geregelde zorg door de voort schrijdende ontwikkeling der techniek. Spr. hoopt, dat de taak van de desbetreffende commissie meer zal afwijken van een verkapt armbestuur, want er is nog geen vaste regeling tot heden. Men klopt niet voor z'n plezier om steun aan. Verder zegt spr. dat de be grooting verschillende goede din gen omvat, die hij onbesproken iaat, maar toch wil hij wijzen op den post voor reorganisatie der brandweer, die zegt spr. door hem reeds een paar maler, te zijn voorgesteld doch wonderlijk ge noeg toen werd bestreden, alsof alles dik in orde was Thans, nu er een deskundig rapport in gekomen is, vernietigend voor het primitieve stelletje, deugt er niets meer. Zoo gaat het altijd. Tegen beter weten in ons be strijden, is de algemeene taktiek. Om dit te bepleiten, houdt spr. een krachtig pleidooi, als propa ganda voor de S. D. A. P. en hare beginselen. Dhr. Dieleman zegt geen alge meene beschouwing te zullen geven, maar wil wel het een en ander zeggen naar aanleiding van het gesprokene door dhr.'t Gilde. Spr. had liever gezien, dat dhr. 't Gilde verschillende zaken, welke eigenlijk buiten de begroo- ting staan, had weggelaten. Zoo b.v. de kermis en de vermeende afspraak tusschen de Katholieken en Christ»-Historischen, dat zijn zaken, die jaren geleden zijn. Toch heeft spr. met genoegen gehoord, dat dhr. 't Gilde moest constateeren, dat de vier anti-rev. raadsleden nimmer veranderd zijn Dat de kermis verkapt is terug gekomen, is niet de schuld der anti rev. geweest, evenmin "als dat het clericalisme gevaarlijk is en alles in den weg zou staan. Is er ooit sprake geweest van tegen strijdigheid of het beletten van anders vrijheden, dan is het ge weest op den zgn. rooden Zondag in Den Haag, toen de menschen verhinderd werden naar de kerk te gaan. Spr. had allerminst van dhr. 't Gilde verwacht, dat hij over vrijheden zou spreken. Dat hij spreekt over het onder wijs, alsof dat alleen het arbei derskind geldt, is spr. niet met hem eens. Hij vindt lager onder wijs de zaak van h e t kind, dus van alle kinderen. Veel meer fouten zijn er gelegen in de regeling van het Middelbaar en Hooger onderwijs. Wat de achter stelling betreft van beambten om hun politieke of godsdienstige richting, dat is een zaak van B. en W., doch niet van den Raad. Ook komt spr. op tegen de be oordeeling van de commissie voor werkloozensteun. Er is, naar hij verneemt, nog niets dan lof uitgegaan van het werk dier commissie, al is er wel eens een fout gemaakt, doch fouten maken we allemaal van tijd tot tijd. Ook heeft spr. dhr. 't Gilde voortdurend hooren spreken over onze voorstellen en doelde dan op de S. D. A. P-, maar spr. wil wel verklaren, dat als hij de voorstellen van dhr. 't Gilde steunde, hij dat deed, niet omdat zij van hem of van zijn partij afkomstig waren, maar omdat ze kwamen van een raadslid, die dat in het algemeen belang deed en spr. betreurt, dat hij collega 't Gilde als zoodanig zoo vaak tegenover hem vond. En wat nu de begrooting be treft, heeft spr. de volgende op merkingen Aangaande de post voor een tweeden boventalligen onderwijzer voor de Chr. school meent hij, dat die post zoo zachtjes aan naar de f8000 draait. Dat gaat z. i. den ver keerden kant uit en men moet maar niet halen wat te halen is. Spr. gelooft niet, dat de strijd die voor het Chr. onderwijs is gestreden, is gevoerd in de le plaats om financiëele gelijkstelling van het onderwijs, maar hoofd zakelijk om de vrijheid van dat onderwijs. Wanneer op een onzer scholen een onderwijzer te kort is, dan moeten de ouders nog denzelfden moed en opoffering toonen, die ze vroeger hadden en zou de gemeente daarvoor geen geld moeten uitgevent Dan de post van f6000 voor de H. B S. Dat is een last die veel te groot is voor de gemeente, te meer waar het leerlingen be treft vpn menschen, die dat zelf goed kunnen betalen. Er gaan van hier nog geen 20 leerlingen te Terneuzen school, d.i. dus f320 per leerling per jaar. De subsidie voor de muziek zal spr. dezen keer niet terug trekken, omdat zijn anti-rev. col lega's hem toch niet steunen, maar toch wil hij zeggen, dat indien die gegeven wordt, men ook subsidie moest geven voor de bibliotheken, die toch min stens evenveel nut stichten. Het verstrekken van f 20 aan den eenen en f22 aan den an deren arbeider is volgens spr. geen goede taktiek van B, en W. 't Loopt er niet over, of dat vol doende is, maar voor dengeen, die in dienst is, werkt het niet goed, als hij voor hetzelfde werk minder 'betaald krijgt dan zijn collega. Men moet zien te krij gen een flinken werkman met gelijke lusten en lasten. Dhr. 't Gilde antwoordt dhr. Dieleman, dat hij de bewuste afspraak noemde niet om de a.r. te beschuldigen, maar om den indruk, die zoo iets maakt te doen uitkomen. Omtrent den rooden Zondag weet hij, dat er bladen zijn geweest, die zich ergerden, dat de s.d.a.p. van haar recht gebruikt maakte, om te protesteer^ tegen den gruwelij- ken oorlog. Maar er zijn ook rechtsche bladen geweest die het goede van *die zaak inzagen en schreven, dat daaruit bleek, hoe groot de macht van de s. d. a. p. en het N. V. V. was. Spr. heeft ook niet gezegd, dat het lager onderwijs alleen voor het arbeiderskind is, maar dat het arbeiderskind het ermee moet doen. Hij herhaalt ook, dat er mis bruiken zijn, bij de werkloozen- commissie en die zullen blijven bestaan, zoolang die commissie op die manier is samengesteld. Wat het onderwijs betreft is spr. heelemaal niet voor gelijk stelling, maar voorstander van openbaar onderwijs. Dat is ech ter niet de meening van zijn partij, maar van hem persoonlijk. Het verheugt hem, dat dhr. Dieleman de subsidie voor de bibliotheken wil handhaven. Ook zou hij wenschen, dat de wethouders een bepaalden tak van dienst waarnamen en dan zichzelf liever verantwoordden. Omtrent de begrooting wenscht hij niet verkeerd begrepen te worden, dat hij een duur model wil hebben, maar dat hij een officieel model wil doen typen. Ook zag hij liever geen namen in de afdeelingsverslagen, daar deze een commissoriaal karakter dragen en men dus kan spreken van „een lid". Dhr. van Dixhoorn wil omtrent het loon van dien werkman, dat f 2 minder wordt voorgesteld, aan den Raad vragen, of men niet overtuigd is, dat er toch eenmaal tot vermindering moet besloten worden V De dag zal komen, dat naar meer bezuiniging moet wor den gestreefd en wanneer is daar een betere tijd voor dan bij vaca tures. Jammer maar, dat er niet van boven af begonnen wordt en het niet toegepast wordt op alle ambtenaren in den lande. Als ei- iemand is uitgevallen kan dat het best, dan weet men het reeds bij sollicitatie. Dhr. Dieleman is het daar niet mee eens. De gemeente moet een model-werkgever zijn en voor gelijk werk hetzelfde loon geven. En mocht het mes der bezuini ging erin gezet worden, dan moet men beginnen bij de ambtenaren, maar niet bij een werkman. Dhr. Van Dixhoorn wil niet bedoelen dit geval, maar in 't al gemeen het stelsel bespreken. Aftrek gaat niet, maar bij benoe ming is het de meest geschikte gelegenheid en hij zou ook liefst van boven af beginnen. Dhr. Oggel heeft gehoord, dat dhr. 't Gilde zich de vertegen woordiger der arbeiders in Axel noemt, maar gelooft toch, dat het grootste deel der arbeiders in de andere partijen is vertegenwoor digd. Wat het aanstellen dei- fitters betreft is men gestuit op de bemoeiingen van den Direc teur, die daarvoor geen voldoende medewerking bood. Wat het aanstellen van den nieuwen werkman betreft, heeft men zich aangepast aan den be- staanden toestand en dan is f 20 niet te laag. Zooals dhr. van Dixhoorn terecht opmerkte, is het rui de beste tijd om te verande ren. Straks zal er wellicht, nu er al een der arbeiders bejaard raakt, weer een vacature komen en dan komt men geleidelijk tot vermindering. De werkloozen- uitkeering is f500 hooger geraamd en is er meer noodig, dan zal dat ook besproken worden,even als vroeger gedaan is. Dat de brandweer thans verbeterd wordt, komt doordat de oude handspui ten vervallen zijn, we hebben een flinke motorspuit en nu men moet uitbreiden, moet men ook met zijn tijd meegaan. Dhr. 't Gilde zegt, dat hij zich genoemd heeft de vertegenwoor diger der s. d. a. p. en dat is de partij, die in elk geval de eischen der arbeiders het hoogst houdt. Dat dhr. Oggel meer arbeiders achter zich heeft, dat kan, maar spr hoopt dat de arbeiders zullen ihzien, dat ze behooren te staan achter de partij, die het meest voor hen opkomt. Omtrent het aanstellen van den werkman vindt spr. vreemd, dat geen nota is genomen van hetgeen hij in de afdeelingsvergadering heeft gezegd, nl. dat men met bezuinigen moet beginnen met den burgemeester en den secre taris. Aangaande de spuit houdt hij vol, dat spr. reeds vroeger op verbetering heeft aangedrongen. Ingezonden Mededeelingen Verstopping of moeilijke en onregelmatige stoel gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mjjnhardt's Laxeertabletten Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. Hierna ging de Voorz. over tot artikelsgewijze behandeling der begrooting. a. Uitgaven. Hoofdstuk l, vroegere diensten achterstallige uitgaven f 5000. Hoofdstuk 2, algemeen beheer „21996,35 jaarw. burgemeester 4000. wethouders 540. secretaris 3866,67 ontvanger 1000. Presentiegeld raadsl. 412,50 Ambtenaren secretarie le ambtenaar De Smidt Olijslager Oosting 1900. 1635. 575. 120. Totaal f 4230. Bij dezen post vraagt dhr. 't Gilde, of men een gediplomeerd ambtenaar z&i benoemen, waarop de Voorz. antwoordt, dat in de oproeping heeft gestaan „diploma strekt tot aanbeveling"het is de bedoeling den besten der sollicitanten te benoemen. f Kantoorbehoeften Drukwerk Onderh. gemeentehuis. Idem meubelen Licht en vuur Abonnementen, archief. Salaris omroeper Advertentiën Dienstreizen Telefoon, enz. Contributie Ver. Gem. Kiezerslijsten Verbetering stembur. Kadaster Ambt. Burg. Stand Kosten idem Bevolkingsregister Wijkmeester Kosten keuringen Dhr. van Dixhoorn vraagt of de betrekkingen van ambtenaar ter secretarie en boekhouder der gasfabriek niet samen kunnen gaan Hoeveel uren moeten die per dag werken De Voorz. zegt, dat voortaan vooral de boekhouding der gas fabriek den vollen persoon zal eischen. Die betrekkingen kunnen niet gecombineerd worden, 800. 650. 300. 100. 300. 50. 20. 225. 225. 230. 90. 300. 275. 5. 270. 60. 50. 100. 20. Dhr. Van Dixhoorn zal dit niet tegenspreken, maar bed >elt toch in algemeenen zin, dat be zuinigd moet worden Er zal eenmaal een tijd komen, dut men zal moeten zeggen bruintje kan het niet trekken, en dan V De Voorz Dat zai van de stemmingen door den Raad af hangen. Die stelt de begrootin. vast. Dhr. Van Dixhoorn 'k Weet het niet. Dhr. 't Gilde wil ook wijzen op het feit, dat het personeel te groot is op de secretarie en zou die toch zeker opengesteld willen zien voor het publiek, zoolang er personeel was. Er komen steeds meer klachten over die beperking. De ambtenaren zijn er voor het pubiiek en niet omgekeerd. De Voorz. is dat volkomen eens, maar als er één ontbreekt, gaat het werk niet z'n normalen gang en dus is er geen ambenaar teveel. Ze moeten verschillende malen werk mee naar huis nemen, om het af te maken. Bovendien is hem geen enkele klacht bekend over die beperkte openstelling van de secretarie. Wat de concenten voor aardappeluitvoer betreft, is het gemakkelijk gemaakt. Die zijn van 8 uur 's ochtends tot 8 uur 's avonds verkrijgbaar en er zijn lieden, die er 's morgens om 7 uur of 's avonds om 11 uur nog om vragen, of om 3 uur op de markt staan praten en als om 4 uur het kantoor gesloten is, nog afkomen. Maar welke bezwaren zijn er eigenlijk Dhr. 't Gilde bemerkt, dat z'n opmerking niet gesteund wordt en zal geen voorstel doen. Dhr. Van Dixhoorn vindt dat men voor een ideritieteitsbewijs altijd moest kunnen geholpen worden. De Voorz.In spoedeischende gevallen kan dat ook. De post blijft behouden. Verzekeringen f 66. Bijdragen pensioen dei- ambtenaren in totaal 8758,25 waarvan voor Hoofd stuk II 2901,18 Verificatie gemeente gelden Vergoeding kantoor Gein. Ontv. Kosten raadsverslag vergaderingen.,, Gemeensch. belangen. Hoofdstuk 3, openbare veiligheid 2 veldwachters Personeel Brandweer Brandbluschmidde- len, enz. De Voorz. zegt, dat gezien het rapport van het bestuur van de brandweer en de meening der leden in de afdeelingsvergaderin- gen, kan aangenomen worden, dat wordt overgegaan tot aan schaffing van een auto-brandspuit. Wordt z. h. s. aangenomen. Verlichting f 5000. Dhr. 't Gilde merkt bij dezen post op, dat er in de buurt van de Wed. Kiel wel een lantaarn bij kon^in de verlengde Juliana- straat. Verzekering en pensioensbijdragen Gratificatie rijkspolitie Burgewacht en schietbaan 300 Dhr. 't Gilde wenscht de post voor Burgerwacht in stemming te brengen. Zij wordt aangenomen met 6 tegen 3 st., van de h.h Kruysse, van Dixhoorn en 't Gilde. Subs, politiehonden 10. Toeslag pensioen 283.20 Hoofdstuk 4, volks gezondheid 2134.98 Toelage gezondheids commissie 112,68 Idem ziekenbarak Hulst 200. Keuringsdienst Goes 750. Idem Groene Kruis Axel 1000. Andere kosten 53. Afslager van visch 20. Hoofdstuk 5, volks huisvesting „20330.62 Rente en aflos nood woningen Annuïteit voorschot woningbouw Rente en aflos idem Hoofdstuk 6, open bare werken 350. 100. 250. 100. 10. ,10681,53 3573,33 .300. 340. Dat is daar een donker gat. 915. 90. Jaarwedde gem opz. 2000 2 werkiieu'en, au. f 1251,43 2502 ü5 1 werkman ad. f 20 per week 1042 85 Dhr. 'i Gilde sielt voor dien derden werkman i 22 per week te geven Dhr. P- de Feijler zou er zich mee kun: en verf*nigcn.de luonen voor allen getijk te sieiien. man. dan alle op f20. Hij is het eens met dhr. Van Dixhoorn, dat er een begin moet gemaakt worden met bezuiniging. Dhr. Oggel Dhr. de Feijter wil dus ook beweren, dat f20 voor den tegenwoordigen tijd een mooi weekloon is Dhr. Weijns kan het bezwaar van verschil in loon niet doelen. Bij het onderwijs ziet men toch ook, dat menschen die hetzelfde werk doen, niet hetzelfde loon ontvangen De Voorz. wijst erop, dat hier niet hetzelfde werk geïscht wordt, want de te benoemen persoon is noodig voor het ophalen van vuil met het karretje, dat geen zwaar werk en ook niet moei lijk is. Dhr. Dieleman B. en W. den ken er in andere gevallen wel een anders over. Dhr. Oggells f 20 nu zóó laag Dhr. DielemanHet is ook niets te hoog en hij acht het niet noodig om net weekloon, dat op f 22 stond, te verlagen. Dhr. van Dixhoorn is het eens met B. en W., wat IJsebaert en Sorber doen, kan niet iedere werkman en daarom is er ver schil in loon. Dhr. 't Gilde zegt aan het adres van dhr. De Feijter, dat hij da zaak niet om moet draaien, want hij is vierkant tegen het voorstel dat ter tafel is. Hij wil loonsver laging. Dhr. Weijns heeft gezegd, dat hij er niet aan dacht om een ander loon af te trekken en nu stemt hij voor loonsverlaging. Dat is reactionair. Een gemeente moet een model-werkgever zijn en het levensonderhoud is nog niet van dien aard, datdeloonen kunnen verminderen. Dhr. de Feijter zegt, dat hij niet voor verlaging is maar dat f 20 voldoende is en verre boven het loon van andere werkmen- schen, en omdat we nu toch voor een vacature staan, kan dat best. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 6 tegen 3 st., van de h.h. Kruijsse, 't Gilde en Dieleman. Onderhoud gebouwen f 550. straten 2000. Bij dezen post vraagt dhr. 't Gilde, wanneer in het 2e bouw plan zal worden begonnen met bestrating. De Voorz. zegt, dat daar al aan begonnen is, doch het werk is onderbroken door andere werken. Dhr. Dieleman vraagt of de oude keien die in de Oudewijk liggen, daar niet verwerkt kunnen worden De Voorz.We kunnen eens zien, maar men heeft eigenlijk altijd gewacht op het plan, daar een straat door te trekken naar het nieuwe gedeelte. Onderhoud wegen en voetpaden f 860. Plantsoen 35. Pompen en riolen 900. Klokkenist 85. Grafdelver 500. Onderhoud begraaf plaats 170. Onderhoud paard van de gemeente 625. Voerman 450. Gereedschap en wa gens 250. Onderhoud hond 100. Beerruiming 750. Pensioenen, enz. 1089.20 Rente geldleeningen 9382.38 Hoofdstuk 7, eigen dommen niet voorpu- blieken dienst bestemd 310. 766.13 „12764.49 6800. Als Uw Kind Hoest geeft het dan onverwijld de genezende Mijnhardt's Thijmsiroop Hoeslstillend, slijmoplossend, verzach tend. Bij Apothekers en Drogisten. Flacon 75 ct. Naam Mijnhardt op ver« (23336,58 pakking. Let hierop. t

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2