Purol verzacht en geneest Kloven in de Handen. Doos 30 ct. Ziekte en Pijn Binnenland. Gemengd Nieuws. Predikbeurten te Axel. medezeggenschap, maar nu niet. 'tls net als met de P.Z.E.M.nu levert zij hier electricïteit en er is toch niemand die aan mede zeggenschap denkt De Voorz Als we dat ge vraagd hadden, hadden we 't misschien ook gekregen. Dhr. van Dixhoorn denkt, dat het de gascommissie juist aan genaam zal zijn, als er iemand uit het gemeentebestuur van Ter Neuzen in hun midden is. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 7 tegen 2 stemmen Tegen de h.h. Kos ter en Weijns. 5. De Voorz. zegt, dat het de bedoeling is van B. en W. om, wanneer de concessie-overeen komst met het Gemeeniebestuur in Terneuzen is tot stand geko men, deze werken met den meest mogelijken spoed uit te voeren. Alvorens daartoe over te gaan, zal het financiëele gedeelte van het plan eerst geregeld dienen te worden, weshalve zij voorstellen om over te gaan tot het sluiten van een geldleening van ten hoogste f 380.000, tegen een rente van ten hoogste 5 pet. met een jaarlijksche aflossing van ten minste f9500, welke aflos voor het eerst zal plaats hebben in 1932. Rente en aflossing te doen plaats hebben uit te gewone mid delen. Dhr. 't Gilde is, nu hij ver neemt, dat er nog een schuld op de gasfabriek rust van ruim f60.000, ook huiverig voor een zoo groote leening. Welke waar borg is daartegen De Voorz.Het geheele in komen van Axel wordt daartegen verpand. Dhr. 't Gilde Maar dat is nog geen f40.000 'en zal verminderen tot f 30.000. Stel nu nog, dat het gasverbruik van Terneuzen even groot is als in Axel, maar die leening kost ons met den aflos per jaar pl.m. f 30.000. Durven B. en W. nu garandeerer., dat daardoor het gas niet duurder zal worden en we alzoo de con currentie van de electriciteit niet in de hand zullen werken Als er te kiezen is tusschen grooten omzet met hoogen prijs, en wei nig afname met lagen prijs, dan heeft spr. liever een lagen gas- prijs. De Voorz. zegt, dat die vraag moeilijk te beantwoorden is. Al les is gebaseerd op een rapport van den Directeur, dat door den Directeur der gasfabriek te Utrecht is gecontroleerd en in orde be vonden en op grond daarvan hebben B. en W. en de Gas commissie voorgesteld om tot concessie-aanvrage over te gaan, maar garandeeren kunnen ze het niet. Dhr. 't Gilde voorziet in die proef duurder gas en vooral in 't begin. De Voorz. De eerste 5 jaar zijn de kwaadste, maar dan heb ben we ook geen aflos. Dhr. 't GildeMaar een ren(e van f 19000 is ook een groote last Dhr. Oggel begrijpt niet hoe dhr. 't Gilde nu eerst met die bezwaren afkomt, nu alles vdór elkaar is en waaraan hij trouwens zelf heeft meegeholpen. Dat had hij vroeger moeten doen, nu 't besluit genomen is, is de leening noodzakelijk. Juist omdat we voor concurrentie van de elec triciteit vreesden, hebben we ge tracht in Ter Neuzen een afzet gebied te vinden, waardoor het gas niet duurder behoeft te wor den. Dhr. 't Gilde zegt niet terug te willen krabbelen, maar vraagt alleen maar, of B. en W. garant zijn voor dat groote risico. Hij had gaarne meer cijfers gezien, waaruit kon blijken, dat het ren- deeren kan. De Voorz. zegt geen andere cijfers te kennen, dan het rapport gaf. Dhr. Weijns is ook verwonderd, dat dhr. 't Gilde nu pas de cijfers in twijfel trekt. Dan had hij spr. vroeger moeten steunen, maar nu komt hij te laat. Dhr. van Dixhoorn acht het ook mosterd na den ^maaltijd, maar daarom juist zou hij, om aan het risico tegemoet te komen, een reservefonds willen kweeken. Dhr. de Feijter vindt, dat als men geen uitbreiding naar Neu zen had, het gas zeker duurder zou worden. En wat reserve betreft, meent hij dat Terneuzen geen uitstaan heeft met de gas fabriek en deze zelfstandig zóó handelt, dat de prijs dooi* de gebruikers van Terneuzen op peil moet worden gehouden. De Voorz. is het daar niet ge heel en al mee eens, maar zal het voorstel in stemming brengen, daar het voldoende is besproken en de leening noodzakelijk is. Het voorstel wordt met 7 tegen 1 stem (van dhr. Weijns) aan genomen. Tijdens de stemming is dhr. Koster afwezig. 5. boekhouder daar reed 6. Oproeping gasfabriek Dit punt wordt aangehouden voor een volgende vergadering, de instructie nog niet ge- is. Verzoek P.Z.E.M. om vergunning voor het leg gen van kabels. Door den Directeur der Prov. Zeeuwsche Electr. Mij. wordt ver gunning gevraagd voor het aan leggen, hebben en onderhouden van electrische geleidingen in de overige straten der Gemeente. B. en W. stellen voor die ver gunning tot wederopzegging en behoudens rechten van derden te verleenen in die straten, welke niet genoemd zijn op den Ligger van Wegen en Voetpaden, onder de volgende voorwaarden Nadat dhr. 't Gilde enkele na dere inlichtingen op de voor waarden heeft gevraagd en ver kregen, merkt dhr. Van Dixhoorn op, dat de vergunning wel ge vraagd wordt voor de kom, maar niet voor de buitenwijken. De Voorz. zegt dat dit niet aan de orde is en op 'toogenblik daaraan ook niets aan te doen is, zoodat hij het voorstel in stemming brengt, dat met alg. st. wordt aangenomen. 7. Wijziging;begrooting 1926 Voorgesteld worden de vol gende wijzigingen De inkomsten worden verhoogd metverhaal pensioensbijdragen f89.40 en geldleeningen f85000,— totaal f 85089 40. De uitgaven worden verhoogd met jaarwedde ontvanger f25, dienstreizen f250, contributie Vereen, van Gemeenten f60, kosten controle kas van den gem. ontv. f250, onderhoud gebouwen f260, vernieuwing straten f 2000, jaarwedden enz. onderwijzers f 1128,40, uitkeering bijz. scholen f 105, verpleging krankzinnigen f400, werkloozensteun f 300, sub sidie Z.L.M. f 500, reiskosten enz. aan de h.h. Deutz en Van Vliet f 50, rioleering Nieuwediep f 2000, vernieuwing straten f12740, uit breiding gasbuizennet f68 600, kosten geldleening f 1660, totaal f 90.328. De uitgaven worden verminderd met f5239 wegens verlaging van den post onvoorzien. De wijzigingen worden z.h.s goedgekeurd. (Wordt vervolgd). vleesch uitgebeld door een slager,, ad f 1.met en f 1.20 per K.G. zonder been, wat toch in elk geval geen f 1.80 meer is. De werkzaamheden aan de brug zijn in vollen gang de brug is opgebroken en enkele voet planken zijn gelegd over de tram baan der Z. V. T. M wat door de Directie welwillend is toege staan in het belang van voetgan gers en wielrijders, zoodat voor dezen het verkeer weinig hinder ondervindt. Van gemeentewege is er een werkman (verkeersagent in politiek) bij gezet om voor ongelukken te waken. Het verdrag Nederland België Verschenen is het eindverslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het Nederlandsch-Belgische verdrag, waarin de commissie als haar oordeel te kennen geeft, dat de openbare beraadslaging over het voorstel genoegzaam is voorbe reid. In een Maandag te 's Graven- hage gehouden vergadering van het comité tot wijziging van het verdrag Nederland—België is be sloten, een uitvoerig adres te richten aan de tweede Kamer, waarom zal worden verzocht, het verdrag, zooals het daar. ligt, niet aan te nemen. Ingezonden Mededeelingen Sanapirin-tabletten AXEL, 8 October 1926. Het verdient zeker wel vermel ding te berichten, dat gedurende de maand September geen enkel ingezetene onzer gemeente is overleden. Ons bericht omtrent den afslag van de vleeschprijzen be hoeft eenige verbetering. De prijs van f 1.en f0 80 per K.G. be trof een noodsiachting, wat ons van de zijde der slagers werd medegedeeld. Maar toch is er daling in de vleeschprijzen en noemde men ons f 1.30 tot f 1.50 voor versch, gezond vleesch per K.G. Heden werd weer versch De Gezondheidscommissie te Hulst publiceert een waarschu wing aan het publiek voor het koken van drinkwater en melk, het wasschen der vaten enz met gekookt warm water met soda, het niet gebruiken van ongeschild fruit en ongekookte groenten, met het oog op het voorkomen van typhus aldaar. Ook te Graauw in de buurt schap 'tjagertje is een geval ge constateerd. Zaamslag. Ten overstaan van den notaris J. A. Dregmans te Axel werd gisteren in het hotel „De Appel" van dhr. C. P. de Regt te Zaam- slag, ten verzoeke van Jacs. Rie- mens-van Laare in het openbaar verkocht 1. Het huis met erf en tuin te Zaamslag (Reuzenhoek) ver huurd aan C. Wilhelmus, samen groot 8 Aren 85 centiaren. Kooper werd dhr. J. C. Ver linde, aldaar voor f2250. 2. De gebouwen met recht van erfpacht (Kreekkant), thans nog door den verkooper bewoond, samen groot 5 Aren 90 centiaren, werden verkocht aan Marinus de Bokx, aldaar voor f 1700. De Z.-Vl. Tram. Dinsdag jl. is de zijlijn naar den Kamperschen hoek onder de gemeente Zaamsiag eenigszins feestelijk in gebruik genomen. Met eenige genoodigden nam de Di recteur der Z. V. T. M. plaats in een personenrijtuig en werd van af den Zaamslagschen wissel over de zijlijn naar de nieuwe los plaatsen gereden. Begunstigd door prachtig weder werden de Zaam- slagpolder, de Aan- en Genderdijk- en de Groote Huyssenspolder doorkruist tot de Kwakkel, waar eenige bewoners dentram afwacht ten en in opgewekte stemming den eersten rit meemaakten. Ver der werd gereden naar het eind punt op Kamperschen hoek, waar de eerste waggons geladen met suikerbieten gereed stonden. Even als de locomotief waren ook die waggons met vlaggen versierd. Op den terugweg werd gestopt bij de Julian'ahoeve, waar de heer J. de Kraker zijn reisgenooten noodigde om uit te stappen en ter herinnering aan dit feit een kleine tractatie bood. Na wederkeerige hoffelijkheden gewisseld te hebben werd de terugreis voortgezet, tot Zaamslag waar de heer Wind van Merke- steijn zijn gasten in hotel „De Appel" noodde en onder het ge bruik van eenige ververschingen nog werd gememoreerd het be lang van de tram voor Zeeuwsch- Vlaanderen, zoowel wat betreft het verkeer, als goederenvervoer. Gewezen werd ook op het feit, dat met de nieuwe zijlijn een flink stuk achterland van Zaam slag, dat als in een hoek geïso leerd zat, thans met geheel Zeeuwsch-Vlaanderen is verbon den. Het is te verwachten dat de landbouwers een druk gebruik zullen maken van de tram, voor hunne producten, vooral waar een drietal ruime en verharde los plaatsen zijn aangelegd. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Van de Gierpont gereden. Drie dooden. Woensdag pl m. 10 uur kwam een gesloten auto uit Wagenin- gen op de Gierpont over de Waal. Er was weinig ruimte op de pont, en de auto moest nog iets naar voren. Het schijnt dat de bestuurder te veel gas heeft gegeven waardoor de auto door schoot, en doordat de afsluitket- ting losschoot, in de rivfer terecht kwam. Direct werden alle maat regelen genomen om het voertuig op te halen. Met dreggen en ankers, bijgestaan door hulpvaar dige handen, gelukte 't de auto tegen kwart over elf op den wal te brengen. De doktoren konden slechts de dood der 3 inzitten den door verdrinking constatee- ren. Het waren de 30 jarige heer T. A- Bekaar, lid van de directie van de Veldpost te Wageningen, en diens echtgenoote benevens zijn schoonmoeder. Uit het onderzoek is komen vast te sta2n, dat de afsluiting van de Gierpont. in orde was. Verder schijnt de handrem der auto niet goed te hebben ge werkt. Een politieagent, trof in een park te Gouda twee personen aan, die zich ophielden in de nabijheid van een alleenstaande villa, en zijn argwaan opwekten. Toen de agent hen wilde arres teeren sloegen de mannen op de vlucht. Bij de achtervolging slaagde de politiehond er in, de mannen tot staan te brengen, dien de agent bij zich had. Zij waren in het bezit van een vol ledig stel inbrekerswerktuigen, en bleken beruchte inbrekers te zijn, die reeds geruimen tijd door de politie werden gezocht. Op Texel zijn de boeren hoeve en een schuur in de na bijheid van Den Burg, ten gevol ge van het inslaan van den blik sem afgebrand. Onder de gemeente Etten en Leur is de 69-jarige landbouw er P. Eerstens door den bliksem gedood. Tengevolge van hevige regens gedurende de laatste da gen zijn de bergrivieren zeer wild geworden. Als gevolg daar van is de spoorbrug bij St. Mo- ritz verwoest. Het personen- en goederenvervoer van Italië naar Frankrijk en omgekeerd is ge stoord. Het verkeer wordt over Bern-Loetsbberg geleid. Bij een poging om na steile daling weer te stijgen is een vliegtuig in het Zwitsersche Kan ton Zug tegen boomen gebotst. Drie jongelui werden door de vallende machine gedood. De bemanning, bestaande uit twee officieren, bleef ongedeerd. Ernstig vliegongeluk. In de Dabijbeid van het En- gelsche vliegveld te Penshurst kwam door tot nog toe onbeken de oorzaak een Fransche vlieg machine te vallen. Het toestel, dat op weg was naar Croydon, vloog in brand en onder de puin- hoopen vond men later de ver koolde ljjken van piloot, meca nicien en vijf passagiers. Bij het wasschen'van groen ten in den Berkel is de echtge noote van den winkelier B. te Borculo voorover in het water gevallen. Toen men haar vond, waren de levensgeesten reeds geweken. Geldleening gasfabriek. uitbreiding Artikel 1. Het leggen van laagspanningsleidin- gen voor de distributie van electriciteit aan particulieren zal ondergrondsch geschieden. Burgemeester en Wethou ders kunnen in bijzondere gevallen hiervan ontheffing verleenen. Artikel 2. De P. Z. E. M. is verplicht alle door haar ten dienste der stroomlevering binnen de gemeente aangelegde werken in voortdurenden veiligen toestand te onderhouden en vrijwaart de Gemeente voor alle schaden, die uit de aanwe zigheid der werken voor de levering van electriciteit veroorzaakt worden. Artikel 3. De Gemeente Axel zal voor het hebben en in stand houden van boven genoemde werken van de P. Z. E. M. jaarlijks vóór 1 Mei een recognitie van vijf gulden (f5.ontvangen, voor het eerst vóór 1 November 1926. Artikel 4. Maken de werkzaamheden van de Gemeente het noodig, dat werken van de P. Z. E. M. verplaatst of veranderd moeten worden, dan zal dit door de P. Z. E. M. geschieden. Alle uit deze verplaatsing of verandering voort vloeiende kosten zullen door de Ge meente voor de helft gedragen worden. Artikel 5. De P. Z. E. M. verplicht zich, al vorens tot de werkzaamheden over te gaan, met de Gemeente overleg te plegen. Artikel 6. De kabels zullen hoogstens 70 c.M. diep onder het straatoppervlak gelegd worden bij een sleufbreedte van 35 c.M. De sleuf zal laagsgewijze gevuld en aangestampt worden. Met het stampen zal echter niet eerder begonnen worden, dan nadat zich een aardlaag van 15 c.M. boven den kabel bevindt. Artikel 7. Bij het graven en delven der sleuven zal, vanwege het Gem Gasbedrijf, een fitter tegenwoordig zijn voor het her stellen van gasleidingen, welke gedu rende de werkzaamheden eventueel beschadigd worden. De kosten van het toezicht moet door de P. Z. E. M. aan het Gem. Gasbedrijf worden uitbetaald. Artikel 8. De gemeente neemt voor hare reke ning het herstel van de bestrating tegen vergoeding voor een bedrag ineens van vijftig cent per vierkante M. kabel sleuf, waarbij inbegrepen het toezicht op het dempen en aanstampen van sleuven vanwege de Gemeente. Binnen veertien dagen ni afloop van elk kwartaal zal de afrekening plaats hebben van de verrichte bestratings- werkzaamheden. Artikel 9. Wordt deze vergunning opgezegd, dan is de P. Z. E. M. verplicht, op de eerste aanschrijving binnen den daarbij gestelden termijn de krachtens deze vergunning aanwezige werken op te ruimen en de gemeente-eigendommen in den vorigen toestand te herstellen, ten genoege van het Gemeentebestuur, zonder aanspraak op schadeioossleliing te kunnen doen gelden. Bij nal itigheid geschieden opruiming en hersieliing van Gemeentewege op kosten van de P. Z. E. M. ontstaan door Gevatte Koude, be strijdt men spoedig en goed met Mjjnhardt's Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Zondag 10 October 1926. Voorin. 9J/s ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 DezePde. Voorin. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 ure Dezelfde. Voorin. 9 ure Nam. 2 Leeskerk. Leeskerk.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2