Landbouw. Reciitszaken. Gemengd Nieuws. dingskurpuraties trachten Chris telijk Nederland mobiel te maken voor de uitgeschreven Zendings- week, 714 November a s. is het goed, meer dan anders, er op te wijzen dat de Zending haar voortreffelijk werk slechts kan doen en voortzetten als allerwege krachtige steun verleend. Overste Thomson. Op 30 September nam d.e heer H. E. O. Thomson, luit. kolonel, commandant der le divisie Kon. Marechaussee te 's-Hertogenbosch afscheid van zijn ondergeschikten, daar hij den dienst met pensioen verlaat, daar hij circa 42 jaar het land als militair heeft gediend. In Zeeland zullen velen dezen humanen militair zeker kennen daar hij jaren lang commandant der maréchaussee in Zeeland is ge weest. Toen omstreeks 1900 in braak en diefstal in Zeeuwsch- Vlaanderen hand over hand toe namen, heeft hij door zijn leiding daar een eind aan gemaakt. Toen omstreeks tien jaar later de onveiligheid in de omstreken van Breda, door het optreden der beruchte Heikesmannen, steeds toenam, werd Thomson, toen nog kapitein, naar Breda verplaatst waar hij binnen den tijd van één jaar het zoover had, dat onder zijn centrale leiding weer orde en veiligheid heersch- ten. Overste Thomson leefde ge heel met zijn mannen mee. Zijn manschappen deden met lust en opgewektheid de zwaarste dien sten die hun overste van hen eischte, omdat zij hoogachting voor hun chef hadden. M. Crt. Vorstelijk bezoek. Hertog Adolf Friedrich- van Mecklenburg en zijn gemalin ar riveerden Zondagmiddag om half één per auto uit Duitschland op Het Loo. In den namiddag maak ten Prins Hendrik en zijn broe der een autotocht naar Kootwijk. H. M. de Koningin, de hertogin v. Mecklenburg en prinses Juliana maakte Zondagmiddag een rijtoer over Hoog Soeren. De Socialisatie-Commissie. Zaterdag heeft de Staatscom missie, waaraan was opgedragen te onderzoeken, door welke wet telijke maatregelen de voortbren ging en verdeeling van goederen meer dienstbaar kunnen worden gemaakt aan het algemeen be lang (de z.g. Socialisatie-com- missie), haar laatste vergadering gehouden. Het door de commissie uit te brengen verslag is een omvang rijk geschrift geworden, en zal geen conclusies bevatten. Veeleer is het verslag te be schouwen als een uiteenzetting van de verschillende standpunten en stroomingen ten opzichte van de socialisatie, zooals die in de commissie tot uiting kwamen. Wij herinneren er aan, dat de bovengenoemde Staatscommissie werd ingesteld bij Kon. besluit van 11 Maart 1920 en dat het voorzitterschap er van werd ver vuld door het Tweede Kamerlid prof. dr. W. H. Nolens. Ingezonden Mededeelingen Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. AXEL, 5 October 1926. In de hedenmiddag alhier ge houden raadsvergadering werd door den Voorzitter den heer F. Blok, medegedeeld naar aanlei ding van de audiëniie bij den Minister aangaande de electrifi- catie der gemeente, dat aan Z. Exc. uitvoerig de stand van zaken is medegedeeld en deze toen antwoord gaf, dat hij in overleg zou treden met Ged. Staten van Zeeland, ten einde te doen voor Axel wat z.i. mogelijk was voor algeheele electrificatie. Besloten werd de wijzigingen over te nemen, welke door den Raad van Terneuzen werden be dongen in de voorwaarden, waar onder concessie wordt gegeven tot gaslevering aan die gemeende. Voor de uitvoering van dit plan gal een geldleening worden aan gegaan van f 380 000, tegen hoog stens 5 pet., met jaarlijkschen aflos van f 9500, te beginnen in 1932. Onder bepaalde voorwaarden werd vergunning gegeven aan de P.Z.E.M. om de electrische ge leidingen ook uit te breiden tot die straten, waarvoor tot heden nog geen vergunning verleend was. Tenslotte werd de begrooting voor 1927 behandeld, op een totaal van f 165941,90 met een raming voor inkomstenbelasting van f81000 (1.1 pet,). Als voor- voornaamste posten komen daar op voorde aanschaffing van. een automobielbrandspuit voor f 6000, en de geldleening voor de gas leiding in de buitenwijken ad. f 70.000. Dat de perenoogst over het algemeen goed gelukt is, is geen nieuws meer, maar wel durven we als een bijzonderheid melden, dat men ons hedenmorgen een peer toonde van 7 ons. Het was geen fruitteeler, doch een gewoon liefhebber, die 15 peren van één boom woog en tot een gewicht kwam van 8]/» K.G. Het gele ken in groote wel kleine bieten. Eerst de bakkers, nu de slagers. Nadat eenigen tijd ge leden het brood hier is afgesla gen met 2 cent op de 8 ons, wordt nu het vleesch afgeslagen, doch met grootere bedragen. Zoo wordt het thans reeds verkrijg baar gesteld voor één gulden per K.G. zonder en f 0.80 met beenen. Tot voor eenige dagen was dit nog f 1.80 en f 1.60. Een reu- zenverschil dusmaar als men de veeprijzen nagaat Tcan het eigenlijk niet anders. Een loos gerucht Vrijdagavond werden de hoofd mannen der brandweer gewaar schuwd, dat er brand was uitge broken in de landbouwschuur van dhr. J. Scheele, Walstraat alhier. Het gerucht ging al gauw verder en ditmaal nog vlugger dan het vuur, want dat bleef veilig bin nen de gepantserde wanden van de kachel van buurman Claes- sens. Het vermoeden van brand vond haar oorzaak daarin, dat de rook uit den schoorsteen van den heer Claessens neersloeg en bleef hangen boven het dak van voor melde schuur, zoodat het scheen alsof daaruit de rook opsteeg. Ben nauwkeurig onderzoek door de brandmeesters met den eige naar der schuur wees uit, dat men gerust kon gaan slapen. Intusschen werd de motor in het spuithuisje aangeslagen, waar door de attractie van het geval nog werd verhoogd. Een landbouwer dezer ge meente kreeg dezer dagen een beet van een varken met gevolg, dat bloedvergiftiging ontstond en opname in het ziekenhuis noo- dig bleek. Alhoewel 's mans toe stand op het oogenblik bevredi gend is, blijft deze toch zorgelijk. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare dorpsschool te Zaamslag is benoemd mej. J. Nijssen te Sluiskil. De gemeenteraad van Hulst heeft Vrijdag op voorstel van B. en W. besloten tot 't instellen van een commissie van bijstand van B. en W. voor het Gasbedrijf. Opnieuw kwam aan de orde het voorstel tot wijziging der verordening op de belasting der vermakelijkheden. Na zeer lang durige bespreking werd met 5 tegen 7 st. besloten de heffing te handhaven zooals zij nu is. In de verordening op het ver keer in de gemeente wordt o.m. bepaald, dat het rijden op trot toirs, voetpaden, stoepen enz wordt verboden, evenals het rijden op de wallen. Verder is daarin opgenomen, dat, komende van het Station, men door de Geut- sche Poort moet gaan en gaande van de stad naar het station, door de doorsnijding van den wal. Het aantal gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 10 tot en met 25 Sept. in de Prov. Zeeland bedroeg Buiktyhus: Domburg 1, Eede 1, Hoedekenskerke 6 (waarvan 5 gevallen in een woonkeet). Rood vonk: Dreischor 3, 's H. Arends- kerke 1. Yerseke 1. Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland heeft zijn taak ten opzichte van de leniging van nood door schade, veroorzaakt door den abnormalen hoogen wa terstand van den vorigen winter beëindigd. In totaal werd aan giften ont vangen voor Zeeland f9291.05. Aan voorzfening in onmiddel- lijken nood werd uitgegeven f1000. Aan schadevergoedingen te Boschkapelle f3723,40; Stoppeldijk f2009.50; Graauw f 407 Hengstdijk f 435.50 Ossenisse f413; Axel f 124.50; Hoek f42; Hontenisse f60; Biervliet f 110 Aan onkosten f 55.45 Totaal uitgegeven f8380.35. Het saldo blijft in kas bij het Provinciaal Comité. M. Crt. Bij Koninklijk Besluit is be- .noemd tot notaris te Terneuzen, de heer H. R. J. van der Veen, candidaat-notaris te Goes. Loop der bevolking. GedurendedemaandSeptember zijn in de gemeente Axel Ingekomen René B. P. van Bunderen, landb. knecht, Kanaal K 29, van Bosch kapelle. Margaretha Overdulve, dienstb., Kijkuit K 43, van Neuzen. Jacobus E. Bergwerf en echtg., verpleger, Singelweg J 11a, van Maassluis. Wilhelm A. Rzadki, zeeman, Singelweg J 11a, van Maassluis. Pieter Dieleman, zonder beroep, Sluiskil P 32, van Middelburg. Jeanne V. van Hoecke, dienstb., Stationstraat G 44, van Westdorpe. Margaretha V. Kalle, dienstb., Walstraat C 26, van Westdorpe. Gideon van Cadsand en echtg., arbeider, Ronde Putten M 55, van Zaamslag. Adriana Hamelink en kind, zonder beroep, Kijkuit K 56, van Hoek. Catharina Dieleman, dienstb., Magrette N 28a, van Terneuzen. Adriana C. Beun, zonder beroep, Julianastraat E 108, van Sluis. Maria El. Voswijk, verpleegster, Oosterstraat E 34a, van Amsterdam Vertrokken: Pieter van den Burg, monteur, Zeestraat A 116, naar Terneuzen. Philomena Michielsen, zonder, Kanaal K 29, naar Hulst. - Jacomina Hamelink, dienstb., Smits-Coegorsp. Q 36, naar Zaam slag. Lamb. Fr. van Fraaijenhove, slager, Weststraat D 53, naar Hoek. Jacob H. van 't Hoff, leerling Middelb. Techn. School, Molen straat B 32, naar Dordrecht. Izaak W. Cornelisse, bankwer ker, Julianastraat E 121, naar Uithoorn. Gilles Zegers, zonder, Nieuwen dijk I 58, naar Bergen of Mons. Francois Meesen, landb. kn Oudeweg 1 22, naar Hontenisse. Pieternella J. Rijnberg en kind, echtgen Fr. Haak, zonder beroep, Nieuwstraat G 73, naar Ternenzen. Ontsmetting van poot- aardappelen. In verband met de gunstige resultaten, verkregen met de ont smetting van pootaardappelen met sublimaat ter bestrijding van de rhizoctoniaziekte, kan deze ont smetting aanbevolen worden in alle gevallen, waarin de bekende bruine of zwartachtige korstjes van deze schimmel (de zgn. scle- rotiën) meer dan sporadisch op de schil der aardappelen aanwe zig blijken te zijn. Aangezien tevens gebleken is, dat ontsmetting in het najaar, voor het inkuilen, meer aanbeve ling verdient dan ontsmetting in het voorjaar, wordt de aandacht van belanghebbenden hierbij thans op deze ontsmetting ge vestigd. Zij geschiedt in een sublimaat oplossing van 1/10 pet. (dus 1 op 1000). Het gemakkelijkst zijn hiervoor te gebruiken sublimaat pastilles, die een gram sublimaat bevatten. Men gebruikt daarvan dan een pastille op eiken liter water. Ter ontsmetting van een H.L. aardappelen van 70 kg. is vijftien liter oplossing voldoende, welke oplossing driemaal achtereen ge bruikt kan worden. Tijd van onderdompeling P/s uur, het wa ter mag niet kouder zijn dan 5 gr. C. Aardappelen waaraan grond hecht, moeten vooraf ge- wasschen worden. Voor meer uitvoerige inlichtin gen en aanwijzingen wordt ver wezen naar het vlugschrift no. 41 van den Plantenziektenkundigen Dienst: „Ontsmetting van poot- aardappelen met sublimaat". Door het hoofdbureau van den dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen gesta- tionneerde ambtenaren worden verder gaarne alle gewenschte voorlichting en advies inzake deze ontsmetting gegeven. Najaars-paardenkeuringen. De Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw heeft bepaald dat de gewone keuringen van de tot dekking bestemde hengsten in het najaar van 1926, welke alleen door de Stamboek- commissiën zullen geschieden, in de provincie Zeeland zullen geschieden, alleen voor hengsten type trekpaard, op 27 Oct. te Middelburg en Zierikzee op 28 Oct. te Kattendijke, op 19 Oct. te Hulst, op 21 Oct. te Axel en 21 en 22 Oct. te Oostburg. Mond- en klauwzeerbestryding. Met ingang van 4 Oct. a.s. wordt de prijs van het door de Rijksseruminrichting te Rotterdam bereide immuunserum tegen mond- en klauwzeer verlaagd van f25 per liter op f 12.50 per liter. Arrond. Rechtbank te Middelhui g Zitting van 1 October 1926. De volgende vonnissen werden uitgesproken D. v. C., 31 j., commissionair te Hoek is wegens het aannemen van een geschenk, dat van mis drijf afkomstig is, veroordeeld tot f30 boete of 30 dagen hechtenis. R. D, 51 j, scheepskapitein te Portmador, is wegens het ver voeren van buskruit door het kanaal van Terneuzen veroor deeld tot f 175 boete of 45 dagen hechtenis. E. M. F. D 40 j., winkelierster te Philippine, is wegens overtre ding der Loterijwet, bevestiging van het vonnis van den kanton rechter, vrijgesproken. P. J., 22 j., opperman te Zie rikzee, gedetineerd, is wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbende, veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. De eisch was 6 jaar. Politierechter te Middelburg. Zitting van 1 October. Gedagvaard waren C. J. L., 45 j-, loods te Ter Neuzen, wegens beleediging van Maria Lourina Bakker en Pieter nella Cornelisse te Terneuzen op 25 Augustus jl. Eisch en uitspraak f 20 b. s 20 d. h. H. J. B. 23 jwerkman te Hulst, wegens mishandeling van August Kant op 29 Augustus j.l, te St. Jansteen. Eisch en uitspraak f 25 b. of 25 d. h. R. van H., 42 j., hulsvr. Th. van C., te Philippine, wegens beleediging van Johannes de Smit op 30 Augustus j.l. te Sas van Gent. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d. h. A. P. de F. 24 j., arbeider te Sas van Gent, wegens het doo- den of beschadigen van een haan, toebehoorende aan R. Ch. F. de Meijer te Sas van Gent op 3 Sept. ]1. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d. hecht. E. J. V., 21 jaar, werkman te Zuiddorpe, wegens het niet vol doen aan de vordering van de politie te Zuiddorpe, om met zijn rijwiel, waarmede hij in den nacht van 5 op 6 Sept. j.l. reed, zonder dat dit van een licht was voor zien, halt te houden. Eisch en uitspraak f 15 boete of 15 d. hecht. Bij het graven in een woonhuis aan de Markt te St. Maartensdijk werden 12 stuks zilveren munten gevonden, dragende de jaartallen '630, 1706, 1719, 1720, 1737 en 1760. De munten zijn iets grooter dan een gulden. Hoewel zij er roestig en versleten uitzien, is de teekening nog vrij zuiver te onderkennen. Aato uitgebrand. Op den weg Zahbommel— Hedel is door het vuurvatten van de ben zinetank eeD groote reisauto die des nachts onderweg was van 's Graveuhagenaar's Hertogenbosch in brand gevlogen meldt de „'9 Hert. Crt." Behalve de eige naar, zaten in den wagen drie dames en dr. Felter uit Amster dam. Ondanks het teit, dat de auto slechts aan één zyde verlaten kon worden, hebben allen het voer tuig kunnen verlaten, nadat de bestuurder den wagen tot stilstand had gebracht, waarbij bij op een hoop steenen terecht kwam. Bij het verlaten van den wa gen kwamen de passagiers op een steenhoop terecht, waarbij dr. Felter een voet brak, en een der dames, wier kleeren ook reeds hadden vlam gevat, ernstig aan haar been gekneusd werd. Van den inhoud van de auto kou slechts een koffer met waar- delooze papieren gered worden. Al het andere, waaronder een tasch contanten, welke later in eengesmolten uit het wrak te voorschijn werd gehaald, werd een prooi van het vuur. In de Merwedestraat te Nij megen speelden twee kinderen met pijl en boog de een trof den ander daarbij met een pijl in het oog, zoodat het slachtoffer, het zoontje van zekeren P., ver moedelijk dit oog zal moeten missen. Veeren kussens een gevaar. Moeders, wil dit terdege leeren, Gevaarlijk vooi Uw kleine is een [kussen met veeren. Wilt ge den zuigeling voor leed [bewaren, Laat hem slapen op en dun kus- [sen met varen. Gezondheidsraad. De Antwerpsche politie verzoekt opsporing van den dia manthandelaar Salomon P. die er vandoor is gegaan met een waarde van 400.C00 trank aan diamanten. Postdiefstal te Londen. Bij klaarlichten dag, is er in het hart van Londen een van de opzienbarendste postdietstal- len gepleegd. Drie zakken met aangeteekende brieven en pak ketten zijn uit een postwagen gestolen door een bende mannen, die een auto hadden en hun slag reeds maanden geleden voorbe reid moeten hebbeD. De zakken bevatten de „week- end"-post van de diamant- en juweelenkooplui in Hatton Gar den. De diefstal werd handig uit gevoerd. De postauto was een stille zystraat ingereden en had daar op de andere auto gewacht. Zoodra deze langs kwam en stilstond, wierp de chauffeur van de postauto haastig eenige zak- in 11 n ii

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2