Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - VI aan deren No. 54. DINSDAG 12 OCTOBER i 926. 42e .Jaarg. Raadsverslag. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Zitting van 5 October 1926. II. 8. Vastellen begrootingen 1927. a. De gemeentebegrooting. Blijkens het prae-advies van B en W. komen hierbij in be handeling verschillende ingeko men adressen, zooals 1. de begrooting van de Ge zondheidscommissie, zetel Neuzen 2. verzoeken van twee bestu ren van Bibliotheken om subsidie. 3. verzoek van het Bestuur van de V.V.V. om subsidie. 4. verzoek van de Commissie van Werkverruiming in Z. Vlaan deren. 5. verzoek van de Kath. Mid- delb. Handelsschool te Hulst om subsidie, voor hare in deze ge meente wonende leerlingen. De voorstellen van B. en W. op de adressen genoemd onder 1—3 worden bekend geacht. Wat het verzoek onder No. 4 aangaat, is het voorstel dit in te willigen en op het verzoek van de Kath. Middelb. Handelsschool, het aangenomen bedrag van f 15 per leerling te betalen voor de leerlingen, wier ouders in deze gemeente woonachtig zijn. Vervolgens worden de rappor ten medegedeeld, welke naar aan leiding van het onderzoek der be grooting door de afdeelingen zijn vastgesteld als volgt Eerste afdeeling. De heer 't Gilde zag gaarne volgend jaar een officieel model gemeentebegrooting aan de Leden toegezonden, alsmede een staat van schulden, daarbijgevoegd. Door verschillende Leden wor den inlichtingen omtrent diverse ramingen gevraagd. Bij Hoofdstuk Brandweer komt het voorstel van B. en W. ter sprake, inzake aankoop van een Automobielbrandspuit. Algemeen is men van oordeel, dat een dergelijke aanschaffing ten zeerste op zijn plaats is, in verband met de uitgesterktheid van de gemeente en de aanwe- (21 Zij waren geen oogenblik al leen Marie bleef bij hen, ook mevrouw Gerland verscheen, nu het t te a t t e van hare doch ter met Roda toch door Felicita was afgebroken, maar deze toch gevoelde in ieder woord, in iede re blik de bewonderende vereer- iDg die hij voor haar gevoelde. Van dien tijd at kwam hij bijoa dagelijks; zijn verschijning werd door allen met vreugde be groet, Felicita sprak het niet uit, maar haar hart begroette hem uit hare zachte donkere oogeu, en het zijoe beantwoordde dezen groet met trotsche jubelende ver rukking. Hoe verschillend was zy met andere meisjes die hij kende, hoe deemoedig vroom, hoe trotsch en rein in hare jeugdige schoonheid. Marie had hem liet miuder gloeiend en innig, min der rein maar met al de begeer lijkheid barer hettige, eigenzin nige natuur, Eu mevrouw Ger land ondersteunde deze neiging, gie hare moederlijke ydelheid en DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. zigheid der oude handspuiten, die r.iet meer aan de normale eisclien voldoen. Bij volgno. 86 ontspinnen de gedachten van de Leden, in ver band met het voorstel van B. en W. om een 3e gemeentewerkman op te roepen van f 20, met ver hoogingen tot f22 per week, op grond, dat deze betrekking thans vacant is en opnieuw hierin moet worden voorzien. Deze regeling wordt door B. en W. voorgesteld met inacht neming van de geldende loonen in de particuliere bedrijven, ter wijl zij van meening zijn dat het loon van de in dienst zijnde werklieden niet dient verminderd te worden. De heeren Dieleman en 't Gilde kunnen zich niet vereenigen met het standpunt van B. en W. Bij volgno. 168 komen de des betreffende adressen in behande ling van de bibliotheken, waarop door B. en W wordt voorgesteld hierop afwijzend te beschikken, teneinde geen nieuwe subsidiën meer te verleeneri. De heer 't Gilde vraagt of dit gegrond is op principieele be zwaren. Een gelijk voorstel is er van B. en W. voor de Ver. tot Be vordering van het Vreemdelingen Verkeer. De heer 't Gilde is er ook niet voor om aan die Vereeniging een subsidie te verleenen, gezien de geringe belangstelling vanwege het publiek voor deze vereeni ging. De heer Dieleman staat op het standpunt alle vereenigingen een subsidie te verleenen, of geen enkele subsidie toe te staan. Om deze te rangschikken in bestaande en nieuwe, daarmede kan hij zich niet vereenigen. Bij volgno. 181 „subsidie auto bus AxelHulst" blijkt, dat de meerderheid der commissie voor intrekking der subsidie is. Overigens geven de geraamde posten van uitgaven en ontvang sten geen aanleiding om nadere inlichtingen te vragen. den met geweld onderdrukten adeltrots, De ritmeester Von Ro da behoorde tot een wel niet rij ke maar oude familie zijn vader was minister van oorlog, een man van aanzien, ofschoon door zijn koelheid en ijzeren strengheid meer gevreesd dan bemind, en zyn moeder was een geestige be minnenswaardige vrouw, die haar salon maakte tot het middelpunt der conversatie. Alexander Von Roda, die eerst voor korten tijd hierheen verplaatst was, had Marie eenige opmerkzaamheid be wezen en mevrouw Garland had dadelijk hierop schitterende ver wachtingen gebouwd. Had hij ook geen rijkdommen te verwachten, zoo was hij toch, als zyn vaders eenig kind, niet zonder middelen en de invloed van den minister van oorlog gaf hem daarenboven uitzicht op een schitterende loop baan. Papa Gerland kon ook wel wat toesteken, en als Felicita, die het met den kapelaan L;chtring, haar biechtvader, geheel eens was, eenmaal wellicht den sluier zou aannemen, dan kon Marie hare erfgename worden en een schitterende rol spelen. Mevrouw Gerland had zich dat alles reeds voorgesteld, sieh reeds geheel en al verplaatst in de ontroering, die Tweede afdeeling: Bij Hoofdstuk lil Brandweer komt liet voorstel van B. en W. ter sprake wat betreft aanschaf fing van een automobielbrand spuit. De Commissie is van oordeel dat een Gemeente als Axel van voldoende en behoorlijk materiaal moet voorzien zijn, wat thans niet het geval is. Bij volgno. 146 meent de heer Kruysse te moeten opmerken, dat hij zich volstrekt niet kan ver eenigen met eene raming voor 2 boventallige onderwijzers. Bij de betrokken posten komen de adressen van de Besturen der Bibliotheken en het Bestuur der V.V.V. in behandeling. Algemeen is men van oordeel, de subsidies niet uit te breiden. Overigens geven de ramingen, zoowel in uitgaaf, ais die genoemd in ontvang, geene reden tot op merkingen of nadere voorstellen. De Voorz. geeft de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen. Dhr. 't Gilde zegt het te „wagen" om daarvoor het woord te vragen op gevaar af, dat men zal zeggen „dat alles heeft in directen zin niets met de begrooting uit staande." Toch vindt hij dat er dit jaar meer dan ooit aanleiding is om algemeene beschouwingen te hou den, omdat 1927 het laatste jaar is der zittingsperiode. Spr. zal daarom in groote lijnen het ge voerde beleid bespreken en aan critiek onderwerpen. Spr. heeft zich nooit illusie's gevormd van dit rechtsche college omtrent vooruitstrevende politiek. Het beleid was zeer slap en dit is het duidelijkst aan den dag getreden bij de electriciteitskwes- tie, waarbij nimmer op cordate wijze leiding werd gegeven, en men, als er ingegrepen werd, steeds te laat kwam. Dikwijls is gedemonstreerd, dat de Raad zich niet wist te oriëtiteeren. De grondoorzaak daarvan was z.i., dat men, gezien de raadsmeerder- heid, steeds vasthield aan een clericale politiek, die strijdig is zij zou gevoelen, zoowel bij bet huwelijk van Marie als bij de inzegening van Felicita, ja, zij wydde der dod in hare gedach ten al die liefde, die zij aan het bloeiende verwachtingvolle meisje had onttrokkenmevrouw Gerland gevoelde welwillendheid en nei ging, zoodra zij medelijden kon gevoelen. Intusschen kwam het geheel anders uit dan zij gedacht had; Felicita scheen het klooster en zijo stille bekoorlijkheid ver geten te hebben in bet zoete ge voel der ontwaakte liefde, haar wenschen en verlaugeu nam een bestemden vorm aan, de aarde met haar vroolijke pracht, met haar levenslust en haar liefdes geluk lokte haar hart met on weerstaanbaar geweld. De aangroeiende neiging tue- schen de geliefden werd beguo «tigd en gevoed door Augusta beiden hadden het arme meisje zooveel belangstelling getoond in haar lot, Felicita vooral was haar een zoo krachtige steun tegen Ma rie' s overmoed, dat zy hare jeug dige beschermster genegen was met een waarlyk hartstochtelijke dankbaarheid. Hoe geneigd Marie ook was, een sluier te werpen, over de goede eigenschappen, die rustten dief in het hart vat) Fe- ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag-voormiddag 11 ure. gebleken te zijn met het algemeen belang. Spr. heeft niets tegen het samengaan van anti-re v. met christ.-hist., en wil hun dit recht niet betwisten, maar hij komt op tegen het negeeren der evenre dige vertegenwoordiging, waar door het algemeen belang is prijsgegeven voor het partijbelang. Toch is die saamhoorigheid niet altijd even duidelijk gebleken. Spr. wijst in verband daarmede op de publieke vermakelijkheden, waarbij de a.-r. raadsfractie werd beschuldigd van woordbreuk te genover de R. K. partij in zake dansmuziek op Nieuwjaar, Pa- schen en Jaarmarkt. De Christe- lijk-Historischen hebben daarbij hun houding gewijzigd en bleken ook wel wat voor de kermis te voelen en toonden een groote klove in meeningsverschil met de a.-r., omtrent hetgeen op het publieke erf wel en wat niet toe laatbaar is. Er is intusschen gebleken, dat het clericalisme ook in de gemeente-politiek leidt tot de intolerantsche toestanden, wat op den duur onduldbaar is. Er is maar één land, waar men clericale politiek voert in die mate en het is slechts een kwestie van tijd, dat dergelijke belachelijk heden zuilen verdwijnen en het zelfrespect wat stijgen zal. Spr. draait er echter zijn hand zus of zoo voor. Van meer belang is, dat hij, als vertegenwoordiger van de S. D. A. P. hier geroepen is om de belangen der arbeiders te dienen, daarbij zeer geringe mede werking heeft. Als bewijs noemt spr. der. strijd destijds tegen het aanstellen van vaste fittershet niet aanstellen van een vasten geschoolden ter reinwerker (op de gasfabriek) het aanwezig zijn van slechts één stoker des nachts op de fabriek het niet verstrekken van klompen of kleederen aan onvermogende schoolkinderen, terwijl het lager onderwijs is het onderwijs van het arbeiderskind, voor welke cultureele belangen de soc. dem. dag en nacht op de bres staan. Het is een dure plicht, dat onder wijs tot het hoogst mogelijke peil licita, Augusta in haren eenvoud verstond het zeer goed, deze steeds op het rechte oogeubiik in het juiste licht te plaatsen, en aan haren ijver dankte Roda me- nigen dieperen blik in het rijke gemoed zijner geliefde. En voor hem had Augusta steeds een nieu we verontschuldiging gereed, als men in Felicita's tegenwoordig heid besprak zij deed dat met de overtuiging, zij kende zijn goed hart, dat nooit kon dwalen, al deed het warme bloed der jeugd hem wel eeDs uit den baud springen. Zij waren oorzaak dat .'.ij u beeld rein en vlekkeloos bieet leven in Felicita's hart, zij be vestigde baar geloof in het schit terende groen der hoop met dui-« zend kronkelende armen Felici ta kende nu geen beschroomd heid meer, nu had zij den moed haren vader zonder terughouding de groote kinderlyke vereering te toonen, welke zij voor hem ge voelde zy vergat Marie en haar stroefheid en gaf vol zachte vrien delijkheid hare moeder in al ha re luimen toe. Ais er iets was dat hare gelukkige stemming kon storen, dan waren het de brieven, die z(j ontving van de vriendin barer jeugd, want Catharioa, dat I kind van geluk en vreugde, dat op te voeren. Voorts het weigeren van subsidie aan dearbeidersbibliolheek, waar aan de subsidie van „Patrimonium" werd opgeofferd. Dat van een partijzuchtig drij ven viel te spreken is duidelijk gebleken bij benoemingen, waar kerkelijke gezindheid boven be kwaamheid gold. Te vreezen is, dat dit schering en inslag wordt, als de verhoudingen in den Raad zoo blijven. Het meest kwam men op voor de bezittende klasse, wat bleek toen spr. in 1923vroegoin 100 op centen op de vermogensbelasting. De Voorz. zei, dat het niet noodig was, omdat men uit den hoofd, omslag een meevallertje had van f 10 000. Nu is evenwel de toe stand veranderd en wordt gewag gemaakt van verhooging van de inkomstenbelasting, terwijl de inkomsten dalen. Er kan aan verzwaring van druk op den minderen man niet gedacht wor den en toch zal dat moeten, als de vermogensbelasting niet meer opbrengt. Spr. houdt een krachtig pleidooi daarvoor en wil niet belasten de arbeiders en kleine ploeteraars, die men bij den midlenstand rekent, maar een steeds grooter getal moet van jaar tot jaar ont heven worden van lasten, wegens het gedaalde inkomen, vooral van de landarbeiders. In 1923 werd spr. voor de voeten gegoóid, dat de socialisten er steeds op uit zijn, te halen wat ze kunnen, als 't maar niet hun eigen zak betreft. Men zal dat weer zeggen, maar v/ i e zeggen dat Zij, die er voor terugschrikken tiet geld te halen, waar het zit en liever de arbeiders van hun zweet en noesten arbeid laten betalen. Spr. vindt dat on billijk. Hij zegt, dat uit de ver mogensbelasting f 10.000 gevon den kan worden en wil thans den Raad weer wijzen op zijn moreelen plicht. Voor werkbozensteun is f 1500 (f 500 meer) geraamd. Spr. ver wacht groote werkloosheid en denkt daarom dat er meer noodig zal zijn. Het wordt een punt van friesche levendige leven ging een langzaam versmachten tegemoet, een stil verwelken, een huwelijk vol glans en zonder liefde. Som wijlen vermaande haar een zach te stem in haar hart, dat zij heen moest gaan, dat zij het arme kind moest oprichten en sterken voor het offer, dat zij brengen moest maar het onrustige, vreezende, verlangende hart had het gehoor zamen verleerd, het streed om eigen geluk, om zekerheid, om leven of dood en Felicita bad om bet leven, om hel gloeiende leven met zijn zaligen lust en bleet. Drie maanden waren verloopen sedert Felicita io het huis haars vaders was wedergekeerd en in dezen tijd was het jonge meisje geworden tot een zekere beroemd heid in de eerste kringen der re sidentie. De vele vereerders, die zich verzameld hadden om de schoone erfdochter, wier stroefheid langzamerhand week voor een natuurlyke beminnenswaardig heid werden, in bet oog der voor name wereld ten minste, allen verduisterd door de persoon des erfprinsen, die het schoone meisje openbaar zijn hu'debewijzen tracht. Wordt vervolgd),

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1