Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - VI aan deren. No. 52. DINSDAG 5 OCTOBER I 92(J. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdajr- en VHidacrvnnrmirlrlafr 11 „ra Het Pan-Europeesch Congres. Wij lezen in de Tel. Van 3 tot 6 October vindt te Weenen het eerste congres van de Pan-Europeesche Unie plaats. Deze Unie werd drie jaar geleden opgerichthaar doel is de poli tieke en economische aaneenslui ting van het Europeesche conti nent. De Pan-Europa-beweging heeft zich in korten tijd buitengewoon snel ontwikkeld en wordt ge steund door vele staatslieden. Voor velen is Pan-Europa de eenige weg om de Europeesche politiek voor nieuwe oorlogen en Europa voor verder verval te vrij waren. Het programma van de P. E. U. laat zich kort samenvatten in de uitdrukking afschaffiing der Euro peesche grenzen. Deze grenzen zijn volgens de Unie in hare tegenwoordige beteekenis een bedreiging van vrede en vrijheid. Slechts wanneer de strategische beteekenis der grenzen door een systeem van verplichte arbitrage verdragen, de economische be teekenis door hef'1 stichten van één Europeesche markt en de nationale beteekenis door de be scherming der minderheden ver dwijnt, is de weg vrij voor een duurzamen Europeeschen vrede en voor Europa's herstel. Op het congres zullen vooral de vraagstukken van den Euro peeschen Statenbond, het minder hedenprobleem, de verhouding tot Engeland en Rusland en vooral ook tot den Volkenbond, het vraagstuk der tol- en muntunie en dat van de geestelijke gemeen schap naar voren komen. Terwijl de Pan-Amerikaansche beweging een conservatief en pacifistisch karakter draagt, is dat van de Pan-Aziatische beweging nationalistisch en revolutionnair. Pan-Europa nu is evolutionnair. Zijn doel is de langzame ontzet ting van het Europeesche staten systeem in een federatieve een heid. (20 »Als ge de vrouw aan de poort hadt laten uitstappen,ver volgde zij, zoo hadt ge even wel dadig en minder opvallend ge handeld. Men kan g e v en, men moet dit zelfs doen, maar het is, vooral voor een jong meisje, beter, dat arme volk op eenigen alstaud te houden, men komt daardoor maar al te licht in min der aangename omstandigheden*. Felicita's fijnbesneden mond vertoonde een bijna spottenden trek, doch zy keek naar haren vader, zy dacht aan hare voor nemens en geloften en sprak ge laten »Gelooft gij dan, moeder, dat ik ooit iets onverstandigs zou doen Het zou mij leed doen, als weldoen en barmhartigheid, die niet altjjd ernstig vragen hoever zij magen gaan, zoo zeldzaam geworden waren in de wereld, dat ik daardoor in het oog viel maar wat er ook gebeure, zoo lang mijn bewaitzyn mij zegt, dat ik goed doe, zoolang ik met bloos Toor mijzelve, zoolang behoeft gij Gevolg van de stakingen. Er zijn dezer dagen statistische gegevens verschenen over het vervoer op de Engelsche spoor wegen gedurende de maand Juni van dit jaar. De cijfers zijn leer zaam en helpen ons een denkbeeld te vormen van de schade, die het land lijdt ten gevolge van de stakingen in de mijnen. Het aantal reizigers in die maand was bijna 35 millioen geringer dan in de zelfde maand van het vorig jaar; het correspondeerende verlies in inkomsten, uit den verkoop der plaatsbewijzen, was twee millioen pond sterling. De vermindering van inkomsten uit vrachtvervoer was nog aanzienlijker, nl. 2 600000 pond. De inkomsten der spoor wegen waren dientengevolge in de genoemde maand meer dan 4Vi miliioen pond beneden die van dezelfde maand in 1925. Maar dit cijfer, hoe aanzienlijk het ook is voor een enkel bedrijf, is klein vergeleken bij de ver liezen in andere bedrijven, waar van het een denkbeeld kan geven. De mate van spoorwegvervoer is, zeker in Engeland waar het grootste deel van het industrieele vervoer per trein gaat, een goede barometer om er den toestand van alle bedrijf in het land op af te lezen. Wat in die maand Juni niet werd vervoerd waren de dingen, die niet werden gepro- duceerd,- verhandeld, omgezet. De waarde, die voor de spoor wegen verloren ging, was alleen transportwaarde, dus slechts een percentage van het verlies, geleden door de voortbrengers en door allen, die aan de voortbrenging medewerken. Het meerendeel van de reizigers, die niet werden vervoerd, waren de menschen, die geen zaken konden doen, de handelsreizigers, die van stad tot stad gaan. En dit verliescijfer der spoor wegen omvat uiteraard niet de menschen en de goederen, die niet werden vervoerd per auto, omnibus of boot. Op het oogenblik kan men slechts een gooi doen naar het verlies, dat Engeland lijdt door den stilstand in het het ook niet te doeD*. »Ik ben gewooD, Felioita, dat gij mijnen raad steeds hoogmoe dig afwyst*, hernam mevrouw Gerlaud vinnig*, wal mij aangaat, neem de familie in uwe hoede, stel den ritmeester aan als broe der van barmhartigheid en speel hot (ooneel verder af.« Zy ging heen en liet haar echt genoot achter bij Felicita, die ge krenkt een oogenblik zweeg en zich inhield, zoodra zij het bedroef de gelaat van haren vader zag. »Wees tevreden, vadertje,* zei- de zy vleiend, »ik zal den schoo- nen tijd vau ons tezamenzijn niet droevig maken door misver stand en verwijten moeder heeft gelijk, ik kon haren raad vaak vriendelijker opnemen. Ik zal wel doen wat goed is. Verlaten kan ik de arme vrouw niet, nu ik haar eenmaal in haar onge luk heb aanschouwd, maar ik zal trachten ook moeder tevreden te stellen. Ik bid u, vader, zorg gij verder, win inlichtingen in en doe dan de noodige stappen.* De heer Gerland drukte haar een kus op het voorhoofd. »0, gij kind myner liefde», zeide 1iy bewogen, >wat heb ik om u geleden, wat lijd ik nu nog, all ik zie, hoa ge onbegrepen en mijnbedrijf. Het kan wel een paar jaren duren voordat het met eenige juistheid in een getal kan worden uitgedrukt. Chamberlain en Mussolini. Sir. Austen Chamberlain, de Engelsche min. van Buitenl. Za ken, heeft na de beslommeringen van de jongste Volkenbondsver gadering vacantie genomen, welke hij benut om eens een kijkje te nemen inde Middellandsche Zee. Nu hij tóch zoo in de buurt was, heeft Mussolini hem genoodzaakt tot een onderhoud, dat heeft plaats gehad op de reede van Livorno. Het communiqué van hetgeen de twee ministers van Buitenl. Zaken hebben besproken, geeft uiteraard wel niet „het neusje van den zalm"; doch het onder houd heeft een nieuwe fase ge opend in de betrekkingen tus- schen Italië en Groot-Britannië. Zeer vermoedelijk zal er uit resulteeren een verdrag van vriendschap en wederkeerigen steun ten aanzien van alle quaes- ties der Middellandsche Zee-po litiek en der Europeesche politiek in het algemeen een verdrag, dat van veel verdere strekking zou zijn en veel grootere belangen zou raken dan de vriendschaps verdragen, welke Italië in den jongsten tijd heeft gesloten met zijn buren. Oorzaak van deze overeen komst is, dat de toepassing der verdragen van Locarno en de ver dere ontwikkeling er van, tenge volge van de bespreking tusschen Briand en Streseman te Thoiry, de strekking heeft, den toestand van Europa, zooals die is gere geld bij het Verdrag van Ver sailles en de daarmee verband houdende vredesverdragen, ge heel te wijzigen. Met andere woorden Musso lini wil tegenover een eventueel Fransch-Duitsch bloc stellen een Italiaansch-Britsche belangenge meenschap in hoofdzaak om een samensmelting van Duitschland en Oostenrijk tegen te gaan, al thans zooveel mogelijk te neutra liseeren. als vreemdelinge staat in het va derlijke huis, dat uw verlangen u dryft naar iets vers, iets on bekends, dat ik tevergeefs be proef, uw hart aan my te ver binden*. »Vader«, riep zij verschrikt uit, «vader, zeg dat niet, toon mij sleehts liefde, want die ga ik zoeken in de wereld, toon mij slechts dat het waar is, wat groot moeder mij zegt, dat ik uw trots ben ec nwe vreugde en myn tehuis en mijn vrede, zij zullen lij u zijn.-: Hjj drukte haar aan zijn hart, zwijgend weliswaar, maar vol diepe ontroering, hy wist het, in dezen oogenblik had hy hethait van zijn kind aan zich verbon den voor altyd. Toen zij beiden emig8zins tot ziehzelven gekomen waren, verliet de heer Gerland de kamer, opdat niet zyn vrouw, mocht zij soms wederkeereD, zyn onderdrukte ontroering zou raden en hierin nieuwe aanleiding zou vinden tot ontstemming. Felicita ging zich kleeden om naar de mis te gaan, mevrouw Gerland en Marie bleven thuis. Tegen den middag kwamen verscheidene bezoeken, otn te vernemen boe de datnes zich bevonden, Onder ben Roda, Het huweltyk van den Belgischen Kroonprins. Gelijk wij reeds vermeldden zal kroonprins Leopold van België half November met Prinses Astrid van Zweden in het huwelijk treden. Op 't oogenblik leert Prinses Astrid ijverig Vlaamsch, om zich met haar echtgenoot in diens landstaal te kunnen onderhouden. De geheele linkervleugel van 't prachtige Koninklijke Paleis te Brussel wordt voor het jonge paar ingericht. Men is nu druk bezig, de stad te versieren om het feest luisterrijk te kunnen vieren. Koning Albert is met het huwe lijk buitengewoon ingenomen. De correspondent van de N. Rott. Ct. te Brussel meldt, dat, naar in hofkringen verluidt, het huwelijk van den Belgischen kroonprins met piir.ses Astrid van Zweden zeer waarschijnlijk omstreeks 20 November aldaar zal worden ingezegend. Met goedvinden van het konin klijk huis zal, naar het Laatste Nieuws meldt, een gedenkmedalje worden gemaakt in verband met het huwelijk van Prins Leopold en Prinses Astrid. Het Belgische Roode Kruis is belast met den verkoop dier medalje, waarop de trekken der twee verloofden zul len weergegeven zijn. Verplicht vlaggen. Naar de „N.R.Ct." verneemt, bestaat bij de regeering het voor nemen een algemeenen maatre gel van bestuur uit te lokken, waarbij de gemeentebesturen met de zorg worden belast, op ver jaardagen van de leden van het Koninklijk Huis de vlag uit te steken. Autobns-bedryf der NedcrI. Spoorwegen. Met de voorbereiding- tot de invoering van het autobusbedrijf bij de Nederlandsche Spoorwegen is men reeds zoover gevorderd dat in Januari 1927 reeds de eerste autobussen zullen loopen. Zoowel als bij den treindienst Mevrouw Gerland was juist afwe zig. Marie was alleen en waagde het naar Felicita te vragen. »0, zij bevindt zich welzoo lang en zoo vaak zij bidden kan is zij dat altijd, zij is iü de kerk,* hernam Marie. Bidt juffrouw Felicita zoo vlijtig zei hij. »Het doet mij leed ja te moeten zeggen,* zei Marie schertsend, »ik weet, het bidden valt niet juist in uw smaak, maar myn schoone zuster heeft verder zoo vele benijdenswaardige eigen schappen.* »Ge hebt gelijk,* zeide hy ernstig, »ik bid niet zooveel als ik zou moeten doen, maar myn vrouw moet kunnen bidden, ernstig en geloovig, het moet haar een behoefte des harten zijn, cd als er in het oog van den man iets heiligs en eerbiedwaardigs is, dan is dat voorzeker een waar- lyk vrome vrouw.* Marie bloosde een weinig, »Dat is zeker, omdat er zoo weinig waarlyk vrome mannen zyn. Beschroomdheid en eerbied heeft men gewoonlijk voor het Ongenaakbare, het Onbegrijpelij ke, en daar wy arme zondige kinderen der wereld, die meer •ebertien en minder bidden, met zullen de autobussen gebruikt worden voor goederen- en per sonenvervoer. De autobussen voor personenvervoer zullen de reizigers van afgelegen buurten halen om hen naar het naastbij- gelegen station te brengen. De bestelgoederen en de bagage zul len door de autobussen van huis worden gehaald en naar de stati ons gebracht. In alle plaatsen van eenigen omvang zullen gara ges gebouwd worden. Wanneer het bedrijf eenigen tijd in werking is gesteld, zal worden overwogen of niet ver schillende kleine stations der Maatschappij zullen kunnen wor den opgeheven. De winterdienst der Ned. Spoor wegen is begonnen op Zondag 3 October. Begrafenis Luit Kol Jhr. E. >on Bose. Op de begraafplaats te Voor burg is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den ge- gepens. luit.-kolonel Jhr. E. von Bose, secretaris der Ver. Volks weerbaarheid. Aanwezig waren deputaties van Ver. Volksweerbaarheid, Ver. Ons Leger, de Ver. Onze Vloot, en van de Ver. tot beoefening der Krijgswetenschap, die kransen meebrachten. Verder was o.m. aanwezig ge neraal Snijders. Zendingsweek. Het Zendingsbureau Oegst- geest verzoekt opname van het vo igende Het feit, dat in Binnen- en Buitenland in allerlei kringen de belangstelling in den Zendings- arbeid toeneemt, geeft de Neder landsche pers aanleiding vrij on regelmatig aandacht te vragen voor dit mooie werk in O. en West-Indië dat door dappere, ge- loovige mannen en kloeke vrou wen onder allerlei bezwarende omstandigheden met groote toe wijding gedaan wordt. Vooral in deze weken, waarin de Hoofdbesturen van de te Oegstgeest in het Zendingsbu reau Samenwerkende Zeven Zen- de manDen op het puut onzer wereldbeschouwing tamelijk wel °P gelijk0 hoogte staan, komen wij ook slecht genoeg weg bij het oordeel, dat de laatsten over ons vellen.* »Neen,« zei hij, »als g ij u daartoe rekent, Marie, daD kaDt ge tevreden zijn. Juffrouw Felicita is een wezen vaD zoo geheel andere soort, dar men zelf ook anders gevoelt en deDkt in haar byzijn. Gij zyt schoon en geestig, gij weet hoe ik uw eigenschappen bewon der, maar ge hebt gelijk, ge komt meer met nay overeen, ik zou mij tegenover u minder schamen dan tegenover uw zuster, om een fout, om een onedele handeling, daar zy Daar ik geloof, niet kaD oor- deelen over meuschelijke zwak heden en hartstochten. Juffrouw Felicita schyct mij toe rein te zyn en hemelsch als de heiligen tot wie zij bidt.* Felicita zelve trad nu binnen, zij had zijn laatste woorden nog geboord, die deden haar goed, want wat de jonge man ook sprak of dacht over haar verhevenheid, zy was toch een vrouw in den volsten zin des woords, een vrouw met aardschegevoeleDS en 8ardsch6 begrippen, Wordt vervolfd),

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1