus, z. van Triphon Josephus van der Veeken en Maria Cornelia de Waal. Overlijden, 7. Bernardus Joseph Ingels, 17 dagen, z van Alouisius Blondinus Ingels en Maria Elisabeth Dankaart. 18. Anna Apolonia de Smet j 5 m., dochter van Caniille de Smet ep Matla Petronelia van den Berghe. 27. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Jozef Lafarre en Regina de Paauw. Stoppeldijk. Huwelijks-voltrekkin- gen. 14. Charles Ludovicus Aerts, 37 j., jm. en Josephina Coleta Antonia Rosier, 26 j., jd. 16. Johannes Fran- ciscus Everaard ("van GraamU 22j.,jm. en Leontina Maria- de Smet, 26 j., jd Geboorten. Willibrordus, z. van L. J. Mnhu—de Kort. PMlomena Johanna, d. van C. Luycks—Aerts. Maria Casi- mira, d. van M. W. de Bakkerde Block. Petrus Leonardus, ivan L. I.. Eetnanvan den Berghe. Martha, dochter van M. L. Strijdonck—de Maat. George Alphons, z., van M. A. Buise —van Damrne. Elisa Philomena, doch ter van P. M. de Bot—Blommaert. Honoré Petrus, z., van M. L. van den BoschWolffelaar. Overlijden. Elisa Philomena de Bot, 2 dagen, dochter van A. de Bot— Blommaert. EN GUMMI 111(11. Um bi Mis DEKENS. Mantel- en Japonstoffen.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3