Eeo Gaskachel ma! leiding. Opruiming G0EDK00PE WINKEL Diverse Firma A. J. Claessens, 1 Korting op alle goederen. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Dankbetuiging. Puike Walchersche blauwe Aardappels, Roodstar en andere soorten, TE KOOP: te AXEL. Speciale prijzen voor i Wasch- en Kruidenstellen, i Eet-, Ontbijt- en 5 Theeserviezen. Borden, Kommetjes, Schalen, Oorkommen, Kop en Schotels, 1 Melkkannen, enz., enz. Hoofdstuk 8 2, openbaar lager on wijs „19671.99 Jaarwedde onderwijs als volgt: D. A. van Houte 3416. C. Dij kwel 3069. A. J. Hol 2463. A. J. Schieman 2086. A. Pieterse 1890. J. A. Abrahamse 1518. Totaal „14400. Ondeihoud gebouwen 665. Leermiddelen 600. Vuur, licht en schoon maken gebouwen 1300. Pensioenen 1282. Rente en aflos 1230. (Wordt vervolgd). AXEL. 12 October 1926. Zaterdagavond kreeg de land bouwersknecht J. de P. toen hij uit de stal kwam op de hoeve van Jacob de Bruine te Kijkuit een klap van een paard, vlak in zijn gezicht, die zoodanig toe kwam, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Of schoon de wonden zich eerst ernstig voordeden, zal het ongeluk voorden jongen vermoedelijk geen ernstige gevolgen hebben. Baas boven baas. Nu we melding maakten van peren van 7 ons, toonde men ons later V2n dezelfde vruchtensoort exemplaren van 7Vg en weer later van 8 Hectogram. Het onweer van Vrijdagavond is, voorzoover we vernemen, ook in den omtrek zonder ongelukken afgeloopen. Het mond- en klauwzeer breidt zich ook in onze gemeente meer en meer uit, zoodat we waar schuwen om geen ongekookte melk te drinken en zelfs de melk, die eenmaal aan de kook is, en kele minuten te laten doorkoken. Naar Zelandia meldt heerscht die ziekte onder de gemeente Boschkapelle voornamelijk onder de varkens. Ook daarvoor zij men gewaarschuwd, dat men de krul staarten zoo min mogelijk melk voert en niet laat loopen waar koeien grazen. Door de „Commissie van Werkverruiming" in Zeeuwsch- Vlaanderen is als gevolg van de 20 Sept. 1.1. te Hulst gehouden vergadering een schrijven gericht aan de gemeente- en polderbe sturen, meldend dat de vergade ring van oordeel was, dat, lettende op verschillende verschijnselen, er in dezen winter op het platte land meer werkloosheid zal zijn althans zeker niet minder dan in andere jaren. Gewezen wordtop het dezen herfst door het gunstige weer regelmatig binnenhalen van den oogst, zoodat geen verschuiving naar de wintermaanden noodig is op de veel geringere oppervlakte bezaaid met suikerbieten op de weinig loonende vlasindustrie. Boven steunverleening door de gemeenten aan de werkloozen, verdient het naar het oordeel der commissie voorkeur dat de ge meentebesturen werk weten te vinden. De commissie vestigt daarom de aandacht op wat ge daan kén worden tot verbetering van den waterafvoer, het delven van slooten en het maken van nieuwe waterwegen Ook werd in de vergadering gewezen op den slechten toestand waarin vele zijkantwegen verkeeren, welke wegen steeds meer onmisbaar worden voor de voetgangers en het rijwielverkeer, waar hetsnel- en zwaarvervoer in groote mate beslag leggen op de middenvakken der wegen. Voorts op de noodwendige ver breeding van straten in de kom, hierop aansluiting. Nog werd in de vergadering der commissie de aandacht ge vestigd op het bestaan van oude dijken en wallen, die zonder be zwaar zouden kunnen worden opgeruimd, en waarmede veel tot verbetering, o.a. verruiming van bouwland kan worden bereikt. Het kan bovendien noodig zijn met het oog op uitbreiding van woongelegenheid en verkeerwat ongetwijfeld aanleiding geeft tot eenige werkvoorziening op ruime schaal. In een te Oostburg gehou den vergadering van automobi listen ter bespreking van verkeers- beiangen werd besloten een adres te richten aan den Minister van Financiën in België, verzoekende de bekende 10-frankbelasting te laten vervallen voor de bewoners van Z -Vlaanderen, omreden die met hun auto's geheel op België zijn aangewezen. Aan de Kamer van Koophandel zal verzocht worden hun medewerking hierin te willen verleenen. Ook zal de Kamer van Koop handel worden verzocht pogingen aan te wenden om de Grenskan- toren later open te stellen en deze niet om 5 uur te doen sluiten. Getracht zal worden om jie maximum snelheid in de dorpen van 20 op 30 K.M. te brengen. Ten slotte werden plannen beraamd om een automobiel-club op te richten voor Zeeuwsch- Vlaanderen. „Br. Crt.' Woensdagavond is, naar aan het „Hulsterbl." wordt ge meld, de heer Ahofmeester op de boot Walsoorden Hansweert wonende te Groenendijk, die met den tram van 9.40 naar huis ging, aan den Kruisweg waar hij moest uitstappen, even voor de tram stilstond van het balcon gevallen en met zijn hand onder de wielen geraakt, zoodat hem de vingers werden verpletterd. Met verdere kneuzingen en een ontwrichten schouder werd hij opgenomen en naar huis gebracht. l)e P. Z. E. M. Vrijdag werd te Middelburg een vergadering gehouden van aan deelhouders der N. V. „Provincia le Zeeuwsche Electriciteits Maat schappijn tengevolge van de goed keuring door de Kroon aan de gewijzigde statuten dier maat schappij verleend. Tot leden van den Raad van Be stuur werden benoemd de hee- ren jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford te Middelburg, J. A. van Rompu te Neuzen, P.F. Fruijtier te Hontenisse, Mr. P. Dieleman te Middelburg, A. van der Weijdc te Zierikzee, Mr. R.M. van Dus- seldorp te Atiddelburg, G. van de Putte te Viissingen, HJ.G. Hartman te Middelburg, Mr J.H. M. Stieger te Goes en D. W. Lindenbergh te 's-H. Arendskerke. Besloten werd tot het instellen van een Algemeenen Raad van Advies; een aanbeveling tot be noeming zal van den Raad van Bestuur worden ingewacht. In de denzelfden dag gehouden vergadering van den Raad van Bestuur, waarbij de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford ambts halve voorzitter is, werden aan gewezen tot plaatsvervanger van den voorzitter, de heer van Rom - pu, tot- secretaris de heer Hart man en tot diens plaatsvervanger mr, Dieleman, Bevorderd tot kantoorbe diende le klasse de kantoorbe diende 2e klasse C van Sluis, van het post en telegraafkantoor te Neuzen. Aan het te Den Haag ge houden aanvullings-examen voor kantoorbediende heeft voldaan de kantoorbediende 2e kh J. M. Poissonnier van het post- en telegraafkantoor te Neuzen. Arrond. Rechtbank te Middelburg In de zitting van jl. Vrijdag werd de volgende zaak behan deld Oplichting van de posterijen door middel van een aangetee- kenden brief. J. J. v. N., 30 jaar, reiziger te Middelburg werd beklaagd dat hij op 19 Mei j.l. te Axel door listige kun^grepen en een samen weefsel van verdichtselen op het postkantoor te Axel den kantoor bediende Willem van Vessem een met 5 lakken verzegelden brief met aangeteekende waarde van f 2500 ter hand te stellen aan het adres Daan en Co. te Sant poort, ofschoon die brief geen f 2500 bevatte, doch slechts een brief en eenige stukken papier, en genoemden v. Vessem heeft bewogen hem een ontvangstbewijs daarvoor te verstrekken met aan gegeven waarde f 2500. De eerste getuige J. Boogaard, fabrikant te Amsterdam, verklaar de op 20 Mei 1.1. een kennisge ving te hebben ontvangen dat er voor hem een aangeteekende zen ding op het postkantoor aanwe zig was. Hij heeft die zending, die uit een aangeteekenden brief bleek te bestaan, ten postkantore persoonlijk in ontvangst genomen en aldaar ook geopend, waarbij hij tot de ontdekking kwam dat deze waardeloos papier bevatte. Volgens 'n ingesloten begeleidend schrijven, zou hij f2500 moeten inhouden. Verdachte is onze firma ruim f 2500 schuldig, zegt getuige. Verdachte door den president ondervraagd, zegt den ter terecht zitting aanwezigen brief uit Axel te hebben verzonden aan het adres van dezen getuige en daarin 2 bankbiljetten van f 1000 en 5 van f 100 te hebben gedaan. In het ter terechtzitting aan wezige couvert zegt getuige, het couvert te herkenner, zooals hij dit te Amsterdam op het Post kantoor heeft in ontvangst geno men. De tweede getuige W. van Vessem, kantoorbediende op het postkantoor te Axel, zegt dat verdachte hem op 19 Mei ten postkantore te Axel toen getuige aldaar dienst had, ter aanteeke- ning en verzending heeft ter hand gesteld een brief gelijkende op dien welke hem door den presi dent wordt vertoond. De lakken waren in orde en getuige heeft aan verdachte voor het aantec- kenen van den brief, welke 5U gram woog, het gebruikelijke re^u afgegeven. Een brief, die zooals verdachte beweert, dat met den door hem verzondene het geval was, twee bankjes va f 1009 en 5 van f 100 inhoudt, weegt 37 gram. De derde getuige G. Vlaander, smid te Axel zegt dat hij ver dachte ruim f83 schuldig was, hij heeft verdachte op 19 Mei op zijn verzoek, dat geld gegeven en hem betaald met f 100. Ver dachte heeft in getuige's huiska mer den brief dichtgelakt, H.j heeft niet gezien wat verdachte in den brief heeft gedaan. Ge tuige heeft alleen de lakken gezien toen zij klaar waren. Getuige C. den Toom, wacht meester der marechaussee te Axel zegt dat een brief met in houd zooals verdachte voorgeeft, verzonden te hebben, 37 gram weegt. De President wijst verdachte op dit verschil van gewicht, waar van deze geen veklaring kan geven. De getuige deskundige dr. Spuyman te Viissingen zegt het couvert van den brief dat ter te rechtzitting aanwezig is van den Rechter-Cominissaris te Middel- te hebben ontvangen om het op tinsporen te onderzoeken. Hij verklaart evenwel geen dergelijke sporen op het couvert te hebben aangetroffen. De Officier van Jusitie, mr. Baron van der Feltz acht het feit bewezen. Verdachte, zegt de Officier, had met zijn handelingen het oogmerk om zich wederrech telijk te bevoordeelen. Met het oog op den ernst van het feit eischt hij tegen verdachte U/s jaar gevangenisstraf. Verdachte blijft volhouden de f 2500 aan bankpapier in den brief te heb ben gedaan. Uitspraak over 14 dagen. „M. Crt." De storm. De storm van Zaterdag en Zon dag heeft weer danjg huis ge houden op het water en verschil lende schipbreuken veroorzaakt. Op den Engelschen Hoek is het stoomschip „Risla" met cokes van Rotterdam naar Denemarken gestrand. De 2e stuurman en een matroos zijn overboord geslagen en verdronken. Zestien man van de equipage zijn door de Bran- daris gered. Het schip „De twee Gebroe ders" is bij Schokland van zijn ankers geslagen en gestrand. Op varenden gered. Schip en lading waa schijnlijk verioren. De motorbotter „Dolfijn" R. O. 2 is bij Scheveningen gestrand De opvarenden zijn gered. De logger Katwijk -152 is tus- schen IJniuiden en Wijk aan Zee vergaan. De 13 opvarenden ver moedelijk allen omgekomen. Het Zweedsche stoomschip „Sigijn" verkeerde nabij Terschel ling in nood Verschillenne pakhuizen en kelders in Rotterdam liepen door het hooge water onder. Op Texel is het poldertje „Vol harding" ondcrgeloopen. Ook in het buitenland woedde de storm hevig en veroorzaakte bijna overal ongelukken. Marktberichten, HULST, 11 Oct. Graanmarkt Tarwe f 13,50 a 1 14,50- Rogge f 11,— af 11,50 Wintergerst f 11, a f 11.25. Zomergerst f 11,— a f 11,25. Haver f 10,a f 11, Erwten f 16,af 19,Paarden- boonen f 12, af 13,Duiven- boonen f 14,— a f 14,50. Witte- boonen f af—,—. Bruine- boonen f 16,— af 17.-. Lijnzaad f 14,— a f 14,50. Aardappels f 3,75 a f4,—. Koolzaad f af— Boter f 1,90 a f2,10 per K.G. Eieren 26 stuks f 2,47. Slachtvee 18, verkocht 10. Varkens 53, ver kocht 34. Aanvoer eierveiiing V. P. Z. 3000. f8.— per 100 stuks. Wisselkoersen. Brussel 6,97J/s- Parijs 7.20 Londen 12,12s/*- New-York 2,4972 Alvorens naar Oostburg te ver trekken, kan ik het niet nalaten mijn harteiyken dank te betuigen aan de Gebr. Schieman, voor de ruim 5 jaar genoten goede opleiding in het hoefsmidsvak. In 't bijzonder een woord van dank aan A. J. Schieman en Vrouw, voor de vriendschap en zeer goede behandeling, niet als knecht, maar als huisgenoot. D. LUTE1JN. WV» °Pen'5are ver_ fgPUfgr looping van het woon huis c.a. aan den Schoolweg no. 19 voor den heer A. P. DE VOS op Woensdag 13 Oet. a s. G&AT 39IET DOOR, wegens verkoop uit de hand. Notaris DREG MANS. bij A. DE FEIJTER, Groentehandel. nieuw nog, maar enkele malen gebruikt. Te bevragen bij: C. A. v. d WIELE, Axel. Schriftelijk Herhalingsonderwya Wie de lange winteravonden nuttig wil besteden voor zijn alg. ontwikkeling, vrage inlich tingen en proefles bij J G. ELE- MANS, Onderw., Altforst. in de (30) ZIE ETALAGE. ZIE ETALAGE. AXEL. S< Wijnen. -4 ss B P- "1

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3