Herfstweer PUROL Binnenland. Landbouw. heven, wordt door den Minister niet beantwoord. Toenadering De Minister blijft in het tractaat „een verbreeding van de basis niet alleen van onze staatkundige, maar ook van onze commercieele mogelijkheden" zien. Tot dusver heeft Antwerpen zeker niet getoond, bij de arbeids- verdeeling, welke natuurlijke oor zaken (mits in hare werking niet gestoord; tusschen hare haven en die van Rotterdam tot stand moeten brengen, te willen berus ten. Een Antwerpsch haven- imperialisme steekt de hand uit ook naar ons eigen Nederlandsch bedrijf. Wij bedillen dien onder nemingsgeest der Scheldehaven niet, doch tot een dergelijk doel kan niet over Nederlandsch ge bied worden beschikt alsof het Belgisch ware. Het mag in geen Nederlandsch brein opkomen daaraan medepiichtig te worden. „In de geschiedenis der volken," zegt de Minister, „komen ver zuimde oogenblikken zelden te rug" (blz. 8) welnu, het zou een verzuim zijn, thans niet met-na druk onze oude, beproefde hou ding te handhaven, die den ander gaarne het zijne laat, maar eigen bestaan en toekomst beschermt. Ook in zuiver staatkundigen zin brengt verwerping van het tractaat ons tegenover België in een betere houding. Wij kunnen België, zijn volkshuisvesting en volksbe staan, niet absorbeeren. Evenmin mag België het ons doen ln een Belgisch-Nederlandsche samen werking, die wij begroeten zullen zoo dikwijls zij vruchtdragend schijnt, wenschen wij te zijn een volstrekt zelfstandig, niet een over rompeld element. België heeft in deze geheele aangelegenheid slechts gerekend op Nederlands lijdelijkheid. Het behoort ons anders te naderen. Indien uitd it tractaat, na deze voorgeschiede nis, bij België neiging tot toena dering ontstaat, kan het slechts een toenadering zijn, die ten doel heeft den zwak gebleken nabuur de helling naar onzelfstandigheid nog verder te doen afglijden. Van zorg vervuld, aldus eindi gen adressanten, verzoekt mitsdien ons Comité, waarbij Nederlanders uit eiken kring en van elke staat kundige richting zich hebben aan gesloten, Uwe vergadering met den meesten aandrang, de ver keerde keuze niet te doen, maar dit tractaat te verwerpen. Hofbericht. Emir Feisal, de zoon van den Arabischen sultan van Nedjd, die sedert 1925 zijn gezag heeft uit gestrekt over geheel Arabië, en tot Koning van Mekka is uitge roepen, is op Het Loo in een particuliere audiëntie ontvangen door H. M de Koningin, aan wie hij den dank van zijn vader be tuigde voor zijn erkenning als vorst door onze regeering. Een dergelijke boodschap is hem ook opgedragen bij den Engelschen Koning en bij den President van Frankrijk. AXEL, 19 October 1926. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de bazar, welke morgen en overmorgen in de Zondagschool wordt gehouden. Afgaande op wat men ons er van mededeelde, belooft het heel mooi te worden en zullen er naast verscheidene bezienswaardighe den allerlei attractie's zijn. Hoofd zaak is, voor wie gaat, om dub beltjes bij zich te hebben, dan kan men het meest profiteeren al was het alleen maar in het Dierenpark. Tot de le klasse van de Rijks Landbouwwinterschool te Goes is o.a. toegelaten P. Koster Mz., alhier. De firma Ls. van Waes- berghe—Janssens, wijnhandel te Hulst, deed ook dit jaar weer haar praciische wandkalender verschijnen. Naast een duidelijk datumcijfer is voldoende ruimte overgelaten voor te maken aan- teekeningen, zoodat zij aan de practische eischen voldoet. Zaterdagavond ontstond te Terneuzen in een café ruzie, die zoo hoog liep, dat een der par tijen zijn tegenstander met een biljardqeue aanviel. De vrouw van den hospes, die wildescheids- rechteren, bekwam dit slecht, want ze kreeg de qeue zoodanig in het gezicht, dat men voor het behoud van een harer oogen vreest. Op een door de afd. West- Z. Vlaanderen van het Alg. Ned. Verbond belegde openbare ver gadering te Oostburg, werd, na een rede van den heer E. P. v. d. Werff, een motie aangenomen, waarin de verwachting werd uit gesproken dat het aanhangig ver drag Nederland— België door de Tweede Kamer verworpen zal worden. Besloten werd deze motie op te zenden naar de Staten- Generaal en ze te doen publi- ceeren in de pers. „M. Crt" Door de marechaussée te Hontenisse is proces-verbaal op gemaakt tegen verschillende per sonen die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal vanscheeps- benoodigdheden, die onder die gemeente aan den zeedijk waren aangespoeld en afkomstig waren van een in den nacht van 9 op 10 October j.I. onder Ossenisse tengevolge van den storm lek geslagen en gezonken met suiker bieten geladen scheepje. „M. Crt." Ingezonden Mededeelingen By guur, vochtig weder wor den huid en handen vaak ruw en schraal. Dit verzacht en ge neest men spoedig met Doos 30 60-90 ct Uit St. Jansteen. Vrijdag hield de Raad dezer gemeente openbare vergadering en kwam weer aan de orde de lastige maatregel aangaande de speruren bij de electrificatie. Ver schillende malen zijn daaromtrent, vooral van de zijde der vlasser? en degenen, die electrische kracht aanwenden in hun bedrijf, klach ten en requesteri ingediend, doch het gemeentebestuur stond er, hoewel de gegrondheid dier klach ten erkennend, machteloos tegen over. Burgemeester en Wethou ders hadden meermalen ook die kwestie besproken, doch tever geefs, tot men besloot eens te rade te gaan bij het Prov. Bestuur en een onderhoud aan te vragen bij Z.Exc. den Commissaris der Koningin, ten einde tot een op lossing te komen. De voorzitter, de heer C. IJse baert, burgemeester, deelde alzoo mede, dat dit onderhoud had plaats gehad tusschen zijn per soon en den secretaris, den heer E. H. F. Francken, tevens di recteur van het Gem. Electr. Be drijf aldaar en Z Exc den Com missaris der Koningin, een twee tal Commissarissen van de P. Z. E. M. en den Directeur, den heer H. Streefkerk. De verschillende bezwaren te gen de huidige regeling werden er besproken, en al is het, dat nog geen direct resultaat is be reikt, toch zou men mogen ver wachten, dat men een stap nader is in de goede richting. De heeren, aldus zeide de burgemeester, bleken niet onwelwillend tegen over de bezwaren te staan, waar toe ook bijdroeg het feit, dat juist de goedkeuring was verkregen op de wijziging der statuten in de P. Z. E. M. en alzoo ook de leden van Gedep. Staten recht tot medespreken hadden Men kwam tot de slotsom, dat het het best was de bezwaren en wenschen in een schriftelijk rapport uiteen te zetten, waaraan thans gevolg is gegeven. De secretaris gaf lezing van het rapport, dat met instemming door de raadsleden werd begroet. Dhr. de Potter meent namens den Raad te mogen spre ken, als hij de heeren afgevaar digden dankt voor de gedane pogingen om verbetering te krij gen en inzonderheid den secre taris. Hij hoopt, dat het tot succes zal leiden, want op een knopje drukken en een lichtje hebben is in deze streek niet de hoofdzaak Deze bestaat in het ten algemeenen nutte aanwenden der electriciteit opdat aan den handel concurrentie kan worden geboden,voornamelijk tegen België. Daarom is het noodig den strijd te voeren tot het uiterste en hij doet een beroep op al de raadsleden, om daaraan met kracht mede te werken. Aan het rapport is het volgende ontleend le. Dat de P.Z.E.M. geen sper tijd zou hebben ingevoerd, is een fictie. Immers wordt in het stroomleveringscontract bepaald dat gedurende de drie genoemde maanden op de daarin aangege ven uren de avbndbelasting zal worden geregistreed. Dat wil dus zeggen, dat de geineentebe sturen voor de in 10 minuten te registreeren in die avonduren optredende hoogste belasting van het kalenderjaar, zooveel maal f 150 zullen moeten betalen als de belasting K.W. bedraagt Het gevolg van deze bepaling beteekent dus voor de gemeente besturen niets anders dan dit dat zij verplicht zijn ervoor te waken, dat de belasting gedurende die avonduren zooveel mogelijk blijft en derhalve van de stroom voorziening uit te schakelen al die verbruikers, die electricitei voor krachtdoeleinden aanwenden Adressanten lichten dit nader toe "door berekeningen, waaruit h. blijkt, dat indien er geen sper tijden bestonden, dan zou de ge meente alleen door een exhorbi- tante verhooging van de tarieven in staat zijn om de kosten van den geleverden stroom te betalen, wat er toe zou leiden, dat het verbruik van electriciteit voor licht en kracht buiten gesloten zou zijn. Aangenomen, dat de stroom verbruikers voor kracht het licht- tarief (f0 50 per K.W.U.) zouden willen betalen, hetgeen voor de vlasindustrie absoluut uitgesloten is, dan nog zou de gemeente voor een niet gering tekort blijven zitten. (Ook dit wordt in het rapport door becijfering duidelijk gemaakt). Doo'r toename van meerdere krachtmotoren is de toestand nog ongunstiger geworden. En waai de electriciteit er ten algemeenen nutte is, gaat het, zoo zegt het adres, o.i. niet aan om aanslui tingen voor kracht te weigeren, zooals reeds andere gemeenten doen, en waaromtrent de Direc teur der P.Z.E.M. ons meende een opmerking te moeten maken. Trouwens van die zijde is ons daar nog nooit op gewezen, doch werd zelfs onze gedragslijn ge prezen, wijl wij er terecht op aanstuurden, het debiet zoo groot mogelijk te maken. 2e. Grondige overweging ver dient o.i het denkbeeld van den Commissaris der Koningin, om de maximale belasting naar de geregistreerde belasting van iedere maand te berekenen. De be staande bepaling in het stroom leveringscontract kan toch immers op geen andere wijze geïnterpre teerd, dan dat ten slotte moet betaald worden naar de hoogste belasting, die in 10 minuten op een of ander tijdstip van het ka lenderjaar wordt geregistreerd en doet daar dus niets aan af de omstandigheid, dat die belasting op andere tijden lager was of is. 3e. Veel voelen we ook voor het bepalen van een vasten prijs per afgeleverde K.W.U. electrici teit en wel in dier voege, dat die prijs wordt bepaald op den gemiddelden inkoopsprijs aan de P. Z. E. M. volgens de contracts bepalingen te vergoeden over het voorafgaande kalenderjaar. Hier door zal het den gemeentebestu ren zeer zeker veel gemakkelijker vallen, om een behoorlijke be grooting op te maken en den stroomprijs te bepalen, hetgeen thans onmogelijk is. 4e. De verrekening van de maximale dagbelasting in haar huidigen vorm leidt er toe, dat voor maximale avondbelasting niet f 150 maar f 185 moet wor den betaald. In gemeenten n.l met een plattelandskarakter zijn gedurende de wintermaanden alle bewoners zóó vroeg opgestaan dat het gebruik van kunstlicht noodzakelijk is. Tegelijkertijd worden de motoren aangezet en krijgt men dus een belasting ge lijk aan de avond- en dagbelas ting samen. Dit ware te voor komen, door des Zondagsavonds de avondbelasting op te nemen en het contract in dier voege te wijzigen, dat wordt gesproken van maximale licht- en kracht belasting en daarnaar de bere kening te doen plaats hebben. 5. Uitbreiding van het debiet is een noodzakelijke vereischte, niet alleen voor de rentabiliteit der gemeentelijke bedrijven, doch wellicht nog in meerdere mate door die van het Provinciaal bedrijf. Belemmeringen mogen aan de ontplooing van de ge meentelijke bedrijven niet worden in den \yeg gelegd, wil men voorkomen, dat hunne ontwikke ling en die der P.Z.E.M. wordt gestuit. Opheffing der spei tijden of zoo dit niet kan, het uur van aanvang der spertijden te stellen op 6 uur nam., zou zeker net verbruik van electriciteit krachtig bevoraéren. Alleen het lichtver- bruik zou daardoor aanmerkelijk vermeerderen, daar dan de werk plaatsen eiectrisch zullen worden verlicht, zooals reeds herhaalde lijk werd te kennen gegeven. Vooral bij schommelingen in de vlasprijzen moeten de vlassers vlug en veel kunnen afwerken, willen zij van de stijging kunnen profiteeren. Dat ook de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, stenn aan de vlasindusirie urgent acht, moge blijken uit het feit dat voor den arbeid in de vlas- serijen de 48-urige werkweek bij herhaling werd toegekend, terwijl een zeer soepele toepassing van het Veiligheidsbesluit werd mo gelijk gemaakt. Ook zou het vervallen der ver rekening voor de maximale dag belasting ontegenzeggelijk het stroomverbruik aanzienlijk ten goede komen. 6e. Dat de P.Z.E.M. de kracht verbruikers te Hulst de gelegen heid heeft geboden ook in den spertijd te werken, hetgeen de gemeentebesturen niet bij machte zijn toe te staan, wordt beschouwd als een groote bevoorrechting. Het wordt noodzakelijk geoor deeld, dat deze toestand ophoude te bestaan. Nog wordt er uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd dat bij het afsluiten van het stroomle veringscontract de toezegging werd gedaan, dat dit contract een uniform karakter zou dragen en dat, mochten er eventueele wijzigingen voor een of meerdere gemeenten worden toegestaan, de reeds gecontracteerd hebbende gemeenten in de gelegenheid zou den worden gesteld, in die zelfde wijzigingen te deelen, hetgeen nimmer heeft plaats gehad. Hieruit volgt derhalve, dat de gemeenten, die in het belang der P.Z E M. handelden door spoe dig toe te treden, als belooning daarvoor hebben gekregen, een achterstelling bij die gemeenten, dii niet (Hulst of Axel) of eerst na het verkrijgen van gunstiger bepalingen tot electrificatie be sloten. Resumeerende komt men tot de volgende conclusiën. a. Het is uit financieel oog punt absoluut uitgeslolen, de ge- neentelijke spertijden af te schaf "en of te verkorten. b. De berekening van de maxi male belasting kan ertoe leiden, dat zoodanige belasting wordt geregistreerd, dat de rentabiliteit van een gemeentelijk bedrijf on mogelijk is. Een grondige over weging van het denkbeeld van den Commissaris der Koningin verdient aanbeveling. c. Het wordt noodzakelijk ge oordeeld, dat de gemiddelde in koopsprijs per K.W.U. van het voorafgaande jaar wordt in re kening gebracht. Het contract worde in dier voege gewijzigd, dat voor avond en dagbelasting worden in de olaats gesteld, de benamingen licht en krachtbelasting, e. Opheffing der speruren of het niet vroeger doen ingaan daarvan vóór des namiddags zes uur, wordt noodzakelijk geoor deeld. f. Uniformiteit in de stroomle- veringscontracten worde alsnog mogelijk gemaakt, terwijl worde voorkomen, dat ingezetenen eener gemeente deelen in gunstiger bepalingen dan in een naburige gemeente AAet den meesten aandrang be velen we de hiervoren medege deelde bezwaren en opmerkingen ter grondige overweging aan, op dat eene bevredigende oplossing zal worden verkregen waarvoor wij u bij voorbaat onzen oprech ten dank betuigen. Vermoedelijke opb engst en gehalte der suikerbieten. In het in de „St. Crt." opge nomen derde bericht betreffende de vermoedelijke opbrengst en het gehalte der suikerbieten lezen wij, dat het gemiddeld gewicht bedroeg per biet 775 gram, tegen 720 op 15 Sept. en 621 gram op I Sept., zoodat sinds 1 Sept. ge middeld een gewichttoeneming heeft plaats gehad van 154 gram. Het suikerhehalte bedroeg op 1 Oct. gemiddeld 16.75 pet. tegen 16.15 pet. op 15 Sept. en 15 89 op 1 Sept. Sportnieuws. Fusie Z«MMiwsehe en Z VI. Voetbalbond. Men schrijft ons: Zaterdag kwamen te Terneuzen in vergadering bijeen de heeren Timmermans van Haarlem, Wijn malen van Amsterdam, resp. voor zitter en secretaris der Pers- en Propagandacommissie van den N. V. B de heeren Oele, De Nooijer en Geljon, resp. voorzitter, vice- voorzitter en penningmeester van den Zeeuwschen Voetbalbond de heeren Grossens, van Heucke- lom en Freekenhorst, resp. voor zitter, vice-voorzitter en penning meester van den Z.-Vlaamschen Voetbalbond, teneinde besprekin gen te voeren inzake een moge lijke fusie tusschen den Zeeuw schen en Zeeuwsch-Vlaamschen Voetbalbond. Deze besprekingen hebben geleid tot een gunstige oplossing. Naar de uitlatingen van den heer Timmermans liet het zich aanzien, dat de financieele moei lijkheden, die een geregeld com petitieverband tusschen den Zeeuwschen en Zeeuwsch-Vlaam schen Voetbalboend met zich brengt, indien niet geheel, dan toch op aanzienlijke wijze kunnen worden ondervangen. Voorts werd besloten dat ver schillende competitiesystemen zul len worden uitgewerkt en aan de bovengenoemde heeren ter beoordeeling zullen worden voor gelegd, om, nadat overeenstem ming zal zijn bereikt, aan het bestuur van den N. V. B. de de finitieve plannen kenbaar te maken Besloten werd op 31 October a.s. een buitengewone algemeene vergadering van den Zeeuwsch- Vlaamschen Voetbalbond te Ter Neuzen te houden, waarop een bestuursvoorstel in behandeling zal komen om tot de fusie met den Zeeuwschen Voetbalbond over te gaan. Op die bijeenkomst zullen tevens aanwezig zijn eenige bestuursleden van den Zeeuw schen Voetbalbond. Ten slotte werd aan den heer Wijnmalen, als secretaris der spelregelcommissie, den wensch geuit, een bekend eerste klas scheidsrechter van den N. V. B. uit te noodigen tot het houden van een causerie met lichtbeelden over de spelregels te Hulst.-Den volgenden dag zal het bestuur van den Zeeuwsch-Vlaamschen Voetbalbond een wedstrijd orga- niseeren tusschen een bekend Zeeuwsch tweede klasser (waar schijnlijk de vereeniging „Mid delburg") en een Zeeuwsch- Vlaamsch elftal, voor welken wedstrijd de spreker van den avond te voren zal worden uit- genoodigd om als scheidsrechter op te treden. Zondagmiddag speelde Axel I alhier tegen H.O.V. van Bres- kens. Onmiddellijk na het begin maakte Axel reeds het eerste puntj toen haar linksbuiten hard in*

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2