Purol bij Ruwe en Schrijnende Handen Backin PUROL Een Appeltaart Bakpoeder Landbouw. I Gemengd Nieuws. DINSDAG 5 OCTOBER 1926, Stremmimg verkeer. schap van belangen is tusschen Antwerpen, Rotterdam en Amster dam. Van dit laatste heeft spr. nooit gehoord, doch integendeel veel van concurrentie. Men gaat een concurrent, hoe die ook recht heeft zijn zaak te behartigen, nog niet steunen bovendien. Ook wordt aangeroerd, dat het kanaal Nederland vrijheid zou geven op de Zeeuwsche wateren en ons van verplichtingen jegens België ontstaan. Die verplichtingen worden dan zeer uitgemeten. Spr. hecht daar aan ook niet veel waarde. Het kanaal zou nuttig voor onze binnenvaart en betere verbinding met Z. Vlaanderen zijn. Maar spr. ziet niet in, dat het Zeeuwsch- Vlaanderen meer aan Holland zou binden. En evenmin dat het kanaal nuttig voor West-Brabant (fabrie ken, afwatering) zou zijn. De aan het verdrag verbonden politieke en economische bezwa ren zijn hoogst ernstig voor ons land. Spr. stelt nu de vraag hoe men tot het tractaat is gekomen. Het is verklaarbaar door de dreigende omstandigheden van 1919, het annexionisme, niet van enkele onverantwoordelijke drij vers, maar van de Belgische Re geering, met name Hymans, die het tractaat ten slotte teekende en nog deel van de Regeering uitmaakt. Juist daarom is het tractaat dubbel verwerpelijk. Want goedkeuring zou betee- kenen een doorgang onder het Caudijnsche juk van België. De bezwaren zijn uitstekend samengevat in het request aan de Tweede Kamer van 4September j.l. van de Vereeniging van han delaren in Groningen. De frissche wind, die de slechte atmosfeer van het tractaat moet zuiveren, moet waaien in de Tweede Kamer. Eerst als die zuivering heeft plaats gehad, kan op gelijken voet waardig worden onderhandeld. Gelukkig zijn velen leden de oogen open geweest of door de critiek opengegaan. In het land zijn weinig voor standers, men kan ze noemen, en in de Kamer zijn er eveneens. Als argumenten voor aanneming die naar voren worden gebracht, noemt spr. o a. dat men de be zwaren erkent, doch betoogt, dat het zoo erg niet is en dat er nog wel enkele voordeelen voor Neder land uit voortspruiten Deze blij ken den toets van ernstig onder zoek goeddeels niet te kunnen weerstaan. De breedere argumenten voor aanneming zijn van anderen aard het vestigen van goede betrek kingen met België. Deze kunnen volgens spr. nooit gevestigd worden op een tractaat, dat wij als afgeperst onrecht voelen. BovendienBelgië aanvaardt het, omdat het niet meer kan krijgen niet met gevoelens van etkentelijkheid. Veeleer zal het er ons om minachten. Onze nationale eerzou gebieden te honoreeren wat onze minister toezegde om de dreigende ge baren te bezweren. Maar wij weten niet wat toegezegd is wij kennen alleen het besluit van de Ministers van Buitenlandsche Zaken van de vijf groote mogend heden van 4 Juni 1919. Maar na de verwerping in 1920 door Bel gië van het tractaat staan de Sta- ten-Generaal in ieder geval ge heel vrij. Als men als toekomstig be zwaar noemt de kans op verlies van Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Limburg, dan zegt spr. dat men, als het noodig wordt ge acht het af te nemen, men het ons niet laten zal, omdat wij nu het tractaat aanvaarden. Als hoog politiek doel wordt genoemd België los te maken van Frank rijk. België zal integendeel zien, dat het van den steun van Frank rijk rijke vruchten heeft geoogst, en zich niet van dat land laten aftrekken. Als onmiddellijk ge vaar worden dwangmaatregelen genoemd. De reden daartoe zou te nietig zijn en bovendien heeft Engeland geen enkel belang bij het tractaat, terwijl Frankrijk an dere zorgen heeft. Maar boven dien, er ontwaakt een andere geest. Spr. wijst op Locarno en op de opname van Duitschland in den Volkenbond. Indien oorlogsgevaar er door ontstaat, dan ziet men hoe droe vig het werk is van hen, die onze weerbaarheid ondermijnen. Het recht is aan onze zijde en daarvoor moeten wij flink op komen. Een ons met geweld opgelegd tractaat ware minder vernederend voor het heden en minder ge vaarlijk voor de toekomst, dan een vrijwillig aanvaard tractaat uit vreesachtigheid. Men moet moed hebben en zich niet laten leiden door een streven tot overdreven bereidwilligheid over anderen of door vrees. Spr. zou den Kamerleden wil len toevoegen Doet wat je be hoort te doen, wat er ook ge- beure. Tot zoover mr. Knottenbelt. Het is ons nog altijd niet dui delijk, waarom van de zijde der Zeeuwsch-Vlamingen zelve in deze niet meer actie tegen aan neming van dat verdrag wordt gevoerd. We weten wel, dat ver schillende lichamen in ons land hun invloed aanwenden tegen aanneming, maar toch kon een meer uitwendige actie in Zeeuwsch-Vlaanderen o.i. in dezen niet schaden. Met de vrijgeving van rechten op de Schelde wordt toch Zeeuwsch-Vlaanderen een das om gedaan, waartusschen het wel een benauwd kon worden. Het stilzwijgen van Minister van Karnebeek geeft toch heusch geen reden tot gerustheid. De memorie van antwoord op het verslag van het hernieuwde onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het Neder- landsch-Belgische verdrag is, naar het Hdbl. meldt, gereed en ter Landsdrukkerij in druk gegeven. Zij zal, zoo mogelijk, van de week verschijnen. Ingezonden Mededeelingen Zenuw ehtig, Overspannen en Slapeloos Mijnliardt's Zcnuwtabletten AXEL, 1 October 1926. Het bestuur van de Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer verzocht ons te melden, dat in een deze weekgehouden bestuurs vergadering werd besloten het plan tot een kinderfeest met St. Nicolaasfeest in te trekken, we gens de naar men ons schrijft „uitermate geringe belangstelling van de zijde van het publiek.-' Ook heeft men in overweging genomen, dat de valuta-moeilijk heden nog weinig kans geven om met succes een winkelweek te organiseeren en alzoo is ook hiervan afgezien. Stremming verkeer. Blijkens officieele bekendma king zal Maandag a.s. de brug bij de Kanaalkade opgebroken worden, waardoor het verkeer over den Kinderdijk gesloten zal zijn en dat gedurende 14 dagen. Het is wel jammer, dat dit net gebeuren moet in de bietencam pagne en in den aardappeloogst, dat er heel wat vervoer langs dien kant komt en zoo was o i. het voorjaar een beter geschikte tijd geweest. Naar we vernemen is daar door het Dagelijksch Bestuur onzer Ge meente ook op gewezen en is zelfs getracht een noodbrug te krijgen, doch die pogingen heb ben geen succes gehad. Wie dus een boodschap heeft naar Drieschouwen, of van daar naar Axel, doet het best om plaats te nemen in de tram. Gleen moedig inbreker. Woensdagavond laat werden in een perceel aan den Nieuwendijk alhier de bewoners wakker door gerucht van vreemdelingen in huis. De man stond op en zag nog juist, dat iemand zich verwij- lerde. Men had vergeten de voordeur te sluiten, zoodat men gemakkelijk binnen kon. Er werd echter niets vermist. Waarschijn lijk moet, eenmaal binnenshuis, den indringer de vrees om ont dekt te worden zoodanig zijn bekropen, dat hij genoodzaakt was om van een nachtspiegel gebruik te maken. Toen de be woner licht maakte, zag hij al thans dat voorwerp goed gemeu bileerd in zijn kamer staan. In de overtuiging, dat het van vreemden oorsprong was, is het spoedig verwijderd We willen-er ten overvloede nog even op wijzen, dat aanst Zondag de veelbesproken zomer tijd weer uit is en we weer zonnetijd hebben. Zaterdagavond dus de klok 1 uur stilgehouden of achteruit ge zet en de langslapers kunnen een uur langer profiteeren onder de wol. Maar ook ten opzichte van de dienstregeling van spoor- en tram wegen zij men attent, want ook die is gewijzigd. Op de lijn MechelenTer Neuzen vertrekt de trein van 1 55 naar Sluiskil 9 minuten later en de trein in omgekeerde richting van 1.14 vertrekt nu 1.19. Ook de tramdienst ondergaat hier en daar geringe wijziging. Wat Is koewachten Dat weet toch iedereen zou men denken. En toch weten de koewachters-zelve dat het minst We zullen de vraag beantwoor den: Het beschermen van eigen dommen, opdat de koeien er geen schade aan brengen en het be schermen der koeien, opdat ze niet verongelukken. Nu zien de meeste koewach ters in dat woord .eigendom" al leen land, tuin en veldvruchten Maar de weg, of een fietspad dat is h.i. ook terrein voor de koeien. Vandaar dat men vaak ziet, dat rijtuigen, auto's en rijwielen moe ten stoppen of remmen voor koeien, die niet behoorlijk naast den weg worden gehouden. Nu schijnen koewachters niet te begrijpen welk gevaar voor menschen en ook voor het vee van hun baas daaraan verbon den is. Dat is dezer dagen weer ge bleken onder Groede, waar een automobiel op den Prov. weg reed, terwijl daar eenige koeien schots en scheef liepen. De chauffeur moest uitwijken en rem men, doch kon niet voorkomen, dat een koe, die plotseling dwars den weg overstak, werd aange reden. Het stomme dier werd een achterpoot afgereden, terwijl ook de auto schade opliep.- Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de koe moest afgemaakt worden. Er waren 2 veedrijvers bij, tegen wien proces verbaal is opgemaakt. Laat het een les zijn voor anderen. Tot lid van den gemeente raad van Waterlandkerkje is be noemd de heer R. Boeije (vac. Iz. Contant). Traml(]n Eede—Maldeghem. Op 1 November a.s. wordt weer in Exploitatie genomen de tram lijn Eede—Maldeghem door de Stoomtrammaatschappij Breskens —Maldeghem. Zeeuwsch-Vlaamsche Tram. Maandag j.l. werd proefgere- den op de nieuwe zijbaan van Zaamslag naar het voormalige Hellegat. De Rijksinspecteur van het Toezicht op de Tramwegen uit Breda nam de lijn op, daarbij vergezeld door den Algemeen Directeur en een paar afdelings chefs der Z.V.T.M. De rit werd gemaakt met een personentrein, de heenreis heel langzaam rijdend, terug met flinke snelheid. De baan bleek voldoende veilig te kunnen wor den bereden, Dr-OeH<er's Deze nteuwe lijn is 6 K.M. lang. Het is een mooi stuk werk, dat in zeer korten tijd (17 weken) is tot stand gebracht. De bieten kunnen dus nu af gevoerd worden van de nieuwe laadplaatsen Kampersche Hoek (bij K.M. 6), Juliana (bij K.M. 5) en Kwakkel (bij K.M. 4) over Zaamslag naar alle aan de tram gelegen fabrieken en haven plaatsen. De nieuwe zijlijn van Ijzen- dijke naar de Passegeule zal in het begin der volgende week ook zoover gereed zijn. Deze lijn is in het geheel 5 K.M. lang, waar van 3.5 K.M. nieuw is aangelegd Hierdoor zijn dan ook de laad plaatsen Stroopuit (bij K.M. 5) en Turkije (bij K.M. 3) via Ijzen dijke in het tramverkeer opge nomen. De aanleg van dit lijntje vor derde 8 weken. „M. Crt." Predikbeurten te Axel Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Hot bietenrooivraagstnk. Verschenen is het verslag over het bietenrooivraagstuk van de commissie ingesteld door de Z. L M., den bond van suikerfabrie ken in Nederland, en de Centrale Suiker Maatschappij. I. Het machinaal bietenrooien met gecombineerde kop- en rooi- machines levert in vergelijking met de resultaten van handrooien. gelijk dat in ons land wordt ver richt, op het punt van loofbe- handeling, zuiver koppen en rooien zulk minderwaardig werk, dat aan de invoering van de machines vooreerst niet gedacht kan worden. II. De nieuwe zoogenaamde „Pommritzer" kop- en rooime- thode leent zich in verband met de daardoor te verkrijgen uitste- kènde loofbehandeiing in het bij zonder voor die bedrijven, waar het loof grootendeeis vervoederd wordt. Maar ook daarna waar het loof niet of tot nu toe niet vervoederd wordt, moet een ernstige proef worden aangeraden, omdat waar schijnlijk, althans op niet te zware gronden, de mogelijkheid bestaat tot verlaging van de rooikosten en beperking van den rooitijd. »M. Crt." Te Biggekerke i» de bliksem j geslagen in de woning van den slager H. Binnengekomen door het dak, kwam de bliksem tot iD de slaapkamer, waar K. en zijn familiesliepen. Waarschijn lijk is de bliksem door het dak weer weggegaao. Verschillende pannen enz. werden vernielden een gat in het dak ontstond, maar persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. „M Crt". Bij eeo kort en hevig on- weder werd Dinsdagmorgen bij de gebr. Francke, ilof Leg Af een paard en by den landbou wer J. Francke te St. Laurens een veulen in de weide door den bliksem gedood. Pijnlijke Kloven CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek mocht een ingezonden stuk achterwege blijven. Bekendmakingen. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Axel op des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize. 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Benoeming van 3 Leden der Gascommissie, wegens perio dieke aftreding. 4. a. Voorstel tot wijziging van de ontwerp-concessie akte var. gaslevering in de Gemeente Terneuzen. b. Voorstel tot het aangaan van een Geldleening tot uit voering van bovengenoemd plan. 5. Voorstel om B. en W. te machtigen een Boekhouder voor het Gasbedrijf op te roepen. 6. Verzoek van de Directie der P. -Z. E. M. om vergunning voor het aanleggen, hebben en onderhouden van electri- sche geleidingen in de overige straten der Gemeente. 7 Vaststelling van de Begro tingswijziging, dienst 1926. 8. Vaststelling van a Gemeente-Begrooting dienst 1927. b. Begrooting van het Gas bedrijf, dienst 1927. c. Begrooting van het Grond bedrijf, dienst 1927. d. Begrooting van het Vieesch- keuringsbedrijf, dienst 1927 e. Begrooting van het Burger lijk Armbestuur dienst 1927. En is hiervan afkondiging ge schied, waar het behoort. Axel, den 1 October 1926. De Burgemeester, BLOK. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat ingaande Maandag 4 October 1926, gedurende 15 werkdagen, de brug over het zijkanaal naar Hulst in den Kinderdijk voor het verkeer zal gesloten zijn. Als maatregel van veiligheid zal aan weerszijden van de brug een afsluiting worden gesteld, die van zonsondergang tot zons opgang van een helder branden den lantaarn zal worden voorzien, terwijl waarschuwingsborden zul len gesteld worden bij de te ver nieuwen brug, bij het wegkruis- punt te Drieschouwen en bij het kruispunt van den Langen weg met de Eerste Verkorting. Axel, 30 September 1926. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARI§. zullen Uw zenuwen kalmeeren en ster ken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten 13 geidfcaop, voedzaam en gezond, mits gebakk. m. eer. voor direct gebruik gereed Gislpoeder. Backin vervangt de Gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 125 gr. boter /*0.35marg.. f 0.15 125 gr. suikerca. 0.07 3 eieren„0.18 200 gr. tarwebloem .ca. 0.17 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.07XJ% l/4 liter melk0.04 - "50 gr. geschilde "appelen ca. 0.^8 f 0.861/, Bereiding: Men roere boter en suiker tot room en voege na elkaar de eierdooiers, het met Backin vermengde meel en zooveel koude melk erbij, dat men een klonten vrij deeg krijgt. Daarna roere men het stijfgeklopte eiwit door de massa, en vuile er een ingevet' ten springvorm mede; men belegge het deeg met de geschilde in 6 stukken gesneden appe» len. bestrooiehetmet suikeren bakke het on* geveer uur. Inplaats van app**en kan men ook ontpitte pruimen nemen. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Cs Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis*receptenboekje toezenden. Zondag 3 October 1926. Voorm. 9'/s ure Ds. O. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezel'de. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 ure Dezelfde. Voorm. 9 ure Nam. 2 Leeskerk. Leeskerk. Pijnlijk Kloven verzacht en geneest men met

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2