Nieuws- en Adv-ertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen voor 60 centen No. 53. VRIJDAG 8 OCTOBER 1926. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Zitting van 5 October 1926. Aanwezig de heeren F. Blok, burgemeester, voorzitter, J. M. Oggel en M. W. Koster, wethou ders, A. E. C- Kruysse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman en P. de Feijter, leden, J. L J. Maris, secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren J. de Feijter, wegens on gesteldheid en E. van de Cas- i teel wegens ambtsbezigheden. De Voorz. opent de vergade ring met hef gebedsformulier en stelt aan de orde de agenda. 1. Notulen. Deze zijn nog niet gereed ge komen en worden dus aange houden. 2. Ingekomen stukken. a Antwoord namens H. M. de Koningin, waarin dank wordt betuigd voor de gelukwenschen op 31 Augustus j.l. b. Bericht van de Emigratie- Centrale „Holland", dat het voor schot door de gemeente verstrekt aan de emigranten C. J. Over- dulve en J. Wieland, die in Ca nada werk hebben gevonden, door dezen is teruggestort. c. Bericht van Ged. Staten, dat de rekening voor 1924 is vastgesteld. d. Idem, dat de onderhande lingen over de electrificatie be treffende een garantie-overeen komst met de gemeente Axel als afgebroken beschouwd worden en aan de P.Z.E.M. in overwe ging is gegeven om in enkele straten der gemeente stroom te gaan leveren. Dhr. 't Gilde zegt dat het hem genoegen doet, te hooren, dat de onderhandelingen over garantie nu afgebroken zijn en hij gelooft dat dit ook naar den zin is van de meeste ingezetenen. De alge- meene indruk is, dat het het best is, om, nu toch 6/e der bevolking aangesloten kan wor den, de P.Z.E.M. maar door te laten werken. Maar spr. betreurt het, dat deze nu maar op eens zonder zeggen of zingen eigen dunkelijk hun gang zijn gegaan. Hij had liever gezien, dat zij concessie hadden gevraagd. Dhr. Oggel ontkent, dat de P.Z.E.M. eigendunkelijk aan den gang is gegaan, want ze hebben wel degelijk concessie gevraagd en vragen dit nu weer voor meer dere straten. De Voorz. wil dit liever bespre ken bij punt 6. e. Proces-verbaal van kasop name door den secretaris bij den gemeente-ontvanger, d.d. 23 Sept. In kas was aan geld en gelds waardige papieren f 3352,92, over eenkomende met de boeken en bescheiden. Er was ontvangen in 1925 f69,261,44 en uitgegeven f 87.588,94. f. Verslag „Commissie voor Werkverruiming" over 1925- In dit verslag wordt erop ge wezen, dat de commissie 4 jaren bestaat en is samengesteld uit de heeren J. Huizinga, burgemeester van Terneuzen, J. F. de Cooker, directeur der Arbeidsbeurs, te Terneuzen, en verschillende per sonen uit landbouwkringen, zoo wel van werkgevers- als van werknemerszijde. Er werd drie maal vergaderd en aan vier ge meenten werden adressen ver zonden verzoekende bepaalde werken te willen uitvoeren, ten einde werkloosheid te voorko men, ofschoon daarvan niet het verwachte resultaat werd ver kregen. Ook werd de aandacht gevestigd op emigratie. Gewezen werd op werken als het afgraven der wallen te Hulst en Sluishet maken van betere losplaatsen voor vee aan de tram lijn Breskens—Maldeghem aan leg van een nieuwen weg in St. Kruis; beteren afvoer van pol derwater te Hulst indijken van den Braakman verbetering Hoofd weg naar Westdorpe; en idem naar Roodesluis. Waar de commissie over geen fondsen beschikt, vraagt zij aan de gemeentebesturen om een bij drage van f 5, waaraan echter slechts enkele hebben voldaan. g. Vers'ag van de audiëntie. De Voorz. deelt mede, dat hij met de heeren Ph. J. van Dixhoorn en J. de Feijter een bezoek heeft gebracht aan den Minister van Waterstaat en een goed uur is ge sproken over de electrificatie van Axel en het verloop van begin tot eind heeft medegedeeld. De Min. heeft daarop enkele vragen ge steld, welke beantwoord zijn, doch Z.Exc. vond het een moeilijke zaak, daar alles wettelijk in orde was. 't Eenige wat Z.Exc. nog kon doen, was een conferentie aanvragen met Ged. St. Z Exc. zeide toe, te zullen doen wat hij kan om de geheele gemeente van electriciteit te voorzien. Dhr. 't Gilde merkt op, dat als het onderhoud een uur geduurd heeft, dan het rapport hem wel heel kort voorkomt en het be vreemdt hem, dat niet is voldaan aan zijn verzoek om dit schriftelijk in te dienen. Spr. kan moeilijk gelooven, dat er van die lang durige audiëntie niet meer zou zijn te zeggen, dan hier wordt medegedeeld. Hij twijfelt aan de openhartigheid der commissie, doch spr. heeft al van te voren gezegd, dat hij niet veel van die audiëntie verwachtte. Spr. berekent met welk een capaciteit deelectrificatieis opgezet waarvan slechts 3/5 in exploitatie komt, en betreurt het, dat voor dergelijke feiten de gemeenten worden geslachtofferd. De Vooiz. antwoordt, dat de opdracht van cfen Raad is geweest om aan den Minister den stand van zaken mee te deelen en zijn tusschenkomst te vragen. Dit nu is gebeurd en dus valt er ook niets verder van te zeggen. Spr. beroept zich daarvoor op dhr. Van Dixhoorn, die eveneens deel uitmaakte van de commissie. Dhr. van Dixhoorn bevestigt zulks. Dat het lang duurde, was misschien uit oorzaak, dat de Minister aanvankelijk geen inzicht in de zaak had, waarom het ge heele verloop uitvoerig werd medegedeeld. Z.Exc. zegde hierna zijn steun toe. Z. i. had dit ook op papier kunnen staan, doch dat veranderde toch niets aan de zaak. De stukken a - g worden voor kennisgeving aangenomen. h. Verzoek Kath. Middelb. school te Hulst om subsidie. In het verzoek wordt verwezen naar de rekening over 1925, waar uit een tekort blijkt van f 2649,98, terwijl wordt medegedeeld, dat er 5 leerlingen uit Axel die school bezoeken. De begrooting beloopt f 34300. Dit adres wordt aangehouden tot de begrooting wordt behandeld. i. Verzoek van het bestuurder Chr. School te Spui, om het daarheen te leiden, dat er voor Spui een verordening of andere maatregelen in 't leven geroepen worden, teneinde het snelrijden met automobielen en motorfietsen te bestrijden. Adressanten wijzen op het ge vaar van snelrijden inzonderheid tusschen de schooluren, als er veel kinderen op de straat zijn, en waar sommige chauffeurs zeer woest rijden, kwam het bestuur het gewenscht voor dit verzoek te doen. (Get.) J. Weijns, Voorz. (Get.) J. de Visser, Secr. De Voorz. wil dit adres ren- voyeeren naar B. en W. om advies, daar het pas is ingekomen. Dhr. Van Dixhoorn merkt op, dat er maar ongelimiteerd wordt gevraagd om beperking van snel heid voor enkele uren per week dat de kinderen daar loopen, moet dus het verkeer 7 dagen belem merd worden. Spr. zou een be roep willen doen op de onder wijzers, dat ze de kinderen erop wijzen, dat toch de openbare weg geen speelplaats is. Spr. zegt, dat het gebeurd is, dat hij 's avonds 9 uur met licht van auto en gas lantaarns door de straat reed en op den hoek bij de firma Veenhuizen nog kleuters van 4 a 5 jaar midden op straat in 't zand zaten te spelen. Dhr. Weijns zegt, dat er wer kelijk op Spui groot gevaar be staat voor ongelukken. Het ver zoek wordt niet gedaan voor de kalme en goede rijders, maar voor de kwade. Er zijn onverstandige chauffeurs en motorrijders, die men bij-naam zou kunnen noe men, want het zijn altijd dezelfde, die zóó woest rijden, dat men zijn hart vast houdt, als men het ziet. Goede chauffeurs zullen bij den draai vanzelf hun snel heid beperken, ook voor hun eigen veiligheid. Spr. zou daar om willen vragen om een maxi mum snelheid van 25 KM, dan is er een grens en kan op de nummers gelet worden van hen, die misbruik maken, want als er een ongeluk gebeurt, is het te laat. De Voorz. zegt nader onder zoek toe. j. Schrijven Directeur Gasfa briek van den volgenden inhoud K. WIECHMAN- ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De Voorz. zegt dat dit rapport inge komen is naar aanleiding van de vragen van dhr. 't Gilde in de vorige vergadering. Dhr. 't Gilde betreurt het, dat dit stuk niet ter visie heeft ge legen bij de andere stukken. Dat er maar 1 sollicitant was voor kolenladen, ligt aan de non chalance van de arbeiders zelve, die verzuimen zich bij het ar beidsbureau op te geven. Het is treurig, dat nu er volop werk komt, nog menschen leeg staan door hun eigen schuld. Ook voor de statistiek, enz, is het beter, dat zij zich aanmelden. De werktijd blijkt langer dan 48 uur per week en was dus in elk geval te lang geweest. Dat het nu gewijzigd' is, apprecieert hij De Voorz. betwist, dat er te lang gewerkt is, want dat uur zat hem in den Zondag. Dat de brief niet bij de stukken lag komt, omdat die pas gisteren binnen kwam. Het heeft veel moeite gekost om een schriftelijk rapport te krijgen, en eerst na herhaal delijk vragen en aandringen is dat gisteren verschenen. Het rapport wordt voor kennis geving aangenomen. daar voor 50 pCt. der aansluit- bare perceelen gas wordt ge vraagd) 3e een nieuw artikel 10 in te lasschen en volgende op te schuiven. (Stelt controle open, dat het gas uitsluitend voor ver warming wordt gebruikt); en 4e het 3e lid van art. 14 (nieuw) te wijzigen (opdat iemand uit het gemeentebestuur van Ter Neuzen worde benoemd in de gascommissie). De Voorz. zegt dat B. en W. en ook de Gascommissie, na ern stige overweging, voorstellen om die wijzigingen maar over te ne men en alzoo de gaslevering tot stand te brengen. Dhr. Koster deelt mede, dat hij behoort tot de minderheid, die niet met de wijzigingen ac- coord gaat. Dhr. Weijns is ook huiverig voor die zaak. Het spijt hem, dat met zijn wenken geen rekening is gehouden en b.v. van Terneuzen de garantie werd gevraagd, dat het minstens evenveel gas zou gebruiken als Axel. Als Terneuzen b.v. geen meter gas afneemt, staan we voor alle kosten en is alle risico vbor Axel. Dan wordt het Ingez Meded. k. Verzoek van Ed. van de Casteel om ontheffing van art. 12 der Bouwverordening, voor een voor hem te bouwen nieuwe wo ning in de Noordstraat. De gemeente opzichter advi seert, dat ofschoon het artikel bepaald, dat 7$ van de be bouwde oppervlakte als open ruimte moet blijven achter het perceel, en in bedoeld plan 37s Ms. te kort komt, er geen bezwaar is om afwijking toe te staan. Z. h. s wordt dit toegestaan. 1. Mededeeling van den Voorz dat B. en W. aan de P. Z. E. M. vergunning hebben verleend om in de aangewezen straten kabels te leggen. 3. Benoeming leden Gas commissie. Wegens periodieke aftreding van 3 leden der gascommissie worden herkozen de h.h. Baert met 7, J. de Feijter met 7 en P. de Feijter met 6 stemmen. Op dhr. 't Gilde werden resp. 1, 2 en. 3 stemmen uitgebracht, op dhr. Weijns bij le stemming 1. 4. Wijziging concessievoor waarden voor gaslevering in Terneuzen. Bij schrijven van het gemeen tebestuur van Terneuzen d.d. 1 Sept. 1926 werd medegedeeld, dat de Raad aldaar de door de gemeente Axel aangeboden con cessie-actie had aanvaard behou dens de volgende wijzigingen le het 2e lid van art. 1 te schrappen. (Ter voorkoming dat bij eindiging van het electriciteits- contract de ingezetenen vrij zijn om gas voor licht en kracht te nemen) 2e in het 2e lid van art 3 65 pet. te vervangen door 50 pet. (Er zal nu gas geleverd worden voor Sluisftil en Baandijk, als gas duurder en is zeker de fabriek ten doode opgeschreven en zijn de belastingbetalers er de dupe van. En voorzoover deze er geen nut van hebben, is dat een ver keerde toestand. Er is een leening noodig van f380.000 en om er aan uit te komen moet 70 pCt. van de bevolking aansluiten. Het is voor hem de vraag of dit in Axel wel zoo is. Hij heeft gehoord van gansche familie's, die tegen woordig petroleum stoken, omdat dat voordeeliger is. Spreker kan er niet precies over oordeelen, maar het komt hem toch voor, dat het risico voor Axel te zwaar is en had daarom gaarne eenige garantie gezien, en zeker nu de te leenen som nog zooveel hoo- ger is, dan eerst was voorgesteld. En dan de gasprijs niet 1 cent hooger, maar gelijk aan dien voor Asel. De Voorz. merkt op, dat in die som ook begrepen is de aan sluiting naar Sluiskil en het aan brengen van nieuwe ovens. Nu we toch moeten leenen en kosten hebben, kunnen we beter alles ineens goed maken, en die ovens moesten toch vernieuwd worden. Dhr. Van Dixhoorn meent, dat van die cent per meter meer, dan een reservefonds zou gevormd kunnen worden. Dhr. Kruijsse betwijfelt de mo gelijkheid, dat een zoo goot ka pitaal voor Axel geplaatst zal worden en wat dan Als we geteekend hebben, moeten we aan onze verplichting voldoen. Dhr. Oggel zegt, dat die mo gelijkheid niet bestaat. Axel staat er veel te goed voor. Dhr. Weijns is het ook niet eens met art 14. Hij vindt dat de gem. Terneuzen geheel buiten deze zaak staat- Als ze garantie gaven, dan hadden ze recht op Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. Aan Heeren Burgemeester en Wethouders der Gemeente Axel. Betreffende kolenlossen het volgende De kolen worden in de gewone werk uren gelost. Een, hoogstens 2 wagons kunnen tegelijk gelost worden, zoodat maar een beperkt aantal werklieden tegelijk kunnen lossen. Bij elke lossing van een wagon moet deze door den wissel gebracht worden, welke 140 meter van de kolenloods af ligt, een volle wagon wordt dar. medegenomen naar de gasfabriek. Elke keer moet een wissel versteld worden, leder zal begrijpen, dat zulk werk niet aan den eersten den besten werkman toever trouwd mag worden. Om het betalen van standgeld te voorkomen, wordt overgewerkt, en juist die stoker, die op dit overwerk aanmerking heeft gemaakt, verzocht zelfs ook bij dit overwerk mede te mogen helpen. Voor hulp van het lossen der kolen is de eenige ingeschrevene wetklooze A. IJsebaart „zie bijgaand bericht" aan genomen, maar verscheen niet opZ;.- terdagnrddag. Zoolang de Spoorwegen geen vrijen Zaterdagmiddag toestaan, moet ook op dienmiddaggelostworder. Wat betreft werkrooster is deze door de arbeidsinspectie goedgekeurd, be halve dat de stoker die als terreinwer ker dienst doet, in plaats van 55 uur, 54 uren om de 4 weken mag werken. In 4 weken tijd werken de stokers 1£0 uren, maar mogen volgens de arbeids inspectie 48 maal 4 is 192 uren werken. Met de meeste hoogachting, j goed voor brand-, snij- en stootwonden, verouderde wonden, zonnebrand, aam beien, spierpijnen, spit, rheumatische pijnen, wintervoeten, springende handen en nog veel meer, koopt ge met een pot Akker s Kloosterbalsem, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1